„Kiezen voor het publiek, dus voor het spektakel" BETAALD VOETBAL WAARHEEN? Berger,Libregts, Looyen Zwartkruis (de trainers) DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1981 EXTRA PAGINA II Sinds de Koninklijke Nedei landse Voetbal Bond in no vember 1953 het betaalo voetbal tot een legale brood winning verhief, kende het Nederlandse voetbal zowel nationaal als internationaal vele hoogtepunten. De na druk valt daarbij onmisken baar op de eerste helft van de jaren '70. Daarna kwam ech ter de terugval. Eerst via het clubvoetbal, wat later ge volgd door het Nederlands elftal, met de zilveren pres tatie bij het mondiale titel- toernooi van 1978 in Argenti nië als versluierde opleving in de neergaande curve. Het publiek reageerde dien overeenkomstig. De lege plekken op de tribunes wer den jaar na jaar groter. Het betaalde voetbal verloor z'n greep op de massa en is er sindsdien niet in geslaagd het tij te keren. Maar alsof er geen sprake was van een rij zende schuldenlast (bijna 60 miljoen inmiddels) en fors dalende bezoekersaantallen (met ongeveer 30 procent in tien jaar) meende het profes sionele voetbal zich de hou ding van een patser te kun nen blijven veroorloven. Het betaalde voetbal in ons land leefde derhalve jaren lang ver boven zijn stand. Met als gevolg daarvan dat de overheid ijlings moest bij springen om deze bedrijfs tak, zoals het betaalde voet bal zich zo graag wil noemen, voor een dreigend bankroet te behoeden. Tot de zomer van 1986 kan het noodlijden de profvoetbal in het kader van de gezondmaking nog re kenen op 40 miljoen over heidssubsidie. Daarna zal het profvoetbal zichzelf moe ten bedruipen. 2r is ontegenzeggelijk een veelheid van oorzaken aan te wijzen die heeft geleid tot een steeds verdere aftake ling van de bezoekersaantal len. Maar centraal staat de verminderde aantrekkelijke en vooral herkenbare kwali teit van het nrodukt betaald voetbal. En dat gaat zich nu wreken. Gedreven door de fi nanciële tekorten, die de meeste clubs als een molen steen om de nek hangen, zoekt het professionele voet bal echter naarstig naar we gen om de klanten weer aan zich te binden. In de meeste gevallen zijn het slechts lap middelen die het publiek weer naar de stadions moe ten lokken. De trainers van de betaalde- voetbalclubs in ons land on derkenden midden vorig jaar het grote gevaar dat het professionele voetbal van al le kanten besluipt. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen kwamen zij in Zeist bijeen en sloten na lang be raad een monsterverbond om het voetbal cleaner en aantrekkelijker te maken. Hoe oprecht de bedoelingen ook waren, in de praktijk kw am er uiteindelijk weinig tot niets van terecht. Deze krant zag in dat gegeven voldoende aanleiding om de knelpunten eens door te ne men met vier trainers: Han Berger (FC Utrecht), Leen Looyen (ex-NEC), Thijs Li- bregts (PSV) en voormalig bondscoach Jan Zwartkruis. Orer ét teraffaaf van hel betaalde voetbal komen la ter aan het woord: Eugene Lemmens. namens de clubs (FBO) Ron Groenewoud over de opleiding van spelers, Wim van Hanegem als speler en Leidenaar Jan Oudshoorn als supporter. - Een dag voor het begin van de vo rige competitie was er een unieke bijeenkomst in Zeist. Er werd een monsterverbond gesloten om het voetbal cleaner en aantrekkelij ker te maken. Volgens ons heeft niet iedereen zich aan die afspra ken gehouden. Berger: „De eerste weken wel, daarna was het dezelfde situatie als de voorgaande seizoenen, aantrekkelijker gevoetbald is er niet. Het initiatief was uitste kend en de inhoud van de bijeen komst erg positief. Voor mij niet zo noodzakelijk en dat geldt voor nog een aantal trainers, onze