Vakantiegangers terug met financiële kater „We hebben dit jaar zelf potje gekookt" M'n man moet maar op de fiets naar zijn werk..." JSfooit teleurgesteld van vakantie terug' Gezin Stikkelorum uit Bleiswijk: Noord wijker Spruyt: Woubrugse familie: n ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA 15 Wie je ook hoort, de prijzen in de vakantielanden rond de Middel landse Zee zijn dit jaar de pan uit gerezen. Niet alleen benzine, maar ook eten is peperduur geworden. Een hapje buiten de deur was bijna niet meer te doen. Vergeleken met vorig jaar moesten hiervoor min stens vijftig harde Nederlandse gul dens méér worden betaald. Met een drankje al precies hetzelfde. In Zuid-Frankrijk was het wel heel erg. Een eenvoudige glaasje koel mineraalwater: zes franc (drie gul den). Bij de Nederlandse winkelier koop je daar drie volle literflessen voor Het is dan ook helemaal niet vreemd, dat veel vakantiegangers het uitge trokken budget met honderden gul dens hebben overschreden. Kijken ze achteraf waaraan dat extra geld toch is besteed, dan komen ze al gauw tot de conclusie, dat er be paald géén 'bokkesprongen' zijn ge maakt. Het levensonderhoud was gewoon waanzinnig duur. Neem het ontbijt: twee stokbroden, beleg en, voor de kinderen, chocolademelk. Tussen de vijftien en twintg franc was niet al te veel. 's Middags le vensmiddelen kopen voor het avondeten? Al even prijzig. Dertig tot veertig gulden was 'normaal'. Bij de meeste toeristen komt de kater pas een paar weken na de vakantie. Want iedereen betaalt in het buiten land of met girokaarten of met Eu rocheques. Die worden na een maand van de rekening afgeschre ven. Dan wordt het voor heel w at gezinnen puzzelen hoe de eindjes aan elkaar moeten worden ge knoopt. Wat vakantiegangers vaak niet weten is, dat zij met een girokaart van de PTT 'goedkoper' aan geld kunnen komen dan met een Eurocheques. De post berekent de gebruiker van die kaarten geen kosten, de banken, daarentegen, doen dit wel. Hoewel je tegenwoordige wél het bedrag krijgt uitgekeerd, dat op de cheques is ingevuld. Later brengt de bank deze dienstverlening alsnog in reke ning. Enkele Franse banken hadden geen boodschap aan deze regeling. Bij het verzilveren van één of meer Eu rocheques lieten zij de klant tóch provisie betalen. Terug in Neder land werd de vakantie nóg een stuk je duurder. De banken hielden hun deel in voor de verleende diensten. Nu schijnt dit, volgens de Stichting Chequeverkeer in Amsterdam, alle maal rechtgetrokken te zijn. De be wuste, Franse, bankinstellingen hebben schriftelijk laten weten hun boekje niet meer te buiten te zullen gaan. Extra prijzig was een verblijf in het buitenland dit jaar, omdat het ko pen van vreemd geld een dure zaak was geworden. In de landen rond de Middellandse Zee viel het wel mee. De waarde van de Franse franc en de Italiaanse lire bleef, vergeleken met het vorige jaar, ongeveer gelijk. De Spaanse peseta werd eén pro cent duurder. De kroon spant echter wel de Ameri kaanse dollar. Die werd maar liefst meer dan dertig procent meer waard. De Canadese dollar werd on geveer 25 procent duurder. De Scan dinavische munten bleven niet ach ter en stegen eveneens aanzienlijk, even als het Britse pond. Toeristen die Joegoslavië bezochten waren goedkoop uit. De dinar daalde met rond 25 procent in waarde. Gevolg van deze ontwikkeling is wél. dat de vakantie voor veel mensen extra duur w erd. Achteraf moesten ze nog eens geld bijbetalen. Vooral