Vraagtekens bij verlies van AZ Nakaarten AZ - Aj axLeuke kluif piratenzenders voor Van der Gijp te door voor Feyenoord Zege achtervolging voor Oosterbosch Scherven brengen NEC geen geluk. Standard en Ipswich onverwachte finalisten KNVB houdt piraten buiten spel De Rooy twee tellen van leiderstrui. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 SPORT PAGINA 11 door Nico Scheepmaker Ik weet het nietmaar er zit toch iets merkwaardigs aan dat hele reclamebordengedoe van Gardeniers, de NOS (en de andere zendgemachtigde en de betaalde voetbalclubs Op donderdagochtend lees ik in de kranten dat de samen vattingen van het Amster dam 706-toernooi met Ajax, AZ'67, Ipswich Town en Standard Luik vermoedelijk niet door de AVRO en de KRO zullen worden uitgezon den. Redenen: een of enkele te grote reclameborden, en de shirtreclame van Standard Luik. CRM kon niet akkoord gaan met de shirtreclame van Standard Luik, de AVRO en de KRO hebben het stadion „afgekeurd". Vroeger werd alleen de gras mat goed- of afgekeurd, door een consul van de KNVB. maar tegenwoordig worden de opstallen rondom de gras mat goed- of afgekeurd, door een keurmeester van de uit zendende omroepvereniging. Nu weet ik wel dat er richtlij nen zijn van CRM. maar ik zit er toch een beetje verbaasd tegenaan te kijken dat de om roepverenigingen zich zo braaf aan die richtlijnen houden. Dat moéten ze. zult u zeggen. Dat is nu juist wal ik zo merkwaardig vind Ze zijn toch niet genationaliseerd? Of alleen in naam niet, en in feite wel? Stel u bent hoofdredacteur van een krant. Ik ken er toevallig een paar, het zijn over het al gemeen redelijk geschikte mensen, geen raasdonders, niet van die types die altijd en overal de kont legen de krib willen gooien. Maar het zou me verbazen als er meer dan één bereidwillig .ja mi nister. nee minister" zou zeg gen als de minister verordon neerde dat (ik zeg maar wat) in artikelen over AZ'67 nooit meer de naam Wastora mocht worden genoemd, of in arti kelen over PSV nooit meer Philips, of in artikelen over Ajax nooit meer Inter Foot ball, of Le Coq Sport if. of Adi das. Dat zou een mooie boel worden. Alle reclamenamen (zou de minister bijvoorbeeld kunnen verordonneren) moe ten gehalveerd worden, en niet meer met hoofdletters worden geschreven! Denkt u dat er n hoofdredacteur zou zijn die de voorgaande zin dan zou veranderen in: in artikelen over AZ'67 nooit meer de naam wast mocht worden genoemd, of in arti kelen over PSV nooit meer phi, of in artikelen over Ajax nooit meer inter, of le coq, of adi? Vergeet het maar! Ja maar, een krant is een onaf hankelijk orgaan, dat niets met de regering te maken heeft, terwijl een omroepver eniging... Tja. dat zal dan wel, maar ik heb dat nooit zo beseft. Blijkbaar is het dan toch de regering, die uiteinde lijk uitmaakt wal de AVRO, de VPRO en de TROS op het scherm mogen brengen. An ders wordt de TROS of de KRO bestraft met intrekking van zendtijd, of intrekking van de zendmachtiging zelfs' Ziet u het gebeuren? In een land waar duizenden illegale radiozenders opereren, waar reguliere nachtvoorstellingen van belasting betalende bio- scoopconcerus moeien wor den afgelast omdat de clan destiene piratenzenders het publiek met speelfilms thuis houden, zelfs (zoals onlangs) met een nieuwe speelfilm die nog maar net in de bioscopen draait! In dat land zou een omroepvereniging als de KRO of de AVRO zijn zend tijd verliezen omdat een bui tenlandse voetbalvereniging naar de