LEIDSCH #01 DAGBLAD Formateurs aange: aangezocht Blokkade Wirschau voert spanning op Vliegen met grote vertragingen Massale tocht naar strand Duo Van Thijn - Kremers aan bod Verschoven Pohtie aan kust heeft handenvol werk Ontijdig einde van vakantie- zeereis Koningin Beatrix vraagt CDA-PvdA-duo CDA-PvdA-duo DINSDAG 4 AUGUSTUS 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36540 Oirecleuf G. Koopman Bmu W*ie S«g«i 1 Adj.-hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v*JE!?ÏÏ5 SCHIPHOL/WASHINGTON (GPD) - De staking van Ameri kaanse luchtverkeersleiders heeft tot een wereldwijde chaos geleid. Op de luchthaven Schip hol wachten vele honderden pas sagiers van KLM. Martinair en een aantal buitenlandse maat schappijen urenlang op een vlucht naar de VS. Op Schiphol werden gisteren al di rect zeven van de acht vluchten naar de VS van vijf maatschap pijen door de staking getroffen, mede doordat de Britse ver keersleiders uit voorzorg beper kende maatregelen hadden ge- WARSCHAU (AP/AFP) - De spanning in Polen rond de kritieke voedsel situatie is opnieuw geste gen, nu rond 300 vracht wagens en bussen van morgen bezit namen van twee belangrijke ver keersaders in de hoofd stad Warschau. Evenals gisteren verhinderde de politie echter dat de kara vaan doordrong tot bij het hoofdkwartier van de communistische partij. Een afdeling van de vrije vakbond Solidariteit had gisteren al aan gekondigd dat de vrachtwagens en bussen in het centrum van Warschau zouden blijven, om vandaag opnieuw te trachten bij het hoofdkwartier van de com munistische partij te komen. De Poolse televisie toonde beelden van de demonstratie en sprak van een actie tegen de regering. Ook werd meegedeeld dat de Zonnig en warm Zonnig en warm met middagtempera- tuur van ongeveer 26 graden. In de nacht en vroege ochtend mistbanken en minimumtemperatuur rond 15 gra den. Weinig wind. Voor de komende dagen blijft het weer stabiel. Temperaturen van 15 graden tot 26 graden in de middag. Elders in Europa blijft het weer zeer zomers. In Italië, het Balkangebied en in Griekenland worden temperaturen van 35 tot 40 graden gemeten. 5 augustus 1981 Zon op: 06.06, zon onder: 21.24 uur. Maan op: 12.02, maan onder: 23.53 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater: 7.32 en 19.55 uur, laagwater: 3.42 en 15.38 uur. nomen. De Britse verkeerleiders vormen tussen Midden-Europa en de VS de laatste schakel hoe wel die van Schiphol in dit ver keer ook een belangrijke rol spe len. Alleen een KLM-vliegtuig naar Chicago kon op tijd van Schip hol vertrekken. Andere vliegtui gen van de KLM, van Martinair, Finnair, Japan Air Lines en de Jordaanse maatschappij Alia lie pen vertraging op. De KLM had voor maandag, vertrekkend van Schiphol, twee vluchten voor New York, een voor Chicago en een voor Atlanta en Houston op oproerpolitie versterkingen ach ter de hand houdt en onder ande re voorraden traangasgranaten gereed heeft. Een vakbondsfunc tionaris noemde het optreden van de politie volkomen absurd. "Als men de betogers rustig hun gang had laten gaan was ieder een al lang weer thuis geweest", zei hij. Ook de arbeiders in andere Poolse steden hebben protestacties te gen de voedselcrisis aangekon digd. Onder meer in Czestocho- wa en Radom zijn voor deze Aanhoudingen in Breda Geen straf zaken voor arrestaties BREDA (ANP) - De Bredase hoofdofficier van justitie zal geen vervolging instellen tegen de burgemeester van Breda, W. Merkx, of tegen de plaatselijke commissaris van politie M. Strooper. Ook zal hij de mensen die op Koninginnedag in Breda wegens een overtreding zijn aan gehouden, niet vervolgen. Dat heeft de officier van justitie mevrouw mr. Calkoen vanoch tend meegedeeld. Over het poli- tie-optreden in Breda, tijdens het bezoek van koningin Beatrix- en prins Claus op Koninginnedag, zijn destijds ruim zeventig klach