Stuur ze naar Veenhuizen' Fok moeizaam van start op Roomburg Rijnsburgse Boys opent sterk bij YVSB: 4—0 Petra de Bruin sterkste achtervolgster Machteloosheid kenmerkt studiedag over voetbalvandalisme Cr De Rooy leider af DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 NOORDWIJKERHOUT - Arie La gendijk zal zijn Rijnsburgse Boys-puzzle stukje voor stukje in elkaar gaan passen. Het wordt passen en meten voor de Leidse oefenmeester, die gisteravond met een op het eerste gezicht nauwelijks herkenbaar team bij VVSB aantrad. RBB beet het spits af in het nederlagentoer- nooi van de jubilerende Noord- wijkerhouters en kon met een saldo van +8 de thuisreis aan vaarden. VVSB-1 werd met 4-0 geklopt, de Rijnsburgse reserves sloten de eerste wedstrijd van het seizoen af met een al even riante 5-1 overwinning. De plaat hardboard die dikwijls ter ondersteuning van de puzzle dient, wordt bij de Rijnsburgers gevormd door de amateur-inter national Martin Toet en doelman Wijnand Sloos. Piet Haasnoot lijkt na zijn twee doelpunten en het voorbereidende werk voor de derde treffer van Rob Gillesen weg te denken. Gister avond diende zich daarnaast Pe ter Hogewoning aan, terwijl ook de voor Piet Haasnoot ingevallen ex-Forcholte-spits Ton Arroyo opviel. Daarbij bleef het voorlo pig. Degenen onder de zeshon derd toeschouwers die voor Freek Rienks en Nico Kuyt kwa men, moesten hun heil op het bijveld zoeken. Binnen de hoofd macht ontbrak tevéhs Ruud van der Voort, waaruit mag blijken hoeveel er nog zal veranderen. Rijnsburgse Boys klopte VVSB gisteravond op 'De Boekhorst' op snelheid en uithoudingsver mogen. In de vijf minuten na rust, toen trainer Ger Hup een viertal spelers had gewisseld, sloeg Rijnsburgse Boys een bres. 'Flap' Haasnoot vuurde al bij zijn eerste balberoering voor de tweede maal raak en kort daarna stelde hij de tegenvallende ex- FC Amsterdammer Rob Gillesen in staat het trio vol te maken. Het aanhoudend tegenstrubbelen van de VVSB-spitsen Albert en Ger van der Burg leverde de Noordwijkerhouters wel enkele kansen, maar geen doelpunten op. Kort voor het eindsignaal nam Ton Arroyo op fraaie wijze de vierde treffer voor zijn reke ning. Een puntgave voorzet van Peter Hogewoning nam hij al zwevende op zijn slof, in de halve draai raak knallend. Zaterdag 15 augustus komt Quick Boys naar 'De Boekhorst'. Ook veel betaalde clubs kwamen gisteravond weer in actie in oe fenduels. De uitslagen daarvan zijn: Westlands elftal-Excelsior 1-9, FC Luik-Go Ahead Eagles 3-0, Heracles-Zaragoza (Spa) 0-3, Willem II-Birmingham Ci ty (Eng) 1-1, Fortuna S-KFC Boom 2-2, PEC Zwolle-Zwolfs Afdelingselftal 7-2, Muntenda- m-Veendam 1-11, Nieuwen- hoorn-Sparta 2-2. Zege op Driessen: 7—5, 6—4 LEIDEN Van de twee kopstukken in het herenenkelspel A van de Open Leidsehe Tennis kampioenschappen, Michiel Schapers en Wouter Fok. kwam laatstgenoemde het eerst in actie. Dat gebeurde gisteren tegen Driessen van de Metselaars. De partij werd gewonnen door Fok, maar zijn start in de Leidse titelstrijd zal waarschijnlijk ook door hemzelf worden gekwalificeerd als een zege zonder meer. Een zege, die gelet op zijn reputa tie, door iedereen als vanzelf sprekend werd beschouwd. Toch zijn er momenten in de par tij geweest waarop Fok wat krie bels in de benen moet hebben gevoeld. Bijvoorbeeld toen Driessen met enkele gedurfde netaanvallen van 1-4 terug wist te komen (Fok won de eerste set met 7-5) en de lange Leimonias- AMSTERDAM (ANP) - Het doorgaan van