de stijging van de dollarkoers is hieraan schuldig. De touroperators mogen om bijbetaling vragen. Om dat in dit wereldje in dollars wordt gerekend. Drie gezinnen, net terug uit het war me zuiden, waren bereid om over hun ervaringen te praten. Alleen de Spanjegangcrs waren nog redelijk optimistisch. De families die, res pectievelijk, Italië en Zuid-Frank rijk aandeden, hebben minder goe de ervaringen. Op deze bladzijde vertellen zij wat hen zo al is overko- BLEISWIJK - Geen aardappelen schillen, niet achter een heet gas stel staan. Maar gezellig uit eten gaan. Alleen in de vakantie permit teerde mevrouw Stikkelorum uit Bleiswijk zich dit. Om de sleur van het dagelijkse leven een paar we ken uit te bannen. Ze is er dit jaar van teruggekomen. "Ik heb zelf gekookt en boodschap pen gedaan", licht ze toe. "Het moest wel. Want als ik zelf m'n potje klaar maakte, hield ik zeker honderd gulden in mijn zak. Alles was zo verschrikkelijk veel duur der dan een jaar geleden. Toen be taalden we voor eten buitenshuis, zeg maar, vijfenzeventig gulden. Nu waren we zeker vijftig gulden meer kwijt. Dan ga je toch wel even nadenken." De vakantie vorig jaar in de buurt van het Gardameer was ook wel duur. "Maar de verschillen van toen en nu zijn werkelijk té gek", zegt mevrouw Stikkelorum. "Ei genlijk is alles schreeuwend duur. Een tochtje van hooguit vijf minu ten met een vleugelboot, bijvoor beeld, daar betaalde je maar liefst acht gulden per persoon voor. Ik was bang, dat ik óók nog voor de honden moest betalen. Maar dat viel gelukkig mee." De Bleiswijkse familie 'trof het nog, dat zij in het noorden van Italië vakantie hield. Op slechts een steenworp afstand van de Zwitser se grens. Zodoende kon zij hier 'goedkope' benzine tanken. In Zwitserland was het in elk geval Stikkelorum met haar zoon Jacco en dochter Annic. 't Is de tweede keer dat het gezin Stikkelorum (vader, moeder en twee kinderen) naar Italië is ge weest. Over de schoonheid van het land niets dan lof. De prijzen van het eten (vooral vlees) lagen hen behoorlijk zwaar op de maag. Mevrouw Stikkelorum herinnert zich nog, dat ze een pond gehakt kocht. De slager rekende f. 12,50. "Ik liep buiten en dacht bij mezelf: dat kan niet. Terug in de winkel maakte de man me duidelijk, dat de prijs die op het gehakt stond, niet per half pond was, zoals ik dacht, maar per ons. Ja, dan schrik je toch wel even. Wat ik eigenlijk schandalig vind, is dat het fruit, ik denk dan aan perziken, kostbaarder is dan in Nederland. Ik heb me wel eens af gevraagd waarom dat nodig is. Die dingen groeien notabene in Italië. Waarom moet er dan zoveel geld aan worden verdiend? Begrijpen die mensen dan niet, dat ze op die manier de vakantiegangers niet aantrekken, maar wegjagen? Budget Gevoelige tik De Italiaanse middenstanders voelen ook al aan den lijve, dat het toeris me in hun land aanzienlijk is ge daald. Mevrouw Stikkelorum: "Er waren winkeliers die vertelden, dat ze wel dertig procent minder had den omgezet. Ach, de regering geeft dan wel de schuld aan de ter reurgroepen en de economische malaise, maar ik denk dat ze de hand eens in eigen boezem moet steken. Mij zien ze daar voorlopig niet meer. Eerst moeten de prijzen maar wat worden teruggeschroefd, dan kunnen we weer eens kijken. Voorlopig ga ik vertier dichterbij huis zoeken." Veel gezinnen gaan met een bepaald budget op zak naar de vakantie-be stemming. De familie Stikkelorum doet dit bewust niet. "We