Geschilpunten blijven liggen Fregatten zijn veel te lawaaiig Tien miljard meer snoeien i Yitaminehandelaar eist preparaten op Vereniging marinepersoneel hekelt opstelling staatssecretaris Formateurs houden Vaart' erin Drukte op wegen verwacht in weekend DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 van Roel Dnijn blijft toch boer GRONINGEN (GPD) - Roel en Josti van Duyn blijven in Groningse Veele. Het voorne men hunboerderijtje daar te verkopen en terug te gaan naar Amsterdam, gaat niet door. „Wat we hier gedaan hebben, is toch moeilijk op te geven", aldus Van Duyn, in de jaren '60 een vooraan staand provolid en oud-wet houder van Amsterdam. „On ze ziel zit erin". Het besluit om te blijven, is ge- toen bleek dat twee „die dezelfde ideeën hebben als wij" het boerderij tje naast het hunne en dat ei gendom was van Josti's moe der, kochten en er ook een al ternatief boerenbedrijf, in clusief kaasmakerij, willen beginnen. „We gaan met hen een coöperatie aan om de zaak te verbreden. We voelen ons er sterker door". JIHMljLLL DEN HELDER (ANP) - De over gang van kruissnelheid naar ho ge snelheid en andersom levert bij de nieuwe standaard fregatten van de Koninklijke Marine voor de opvarenden een geluidsover last op van 99 decibel. Dat ligt 14 decibel boven de gehoorbescha- digingsgrens. De overlast is vooral merkbaar in-, het achter schip, waar zich een aantal slaap vertrekken van de opvarenden bevinden. Zij komen dan ook niet aan een normale ononder broken periode van nachtrust toe, wanneer regelmatig van snelheid wordt veranderd. Dit zegt voorzitter R.A. Sohier van de VBZ, de Vereniging voor Be langenbehartiging van Schepe lingen bij de Zeemacht. Hij vindt daarom dat de perioden waarin met hoge snelheid wordt geva ren, beperkt moeten worden. Uit onderzoek is volgens Sohier in middels gebleken dat de geluid soverlast wordt veroorzaakt door het "inploffen" van luchtbellen die bij hoge snelheid door de schroef ontstaan. De VBZ, met 16.000 leden de grootste belan genvereniging binnen de Ko ninklijke Marine, heeft de mari ne al meerdere keren erop gewe zen dat deze situatie onaanvaard baar is, maar tot nu toe zijn de genomen maatregelen "slechts lapmiddelen" geweest. Sohier verwacht niet dat de marine afdoende maatregelen op korte termijn zal treffen zoals het ver plaatsen van de slaapverblijven boven de schroefas. "Geldge brek zal hier wel de voornaamste oorzaak zijn", aldus Sohier. De afdeling Den Helder van de BVZ heeft al eerder laten weten dat de geluidsoverlast een on doenlijke zaak voor de opvaren den is en vroeg zich af of een in grijpen van de Arbeidsinspectie hier niet op zijn plaats is. Niet nieuw De problemen met de geluidsover last zijn bij de marine overigens niet nieuw. Al bij de ingebruik neming van de geleidewapenfre gatten deden deze problemen zich voor, alhoewel dezp schepen daar veel minder last van hebben dan de S-fregatten, aldus de VBZ-voorzittcr Een ander probleem bij de S-fre- gattcn is volgens Sohier het re- servcmaterieel. De marine ziet geen kans dat materieel op de juiste tijd op de juiste plaats te krijgen. Daardoor hebben zich al verscheidene gevallen van "kan- nibalisatie" voorgedaan als een S-fregat voor langere tijd naar zee gaat. Maar het grootste probleem bij de S-fregatten is volgens Sohier het gebrek aan onder meer tech nisch personeel. Daardoor varen de nieuwe fregatten vaak onder- bemand uit. Als één van de oor zaken van dat tekort noemt So hier de zuigkracht van het be drijfsleven door betere betaling en minder onregelmatige werk tijden. De afdeling Den Helder van de VBZ tekent daar echter bij aan dat de geluidsoverlast en het te kort aan reservematerieel er ook voor zorgen dat de operationele gereedheid en de stemming aan boord "erg snel tot beneden nul dalen