tv-uitzendin- gen van het Amsterdam-706 toernooi is uiterst twijfelach tig. De AVRO, die zaterdag een samenvatting zou verzor gen van de voetbalwedstrij den van morgenavond, heeft, uitgaande van het standpunt van de minister van CRM dat de zendgemachtigden ver antwoordelijk zijn voor sluik reclame op de televisie, het Olympisch stadion afge keurd. Er is in het Olympisch stadion een aantal borden, dat zowel in afmeting als plaatsing, niet voldoet aan de voorwaarden. De KRO heeft. TV-uitzending Amsterdam- toernooi zeer onzeker voor de uitzending van zon dagavond, nog geen beslis sing genomen. dion aanwezig zijn, is er nog een probleem. Standard Luik speelt met shirtreclame. De organisatoren van het Am sterdam-toernooi, die door het wegvallen van de tv-uit- zendingen een financiële strop lijden, plegen nog over leg met CRM en de AVRO. Tevens zal organisator Jack van Zanten aan Roger Petit van Standard Luik vragen of er gespeeld kan worden zon der shirtreclame. Van Zanten heeft slechts weinig hoop dat aan alle voorwaarden, die uit zending mogelijk zouden moeten maken, zal kunnen worden voldaan. speler dwong tot een uiterste krachtsinspanning. 6-4 voor Fok. Natuurlijk wist Fok, even als overigens zijn tegenstander, op de volley of met een passeer- slag of met een van zijn spijker harde eerste services, de handen van het niet verwende Leidse pu bliek op elkaar te krijgen. Maar de fouten die beide spelers maakten overheersten en een kritischer publiek zou minder dankbaar zijn geweest voor het gebodene. Fok zal daar bepaald niet mee zit ten. De man, die een zege op Tom Okker in zijn plakboek heeft staan in het jaar dat de Vliegende Hollander op Wimble don zijn beste prestatie in het en kelspel afleverde (in Mook in 1978) en die ooit een bliksemcar rière werd toeschreven op natio naal en internationaal niveau, koos voor een zekerder bestaan dan dat van tennisprof. Hoe wei nig overtuigend zijn optreden gisteren ook was. hij liet wel en kele malen zien dat hij wel dege lijk sterk kan tennissen. De linkse backhand van Fok kwam soms zo vloeiend, zo flitsend door dat Driessen niet eens meer een poging ondernam om de bal te achterhalen. Tot de volgende UTRECHT (GPD) - Een gevoel van machteloosheid kenmerkte de door de landelijke Federatie van Supporters Vereniging in samenwerking met het ministerie van CRM opgezette studiedag met als thema: het stadion- bezoek en veiligheid. „Stuur ze maar zes weken naar Veenhuizen", gaf de voorzitter van FC Haarlems supportersschare Dam als zijn eerlijke me ning. „We hebben van alles gedaan, we staan voor een onmogelijke op gave", verzuchtte FC Utrecht voorzitter Kees Werkhoven. „De huizen van bewaring zitten over vol, door bezuiningen hebben we problemen met mankracht", sprak mr. Van Brummen, offi cier van justitie in Rotterdam. Hij was één van de inleiders op de bijeenkomst waaraan naast offi cials van de KNVB en zijn belan genorganisaties werd deelgeno men door bestuurders en sup porters van de eerste-divisieclub DS'79 en de ere-divisieclubs FC Groningen, Haarlem, FC Utrecht en PSV. De Rotterdamse officier is lid van de commissie-Giltay Veth - genoemd naar zijn voorzit ter - die in het najaar met een rap port komt over veilig stadionbe- zoek. Een paar aanbevelingen in dat werkstuk werden door mr. Van Brummen en de andere in leider, drs. Jorritsma, namens het ministerie van CRM in de ir voren gehaald. Jorritsma en Brummen konden het gevoel van machteloosheid niet wegpraten, hadden ook niet de