Blik in de weekbladen Angst en schaarste drijven steeds meer Polen grens over deTijd HP KISEVIERS Voor ruim 500.000 vluchtelingen uit alle delen van de wereld is Unna-Massen de afgelopen dertig jaar het begin geweest van een nieuw leven. Gele gen onder de rook van Dortmund groeide dit op vangcentrum in de jaren vijftig uit tot het groot ste „durchgangslager" van West-Europa met een opnamecapaciteit van 3000 personen. Die maxi male beietting was er eigenlijk alleen rond 1957 toen de bouw van de Berlijnse Muur duizenden Oostduitsers deed besluiten tot een vlucht naar het vrije Westen. Maar sinds een paar maanden lijken de jaren vijftig terug te keren in Unna-Mas sen. Duizenden Polen, die het in eigen land om redenen van politieke en economische aard niet meer zien zitten, worden hier tijdelijk ondergebracht in af wachting van definitieve huisvesting elders in de Bondsrepubliek. De meesten van hen zijn afkom stig uit voormalige Duitse gebieden als Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen. Ze vallen op die his torische gronden onder een speciale migratiere geling die de Bondsrepubliek kent en waaraan ze bij hun „terugkeer" financiële rechten ontlenen. Unna-Massen wordt op dit moment bewoond door 2800 Poolse Duitsers. Elke week komen er 1000 bij en wordt een even groot aantal doorverwezen. Een van onze verslaggevers ging naar Unna-Mas sen en zag een nieuwe stroom aan zich voorbij trekken. Op zoek naar een nieuw begin, met grote stukken vlees, hele broden en zonder de dreiging van een Russische inval. De eerste opvang in Unna-Massen De drie grote touringcars komen tot stilstand op de hoek van de straat waarin alle kantoren zijn te vinden die de ge middelde vluchteling van dienst kunnen zijn op zijn lange weg in een nieuw land. Namen hebben de straten niet. Ze zijn op alfabet en met nummers gerang schikt om de nieuwko mers het zoeken zo ge makkelijk mogelijk te maken. Achter de kleine ramen van de even sober als somber ogen de flats hangen vrouwen en kinderen die dit dagelijks transport nieuwsgierig vol gen. Mannen verschijnen op straat cyi laten hun blikken dwalen over de uitstappende passagiers. Af en toe klinken cr opgewonden stemmen bo ven het geroezemoes uit. Mensen omhelzen elkaar en wijzen in de richting van ra men waarachter de opgewon denheid zichtbaar wordt. Weer een familie hereniging. De wijk ligt een kilometer of vijf buiten het centrum van Unna. als een dorp op zich. De plattegrond aan het begin van de enige ontsluitingsweg geeft aan dat slechts de be woning tijdelijk is: voor de rest heeft alles een blijvend karakter. Er zijn kerken, sportvelden, scholen, speel tuinen, een was- en badhuis, een ziekenhuis, een arbeids bureau en zelfs een kroeg, die heel toepasselijk „Heimatstu- be" is gedoopt. Toerist De zojuist aangekomen passa giers kijken onwennig om zich heen en proberen, gelijk toeristen tijdens een bus vakantie, zo snel mogelijk hun koffers om zich heen te verzamelen. De meesten heb ben al een verblijf van een paar dagen in de Bondsrepu bliek achter de rug. Ze zijn als toerist naar het grensop- vangcentrum Friedland ge reisd en van daaruit doorver wezen naar Unna-Massen. Het zijn Polen van Duitse kom af en ze vallen in twee categoriën uiteen: de groot ste groep is als toerist geko men met de bedoeling zich definitief in Duitsland te ves tigen. de tweede groep heeft de officiële weg bewandeld en is met toestemming van de Poolse autoriteiten ver trokken. De „echte" Polen vormen een minderheid. Zij hebben het land daadwerkelijk als vluch telingen verlaten: de meesten verbleven al enige tijd in het Oostenrijkse barakkenkamp Traiskirchen en werden via het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties voor een asielverlening aan West- Duitsland toegewezen. Ook van hen belandt een aantal in Unna-Massen. De eerste opvang verloopt per fect. Het gezelschap wordt in groepjes opgesplitst en naar een kantoor geleid