zien wel wat we uitgeven", vertelt de vrouw. "Tja, als we de uitgaven van nu met die van een jaar geleden vergelij kenZe zullen elkaar niet zo bar veel ontlopen. Misschien dat we nu wat meer hebben uitgegeven. Daar moet ik dan wél aan toevoegen, dat we dit keer slechts drie keer bui tenshuis hebben gegeten. Meer geld kwijt, voor minder luxe. We hebben, denk ik, niet zo veel geno ten als in voorgaande jaren." De taal is voor veel toeristen vaak een barrière. Zo links en rechts hoor je wel eens de klacht, dat er 'ver keerd' is gerekend. Maar omdat in een taal duidelijk te maken, die je niet spreekt, valt niet mee. Dikwijls laten de vakantiegangers het er dan maar by zitten. Heeft de familie Stikkelorum ook dergelijke nare ervaringen gehad? "Helemaal niet", beweert de vrouw. "Iedereen is erg vriendelijk op ons over gekomen. Ik dacht niet, dat ze ook maar één poging hebben ge daan om ons te tillen. Een garage houder heeft ons zelfs op weg ge holpen toen we met een lekke ra- diateur zaten die hij niet kon repa reren. De man bekeek het kapotte onderdeel van de auto en legde rus tig uit waar we heen moesten. Geld wilde hij daar niet voor hebben. We zaten wél in een klein dorp. Hoe dat in grote toeristenplaatsen gaat? Ik heb er geen idee van. Misschien dat ze je daar wel beduvelen als ze de kans krijgen. Waar wij waren was het allemaal erg vriendelijk." door Jan Westerlaken Tolroule mijden en niet te snel jijden. Dat spaart veel geld uit, beweert de Noordwijk- er Spruyt. NOORDWIJK - Tolroute mijden, niet sneller rijden dan honderd kilome ter per uur en in het voor- of nasei zoen met vakantie gaan. Louter en alleen daarom is de Noordwijker Spruyt nog nooit teleurgesteld uit Spanje teruggekeerd. De reserve- financiën heeft hij nimmer hoeven aanspreken. En toch is de Noord wijker al twaalf keer, hetzij in de auto, hetzij in het vliegtuig, naar het zuiden afgezakt...» Hoe hij dat fikst? "Nou, als je naar Barcelona rijdt over de binnenwe gen, houd je vijfhonderd gulden in je zak. Bovendien kun je dan ook niet zo snel rijden. Dus verbruik je minder benzine. Dat bespaarde mij dit jaar wel even driehonderd piek." Een klein rekensommetje geeft aan, dat de Noordwijker achthonderd 'over hield' alleen al op de reis naar zijn vakantiebestemming en terug. De andere kant van de medaille is wél, dat hij, zijn vrouw en drie kin deren, er één dag langer over deden om in Spanje én weer thuis te ko men, dan wanneer zij 'péage-route' zouden hebben genomen. De kos ten van twee extra overnachtingen (met een tentje op een camping) drukken nauwelijks op de uitga ven. Spruyt heeft dit jaar, zeg maar, rond de vijftienhonderd gulden aan het levensonderhoud uitgegeven. Voor dat geld zat hij ruim twee weken in Spanje. Ondanks dat nu alles een stuk duurder is geworden, was de Noordwijker dit keer minder geld kwijt, dan in 1979 en 1980. Hij heeft uitgerekend, dat de laatste vakan tie hem f416 per persoon heeft ge kost; in 1980 was dat f515 en nog een jaar eerder f 550. Toen (in 1979 en 1980 dus) maakte hij echter wél gebruik van de tolroute. Voor ben zine moest hij in die jaren rond de f 640 uittrekken, dit jaar was hij slechts f. 511 aan brandstofkosten kwijt. Spruyt voegt daar onmiddel lijk aan toe, dat de benzine in die tijd vijfentwintig procent duurder is geworden. Vergelijkt hij het brandstofgebruik in 1980 met dit jaar, dan geeft dat opmerkelijke verschillen te zien. Via de tolroute verbruikte zijn Re nault 