Gevaarlijke spelletjes in water El Cid-week staat weer voor de deur Ruim 1500 eerstejaars Brugwachters willen dat politie wat doet Fietster in botsing met bromfietser Besluit van universiteit door Kroon geschorst Leidse stadsrubriek 81 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 Zeeschildpad naar Leiden LEIDEN - De lederschildpad die deze week op de Waddenzee werd opgepikt, is gisteren naar het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie gebracht. Het beest is vanmorgen gewogen, gemeten en uiteindelijk ontleed. Opgezet zal de zeeschildpad niet worden. "Dat is erg lastig en we hebben er bovendien geen ruimte voor", aldus Rinus Hoogmoedt, als bio loog verboden aan het museum. Uniek is de vondst overigens niet. Volgens Hoogmoedt is dit al de achtste of negende Leder- schildpad die hier is gesigna leerd. Veel vaker gebeurt dat bij Bretag- ne, waar ze een geregelde gast zijn. Onbekend is echter nog al tijd waar de dieren vandaan ko men. In het geval van deze Le derschildpad denkt Hoogmoedt aan het Caraibisch gebied. De bemanning van de betonnings- boot had er volgens Hoogmoedt trouwens beter aan gedaan de Lederschildpad te laten zwem men. De kans dat het dier het er levend vanaf had gebracht, was tamelijk groot,aldus Hoogmoedt, De zeeschilpad op het terrein van het Rijksmuseum voor natuurlijke historie. LEIDEN - Al weer voor de twaalf de keer wordt over anderhalve week de El Cid-week georgani seerd. Ruim 1500 eerstejaars stu denten spoelen maandagmorgen 17 augustus Leiden binnen om vijf dagen zoveel mogelijk te wc ten te komen over de universi teit. de studentenverenigingen en de stad. waarin zich dat alles afspeelt. De introductie-week zal ditmaal een serieuzer karakter krijgen dan in voorgaande jaren. Van universiteitszijde vond men El Cid de laatste keren te vrijblij vend en verlangde daarom wat steviger kost voor de nieuwko mers: minder lol en meer infor matie. De zes leden van de Leidse Com missie Introductie Dagen, die het geheel organiseren, hebben geen moeite met die voorwaarde. leiden - de brugwachters hebben het er moeilijk mee. Veel jongelui zoeken met het mooie weer hun zwemplezier onder en nabij de bruggen. Zij vinden dit een hele ge vaarlijke situatie. Vanaf de Zijlbrug, Spanjaardbrug en Wilhelminabrug springen de jongelui als bommetjes naar be neden en vleien zich dan neer op aanmeerpalen en kademuren om van daaruit hun zwemactivitei- ten voort te zetten. De brugwachter van de Zijlbrug denkt dat er eerst wat moet ge beuren voordat er door de politie handelend wordt opgetreden. "Naar mij luisteren ze in ieder geval niet", verzucht hij. Een groot plezieijacht komt voorbij. Kijk: "De jongelui komen er als ratten op af en gaan dan de boot hinderen. Ze hebben niet in de gaten wat voor een lange schroef daar achter zit. Ze raken er zo met de benen in verstrikt. Ook is er gevaar voor het optreden van kramp als gevolg van te sterke afkoeling en het overvaren wor den door speedboten. Met alle gevolgen van dien". Een rubberbootje, dat met een LEIDEN - Een twintigjarige fiets ter uit Leiden is gistermiddag met een hersenschudding over gebracht naar het AZL. De bromfietser aan wie ze geen voorrang verleende is na het on geluk doorgereden. De vrouw kwam van de IJssel- meerlaan en wilde rechtdoor richting Sumatrastraat. Zij zag daarbij de bromfietser die op de Willem de Zwijgerlaan richting Leiderdorp reed over het hoofd. touwtje aan de moederboot vast zit is het volgende doelwit. Er achter aanhangen tot het touwtje knapt. De schipper is woedend en schreeuwt naar de brugwach ter. Deze maakt een hopeloos ge baar met zijn handen. Zijn woor den: "Ik kan er niets aan doen. Het is allemaal bravour e.i uitda gen" bereiken de man niet. Hij is inmiddels met zijn dure jacht druk aan het manouvreren om zijn bootje terug te krijgen. De zwemmers hangen inmiddels alweer op de leuningen van de brug. Ook als de brug open moet, blijven ze binnen de slagbomen staan. Ze bereiden het volgende springsalvo voor. De brugwach ter schudt zijn hoofd. "Vier vijf