Kabinet Israël: ruk naar rechts Reagan stelt Sadat gerust Hevige ruzie in Brits kabinet Aanslag op Palestijnse gu in Polen Verwarring in Bolivia over lot van junta Amerika's president zet Moskou voor keus Begins coalitie krijgt vertrouwen Weer graan uit VS naar Sowjet-Unie PAGINA 6 BUITENLAND DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 A boe Daoed. WARSCHAU (Reuter/UPI) - Een prominent lid van de Palestijnse guerrilla-organisatie El Fatach, Aboe Daoed. is afgelopen zater dag in een koffiebar in Warschau door een onbekende neergescho ten. Het slachtoffer, dat door vijf kogels werd getroffen, ligt in kri tieke toestand in een ziekenhuis in de Poolse hoofdstad. Dit is gisteren onthuld door een vertegenwoordiger van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in Warschau. Hij zei dat er vermoedelijk twee personen bij de aanslag betrokken waren en dat deze vermoedelijk het werk was van de Israëlische geheime dienst. Dit is direct door Israëli sche autoriteiten tegengespro ken. De PLO-vertcgenwoordiger zei dat een man de koffiebar betrad, waar Aboe Daoed alleen aan een tafel zat. en onmiddellijk het vuur opende. Daoed werd door vijf kogels getroffen. Een zesde kogel verwondde een vrouw, die zich in de buurt bevond. De da der was vervolgens kalm wegge lopen en in een wachtende auto gestapt. Daoed strompelde naar de hal van het hotel, waar hij in elkaar zakte. De schietpartij van zaterdag was al eerder bekend geworden, maar toen niet in verband gebracht met een aanslag op een promi nente Palestijnse leider. Dat kwam pas gisteren aan het licht toen een krant in Beiroet er mel ding van maakte. Een woordvoerder van de Israëli sche regering heeft inmiddels verklaard dat zijn land niets met de aanslag uitstaande heeft. Vol gens Israel gaat het ook hier weer om een interne Palestijnse ruzie. Zulks was ook het geval bij eerdere moordaanslagen op pro minente Palestijnen, waarbij van Palestijnse zijde de Israëlische geheime dienst werd genoemd, zei hij. Aboe Daoed, wiens volledige naam Mohammed Daoed Oedeh is, wordt door Israel genoemd als het brein achter de aanval door Palestijnse guerrillastrijders op het Israëlische team bij de Olym pische Spelen van 1972 in Mun- chen. Daarbij werden elf Israëli sche sportlieden vermoord. De Palestijnse woordvoerder in Warschau zei gisteren: "Ik kan met nadruk verklaren dat dit niet waar is. Hij was wel betrokken bij guerrilla-activiteit, maar al leen in de (door Israël) bezette gebieden". Ook üaoed zelfheeft herhaaldelijk ontkend dat hij een aandeel heeft gehad in de actie van 1972. Hij zei dat hij zijn paspoort had geleend aan een zekere Sala 'Aboe Ayad* Khalaf. die volgens hem de actie op touw had gezet. Het Beierse ministerie van justitie beschikt echter over inlichtingen dat Aboe Daoed tijdens de Olym pische Spelen diverse malen in München is gesignaleerd. De Palestijnse vertegenwoordiger zei verder dat Aboe Daoed in Warschau op doorreis was. Van Bronnen in het hotel waar hij lo geerde, is echter vernomen dat de Palestijn voor vijf dagen had geboekt onder de naam Tarik Mahdi. Het slachtoffer verkeert volgens de behandelende artsen in kritieke toestand. Hij heeft schotwonden in hoofd, borstkas en onderbuik. Er is een spoedoperatie uitge voerd om de kogels te verwijde ren. "Hij kan niet spreken, maar hij is bij bewustzijn en kan schrijven", verklaarde de Pale stijnse woordvoerder. Aboe Daoed voegde zich in 1964 bij El Fatach, waarvan hij al spoedig een van de belangrijkste leiders werd. Hij was tevens een van de vertrouwelingen van Jasser Ara fat, de leider van de PLO. (Van onze correspondent Rob Sprenkels) LA PAZ (GPD) - Tegen de ver wachtingen in is de strijd om de macht in Bolivia nog steeds niet beslist. De feesten die dinsdag avond uitbraken na het aftreden van president Luis Garcia Meza zijn gestold. De driemans junta aan wie Garcia Meza de macht overdroeg, heeft vooralsnog niet willen toegeven aan de eisen van de opstandige generaals in de westelijke oerwoudstad Santa