Feestprogramma ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 NOORDWIJK - Opeens moest Jeroentje van 2V2 uit Warmond heel hard huilen. „Ik wil naar mammie toe", snikte de blonde krul- lebol, „ik wil naar mahhhmmie toe." De tranen biggelden hem nu over de wangen en dat was een heel verschil met kort te- voren, toen Jeroentje in z'n nakie, en vrolijk aan de hand van een Leiderdorpse bad gast, de politiepost nabij het verwoeste Palacehotel was komen binnenwandelen. Hij aarzelde niet en zocht meteen de knie van strandwacht Ni co Langeveld op. Deze had inmiddels de vlag met het vraagteken gehesen, ten te ken dat er een kind was ge vonden. Door Sjak Jansen In afwachting van Jeroentjes moeder aaide de Noordwijk- se politieman het ventje over de bol en sprak hem enige be moedigende woorden toe. „Ach kereltje, je mammie komt zo. Heus, ze komt zo." En zowaar, Jeroentje hield op met blèren. Hij veegde de tra nen weg en gelukkig: daar kwam zijn mammie door het mulle zand al aangestiefeld. Ze had haar kleedje op het strand neergelegd en opeens was Jeroentje pikpoten, gaf ze te kennen. En waar was nou z'n zwembroek geble ven? Ach, wat deerde het ook. Blij sloot de Warmondse haar zoontje in de armen, be dankte Nico Langeveld en ging weer naar haar kleedje. „Het gebeurt wel eens", zei Nico Langeveld, „dat zo'n moeder je om de hals vliegt. Dan heb je echt eer van je werk." tie (zes man sterk) uitgerust met een speedboot, waarin ook wy even mochten pa trouilleren. „En zo af en toe geef je een naaktloper een bekeuring of iemand die zijn hond op het strand uitlaat", zei Nico Lan geveld. „Beide dingen zijn verboden, maar begrijp me goed: we maken er geen hek senjacht van. We zien veel door de vingers, al zeg ik het zelf." Jeroentje van 2lh op de knie van strandpolitieman Nico Langeveld: „Ik wil Zeven sloten Alweer zes zomers bemant de Noordwijkse politieman de strandpost bij het Palaceho tel, of die bij de Langevelder Slag. Zo'n geval als Jeroen tje, een kind dat zijn moeder kwijt is, heeft hij dan ook meer dan eens bij de hand ge had. „Zeg dat wel", zegt Nico half zuchtend, „op een zonni ge dag als deze krijgen we per strandpost gemiddeld zestig vondelingen. Zestig jazeker, maar ze worden altijd opge haald hoor. Het kan een paar minuten duren, soms ook wel uren, maar altijd wordt zo'n kind opgehaald." En ja hoor, terwijl Jeroentje en zijn moeder onmogelijk al bij hun kleedje kunnen zijn aan beland, meldt zich al het tweede vondelingengeval die donderdagochtend. Een vrouw, die twee knapen van tien mist. „Ze zijn al een half uur weg, maar kunnen heel goed zwemmen." „Nou dan", probeert Nico Langeveld haar gerust te stellen, „waar maak je je dan druk om. Twee knapen van tien lopen heus niet in zeven sloten te gelijk." Die dag zou de vlag met het vraagteken nog vele keren in top gaan. Maar Soraya van 4, Marjolie van 3, vijfjarige Ra mon, Rutger van 3, vijfjarige Paula en al die andere vonde lingen werden vroeg, en soms pas laat, weer met de ouders herenigd. Nico Lan geveld zei nog: „Er zijn ge noeg moeders die hun kind de hele dag bij ons laten zit ten. Die zeggen: „Bekijk het maar. Het kind zit daar goed en ik heb geen gezeur aan mijn hoofd." Naaktloper „En als zo'n kind hier wat lan ger zit, ach. dan geef je het zo lang wat speelgoed en een glaasje limonade... En als het heel erg is, nemen we zo'n kind mee in de jeep. Er zijn natuurlijk heel extreme ge vallen. Bijvoorbeeld een jon getje dat al om tien uur in Zandvoort wordt vermist en pas om acht uur 's SVonds in Haarlem wordt gevonden. De reddingsbrigade helpt dan ook mee zoeken." De strandpolitie is er niet al leen voor de vondelingen, of voor mensen die eerste hulp behoeven omdat ze in glas of een tentharing zijn getrapt. De strandwachten zijn er ook om de zogenaamde wildsur- fers (surfers die surfen waar mensen zwemmen) in de pei ling te houden en zwemmers, die te ver in zee gaan. Daartoe is de Noordwijkse strandpoli- Hoogzwanger „Gisteren", vertelde Lange veld. „deed ik dienst op de Langevelder Slag en toen was het wel even een gekken huis. Behalve veel EHBO— gevallen as er ook een Hoogzwanger, ir