a Kers Eredivisieclubs: 'Liever reclame dan tv-flitsen" Lraiiis wint Derby Dravers Den Haag lijdt wéér nederlaag Politie legt kordon rond 'Springbokken' MAANDAG 3 AUGUSTUS >°81 SPORT SPORT SPORT de degradatiekandidaten. De Ha genaars verloren het afgelopen weekeinde van de eerse-divisio- nist SW met 2-0. Peitsman en Versluis (record) scoorden voor de Schiedammers. Eerder ver loor FC Den Haag van Helmond Sport en Excelsior. De laatste ploeg verloor slechts met mi niem verschil van PSV. Voor 1200 toeschouwers verzorgde Jan Poortvliet de winnende tref fer. Ook FC VW gaf een eredivi- sionist knap tegenstand. Lands kampioen AZ'67 won via treffers van Kist en Peters slechts met 2—1. Taihutto doelpuntte tegen. Met diezelfde cijfers versloeg Haarlem SC Amersfoort. Het centraleverdedigingsduo Haar en Huyg tekende voor de score. Piet Struyk scoorde tegen. Tenslotte trekt Veendam de goede reeks van resultaten in de oefen periode door. Ditmaal werd Wa- geningen in Appelscha versla gen. McNulty, Hulshoff en Metz scoorden voor de noorderlingen. Tollenaar en Rietveld verzorg den de Wageningse produktie. Stapleton Manchester United heeft diep in de beurs getast om voetballer Frank Stapleton van Arsenal aan zich te binden. De Manchester-ploeg is r«c"ü V' V BVO's willen weer geprek met CRM en NOS i ft W\ li. -* i 3 L Stadion-directeur Frits de Kimpe had zich kennelijk de waarschuwingen van minister Til Gardeniers aange trokken. "Eén rij reclameborden, anders geen tv-beelden van het Feyenoord-toernooi"had de bewindsvrouwe bevolen. Gevolg: volop vraagtekens in het stadion... DEN HAAG (GPD) - De betaald-voetbalorganisaties zullen vanavond tijdens een spoed vergadering in Utrecht het sectiebestuur verzoeken opnieuw met minister Gardeniers (CRM) en de NOS rond de tafel te gaan zitten. De clubs willen via het sectiebestuur bereiken dat de minister alsnog een overgangsperiode voor het betaald voetbal instelt na de afgelopen zaterdag in werking getreden regeling sluikreclame op televisie, die het aantal reclame-borden in de stadions volkomen aan banden legt. bereid om een bedrag van 5,4 miljoen gulden te betalen om de aanvaller van Arsenal te strik ken. Thoresen De Noor Halvar Thoresen, deze zo mer door PSV overgenomen van FC Twente, heeft zaterdag de vriendschappelijke wedstrijd te gen Excelsior in Rotterdam niet uit kunnen spelen. Thoresen kreeg te veel hinder van een hardnekkige achillespeesblessu- De blessure liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar viel achter af alleszins mee. De Noor, die vo rige week in de vriendschappelij ke wedstrijd tegen Den Bosch aan zijn achillespees werd ge raakt, kreeg zaterdag een "tik" op dezelfde plek. Minder ernstig dan werd verondersteld. Het is te verwachten dat de Noorse inter national woensdag in het toer nooi van Beerschot weer met PSV zal kunnen meespelen. Verbeek Robert Verbeek van Sparta is op de Caraibisch/Amerikaanse toer- nee van zijn club vorige week dusdanig geblesseerd geraakt, dat hij voorlopig niet in actie kan komen. De 20-jarige middenvel der liep vorige week zondag op Jamaica, op zijn verjaardag, een blessure aan de linkerknie op. Naderhand bleken de kruisban den ernstig te zijn verrekt. Ver beek was vorig seizoen door de zelfde blessure zeer lange tijd uit de running. Ofschoon betwijfeld mag worden of de bewindsvrouwe in zal gaan op dit verzoek van de KNVB. be tekent het eventuele gesprek toch de laatste strohalm voor de liefhebbers van voetbalflitsen op tv. Slechts één club in de eredivi sie, zo werd het afgelopen week einde bekend, is namelijk bereid het aantal reclame-borden in zijn stadion naar CRM-maatstaven terug te brengen en daarmee een tv-uitzending mogelijk te ma ken: Willem II. PEC Zwolle en NEC zijn bereid over de nieuwe situatie „na te denken". De stadions van PSV, Feyenoord en Ajax waren reeds goedgekeurd voor tv-uitzendin- gen, maar FC Twente, Roda JC, FC Den Haag. FC Utrecht, AZ'67, Go Ahead Eagles. NAC. FC