op- vattingen over aantrekkelijk voetbal waren bekend". -Leen Looyen was op de bijeen komst de enige die een voorbe houd maakte en beloofde defen sief te voetballen als de stand op de ranglijst dat noodzakelijk maakte. Hij heeft zich daar keu rig aan gehouden. Looyen: „Ik heb veel kritiek ge had. Ik kende het materiaal, kon de situatie beter inschatten dan wie ook, 't was met NEC niet haalbaar. In het begin heb ik meegewerkt, we verloren met 4-0 van NAC, met 2-0 van Excelsior, met 2-0 van FC Den Haag, toch niet de sterkste ploegen van de eredivisie. We zijn behoudend gaan spelen en het is vervelend voor het voetbal in het algemeen, maar toen haalden we de punten wel. Zou ik tot de tegenpartij be hoord hebben, dan zou ik met onze speelwijze ook problemen gehad hebben. Mijn laatse jaar in Nijmegen wilde ik niet degrade ren, vandaar. NEC alleen de zwarte piet toeschuiven is onre delijk. FC Groningen speelde bij ons de bal ook vijftig keer terug op de keeper. Op het laatst was het toch weer ieder voor zich en daar heb ik aan meegedaan". Afstand -Jan Zwartkruis, in het eerste deel van de competitie als bondscoach nauw betrokken bij het voetbal- gebeuren, later kon hij als neu traal toeschouwer meer afstand nemen. Hij was de initiatiefne mer tot de bijeenkomst. Zwartkruis: „De trainer-coach heeft een enorme invloed op het betaalde voetbal, in zijn motiva tie naar buiten en in zijn doelstel lingen. Ik geloof dat in dat be wustwordingsproces de Neder landse trainer te kort séhiet. We opereren als een stel individua listen. In de tweede plaats zijn we als trainer-coach afhankelijk van anderen, ten derde is de si tuatie waarin je verkeert, norm bepalend. Je maakt een denk fout als je Han projecteert op FC Utrecht en Leen op NEC. Dat zijn momentopnamen, 't heeft weinig van doen met de constel latie van ons voetbal. Volgend jaar zal Pim van de Meent, die toch altijd een open pot propa geert, waarschijnlijk in dezelfde situatie gedwongen worden als Leen nu". „Kijk naar de topclubs. Leo Been hakker moest weg, Jezek kon er plotseling niets meer van, een jaar eerder moest Kees Rijvers verdwijnen. Jan Zwartkruis moest van het plan. Leen Looyen interrumpeert: „Ik toch ook". Wat de ene week gebeurt is men de andere week vergeten. De tri bunes zijn ontvolkt, de jongens met de fietskettingen leggen een druk op het betaalde voetbal, de miljoenen schuld, de teruggang van de economie, de rijkdom en welstand van de spelers die zo groot is dat ze nauwelijks te mo tiveren zijn, het negativisme in de sport en in de pers, 't zijn ont wikkelingen die de trainer als een molensteen om de nek han gen. Een slecht klimaat voor de trainer om in te werken". Libregts: „Als je het voetbal ziet als een momentopname en niet als een groeiproces ben je op de verkeerde weg. In theorie kun je met 37 trainers wel een collectief doel nastreven, wat ervan te rechtkomt in de praktijk heeft niets te maken met welke trainer of welke club ook. Het Feye- noord-stadion heeft vol gezeten, terwijl de tegenstanders weke lijks niet over de helft kwamen. Neem de unieke situatie van AZ, walste over de tegenstanders heen als Ajax en Feyenoord in hun gouden dagen, maar wat is het effect. De toeschouwers ko men niet en de pers weet toch al tijd wel punten aan te dragen over het klinische voetbal of over de figuur Kessler. Je moet niet naar één club kijken, het gaat om het totale produkt dat je het pu bliek aanreikt. Een verkoopbaar produkt dat de mensen weer op de stoelen krijgt". „We praten nu wel over de trainers, maar ook andere instanties moe ten rond de tafel, managers, spe lers, scheidsrechters. Die zijn ook bijeen geweest, ze zouden gaan opreden tegen