stamgebruiken van haar land reclame op de shirts heeft aangebracht (blijkbaar andere reclame dan de drie strepen die de shirtjes en schoenen van de Nederlandse clubs sieren, zo dat we weten dat we met Adi das te doen hebbenOf om dat één. twee of drie reclame borden te groot zouden zijn uitgevallen? Gelooft u het? Nog even afgezien van het feit dat een beetje behendige ca meraman die paar gelaakte borden zonder veel proble- Vnen moet kunnen omzeilen. Hoho. roept nu Studio Sport, en roepen de AVRO en de KRO hem na, als onze cameraman moet gaan marchanderen met het beeld, dan werken wij onder de kwaliteit die de kij kers van ons mogen verwach ten, en daar passen wij voor! Het is bij ons alles of niets. Of het beste dat we geven kun nen, of anders liever hele maal niets. We gaan geen hoek van het veld discrimine ren. omdat daar een ons on welgevallig reclamebord staat. Dat zou een mismaakte reportage opleveren! Dal klinkt heel nobel, maar als je tegelijkertijd afziet van het uitzenden van AZ'67-Ajax doe je natuurlijk nog veel meer afbreuk aan je integri teit van nieuwsbrenger. Dan beduvel je de boel veel meer dan wanneer je een onvol maakte reportage maakt toaarin met alle hoeken van het veld bestreken worden vanwege de reclameborden. Als het op de ene manier niet kan, moet het maar op de an dere manier, maar die repor tage zal er komen. Dat pleegt althans het standpunt te zijn van de hoofdredacties van kranten, als zij op vergelijk bare omstandigheden in bin nen- en buitenland stuiten. De befaamde vooroorlogse fo tograaf Erich vort Salomon fotografeerde ook op plaatsen (vergaderingen van staats hoofden). waar hij dat niet mocht, met een verborgen ca mera als het moest, en het le tterde hem niet zo lang gele den nog een overzichtsten toonstelling in het Stedelijk Museum op. Die foto's waren. technisch gezien, ook niet al tijd voor 100 procent perfect, maar het waren toch boeien de foto's, omdat hij ons din gen liet zien die ongezien wil den blijven. Het betaalde voetbal wil niet ongezien blij ven, maar ik kan me voorstel len dal alleen al de thrill van een reportage van bijvoor beeld AZ 67-Feyenoord. in het i>erboden stadion, maar met weglating of verdoezeling Oan rfg - reclame, voor de kijkérs ruimschoots opweegt tegen de onvolko- menheden van een dergelijke reportage. De piraten-tv-zen- ders die in de steden opereren zijn technisch ook heel primi- t tef, maar men blijft er kenne lijk wel voor thuis De om roepverenigingen zullen dit ook wel snel gaan beseffen, dus maakt u zich maar niet al te zenuwachtig er komt nog genoeg voetbal op de buis! Is het niet via de TROS. dan wel via een piratenzen der. AMSTERDAM - Het duel om de derde en vierde plaats van het internationale voetbal toernooi van Amsterdam belooft een voorproefje op de nieuwe competitie te worden. Wat n jaar eerder nog de finale van het Amsterdam 705-toernooi was, is nu niet meer dan een wedstrijd om de derde en vierde plaats. Een duel tussen de minderen goden op het internationale voetbalpodium. De 4-2-nederlaag die de Alkmaarse landskampioen leed tegen het Belgische Standard Luik, was symptomatisch voor de voorbe reiding die de Alkmaarse lands kampioen achter de rug heeft. Niemand in de Alkmaarse gele deren zal ontkennen dat die aan loop naar het nieuwe seizoen vlekkeloos is geweest. Ajax ver loor kansloos van Ipswich Town: 1-3. „Verliezen is niet erg, maar de ma nier waarop, daar* plaats ik vraag tekens bij". Georg Kessler doel