LEIDSCH mDAGBLAD Reagan zet ontslagen door Opnieuw run op stranden Kind bij benzinepomp vergeten Smoggordijn in Rijnmond verdwenen Betere resultaten KLM Fransen vast op vliegveld van Teheran Nabij Lyon, op de terugweg van de vakantie Gangmakers staldng luchtverkeersleiding gevangen gezet Hoornse jongen (16) verdacht van moord op Noors meisje Herdenking Hirosjima DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36542 Dredeur G Koopman 040,0 1 r~::"ol:rns dagblad voor leiden en omstreken Topdrukte aan de kust KATWIJK/NOORDWIJK UTRECHT - Het fraaie zomerweer heeft vandaag opnieuw gezorgd voor een run op de stranden. Op de wegen naar de kust was het al vroeg overvol en de Nederlandse Spoorwegen lieten extra treinen rijden naar de badplaatsen. In Noordwijk werd vanochtend ge sproken over een topdrukte. Ook in Katwijk zei men in lange tijd niet zo'n toeloop naar het strand te hebben gezien. Op wegen naar de kust was het bijzonder druk en parkeerplaatsen waren al vroeg in de ochtend volledig be zet. Op het Centraal Station in Amster dam zag het vanochtend om ne gen uur al zwart van de mensen die per trein naar Zandvoort wil den. Tot het middaguur werden veertien extra treinen ingelegd. Bovendien werden enkele trei nen voorzien van extra rijtuigen. Op het traject Rotterdam - Hoek van Holland werden eveneens meer treinen ingezet. De rijkspolitie in Driebergen sig naleerde dat de opstoppingen vandaag eerder dan gisteren ont stonden. "Kennelijk is iedereen door de berichten over de grote drukte wat vroeger van huis ge gaan". Op de Zeelandroute werd vanochtend om half tien al een file van 14 kilometer gemeld. Bij het Nationaal Bureau voor Toe risme wacht men met spanning op de uitslag van de enquête over de toegenomen vakantie- drukte in eigen land. Over de eer ste dagen van deze week zijn de cijfers inmiddels bekend: ze wa ren het drukste sinds jaren. Over heel Nederland genomen is 90 procent van de campingsplaat sen bezet en is 95 procent van de bungalows verhuurd. Aan het begin van de week was 70 procent van de hotelaccommo datie bezet, maar de afgelopen dagen is de bezetting nog flink gestegen. In de kustplaatsen ver wacht men als het weer zo blijft in het v/eekeinde geen logies- plaatsen meer beschikbaar te hebben, zodat naar elders verwe zen moet worden. In Zandvoort was dat gisteren al het geval. De indruk bestaat dat door de vakantiespreiding de grote druk te een tot twee weken is verscho ven. Daarnaast is er sprake van een duidelijke groei van het bin nenlandse toerisme. Het fraaie weer van de laatste dagen heeft daar een forse bijdrage aan gele verd. (Van één onzer verslaggevers) LYON - Een Amsterdamse fa milie zal zich de vakantie, met de jongste van haar vier kinderen in Zuid-Frankrijk, dit jaar nog lang heugen. Want niet iedereen vergeet zijn kind op een parkeer plaats Het tafereel speelde zich af op zo'n zestig kilometer ten zuiden van Lyon. Vader tankte benzine, de dertienja rige dochter Agnes maakte even gebruik van het toilet. Toen de tank vol was startte hij de motor, betaalde en ver trok richting huis. De dochter, luchtig gekleed in een blauw zwembroekje met shirtje en klompen aan, vergaten zij.. Vier uur later vonden vader en moeder het toch wel érg rustig achterin de auto. Een blik op de achterbank deed hen de schrik om het hart slaan. Het kind was in geen velden of wegen te bekennen. De fami lie nam de allereerste afslag, stapte een hotel binnen en bel de met de ANWB-steunpost in Lyon. Daar kreeg men te ho ren wat er was gebeurd. Op de vraag hoe dit in hemels naam kon gebeuren, ant woordde de moeder, dat het een rustig kind was en prak tisch de hele tijd sliep. Daar om hadden zij de dochter niet gemist. Het meisje zat inmiddels zelf ook niet stil. Zij klampte Ne derlanders aan die het pomp station aandeden, vertelde wat haar was overkomen, kreeg geld om te reizen en werd op de trein gezet. In zwemkledxng. Het