Huiseigenaren komen in de moeilijkheden Fiat neemt zestig banen over Stakers in VS gaan niet opzij Beurs Amsterdam kort zakelijk Bouwfonds wijzigt hypotlieekregeling Strippenkaart lijkt nationaal succes DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 ECONOMIE PAGINA 15 Bedrijfsgeneeskundige dienst Ondernemingen met meer dan vijf honderd werknemers moeten vanaf vandaag een eigen genees kundige dienst hebben. Deze wettelijke regeling geldt voor 105 bedrijven met in totaal 65.000 personeelsleden. Dit heeft het ministerie van sociale zaken gis teren bekendgemaakt. Aanvankelijk moesten bedrijven met meer dan 750 werknemers over een eigen geneeskundig ap paraat beschikken. Het belang rijkste argument om de verplich ting aan meer bedrijven op te leggen, is het gegeven dat een groeiend aantal ondernemingen vrijwillig aansluiting zoekt bij een bedrijfsgeneeskundige dienst of er zelf een opricht, al dus het ministerie. Bank of England De Bank of England zal met in gang van 20 augustus niet meer voortdurend een tarief hanteren voor de minimum rente (MLR), vergelijkbaar met het officiële disconto in andere landen. Vanaf die datum zal een soepeler, op de kapitaalmarkt afgestemd sys teem voor het vaststellen van de rentetarieven worden toegepast, zo heeft de Britse Centrale Bank woensdag meegedeeld. Het besluit betekent dat de MLR, de rente waartegen de centrale bank wil lenen aan de binnen landse kapitaalmarkt, niet langer een sleutelrol in de kredietverle ning in Groot-Brittannië zal spe len. De Bank of England wil de krachten op de kapitaalmarkt de hoofdrol geven bij het bepalen van de rente op kortlopende le ningen. De eerste stappen in de ze richting zijn al in november van het afgelopen jaar gezet. Er is in het verleden de kritiek geuit dat de beheersing van de MLR het soepel functioneren van de kapitaalmarkt in de weg heeft gestaan en het moeilijker heeft gemaakt de geldomloop in de hand te houden. Pandbrievn De Westland-Utrecht Hypotheek bank en de FGH hebben de afgif- tekoers van hun 12,5 procent pandbrieven 1981 per 1984-88 verlaagd van 100 tot 99 pet. Het effectieve rendement op deze stukken stijgt daarmee tot onge- veér 12,75 pet. De afgiftekoers van de 12 procent spaarpand- brieven 1981 per 1986 van de Westland-Utrecht daalt tot 98 pet. Het effectieve rendement hierop komt op basis van samen gestelde interest op circa 12,42 pet. De Nederlandse Scheepshypo- theekbank in Rotterdam heeft de afgiftekoers van de 12 procent pandbrieven 1981 per 1985-1989 verlaagd van 98 tot 97 procent. Ook hier ligt het effectieve ren dement nu op 12,75 pet. Goed verfjaar De verf- en drukinktfabrikanten zijn redelijk tevreden over de be drijfsresultaten van vorig jaar. Dat valt op te maken uit het jaarverslag over 1980 van de Ver eniging van verf- en drukinktfa brikanten. Ondanks de betrekkelijke tevre denheid wordt 1980 echter toch gekarakteriseerd als het 'jaar met de twee gezichten'. Dit omdat het er tot de maand augustus alle schijn van had dat de rendemen ten in de branche verbeterd kon den worden, een mogelijkheid die zich na de oliecrisis van 1973/ 1974 niet meer had voorgedaan. Na september echter werd het duidelijk dat de verf- en druk inktindustrie als geheel zich op de binnenlandse markt niet aan de gevolgen van de teruglopende bedrijvigheid, in het bijzonder de bouwnijverheid, kon onttrek ken, aldus het jaarverslag. Dit jaar nog geen ontslagen bij importeur AMSTERDAM (GPD) - Bij de Amsterdamse Fiat-importeur Leonard Lang BV zullen vóór het einde van dit jaar geen ont slagen vallen. Van de 160 ar beidsplaatsen die wegvallen, zijn er 60 gegarandeerd door Fiat Au to Nederland BV, een nieuwe dochteronderneming in Amster dam van de Italiaanse fabriek. Voor de 100 resterende