het strand ge it gebeurt? Ze verkeerde stap naaktloper vrouwtje, maar toch n; gaan. En doet i gaat prompt door haar rug. Die hebben we toen met de jeep door de duinen naar bo ven gebracht en daar heeft haar man zich over haar ont fermd." „Vechtpartijen heb je op het strand zelden of nooit", wis ten Gijs Houwaart en Paul Hellendoorn. die bij hun col lega Langeveld inmiddels aan de koffie waren komen zitten. „Maar gevonden voor werpen des te meer Laatst", verhaalde Gijs met smaak, „hadden we hier een man, die was zijn bovengebit verloren. Ja heus. in zee had hij een hap water binnen gekregen en daarbij was zijn bovenge bit uitgeschoten Nou zaten er in de doos met gevonden voorwerpen op dat moment toevallig vijf bovengebittcn. En die man, zonder dollen, die ging ze stuk voor stuk hier zitten passen. Ja. je maakt wat mee op zo'n strandpost." DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix en haar gezin worden 13 augustus officieel in Den Haag begroet. Het gemeentebestuur heeft haar een wat ongewone avondont vangst bereid. Geen officieel di ner of receptie maar een presen tatie van alle Haagse culturele en sportverenigingen in het Con gresgebouw, compleet met gymnastiekclubjes en majoret tes. Het college van burgemeester en wethouders zal officieel aanwe zig zijn. De raadsleden mochten net als de „gewone" Hagenaars een bon uit een gemeentelijke advertentie invullen en hopen dat ze daaruit geloot zouden wor den voor een toegangskaartje. Het is niet onwaarschijnlijk dat de ontvangst zo informeel en „volks" is georganiseerd op ver zoek van het koninklijk gezin zelf. De koningin had in Baarn immers laten weten dat een défi lé van afscheidnemende dorps bewoners echt niet nodig was. Moet zij zich dan juichend bin nen laten halen door het Haagse volk? Bovendien is zij al een vertrouwde verschijning in Den Haag. Als prinses en lid van de Raad van State kwam zij regelmatig verga deringen bijwonen aan de Paleis straat en op het Binnenhof. Als koningin werkt zij al sinds enige maanden in het paleis aan het Lange Voorhout. Al eerder heeft ze officieel kennis gemaakt met de Haagse raadsleden. En infor meel heeft zij de afgelopen maanden contacten aange knoopt met maatschappelijk- hulporganisaties in de residen tie. Nieuw is slechts dat zij na werkda gen niet meer naar kasteel Dra- kesteyn in Baarn vertrekt maar naar paleis Huis ten Bosch in het Haagse Bos. Augustus is als ver- huismaand gekozen omdat haar drie zonen het nieuwe seizoen op een Haagse school kunnen be ginnen. Gewoon Burgemeester Schols en zijn me debestuurders zijn vereerd met de nieuwe inwoners. Den Haag wordt weer een echte residentie, maar uitbundige vreugde lijkt haar niet gepast. Soms wat bits geven gemeentelijke woordvoer ders door, dat het gezin natuur lijk als gewone inwoners moet worden beschouwd. Toch hoeven Beatrix, Claus, Wil lem Alexander, Johan Fnso en Constantijn zich 13 augustus niet als ieder ander aan te sluiten in de rij voor het loket van de bur gerlijke stand. Burgemeester Schols zal het gezin persoonlijk in zijn werkkamer inschrijven. Pers mag daarbij, zo is voorals nog beslist, niet aanwezig zijn Aan de culturele presentatie van het volk in het Congresgebouw doen 5000 leden van verenigin gen mee. Er is dan nog ruimte voor 2000 bezoekers. Via de ad vertenties hebben zich meer ge gadigden aangemeld. Een com puter heeft er 2000 uitgetrokken. Niet helemaal willekeurig: er is gesorteerd op leeftijd. Het feest kost 150.000 gulden Dat is inclu sief de huur voor het gehele Con gresgebouw. plus broodjes en koffie voor de leden van de deel nemende verenigingen en huur en opbouw van de marktstal letjes. Winkeliers ten of en hoe zij feest viert op 13 augustus. Van winkeliersvereni gingen en buurtorganisaties wordt het meeste verwacht. Een onlangs opgerichte Werkgroep Promotie Binnenstad, die net 70.000 gulden gemeentesubsidie in de zak mocht steken, grijpt de ontvangst aan om een feest op te bouwen. Werkgroepslid Hogen- boom moet erkennen dat de ani mo bij winkeliers om echt bij zondere dingen te organiseren niet zo vreselijk groot is. maar ie dereen lijkt