'Aantasting duinen tegengaan Raadscommissie vindt opslagplaats te duur Ontsluiting sporthal kost rond zeven ton Stichting Duinbehoud organiseert demonstratieve fietstocht weidse agenda Mogelijke verhuizing bibliotheek Warmond 'Conditie van Haagse portier erg slecht' LEIDEN/KUST- EN BOLLENSTREEK - De Stichting Duinbehoud organiseert op 29 en 30 augustus een de monstratieve fietstocht door het duingebied tussen IJ- muiden en Den Haag. Deze Stichting, die zich inzet voor het behoud van de oorspronkelijke dieren- en planten wereld in de Nederlandse duingebieden, wil met de fiets tocht de aandacht vestigen op een aantal duidelijke aan tastingen van de duinnatuur. Het terrein van de Noordwijkse Golfclub in de duinen bij Noordwijkerhout is een doorn in het oog t Stichting Duinbehoud. Het golfterrein tast volgens de duinbeschermers de natuurlijke vegetatie aan. De Stich ting Duinbehoud organiseert in het laatste weekend van deze maand een demonstratieve fietstocht uiaarbtj ook de golfclub wordt aangedaan. "Doel van de fietstocht is te laten zien hoe het steeds naar verhou ding kleine ingrepen los van el kaar zijn, die tezamen grote ge volgen hebben voor de natuur in de duinen", verklaren Carcl Drij ver en Ton Roeloffzen, twee van 'de organisatoren van de fiets tocht. "In de Randstad worden de duinen het meest bedreigd, vooral door recreatie en water winning, maar ook door uitbrei ding van de stedelijke gebieden. Onze fietstocht voert helemaal door dat gebied". Hij vervolgt: "In ons land is er geen overheidsinstelling die het gehe le duingebied overziet. Daardoor krijgen plaatselijke overheden de kans om maatregelen door te voeren die op de lange termijn een slechte invloed hebben. Zo kan de aanleg van een fietspad door een duingebied zorgen dat een heel stuk duinen wordt ver ziekt". De Stichting Duinbehoud heeft de te fietsen route zo uitgezet, dat een groot aantal bedreigde gebie den worden aangedaan. Tijdens de tocht wordt informatie over de duinen en de duingebruikers gegeven, maar ook wil men wat speldeprikken uitdelen aan de ZOETERWOUDE - Leden van de raadscommissie voor financiën en openbare werken in Zoeter woude hebben gisteravond nog al wat moeite gehad met een voorstel voor de bouw van een nieuwe gemeentelijke opslag plaats. Dit nieuwe gebouw dat zal worden gebruikt door de dienst gemeentewerken moet WARMOND - De bibliotheek van Warmond zal in de komende ja ren uitgebreid worden. De com missie financiën van deze ge meente keurde gisteren het fi nanciële deel van een plan hier voor goed. Het bibliotheekplan houdt in, dat volgend jaar het aantal boeken vergroot wordt met 2000 exemplaren. In de jaren daarna zal het boeken bestand verder vergroot worden. De plaats waar de bibliotheek nu is gevestigd is te klein voor der gelijke uitbreidingen. Er wordt daarom uitgekeken naar een an dere behuizing. Eigenlijk is de uitbreiding die voor de deur staat kleiner dan zou moeten. Een bibliotheek zoals die volgens de wet zou moeten zijn is echter onbetaalbaar voor Warmond. De reden dat er nu zo'n vergroting plaatsvindt, is dat Warmond be gin dit jaar even meer dan 5000 inwoners heeft gehad. Bij de wet gelden in veel opzichten andere regels voor gemeenten groter dan 5000 inwoners, dan voor ge- grootste aantasters van de kust strook. Golfterrein Als eerste bron van ergernis noe men Carel Drijver en Ton Roe loffzen het pas enkele jaren gele den aangelegde golfterrein bij Noordwijkerhout. "Daar zijn en kele tientallen hectaren duinge bied met gras ingezaaid. Dat is pure natuurvernietiging", me nen ze. "Het hele gebied van de Noordwijkse Golfclub, die daar speelt, is met hekken afgesloten. De fietspaden lopen er nu met een boog omheen. Bovendien onttrekt zo'n golfterrein veel wa ter aan de omgeving, zodat de duinbodem verdroogt". Beide natuurbeschermers begrij pen niet hoe Staatsbosbeheer, dat de grond aan de Noordwijkse golfclub heeft verpacht, zoiets heeft kunnen doen. "Het zal wel iets met hun contacten te maken hebben", vermoeden ze. "De golfclub heeft nogal