en dat is ook één van de factoren welke het verloop van personeel bevorderen". Staatssecretaris Van Eekelen van Defensie liet de Tweede Kamer op 21 juli nog in een situatierap port over de S-fregatten weten dat na uitgebreide typebeproe vingen bij de "Kortenaer" en de "Callenburgh" bleek dat deze schepen geheel aan de verwach tingen voldeden. "Gedurende de garantievaarten van de schepen zijn geen bijzonder opmerkelijke technische tekortkomingen aan de orde gekomen, zodat van een technisch ontwerp zonder struc turele zwakheden kan worden gesproken", aldus de staatsse cretaris in zijn brief. "Als de staatssecretaris dit schrijft heeft hij het alleen over het schip als een machine. Hij vergeet ech ter dat er ook nog mensen aan boord zijn zonder wie het schip niet kan varen. En juist voor die mensen ontbreekt nog wel het een en ander', aldus VBZ-voor- zitter Sohier. DEN HAAG (GPD) De formateurs J. Kremers en E. van Thijn schuiven de gevoelige problemen rond het regeerakkoord nog even voor zich uit. Pas volgende week woens dag komen die aan bod. Eerst willen de formateurs de verdeling van de staatssecretaria ten en de bezetting van de ministersposten regelen, in de hoop dat de programmatische geschillen daarna gemakkelijker zijn op te lossen. Kremers heeft de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 gevraagd hun onderling gekrakeel voorlo pig te staken. Van Agt en Den Uyl waren gisteren in een venij nige briefwisseling gewikkeld over eikaars interpretatie van het eindverslag van de informateurs. Volgens hun woordvoerder heb ben de formateurs daar „met eni ge verbijstering" van kennis ge- •Vanmiddag om drie uur komen fractieleiders en formateurs voor het eerst alle vijf bijeen. Dan wordt gesproken over de toede ling van de staatssecretariaten en kunnen de fractieleiders hun mi nisterskandidaten noemen. Vrij dag, zaterdag, maandag en dins dag zullen de formateurs kandi daten voor het kabinet ontvan gen. Woensdag komt het regeer-ak- koord voor het eerst aan de orde. Dan zullen de schriftelijke advie zen over de sociaal-economische paragraaf binnen zijn van de pre sident van de Nederlandsche Bank (Zijlstra), de directeur van het Centraal Planbureau (Van den Beid), het Landbouwschap en de organisaties van werkge vers en werknemers. De forma teurs hebben gisteren om die ad viezen verzocht, zoals het CDA verlangde. Hoog tempo „In hoog tempo" zijn de forma teurs gisteren aan hun opdracht - de vorming van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 - begonnen. Zij ontvingen de drie fractielei ders afzonderlijk. „De formatie moet een kwestie van weken zijn, niet van maanden", zei Kre mers gistermiddag tijdens de eerste persconferentie van het formatie-duo. „Er ligt nog een aantal problemen dat niet te onderschatten is", zei Kremers. „Maar we zullen als, verstandige mensen proberen er uit te komen." De CDA-forma- teur bevestigde dat het eindver slag van de informateurs uit gangspunt voor zijn werkzaam- WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Tel-Aviv Tunis licht bew. 28 17 0 onbew. 29 18 onbew. 30 18 0 onbew. 29 17 0 onbew. 30 18 0 mist 25 17 02 half bew. 27 17 0 mist 30 16 0 zwaar bew. 27 18 0 mist 30 19 0 zwaar bew. 22 12 0 zwaar bew. 31 20 0 onbew. 28 16 0 onweer 32 18 6 30 20 0 30 17 0 31 16 0 22 12 0 29 14 0 26 14 0 - 14 - - 16 - 29 21 0 29 16 0 29 19 0 33 17 0 30 19 0 35 17 0 27 13 onbew. half bew. onbew. half bew. licht bew. licht bew. Hr bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. 31 24 0 half bew 22 16 0 onbew. onbew. licht bew. onbew. half bew. licht bew. onbew. 