meter is het toch. Met je kop te gen een steiger of aanmeerpaal en het is gebeurd hoor". De politiewoordvoerder is ver baasd als hij het verhaal hoort. "Er is een algeheel zwemverbod binnen de gemeente. Dit mag be slist niet". Vanochtend deelde hij mee dat de politie de jeugd gisteren bij de Spanjaard- en Wilhelminabrug heeft weggestuurd. "De brug wachters werden danig gehin derd in hun werkzaamheden. Het is de laatste jaren niet zo ern stig geweest. Maar of we ze weg kunnen houden. Regen is de eni ge oplossing". Ziektekiemen Een bacteriologisch onderzoek recreatiewater door Hoogheem raadschap van Rijnland wijst nog op andere risico's van zwem men in buitenwater. Behalve het binnenkrijgen van ziektekiemen, afkomstig uitafvalwater is er ook gevaar voor de door ratten ver spreide ziekte van Weil. Collecte Voor een collecte zaterdag in de binnenstad voor vrouwen van Zuid-Afrika worden nog collec tanten gezocht. De gedinzame- ling wordt gehouden in verband met het feit dat negen augustus door een speciale comité van de Verenigde Naties legen apart heid is uilgeroepen lol Interna tionale dag van solidariteit met ADVERTENTIE Restaurant voor fijnproevers! iedere maandag t/m donderdag MENU Rapenburg 97 - Leiden Tel. 071 122176 IEDERE DAG GEOPEND V A. 18.00 UUR ZONDAG V A. 17.00 uur Of) CONSOMMÉ 1 AU XEREZ LIMANDE DE SOLE CARDINALE Tongscharfilets met kreeften saus SORBET AU CASSIS Fris nagerecht met het sap van zwarte bessen en crème de cas- f 24,50 Maar zegt El Cid-praescs (voor zitter) Peter Lingmont: "Je moet de mensen ook weer niet over spoelen met informatie". Erva ringen met vorige jaren hebben er wel toe geleid dat het avond programma stipt om twaalf uur wordt afgesloten. 'Verslaap-ex- cuses' moeten daarmee b(j voor baat worden ontzenuwd Motto Het motto van de El Cid '81 is 'Lei den centraal'. Een thema, geent op het treinverkeer waar verder geen diepere gedachte achter schuil gaat "Elk jaar moet een eigen gezicht hebben en hier kun je wel iets mee doen", zegt com missielid Karen Golterman. Ze denkt daarbij aan mentoren als conducteuren en centraal in de zin van centrum "waar het stu dentenleven zich grotendeels af speelt". Het programma is in vergelijking met vroeger zo op het eerste oog nauwelijks gewijzigd. Het offi ciële gedeelte opent als vanouds maandagmorgen de El Cid- week. In de Hooglandse Kerk zullen rector magnificus Kasse- naar en burgemeester Goekoop de nieuwelingen toespreken, 's Middags is er een stadsverken- ning in de vorm van een rally. Dinsdag, woensdag en donderdag staan in het teken van de infor matie. Dat is in zes blokken ver deeld: algemeen (zaken als sek sualiteit en drugsgebruik), cul tuur (proeflessen bij het LAK), welzijn ("wat kan een aankomen- LEIDEN - De opening van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat is een week later dan oorspronkelijk aangekondigd. Niet deze maar volgende week opent het LVC zijn poorten. De verbouwing van de grote zaal neemt meer tijd in beslag dan aanvankelijk gedacht. Het film huis in het LVC is overigens al wel geopend (vanavond en mor genavond de film Paradine Case van Alfred Hitchcock. LEIDEN - "De realiteit: een schel geluid", luidt de intrigerende ti tel van de rede die de voorzitter van het universiteitsbestuur, mr. K. J. Cath maandag 7 september uitspreekt bij de opening van het academisch jaar. In de Pieters kerk zal ook prof. dr. C.M.J. Sic king (tevens lid van het College van Bestuur) het woord voeren. Zijn rede is getiteld Weten schapsbeleid: oligocratie-demo- cratie. de student verwachten'*"), uni versiteit (geschiedenis ervan en hoe het bestuur geregeld is), ge meente voorlichting over het gemeentelijk bedrijf, politie en brand weer) en sport (wat er voor studenten aan lichamelijke oefe ning mogelijk is). De El Cid-week wordt vrijdag afge sloten met 's morgens een infor matiemarkt rond de Hooglandse Kerk. 