Cruz. Gistermiddag was het publieke le ven in La Paz geheel verlamd als gevolg van een proteststaking van de illegale, overkoepelende vakbeweging COB. In de straten van La Paz werden tal van barri cades opgeworpen nadat lucht machtcommandant Waldo Ber- nal bekend had gemaakt dat er nog geen overeenstemming was bereikt met de rebellerende ge neraals onder leiding van ex-pre sident Alberto Natusch Busch. In Santa Cruz riep generaal Na tusch Busch zichzelf uit tot pre sident tijdens een massabijeen komst waaraan ongeveer 15.000 personen deelnamen. De opstan dige generaals, die Garcia Meza zonder bloedvergieten tot heen gaan dwongen, lieten in La Paz en Oruro weten dat zij niet over hun voornemen om een regering van nationale eenheid te installe ren, met de junta van legercom mandanten wensen te onderhan delen. Luchtmachtcommandant Waldo Bernal, de sterke man van de junta, waarschuwde gistermor gen dat het uitgaansverbod van elf uur 's avonds tot vijf uur 's ochtend nog altijd van kracht is. Hij legde tevens de nieuwsmedia een verbod op om commentaren over de récente ontwikkelingen te publiceren. Volgens de meeste waarnemers heeft Waldo Bernal de staatsgreep willen gebruiken om zelf het presidentsschap te veroveren en heeft hij de rebel len verraden. Gezien de vijandi ge houding van het volk en de afwijzende houding van de meeste legereenheden, wordt hem echter weinig kans gegeven. WASHINGTON (Reuter) - De Sowjet-Unie kan kiezen tussen een wapenwedloop met de Ver enigde Staten of een oprechte poging tot vermindering van haar kernwapenvoorraad. Dit heeft president Reagan in een gisteren weergegeven interview met de "Washington Star" ge zegd. "Zij kan wellicht worden geconfronteerd met een wapen wedloop of zij kan openstaan voor enig gezond verstand en (wapen)beperkingen Reagan zei dat zijn land en de Sow jet-Unie eind dit jaar voorberei dende besprekingen zullen be ginnen voor het overleg over be perking van het aantal raketten voor middellange afstand in Eu ropa. Over het SALT-4-verdrag merkte Reagan op dat het "dode lijk verzwakt" was omdat het grenzen stelde aan het aantal kernwapens, maar niet in ver mindering daarvan voorzag. Rea gan verhinderde uitvoering van het in 1979 ondertekende ver drag over strategische wapenbe perkingen. Volgens hem zijn de Russische leiders doorgegaan met de "grootste militaire op bouw in de geschiedenis". Maar de Sowjet-Unie weet dat zij in een wapenwedloop niet kan we dijveren met de VS. "Dit is een scherp omschreven deel van de kernwapenonderhandelingen. De Sowjet-Unie moet duidelijk gemaakt worden dat er een keus bestaat", zei hij. JERUZALEM (UPI) - De nieuwe coalitieregering van de Israëlische pre mier Begin heeft gisteravond laat na een marathondebat over de rege ringsverklaring met een zeer kleine marge het vertrouwen gekregen. De uitslag van de stemming was 61 tegen 58 in het 120 leden tellende parle ment. Dc tweede coalitie onder premier Begin heeft een heel wat rechtse re samenstelling dan het kabinet dat Israël de afgelopen jaren heeft geregeerd. Politieke waar nemers verwachten dat het be leid van de afgelopen jaren mild zal blijken in vergelijking met wat Begin en zijn nieuwe ploeg voornemens zijn. Een exponent van het hardere beleid is naar al le waarschijnlijkheid Ariel Sha ron, de nieuwe minister van de fensie die erom bekend staat zijn tegenstanders plat te walsen, of het nu politici of militairen zijn. Voorrang zullen Begin en Sharon waarschijnlijk geven aan een be leid, dat de bezette gebieden zo nauw bindt aan de joodse staat, dat geen toekomstige regering de banden nog kan verbreken. Duidelijker dan bij het voorgaande kabinet het geval was, is een van de beleidslijnen van de nieuwe regering, te streven naar een vol ledige inlijving bij Israël var de westelijke oever van de Jordaan, het vruchtbare gebied waar Ara bieren wonen. Geen concessies In het eerste kabinet-Begin zaten enkele gezaghebbende politici die de scherpe kantjes van Be gins politiek afvijlden. Maar mensen