de aanslagen op de hielen, is ook na verloop van tijd weer weggëebd. We kun nen in ons eigen kringetje alle maal wel sterk gaan doen, maar daarmee kom je er niet uit". -Eric Vilé, voorzitter van het sectie- bestuur betaald voetbal, heeft de zwarte piet desondanks aan de trainers gegeven, toen hij zei: „Het bestuur zorgt voor de ver pakking, maar de verpakking scheurt als het produkt niet meer om aan te zien is. Ook van de trainers komen geen suggesties. Ik kan het spelpeil niet verbete- Libregts: „Verpakking interes seert me helemaal niet, het gaat om de inhoud. Een mooi lintje zegt niets, het produkt moet in houd hebben. Al die rapporten vind ik zonde van het geld, 't is toch belachelijk dat mensen die niet uit de voetballerij voortko men gaan bepalen welke spelers ik moet kopen. Voetballers moe ten eens gaan voetballen, trai ners gaan trainen en bestuurders besturen, het is dringend nood zakelijk dat alles weer op de rails gezet wordt. Collectief en met al le geledingen". Zwartkruis: „Door de clubs die spelers leveren aan het Neder lands elftal ben ik drie en een half uur ter discussie gesteld, omdat ik een grote fout gemaakt had door het EK door te ?-aten met de colleêa-trainers, dat wa ren hun werknemers, daar had een bondscoach niets mee te ma ken. het beleid werd door de clubs zelf wel bepaald. Als de bakker en de slager het gaan uit maken, als wij in de hoek wor den gezet en geen enkele be scherming krijgen, dan is dat een droeve zaak. Ik vind dat een bondscoach een voortrekker is. In teamverband moeten de schouders eronder, de coach mag de aanzet geven. Ik wilde met de prominente trainers iets gaan doen aan de opvoeding. Niet van de huidige profs, maar de bakens verzetten naar de jeugd, ik wilde een organisatie opbouwen een vice-wereldkam- pioen waardig. Die aanzet is niet begrepen, is lachwekkend ge maakt. Zo van: mensen, je wordt bedonderd, ze komen hun belof te niet na. Het is een proces dat moet groeien, dat is niet begre pen. Je kunt de mentaliteit niet in een handomdraai verande- Malaise -Bij het zoeken naar een oplossing voor de huidige malaise moeten alle partijen meepraten. Prima, maar de trainer neemt daarbij toch een sleutelpositie in. Looyen: „Een trainer heeft een be langrijke positie, maar het gaat te ver om daar alles aan op te han gen. Toen we weinig punten had den, zei het bestuur tegen mij: kost wat kost punten halen, het maakt geen kloot uit hoe. Nu is het zaakje gered en zeggen ze: het nieuwe seizoen moeten we anders voetballen, zo jagen we de mensen van de tribune. Als de buit binnen is durven ze wel". -Hoe groot is de speelruimte van de trainer, krijgt iedere trainer van zijn werkgever, het bestuur dus, de ruimte om te werken zoals hij wil? Berger: „Is denk ik van club tot club verschillend Aan het begin van het vorige seizoen ging het bij ons niet best. Toen dacht mijn voorzitter dat hij in het rijtje Harmsen, Ligthart thuishoorde. Hij liet me komen en zei: we kun nen ons nu niet meer permitte ren punten te verliezen. Met zoiets ben ik snel klaar, binnen twee minuten stond ik buiten. Voor dat soort dingen laat ik me niet roepen. Reageer je zo bij Ajax, dan kun je als trainer aan de andere kant van de deur blij ven, zo verschillend ligt het". Libregts: „Ik speel de vraag terug. Zeg mij maar hoe het moet. En: neem je dan de verantwoording ook. Dan zeggen ze: nee, daar ben ik niet voor, jij bent toch de trainer? -Voor de teleurstellende belangstel ling kan AZ model staan. Veruit de sterkste in de afgelopen com petitie en toch komen de mensen niet massaal naar de Alkmaar der Hout. Waar ligt het aan? Berger: „AZ speelt voetbal waar de kenner van zit te watertanden, maar