kind was wel zo wijs om óók familie in Nederland hiervan op de hoogte te stellen Zo kwamen de ouders, toen zij contact met thuis zochten, er achter dat Agnes veilig in de trein zat. Zij gingen ijlings op weg naar de Nederlandse grens. De ANWB vergaten zij even te bellen hoe de zaak pre cies was verlopen. De steun- post moest dit horen van de hotelier bij wie ze hadden ge beld (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - De regering van Ronald Reagan heeft gisteravond een begin gemaakt met het ontslag van de stakende luchtverkeersleiders. De maatregel werd ge troffen nadat duizenden luchtverkeersleiders het ultima tum van de president negeerden om voor 17.00 uur (Ne derlandse tijd) het werk te hervatten. De eerste stapels ontslagaanzeggingen gingen de deur uit op het mo ment dat het ultimatum afliep, aldus maakte de federale luchtvaart dienst (FAA) gisteravond bekend. De ontslagaanzeggingen betreffen talrijke verkeerleiders in geheel de Verenigde Staten, die niet voor hun ploegendienst op het werk zijn verschenen. De verkeerleiders hebben zeven dagen de tijd om schrif telijk op de aanzeggingen te reageren. De luchtverkeersleiders zijn niet gezwicht voor dreigend ontslag, hoge boetes en gevangenisstraf fen. Zij zetten hun actie voor loons- en lotsverbetering voort. Vijf plaatselijke stakingsleiders zijn inmiddels gevangen gezet. Een van hen, in Virginia, werd letterlijk aan handen en voeten geboeid voor zestig dagen opge sloten omdat hij de opdracht tot werkhervatting had genegeerd. Volgens de Amerikaanse regering is er nu formeel geen staking meer: de stakers zijn ontslagen en hun vakbond wordt niet lan ger erkend. Onderhandelingen kunnen dus niet meer plaatsvin den. Het is nog allerminst duide lijk hoe deze impasse kan wor den doorbroken. De Amerikaan se minister voor vervoer zei gis teravond laat dat Amerika een jaar lang de gevolgen van deze actie in het burgerluchtvaartver- keer zal ondervinden. Aan handen en voeten gebonden wordt de stakende verkeersleider, Steve Opleiding Wallaert. door twee functionarissen weggevoerd naar de gavangenis. Arrestatie na zoekactie HOORN (GPD) - De politie heeft gisteravond bij het Noorse plaatsje Bergen de 16-jarige Marcel van der M. uit Hoorn aangehouden op verdenking van moord op een 20-jarig Noors meisje. De Deense politie stelt eveneens belang in de jongen wegens een moord op 16 juli op een 16-jarige Deense in Herving, aan de noordoostkust van Jut land. De jongen had volgens de Noorse politie vanochtend nog geen bekentenis afgelegd. Minder zonnig Wolkenvelden, ook perioden met zon en mogelijk een onweersbui. Mini mumtemperatuur omstreeks 18 gra den. middagtemperaturen van 20 gra den aan zee lot ongeveer 27 graden in Brabant en Limburg. Na morgen weer aanhoudend zonnig, maar iets minder warm. Zachte tot matige noordoostelijke wind. Ook elders in Europa tijdelijk kans op regen of onweer en daling van de tem peraturen. Aanhoudend zonnig en heet blijft het in Italië, de meeste Balkan- landen. Spanje en Portugal. In het Al pengebied ligt het 0-graden niveau op ongeveer 4000 meter 7 augustus: Zon op: 6.10 uur, onaer: zi.20 uur. Maan op: 14.11 uur, onder: 0.13 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.46 uur en 21.10 uur. Laagwater te Katwijk om 4.41 uur en De moord op het Noorse meisje, Kary Majanger, is vermoedelijk gepleegd op 28 juli. Ontkleed en bewerkt met een mes werd zij enkele dagen later gevonden bij een vakantiehuisje in Mittet, een gehucht bij Romsdal. De plaatse lijke politie richtte de aandacht direct op een kampeerterrein in de buurt. Bij onderzoek naar de genen die daar op 28 juli waren geweest, bleken drie Nederland se families, uit Stadskanaal, Nij megen en Hoorn, inmiddels te zijn vertrokken. Verhoor van de aanwezigen op de camping leverde geen aanwijzin gen op, zodat via Interpol gege vens van de drie Nederlandse ge zinnen werd opgevraagd. De