bedoeling. Jorritsma: „Ver wacht niet dat met het uitkomen van ons rapport het geweld op de voetbalvelden voorbij is. Er moet een proces op gang gebracht worden dat ervoor moet zorgen dat de mensen weer naar het voetbalveld komen zonder angst voor geweld. Want dat velen wegblijven door het gedrag van die paar raddraaiers, dat is dui delijk". Een van de aanbevelingen in het rapport zal zijn te komen tot een hechtere band tussen de omstre den supporters (Dam van Haar lem: „Ik word hels als ik hoor dat die mensen supporters genoemd worden") en de clubs. Een daad die door enkele verenigingen met een beruchte supportersclan al gesteld is. Harmsen zocht con tact met de Ajax-raddraaiers, FC Utrecht heeft de Eastside betrok ken bij de oprichting van een FC Fanclub en ook Fevenoord en FC Den Haag proberen door nau wer contact iets te doen aan de opvoeding van hun aanhang. Een einde van de knokpartijen brengt dat voorlopig niet, omdat het probleem veel dieper ligt. Jorritsma: „Er zullen sociologi sche onderzoeken moeten ko men. Het is volstrekt onjuist dat de sport en het voetbal in het bij zonder verantwoordelijk gesteld worden. Vandalisme is een maat schappelijk probleem". Over de omvang twee voorbeelden van mr. Van Brummen. In Rot terdam wordt alleen aan scholen voor 4,5 miljoen gulden vernield, in Amsterdam ligt dat bedrag nog hoger. „Het zijn dezelfde ui tingen die je op de voetbalvelden terugvindt", zegt Van Brummen, die de problemen schetste waar mee het gezag te maken heeft. De huizen van bewaring en tuchthuizen zitten vol, de politie zit krap in de mensen en men heeft te doen met raddraaiers die weinig te verliezen hebben en die niet wakker liggen van de straffen die aan minderjarigen opgelegd kunnen worden. Van Brummen: „We praten over 100 man, de rest zijn meelopers. De leiders zijn jongens die niet voor de eerste keer met de politie in aanraking komen". Via een planmatige aanpak hoopt men het vandalisme in de sta dions te beteugelen. Aanpassing van de accommodaties (kleinere vakken, scheiding tussen de sup porters), betere vervoersmoge lijkheden en betere binding tus sen de vandalen en de club, het zijn aanbevelingen die de gang naar de voetbaltempels weer tot een uitje moeten maken. Van Brummen: „Er moet een draai boek komen zodat iedereen weet hoe hij moet handelen. Verder een beter arrestatiebeleid, een goed vervolgingsbeleid zodat de agent die iemand aanhoudt ook weet dat er iets mee gebeurt". Justitie onderzoekt verder de mo gelijkheid van alternatieve straf fen (voorbeeld: iemand die het stadion sloopt inschakelen bij de opbouw) en heeft ook bekeken of de Engelse meldingsplicht bij ons ingevoerd kan worden. Daar wordt de supporter die buiten zijn boekje gaat verplicht zich te melden op het bureau, is de wed strijd van zijn club voorbij, dan mag hij weer vertrekken. Tot nu toe een onhaalbare situatie bin nen de Nederlandse wetgeving, zoals het ook onmogelijk is om iemand die buiten het stadion met een honkbalknuppel rond loopt en waarvan je kunt veron derstellen dat hij van plan is an dere voorwerpen te raken dan een bal, zijn attribuut af te pak ken. Van Brummen: „Er moet een mo gelijkheid komen om preventief op te treden. Een gerichtere aanpak is bitter noodzakelijk. Supporters, maar ook de KNVB en de belangenorganisaties zul len daaraan mee moeten werken. Alleen dan kunnen we iets aan het voetbalvandalisme doen". Petra de Bruin kan lachen na het behalen van de titel, al werd ze dan op de hielen geze Kauffman (r). Hennie Top (links) eindigde als derde op de achtervolging. door Monique ronde drongen gisteren in het HEA ook door Adnma van Schel- tema, 6—4. 