Vinnige Matra Murena Alle autoboeken Paus stelt gezinsraad in [0© Ook veel tenten op Caravan- RAI '81 Nieuwe roest- bestrijder Windscherm aan binnenkant WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1981 De Caravan- en Camping RAI die kort voor Kerstmis in Amsterdam wordt gehouden (om precies te zijn: van 12 tot en 20 december) wijkt in zoverre van zijn voorgangers af dat er voor de eerste maal in groten getale ook tenten te zien zullen zijn. Natuurlyk staan er ook weer tal van caravans. In alle maten en soorten. Vorig jaar ston den er meer dan 800 model len van 120 merken. En daar naast nog eens zo'n vijftig stands met accessoires. Maar de belangstelling van het publiek gaat ook steeds meer uit naar een vakantie met de tent. Het echte kampeer- werk. Gezien de snel stijgen de vakantiekosten is te ver wachten dat die vorm van vrye-tijdsbesteding nog in omvang zal toenemen. Gezien de bijna moordende concurrentie in de caravan- branche zal het aanbod dit jaar zeker niet minder zijn. Temneer omdat de caravan bij de Nederlanders nog al tijd bijzonder populair is. Er zijn in ons land meer dan 400.000 caravans in gebruik. De organisatoren van de Cara- van-RAI hebben daarop inge haakt door meer tentenfabri kanten te interesseren voor deze expositie. De tenten zul len worden getoond zijn zo wel tenten die in combinatie met de caravan kunnen wor den gebruikt zoals voorten ten en slaaptenten - als ten ten voor de echte kampeer ders. Vorig jaar december trok de Caravan RAI in Amsterdam gedurende negen dagen bijna 90.000 bezoekers. Iets voor de echte "autofielen": Autoboek International in Deven ter. Een jong bedrijf dat zo'n slordige 3.500 verschillende boeken over auto s in voorraad heeft en daarnaast nog eens ongeveer duizend titels op het gebied van de tweewieler en de trein kan leveren. Er bestaat veel belangstelling voor boeken over de auto. Niet al leen bij de erkende boekhandel maar nog veel meer bij particu lieren. Tot zelfs uit Australië, Indonesië en Latijns-Amerika heb ben auto-enthousiastelingen de weg naar Deventer al weten te vinden. Ze tasten er ook zelden mis. Over nagenoeg elk automerk is wel een boek verschenen. Tal van merken zijn meermalen het on derwerp van auteur geweest. Over Citroën bijvoorbeeld zijn ze ker twintig boeken vol geschreven. Over Ferrari en Porsche nog meer. Over Ford kunnen er wel zestig worden geleverd. Veel van die "gewone" lectuur is in de normale boekhandel te vinden. Maar de echte liefhebbers willen graag dieper graven. Ze zullen vaak tot de ontdekking komen dat er veel meer gepu bliceerd is dan ze denken. Men kan er de catalogus van Auto- boek International op naslaan... Dit is de vxerdeurs-versie van de Stanza die in november als de laatste Datsun zal worden uitgebracht. Zoals ik vorige keer al schreef zal de merk naam Datsun verdwijnen om plaats te maken voor de naam van het concern achter de au to's: Nissan. De Stanza is een op de voorwie len aangedreven middenklas ser die ook met drie of vijf deu ren leverbaar zal worden. De wagen zal zijn uitgerust met een totaal nieuwe motor (1,6 of 1,8 literdie samen met een lage luchtweerstand vooreen prettig laag benzineverbruik zal kun nen zorgen. Volgens de fabri kant is het ook een plezierige rustig krachtbron. Verder heeft Nissan bijzondere aandacht besteed aan het ver lengen van de levensduur van «de carrosserie. Op vele plaatsen wordt gebruik gemaakt van verzinkt plaatwerk. De bum pers zijn uitgevoerd in kunst stof. Royale beschermstrips op de zijkanten kunnen voorts parkeerschades aan portieren en zijkanten voorkomen. Over de prijs wil Datsun nu nog niets zeggen. Roest is rampzalig. En zo ver schrikkelijk hardnekkig. Ie dere automobilist die er al eens mee te maken heeft ge had weet hoe moeilijk het ts eenmaal begonnen roestvor- ming tot staan te brengen. Bij