's middags manifestaties op het Stadhuisplein en bij de Burcht en 's avonds feest bij alle studentenverenigingen. Optre den doen daarbij onder meer The Tapes en The Scene. Ook voor buitenstaanders is het mogelijk die concerten te bezoeken. DEN HAAG/LEIDEN - De Kroon heeft het besluit van de Leidse universiteitsraad over bestuursvergocdingen voor éen jaar geschorst. Dit om te laten nagaan of de be slissing van de universiteits raad in strijd is met de wet of met het algemeen belang. Volgens het omstreden besluit mogen de bestuursvergoe- dingen alleen nog maar wor den gegeven aan bestuurders die onder een bepaald inko men zitten Verdienen ze meer dan krijgen ze geen ver goeding. Volgens het college van be stuur van de Leidse universi teit is dit besluit or\juist. om dat er op die manier geen sprake meer is van een ver goeding, maar van een inko- LEIDEN - De Antiekbeurs in De Waag is een groot succes. Daar om wordt de beurs, die elke za terdag wordt gehouden, ver lengd tot eind augustus. Oor spronkelijk zou het Waagge bouw acht weken de Antiek beurs huisvesten, maar al bij het begin in juni bleek de belangstel ling groot. Tot eind augustus wordt de beurs daarom voortge zet. Openingstijden blijven van negen tot vijf uur op zaterdag. door René van der Velden Jaap Visser de strijd van vrouwen in Zuid- Afrika. Aspirant-collectanten kunnen zich aanmelden bij Tiny Kraan (tel. 764241 of 142124). Duivensport (1) P.V. De Reisduif vloog met jonge duiven vanaf Roosendaal. De uitslag: 1.. 2.. 4. en 6. W. v.d. Hoogt: 3., 7. en 10. S. v.d. Hoven 5. P. Mooien8. H.W. Hartevelt; 9. J. Smit. Duivensport (2) Met oude duiven vloog P.V,. De Reisduif van Bergerac. De uitslag: 1., 3. en 9. S. v.d. Hoven: 2.. 6., 7. en 8. W. v.d. Hoogt: 4. en 5. G. v.d. Tang; 10. W. Top. Hengelsport G.D.V. viste in Leinden. De uitslag: 1. H. Kluivers aan tal 29. lengte 6.23; 2. W. Klui vers 25, 5,39; 3. J. Kluivers jr. 18,4.21:4. W. Blom 17. 4.20; 5. J. Helverstein 5, 1.08. Piraterij (1) De teeveepiraten van 'Sleutel stad' denken volgende week woensdag feest te kunnen vieren. Wanneer alles volgens plan verloopt, dringen zij na melijk aanstaande zaterdag voor de tiende keer de huis kamers in de Leidse regio binnen. Dat moet gevierd worden, vinden ze bij 'Sleu telstad'. In verband met dit jubileum zal daarom volgen de week woensdagavond op het kanaal van Belgie een ex tra uitzending worden ver zorgd. In de jubileumuitzending van zaterdag worden beelden ver toond van de stockcarracings die op diezelfde dag in Lei den zijn gehouden Rubberen Robbie zal voorts z'n Neder landse sterren weer laten stralen waarna een spannen de film zal worden vertoond. Ken woordvoerder van 'Sleu telstad' kon ons nog niet ver tellen welke film dat zal wor den. "In elk geval geen sex en porno want daar doen we niet aan. We willen de zaak netjes houden". creatiever te gaan werken. Niet langer bioscoopje spelen met het afdraaien van ge huurde speelfilms maar zelf programma's maken. In voorbereiding is een muzi kaal programma met Leidse artiesten. Bovendien wil 'Sleutelstad een kinderpro gramma gaan brengen op de zondagmiddag. "Volgende week zondag wordtt tussen twaalf en twee uur 's middags proefgedraaid". Piraterij (2) Vorige week maandag deed de ze krant melding van de eer ste strubbelingen in teeveepi- ratenland Op Duitsland 2 kruisten 'Nederland 3' en de 'VTLO' eikaars pad. Een woordvoerder van 'Neder land 3' beschuldigde de 'VTLO' van collegaatje-pes- ten. Hij voegde daar aan toe dat het zo langzamerhand tijd begon te worden dat de ver schillende Leidse piraten met elkaar rond de tafel gin gen zitten om een Amster damse situatie, waar 'weg drukken' aan de orde van de dag is. te vermijden Inmiddels hebben 'Nederland 3' en de 'VTLO' de zaak uitge praat en afspraken gemaakt. De 'VTLO' gaat voortaan op vrijdagavond de ether in ter wijl 'Nederland 3' waar schijnlijk op woensdagavond probeert om de Oegstgeestse zendmast te enteren. 