werkne mers zal Leonard Lang BV haar best doen een oplossing binnen het bedrijf te vinden. Dit is be kend geworden na een gesprek dat de vakbonden gisteren heb ben gehad met de directie van Fiat Auto Nederland BV. Het be drijf zal zich uitsluitend met de im- en export van personenau to's gaan bezighouden. „Het gesprek richtte zich met na me op het te voeren personeels beleid van het nieuwe bedrijf', zegt de heer Lander, districtsbe stuurder van de Unie BLHP. „Waarschijnlijk zullen de werk nemers die overgaan dezelfde cao-regeling krijgen als bij Leo nard Lang BV en zullen de pen sioenen overgenomen worden. Wij hebben wel al een beleids plan opgesteld voor het bedrijf. Volgende week zullen wij dat aanbieden". Reden dat de Fiat-fabrikant beslo ten heeft een eigen bedrijf in de hoofdstad op te zetten, is dat men ontevreden is over het ge voerde béleid. Al in 1978 werd de Amsterdamse importeur Leo nard Lang BV vanuit Italië ge waarschuwd. Als er niet snel iets in het management zou verande ren, zou de autofabrikant na af loop van het driejarig contract in 1981 voor de import van perso nenauto's. dit in eigen hand ne men. In negen jaar tijd is het Ne derlandse marktaandeel van Fiat van 10 procent in 1972 naar 3.8 procent in 1981 gedaald. Bovendien kwamen in Italië veel klachten binnen van de Fiat-dea lerorganisatie in Nederland dat auto's veel te lange levertijden hadden. Wachttijden van meer dan vier maanden voor nieuwe modellen waar veel vraag naar was, waren niet ongebruikelijk. De dealerorganisatie is zeer onte vreden over het door Leonard Lang BV gevoerde beleid. Veel interesse Voor het nieuwe bedrijf van Fiat blijkt veel interesse te zijn. Ruim 130 werknemers van Leonard Lang BV hebben al gesollici teerd. „Er zal dus behoorlijk ge schift worden", aldus de heer Lander. Men vreest dat oudere werknemers buiten de boot zul len vallen. Bij de Amsterdamse Fiat-importeur zitten veel oudere werknemers met lange dienst verbanden. „Wat dat betreft is het een echt familiebedrijf, zowel aan werkgevers- als aan werkne merszijde. Als men moet kiezen tussen een jonge schoolverlater voor eenvoudig werk en een ou dere werknemer voor datzelfde werk, vrees ik het ergste. We we ten nog niet hoe het nieuwe be drijf van Fiat dit zal aanpakken, maar we hopen dat het gunstig zal zijn voor oudere werkne mers", aldus Lander. ENSCHEDE (GPD) - Bij de Vereniging Eigen Huis in Hoevelaken zijn veel klachten binnengekomen van le den die een hypotheek hebben van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Het zijn mensen die enkele jaren geleden een lening hebben afgesloten met een extra re geling dat zij deze n.ee konden nemen, wanneer zij een ander huis zouden kopen. Het nog niet betaalde deel van de lening tegen een vaste rente zou dus gaan gelden voor het nieuwe huis, gedurende de resterende looptijd van de hypotheek. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 augustus. Sperziebonen 1.20-1,30; bos kroten 16; groene kool 22-23; spitskool 14-29; bos- peen II 98-1,20; waspeen AI per kist 3,60-4,80; All 3,60-5,50; BI 3,60-5,-; Bil 3,60; Cl 3,30-4,-; CII 41; breekpeen BI 1,10-1,80; Cl 11, prei A per kg 54-56; sla (natuur) I 13-24; II 0,04; spinazie 48-51, uien per kg 59-69; peterselie (krul) 0,17, selderij bos 20; bloemkool 6 per bak I 74-81; 611 37-59; 81 63-64; 101 96. Deze conditie, die niet in de officië le voorwaarden van het Bouw fonds voorkomt, is vervangen door een regeling dat men een nieuwe hypotheek kan opnemen voor een rente die één procent onder het dagtarief ligt. Deze verandering heeft een aantal mensen in moeilijkheden ge bracht. Een van de mensen nam vier jaar geleden een hypotheek van het Bouwfonds met een vas te looptijd van dertig jaar en een vaste rente van 