LEIDSCH H6 DAGBLAD Inspekteurs vliegen mee CDA-voordracht: De Koning op landbouw NAM wil proefboren in Leidse regio Poolse kerk wil conflict sussen Zeker 700 krnideniers moeten er mee stoppen Om veiligheid Amerikaans luchtruim te bekijken Betalingsregeling beste oplossing hypotheekprobleem Akkoord in Bolivia ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36544 Directeur G. Koopman Bumu Wfle SngH 1 SSÏÏST DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .„.f™ (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Zeker zevenhonderd kleine zelfstandige kruideniers zullen dit jaar hun deur definitief moeten sluiten. Steeds meer kleine grutters moeten de strijd opgeven omdat ze zijn de dupe. zijn geworden van de prijzenslag die begin dit jaar uitbrak onder de grote kruideniers (Albert Heijn, Edah, v.d. Broek en derge lijke). De consument gaat steeds vaker zijn boodschappen doen bij deze grote zaken. Over het eerste half jaar bedroeg het marktaandeel van die groot winkelbedrijven in levensmidde len 47 procent. Ruim drie pro cent meer dan over heel 1980. Van de terreinwinst van de su- pergrutters zijn vooral de zelf standigen uit het midden- en kleinbedrijf de dupe geworden. Hun marktaandeel daalde van ruim 23 naar 21 procent. Bij de traditionele kruidenier op de hoek wordt nog maar acht pro cent van de inkopen gedaan. Het Vakcentrum Levensmiddelen zegt over de cijfers, gepubliceerd door het marktonderzoekbureau Nielsen in Amsterdam, dat 'het kwaad groter is dan we beseffen'. Secretaris Schoolenaar van deze organisatie verwijt de eigen gele deren, dat ze een 'uitverkoop' van hun bedrijven naar het grootwinkelbedrijf houden. Om het "getij te keren" wil men vol gend jaar een grote- campagne houden voor de zelfstandige le vensmiddelenzaak. (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) wil in de komende vijfjaar proefborin gen in de Leidse regio gaan ver richten naar olie en aardgas. Het gaat hier om het gebied Lei- den-Oegstgeest-Noordwijk. Aan leiding voor de proefboringen zijn de resultaten van een vibro- seismologisch onderzoek, dat enige tijd terug in deze regio werd gehouden. Met behulp van een aantal zware vrachtauto's op grote stalen pla ten, werd toen de grond aan het trillen gebracht. Zeer gevoelige meters registreerden de voort planting van de trillingen tot diep in de aarde. Zo kon de bodem in de Leidse re gio in kaart worden gebracht. „De resultaten van dit onderzoek rechtvaardigen eventueel een proefboring", aldus de NAM. Wanneer er precies met de borin gen zal worden begonnen kon de woordvoerder van de aardolie- maatschappij niet zeggen. Dat zal tussen 1982 en 1986 liggen. „Er zyn overigens nog geen be sprekingen over een boorver- gunning met de betrokken ge meenten gevoerd". Het onderzoek van de NAM in de Leidse regio bevestigde het ver moeden dat de ondergrond bij Leiden „zeer gecompliceerd" is. „Dat kon met behulp van de ou de technieken nooit goed wor den bekeken". Gebleken is onder meer dat er veel breuklijnen heel diep onder de grond zitten Op die breuken zijn hele stukken grond op grote diepte over elkaar heen gescho ven. Op de plaatsen waar de over elkaar geschoven steen- en krijt- lagen nog dieper gelegen lagen afsluiten hoopt men olie of gas te vinden. 