Hoornse politic reageerde posi tief, omdat de nu 16-jarige Mar cel die met zyn ouders met vakantie was. in 1978 voor het eerst met de politie in aanraking is geweest wegens een aanran ding in Amsterdam en een po ging daartoe in Hoorn. Op grond van zijn leeftijd toen. maar ook omdat hij als zwakbegaafd werd beoordeeld, is hij enige tijd vast gehouden in een Groningse in richting tot een kinderrechter Marcel weer in vrijheid stelde Destijds werden Marcels vingeraf drukken genomen en opgesla gen in de computer van de Cen trale Recherche- en Informatie dienst in Den Haag, zodat Inter pol op verzoek van de Hoornse politie de verlangde gegevens di rect kon overseinen naar die van Noorwegen. Rood staan bij bank nog duurder (Van een c r verslaggevers) LEIDEN - Rood staan bij de bank wordt opnieuw duur der. De opslag-rente voor ne gatieve banksaldi is voor de derde keer in zeer korte tijd met een half procent ver hoogd. De eerste bank die gisteren de extra opslag verhoogde was de Nederlandse Midden- standsbank, waar de tijdelij ke extra rente omhoog ging van 2,5 naar 3 procent. De Amro Bank, de ABN en de Nederlandse Credietbank de den vervolgens hetzelfde. Ge middeld kost het rood staan de klant nu 15,5 procent. Volgens de banken is de stij ging een gevolg van de verho ging van de tarieven op de geldmarkt. Dat hangt weer samen met de zeer hoge rente in de Verenigde Staten Veel Europees kapitaal vloeit hier door naar de VS. waardoor er een krapte ontstaat op de Eu ropese geldmarkt. De Amerikaanse luchtverkeersor- ganisatie heeft inmiddels laten weten dat zal worden begonnen met de opleiding van nieuwe ver keersleiders. die over zo'n ander half jaar de verkeerstorens moe ten kunnen bemannen. Het luchtverkeer intussen gaat met sterk verminderde capaciteit door. Zonder grote problemen ogenschijnlijk, omdat angst voor langdurige vertragingen het rei zigersaanbod sterk heeft doen te ruglopen. Ook het vrachtvervoer is ingekrompen tot de meest noodzakelijke ladingen. De grote maatschappij American Airlines, die ongeveer zeventig procent van zijn normale vlieg- schema uitvoert, heeft geconsta teerd dat zo'n 15 procent van de passagiers met reserveringen niet komt opdagen. Zodoende gaat de maatschappij zelfs zijn reclamecampagne hervatten om toch vooral door de lucht te rei zen. De stakende verkeersleiders blijven het luchtverkeer thans „onveilig" noemen. procent werkwilligen - volgens minister van verkeer Drew Le wis kwam 29 procent van de ver keersleiders gisteren werken. President Reagan zal aan zijn har de lijn vasthouden, maar een lan ge juridische strijd lijkt onver mijdelijk. In laatste instantie zal het Amerikaanse Opperste Ge rechtshof een uitspraak moeten doen. Honderden misschien wel duizenden stakers zullen zich vanwege ziekte of vakantie kun nen beroepen op gewettigde af wezigheid ten tijde van Reagans ultimatum. Het is dan ook aller minst zeker hoeveel luchtver keersleiders uiteindelijk naar an der werk zullen moeten omzien. De staking brengt een belangrijke economische schade mee. Vol gens sommige schattingen zelfs zo'n 250 miljoen dollar per dag in allerlei sectoren van de econo mie. Niet alleen hebben de toch al geteisterde luchtvaartmaat schappijen zwaar te leiden, maar ook de industrieën die hun pro- dukten vervoerd moeten heb ben. (Van één c r verslaggevers) Miljoenen De boetes die diverse rechtbanken aan de vakbond van de verkeers leiders. Patco, hebben opgelegd, gaan inmiddels al ruimschoots de 3,5 miljoen dollar van de sta kingskas te boven. Er bestaat ook verschil van mening over het aantal stakers onder de 15.000 Patco-leden. Volgens voorzitter Robert Poli zijn er minder dan 3 AMSTELVEEN (GPD) - De be drijfsresultaten van de KLM over de periode (april tot en met juni 1981) zijn aanzienlijk beter dan in dezelfde periode van vorig jaar. De KLM heeft vanmorgen een netto-winst bekendgemaakt van 20,9 miljoen gulden