7-6 tegen Rob Lis- sauer. Ton Sic. 6—3, 6—3 tegen Schmitz. René Gorter. 6—4. 6-2 tegen Nico van Welschen, Hans Everaars. 6—3, 6-1 tegen Hugo Ekker en Rob Mentinck. 6-1. 6-4 tegen J. Madsen Vandaag komt de als eerste geplaatste Mi chiel Schapers op het gravel te gen R. v.d. Horst. In B verspeelde een niet voluit ten nissende Henny Koemans de eerste set tegen Mark Nije, 4-6, maar daarna kon Nije de favoriet voor de B-titel niet met i bt Irei* gen, 6-0, 6-2. Het tempo dat Koemans ontwikkelde lag voor Nije nóg te hoog. Frans Grimber gen kon het tegen Dick Bouman niet redden: 4-6, 3—6. Vooral op de backhand was Bouwman sterk en secuur. Koemahs en Bouman zijn als eerste van het herencontingent in B in de kwartfinales beland. Bij de dames in B bereikte Moni que Lembeck als eerste <lr h.ilvr finale door een moeiteloze winst op Monique van der Storm. 6-1, 6-2. De als eerste geplaatste Smit was evensnel klaar met mej. Carlier. 6-2, 6-1 maar zy heeft nog een ronde voor de boeg voordat zij op gelijke hoogte is met Monique Lembeck. In het HEC deed favoriet Waldo Jansen, wat van hem werd ver wacht. 6-2, 7-5 tegen een zich knap verwerende Van Duyn van Unicum. Voor een prestatie zorg den gisteren Slavenburg tegen De Bakker, vele jaren diens ju nior, 6-2. 2-6. 6-4, en Klh.-rl Ploos van Amstel, die met zyn uitgekiende spelletje Rob van Marwijk aftroefde 6-2, 3-6, 6-1 Bij de dames ging Yvonne Wester hout tegen Horweger overtui gend naar de halve finale, (6-2, 6-1), waar zij te maken krijgt met Simone den Hollander die haar dubbelpartner Leontine Poots in een marathonpartij de baas bleef na drie uur en een kwartier hard werken: 2-6, 6-3, 10-8 By de heren veteranen wordt het wel duidelijk dat vijf spelers in staat zyn elkaar het leven zuur te maken. Blommendaal, Dekker, Rodenburg, van der Berg en Pa ridon. In deze volgorde. FRANK BONTE Eric Vollchrcgt tweemaal tweede LONG BEACH - Dc Warmondse zeiler Eric Vollebregt is tijdens dc pre olympiM hl MÜWtdstlU den in Long MM h tWffC keer op de tweede plaats geëindigd. Zo wel in de tweede als de derde ra ce in de Flying Dutcham-klasse moest Vollebregt de Brit John Loveday oor iau-n gaan. De jaarlijkse Regenboogwedstrijd tussen Holland en Friesland tij dens de Sneekweek is geëindigd m een zege voor de Hollanders. Op dc laatste dag - dinsdag viel de derde wedstryd uit - breidden de Hollandse boten hun voor sprong uit door de eerste drie plaatsen te bezetten. Familie Pieters viert feest met twee gouden wielermedailles NIJMEGEN (GPD) - Sjaak Pieters (24), ooit door baancoach Frans Mahn afgeschilderd als de grote belofte in de sprint, heeft gister avond in het Nijmeegse Goffert- stadion pas zijn eerste nationale titel behaald. Pas, want de Zwa nenburger draait al sinds 1976 (Olympische Spelen van Mon treal) mee in het wereldje van de sprinters. Het heeft dus vijf jaar geduurd alvorens Pieters, die in het verleden wel twee keer op de tandem kampioen werd en n keer op de tijdrit over een kilo meter, de top als sprinter bereik te. Sjaak Pieters rekende in de finale van het Nederlands baankam- pioenschap in twee ritten af met de ontdekking van dit toernooi, de 18-jarige junior Rainier Val kenburg. In de eerste rit finishte Pieters royaal voor de komende man uit Bergen op Zoom, de tweede race besliste Pieters met een millimeter voorsprong in