de middelen die daartegen te koop zijn heeft zich kortge leden een nieuwe gevoegd: Fertan. Vraag niet of de be scherming die dit middel te gen roestvorming heeft te bie den afdoende en blijvend is. Ik weet het niet. De tijd was uiteraard te kort om dat uit te vissen. Maar de eerste in druk was goed. Volgens importeur Impexpo in Westerbork komt het middel tje uit de wereld van de zee vaart. Daar kent men het al lang. Het zou veelvuldig op zeeschepen, olieplatforms en in andere (zee)waterrijke en tourage worden gebruikt. Di verse tests waaronder één van TNO zouden de kwali teit van het produkt hebben bewezen. Nu pas is Fertan in een zoge naamde hobbyverpakking binnen het bereik van iedere autobezitter gekomen. Hij kan er gemakkelijk mee over weg, want de waterige vloei stof kan met kwast of spuitje ivorden opgebracht. Grote verdienste van het mid del is dat het te bewerken op pervlak niet eerst behoeft te worden ontroest. Immers: "Het stopt het roestproces door alle actieve componen ten van die roestlaag aan zichzelf te binden. Zo ontstaat een ideale, neutrale onder grond waarop elke verfsoort kan worden aangebracht. De roest zal niet meer door de verf kunnen terugkomen", zegt de folder. Het aanbrengen kost dus geen moeite. Het is met water ver- dunbaar en kan ook op natte oppervlakten worden gestre ken. Het is niet bijtend, niet giftig, onbrandbaar en onbe perkt houdbaar. Voor een oppervlakte van vier vierkante meter heeft men aan een flacon van 25 gulden genoeg Als men tien verroes te vierkante meters te lijf moet, moet men voor een pak van een liter drie tientjes neertellen. besonöen batn>fhner Zughjftbemtct) vorbei- «- stromenöer Fahrtwind 1 Unterdruck- Bemtch Durch voruberstomenden Fghnwind entsteht Unterdruck. der dte verbrauchte Lutl ausireten lèBt Frisse lucht in een auto is heerlijk, tocht niet. Vandaar dat er windschermen in de handel zijn waardoor men zonder tocht met open raam kan rijden. Maar die bolle dingen lijken soms race- kuipen voor bromfietsen. Stuk voor stuk zijn ze lelijk, kwetsbaar en ze zitten aan de buitenkant Nu is er ook een andere oplossing voorhanden. Delta Form is een driehoekig glad windschermpje dat aan de binnenkant van de ruit zit. Het is zonder gereedschap aan te brengen. Vier pennetjes houden het stevig op zijn plaats. Deze vorm biedt een aantal voordelen: geen mist of rij paanslag, geen belemmering van het uitzicht, geen verhoging van de lucht weerstand en bovendien, het is heel onopvallend. Ze kosten 49 gulden per paar. Er zijn vier types voor ongeveer honderd ver schillende automodellen te koop Zelden heb ik met een auto zo veel bekijks gehad als in de tijd dat ik met de Matra Mu- rena 2.2 rond reed. Vooral de jeugd was nadrukkelijke geïnteresseerd in het lage brede brikje. Nu speelde de opvallende goudkleur van het testmodel daarbij een rol maar ook zon der dat is zo'n laag sportief model de vleesgeworden droom van tal van jongeren. Om hen maar meteen uit die droom te helpen: het wagen tje waarin ik mijzelf steeds weer een beetje moeizaam moest opvouwen'kost op dit moment op een haar na 37 mille. Er is nog wel een 1,6 versie te koop maar die komt toch ook op bijna 32 mille. En ik moet aannemen dat dat buiten het bereik van de meeste begerige jongeren zal zijn. Ze zullen het bij kijken moeten laten... Trouwens, deze Matra is ook niet ontworpen voor massa- produktie. Dat zijn voorgan ger - de Matra Bagheera - in zeven jaar een produktie van 50.000 stuks haalde beteken de in feite een verkoopsucces van de eerste orde. En het be tekende tevens dat er een op volger moest komen. Maar of die Matra Murena ook tot zo'n voor een sportmodel indrukwekkend groot getal zal komen is nog de vraag. Want exclusiviteit behoort mede tot de attracties van zulk soort wagens. Net als bij de Bagheera zit de motor midscheeps. En vlak