ten ingediend. Er werden op die dag 144 mensen aangehouden. Het advokatenkollektief in Breda zal waarschijnlijk volgende week dagvaardingen sturen aan burge meester Merkx, waarmee 39 van de arrestanten een financiële ge noegdoening proberen te krij gen. het programma staan, alle met een Boeing-747 en op elke vlucht goed voor circa 350 tot 412 passa giers. Per week heeft de KLM op het ogenblik 29 vluchten naar de VS. Martinair heeft voor deze week vier vluchten naar de VS op het schema. Woordvoerders van beide maat schappijen bevestigen echter dat in het bijzonder het aansluitende en het voorafgaande vervoer in de VS de meeste problemen zul len opleveren. Zoveel mogelijk zal worden getracht de passa giers per bus verder (of vooraf) te week waarschuwingsstakingen uitgeroepen. In Krakow en enke le andere steden staat voor deze week een nieuwe hongermars op het programma. De regering en de vakbeweging zullen hun beraad morgen weer hervatten om oplossingen te bie den voor de voedselcrisis die het hele land in nog steeds toene mende beroering brengt. (Zie ook pagina 6). (Van een onzer verslaggevers) REGIO - Het mooie weer heeft vanochtend aan de kust tot grote problemen geleid. De politie had grote moeite om het verkeersaanbod op de toegangswegen af te wikke len. In Rijnsburg, Oegstgeest en Sassenheim moest de politie handelend optreden om een file te voorkomen. Maar in Rijnsburg ontstond rond elf uur toch een flinke opstop ping. Rond het middaguur Het verzoek van de koningin volg de gisteravond pal op de aanhie- ding van het eindverslag van de informateurs Lubbers, De Ko ning en Van Thijn, waarin de drie laten weten dat tot formatie van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 kan worden overgegaan. Uit reacties van Van Agt (CDA) err Den Uyl (PvdA) bleek gister avond echter dat die basis zeer broos is. Terlouw (D'66) zei van morgen dat de problemen nog even groot zijn als vorige week. Vooral de vraag of de sociaal-eco nomische paragraaf van het re geerakkoord (koopkracht, werk gelegenheid, bezuinigingen) tij dens de komende formatie nog kan worden opengebroken, was een twistpunt. Volgens Den Uyl legt Van Agt hier een tijdbom on der de formatie. Ook de kerwa- penparagraaf was aanleiding voor tegenstrijdige interpreta ties. De informateurs hebben de wens van het CDA overgenomen, dat de sociale partners, Zijlstra (pre sident van De Nederlandse Bank) en Van den Beid (direc teur Centraal Planbureau) tij dens de formatie moeten worden geraadpleegd over „de conclu sies zoals deze thans bereikt zijn" over het sociaal-econo misch beleid. Volgens Van Agt moet het eindver slag van de informateurs worden gelezen in het licht van de eerde re CDA-brief. Hierin schreef hij dat hij verwachtte dat tijdens de formatie overeenstemming be reikt zou worden over de sociaal- economische paragraaf, waar mee het CDA ontkende dat er al sprake zou zijn van een akkoord. „Wij zullen nooit akkoord gaan met een situatie waarbij geen re kening gehouden wordt met de adviezen", zei Van Agt gisteren. Den Uyl daarentegen ontkende pertinent dat de bestaande para graaf opengebroken kan worden. De informateurs hebben de wens van het CDA volgens de PvdA- leider „afgegrendeld" door te stellen, dat de formatie „op basis leek de drukte weer iets af te nemen. Tegen de avond zal het echter weer erg druk wor den als de tienduizenden badgasten terugkeren. Ook in de badplaatsen was het een chaos. De Noordwijkse politie was overgegaan op het zogenaamde 'zakkenbeleid'. Zij had over alle parkeerver bodsborden een zak gehan gen om zo een groter aantal parkeerplaatsen te scheppen. Volgens de wachtcomman dant was het in Noord wijk van de bereikte overeenstem ming over program en zetelver deling" kan beginnen. De adviezen kunnen volgens hem alleen tot uitdrukking komen in het beleid van het kabinet, wan neer