als Ezer Weizman, Mosje Dajan of leden van de democrati sche beweging voor verandering ontbreken in de nieuwe ploeg ten enen male. Er is geen enkele aanwijzing dat minister van bin nenlandse zaken Josef Burg. die leider blijft van de Israëlische de legatie bij de onderhandelingen over autonomie voor de Palestij nen, tot enige wezenlijke conces sie bereid is. Daarnaast trad mi nister van defensie Weizman be trekkelijk terughoudend op te- WENEN (Reuter) - De Ameri- kaanse-Russische graanovereen- komst is met een jaar verlengd. Dit is het resultaat van de onder handelingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, die gedurende drie dagen in Wenen zijn gevoerd. De Sowjet-Unie kan nu vanaf oktober weer 6 mil joen ton graan kopen, zo heeft William Brock, de bijzondere handelsvertegenwoordigcr van de VS. gisteren na afloop van het beraad meegedeeld. Volgens Broek zijn de voorwaar den voor dc graanleveringcn exact dezelfde als die van de hui dige 5-jarige graa no vereen- komst, die eind september al loopt De Russische onderminis ter van buitenlandse handel, Bo- ris Gordejev, die namens de Sowjet-Unie de onderhandelin gen voerde, wilde niet ingaan op berichten, dat Moskou een wa terdichte garantie voor de leve ringen wil om te voorkomen dat er weer een embargo wordt op gelegd, zoals na de Russische in val in Afghanistan. Gordejev wilde ook niet zeggen hoeveel graan de Sowjet-Unie dit seizoen moet importeren. Grote hitte bedreigt de Russische graanoogst in de belangrijke graangcbicden. Broek verklaar de nog. dat de overeenkomst niet was gewijzigd en alleen maar Wal verlengd Hel enige dat is veranderd is de datum waarop de overeenkomst afloopt, zo zei till De miljoen ton graan zal de Sowjet-Unie in elk geval afne men. Mocht het nodig zijn. dan ltvenh de VS nog twee mfijoen ton extra. gen de Palestijnse oppositie op de westelijke Jordaan-oever. Dat valt nauwelijks te verwachten van zijn opvolger. Toen Sharon, in 1972, nog in het leger was, sloeg hij met ongemene hard heid opstootjes neer in de strook van Gaza. De bewoners hebben er tot op de dag van vandaag weet van. Ook minister van buitenlandse za ken Shamir lijkt niet de aange wezen persoon om Begin 'in toom te houden'. De man, die Dajan opvolgde als hoofd van de Israëlische diplomatie, kreeg in de periode voorafgaand aan de vestiging van de joodse staat een conflict met Begirf, met wie hij ondergronds samenwerkte. Hij vond hem te beheerst. Debat In het Israëlische parlement heeft zich gisteren een heftige woor denwisseling voorgedaan tussen premier Begin en oppositieleider Shimon Peres. De aanvoerder van dc Arbeiderspartij verweet Begin het forum van het parle ment te misbruiken om het Is raëlische publiek op te zetten te gen zijn partij. 'In plaats dat hij zijn nieuwe rege ring voorstelt als nationale leider en het volk verenigt, heeft de premier hartstochten uit het verleden naar voren gehaald", al dus Peres. Bij de presentatie van zijn nieuwe regeringsploeg had Begin de Arbeiderspartij verwe ten, tijdens de 29 jaar van haar bewind de briëntaalse joden te hebben verwaarloosd. "Wie an ders dan wij namen in het begin van de jaren '50 tienduizenden nieuwe immigranten op, bouw den nieuwe steden, vormden een volksleger waar de hele wereld trots op is en brachten een recht spraak van de grond, die be roemd is om haar onafhankelijk heid", aldus Peres. De oppositie leider hekelde het niet aanpak ken van brandende problemen als aflatende immigratie en toe nemende emieratie i opmerking van zijn Amerikaanse ambtge- WASHINGTON (AFP/ANP) - President Reagan heeft op nieuw laten weten dat hij vastbesloten is zijn voorne men om uiterst moderne wa pens aan Saoedi-Arabië te le veren uit te voeren. In een brief aan het Amerikaan se Congres zegt de president dat deze levering "in de na bije toekomst" zal plaatsvin den. Hij voegde daaraan toe dat dit besluit een "essentieel element is van de strategie van de Amerikaanse regering in Zuidoost-Azië". Volgens Reagan zal dc wapenleveran