voor die krachtbron staan de drie stoelen naast elkaar. En weer - evenals in de Baghee ra - zijn het drie betrekkelijk kleine kuipjes, waarin alleen wat minder royaal bemeten mensen zich écht gelukkig zullen voelen. Ikzelf behoor toch heus niet tot de groteren maar deson danks heb ik opnieuw ver geefs zitten zoeken naar een aangename zit. Zodra je ook maar een klein beetje rechtop wilt zitten stoot je het hoofd tegen het plafond en achter over zitten ontaardt onmid dellijk in een "hangen" op het stuitje. Daardoor heb ik de wagen niet werkelijk com fortabel kunnen vinden. Dat je jezelf er een beetje moei lijk in en uit moet wringen, nou ja, dat weet je als je aan zo'n laag model begint. De ontwerpers hebben de weg naar zo min mogelijk weer stand gezocht. Als andere merken al met een weer- standswaarde van even on der de 0.40 dik tevreden zijn •dan kan men zich voorstellen dat de 0.328 van deze Matra een bijna verbluffend resul taat is. Te danken aan de per fecte aërodynamica van het sierlijke lage model. En dat alles gepaard aan uitge kiende techniek. Want de wa gen stuurt zeer direct, ligt als het bekende blok op de weg. blijft in al zijn bewegingen zeer stabiel en laat zich heel gemakkelijk pittig opjagen. Het zou de waarheid geweld aandoen als ik beweerde dat de 118 paardekrachten van de 2155 cc motor geruisloos hun werk doen. Integendeel, er is een voortdurend zware brom goed hoorbaar. Het is ook geen opvallend soepele krachtbron die door middel van het wat te ver naar voren geplaatst pookje wordt be speeld. Maar er zit pit genoeg in. Bin nen de tien seconden van stil stand tot honderd kilometer snelheid. En een topsnelheid die griezelig dicht in de buurt van de 200 km per uur komt. Natuurlijk is zo'n krachtpatser tje flink dorstig als men wil dat het voortdurend het ach terste van zijn tong laat zien. Maar bij "normaal" gebruik is één op tien heel goed haal baar. Mede natuurlijk door de vijfde versnelling. Al grijp ik dat er nogal wat ruim te in het begrip normaal zit bij zo'n voor snelheid gescha pen wagen. Er is echter nog een facet aan de wagen dat ik niet onbe sproken wil laten. Dat is de hinderlijke reflectie van de ruiten. Het is my meermalen gebeurd dat ik naar rechts kijkend meende een auto naast mij te zien. Terwijl het niet meer dan een reflectie in de ruit was. De neiging tot een snelle stuurcorrectie moet men dan wel met ge weld onderdrukken. Ik vond het niet aangenaam. Als ik alles tenslotte nog eens op een rijtje zet dar moet ik uiteraard tot de conclusie ko men dat de ontwerpers wil lens en wetens hebben ge gokt op een beperkt aantal liefhebbers. Men kan nauwe lijks anders verwachten. Ze richten hun pijlen op de men sen met een wat dikkere por temonnee die grif door de knieen gaan voor het leuke smoeltje met de pittig op springende koplampen, de curieuze driezitsbank en niet te vergeten het vinnige ge weld onder de motorkap. Ze moeten de minder comfor tabele zit, de hinderlijke re flectie in de ruiten en de ui teraard niet al te royale kof ferbak voor lief nemen En gezien de verkoopresultaten van de Bagheera destijds is die soort automobilisten nog in voldoende mate aanwezig. In elk geval krijgen ze kwaliteit voor hun geld. Niet alleen technisch en motorisch maar ook wat de carrosserie be treft. De Murena is de eerste auto ter wereld die door mid del van thermisch verzinken tegen corrosie wordt be schermd. Matra geeft niet voor niets zes jaar garantie De paus heeft de Australische cu rie-kardinaal James Robert Knox (67) benoemd tot president van de pas opgerichte pauselijke raad voor het gezin. Totdat een opvolger is benoemd zal kardi naal Knox ook belast blijven met de leiding van de curie-congrega tie voor de sacramenten en de eredienst. Tot secretaris van de gezinsraad is de Chileense bis schop F.J. Cox Huneeus be noemd. De