4 één liter benzine voor 9 92 kilometer. Nu de Noordwijker de route binnendoor heeft genomen was zijn (zelfde) auto heel wat zui niger: 1 op 14.55. "In die wagen za ten vijf mensen en veel spullen. Wat niet weg te cijferen valt: wij verzekeren ons tegen alles. Betalen we óók van het vakantiegeld." Uitgaan Tóch vindt de Noordwijkse familie nog ruimte in haar budget om 's avonds gezellig op een terrasje te zitten. Vader een paar potjes bier, moeder een kop koffie en een glas wijn, de kinderen een ijsje. Of dat kan? "Natuurlijk", reageert Spruyt. "Thuis drink je toch ook een flesje pils, waarom dan niet in Spanje? Het leven is daar heus niet zo veel duurder dan bij ons. Tja. je drinkt wat meer. Maar als je niet weggaat, doe je dat ook." Spruyt kiest elk jaar bewust voor Spanje. Omdat het, in zijn ogen, hier (nog) redelijk goedkoop is. "Ie dereen", vertelt hij, "die normaal vakantiegeld krijgt, moet daarvan kunnen rondkomen. Zeker in Spanje. Je moet natuurlijk geen ab normaal dure dingen willen doen. Met twee kinderen in een vliegtuig stappen? Dan moet er een vracht geld bij. En een hotel moet je na tuurlijk óók vergeten. Voor een dubbeltje op de eerste rij willen zit ten is er. met een gemiddeld vakan tiebudget, niet bij." De Noordwijker begrypt wel dege lijk, dat het met vakantiegaan in het voor- of naseizoen, in zyn (fi nanciële) voordeel werkt. Zolang Spruyt hiervan kan profiteren, zal hij daarvan gebruik blijven maken. Breekt de tijd aan, dat de kinderen naar school moeten, dan is dit alle maal voorbij. Nu huurt hij elk jaar een apparte ment. maar wat straks9 "Ik zal ze ker geen handenvol geld uitgeven. Dat is het me gewoon niet waard. Want in het hoogseizoen moetje nu eenmaal veel meer geld ergens voor betalen, dan wanneer het rus tig is. Dan ga ik weer, net als vroe ger. met de tent op pad. Zeker, je hebt wat minder comfort. Maar ik kom dan wel met m'n geld uit" Waar het gezin rekening mee houdt zijn de kosten van een apparte ment: eerst kijken wat het onder komen aan huur moet opbrengen, dan pas beslissen. "We maken eerst een begroting. Overal staan de pry- zen aangegeven. Dus je hoeft geen honderden guldens meer kwijt te zijn. Je kunt ongeveer uitrekenen wat je kwijt bent Een paar tientjes kun je ernaast zitten, maar meer niet. Tenzij je natuurlijk tramme lant met je auto krijgt. Maar dat is onvoorzien." WOUBRUGGE - Bezuinigen. Er zit niets anders op. De auto gaat uit de all risk-verzekering, wat bladen gaan de deur uit en manlief zal een paar dagen in de week naar Leiden moeten fietsen en de wagen laten staan. De Woubrugse mevrouw De Lange is, samen met haar man en twee kinderen, met een behoorlijke fi nanciële kater uit Zuid-Frankrijk gekomen. Tweeduizend gulden hadden ze voor de vakantie uitge trokken. Het zijn er uiteindelijk drieduizend geworden. "En dèt is een boel geld", laat de Woubrugse gelaten horen. "Op de één of ande re manier moet je dat toch terug zien te krijgen. Dan ga je op de klei ne dingen letten." Het was de eerste keer, dat het gezin De Lange richting Zuid-Frankrijk ging. Maar tevens ook de laatste. paar kilometer. Je bent dan. denk ik, een stuk goedkoper uit Of', voegt ze er veelbetekenend aan toe, "wc blijven gewoon lekker in Ne derland. Het weer. ja, dat is een punt. In Nederland heb je erg leuke campings Daarnaast zijn wy ook nog lid van de NTKC (Nederlandse Toeristen Camping Club) Die or ganisatie bestaat al veertig jaar en heeft door het hele land