waar hun namen worden afgeroepen aan de hand van lijsten die bij de registratie in het grenskamp Friedland zijn op gesteld. Een klein uur na aankomst van de drie bussen herinnert niets meer aan de komst van wéér 150 vluchtelingen in Unna-Massen. Op de gras veldjes tussen de drie woon lagen hoge flats spelen wat kinderen, in de straten lopen mannen en vrouwen af en aan met plastic zakken vol eetwaren. Ze komen terug van de in de wijk gelegen su permarkt waar ze zich verga pen aan de overvloed. Een enkeling heeft een zojuist gearriveerd familielid onmid dellijk meegetroond en leidt haar in de winkel rond als gold het een bezoek aan een museum vol opzienbarende pre-historische voorwerpen. „In Polen moesten we 's nachts al in de rij staan om vlees en brood te kopen. En dan gebeurde het soms nog dat we niets kregen omdat het op was. Het eten is schaars in Polen: zelfs met bonnen ben je er niet zeker van dat je één keer in de week een stukje vlees krijgt. Brood kon ik maar twee keer per week krijgen". Schaarste Het is duidelijk de schaarste die de meeste Polen doet be sluiten hun land vaarwel te zeggen. Ze hebben er geen greintje vertrouwen in dal er ooit nog een kentering ten goede zal optreden en som migen wijten de malaise merkwaardigerwijs vooral aan de vrije vakbond Solida riteit. Vóór die tijd was het zeker geen rozegeur en mane schijn, maar zo redeneren ze, „wat heb je aan vrijheid en democratie als er honger voor in de plaats komt?" De mannelijke helft van het echtpaar dat zojuist in het kleinste model Fiat-Polski is komen aanrijden, verklaart zijn vertrek in soortgelijke bewoordingen. „Het is alle maal gekomen door de sta kingen. Toen die uitbraken werd het slecht bij ons. Na tuurlek was er corruptie, maar er was in elk geval ge noeg eten. Het was een heel moeilijke beslissing om weg te gaan. Mijn hart zei dat ik moest blijven, om te helpen het land uit het dal te halen, om het weer op te bouwen, maar m'n versland zei dat ik moest gaan". Directeur Stocker van het vluchtelingenkamp beaamt dat de economische situatie van Polen de voornaamste drijfveer is van de mensen die hij dagelijks in Unna- Massen opneemt. „En daar komt de angst voor een Rus sische inval bij. Zolang die dreiging cr is zal de stroom alleen maar toenemen. Ze welen dat alleen het Westen Polen uit de materiële pro blemen kan helpen. Van de andere Oostbloklanden heb ben ze in dat opzicht niets te verwachten". Het valt niet mee van de Polen zelf een bevestiging van zijn vermoeden te krijgen. Als we een paar uur na aankomst van de bussen een poging doen enkelen nieuwkomers in hun appartement te bena deren, stuiten we op een muur van verzet. De angst om wat te zeggen is groot: „Nog familie in Polen", klinkt het een paar keer. Een man die op een parkeerplaats om zijn auto drentelt wil wel praten, „maar geen naam, geen foto". Onvermijdelijk Hij is op familiebezoek en on derzoekt tegelijkertijd de mo gelijkheden voor zichzelf, om zich in West-Duitsland te ves tigen. Hij zou nu al graag willen blij ven. maar zijn vrouw en kin deren verblijven nog in Po len. „Ik ben hier nu als toerist en als ik blijf, dan beschou wen de autoriteiten dat als een illegaal vertrek. Het zou zeker drie jaar duren voordat mijn gezin dan toestemming kreeg om het land te verlaten. Daarom ga ik terug om te proberen voor ons allemaal goedkeuring te krijgen voor een vakantie hier. En dan blijven we natuurlijk. In Po len wordt het alleen maar slechter. U vraagt mij naar de Russische inval, maar de Russen zijn al lang in Polen. In de bossen rond de grote steden zijn duizenden solda ten gelegerd. Daardoor is er ook voedselschaarste, want het eten gaat in de eerste plaats naar hen. De bevol king moet het doen met wat er overblijft. Ze zorgen er voor dat die schaarste blijft en geven de schuld aan Soli dariteit en aan de stakingen. Op die manier hopen ze het volk zover te krijgen dat het zich afkeert van