dat er eenmaal zit. De inter pretatie die Van Agt geeft aan de conclusies van de informateurs, betekent dat deze een „tijdbom onder de formatie" legt. aldus Den Uyl. In plaats van de door de CDA-frac- tie verworpen defensieparagraaf stellen de informateurs een nieu we tekst voor. Daarin staat niet meer dat Nederland, indien in december moest worden beslist, neen zou zeggen tegen de plaat sing van kruisraketten. Ook staat vermindering van atoomtaken niet meer dwingend vermeld. In enigszins afgezwakte vorm is de eerdere voetnoot van de PvdA verwerkt, waarin die fractie aan kondigde van de rakettenkwes- tie een breekpunt te zullen ma ken, nog wel in de tekst ver werkt Van Agt zei blij te zijn dat de defen sieparagraaf van 'een aantal on gerechtigheden' is verlost. Voor al benadrukte hij dat er verband is gelegd tussen de beslissing over de kruisraketten en die over vermindering van atoomtaken. 'Het verbod om dat verband te leggen is opgeheven, dus wordt dat verband nu gelegd', aldus Van Agt. Hij zei de tekst in zijn fractie te zullen verdedigen, evenals D'66-leider Terlouw. Ook Den Uyl zal zijn fractie posi tief adviseren, maar hij wil wel dat de PvdA-fractie nog eens on dubbelzinnig uitspreekt dat een eventueel ,ja" van het kabinet tegen de kruisraketten voor haar een breekpunt zal zijn. „Deze zaak is te belangrijk om ruimte voor misverstanden te laten", zei hij. „In de tekst ligt opgesloten dat een kabinet waaraan de PvdA deelneemt niet tot plaat sing van de kruisraketten zal overgaan". een gekkenhuis. "We stape len ze maar op elkaar. Ja, ik maak er maar een lolletje van anders word je helemaal ge tikt", aldus de politieman. In Wassenaar was vanochtend de toegangsweg naar de Was senaarse Slag afgesloten. Alle parkeerplaatsen (ruim dui zend) waren vol. Katwijk had iets minder last van de druk te. Daar was rond het midda guur nog plaats voor enkele strandbezoekers. 14 PAGINA'S VVCS-voorzitter Karei Jansen. "Sancties tegen negatief voetbal" PAGINA 9 Irritatie tussen Amerika en Bonn PAGINA 6 Adviesraad: "Medici zijn te loslippig" PAGINA 7 Wereldwijde chaos in luchtverkeer PAGINA II Het smeden van een OJ'/JJ,* kabinet van CDA- dUff? PvdA-D 66 is nu van de informatieperiode in het formatiesta dium beland, normaal een station verder, maar daar kan in dit geval nauwelijks van worden gespro ken. De onenigheid op sociaal- econno- misch gebied en op het terrein van de kernbewapening is geble ven. alleen heeft men er weer an dere woorden en termen voor ge vonden. Het eindverslag van de informa teurs op die essentièle punten is vaag, moest dat ook wel zijn om dat er geen overeenstemming was. maar dat laat aan partijen alle ruimte hun eigen interpreta ties van het akkoord in stand te houden. Waarna alle ruzies tij dens de formatie weer kunnen losbreken. Van Agt haalt uit het rapport van de informateurs dat er een koppeling tot stand is gebracht tussen af stoting van kerntaken en plaat sing van kruisraketten. D Uyl zegt dat dat absoluut niet het ge val is. De letterlijke tekst op dit gebied is iets voor schriftgeleer den. Tevens meent Van Agt dat het con sulteren van een aantal sociaal- economische mandanjnen in de formatieronde nog wel degelijk wijziging kan brengen in deze pa ragraaf van het regeerakkoord. Den Uyl sluit dat uit CDA-mfor- mateur Lubbers is van oordeel dat alleen als blijkt dat in het cij- ferwerk fouten zitten bijstelling mogelijk is. Economisch cijfer- werk heeft door de jaren heen al zoveel gekissebis opgeleverd dat wie op dit punt dwars wil liggen altijd wel wat van zijn gading vindt. Zelfs op het minst zware punt van onenigheid, over de invulling van de post onderwijs, spreken Van Agt en Den Uyl andere taal Voor Den Uyl zal de toekomstige mi nister Van Kemenade de duidelij ke leider zijn van het departe ment, Van Agt betitelt hem als een "wat rijker begiftigde