de daarmee op de taktische disci pline die in het Alkmaarse team volledig overboord was gezet. AZ's sterkste wapen van vorig seizoen leek in de kleedkamer achtergebleven; collectiviteit was ver te zoeken. AZ zocht trekkebenend de kleed- ROTTERDAM - De overgang van Ren van der Gijp van Sparta naar Feyenoord lijkt definitief van de baan. De bestuurders van de twee Rotterdamse eredivisie clubs braken gisteravond de onderhandelingen over de transfer af en gingen uit el kaar zonder nadere afspra ken te maken. „En ik heb ook niet de indruk dat die nog zullen worden ge maakt", aldus Sparta-be- stuurslid Floor Bouwer. In het gesprek over de verhui zing van de jeugdige rech terspits is de patstelling be reikt, „omdat het verschil tussen vraag en aanbod veel te groot was", zegt Bouwer. „Er wordt dan ook niet meer gepraat, tenzij Feyenoord met een ander bod komt". „Maar datzelfde kunnen we ook omgekeerd stellen", laat Feyenoord-voorzitter Guus Couwenberg weten. „Want het verschil is echt veel te groot. Het bedrag dat wordt gevraagd kunnen we niet be talen en willen we niet uit geven ook. Ik denk dat de zaak hiermee afgedaan is". Het was voldoende voor Ren van der Gijp om zijn conclu sies te trekken. De juich stemming waarin de voet baller verkeerde nadat hij persoonlijk voor drie jaar was rondgekomen over een verhuizing, was omgeslagen in neerslachtigheid. „Het gaat gewoon niet door, Spar ta zal wel veel meer dan 750.000 gulden voor me heb ben gevraagd", beseft hij. „Dat is de enige informatie die ik tot nog toe heb. Maar zaterdag hoor ik meer en met die gegevens stap ik dat absoluut naar de VVCS. Kij ken of er nog iets aan te doen valt. Voorlopig denk ik er niet aan om weer bij Sparta te gaan trainen". kamer op. Slechts n keer strib belde de Alkmaarse formatie te gen. Dat was in dezelfde minuut dat Standard via Voordeckers de score opende. Een voorzet van Jan Peters werd door Pier Tol achter doelman Prudhomme ge schoten: 1-1. Geen moment heeft AZ zich daar na boven het middelmatige spel kunnen verheffen. Standard dic teerde het duel en zou dat blijven doen tot aan de laatste minuut. Simon Tahamata, nog niet zo lang geleden door Ajax onge schikt bevonden om in Amster dam te blijven, vierde zijn ren tree in de hoofdstad op impone rende wijze. Enerzijds om Ajax' ongelijk te bewijzen, anderzijds ook om bondscoach Kees Rij vers ervan te overtuigen dat hij thuishoort in het Nederlands elf tal. De manier waarop hij halverwege de eerste helft Vandersmissen in staat stelde doelman Treytel te passeren, leverde hem die waar dering op van het Amsterdamse publiek die hij ook in zijn Ajax- jaren had gekregen. Metgod werd met twee tikkende bewe gingen uitgespeeld door die klei ne voetbaldwerg. „Ik zag Van dersmissen er beter voorstaan, dus koos ik voor een bal in de breedte", aldus Tahamata later. Standard groeide ten koste van AZ'67. De terugspeelbal van Jos Jonker (te zacht) op doelman Treytel was kaasje voor Gerets. De verdediger doorzag Jonkers bedoelingen, kroop achter zijn rug langs en verraste de boze Treytel volkomen: 1-3. De buitenspelgoal, vijf minuten voor rust van AZ (Tol stond ze ker drie meter buitenspel op een voorzet van Peters) bracht AZ voor eventjes terug in de race. Voor eventjes, want negen minu ten na de pauze velde Standard het vonnis over de vaderlandse kampioen. Tahamata (wie an ders) kon een dieptepas van Ge rets goed meenemen en met zijn rechterbeen haalde hij vernieti gend uit. Treytels