fijne kam peerplaatsen Voor ons gezinnetje betalen we daar niet meer dan vijf gulden voor een dag. Je mag er al leen maar met kleine tentjes staan. Omdat ze het sportief willen hou den. Faciliteiten? Natuurlijk heb je die er. Er zijn toiletten, kranen en (koude) douches. Wil je m de buurt van het strand staan9 Helemaal geen punt Daar heeft de NTKC ook campings. Dan ben je er toch ook uit? Natuurlyk, in een vreemd land ben je wérkelyk met vakantie. Het enige, dat was meegevallen, was een bezoek aan een dokter. De rest heeft de vrouw als peperduur Het begon al met de camping. Voor twee kleine tentjes moest de eerste weken 63 franc (ongeveer 32 gul den) worden neergeteld. De laatste week (toen begon het hoogseizoen) werd dit bedrag met twaalf franc opgetrokken 'We hadden op 25 gulden per dag gerekend", zucht mevrouw De Lange. "Nu moesten we een tientje meer uittrekken." Het stokbrood, croisantjes, beleg, li monade. Zestig franc per dag voor de dagelijkse levensbehoeften was niks, beweert ze. "Neem nou een ijsje voor de kinderen? Daar betaal je hier een paar kwartjes voor. In Frankrijk kost het wel twee, drie keer zo duur Nee, onze kinderen hebben niet elke dag een ysje ge had. Dat vonden we té kostbaar." Voorkomen Die extra uitgaven zouden misschien te voorkomen zyn geweest, be denkt mevrouw De Lange. "Als we naar een goedkopere kampeer plaats waren gegaan. Maar dat dot je ook niet zo gauw als je eenmaal staat. Bovendien hadden de kinde ren vriendjes en vriendinnetjes. Het is dan sneu om na een paar da gen weer op te stappen. Een tientje staangeld meer per dag. hakt er na tuurlyk wel in. Buitensporige din gen hebben we beslist niet gedaan Alles was gewoon schreeuwend duur. Daarin is al het geld gaan zit ten, dat we meer hebben uitgege- Frankryk zal heus nog wel eens wor den bezocht. De zuidkust, echter, zal de familie mijden "Ik blijf wel ergens in het binnenland Willen we naar het strand9 Nou. dan pak ken we de auto wel en ryden een Een vreemde taal. andere leefge woonten en zo. TochNederland trekt me best om te kamperen. Is het weer slecht zit je dichtby huisBen je ver weg. dan stap je niet zo maar even in de auto om te rug te ryden." Een slechte ervaring zal r Lange zéker niet snel vergeten Dat was op de terugweg. Via de tolrou te. Om maar zo vlug mogelyk weer in Holland te komen Met twee zie ke kinderen reizen is geen pretje Weekje Blijft het weer aantrekkelijk, zoals in de afgelopen dagen, dan trekt het gezinnetje De Lange er nog een klein weekje op uit Naar één van die NTKC-kampeerplaatscn Niet om van de financiële kater by te komen, vertelt de vrouw snel Dit keer mag ook de hond mee Die bleef thuis toen de familie naar Zuid-Frankryk afreisde Onderweg besloten ze géén tentje op te zetten, maar voor een keer in een hotel te overnachten In bcaune de hotelier stond erop, dat er twee ka mers zouden worden gehuurd. Wil den vader en moeder de kinderen op hun kamer te slapen leggen, dan zouden er tóch tw<-e kamers in rc kening worden gebracht. Er zat niets anders op dan te accepteren. Want het was ontzettend druk Het gezin was bly dat het, na lang zoe ken, iets had gevonden De volgen de ochtend kreeg het de rekening gepresenteerd. Of men maar even honderdvnflitf eulden wilde neer tellen. Alleen voor het slapen een ontbytje? Dat kon Dan kwam er nog eens vijftig franc by. Byna gil lend heeft de familie de Lange dit hotel verlaten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15