8,9 procent. Het tarief lag hoger dan de dagrente, aldus de betrokkene. De voorde lige voorwaarde dat men de hy- potheekvorm kon meenemen naar ^en ander huis werd vol gens de man destijds gebruikt als verkoopargument. Onlangs was hij gedwongen te verhuizen en vernam van het Bouwfonds dat de zogenaamde meeneem-re- geling niet meer van kracht was. De man kon wel een hypotheek krijgen tegen een rente die n pro cent onder het officiële tarief lag. Dat scheelt hem enkele procen ten rentevoordeel, waardoor zijn nieuwe hypotheek aanzienlijk duurder wordt. Een woordvoerder van het Bouw fonds in Hoevelaken bevestigde ons dat de verhuis-regeling is „veranderd". „Wij zijn er ook niet gelukkig mee, maar de om standigheden dwingen ons er toe", aldus zijn reactie. „Deze re geling hield in feite in dat de le ning op het eerste huis hypo theek-vrij werd gemaakt. Als mensen bij ons een lening aflos sen, dan moeten wij hetzelfde doen., Het meenemen van het restant van een oude hypotheek naar het nieuwe huis betekent een veel lagere rente op een nieu we lening, die wij dan zelf zou den moeten dragen. Nu de rente zo sterk is gestegen, zijn wij wel gedwongen de regeling te beper ken tot één procent voordeel. Wij hebben toch al leningen uitstaan Oneens De Vereniging Eigen Huis is het volstrekt oneens met deze argu mentatie. Het Bouwfonds heeft de mensen destijds overgehaald een hypothecaire lening af te sluiten door de meeneem-rege- ling. „Mensen die destijds wisten dat zij promotie zouden maken en daardoor later een ander huis konden kopen, hebben juist heb Bouwfonds genomen wegens de ze voorwaarde", aldus een woordvoerder van Eigen Huis. „In een van de folders noemt het Bouwfonds dertig overwegingen voor het kiezen van juist zijn hy potheek. Als dertigste overwe ging is de meeneem-regeling ver meld. In de folder staat uitdruk kelijk dat de regeling dertig jaar zal gelden en niet veranderd kan worden". De folder is overigens niet langer dan een half jaar in omloop ge weest. De regeling werd afge zwakt tot een voordeel van 2 pro cent, vervolgens 1,5 procent en nu 1 procent. De woordvoerder van Eigen Huis vindt dat het Bouwfonds de mensen hierin volkomen in ver warring heeft gebracht. „Boven dien is hier sprake van een ern stige vorm van misleiding, te meer omdat het Bouwfonds tra ditioneel niet tot de goedkoopste behoort", meent hij. In een brief aan de raad van be stuur heeft Eigen Huis enige tijd geleden al vastgesteld dat het in trekken van de regeling in strijd is met het door het Bouwfonds „opgewekt" vertrouwen. Men houdt zich niet aan het informa tiemateriaal dat men de klant als folder heeft gestuurd. De raad van bestuur heeft toegezegd dat men de kwestie van geval tot ge val zal bekijken. De woordvoer der van Eigen Huis ziet daar niet veel heil in. DEN HAAG (GPD) - Een aantal onderzoeken sinds de invoering eind vorig jaar van de nationale strippenkaart voor het openbaar Europa-zegels DEN HAAG (ANP) - De PTT zal 1 oktober twee Europa postzegels uitgeven (in de waarden van 45 en 65 cent) met als onderwerp "folklo re", het thema dat de Cept de conférence Européenne des administrations des pos- tes et des télócommunica- tions voor 198(1 heeft geko- De postzegels zijn ontworpen door G. Noordzij uit Tuil, al dus de PTT gisteren. Op de zegel van 45 cent. die is uitgevoerd in de kleuren oker, bruin, blauw en zwart, staat een carillon afgebeeld. De zegel van 65 cent vertoont een draaiorgel en is uitge voerd in de kleuren bruin, blauw, rood en zwart. vervoer heeft uitgewezen dat de ze strippenkaart een succes is ge bleken. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport-Onderne mingen (KNVTO), die dit be kendmaakt, zegt dat het publiek een voorkeur blijkt te hebben voor het nieuwe systeem en dat de prijs die ervoor moet worden betaald in overeenstemming wordt geacht met het geboden vervoer. De reclame- en publiciteitsactie voor de strippenkaart is effectief geweest, al blijkt ook dat grote groepen passagiers nog te weinig beseffen dat voor één rit twee strippen ongeldig moeten wor den gemaakt, voor twee ritten drie strippen, enzovoort. Vermij ding van deze fouten is van groot belang, omdat 55 procent van de passagiers gebruik maakt van de strippenkaart. Het is volgens het KNVTO nog niet bekend in hoeverre de resultaten van de vijf onderzoeken aanlei ding moeten geven tot verhoging van de tarieven. Actie voor ,,millistersalaris, "Begeleiding van verkeers vliegtuigen vereist onophou delijk de volle aandacht van de verkeersleider. Speel ruimte om een lout of een vergassing te maken - en te corrigeren - is er niet. elke be slissing moet direkt goed zijn. Je moet elke vliegtuig beweging en de gevolgen daarvan voor andere vliegtui gen een flink aantal minu- ten(!) tevoren plannen en aan de vhegtuigbemanningen meedelen. Het zijn ijzeren wetten die jaar in jaar uit, el ke minuut van kracht zijn want het luchtverkeer gaat onafgebroken door." Alex W.F. Hendriks, woord voerder van het Nederlandse luchtverkeersleidersgilde op Schiphol, maakt zijn opmer kingen tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in de VS. Hendriks is weinig te spreken over het dreigement van president Reagan alle verkeersleiders te ontslaan als ze hun werk niet spoor slags hervatten. „Anderhalf jaar lang is daar gepraat over positieverbetering van de verkeersleiders. Er kon geen overeenstemming worden bereikt en op 2 juli hebben de- Amerikaanse verkeersleiders nog eens gevraagd of de rege ring de besprekingen wilde hervatten. „Het liep op niets uit, zodat de verkeersleiders, ook na an derhalf jaar lang te hebben gewaarschuwd, hun dreige ment van staking hebben omgezet in een daad. En wat zegt het staatshoofd dan9 Hij bedreigt met ontslag." Hen driks stemt in met de veron derstelling dat Reagan dan op zijn minst de rest van zijn ambtstermijn nodig zal heb ben om 15.000 nieuwe ver keersleiders te vinden en op te leiden. Stoomcursus „Nee, het is eigenlijk nog erger. Want de FAA (de technische luchtvaartdienst van de VS) had al rekening gehouden met een staking en had plan nen gemaakt om gepensio neerde en anderszins voor malige verkeersleiders een stoomcursus te geven in de hedendaagse eisen ter ver mijding van botsingen." Bij de verkeersintensiteit van 14.000 vluchten per dag in de VS (een gebied als van Bre- tagne tot in het midden van Iran) is dat volgens Hendriks spelen met vuur. Maar zo somber zien de voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse verkeersvlie gers in Amstelveen, Frits van Vianen, en Martinairs hoofd logistiek, Gerrit Draai, het toch niet. Van Vianen: „Er zijn nu weliswaar minder ver keersleiders in dienst, maar er worden ook aanzienlijk minder vluchten geaccep teerd. Als je onder normale omstandigheden een separa tie toestaat van drie minuten, en je vermindert dat tot een vlucht per 20 minuten zoals nu. dan vliegen wij eigenlijk veiliger De heer Draai Mgt het nog korter: „Er zijn min der vluchten en dus is het en stuk rustiger in de lucht." Er is ook het nuchtere gegeven dat er ondanks 14.000 vluch ten per dag vorig jaar in de VS nog geen vijf ongelukken met grote passagiersvliegtui gen zijn gebeurd Maar met dat resultaat blijkt de oor zaak van de frustratie bij ver keersleiders in vele landen ter sprake gekomen te zijn. Hendriks: „Verkeersleiders zijn vaak in belangrijker ma te verantwoordelijk voor een veilige vlucht dan de gezag voerder. Maar verkeerslei ders met een radarscherm of niet zelden alleen een land kaart voor zich, doen