reactie kwam te laat: 2-4. Ajax - Ipswich De nederlaag van Ajax, dat voor het eerst in het zevenjarig be staan van het Amsterdam-toer nooi de finale niet bereikte, baart zorgen voor de toekomst. De roep om een ervaren kracht op het middenveld dacht trainer Kurt Linder namelijk te beant woorden met Wim Jansen van de liberopositie te halen en hem dan maar voor de. sinds het vertrek van Frank Arnesen voor Ajax zo broodnodige aanvoer naar de voorhoede te laten zorgen. Hoewel Jansen op de van hem be kende manier zwoegde, bleek hij evenwel niet de oplossing te zijn. Ajax speelde daarvoor, met na me in de eerste helft, een te sta tisch spelletje, waar zelfs Jansen geen verandering in kon aan brengen. Ipswich, dat gisteravond toch ook niet kon overtuigen,- speelde het spel doordachter. De driemans voorhoede Mariner, Brazil en O'Callaghan zorgde constant voor gevaar en verwarring in de onzekere Amsterdamse achter hoede en die instelling zou lei den tot een ruststand van 2-0. Eerst was het Alan Brazil in de lie minuut die zowel Piet Wijn berg als Piet Schrijvers vertwij feld achterliet. Later zorgde Rus sell Osman met een afstandschot van 25 meter voor het tweede En gelse doelpunt. Ajax kon, nog, weinig terugdoen. Pas in de tweede helft, nadat Zwamborn en Wiggemansen het veld hadden geruimd voor Ge rald Vanenberg en de nieuwe aankoop Jesper Olsen, lieten de Amsterdammers de 32.000 toe schouwers nog redelijk aan hun trekken komen. Met ditmaal wel snelle combinaties op het mid denveld, de behendigheid van Vanenberg, Olsen en Lerby en het inzicht van Jansen lukte het Ajax zelfs Ipswich geruime tijd op eigen helft terug te dringen. De Engelse ploeg kon hierdoor echter wel een van zijn speciali teiten ten uitvoer brengen: de counter. Een van die uitvallen van Ipswich bracht het gewenste resultaat en voor Ajax de gena deklap. Alan Brazil werd uitste kend in de diepte op links aange speeld. trok de bal voor op de op komende John Wark, die de bal hoog achter Schrijvers de tou wen injoeg: 3-0. Dat was voor Ajax het teken va banque te gaan spelen. Inzetten van o.a. Schoenaker en Kieft (op de paal) konden de inmiddels voor doelman Jackson opgetrok ken muur van Engelse verdedi gers echter niet omver brengen. Slechts Soeren Lerby redde met een schitterende vallende kop stoot (3-1) nog wat van het image dat de club internationaal nog schijnt te hebben. r Simon Tahamata, afgeserveerd door Ajax, nan tijdens het Amsterdam 706 toernooi. gisteravond de grote NIJMEGEN - De Nijmeegse eredivisieclub NEC zal enige tijd niet kunnen beschikken over de Westduitse aanwinst Günter Kurek. De onlangs aangetrokken spits raakte ten huize van clubgenoot Dries Visser geblesseerd. Ku rek stapte pardoes door een glazen ruit en liep daardoor snijwonden aan zijn benen op. FC Utrecht en DS'79 hebben zich geplaatst voor de finale van het internationale toer nooi in Dordrecht. Utrecht won met 3-0 van het Engelse Brighton terwijl de thuisclub Excelsior met een 3-1 neder laag confronteerde. Vitesse en NEC zullen uitko men in de eindstrijd om de Gelderland-toernooi. Voor 2500 toeschouwers won NEC met 5-0 van Wageningen ter wijl Vitesse promovendus De Graafschap met $-1 terug wees. In Deventer heeft Go Ahead Eagles met 0-1 verloren van het Tjechische Sparta Praag. Het enige doelpunt werd ge scoord door Kotal. Hoofdklasser WKE heeft PEC Zwolle in een oefenduel niet verder dan 2-2 laten komen. Van der Hengst en Fühler zorgden voor de Zwolse