over 1981, tegenover een verlies van 12 miljoen gulden in 1980 Het sterk verbeterde resultaat is vrijwel uitsluitend te danken aan een stijging van het vervoer, met 11 procent vergeleken met vorig jaar. De beladingsgraad van de vliegtuigen steeg van 58 procent in het eerste kwartaal van 1980 tot 64,6 procent in dezelfde perio de van dit jaar. Bijzonder goed waren de opbrengsten op de nieuwe bestemmingen in de VS. Atlanta en Los Angeles Voor het eerste kwartaal van dit jaar be droeg de beladingsgraad op die twee routes 83 procent. De resultaten zijn door de aanzien lijke waardestijging van de Ame rikaanse dollar negatief beln- HIROSJIMA (UPI/AFP/DPA) - Ongeveer 40.000 mensen hebben vandaag in Hirosjima het feit herdacht dat op deze Japanse stad 36 jaar geleden de eerste Amerikaanse atoombom neer kwam. In het hele land nam men één minuut stilte in acht. Pre mier Suzuki nep op tot het beëindigen van de kernwapen wedloop. Hij legde er de nadruk op. dat zijn land, dat als enige in de wereld de uitwerking van de atoombom „aan den lijve" heeft ondervon den, nooit kernwapens zal heb ben, gebruiken of vervaardigen. 18 PAGINA'S Bondscoach Ja Zwartkruis Start serie: betaald voetbal, waarheen Kabinet Israël: ruk naar rechts Geschilpunten in formatie blijven Moeilijkheden door "meeneemhypo- theek" ROTTERDAM - De industrieën in het Rijnmondgebied mogen sinds vanochtend hun afvalgas- sen weer in de openlucht laten ontsnappen. Gisteren en eergis teren mochten zij dat niet doen, omdat boven de Rijnmond ten gevolge van de windstilte een dicht gordijn van smog was ko men te hangen. De Milieudienst Rijnmond stelde toen 'Fase 2' in. maar hief die vanochtend op toen er boven Rotterdam en zijn regio een wind met een kracht van 4 bleek te zijn opgestoken Ook het KNMI in De Bilt sprak vanochtend de verwachting uit, dat het, door de afvalgassen ge vormde. smoggordijn omstreeks het middaguur door de wind uit eengedreven zou zijn. TEHERAN. PARIJS (Reuter/AFP) - Een Franse Boeing 747 die naar Teheran was gekomen om 60 Fransen op te halen, is vanoch tend zonder passagiers uit de Iraanse hoofdstad vertrokken. In opdracht van president Mitter rand van Frankrijk is het toestel weer teruggekeerd naar Parys. De Fransen die uit Iran wilden vertrekken worden op het vlieg veld van Teheran vastgehouden. De procureur van een revolutio nair tribunaal legde uit dat hij de Fransen niet kon laten vertrek ken. zonder te weten of ze nog schulden hadden in Iran. President Mitterrand riep gisteren de naar schatting 140 Fransen die in Iran vertoeven op, naar hun land terug te keren. Hij deed dit uit ongerustheid over hun lot. Nadat Frankrijk ex president Bani-Sadr van Iran politiek asiel had verleend, zyn er voor de Franse ambassade in Teheran betogingen gehouden. Ook heeft het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken de Fran se ambassadeur. Guy Georgy, opdracht gegeven het land bin nen drie dagen t^ verlaten. President Mitterrand besloot daar op ambassadeur Georgy 'voor overleg' naar Frankrijk terug te roepen Begin deze week stuurde Mitter rand nog een gelukstelegram naar de pas beëdigde president Radjai en daarby sprak hij de hoop uit dat de relaties tussen beide landen weer normaal zou den worden. LEIDSCH Als u nu eer abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste s vloed, zo heeft presideni-direc- teur Orlandini bekendgemaakt op de jaarvergadering van aan deelhouders. Het negatieve ef fect hiervan op de inkomsten bc droeg 20 miljoen gulden, terwijl op de exploitatie nog eens een verlies van tien miljoen gulden werd genoteerd. De totale vervoersinkomsten van de KLM bod roegen van april tot en met juni 932.8 miljoen gulden (was 772.5 miljoen), een styging van 20,7 procent. Wilt u mij nu r een Naam: Adres; Woonplaats: Gironr.: Tel. S v p bon ingevuld in een open enveloppe tonder post/egel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1