tie "de veiligheid van onze vrienden vergroten" en de Amerikaanse positie in Zuid oost-Azië versterken. "Zij zal de plaatselijke regeringen en de Sowjet-Unie duidelijk ma- Leverantie VS aan Saoedi- Arabië gaat door ken dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn de veilig heid en de stabiliteit in Zuid- oost-Azië te beschermen". in april van dit jaar toen de regering-Reagan aan het Congres haar voornemen kenbaar maakte Saoedi-Ara bië modern militair materieel te leveren vormde zich in de Amerikaanse volksvertegen woordiging een belangrijke oppositie tegen het plan. De Verenigde Staten willen dit belangrijke olieproduceren de land voorzien van vijf 'Awacs'. in grote vliegtuigen geïnstalleerde uiterst moder ne radarapparatuur, ook wel 'vliegende radarstations' ge noemd, die vijandelijke ob jecten op grote afstand kun nen signaleren. Tevens wil len de Amerikanen Saoedi- Arabië een aantal gevechts vliegtuigen van het type 'F 15' verstrekken. Vooral de machtige joodse lobby in Washington zette het Con gres onder sterke druk om het plan van de regering te torpederen. TOKIO (DPA) - De Amerikaan se regering overweegt ook de plaatsing van kernwapens in Oost-Azië om daar evenals in West-Europa een tegenwicht te bieden tegen de Sowjet- Unie. De Japanse pers be steedde gisteren grote aan dacht aan berichten hierover uit Washington. Volgens deze heeft het hoofd van de afde ling Oost-Azië van het Penta gon, admiraal Donald S. Jo nes, een afgevaardigde van de oppositie in het Japanse parlement, Yutaka Haka. bij een gesprek in Washington meegedeeld, dal het Ameri kaanse ministerie van defen sie een studie verricht om na te gaan of behalve in Zuid- Washington wil ook kernwapens in Oost-Azië Korea ook in Japan Pers- hing-2 en Kruisraketten kun nen worden geplaatst tegen over een dreiging van SS-20- raketten. Ook in Japanse vei ligheidskringen vreest men, dat Moskou na een akkoord met Washington over de kernwapens in Europa een deel van de op West-Europa gerichte SS-20-raketten naar het Verre Oosten zou kunnen verplaatsen. Volgens de Japanse afgevaar digde Haka sluit Washington de mogelijkheid van een cri sis in Azië niet uit. in het bij zonder rond het Koreaanse schiereiland, verdeeld in Noord- en Zuid-Korea. Voor al plaatsing in Japan zal evenwel op moeilijkheden kunnen stuiten, zo werd in diplomatieke kringen in To kio opgemerkt. De regering in Tokio reageerde officieel nog niet op de be richten. WASHINGTON (Reuter/UPI) - President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft het Egyptische staatshoofd, Anwar Sadat. ervan verzekerd dat de VS voortzetting van het in 1978 gestarte Camp David overleg voor vrede in het Midden-Oosten zullen blijven bepleiten. Reagan zei dit in een welkomsrede in het Witte Huis tot Sadat. Sadat begon gisteren aan een staatsbezoek van vijf dagen aan de VS. President Sadat had eerder gezegd Réagan te willen overtuigen van de noodzaak tot een dialoog tussen de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO en Israël. De PLO dient volgens hem bij de onderhandelingen te worden betrokken. Reagan ging daar in zijn toespraak niet op in maar zei dat de VS nog steeds gebonden zijn aan het vredesoverleg. "Of schoon de Amerikanen van president verwisseld hebben, voelen wij ons nog steeds verplicht en willen wij op basis van de akkoorden van Camp David verder werken", aldus Reagan. "We zullen samen de weg afleggen, en wij zullen ons niet laten tegenhouden", zei hij. Sadat verklaarde op zijn beurt dat veel inspanning nodig is om vrede in de Arabische wereld te bewerkstelligen. Een gemeenschappelijke stra tegie noemde hij onvermijdelijk. De spanning tussen Israël en Syrië in Libanon en Israels recente aanvallen op Beiroet zei Sadat te zien als een "duidelijk bewijs van de uiterste noodzaak voor een veelomvattende vrede in het Midden-Oosten". Hij verklaarde vertrouwen te hebben in president Reagan en de rol van de VS in het vredesproces. "Samen zullen wij overwinnen", zei hij tenslotte. Het