pro- duktie. UTRECHT (GPD) - De KNVB is niet van plan um met televisiepiraten te gaan praten over het uitzenden van voetbalflitsen door illegale televisiestations. Dat heeft KNVB-woordvoerder D Stoop vanochtend desgevraagd meegedeeld. Stoop reageerde daarmee op het bericht dat de geza menlijke Amsterdamse televisiepiraten besloten hadden om 's nachts voetbalwedstrijden en flitsen uit te zenden, nu de NOS in de meeste stadions geen opnamen meer zal maken omdat daar te veel recla meborden zijn opgesteld. Piraten zien in voetbal wel een mooie mogelijkheid om hun populariteit te verhogen, maar D Stoop zegt dat het sectiebestuur betaald voetbal aan de clubs zal adviseren er niet aan te beginnen. „En de clubs staan in deze zaak ongetwijfeld achter het bestuur" aldus Stoop. Ook de in Utrecht uitzendende televisiepiraat. TVNU, voelt wel iets voor flitsen van FC Utrecht op de ille gale zender. „We zouden het eerst moeten bestude ren, maar technisch kunnen we het wel en het lijkt erg aantrekkelijk nu de NOS niet naar Utrecht komt", aldus vanochtend een woordvoerder van de Utrechtse tv-piraat. Het contract tussen de KNVB en de NOS sluit overi gens overeenkomsten met andere zenders niet uit. Stoop beaamt dat het KNVB-bestuur binnenska mers wel eens heeft gesproken over de toekomstige situatie waarin commercile zenders via satellieten tot de Nederlandse beeldschermen zullen doordrin gen. „Er zou wel eens een situatie kunnen ontstaan waarin wij met anderen dan de NOS om de tafel gaan zitten", aldus Stoop, „maar dat is toekomstmu ziek". D Stoop zelf blijft ervan overtuigd dat volgende week „in ruime mate voetbal op de televisie te zien zal zijn". Hij gelooft dat de NOS alsnog de richtlijnen van CRM naast zich neer zal leggen. NIJMEGEN (GPD) - Het ontslag bij Peter Post heeft Bert Ooster bosch, die op de slotavond van het Nederlands kampioenschap de achtervolgingstitel bij de profs greep, voor Roy Schuiten en Jos Lammertink, bij het wie lerpubliek geen deuk opgeleverd in zijn populariteit. Integendeel: Oosterbosch is sinds hij vlak voor het Nederlands kampioen schap op de weg bij Raleigh zijn koffers pakte, door de wielerlief- hebbers vrijwel zonder uitzonde- ring met begrip voor zyn opmer kelijke stap bejegend. „Het was tijdens de criteria na mijn ontslag bij Post even afwachten hoe de reactie van het publiek zou zijn", zegt Bert Oosterbosch. „Per slot van rekening zat ik bij een topformatie. Maar de reac ties zijn doorgaans positief ge weest. De mensen hebben mij niet laten vallen, maar opge beurd en aangemoedigd Het klinkt opgelucht uit de mond van Oosterbosch, die de afgelo pen week heeft kunnen constate ren dat zijn ster evenmin is ge doofd in de ogen van de bazen van prof-ploegen. Acht equipes hebben onder meer via ploeglei ders al aan de bel getrokken bij de derdejaars prof uit Ouden bosch. Met nauwelijks verheelde trots verklaart hij: „Deze week nog ben ik benaderd uit Itali. Of ik trek heb om in de ploeg van Saronni te komen rijden. Saron- ni, zo heb ik begrepen, wil een knecht aantrekken voor de klas siekers. Zijn oog is voorlopig op mij gevallen". Bert Oosterbosch wacht tot na het wereldkampioenschap in Tye- choslowakije alvorens hij besluit wie zijn nieuwe werkgever zal worden. „Ik weet", zegt Ooster bosch. „Dat er geruchten gaan dat ik al ergens heb getekend, maar dat is niet waar. Ja, voorlo pig alleen voor de WW". Het wereldkampioenschap op de baan moet voor Oosterbosch het hoogtepunt voor