Groningen. Sparta, MW, ROTTERDAM (GPD) - Twee toernooidagen hebben zeer nadrukkelijk aangetoond dat Feyenoord nog lang niet is waar het over veertien dagen zijn moet. Anders dan bij de verrassende winnaar Celtic, dat de hoofdprijs via een finalezege van 2-1 op Dukla Praag mee naar huis nam, is er bij de Kuipploeg nog heel wat werk aan de winkel. Op papier moet er stevig aan kracht zijn gewonnen; in twee dagen praktijk werden dezelfde zwakhe-' den als vorig seizoen genadeloos blootgelegd. Het is dus nog altijd veel geschreeuw (Wijnstekers: "Ik heb me gek lopen roepen") en weinig wol wat Feyenoord kenmerkt. Vertaald naar voetbaltermen houdt dat in dat de één het goede werk van de ander teniet doet en dat er kansen bij de vleet worden gemist. Daaraan lag het voornamelijk dat Feyenoord niet verder reikte dan een teleurstellende vierde plaats in het eigen toernooi. Zelfs met tien man (sterspeler Lozana was volledig afgesch- minkt met een rode kaart na een kopstootbeweging) en een verre gaande lusteloosheid, slaagde Anderlecht er nog in de thuisclub in de directe confrontatie te ach terhalen en via de strafschoppen- serie te passeren. Dikke pleister op de wonde was dat het toernooi financieel een door slaand succes kon worden ge noemd. Met in totaal bijna 62.000 kijkers trokken slechts 20Ö0 klan- Doping kost Zwitserse voetballers een kapitaal BERN (ANP) - De Zwitserse voetballers die in het ko mende seizoen worden be trapt op ongeoorloofde dping, zullen een zware straf krijgen. Dit heeft de Zwit serse voetbalbond bij de aanvang van het nieuwe sei zoen gezegd. De betrapte spelers zullen niet, zoals vorig seizoen nog gebeurde bij vier betrapte dopinggebruikers, straffe loos blijven. Bij de eerste de beste keer dat bij de contro le niet toegestane stoffen in de urine worden aangetrof fen, zal de betreffende voet baller voor zes wedstrijden worden geschorst. Daarbij wordt een lijst opgemaakt welke stoffen werden gevon den en wordt het "misdrijf op de straflijst bijgeschre ven. Deze lijsten worden ook gepubliceerd. Als een speler voor de tweede keer wordt gegrepen, moet hij op een uitsluiting van één jaar rekenen. Als van één vereniging twee of meer spelers op het gebruik van verboden middelen worden betrapt, zullen punten wor den afgetrokken van het tot dan toe behaalde totaal van die club. Spelers kunnen gedurende een schorsing als gevolg van het gebruik van dope ook niet meer worden opgesteld in vertegenwoordigende elftal len. Deze regels gelden alleen voor wedstrijden in de hoogste divisie in de Zwitserse com petitie. ten minder door de poorten van de Kuip dan in het topjaar 1979. Het hadden er dit keer volgens directeur Stephan ettelijke dui zenden meer kunnen zijn, als Feyenoord de finale had gehaald. „Wat voor een thuisclub eigenlijk een vast gegeven moet zijn". Zijn werknemers spotten echter voor het tweede achtereenvol gende jaar met die „gouden" re gel en deden ook nauwelijks aan klantenbinding. In beide wed strijden werd de formatie ge striemd door fluitconcerten, ge dirigeerd door het trouwe, maar fanatieke vak S. Geen rust In het veld miste Feyenoord zulke gangmakers. De speciaal daartoe aangetrokken Van Hanegem en Jeliazkov slaagden er vooralsnog niet in de zo noodzakelijke rust te brengen. Van Hanegem speelde in anderhalve wedstrijd zeker niet slecht, maar kon nog niet voor eenheid zorgen. Toch heeft hij zich nu al in een belangrijke positie gemanoeuvreerd binnen het team, want vanaf het moment dat hij in de kleedkamer bleef met een spierblessure (in de pau ze van het duel met Anderlecht) miste de ploeg duidelijk „her sens" zoals ook trainer Jezek had geconstateerd. Jeliazkov vertolkte in twee volle duels een merkwaardige rol. Vrij dag presenteerde hij zich ronduit zwak en na het duel tegen Celtic werd er nogal wat kritiek op hem geuit omdat hij het vuile werk op het middenveld had laten op knappen door zijn collega's. Van Hanegem merkte toen op dat hij „wel twee zuurstofflessen" op zijn rug zou