30 PAGINA'S in-en verkoop.taxatie van oude en antieke juwelen zilveren voorwerpen aantrekkelijke nieuwe sieraden van ANTIQUAI i2)uyn Zeer giftig gas spoot met grote kracht omhoog toen een tan kwagon ontspoorde en open scheurde. Mensen die binnen de dertig kilometer woonden moes ten worden geëvacueerd. Het ongeluk speelde zich giste ren af in Bridgman in het zuid westen van de Amerikaanse staat Michigan. Deskundigen zagen kans om bijna honderd duizend liter van het giftige gas in een ijlings aangevoerde tankwagen over te pompen. Agenten met maskers voor hun neus en mond vingen de r op die moesten worden geëva cueerd om hen zo snel mogelijk uit het gevaarlijke gebied te lei den. Tweehonderdvijftig leer lingen van een middelbare school zetten hun lessen voort in een ander onderkomen in het zuiden van Bridgman. DEN HAAG (GPD) - Drs. J. de Ko ning zal niet terugkeren op ont wikkelingssamenwerking, de post die hij de afgelopen vier jaar in het kabinet-Van Agt heeft ver vuld. In plaats daarvan heeft het CDA hem voorgedragen voor het ministerie van landbouw en vis serij. Het huidige kamerlid drs. C. P. van Dijk is de nieuwe CDA- kandidaat voor ontwikkelingssa menwerking. Beiden zijn gister avond door de formateurs Van Thijn en Kremers ontvangen voor een oriënterend gesprek. De huidige minister van landbouw en visserij, ir. G. J. M. Braks, zal als gevolg van deze ontwikkelin gen voorlopig zitting nemen in Kruisraketten op Sicilië ROME - De Italiaanse regering heeft gisteren besloten kruisra ketten van Amerikaanse makelij op Sicilië te installeren. Ze zei er bij dat zij zal blijven aandringen op onderhandelingen tussen oost en west over beperking van kernwapens in Europa. Het Italiaanse parlement had in 1979 de installatie van de raket ten goedgekeurd. Bewolking De Bilt verwacht voor vandaag half tot zwaarbewolkt weer met mogelijk enkele buien. De temperatuur aan de kust ligt op 19 graden en in het oosten van het land op 23 graden. Er staat een matige noordwesten wind. Voor zondag worden ook nog enkele buien verwacht, met later zonnige pe rioden. De middagtemperatuur ligt rond de 20 graden. 9 augustus Zon op 6.13 uur, onder 21.17 uur. Maan op 16.23 uur, onder 0.59 uur. Hoogwater in Katwijk om 10.40 en 23.09 uur, laagwater om 6.06 en 18.36 10 augustus Zon op 6.15 uur, onder 21.15 uur. Maan op 17.25 uur, onder 1.28 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.52 uur, laagwater om 7.12 en 19.46 uur. de Tweede Kamer. Dit weekein de gaat de CDA-top op zoek naar een kandidaat voor de minister spost van volksgezondheid en milieuhygiëne. Als een van de kandidaten daarvoor geldt het Twentse kamerlid S. C. Weijers. Deze nieuwe voordrachten van het CDA kwamen gisteravond laat als een volslagen verrassing om dat tot nu toe de positie van mi nister De Koning op ontwikke lingssamenwerking onaantast baar leek. De Koning, die de af gelopen zes weken als informa teur voor het kabinet-Van Agt II is opgetreden, heeft volgens het CDA voldoende kwalificaties voor de post van landbouwmi nister. Zo is hij onder meer be stuurslid geweest van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond. Ook was was hij voorzitter van de stichting „Schoolboerderij" Vluchten met F-16 gestopt WASHINGTON (AFP) - De Ame rikaanse luchtmacht heeft be sloten al haar f-16 jagers voor onbepaalde tijd aan de grond te houden omdat er problemen zijn geconstateerd bij de com puters in de toestellen die de vlucht controleren. Israel, Belgie, Denemarken, Noor wegen en Nederland, landen wiens luchtmachten met deze toestellen zijn uitgerust, zijn ge waarschuwd en hebben "vrij willig besloten hun vluchten met F16's op te schorten", zo zei de Amerikaanse luchtmacht. Volgens de woordvoerder van de luchtmacht, majoor Robert Nicholson, zijn er sinds het in gebruik nemen van de f-16 veer tien grote ongelukken gebeurd met het toestel. Het laatste ge beurde afgelopen woensdag toen in de staat utah een toestel neerstortte tijdens een oefen- vlucht. De piloot kwam hierbij van de Christelijke Hogere Land bouwschool te Dronten. Drs. C. P. van Dijk (ex-CHU) was vanaf 1977 CDA-Tweede-Kamer- lid. Deze economisch adviseur in