wat Jan Publiek niet pruimt". Zwartkruis: „Tc klinisch, AZ biedt geen spektakel, te dood. d'r gebeurt niets Met één penne- 8treek wordt door de pen al liet goede van zo'n ploeg vergeten, men is snel uitgekeken op een ploeg die almaai wint ik denk dat de pers de reikwijdte van zijn geschrijf onvoldoende onder kent. De pers begeleidt niet meer kritisch, ze gaan beleid bepalen, ze gaan je even vertellen of een speler belangrijk geweest is voor een club, ze gaan op de stoel van de technische staf zitten, dat neem ik ze kwalijk". -Overschatten jullie de invloed van de pers niet. als er aantrekkelijk gevoetbald wordt komen de men sen toch? Libregts: „Zie ik de Duitse tv, dan zie ik journalisten die de geïnter viewde in zijn waarde laat. hier is een interview wat de journalist vindt, is dat ook de mening van de geïnterviewde, dan is het meegenomen. Hoor je wel eens een Engelse commentator: o, what a beatiful goal; moetje hier de klinische chirurgen van Stu dio Sport horen." -Hoe staat het met het respect bij de trainers onderling, d'r wordt in de catacomben na afloop menig verwijt heen en weer geslingerd. Happel Zw artkruis: „Het zou mooi zijn als de trainers na afloop bij elkaar gingen zitten en samen de wed strijd analyseerden. Van gedach ten wisselen met collega's is leer zaam Ik heb een mooi voor beeld. Happel zei driejaar terug, toen ik bondscoach werd. tegen mij Jan. doe het niet, het Neder lands elftal gaat kapot en jij gaat ook kapot. Suurbier weg. Rijs- bergen naar Amerika, geen Rcn- senbrink, der Willem weg, Cruijff. Waarmee ik wil zeggen hoe goed een Happel de situatie inschatte. Hij zag de ravage voor zich, telde de namen van de vertrekkers en dacht aan mijn lijf geen polonaise. Praten met zo'n man heeft zin". Looyen: Voetbal is een bijzonder vak. iedereen denkt er iets van te weten, waardoor je steeds op ei kaars terrein komt. Ben je inge nieur. dan blijven ze van je vak af. Is te moeilijk, zo'n man heeft ten slotte zeven jaar gestudeerd, die zal het wel weten. Hij wordt geaccepteerd als een autoriteit". Terug naar het voetbal, wanneer is de patient d'r slecht uit gaan Zwartkruis: „We zijn met PSV. Feyenoord en Ajax een soort voetbal gaan spelen dat goed was voor de Europese en de wereld top, maar niet meer voor het pu bliek. NEC. Telstar en noem maar op proberen dat voetbal te imiteren, terwijl ze het materiaal niet hebben om het te spelen Aan de andere kant FC Utrecht, bal voor de pot. veel vuurwerk Die spelstijl heeft men niet als uitgangspunt gekozen. Ik denk dat we langzamerhand moeten kiezen. Voor de prestatie en dus voor het klinische, wetenschap pelijke voetbal met zijn wachten op fouten van de tegenstander, balbezit, rondspelen 01 ¥001 hl publiek en dus voor spektakel". Chinezen Berger: „We zijn de Chinezen van het voetbal. Door de ontwikke ling van- ons topvoetbal zijn we zo ver gegaan in ons denken, dat we iedere tactische zet kunnen beantwoorden met een tegenzet De aantrekkelijkheid voor het publiek hebben we daarbij uit het oog verloren. Topploegen zijn geïmiteerd door teams die de kwaliteiten niet hadden. Het is gebeurd op alle niveaus, tot bij de amateurs, ja zelfs bij de jeugd We zyn zover dat we alle aanval- Mtementenvandedivei i t ti men kunnen elimineren, daar door is het eigen aanvalsspel on dergeschikt geworden". Libregts: "Toen Michels in Ajax' gouden tyd Willem Suurbier hangend rechtsbuiten liet spelen werd dat gezien als een tactische vondst, zo moest het. Nu gebeurt het in elk c-clflal. waardoor van hoog tot laag de rechtsbuiten op geofferd wordt voor een hangen de middenvelder. Die jeugdtrai ners staan massaal te kijken bij de trainingen, zien mijn spelers slidings maken. 