democrati sche ontwikkelingen. Dan zal het met dg economie ook weer beter gaan. zeggen ze. Maar de Polen zullen op de nu ingeslagen weg voortgaan en daarom is een Russisch in grijpen onvermijdelijk. Ik hoop dat wij weg zijn voordat het zover is". De man is vrachtwagenchauf feur en denkt zonder proble men aan een baan te kunnen komen in de Bondsrepu bliek. Directeur Stocker ver klaart dat de werkgelegen heid inderdaad geen pro bleem is voor de Poolse Duit sers. „Het zijn bijna allemaal mensen die een vak hebben geleerd en naar hen is vraag. Het zijn bovendien harde werkers, die mensen uit het Oostblok. Als ze hier komen, krijgen ze direct een uitke ring vanwege hun Duitse af komst. We kijken dan naar hun beroep en al naar gelang leeftijd, en ervaring, staat daar een gemiddeld West duits salaris voor. Daarvan krijgen ze zeventig procent. De meesten hebben na korte tijd echter al een baan, ook al omdat ze de taal in elk geval een beetje beheersen. De mensen die niet kunnen werken en die kunnen wor den geplaatst omdat ze geen echt vak hebben geleerd, krijgen per maand 300 mark, wonen vrij en gratis kleding. Daarvan hoeven ze dus alleen eten te kopen". Kwalijk Die laatste regeling geldt ook voor de zogenaamde „echte" Polen die naar de Bondsre publiek vluchten. Voor hen is het nieuwe begin aanmerke lijk moeilijker. Niet alleen vanwege hun financiële posi tie, maar vooral het taalpro bleem speelt hun parten. Hun verblijf in Unna-Massen duurt dan ook langer dan dat van de Poolse Duitsers, die in doorsnee al na veertien da gen vertrekken. Stocker: „Ze kunnen hier maximaal een half jaar blijven en in die pe riode proberen we via taal cursussen zoveel mogelijk te bereiken. Want het is natuur lijk niet genoeg om ze alleen eten en een dak boven hun hoofd te geven. Juist die ech te vluchtelingen, onder wie op dit moment veel Polen, maar ook mensen uit Azië en Zuid-Amenka, verkeren in een nul-situatie als ze hier ko men. Wij moeten ze moed ge ven om opnieuw te begin- Als we Stockers kantoor verla ten blijken al een paar vluch telingen druk doende dat nieuwe begin in materieel op zicht gestalte te geven. Er is een mini-vrachtwagen gearri veerd. beladen met allerhan de huishoudelijke artikelen en een sluw ogend heerschap achter het stuur. Hij komt hier al jaren, elke dag en de zaken gaan vooral de laatste tijd goed. „Van de mensen die met eigen auto's komen moet ik het niet hebben. Ik zorg ervoor dat ik er ben na dat de' bussen zijn aangeko men. Die lui hebben niet veel kunnen meenemen, die ko pen wel". Het is de eerste kennismaking van Poolse vluchtelingen met het ondernemerschap in het vrije westen. De kwalijke kanten van het in hun land zo verguisde kapitalistische sys teem manifesteren zich zel den duidelijker. iyn VRIJ NEDERLAND gekregen. Nederland zou in het toekomstige wapenbchcersings- overleg een heel eervolle rol" kunnen krijgen (bijv. voorzitter) en het zou zelfs van een eventue le beperking van kernwapens in Europa extra kunnen profiteren. "Dit alles dan uiteraard tegen één kleine belofte: dat Neder land een positief besluit ten aan zien van de kernwapens (plaat sing op Nederlands grondge bied) zou nemen". Hoe de Amen- kanen zachtjes beginnen mee te informeren. De bloedige situatie in El Salvador krijgt ruime aandacht in een aan grijpend verhaal van de free-lan ce journalist Jan Kuiper, die in 1978. '79 en '81 in dit land is ge weest. "Hier is het leven niet meer waard dan dertig dollar cent: de prijs van een kogel". Volgens Kuiper is EI Salvador een van de twee, drie Victnams ge worden die de Verenigde Staten hard op weg zijn in Midden- Amerika te scheppen. Ook in VN een cursus van radio- journalisten voor voetbaltrainers over interviewtechniek en een schitterend verhaal van Martin van Amerongen over de geschie denis van Jeanne d'Arc en het to neelstuk "Saint Joan" van Geor ge Bernhard Shaw, dat in 1924 in première ging. Jeanne was ka- tholieker