wat hoge functionarissen onder haar le den". Een volgende struikelpunt is "Ra dio Nora", het zendstation van de Koninklijke Marine bij de Langevelder Slag. "Zonder ver- zo'n 990.000 gulden kosten. Het betekent tevens de verhuizing van de huidige opslagplaats van de Miening naar het terrein ach ter het gemeentehuis. De hoogte van het bedrag en de aannemerskeuze schoot enkele commissieleden in het verkeerde keelgat. Men betwijfelde de noodzaak van verschillende faci- meenten kleiner dan 5000 inwo ners. Het vreemde is, dat die nieuwe regelingen voor het grootste deel ook gehandhaafd blijven als het inwonertal weer terugzakt onder de 5000, wat bij Warmond nu het geval is. Een van de gevolgen hiervan is dus een grotere bibliotheek. H. Welbooren overleden OEGSTGEEST - De bekende zang pedagoog Henri Welbooren is de ze week in Oegstgeest overleden. Voor hij zich als zangleraar ves tigde had hij al naam gemaakt als concertzanger. De heer Welboo ren heeft ook jarenlang zijn me dewerking gegeven aan de kunstredactie van het Leidsch Dagblad. Het gevolg is dat het terrein in de omgeving van het zendstation doet denken aan een in aanbouw zijnde wijk in een stad. En dat terwijl het hier om duingebied gaat". Dé fietstocht eindigt zondag in Meijendel. De demonstratieve fietsers bevinden zich dan mid den in het gebied van de duinwa termaatschappijen, waarmee de liteiten, zoals een keuken, kantT- ne en kantoor, die in het nieuwe gebouw zijn gepland. Verder wa ren de commissieleden zeer ver baasd over het feit dat er slechts één aannemer was aangezocht om met een prijsopgave te ko- Roessen (CDA) stelde deze gang van zaken ter discussie en ver weet de directeur gemeentewer ken (die overigens afwezig was) niet te hebben ingespeeld op de normale gang van zaken in dit soort kwesties. Het is namelijk gebruikelijk dat men meerdere bedrijven vraagt een prijsopgave te maken naar aanleiding van een door de gemeente ingediend bestek waarin de wensen ken baar worden gemaakt. "De betreffende aannemer had in dit geval de mogelijkheid om zo maar wat voor te rekenen. Bij zo'n groot bedrag kun je niet slechts één aannemer verzoeken een prijsopgaaf te maken, je moet van de onderlinge concur rentie profiteren", zo luidde de kritiek van Roessen. De andere commissieleden sloten zich bij het voorstel van de CDA- er aan, om de zaak te herzien en met meerdere aannemers in zee te gaan. Mevrouw Kolff (Progres sief Zoeterwoude) tekende hier bij aan dat ze ook graag een plaatselijk bedrijf erbij betrok ken zou zien. De kosten van de aanleg van de ge meentelijke opslagplaats worden overigens gedekt uit onder ande re de verkoop van de ambtswo ning van de voormalige burge meester Detmers en uit het reke ningsoverschot over 1979 dat waarschijnlijk zo'n zes ton zal be dragen. Stichting Duinbehoud al jaren op gespannen voet staat. Drijver en Roeloffzen verklaren waar om: "In vroeger tijden hebben de Duinwatermaatschappijen er juist voor gezorgd dat de natuur in de duinen bewaard bleef. Maar door de grote uitbreidingen van de capaciteit is de waterwin ning nu zelf schadelijk gewor den. De Leidse Duinwater Maatschap- ZOETERWOUDE - Het bereikbaar maken van de nieuw te bouwen sporthal en nevenruimten in We steinde III in Zoeterwoude en de aanleg van een noodriolering voor de scholen in dit gebied kost bijna één miljoen gulden. Zo'n 65 procent van dat totale be drag houdt verband met werken die worden verricht voor de bouw van de sporthal, zoals de aanleg van een brug over de Stompwijksevaart (ter hoogte van de Schenkelweg), de toe gangsweg en het parkeerterrein. Met de aanleg van de brug is al 310.000 gulden gemoeid terwijl het dan nog maar gaat om een ge deeltelijke bouw, daar de rest van de brug voltooid zal worden wanneer de wijk Westeinde III gereed komt. Met de bouw van deze wijk hoopt men rond 1983 te kunnen beginnen. De voornaamste reden voor de aanleg van de brug is dat het ver keer dat de sporthal in de toe komst gaat bezoeken anders langs het vlakbij gelegen bejaar dentehuis zou moeten