Berlijnse Muur bestaat twintig jaar ,Voor mijn dood een keer onder Brandenburger Tor doorlopen' ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 17 Achter de door een mijnenveld en anti-tankversperring beschermde Muur flatgebouwen in Oost-Berlijn. BERLIJN (GPD) - „Ik heb één grote wens", zegt Sabine, „dat ik voor mijn dood nog één keer onder de Branden burger Tor door naar West-Berlijn kan lopen, daar een poosje blijven en dan weer terug". Sabine is, net als de rest van het gezelschap dat op een mooie zomeravond in een Oostber- lijnse flat bijeen is, helemaal niet oud. Wij, twee Westduit sers, twee Nederlanders en vier DDR-burgers, zijn alle maal jonge dertigers en oude twintigers. Dat Sabine, die statistisch gezien nog zeker veertig jaar te leven heeft, haar wens nadrukkelijk ver bond met de woorden „voor mijn dood", is maar al te goed te begrijpen. Zij is namelijk Oostduitse en voor haar, haar echtgenoot en het andere DDR-echtpaar geldt dat zij vooralsnog nauwelijks kans hebben om naar het Westen te reizen. De Duitse Democratische Re publiek, de 'eerste arbeiders- en boerenstaat op Duitse bo dem', veroorlooft het haar burgers immers pas naar de kapitalistische wereld te gaan als zij gepensioneerd zijn, tenzij het prominente kunstenaars, sportlieden, za kenmensen en uiteraard par tijbonzen betreft. Sabine's wens om onder de Brandenburger Tor door te lopen, is zeker extreem. Dat kunnen Nederlanders of Westduitsers ook niet. Maar wat bewoners van westerse landen wel is toegestaan, na melijk naar de DDR te reizen en weer terug te keren, geldt omgekeerd niet voor Sabine en haar vrienden. Hoe zou het ook mogelijk zijn sinds op 13 augustus 1961, nu twin tig jaar geleden, de meest op merkelijke en tegelijk gruwe lijkste grens ter wereld tus sen Oost- en West-Berlijn werd aangelegd. De Bran denburger Tor, eens stralend middelpunt van de bruisende wereldstad Berlijn, is nu om geven door muren, tank ver sperringen, prikkeldraad, wachttorens, zandstroken, herdershonden, volkspolizis- ten - en 'doodsstroom'. Het was een opmerkelijke avond met dat internationale groepje in Oost-Berlijn. De grappen vloeiden. Over poli tici werden allerlei anecdotes verteld en de Oostduitsers debiteerden eveneens verma kelijke verhalen over de machthebbers in de DDR. De Oostduitsers bleken onge looflijk goed op de hoogte van alles wat zich in de Bondsrepubliek Duitsland, de BRD, zoals West-Duits- land in de DDR wordt aange duid, afspeelt. Behalve in de omgeving van Dresden kan de Westduitse televisie name lijk overal in de DDR worden ontvangen. Dat is ook de re den waarom Oostduitse per soonlijkheden van de kijk- buis naar Dresden met vakantie gaan. Omdat zij ten minste daar op straat worden herkend. Klaus, een door Karl Marx ge voed econoom, die voor de bouw van de muur aan de Oostduitse Humboldt-uni- versiteit studeerde, vertelde dat hij nog altijd een uitge sproken supporter van de Westberlijnse voetbalclub Hertha-BSC is. Daar kon hij destijds zonder moeilijkheen heen. net als naar de Westber lijnse Opera waar Von Kara- jan toen al dirigeerde. „Daar zat de helft van de universi teit". aldus Klaus. Dat kan allang niet meer. Wie nu, avond na avond. Berlijn tijdens de weersvoorspellin gen op de televisie als een kleine, verloren en ook nog gedeelde vlek te midden van de DDR op de getekende kaart ziet, krijgt af en toe ril lingen. Berlijn, in elk geval West-Berlijn is een door een muur begrensd gebied in het Oosten. Sommige mensen spreken daarom wel over het „eiland van het vrije Wes ten", en „speerpunt in de strijd tegen het Oosten". Het overgrote deel van de West- berlijners, net als trouwens het grootste deel van de Oost- berlijners, heeft inmiddels deze merkwaardige stad aan vaard, zij het dat zij hun wen sen blijven hebben. Voor een buitenlander blijft het nog al tijd schizofreen. Ik heb twee jaar geleden met enkele tien tallen Westberlijners en mijn Nederlandse fietsvriend per racefiets de route West-Ber- lijn-Hamburg afgelegd. Een merkwaardige tocht van 250 kilometer over de provinciale doorgangsroute Fernstrasse 5 in de DDR. De kop boven mijn op schrift gezette bele venissen luidde niet ten on rechte: Van Duitsland door Duitsland naar Duitsland. Zelden ben ik mij zo bewust geworden van de tragiek van de Duitse deling. Een gevoel dat overigens weer sterk op kwam toen Sabine haar wens uitsprak ooit zomaar onder de Brandenburger Tor door te kunnen lopen. Toen Berlijn op 2 