zijn voordeel. Zijn eerste sprintkampioenschap bij de amateurs schonk Pieters veel voldoening: „Ik heb er vaak aan mogen ruiken. Het werd tijd dat ik eerste werd. Toch leuk dat het nu is gelukt". Lau Veldt legde beslag op de bron zen medaille in het sprintkam pioenschap. De door Pieters ont troonde kampioen won in de hal ve finale probleemloos van Louis Zieleman na in de halve finales geklopt te zijn door Rainier Val kenburg in twee ritten. Peter Pieters zorgde gisteravond voor een compleet feest in de fa- NIJMEGEN (GPD) - Herman Pon steen zal donderdag in het Nij meegse Goffertstadion niet starten op de achtervolging bij de profs. De renner uit Nijver- dal tobt met een ontsteking in de knieholte en moet op dok tersadvies tien dagen rust hou den. Ondanks zijn afwezigheid bij het Nederlands baankam- pioenschap in Nijmegen ver wacht Ponsteen niet dat de KNWU hem zal schrappen voor het wereldkampioenschap in het Tsjechische Brno over een maand. mille door zich na broer Sjaak te laten kronen als de nieuwe ach tervolgingskampioen by de ama teurs. De 19-jarige eerste-jaarsa- mateur. die afgelopen seizoen tij dens het Nederlands kampioen schap via dispensatie mocht aan treden voor de 1 kilometer tijdrit, versloeg in een uiterst spannen de finale Aad van Asten. Pieters' tijd van 5.00.17 was maar een fractie beter dan de 5.00.49 die Van Asten liet afdrukken De zilveren medaillewinnaar heeft overigens drukke dagen achter de rug Hij schreef in voor drie nummers dc achtervolging, de 1 kilometer tijdrit en de sprint En juist op de specialiteit waarin hy geen brood zag („Ik had me van tevoren al verzoend met het idee dat ik er na de series uit zou lig gen") reikte hy het verst Ab Harren werd winnaar van de kleine finale van het achtervol gingsnummer. De juniorenkam pioen op de weg van vorig jaar klopte Rik Moerman net Hun tij den waren respectievelijk: 5.01 36 en 5 02 03 Zoals verwacht werd in Nijmegen Petra de Bruin uit Nieuwkoop kampioene achtervolging (3 kilo meter) by de dames De ex-we reldkampioene op de weg had echter in de finale een taaie te genstandster in Monique Kauff man Petra de Bruin finishte met luttele voorsprong op dc Haagse, die vorig jaar tweede werd 4 01 22 legen 4 01 K4 De i om de derde en vierde plaats le verde een overwinning op voor Hennie Top De nationale weg kampioene was met haar 4 04 94 bijna 3 seconden sneller dan Thea van Rijn VILLINGEN/SCHWENNINGEN (ANP) - Theo de Rooy is giste ren onttroond als leider in de profronde van West-Duitsland. De Nederlander miste in dc slot fase van de derde etappe de kracht om met Silvano Contini mee te gaan in de achtervolging op de latere ritwinnaar Giuseppe Saronni. Op de eindstreep kwam de in Belgische dienst rijdende De Rooy op de elfde plaats wel geteld twee seconden tekort om het leiderstricot te behouden. Nu mocht Contini, die als derde ein digde, zich in de gele trui laten hijsen. Soortief gezien gebeurde er in de derde etappe niets, totdat na 145 kilometer, een kopgroep ont stond van zestien renners met daarin De Rooy. Het peloton ge loofde het wel en liep' een achter stand op van elf minuten. In de hoofdmacht bevonden zich on der meer Thurau. Hij mag verder kansloos Worden geacht voor de eindoverwinning in zijn "eigen" Ronde van Duits land. Dc Italiaan Giuseppe Saronni, tweede in de laatste editie van de ronde van Italic, ontsnapte enke le kilometers voor de eindstreep uit de kopgroep en won de rit.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9