35 22 0 33 21 0 26 14 0 28 16 0 30 15 0 25 20 0 30 23 0 35 19 0 heden is. Of er nog ruimte is voor nieuwe onderhandelingen over het daarin opgenomen program akkoord, zoals CDA (sociaal-eco nomisch) en D'66 (defensie) ver langen, liet hij in het midden. „Dat zal blijken", zei Kremers hier over. „Ik neem kennis van de standpunten van de fracties en ik neem aan dat er over die vraag nog heel wat gepalaverd wordt. Wij werken op basis van het eindverslag, maar daar staat naast dat de fracties standpunten hebben ingenomen, die we als feiten moeten ervaren". De beide formateurs hebben over het verzoek van koningin Bea trix om aan de vorming van het AMSTERDAM (ANP) De voor keur onder de bevolking voor de premier van een nieuw te vormen kabinet blijft uitgaan naar de huidige demissionaire minister-president Van Agt. Al thans volgens een onderzoek van het NIPO, uitgevoerd op 13 en 14 juli. De bewindsman heeft zijn koppositie in vergelijking met twee voorgaande onderzoe ken zelfs verstevigd: van de 934 ondervraagden sprak 49 pro cent zijn voorkeur uit voor Van Agt als premier, op 22 juni was dat percentage 45 en op 1 juni 41. Fractievoorzitter Terlouw van D'66 verloor tijdens het laatste onderzoek het meest aan popu lariteit. Op 22 juni zag 14 pro cent hem nog zitten als premier. Nu is dat percentage teruggelo pen tot negen. Den Uyl blijft met rond 19 procent stabiel in populariteit. beoogde kabinet te gaan werken om uiteenlopende redenen een dag nagedacht. Van Thijn wilde de reacties van de fracties op het eindverslag van de informateurs (waartoe hijzelf behoorde) af wachten om de „formatiebereid heid" te peilen. Kremers wilde „de nestgeur van Van Thijn op snuiven". Die geur beviel hem. Kremers verklaarde met stellig heid dat het de bedoeling is dat "net te vormen kabinet onder lei ding van Van Agt staat. Hij zei uit te sluiten dat er een kabinet- Kremers uit de bus komt, zoals Grafsteen Hannie Schaft gestolen OVERVEEN (GPD) - Op de erebe graafplaats in Overveen is het afgelopen weekeinde naar nu pas bekend is geworden de graf steen van de Haarlemse verzets strijdster Hannie Schaft gestolen (zie foto). De politie van Bloe- mendaal die met het onderzoek bezig is, zegt nog niet te weten wie de diefstal gepleegd heeft. Tot nog toe heeft niemand de 'ver antwoordelijkheid opgeist. Wel kreeg de echtgenote van de op zichter van de erebegraafplaats in het weekeinde een telefoontje waaruit zou blijken dat het om een politieke daad gaat. Inmid dels heeft het Algemeen Neder lands Jeugdverbond krachtig ge protesteerd tegen deze grafschen nis, waarin men een fascistische daad ziet. in Den Haag hier en daar is ge suggereerd. Later tijdens de persconferentie zei hij echter: „In dit leven is niets uitgeslo ten". Briefwisseling In een brief aan Den Uyl heeft Van Agt gisteren stelling genomen le gen de verklaring die de PvdA- fractie dinsdag uitgaf. De mede deling „dat een kabinet met deel name van de PvdA niet zal kun nen besluiten tot plaatsing van kruisraketten" is volgens Van Agt onverenigbaar met het eindverslag van de informateurs. In dat eindverslag staat dat de frac ties een rakettenbesluit „mede in het licht van hun programma's" zullen beoordelen. Weglaten van het woord „mede", wat de PvdA- fractie in haar verklaring feitelijk doet, noemt Van Agt een wezen lijke afwijking van de tekst. In een prompt antwoord zegt Den Uyl dat de informateurs wel de gelijk te kennen geven dat het ei gen program uiteindelijk door slaggevend is. Verder noemt Van Agt de conclu sie van de PvdA, dat het pro gram-akkoord op sociaal-econo misch gebied geldt als een re geerakkoord, onjuist. De CDA- leider wijst er op dat de forma teurs opereren op basis van het eindverslag van de informateurs. Naar zijn mening wordt daarin ruimte gelaten voor een bijstel ling van de sociaal-economische paragraaf. Den Uyl bestrijdt dat in zijn antwoord. Verontrusting bij Wij Vrouwen Eisen LEIDEN (ANP) - Het landelijk co- mité "Wij Vrouwen Eisen" is "hevig