dit seizoen wor den. „Meer .nog", legt hij uit, „dan in de twee voorgaande ja ren wil ik tijdens het wereldkam pioenschap Iets laten zien. Het moet een soort revanche worden op wat er de laatste maanden is gebeurd. Met mijn kampioen schap van vanavond heb ik de eerste de stap gezet". Bert Oosterbosch klopte in de fina le Roy Schuiten, die de laatste ja ren een vastrechtkaart had op deze titel. De tijden van beide kemphanen waren achtereenvol gens 6.18.10 en 6.19.78. De strijd om de derde en vierde plaats tus sen Jos Lammertink en Hans Vonk besliste de eerste in zijn voordeel: 6.23.67 tegen 6.29.46. Peter Pieters, die eerder deze week al kampioen werd op de achter volging by de amateurs en met zijn broer Sjaak op de tandem naar een zilveren medaille fiets te. behaalde op de slotavond van het Nederlands kampioenschap een tweede titel. Pieters won on der gejuich maar ook onder boe geroep van het publiek omdat zijn broer Sjaak hem in de tus- sensprints steun verleende, de klassements wedstrijd over 30 ki lometer met een totaal van 55 punten. Tweede werd Ab Harren (woensdag derde op de achter volging) met 39 punten en derde Rob Groen. 17 punten. De stayersfinale bij de amateurs in de Goffert was er een zonder eni ge spanning. Matthe Pronk, die vrijwel vanaf het begin van de af te leggen 50 kilometer achter gangmaker Nor bert Koch aan de leiding reed, handhaafde deze positie zonder noemenswaardige inspanning. Gaby Minneboo, de kampioen van vorig jaar. plaatste maar één serieuze aanval op Pronk, ging los van de rol van gangmaker Bruno Walrave en hield het toen verder voor ge zien. Pronk en Minneboo, die in dezelfde ronde eindigden, waren veel te sterk voor dc rest van het deelnemersveld waaruit Eric Ge- serick achter Joop Stakenburg als derde uit de bus rolde. Achtervolging profs, finale: 1. Bert Oosterbosch 6 18,10., 2. Roy Schuiten 6.19,78 Om de derde plaats 1. Jos Lam mertink 6.23,67., 2. Hans Vonk 6.29,46. Klassements wed strijd voor ama teurs over 30 kilometer: 1. Peter Pieters 55 punten., 2. Ab Harren 39.. 3. Rob Groen 17.. 4. Ad van Asten 13.. 5 Wil Bouw man 13., 6. Peter Hellemons 12.. 7. Louis Zieleman 10.. 8. Sjaak Pieters 8.. 9. Joost Schippers 8., 10. Henny van Lent 8 AALEN (ANP) - De Italiaan Silva- no Contini zal ook op de laatste dag van de ronde van West- Duitsland vertrekken in de gele leiderstrui. De beslissing over wie de eindwinnaar wordt valt pas vandaag wanneer de laatste etappe, die in twee delen is ge splitst wordt gereden. Theo de Rooy is zijn grootste concurrent, hem scheiden sleohts twee tellen van de Italiaan. De vijfde etappe, geéindigd in een dubieuze sprintzege van Flip van den Brande, één van de "water dragers" van het Belgische talent Fons de Wolf, werd in een razend tempo door het peloton afge werkt. Dat leidde tot diverse val partijen, waarbij Guy J.ini ai ki. een ploeggenoot van Freddy Maertens, ernstige verwondin gen opliep. Hg werd ijlings over gebracht naar een ziekenhuis. Gevreesd werd voor een schedel- basisfractuur. Dr uitslag van de vijfde etappe is. 1Flip van den Brande (Bel) 211 km in 5 uur 8 min 33 sec. (met bon 5 08 18): 2. Serge Demierre (Zwi) zt (5 08.23); 3 Eddy Verstraeten (Bel) 5.08 41 (5 08 36) Algemeen klassement 1. Silvano Conti ni (IU) 29 uur 51 min 48 sec.. 2 Theo de Rooy (Ned) op 2 sec 3 Juan Fernandez (Spa) op 15 sec.; 4 Klaus-Peter Thaler (Wdl) op 17 sec 5. Tommy Pnm (Zwei op 33 sec

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11