mogen binden als dat zo door zou gaan. Tegen Ander lecht liet Jeliazkov zich kennen als een goede voetballer, die al leen op de verkeerde plek is ge posteerd. Hij trok bijna constant naar de punt van de aanval waar hij tot zijn opvallendste acties kwam. Zowel in positieve als in negatieve zin, overigens. De meervoudig Bulgaarse international gaf zijn team met een droomgoal (fraaie effectvolle lob) de leiding, maar miste net als de echte spits Kac- zor ook twee keer voor open doel en was er tenslotte de oorzaak van dat Feyenoord naar de vierde plek werd verwezen door als eni ge in de fout te gaan in de straf- schoppenserie. Penaltyreeks De penaltyreeks was noodzakelijk geworden omdat Willy Geurts de Belgen een paar minuten voor tijd op 1-1 had gebracht. Een op vallende prestatie omdat Ander lecht al vanaf de 51e minuut met tien man had moeten spelen na dat Lozano het hoofd had verlo ren met een kopstootbeweging naar Hans Groenendijk (de inval ler voor De Kromme). De gelijk maker benadrukte dan ook hoe zeer Feyenoord weer met zichzelf liep te tobben voor eigen publiek en gaf tevens aan hoeveel werk Jezek nog te doen heeft voor de start van de competitie. Celtic is al wat verder gevorderd. Het danig verjongde team, ge steund door zo'n 500 supporters, verraste door het favoriete Dukla Praag in de eindstrijd met direct voetbal af te troeven. Twee tref fers van middenvelder McLeod (3e en 20e minuut) waren teveel voor de technische Tsjechen, die voor de pauze wel terugkwamen via de beste toernooivoetballer Kriz, maar die tenslotte toch te kort schoten. Celtic mocht de 20.000 gulden bedragende hoofd prijs én de bonus voor de topsco rer (McLeod) meenemen naar Schotland. Een pikant cadeautje voor coach Billy McNeill, die elf jaar geleden met zijn handsbal in Milaan niet kon verhinderen dat Feyenoord de Europa-Cup pakte. Met diezelfde hand drukte hij nu zijn stempel op het toernooi van Rotterdam, waar Feyenoord met de Fair-Playcup achterbleef. De tijden zijn goed veranderd. PAUL DE TOMBE Andrej Jeliazkov wordt na het missen van zijn penalty getroost door Anderlecht- trainer Ivic.- Haarlem en De Graafschap wij zen de nieuwe regeling pertinent af. Deze twaalf clubs verkiezen dus duidelijk de inkomsten die voortvloeien uit het plaatsen van reclame-borden boven de vol gens hen „geringe" vergoeding die men ontvangt voor het toe stemmen in een tv-uitzending. Of zoals voorzitter Arie Ligthart van AZ het verwoordde: „Top- .sport kan niet zonder commer cie. Als wy ons stadion nu zou den aanpassen, betekent dat een opoffering van ruim 350.000 gul den. En dat staat niet in verhou ding met de vergoeding die wij van de NOS krijgen". „De enige oplossing voor het ko mende seizoen is dus een over gangsperiode die gebruikt kan worden voor overleg tussen alle belanghebbenden", aldus Leo van Zandvliet, voorzitter van de Federatie van Betaald Voetbalor- ganisaties (FBO). „Dat is eigen lijk ons voorstel al geweest vanaf het moment dat de minister haar nieuwe richtlijnen aankondigde. De clubs zitten met veel langlo pende contracten voor het plaat sen van reclameborden. En con tracten blijven nog altijd con tracten. Daar heb je je aan te hou den. Zelfs op korte termijn is het gewoon onmogelijk voor de clubs om zich naar de nieuwe re geling te richten. Daar is tijd voor nodig". Contrast In schril contrast met deze laatste uitspraak van Van Zandvliet staat de mening van demissio nair minister van CRM, Til Gar deniers. De bewindsvrouwe toont zich uitermate verbaasd over de „overvallen" houding die de KNVB en de clubs zich aan meten. „De clubs in het betaald voetbal blijven maar uitroepen dat zy te weinig tijd hebben ge had om afdoende op deze nieuwe richtlijnen te reageren: dat ze ei genlijk werden overvallen door de nieuwe richtlijnen. Onzin, we zijn eind '78 reeds begonnen met een onderzoek hoe reclame op tv is terug te dringen. Het daaruit HMUHirande rapport was in de zomer van '79 tn concept gereed en in juni '80 klaar. Vanaf