mei 1945 door de Sowjet-troepen (het 'Rode Leger') werd bevrijd van het Hitler-juk. leefden van de oorspronkelijke 4,3 miljoen inwoners nog maar 2,8 mil joen mensen. De binnenstad was bedekt door 75 miljoen kubieke meter puin. De vroegere hoofdstad van het 'Derde Rijk' werd na de oor log in vier sectoren verdeeld: een Russische (nu Oost-Ber lijn), een Amerikaanse, een Engelse en een Franse. Ze sendertig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog bestaat deze toestand nog al tijd. Berlijn valt onder het viermogendhedenakkoord van 1971. De Russen leggen dat akkoord echter meestal anders uit dan het Westen, vandaar dat Oost-Berlijn 'Hauptstadt der DDR' is. Voor West-Berlijn, 480 vierkan te kilometer groot en omge ven door een 165 kilometer lange muur, betekent dit ak koord dat deze circa twee miljoen inwoners tellende stad 'bezet gebied' is. De overgrote meerderheid van de Westbei lijners gaat, zo wijzen enquêtes uit, niet ge bukt onder de bezetting, die zich in praktijk ook nauwe lijks voordoet. Het door de DDR omgeven 'vrije eiland van het Westen' is kennelijk de enige plaats ter wereld waar de bevolking 'trots en blij is bezet te zijn'. De bewoners van West-Berlijn hebben inderdaad door de ja ren heen het gevoel gekregen beschermd te worden door de drie westerse machten. Dat manifesteerde zich bij de Berlijnse blokkade van 1948, de volksopstand in Oost-Ber lijn in 1953 die bloedig door de Russen moest worden neergeslagen, het Chroesjts- jov-uitimatum naar een zoge naamde vrije stad in 1958 en bij het begin van de bouw van de muur in 1961. Toen Johp F. Kennedy op 26 december 1963 als president van de Verenigde Staten Ber lijn bezocht, werd hij door honderdduizenden geestdrif tig toegejuicht. Vanaf het bal kon van het raadhuis Scho- neberg nep hij de jubelende menigte in het Duits toe: „Ich bin ein Berliner". Een .paar meter onder de plaats waar Kennedy deze historische woorden sprak, is nu een bronzen steen met inscriptie in de muur van het raadhuis te zien. Talloze Amerikanen en andere toeristen staan daar met fototoestellen te jongleren. En de voorganger van Ronald Reagan, Jimmv Carter, zei op 15 juli 1978 in Berlijn eveneens in het Duits: „Wat er ook gebeurt. Berlijn blijft vrij" („Was auch immer sei, Berlin bleibt frei"). Dat waren niet alleen goedbe doelde woorden, ze hadden ook betekenis. Sinds het be gin van de koude oorlog in de late jaren '40 heeft cén factor een beslissende rol in de we reldpolitiek gespeeld. Een factor die op zich noch met politiek noch met staats- en volkerenrecht te doen had, maar alles met geografie de ligging van Berlijn temidden van het door de Sowiet-Unie gecontroleerde deel van Duitsland. Voor het Oosten was dit een van de sterkste wapens in het Oost-Westcon flict. Bij toepassing hiervan was het risico van een Derde Wereldoorlog niet uitgeslo ten. .Blokkade Dit gold, als gezegd, voor de blokkade in '48-'49 en de sta king van de Oostberlijnse bouwvakarbeiders met aan sluitende reacties tegen de socialistische eenheidspartij van Duitsland (SED) in 1953. West-Berlijn bleef een decen nium lang de „etalage van het Westen". Doel van al diege nen, die om politieke rede nen de communistische in vloedssfeer wilden verlaten of werden aangetrokken door de economische welstand en de culturele veelvuldigheid in het Westen. De voortdu rende vlucht van een deel van de economisch actieve bevolking moest welhaast per definitie de Duitse Demo cratische Republiek in een crisis storten, die zijn uitwer king op de hele communisti sche structuur in Oost-Euro pa zou hebben. Toen bleek dat een door Chroesjtsjov voorgestane po litiek om West-Berlijn te neu traliseren. teneinde dit ge deelte van de stad op den duur binnen de DDR te inte greren, niet succesvol was, besloten Moskou en Oost- Berlijn over te gaan tot een isolatiepolitiek De DDR ma anders immers letterlijk „leegbloeden". Chroesjts- jov's ultimatum van 1958 naar een „vrije stad" werd door de standvastigheid van de westelijke geallieerden in 1959 teruggetrokken. Maar de vluchtelingenstromen ble ven zwellen, en aldus rijpte in het Oosten het plan om de „open" grens tussen Oost- en West-Berlijn dicht te metse len. Aldus geschiedde op 13 augustus 1961. In maart van dat jaar waren namelijk ruim 16.000 vluchtelingen gén streerd. April daaropvolgend waren het er al 20.000 en in de maanden voor de bouw van de muur besloten 30.000 DDR-burgers dit land de rug toe te keren. Een