minister zonder portefeuille Meer nog dan bij de andere stnjdpunten kan men uit die laatdunkende op merking proeven hoe slecht de sfeer wel is tussen CDA en PvdA Van informatie naar formatie het is niet meer dan het overhevelen van de zak problemen naar ande re kabinetsknutselaars. Dat biedt ongetwijfeld nieuwe speelruimte aan Van Agt, want bij de dne in formateurs kon hij geen openin gen meer maken. Om het be staande tere evenwicht niet te verstoren lijkt het daarom goed meer dan één formateur te be noemen. Informateur Lubbers heeft nogal stoer en optimistisch geroepen dat wie nu nog van de formatie- trein springt ongetwijfeld ledema ten breekt Het doet overdreven aan. Om in NS-termen te blijven: zo snel n|dt die trein nog niet. En misschien gaat Van Agt wel lie ver met de arm in de mitella naar Wiegel dan dat hij zonder uiterlij ke kwetsuren een kabinet met so cialistische lastposten en achter dochtige Democraten aanvoert. De naam van dr. Johan (in Limburg: Sjeng) Kremers. commissaris der koningin in Limburg (gouverneur), dook in deze formatieperiode voor het eerst op toen hij werd ge noemd als kandidaat voor het premierschap. Het CDA had zich toen nog niet uitge sproken over de kandidatuur van Van Agt voor deze post. Later, toen het ministerie van onderwijs in eerste instantie aan het CDA was toegewezen, kwam hij in beeld als moge lijke onderwijsminister. Nu komt hij voor de derde keer m de formatie bovendrijven als kandidaat-formateur Kremers (48 jaar, vader van drie kinderenwas hoogle raar in de psychologie aan de universiteit van Nijmegen, is nog steeds voorzitter van het stichtingsbestuur van deze commissaris der koningin in Limburg en was voor die tijd vijf jaar lang voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Als gouverneur van Limburg heeft de in Nieuwenhagen ge boren Kremers zich vooral in gespannen voor de "Lim burg-promot ion": op alle mo gelijke manieren probeert hij bedrijven voor zijn provincie te interesseren, ook al omdat de iverkloosheid daar erg groot is. Kremers, die tot de KV P-bloedgroep behoort, staat bekend als een creatieve bedenker van compromissen. Drs. Ed oan Thijn (PvdA) weet als geen ander waarom in 1977 de formatie van een tweede kabinet-Den Uyl mis lukte. De Amsterdamse docto randus in de politieke en so- Dr J. Kremers ciale uietenschappen schreef er een bestseller over, getiteld "Dagboek van een onderhan delaar". Later heeft Van Thijn nog eens gezegd dat het destijds, toen het programma al rond was. niet i^erslandig geweest Den Uyl tot forma teur te benoemen Van Thijn zou, als het allemaal goed gaat. in het tweede kabi net-Van Agt VVD-leider Wie gel moeten opvolgen als mi nister van binnenlandse za ken. Of het allemaal goed gaat heejt hij nu als (kandi daat-) formateur voor een be langrijk deel zelf in de hand. if LEIDSCH DAGBLAD ie Wilt u mi] nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp. bon ingevuld tn een open enveloppe zonder postzegel opsturen naarLetdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Laden en de krant komt SNEL in de bus DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix heeft dr. Kremers (CDA) en drs. Van Thijn (PvdA) gevraagd zich te bera den over een formatieopdracht. Omdat het standpunt van de fracties over het eindverslag van de infor- mateurs nog niet duidelijk is, is nog niet meteen tot een benoeming overgegaan. De fracties van PvdA en D'66 en het fractiebestuur van het CDA kwamen vandaag bijeen. WALES - Vierhonderd vakantiegangers moesten gered worden van het passagiersschip Prince Ivanhoe toen dat tegen een gezonken obstakel was aangevaren. Het Britse schip, dat water begon te maken, was op een cruise langs de kust van Engeland. Alle passagiers werden gered. Eén man stierf aan een hartaanval, nadat hij gered was.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1