die tijd, nu dus ruim een jaar gele den, heeft een werkgroep, be staande uit afgevaardigden van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) en de NOS, zich bezig ge houden met de vraag hoe die richtlijnen op sportgebied toege past zouden moeten worden. Daar hebben we uiteindelijk, en wederom in goed overleg, afspra ken over gemaakt, die eind '80 in de Tweede Kamer zijn bespro ken". „Het verslag van die discussie - de Kamer was van mening dat de sport nog te veel de vrije hand werd gelaten - en de reactie van de sportwereld op het uiteinde lijke resultaat, was in de meeste kranten uitgebreid terug te vin den. Kortom de sportwereld was op de hoogte van dc gehele ontwikkeling En hoewel de re geling sluikreclame op televisie al op 1 januari jongstleden in werking trad, hebben we de sportwereld ondanks die weten schap toch nog uitstel, of noem het een overgangsperiode, ver leend tot 1 augustus zodat zij maatregelen kon treffen Een tweede overgangsperiode, waar de clubs nu schijnbaar weer op aan willen sturen, lijkt mij dus wat overbodig". WASSENAAR (ANP) - Aonne de Wrede heeft gisteren op Duin- digt met het paard Uranis ter Lu- ne op spectaculaire wijze de 57s- te Derby voor Dravers gewon nen. De 30-jarige Fries slaagde er in de bijzonder spannende slotfa se in op het juiste moment een eindsprint in te zetten om het lei dende duo Uno Hazelaar/Udo Rotary te achterhalen. Ook de met Uranis ter Lune meesprin- tende Urioca S ging vlak voor de finish nog over het tweetal heen. Het verschil met Uranis ter Lune was zeer gering. Pikeur Hugo Langeweg zei tenminste na af loop: "Als de race twee meter langer was geweest had ik ge wonnen". Nu ging de eerste prijs van 100.000 gulden, een record voor Neder land, naar Aonne de Wrede met Uranis ter Lune Hij had zich de gehele wedstrijd, die ging over 2500 meter, vrij rustig gehouden en profiteerde uiteindelijk van de rivaliteit tussen Jan Wagenaar (met Udo Rotary) en Wim Velis (met Uno Hazelaar). Nadat Un predictable direct na de autostart de leiding had genomen kwamen na de eerste bocht Udo Rotary en Uno Hazelaar onweerstaanbaar naar voren. Beurtelings namen zij de kop. daarbij smijtend met energie. Dat brak hen in de slot fase, toen Uranis ter Lune en Urioca S nog kracht over had den, op. De kilometertijd van de winnaar, 1.20,6, was slechts een- tiende boven het derbyrecord, Uranis ter Lune dat Tony Vitesse vorig jaar ves tigde. De zege van Uranis ter Lu ne bracht een winnend bedrag van f29.80. Het trio 14-4-2 lever de f566,50 op. Ongeveer 6000 toeschouwers zorgden voor een record van de totalisator-omzet van bijna een miljoen gulden (f967.980,-). PALMERSTON NORTH (ANP) - Dankzij een stevige barricade om het veld, waarop het Zuidafnkaanse rugbytcam zaterdag in Palmerston North zijn derde wedstrijd tijdens de tournee in Nieuw-Zeeland speelde, hebben zich tydens dit duel geen onge regeldheden rond en op het veld voorgedaan. De "Springbok ken" wonnen de wedstrijd tegen de provinciale kampioen Ma- nawatu met 31-19. De Nieuwzeclanders hadden by rust nog een voorsprong van 7-4. Om incidenten te voorkomen was het stadion waarin werd ge speeld omzoomd met gewapende politiemensen Er waren zelfs agenten overgevlogen uit andere steden Door het leger was 's nachts een nng van prikkeldraad om het stadion gelegd Onge veer 5000 demonstranten marcheerden vanuit het centrum van Palmerston naar het rugbyveld. Daar wachtte de politie hen met getrokken gummiknuppels op. Op het bevel te vt-rdwijnen. ver trokken de meesten naar een nabygelegen rugbyveld Daarna verspreidde de massa zich zonder dat zich incidenten voorde den Er werden slechts twee arrestaties verricht voor lichte over tredingen van de openbare orde. De Springbokken hadden ruim drie kwartier nodig om in hun spel te komen. Toen was het echter gedaan met de tegenstand van Manawatu, dat by rust nog een 7-4 voorsprong had In Palmer ston waren 20.000 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9