dan haar herschepper dacht en Shaw zegt dat zij inder daad een ketter was, die -voor die tijd- terecht is verbrand na een -naar inquisitoire maatstaven ge meten- vlekkeloos proces. De bijlage van VN bevat het twee de deel in de serie "Verhalen van lezers". In De Tijd doen een 61-jarige pries ter en zijn 56-jarige vriendin van zich spreken via een dubbel-in- terview. Zij leven nu 25 jaar sa men en wensen nu hun relatie in het licht van de celibaatsdiscus- sie aan de openbaarheid prijs te geven. "Als we nu niet spreken", zegt de priester, prof. dr. Willem Berger, "maken we ons schuldig aan hypocrisie" Volgens De Tijd is het de eerste keer dat een priester zijn verbon denheid met een vrouw openlijk bekendmaakt zonder dat hij zijn priesterschap wil opgeven. Door deze onthulling zou de vastgelo pen discussie over het celibaat wel eens een belangrijke, nieuwe impuls kunnen krijgen Ook De Tijd besteedt de nodige aandacht aan de kabinetsforma tie, maar weet daar niks nieuws aan toe te voegen. Verder in De Tijd een belangwek kend verhaal over zelfmoord on der psychiatrische patiënten. De psychiater dr. Frank van Ree heeft grote ervaring met suïcide in psychiatrische inrichtingen en hij maant tot grote voorzichtig heid waar het gaat om het toe staan van zelfdoding. Kernvraag bij suïcidale psychiatrische pa tiënten is of de patiënt een blij vend doodsverlangen heeft en niet is te helpen, dan wel in hoe verre hij tijdelijk psychotisch of depressief is en zijn wens om dood te zijn dus van tijdeljke aard is. Van Ree zet zich fel af tegen "juristen en psychologen van euthanasieverenigingen die vanachter hun bureau de hulp bij zelfdoding zitten te propage ren zonder er zelf ooit bij betrok ken te hoeven raken". Hjj wordt woedend als hij van een arts een briefje krijgt waarop staat dat de ze man of vrouw euthanasie wil. "Ze denken: dat doet Van Ree wel even Daar kan ik me ver schrikkelijk kwaad over maken. Het is hier verdomme geen abat toir". De Tijd volgde aan de zonnige kus ten van de Cóte d'Azur een aan tal min of meer bekende Neder landers, die zich daar hebben ge vestigd om zowel de regen als de fiscus te ontlopen. Oud-Ajax voetballer Dick van Dijk vertolkt het algemene gevoelen van de hard werkende vaderlanders daar in het zonnige zuiden als hij opmerkt: "In Nederland is het te genwoordig een schande als je veel geld verdient". Verder in De Tijd een uitvoerige reportage over Engeland: de working class (of liever: de grote aantallen werklozen) tegen de achtergrond van het bruidspaar van de week. prins Charles en Lady Diana Spencer. Haar huwe lijksjapon, prys veertig mille, liet zich gemakkelijk wegstrepen te gen het jaargeld van de honderd duizenden werklozen, die zich op de dag van het grote feest met een pilsje achter de buis zaten te vergapen. Een somber verhaal over de al even sombere econo mie van een eertijds bloeiende natie. In HP een onthullende reportage over de RIJP. de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, die landdrost Han Lammers van de nieuwe monoliet Almere danig heeft dwars gézeten. De dienst, zo legt HP uit, volgt de taetiek van het voldongen feit, waarbij de lobby van zwijgzame inge nieurs op juchtlederen schoenen uiterst effectief is. "Of het nu gaat om het doordrukken van de Flevolijn of het aanleggen van een golfbaan voor de directeur". De boodschap van het verhaal is dat de RIJP bij voorkeur demo cratische regels uit de weg gaat en liever eerst een heipaal de grond in stampt dan er vooraf ovei te moeten praten "Een echt Rijksdienstgezegde is dan ook: Eerst heien, dan praten", vertelt de directeur van de RIJP, prof. Van Duin. En zo wordt ook een belangrijk natuurgebied in Fle voland als ondergeschikte factor, als het aan de RIJFJ ligt, met as falt overdekt ten behoeve van een verbindingsweg tussen Noord- en Zuid-Almere. Ook in HP een nieuwe trend: de Satanskerk van Maarten Lamers, vijfdegraads Magister Satanas