rijden, wat de noodzakelijke rust na tuurlijk niet ten goede komt. De toegangsweg vanaf de nieuwe brug tot aan de sporthal is be groot op 210.000 gulden, terwijl de aanleg van het parkeerterrein nabij de sporthal 110.000 gulden zal gaan kosten. Voor het bouw rijp maken van de grond die is bestemd voor realisatie van de sporthal zal een bedrag moeten y pij (LDM) is de enige watermaat schappij die nog uitbreidt door nieuwe klanten aan te trekken. Daardoor wil zij steeds meer wa ter in het duingebied infiltreren. Wij vinden dat onaanvaardbaar, ook omdat de provincie met een plan wil komen, waarin waar schijnlijk alle uitbreiding van de waterwinning in de duinen wordt verboden. Volgens ons worden uitgetrokken van 88.000 gulden. De aanlegkosten voor de noodrio- leringen voor de in dit gebied ge vestigde scholen (Corbulo en Klaverweide) en van het riool voor de Bennebroekseweg (waar 24 bejaardenwoningen in aan bouw zijn) zullen zo'n 260.000 DEN HAAG - De advocaat van de van moord op drie meisjes ver dachte Haagse portier Koos H., heeft de situatie in het huis van bewaring in Maastricht, waar zijn cliënt al tien maanden in voorarrest zit, onhoudbaar ge noemd. De portier is sinds 13 juli in hongerstaking uit protest te gen de wijze waarop hij wordt behandeld. De raadsman, mr. J.Th. Duijnstee, zei vandaag dat het slecht ge steld was met de gezondheid van Koos. die alle eten weigert. De verdachte moet op 29 septem ber voor de rechtbank in Den Haag verschijnen. "Als het zo gunning is daar een hoge zend mast gebouwd", stellen Drijver en Roeloffzen. "Tijdens een be sloten gemeenteraadsvergade ring heeft Noordwijk een bouw- verguning afgegeven toen de mast al bijna klaar was. Als de fensie in het spel is moeten alle democratische regels wijken, zijn er betere en minder natuur aantastende middelen om het water te zuiveren, zoals diepte- infiltratie". Ook aan de recreatie iri de duinen wordt tijdens de fietstocht veel aandacht besteed. De Stichting Duinbehoud vindt dat er speci fiek op de duinen gerichte re creatie moet komen voor men sen die de natuur en de stilte wil len opzoeken. Ze vindt dan ook dat er paal en perk moet worden gesteld aan de campings, die zich inmiddels, vaak tot intensief ge bruikte terreinen voor stacara vans hebben ontwikkeld. Ook de aanleg van meer fietspaden door de duinen wijst de Stich ting af. "De duinen moeten voor al wandelgebied blijven. Dan is de drukte nog een beetje te rege len en blijven sommige gebieden rustig. Fietsen hebben een veel groter bereik. Nieuwe fietspaden moeten worden aangelegd door de strandwalgebieden en de bin- nenduinen", aldus Drijver en Roeloffzen. Wie belangstelling heeft voor de demonstratieve tocht die vrij dagavond 28 augustus begint met een wandeling door de dui nen onder IJmuiden, kan zich opgeven bij de Stichting Duinbe houd. gulden bedragen. De scholen krijgen een noodriool omdat de definitieve riolering deel uit maakt van het gehele plan We steinde III waarvoor de aanleg op dit moment veel te kostbaar is. Op 13 augustus zal de Zoeter- woudse gemeenteraad uitspraak doen over de beschikbaarstelling van deze geldbedragen. doorgaat haalt hij die datum niet", aldus mr. Duijnstee. Volgens de advocaat zou zijn cliënt al de tijd die hij in het huis van bewaring heeft doorgebracht, volstrekt geïsoleerd zitten. De zaak tegen de portier werd drie maal uitgesteld. Voor de komen de behandeling zijn drie dagen uitgetrokken. De portier wordt beschuldigd van moord op de 11-jarige Edith Post uit Wassenaar, de 18-jarige Emy den Boer uit Schiedam en de 12- jarige Tialda Visser uit Den Haag. Hij blijft alle moorden hardnekkig ontkennen. Ook zijn hem enkele overvallen ten laste gelegd. DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 DONDERDAG Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Pa- radine Case' van Alfred Hitchcock, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Roodbaard uit 1965, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek- ur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Werkgroep