onwikkelingsvraagstukken stu deerde economie en staatsrecht aan de Nedederlandse Economi sche Hogeschool in Rotterdam. Hij is vjjftig jaar. Hij studeerde in 1954 af in de economie en het staatsrecht aan de Ned. Econo mische Hogeschool. PROFITEER ERVAN! GROENEVELD de groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Kulkenpotenper 5 kg. 25,- normale winkelprijs 37,50 kuikenfiletper kg. 13,- normale winkelprijs 19,- Deze week extra voordelig: TV HAPJES heerlijk gekruid per kilo KIPCARBONADE per kilo5,75 4,75 Staatssecretaris Brokx: DEN HAAG - Van de huishou dens die het afgelopen anderhalf jaar met een renteverhoging van hun hypotheek te maken hebben gehad, kampt vier procent met financiële problemen. Voor 72 procent van deze groep be tekende de rente-aanpassing geen bezuiniging. Een groep van elf procent moet afzien van een aantal niet beslist noodzakelijke gezinsuitgaven en zes procent stelt belangrijke aankopen uit. Dit zijn de belangrijkste resultaten van een onderzoek dat is uitge voerd door een bureau uit Don gen in opdracht van staatssecre taris Brokx van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Het bureau heeft in totaal 1608 huishoudens met een eiger ning ondervraagd, van wi ruim 1000 een hypotheek had den. Zeven procent van d< dervraagden heeft geen ant woord gegeven op de vragen van de onderzoekers. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer zegt Brokx dat het onderzoek zijn opvatting be vestigt dat huishoudens die door de hoge hypotheekrente in pro blemen komen het best kunnen worden geholpen met aangepas te betalingsregelingen. Over de mogelijkheden van betalingsre gelingen via de gemeentegaran tie heeft de staatssecretaris de gemeenten per circulaire op de hoogte gesteld. Het onderzoek is een vervolg op een vorig jaar verrichte studie naar problemen bij aflossing van hypotheken by een aantal ban ken. Daaruit bleek dat ongeveer 30.000 mensen met een hypo theek in de problemen waren ge raakt. In verreweg de meeste ge vallen werd een oplossing via een aangepaste betalingsrege ling gevonden. SCHIPHOL (ANP) - De komende dagen zullen vier vluchtinspekteurs van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) meevliegen op vluchten door het Amerikaanse lucht ruim. Zij zullen de verkeersveiligheid bestuderen. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst gisteren meegedeeld. Het Nederlands Luchtverkeerslei- dersgilde, waarin vele Neder landse verkeersleiders zijn ver enigd, had de directeur-generaal van de RLD gisteren om een der gelijke maatregel gevraagd. Dit in verband met de tegenstrijdige berichten vanuit de VS over de veiligheid in het luchtruim al daar. De Nederlandse verkeersleiders wilden, in navolging van vele van hun Europese collega's, de verantwoordelijkheid voor vluchten door het Amerikaanse luchtruim volledig bij maat schappijen en vliegers leggen. De verkeersleiders wilden dit be reiken door geen "klaringen" meer te geven voor het gehele traject, maar alleen tot aan de grenzen van het gebied dat door Amerikaanse luchtverkeerslei ders wordt gecontroleerd. De RLD-dienstregeling liet echter het gilde weten dat zij, indien zij tot dit soort acties zou overgaan, formeel zou worden gewezen op de plichten die de verkeerslei ders als ambtenaar hebben. Dit was voor het gilde reden om voorlopig van dergelijke stappen af te zien en eerst de bevindingen van de RLD-inspekteurs, waar om zij toen vroegen, af te wach ten. In de verklaring zegt de RLD dage lijks geïnformeerd te worden door de Amerikaanse Rijkslucht vaartdienst en door de Neder landse ambassade in Washington over het verloop van de verkeers leidingsstaking en de conse quenties daarvan voor het lucht verkeer. „Daaruit