in de orde der Trapezoiden. Een soort sex-gelegenheid op reli gieuze grondslag onder het mom van godsdienstvrijheid voor ie dereen. "Drie bruiden van Satan in "het klooster", zonder slipje maar wel gekousd, al of niet met jarretels en soms hun naaktheid bedekkend met wulpse nieman- dalletjes'. De CPN begint na de val van partij ideoloog Paul de Groot vier jaar geleden, althans "aan de basis", een democratischer gezicht te krijgen, zo blijkt uit een (te) lan ge reportage in HP Alleen op het niveau van het middenkader lig gen de gestaalde communisten nog wel eens dwars, maar één ding is duidelijk: de liberalise ring is straks binnen de partij niet meer te stuiten. MAGAZINE EM heeft een soort psychologische analyse gemaakt van het feno meen Van Agt onder de kop "Wat drijft Van Agt?". Het ant woord op deze vraag blijft helaas uit, maar het is de moeite waard te lezen hoezeer de CDA-leider beantwoordt aan het ideaalbeeld van de r&gzuiyere politicus De historische lijnen worden ver doorgetrokken en zelfs grote par lementariërs als Romme, Schou ten en Oud worden van stal ge haald om de onmiskenbare over eenkomsten met Van Agt inhoud te geven. In het overigens zeer leesbare verhaal wordt Van Agt geduid als "Realpolitiker" en dat^ wordt gestaafd met een zeer ge vaarlijke stelling, namelijk: de oude coalitie van CDA en WD kan in het parlement niet langer steunen op een meerderheid, dus kiest van Agt voor PvdA en D'66. EM publiceert verder de uitkom sten van een NIPO-enquète. waaruit blijkt dat de Nederlan ders weliswaar rijker zijn gewor den maar minder gelukkig. Ook in EM een handzaam portret van de aspirant-minister van de fensie "Hafmo" van Mierlo (D'66), die deze week vijftig jaar wordt. Aanvankelijk: "Een kal me kroegtijger, weinig ambi tieus, verstrooid, nonchalant. Een zwierige jeune premier. Stu dentikoos en intellectueel. Een dertiger zonder rijbewijs. Man met een chronische neiging tot melancholie". Dr. Ferry Hoogendijk noemt de mistige houding van Van Agt in de formatie een meesterzet, maar vertelt er niet bij hoe dat dan pre cies zit. Gelukkig staat daar evenwel een zeer kleurrijke foto reportage tegenover van het eer der genoemde bruidspaar van de week, prins Charles en Lady "Di" Tot slot in EM een doorwrocht ver haal over demente bejaarden en de vraag hoe die "erbij" kunnen blijven. En een interview van Alice Oppenheim met een radio- pastor. die van zichzelf zegt: "Ik ben raar braaf, nog steeds". WIM WIRTZ (Hervormd Nederland was giste ren niet tijdig verkrijgbaar) VN heeft een nog "strikt vertrou welijk" rapport weten te be machtigen dat gaat over de wijze waarop rijksambtenaren "soms met succes" een onderzoek naar belastingfraude dwarsbomen. Uit dit rapport is VN niet veel wijzer geworden maar het blad beschikt ook nog over een inter ne briefwisseling tussen de Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst, het ministerie van fi nanciën en het departement van verkeer en waterstaat. En daaruit blijkt destemeer. De essentie van het verhaal is dat Rijkswaterstaat al sinds 1966 weigert gegevens over uitgekeer de vergoedingen bij aankoop en onteigening van onroerend goed openbaar te maken voor de Fiod. De belastingdienst zou met die gegevens in de hand particulie ren een aanslagformulier kun nen toesturen en dat zou 's rijks schatkist jaarlijks miljoenen gul dens kunnen schelen In het verhaal wordt geconstateerd dat Rijkswaterstaat door haar weigerachtige houding boven dien de belastingschade die zij aan de particulieren zou moeten betalen, in eigen zak houdt VN concludeert: dat zouden particu lieren eens moeten proberen. Ook in VN een kleurrijk artikel over de kabinetsformatie met - om in de terminologie te blijven - een onthullende "voetnoot" Daarin staat dat de Nederlandse regering vorige week via haar (NAVO)-vestiging in Brussel een aantal interessante hints heeft

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14