hun werk in anonimiteit. Grote spanning „De spanning van ons werk is groot. En geloof me, het besef dat je bezig bent met een groot vliegtuig met veel inzit tenden maakt de druk nog veel groter. Dat geeft een psy chische spanning die je niet moet onderschatten, of het nu boven Nederland, de VS of Sn Lanka is. Maar mede doordat verkeersleiders hun werk in anonimiteit verrich ten. worden zij slecht be taald. Juist daartegen komen in verscheidene landen steeds meer verkeersleiders in verzet" De Nederlandse verkeerslei ders hebben in 1969 een aktie gevoerd die zich laat vergelij ken met wat zich thans in de VS voltrekt. De verkeerslei ders hier wilden toen een koppeling van hun salaris aan dat van de gemiddeld ge salarieerde gezagvoerder. Louter op grond van het feit dat verkeersleider voor de veilige voltooiing van talloze vluchten tegelijk eenzelfde aandeel leveren als de gezag voerder voor het vliegtuig dat hy in weer en wind, veilig en goed aan de grond moet zien te krijgen. De aktie van 1969, zegt Hen driks, is niet helemaal maar wel goeddeels tot een bevre digend eind gebracht Het maximale jaarsalaris van een Nederlandse verkeersleider bij de Rijksluchtvaartdienst op Schiphol is op het ogen blik 75.000 gulden. Die van Eurocontrol in Zuid-Lim burg krijgen netto iets meer dan hun tegenvoeters van Schiphol doordat zij Europe se ambtenaren zyn. Amerikaanse verkeersleiders innen op het ogenblik ten hoogste 37.000 dollar. Qua koopkracht is dat meer dan het inkomen van hun Neder landse kollega's. De Amen- kanen willen dat het maxi mum op 75.000 dollar wordt gebracht. Dat is ruim 5.000 dollar meer dan het salaris van een Amenkaans minis ter, of het basis-pensioen van president Carter. Gezien het leit dat ook in de VS v. r keersleiders ambtenaren zijn, is die eis niet alleen te hoog, maar in de ogen van het pu bliek ook buitengewoon on handig in een tyd van bezui nigingen. Maar op zijn beurt wijst Hen-' driks erop dat de Amerika nen een nogal rigide punten systeem voor de salariëring kennen, zodat alleen de ver keersleiders op de drukste luchthavens het topsalaris van 37.000 dollar in de wacht Iepen Vliegtuigen begeleiden op de grote luchthavens is in de VS niet lang achtereen vol te houden. De verkeersleiders van Chicago, waar O'Hare (de grootste van de vier'by die stad) vijfmaal zoveel verkeer verwerkt als Schiphol, werken slechts twee uur achtereen. Dan pauzeren ze een uur en werken nog eens twee uur „In Chicago houdt geen verkeersleider het lan ger uit dan twee jaar", aldus Hendriks. HARRY KUIPER DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 BINNENLANDSE ACTIEVE AANDELEN 36.B0 248,50 AANDELEN 55.50 39.50 BELEGGINGS INSTITUTEN VG 131.20b GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De van ochtend gepubliceerde uitkom sten van KLM over de eerste drie (naanden van het per 1 april be- gonnen boekjaar waren een gro te wn Ini v* m bun Iin danks aanzienlijke koersverlie zen is het resultaat in aanzienlij ke mate verbeterd en bij de start van de officiële handel stccR de notering mei ItefM i II op/ III Internationale aandelen lagen eveneens wat hoger in de markt Deze opleving was vooral het ge- .in i-n hoger V. Sl Koninklijke Olie profiteerde het meest van het koersherstel en steeg tot 95.60. een winst van f 2 Unilever was/ 1 hoger op 151 en Philips was 0,40 in herstel op 24,40 Akzo en Hoogovens la gen prijshoudend in de markt op respectievelijk 25 en 18.20 In de scheepvaartsector moest NediiovH f 1,50 van da win I an de afgelopen dagen prijsgeven en opende op f 151.50 Daarna trad een licht herstel in. De hypotheekbanken waren enigs zins verdeeld De FGH moest 1 1 terug op 50 NMB was 1 in herstel op 156,50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15