bezoek van de Egyptische president aan Oostenrijk, 10 en 11 augus tus, is afgelast uit veiligheidsoverwegingen. Dit heeft het Egyptische regeringsgezinde dagblad Al Ahram meegedeeld. Volgens Al Ahram stelden Oostenrijkse veiligheidsfunctionarissen Cairo op de hoogte van het bestaan van een groot komplot tegen de Oosten rijkse bondskanselier Bruno Kreisky. Afgelopen weekeinde werden op de Weense luchthaven twee Palestijnen gearresteerd die in het bezit waren van grote hoeveelheden wapens. Volgens berichten uit Wenen die de Oostenrijkse veiligheidsdienst citeer den waren bepaalde groepen in de PLO van plan een aanslag te plegen op Kreisky en Sadat in Salzburg. LONDEN (GPD) - Premier That cher kan niet bepaald met een rustig gemoed aan haar zomerre ces beginnen. Terwijl de Britse regering op het punt staat de kof fers te pakken, is een hevige ru zie ontbrand over het econo misch beleid. Aanstichter is de minister van financiën, Geoffrey Howe. Hij beweerde enige dagën geleden dat de economische re cessie voorbij was. Met ruim 2.5 miljoen werklozen en een produktieniveau dat maar niet wil stijgen, is dat een opmer king die niet ongestraft kan blij ven. Voor het eerst schaarden grote aantallen conservatieven zich achter de oppositiepartijen om dc aanval op Howe voor te bereiden. De voorzitter van de Conservatieve Partij beweerde geen tekenen te zien van econo mische verbetering en de conser vatieve voorzitter van het Lager huis zag evenmin redenen voor optimisme. Dit noopte de La- bourpartij om Thatcher in een of ficiële brief te vragen wat nu pre cies het officile regeringsstand punt is inzake de economische situatie. Premier Thatcher, die geen on enigheid duldt binnen haar gele deren, inteprcteerde de opmer kingen van de voorzitters van de partijen in het Lagerhuis als on gepaste kritiek. Ze zette Howe het mes op de keel om de La- bourpartij en de natie alsnog te verklaren wat hij precies be doeld had toen hij zei dat de re cessie voorbij was. Howe's ant woord kwam erop neer dat het einde van de recessie niet bete kende dat de recessie voorbij was en dat matig herstel geen economische verbetering bete kende. Zelden hebben ministers zich on duidelijker uitgelaten over de consequenties van Thatchers monetarisme. En nog nooit is de onenigheid binnen de conserva tieve regering erover zo groot ge weest. De conservatieve regering slaagt er de laatste weken niet eens meer in om zelfs maar de schijn op te houden dat de meer derheid van het kabinet achter Thatchers beleid staat. Dissidente geluiden, zelfs regel rechte kritiek op de leiding, wor den geregeld gehoord. Tijdens een recente kabinetsvergadering over een nieuw bezuinigingspak ket moesten de haviken That cher en Howe ontsteld conclude ren dat zij voor de eerste keer in de minderheid waren De .zach te eieren" zoals Thatcher de dui ven in haar regering pleegt te noemen, gaven de nieuwe bezui nigingsmaatregelen geen schijn van kans. Ook de conservatieve Lagerhuisle den beginnen zich te roeren. Ze worden steeds onrustiger als ze zich realiseren dat de rentevoet en de inflatie bijna zeker weer zullen stijgen en dat niets erop wijst dat de werkloosheidscijfers zich de komende anderhalfjaar zullen stabiliseren. Zij bouwen in de kiesdistricten regelrechte ï-fictionverhalen op om aan te tonen dat het beleid van Thatcher niet falende is, maar ze geloven er zelf niet meer in. Conservatieve Lagerhuisleden zijn bang hun zetels te verliezen. En de laatste tussentijdse verkiezing in Warrington heeft inderdaad aangetoond hoe impopulair de Thatcher-regering is. De ontevre denheid met het monetarisme is zo algemeen en zit zo diep, dat verwacht wordt dat Thatcher zich in de zomermaanden zal ontdoen van haar principes en in de herfst een pragmatischer koers zal varen. Niet dat de pre mier haar ijzeren wil. overtuiging of lef verloren heeft, maar met haar beleid aan flarden en in een steeds groter isolement, zal ze zich moeten matigen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6