'Nederland 3' en de 'VTLO' gaan proberen om het op kor te termijn ook met de overige Leidse teeveepiraten op een akkoordje te gooien "Mis schien dat het zelfs mogelijk is om in de toekomst op een of andere manier te gaan sa menwerken". hoopt de vre delievende woordvoerder van 'Nederland 3'. Piraterij (3) Zowel 'Nederland 3' als de 'Sleutelstad' willen de moge lijkheden onderzoeken om een legale status als regionale omroep te verkrijgen. Dat zo n regionale televisie om roep er komt, staat voor de bekende regionale presenta tor Hans Versnel als een paal boven water. Versnel hoopt alleen dat het dan niet zo gaat als bij de radio waar omroe pen als Radio Friesland. Ra dio Oost en de Regionale Om roep Zuid volgens Versnel een soort 'NOS-filialen onder overheidstoezicht' zijn Ove rigens wel zeer populaire fi lialen. Versnel, die al enkele keren zijn diensten aan 'Ne derland 3' heeft aangeboden: "De overheid moet zich er niet mee bemoeien. Dat werkt alleen maar remmend Je moet die knapen zo veel mogelijk vrijlaten. Dan werken ze het lekkerst en krijg je leukere en meer spon tane programma's". De wildgroei in piratenland wordt overigens met arguso gen gevolgd door bioscoop exploitanten en advertentie- afdelingen van kranten. Bei den zien de piraten als hun concurrent. In Amsterdam wordt nauwelijks meer een nachtfilm vertoond omdat het bioscooppubliek thuis de films van de piraten volgt. Pi raten die zich financieel over eind houden door adverten ties in beeld te brengen. Jaap Goudsmit, advertentie- verkoopleider van het Leidsch Dagblad, ziet de Leidse piraten nog niet als se rieuze concurrenten. "Maar als die piraterij vastere vor men gaat aannemen dan zie ik er in de toekomst wel con currentie in". Samenwerken met de piraten, zoals 'Sleutelstad' heeft voor gesteld, ziet Goudsmit niet zitten. "Zolang de zaak ver boden is. beginnen we daar niet aan Maar zodra er legale regionale omroepen komen, haken wc onmiddellijk in. Dat lijkt me tenminste een lo gische stap". In elk geval is het uitgebreid in Mi bnaMn van een Leidsch Dagblad-spandoek tijdens de uitzending van 'Nederland 3' over het paal zitten in Noord wijkerhout (zie foto) volgens hem niet in opdracht van de advertentie- afdeling van deze krant ge beurd... Pluutjes V Plu is er nu niet bepaald ge lukkig mee dat hij voor A. Plu wordt versleten A. Plu van de aan de Stationsweg gevestigde 'Eurocoiffeur' is namelijk heel iemand anders dan A. Plu van 'Salon Miche- le' van het Vijf Meiplein. Deze laatste. 'Plu 1'. is verwik keld in een ontslagprocedure waar wij vorige maand over hebben geschreven Sinds dien wordt 'Plu 2'. die van de 'Eurocoiffeur' dus. regelma tig aangezien voor 'Plu 1' En omdat 'Plu 2' bang is zijn goe de naam te zullen verliezen, hoopt hij in het vervolg niet meer met 'Plu 1' te worden verward... Doodloper De Manslaan telt sinds kort twee doodlopende punten. Al tijden werd het autoverkeer vanaf het Schuttersveld aan het eind van de Manslaan te gengehouden door een rood wit schnkhek. Dat is het doodlopende punt aan de ene kant. Voetgangers die aan de andere kant, vanaf het splin ternieuwe parkeerterrein achter de Vendelstraat over een even splinternieuw voet pad naar de Manslaan willen lopen, staan plotseling raar te kijken voor hetzelfde hek. "Het schnkhek was er eerder dan het voetpad", zegt een bewoner van de Manslaan berustend. Opstoppingen van voetgangers voor het schnkhek bleven tot dusver achterwege. Het voet pad naar de Marislaan en het parkeerterreintje worden nauwelijks gebruikt Bewo ners van de Maredykbuurt parkeren hun auto liever pal voor de deur. Dat kan volop. Ook in de Poelgeeststraat Want de gemeente weigert die straat autovrij te maken, ondanks een verzoek van vrijwel alle straatbewoners. Andere straten zouden eens hetzelfde willen en de brand weer of de ziekenboeg zou er niet meer door kunnen. B(j gebrek aan sterke argumen ten valt nog altijd te zeggen - en de gemeente doet dat ook - dat "het" te duur is Het nieu we parkeerterreintje kostte al een slordige 35.000 gulden Het afbreken van een schnk hek kost heel weinig En dat gaat gebeuren, belooft D. Fasscur. die bij gemeente werken over wegbebakening gaat en deze week zelf al con stateerde dat in de Manslaan teveel bcbakening staat.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3