valt niet af te leiden dat de verkeersafhande- ling niet veilig zou plaatsvin den". aldus de RLD-verklaring. Ook de inspekteur die de afgelo pen week een vlucht door het Amerikaanse luchtruim mee maakte, heeft vastgesteld dat de verkeersafhandeling in de VS als veilig kan worden aangemerkt. „Dit wordt bovendien bevestigd door de ervaringen van vliegers van luchtvaartmaatschappijen, die ter kennis van de RLD zijn gebracht", aldus de RLD-verkla- nng Ook de Amerikaanse regering, ge steund door een groot aantal pi loten, heeft gisteren klachten van buitenlandse luchtverkeers leiders afgewezen. Canadese luchtverkeersleiders die weige ren medewerking te verlenen aan vluchten naar de Verenigde Staten zullen worden geschorst. Dit heeft het Canadese ministe rie van transport gisteren laten weten. De Canadese vakbond van lucht verkeersleiders lijkt echter deze waarschuwing naast zich neer te leggen, want haar voorzitter Bill Robertson verklaarde dat het Amerikaanse luchtruim als ge volg van de staking van 13.000 Amerikaanse collega's zeer ge vaarlijk is. Brandstichter gearresteerd ATHENE (AFP) - De Griekse poli tie heeft gisteravond een jonge man gearresteerd die een bos brand probeerde te stichten. De man werd gegrepen door bewo ners in Van, in de buurt van Athene. Hij is de eerste brand stichter die de politie oppakte na de grote branden die dinsdag ontstonden en waarvan velen aannemen dat ze zijn aangesto ken. LA PAZ (AFP) - De generaals Al berto Natusch Busch en Lucio Anez Rivera zijn tot overeen stemming gekomen met de nieu we militaire junta van Bolivia over een regering die het land moet terugbrengen naar de de mocratie. Dit heeft minister van buitenlandse zaken, Mano Rolon Anaya, vannacht verklaard. Het tweetal leidde de opstand te gen de president, generaal Lucas Garcia Meza. Nadat deze ontslag nam bekleedde een junta van drie opperbevelhebbers de hoog ste macht in het land. De twee opstandige generaals gingen hiermee niet akkoord. In de buurt van La Paz kwamen Na tusch Busch en een vertegen woordiger van de nieuwe junta, generaal Celso Torrelio, tot de overeenkomst. Berlijnse Muur bestaat 20 jaar Van Agt hekelt opnieuw Den Uyl IRA-gevangerren zochten compromis Financiële kater vakantiegangers Partijleider Kania ziek WARSCHAU - De Poolse kerk is bereid deel te nemen aan het overleg tussen de regering en het vrije vakverbond Solidariteit om het conflict tussen de twee partij en op te lossen Dit heeft Poolse primaat, aartsbisschop Jozef Glemp gisteren in Warschau ver klaard bij zijn terugkeer van een bezoek van een aantal dagen aan Rome. De primaat verklaarde tijdens een persconferentie kort na zijn aan komst op het vliegveld: "Ik ge loof niet dat ik mijzelf geroepen voel aan het overleg deel te ne men, maar ik ben van mening dat het Poolse episcopaat deel zal nemen aan deze besprekin gen, of enkele van zijn vertegen woordigers". Hij voegde eraan toe dat dit tot nog toe "altijd het geval is geweest en dat de kerk beschikt die erva ring hebben op dit gebied". Kort tevoren bracht hy een bood schap over van paus Johannes Paulus de tweede waarin deze "zijn vertrouwen in de rapheid van de Polen uitspreekt" Kania ziek De Poolse partijleider Stanislaw Kama is al sinds dne dagen ziek en thuis herstellend, zo hebben Poolse partijfunctionarissen gis teren verklaard in een reactie op berichten dat Kama in een zie- k. nhuis is opgenomen Het officiële nieuwsagentschap In- terpress deelde mee. dat de ziek te niet gevaarlijk is. Verwacht wordt dat Karna binnen enkele dagen zyn werkzaamheden kan hervatten. LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu meteen noteren als rbonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1