wel bereid een vlag uit te steken. Vooral de nieuwe winkelcentra in de binnenstad rond het pas opge knapte Plein en bij het Centraal Station organiseren feestelijke activiteiten. Hogenboom zegt dat ook de meeste grootwinkel be drijven acties ondernemen. Hij kondigt ook spectaculaire evene menten aan zoals een optocht van kamelen en luchtacrobatiek boven de drukke Grote Markst- straat, midden in de stad. Of dat definitief doorgaat, moet nu nog betwijfeld worden bij de politie is slechts vergunning aange vraagd voor de feesten op het Plein, het Centraal Station en een wedstrijd tobbedansen in een vijver in het Westbroekpark Veel anti-royalistische gevoelens spelen niet in Den Haag. Hogen boom vertelt dat hij voorname lijk welwillende reacties ont vangt op zijn oproep voor Bea trix en Claus de vlag uit te steken eri feest te vieren. ..Er was één meneer die me schreef dat we be ter niet kunnen feesten. Volgens hem leidt dat toch alleen maar tot vandalisme". Den winkelier in de binnenstad heeft nog even gedreigd 13 au gustus een zwarte vlag uit te ste ken. Niet omdat hij wat tegen de koningin heeft, maar omdat het gemeentebestuur zijn winkel straat zou verwaarlozen. Een an dere winkelier in die straat ech ter: „Op die manier los je niets op, maar maak je het alleen maar erger. Natuurlijk steek ik de rood-wit-blauwe vlag uit en mijn buurman ook". Den Haag - festiviteiten 13 augustus. - Houtrusthallen, Houtrustweg 102-108. Bloemententoonstelling 'De Hofstadbloem', van 13/8 t/m 23 8 van 10-21 uur. alleen op 13 8 vanaf 11.30 uur. Voor amateurfotografen is er de mogelijkheid om elke dag van 8.30-10 uur (dus voordal dl ka 9001 het publiek opengaan) de bloemenpracht te fotograferen, kassa open van 8.30-9 uur uitsluitend voor amateurfotografen - Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, tentoonstelling 'Haagse Hui zen van Oranje', van 14'8 t/m 27'9; openingstijden van maandag t/m zaterdag van 10-17 uur en zondae van 14-17 uur - Vijver Westbroekpark, 'Tobbe-dansen', met commentaar van Fred Oster. van 13-16 uur. - Nederlands Congresgebouw, 's avonds feest in alle zalen. Konin gin Beatrix zal deze feestavond by wonen. Programma HAAGSE BINNENSTAD - Op de Voldersgracht, de Plaats en in de Wagenstraat staan podia opgesteld waar van 12-14 uur, van 15-17 uur en van 19-21 uur Cheer girls een tapdance/shownummer weggeven; voor de kin deren is er poppenkast en een variété-programma. - In de Grote Marktstraat is er een optreden van stuntteam Les Aranis, tijdstippen: 12.30 uur, 15.30 uur en 19.30 uur - Door de promenades in de Binnenstad wandelen van 12-20 uur vier kamelen, kinderen mogen gratis meerijden - Het Winkelcentrum Babyion wordt veranderd in een luxe show room met peperdure auto's en een schitterende bolide, amateur- fotografen kunnen voor hun foto's medewerking vragen van één van de vijf foto-modellen die speciaal hiervoor aanwezig zullen zyn. - Op het Lange Voorhout is er een antiek, boeken en bloemen markt van 9-21 uur; als speciale attractie is ervan 12.30-13 30 uur het poppentheater van Rudolf Thyssmg - Het Plein. Onder de bomen van dit oude plein is er de hele dag een 'dorpsfeest': 10-22 uur - Braderie 11-17 uur - Ezelfje ryden voor kinderen 11-22.30 uur 3 tem en 17-19 uur - Ranja voor de kinderen en oranjebitter voor de ouderen 12 30-13.30 uur - Lunchconcert door het trompetterkorps der Artil lerie uit Harderwijk 15-16.30 uur - Goochelen en de clown Ted Tefano 17-18 uur - Het Haags Operakoor op het trappen bordes van het gebouw van de Hoge Raad 18-19.30 uur - Optreden van de Schotse Hooglanders 19 45-22 30 uur Ofcnjcbil Old fltUZtek ven If aft] Crackers and the jazzbands' Orange Ball de Vos in Tuinstraat, - In de Buurtschap 2005, ter hoogte speelt het orkest 'Haagse Bluf. - De Stadsklokkeniste Heieen v d. Weel bespeelt van 10-10.30 i en van44.30-15 uur het carillon in de Haagse Toren - In de hele Haagse Binnenstad zal er vrolijke muziek klinken Dixieland-bands. Mexicaanse groepen en Drumbands - De Tros zal van 13-15 uur een live-uitzending verzorgen via f iet presentatie van Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21