bestuursleden van de raad zijn allen bisschoppen, af komstig uit India, Polen, Guinee en Canada. De leden van de raad zijn nog niet door de paus benoemd. Dezen nullen praktisch allemaal leken zijn. De protestantse minderheden in Italië worden gediscrimineerd krachtens de uit de Mussolinitijd daterende wetgeving van 1929. De tweede algemene synode van Waldenzers en methodisten, die op het ogenblik in Torre Pellici bijeen is, heeft geëist, dat de si tuatie eindelijk in orde wordt ge bracht. De waldenzers en methodisten vormen in Italië kleine minder heden, namelijk rond 30.000 wal denzers en 6000 methodisten. Se dert twee jaar hebben beide ker ken een bestuurlijke king. Een toenaderingspoging tussen de Nederduits-gereformeerde kerk in Zuid-Afrika en haar zen dingskerken onder de zwarte, ge kleurde en Indische bevolkings groepen is spaak gelopen op de weigering van de Indier-kerk. Deze weigert aan gesprekken met de Nederduits-gereformeer de kerk deel te nemen. De reden ervan ligt niet in geloofsverschil len, maar in de steun die de blan ke kerk geeft aan het Zuidafri- kaanse Apartheidsbeleid. ADVERTENTIE De weigering van de Indische dochterkerk valt samen met de beschuldiging, afkomstig van militante gekleurde dominees, dat de Nederduitse-gereformeer- de kerk bezig is met de oprich ting van een alternatieve raad van kerken. De blanke kerk heeft deze beschuldiging ont kend. Naar aanleiding van de talrijke moordaanslagen op priesters hebben de bisschoppen van Guatemala een gezamenlijke verklaring uitgegeven aan het slot van hun plenaire vergade ring. Daarin zeggen zij de moord aanslagen op priesters en kate- cheten "niet als toevallige of geï soleerde gebeurtenissen" te be schouwen. Zij vermoeden dat deze aanslagen deel uitmaken van "een zorgvuldig uitgewerkt plan om de kerk van Guatemala angst in te boezemen". De bisschoppen wijzen erop, dat er in Guatemala op het ogenblik "een onbegrijpelijk klimaat van geweld" heerst, dat alle burgers bang maakt. De regering verwij ten zij, dat deze niets doet om de moordaanslagen op de priesters en andere kerkelijke medewer kers op te helderen. ADVERTENTIE moord, afkomstig uit Guatemala zelf, uit de Ver. Staten en Italië. Meestal betreft het priesters van wie bekend is, dat zij zich inzet ten voor het lot der arme bevol king De derde Islamitische onderwijs conferentie in Dacca, de hoofd stad van Bangladesh, heeft Isla mitisch onderwijs voor alle Isla mitische kinderen geëist. Zij mo gen geen onderwijs volgen, dat Laicistisch of areligieus is. Ook moet dringend afgeraden wor den. dat Islamitische kinderen scholen, colleges en universitei ten bezoeken, waar boeken ge bruikt worden, die uit een ande re dan de Islamitische cultuur komen. De conferentie heeft erop aange drongen, dat in alle Islamitische landen de regering een beleid voert, dat tegen met-Islamitisch onderwijs is gericht. Voor wat betreft de landen, waar de Isla mieten een minderheid eist de conferentie, dat de belan gen van de minderheid duidelijk worden verdedigd. Beroepingsberichten: Nederland se hervormde kerk: beroepen te Oostelijk-Flevoland parttime (toezegging) Hervormd Gerefor meerd Samen Op Weg mevr A.M. van Andel. kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Zuidclijk-Fle- voland (toezegging), nieuwe pre dikantsplaats, Hervormd Gere formeerd Samen Op Weg: F.S.J. van der Sar, kandidaat te Vleu- Bedankt voor Groningen (wijkge- meente Noord FVP): J. ter Haar te Oosterhesselcn. Gereformeer de kerken vrijgemaakt beroe pen te Musselkanaal-Valther- nutnd LSK Ho<.gend<M.i n. kandidaat te Groningen Christe lljke gereformeerde kerken be roepen te Nieuwpoort B. de Romph te Vlaardingcn. Donderdags openhuis en koffie. Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode best. Vrijblijvend natuurlijk Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13