Dienstweigeren - tot sep tember geen spreekuur, ml. tel. 216180/ 149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr, soos van 15-17 uur. Leid-» Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 31 juli - 7 augustus door apotheek Tot Hulp der Mensch- heid. Rosmolen 13, Leiden, tel. 121060 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Vooschoten, tel. 01717-2525. Probleem rond afval bij boer lijkt opgelost (Van onze correspondent) DEN HAAG/WASSENAAR - De problemen die zijn ontstaan tus sen veehouder J. Rodenburg uit Wassenaar en de provincie Zuid- Holland over het storten van houtafval achter zijn boerderij aan de Raaphorstlaan lijken te zijn opgelost. „Hij moet bij de provincie een ont heffing daarvoor aanvragen". Deze suggestie werd gisteren ge daan door het statenlid mevrouw Ter Kuile. Ze zei dit als voorzitter van een commissie uit Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. „Vraagt u nu maar een onthef fing aan, dan bent u van alle ge zeur af', zei ze. Mevrouw Rodenburg stond giste ren namens haar man voor die commissie om tegen de aanzeg ging van de provincie, dat het af val binnen een week weg moet zijn, beroep aan te tekenen. „Wat hier gebeurt, is niet gezond", zei ze tegen de commissie. Veehouder Rodenburg laat al sinds jaar en dag afval achter zijn boerderij storten. Uit de berg haalt hij samen met zijn gezin al lerhande bruikbare spullen, zo als brandhout voor de kachel, hout voor omheiningen en plas tic om gras mee in te kuilen. De provincie is echter van mening dat dat niet kan. Hij is in overtre ding van het verbod in de Veror dening bescherming landschap en bodem Zuid-Holland. „We vinden het verschrikkelijk ver velend", lieten de commissiele den gisteren in Den Haag weten, „maar u moet daar een vergun ning voor hebbep". Mevrouw Rodenburg: „Proberen we op allerlei manieren mee te werken om gebruikte spullen weer opnieuw te gebruiken, dan komt er een ambtenaar vertellen dat dat niet mag". Volgens de commissie mag dat best, maar moet er eerst een ontheffing wor den aangevraagd. Zo luidt nu eenmaal de wet. En daar mag niet aan worden getornd. Mevrouw Rodenburg zei een der gelijke ontheffing, waarvan ze het bestaan niet eens vermoed de, te zullen aanvragen. „Al vra gen we het liefst zo min mogelijk aan ambtenaren, want die staan direct al klaar om „dat mag niet" te zeggen". „Wij proberen hier alleen maar op een eerlijke manier een stuk brood te verdienen", zei me vrouw Rodenburg. „Overigens lost het probleem zich vanzelf op, want er komt al een stuk min der afval hout. De mensen be denken zich in deze tijd wel twee keer voor ze iets weggooien". Avondvierdaagse in Warmond WARMOND - In Warmond wordt evenals vorig jaar een avonddrie- daagse georganiseerd. Volgende week dinsdag-, woensdag- en donderdagavond kunnen de wandelliefhèbbers aan tochten door Warmond deelnemen. De wandeling gaat van start bij het Trefpunt aan de Herenweg tus sen zes en zeven uur. Voorver koop van de deelnemerskaarten vindt plaats bij mevrouw Van Leuveren-Buntsma, Herenweg 65 Warmond. LEIDEN - Een trekker met oplegger verloor gistermiddag op het Lammenschansplein een stalen buis van vijftien meter lengte en één meter doorsnede Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bij nadere inspectie bleek de oplegger foutief te zijn opgeladen. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071*144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Haarlem. Kwartaalabonnement t 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement 1 202,30 per post f 291,70 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur glo) i der Meer (re- Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 •H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Nieuwbouwplan wordt opnieuw bekeken Het terrein naast het bejaardentehuis, waar de nieuwe sporthal is gepland. De ontsluiting hiervan moet plaatsvinden via een brug over Stompwijksevaart (voorgrond). Brug over Stompwijksevaart

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2