3500 meter lo pen op de Coopertest. horen mij roepen: karakter tonen, 's Avonds schreeuwen zij het tegen hun junioren. Dat is van kinde ren kleine volwassenen maken. Je moet geen poortjes en pionn- nen kopen, laat ze maar met de bal bezig ziin". - Met de huidige voetballers krijgen wc dtf IMIIin néef meer op de ban ken. we moeten een nieuwe gene ratie behendige voetballers kwe ken. geen loopwonders maar bal goochelaars. Looyen: „Ik ben het er mee eens dat we aan de basis moeten begin nen, bij de jeugd worden de resul taten te VW voorop gesteld Bij de jeugdtrainer moet de mentali teitsverandering beginnen. Het is een egoïstisch trekje van de Hol lander. de jeugdleider wil met zijn elftal kampioen worde- Zwartkruis: „Ik was in Argentinië, daar hielden jongens uit alle lan den in de rust en voor het begin de ballen hoog. Ik heb de organi satoren van dat gebeuren horen zeggen: houdt de Nederlandse jongens in de dug-out. laat ze niet demonstreren, het publiek be gint te fluiten. Dan die Braziliaan- tjes, watervallen van techniek, ze deden blindelings alles met de bal. We moeten in Holland terug naar de techniek. We hebben het gezocht in de kracht, in het karak ter. in de snelheid. Maar de basis van het spel, de techniek, is de laatste zeven jaar toch een stuk minder geworden". Berger: „Dan zal de huidige situa tie toch moeten veranderen. De hoogst gediplomeerde trainer werkt bij de top. de jeugd op woensdagmiddag wordt getraind door Pietje die toch in de WW loopt en die vroeger nog een keer tje in het zesde gespeeld heeft. De jeugdtrainer is de sluitpost op de begroting" Massaal - Als het publiek weet dat het een wedstrijd ais AZ-Ipswich tvorge- schoteld krijgt dan komt het toch massaal naar het stadion. Waar om voetballen we niet altijd Zwartkruis: „Die mensen komen terug Ja Maar w hiken tochwwr af omdat we voor de toeschou wers maar weinig respect kun nen opbrengen. Wc laten ze in sneeuw en regen op een onover dekte tribune zitten, zelfs geen schutting is er om ze te bescher men tegen de wind. Zo jaag je het publiek weg. Als ik in de winter naar PSV moest kon de lange on derbroek thuisblijven. We zijn mensen van deze tyd. we gaan niet meer met ons fietsje naar het werk. We hebben het afzien een beetle verleerd". Libregts: „We werken niet meer in overall, wc heten geen arbeider meer. maar werknemer. Vroeger kwam een wedstrijd niet op de tv omdat de dure plaatsen niet uit verkocht waren, nu blijven de staanplaatsen het langst bij de kassa's liggen". - Toeschouwersaantallen lopen steeds nieer terug, dit jaar met zo'n tien procent. In de marge zul len de slechte voorzieningen een rol spelen, maar hoofdzaak is toch dat het publiek dit voetbal niet meer pruimt. Berger: „Het is een complex van factoren, je kunt niet precies zeg gen waar het zwaartepunt ligt Je bent geneigd te zeggen op het veld. ik moet dat tegenspreken. FC Utrecht maakte zijn beste sei zoen. voetbalt aantrekkelijk, zorgt voor spektakel en deson danks zijn er minder mensen by de competitiewedstrijden geko men". Zwartkruis: „We hebben ons ge spiegeld aan de topclubs, dat is MB gtUPtldiflC nu D8T VtB htl korps trainers geweest. Tien jaar geleden is de verloedering begon nen. we hebben gedacht dat de topspelers zouden blyven groeien, over opleiding en bege leiding maakten we ons niet druk Ik vind dat Oranje op geen enkel groot toernooi mag ontbre ken. maar ,v. /egg.t. het V. iv< r junioren in Australië af en Duits land gaat dankbaar in onze plaats. We laten mogclykheden liggen omdat iedereen voor zyn eigen stekkie praat en er geen ge zamenlijke verantwoording

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11