verontrust" over de voor stellen van de informateurs om CDA-ministers op justitie en volksgezondheid te zetten. Deze ministers zullen de algemene maatregel van bestuur bij de abortuswet moeten gaan invul len. Dat belooft weinig goeds, PvdA en D'66 hebben zich op de ze manier opgeofferd aan het CDA dat de wet streng wil uit voeren, aldus het comité gisteren in een verklaring. De formateurs Van Thijn en Kremers: nestgeur "Fiets met aanhanger moet op fietspad" DEN HAAG (ANP) - De ANWB wil dat fietsen met een aanhangwagentje op een fietspad mogen rijden. Nu moeten ze nog op de "grotere weg" rijden. Dit staat in een brief van de ANWB aan mi nister Tuijnman (verkeer en waterstaat). De ANWB doet deze suggestie uit veilig heidsoverwegingen, zo heeft de organisatie gisteren laten weten. De ANWB heeft de minister ge schreven, dat er een toene mende belangstelling is om achter de fiets een aanhang wagen te bevestigen, die vooral tijdens de vakantie dient voor het vervoer van bagage. Op grond van het reglement verkeersregels en verkeerstekens moet de be stuurder van een fiets met aanhangwagen de regels vol gen voor onbespannen wa gens. Dit betekent dat deze fietsers ongeacht de breedte van de aanhangwagen geen gebruik mogen maken van het fietspad. Het zou volgens de ANWB veiliger zijn als dit wel mogelijk zou zijn. Het verdient daarom overwe ging om een fietser met aan hangwagen, die niet breder is dan 75 cm, de regels voor de fietsers te laten volgen. Voor genoemde breedte van drie kwart meter is aansluiting ge zocht bij het wegenverkeers reglement, waarin staat dat de breedte van een fiets, de lading meegerekend, niet meer mag zijn dan 0,75 meter. Christelijke werkgevers: DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe regering zal de ko mende vier jaar vijftien tot twintig miljard gulden moeten bezuinigen op de collectieve sector (over heidsuitgaven en sociale uitkeringen). Dit stelt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) deze week in zijn blad 'De Werkge ver'. Het concept-regeerakkoord gaat uit van tien miljard in vier jaar. Het NCW is bang dat het so ciaal-economisch beleid met de ze bezuiniging tekort zal schie ten. De werkgeversorganisatie conclu deert dat de ex-informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn een daling van de uitgaven in de collectieve sector niet heb ben nagestreefd. Volgens het ar tikel in het weekblad komt de collectieve sector er beter van af dan het bedrijfsleven. Kritiek uit het NCW ook op het vol ledig ontbreken in het concept regeerakkoord van een behande ling van de problemen op de ar beidsmarkt. De christelijke werkgevers vinden dit het knel punt van de economie. De ex-in- formateurs hebben zich hierover verontschuldigd met de woor den: 'Niet alles kan aan de orde komen'. Het artikel wijst er verder op dat de ex-informateurs een concrete in vulling van het exportbeleid in het concept-akkoord achterwege hebben gelaten. 'Juist waar ons land op het gebied van exportfa ciliteiten bepaald niet voorop loopt, zou een concrete invulling de consistentie van het totaal programma hebben bevorderd', aldus het NCW. Samenvattend stelt het NCW vast dat het ontwerp-akkoord te veel is gebouwd op zonnige verwach tingen. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) heeft dinsdag een soortgelijke conclusie getrokken. Maastrichtenaar bekent doodslag MAASTRICHT (ANP) - Dc 24 .ia- rige H.B. uit Maastricht heeft gis teren tegenover de politie be kend zondag zijn drie en een hal ve week oude dochtertje dusda nig hersenletsel te hebben toege bracht, dat de baby daaraan is overleden. De man heeft de poli tie gezegd alleen thuis te zijn ge weest op het moment van de daad. Bij thuiskomst van zijn vrouw ver telde hij met het kind van de trap te zijn gevallen en dat het meisje daardoor ernstige verwondingen aan het hoofdje had opgelopen. De moeder achtte het raadzaam het kind direct naar een zieken huis te brengen. Het meisje over leed daar enkele uren na aan komst. DEN HAAG (ANP) - De ANWB en de politieverkeerscentrale in Driebergen verwachten voor het komende weekeinde een redelijk druk verkeersaanbod op de Ne derlandse en Belgische wegen, een rustige situatie op de Franse wegen en een behoorlijke drukte op de Duitse wegen Voor Nederland worden vooral bij mooi weer enige problemen ver wacht in de kustgebieden Zon dagavond dienen automobilisten rekening te houden met drukte op de afvoerwegen rond de kust gebieden. de Veluwe en de re creatieparken. De Belgische politieverkeerscen trale verwacht een gelijk beeld voor de Belgische kustgebieden en de toevoerwegen naar de Ar dennen. Gewaarschuwd wordt voor verkeersdrukte op de E-5 (Brussel-Oostende) en de E-40 (Brussel-Namen). In Frankrijk wordt in tegenstelling tot het vorige weekeinde geen drukte van belang verwacht. Volgens de politieverkeerscentrale in Dusseldorf moet in West- Duitsland rekening gehouden worden met zeer druk verkeer op alle doorgaande routes van en naar Oostenrijk, Zwitserland, de Oostzee en de Noordzeekusten, inclusief Nederland en België. Gewaarschuwd wordt voor kans op vertraging in verband met te rugkerende vakantiegangers uit de noordelijke deelstaten van de Bondsrepubliek en Denemar ken. Bovendien beginnen er dit weekeinde nog vakanties in Beieren. Vacaturestop in Enschede beëindigd ENSCHEDE (ANP) - Staatssecre taris Koning van binnenlandse zaken heeft de vacaturestop, die op 17 juni aan de gemeente En schede was opgelegd, ingetrok ken. Aanleiding tot de intrek king is het feit dat het gemeente bestuur van Enschede de staats secretaris een pakket maatrege len heeft aangeboden dat moet leiden tot verbetering van de zor gelijke financiële positie van de stad, die sinds enige tijd een zo geheten artikel- 12-gemeente is en dus onder curatele staat van het rijk De intrekking van de vacaturestop geldt niet voor de Gemeentelijke Sociale Dienst en het Pedago gisch Centrum. B en W van En schede hebben na het bekend worden van de opheffing van de vacaturestop onmiddellijk alle vacatures bij de gemeente En schede geblokkeerd Het college wil eerst inzicht hebben in de noodzaak van de vervulling van bestaande vacatures. DEN HAAG (ANP) - Het Amsterdamse bedrijf Li- nolane heeft gisteren in een kort geding tegen de staat teruggave geeist van een partij vitamineprepa raten, die onlangs door de politie in de hoofdstad in beslag is genomen. De partij tabletten, met een waarde van ruim 90.000 gulden, werd in beslag genomen omdat Linolane de wet op de geneesmiddelen voorziening zou hebben overtre den. Da.iiui stut 'i.'t het verbo den is ongeregistreerde medicij nen te verhandelen. Het geding diende voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. C. Stolk. Volgens de eigenaar van Linolane, Leendcrt van Bennekom, zijn de in beslag genomen vitaminen geen ge neesmiddelen maar een aanvul ling op de voeding. De vitaminen worden onder meer gebruikt door patiënten die het Moerman- dieet volgen. De raadsman van de eiser, mr. Hoekema. noemde de inbeslag neming onrechtmatig Hij wees erop dat Linolane erdoor failliet drctfl te gaan De tabletten kun nen bederven. Dc landsadvocaat, mr E. Drooglever Fortuijn. stel de dat de eisende partij niet ont vankelijk is in haar vordering omdat Linolane andere rechts middelen heeft om de teruggave te vragen. Er loopt namelijk nog een straf zaak tegen het bedrijf bij de kan tonrechter in Amsterdam. De ei ser moet zich bij de kantonrech ter beklagen over de inbeslagne ming, aldus de landsadvocaat. Uitspraak 12 augustus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7