officiële verklaring van de DQ^t voor de bouw van de „anti-fascistische bescherm- muur" was dat er in het Wes ten oorlogshandelingen wer den voorbereid De huidige Oostduitse partijleider Ench Honecker, die in 1961 als toen nog betrekkelijk onbekend communist was belast met de ..operatie muur", schrijl! in zijn autobiografie „Aus mei- ncm leben" dat de DDR werd bedreigd. Hij refereert onder andere aan een opmerking van de toenmalige Westduit se minister van defensie Franz Josef Strauss, die in de Verenigde Staten zou hebben gesproken over een „op han den zijnde Duitse burgeroor log". De huidige SPD-voorzitter en vroegere bondskanselier Wil ly Brandt, die tijdens de bouw van de muur in 1961 „regerend burgemeester" van Berlijn was. schreef in zijn boek „Begegnungen und Einsichten - die Jahre 1960 1975" een andere reden voor de afsluiting van West-Ber lijn - geen wonder. Brandt heefi gelijk als hij beweert dat het woord bescherming in de cynische uitdrukking anti-fascistische bescherm muur vanuit Oostduits stand punt maar al te juist was. De DDR moest zich inderdaad beschermen, evenwel niet te gen de zogenaamde imperia listische bedreiging en aller hande agenten van het groot kapitaal maar tegen hoe treurig ook dc vlucht van de eigen bevolking. Bitter Verder schrijft Willy Brandt bitter over het optreden tfan de geallieerden en de bondsregering onder Konrad AdenatH r I )n h» bben zich in 1961, om het maar eenvoudig te formuleren, vrijwel geen jota van de Westberlijnse be volking aangetrokken. Brandt geeft ook toe dat er fouten zijn gemaakt „Of met fantasie, goede wil. elastici teit, en hardheid toch niet keerpunt, een verbete ring had kunnen worden be reikt? Ik weet niet of een ver andering zou zijn gelukt. Ik weet alleen dat het nooit echt geprobeerd is". Wat had allemaal gedaan kun- worden als reactie op de - door Oost-Berlyn gebouwde Dat antwoord is nau welijks te geven. Uit het feit dat de muur er was, heeft met i? Willy Brandt als bonds kanselier in 1970 consequen ties getrokken. Onder zijn re gering begon de ontspan- ningspoliüek met het Oosten, die het honderdduizenden mensen uit het Westen moge lijk heeft gemaakt w tact op te nemen met familie leden en bekenden aan de „andere kant". In de muur zitten tegenwoor dig „gaten", die helaas meest al nog maar van een kant kunnen worden benut De muur is. met gaten en al. t soort van zelfsprekend nument in Berlijn geworden. Aan de Westberlijnse kant wordt er op geschilderd en vaak kun je vervloekingen le zen: „DDR-vuiligheid". Hier en daar staan houten krui zen. Die herinneren MO lukte vluchtpogingen van DDR-burgers Van 13 augus tus 1961 tot midden april van dit jaar zijn volgens de West berlijnse politie minstens 71 mensen aan de grens gestor ven. Vijfenvijftig van hen werden neergeschoten, ande ren verdrongen of stic rv. n bu het springen uit wonin gen Ook kinderen zijn het slachtoffer van de Duits- Duitse grens geworden In het Westberlijnse district Krcuzberg wordt iedere be zoeker het punt aangewezen waar een spelend kind in het water viel. Dat water was evenwel Oostduits gebied en daarom kon niemand op tgd te hulp komen. Het kind ver dronk. Expositie Het drama van dc muur is te zien in het zogenaamde „Haus am Maucr", vlak bij het belangrijkste controle punt van de Amerikanen in Berlijn: Checkpoint Charlie Dc werkgroep „13 augustus" heeft daar een permanente tentoonstelling ingericht Daar hangen onder andere beroemde foto's van een vluchtende DDR-grcnsbewa- ker. van een Vopo dit Mil jongetje door een versperring laat en van een vrouw die vanuit een bovenverdieping in het Oosten naar M 1 ten springt Dat is allemaal niet meer moge lijk. Rondom de muur is een geperfectioneerde grens ont staan. Op betrekkelijk veel plaatsen echter, in Tiergar- ten. enkele straten in Kreuz berg en het stadsrandgcbicd in het zuiden van Berlijn, staat de muur niet precies op de daadwerkelijke grens, maar is een beetje teruggezet voor de muur ligt dan nog Ooslduits-gebicd, dat vanuit het Westen niet mag worden betreden, maar vanuit het Oosten zelden of nooit wordt gecontroleerd. In dit me mandsland heeft menig ama teur zijn volkstuintje aange legd en zeer vcrmetelen orga niseren er welcens grill par ty s. Een bedrieglijke idylle De muur mag dan hier en daar niet de echte grens zijn, het blijft een bolwerk, waar zonder dc DDR niet leven kan en waarmee de Berlu ner leven moet.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17