Zendpiraat de mond gesnoerd Hartpatiënt overleden Spreiding Rotterdamse migranten gaat stroef Vredesdorp in Beilen groeit Bedrijfsleven speurt verder Justitie zoekt eigenaar "Geen klap BP in Europoort" Duizend deelnemers verwacht Periodieke autokeuring niet vóór '86 Müjoenenroof bij Dordtse juwelier Opnieuw Rus in Noordzee Wiegel noemt formatie "gepruts Wijsmuller verzorgt sleep van de eeuw Nederlander leefde drie dagen met kunsthart MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Het be drijfsleven in Nederland heeft in 1979 bijna drie mil jard gulden uitgegeven aan met eigen personeel verricht speur- en ontwikkelings werk. Dit is ruim zes procent meer vergeleken met het jaar daarvoor, zo blijkt uit gege vens van het Centraal Bureau van de Statistiek. ROTTERDAM (ANP) - Het spreidingsbeleid voor mi granten zoals het gemeen tebestuur van Rotterdam dat voor ogen staat, ver loopt stroef. Weerstanden tegen dat beleid, gebrek aan grote woningen, rela tief veel weigeringen door migranten en onvoldoen de opvang in de zoge naamde "spreidingswij- ken" zijn daarvan de be langrijkste oorzaken. Dit schrijft de commissie spreiding in de eerste rapportage over de uitvoering van het spreidingsbe leid in Rotterdam gedurende de eerste helft van 1981. Rotterdam wil de migranten uit hun achter standsituatie op diverse gebie den (vooral huisvesting) halen door hen vanuit de stadsvernieu wingsgebieden meer over de ver scheidene nieuwbouwwijken van de stad te spreiden. De woningbouwverenigingen in Rotterdam stelden eind 1981 1280 woningen in de niet-stads- vernieuwingsgebieden extra be schikbaar voor het spreidingsbe leid. Inmiddels hebben 351 ge zinnen zich als gevolg hiervan in een van deze wijken gevestigd. Onder hen waren 314 migranten gezinnen, een resultaat dat de commissie spreiding teleurstel lend noemt, maar door het ge meentebestuur wordt gezien als een logisch gevolg van aanloop problemen. De commissie spreiding vindt dat er bij het spreidingsbeleid naar een bredere aanpak moet wor den gestreefd, zonder het aspect herhuisvesting uit het oog te ver liezen. De problemen van de mi granten liggen vaak ook op het gebied van onderwijs, werkgele genheid, deelneming in sociaal en cultureel leven en beleving van de religie. De gemeente zal doorvoor binnenkort met nadere voorstellen komen. Het spreidingsbeleid verloopt ook niet al te vlot door een gebrek aan grote woningen. De commis sie vindt dat daarom snel wonin gen, in overleg met beheerders, moeten worden samengevoegd. Ook zouden andere Rijnmondge meenten meer bij het spreidings beleid betrokken kunnen wor den. Tot op heden heeft slechts één van deze gemeenten een be tekenende hoeveelheid woning wetwoningen voor het Rotter damse spreidingsbeleid beschik- baar gesteld. Het college van B en W van Rotter dam vindt, in een reactie de rap portage van de commissie sprei ding. dat toch reden is voor een bescheiden optimisme. "Migran tenbeleid is een zaak van lange adem. De verleiding is groot snelle en zichtbare resultaten te willen zien, maar een werkelijke integratie en participatie berei ken we pas op langere termen", aldus het college, dat binnenkort met diverse raadscommissies over de tussentijdse rapportage in de slag moet AMSTERDAM (GPD) Met een bliksemactie, uitgevoerd door de rijkspolitie te water, heeft justitie in de vroege ochtenduren van zaterdag een einde gemaakt aan de activitei ten van de nieuwe zendpiraat Paradise Radio. Enkele uren voordat de illegale zender officieel met de radio-uitzendingen zou gaan beginnen, enterden vijftien man van de rijkspolitie het zendschip Magda Maria. Het schip is in beslag genomen en naar Amster dam gesleept. Vier personen die zich aan boord van de Magda Maria bevonden, zijn na verhoor heengezonden. De actie stond onder leiding van de Rotterdamse officier van justitie mr. H. de Doelder, die is belast met de opsporing van misdrijven op de Noordzee. Vrijdag besloot hij tot actie over te gaan, nadat het onderzoek naar de justitiële kanten was afgerond. „We wil den zo snel mogelijk een einde maken aan de activiteiten van de zeezender", zo lichtte de officier tijdens een persconferentie toe, „om te voorkomen dat nieuwe zendpiraten het voorbeeld van Paradise Radio zouden volgen". Vrijdagavond om elf uur scheep ten vijftien man van de rijkspoli tie te water zich in Den Helder in op het marinefregat Jaguar. Bo vendien vertrok vanuit IJmui- den twee uur later een boot van de rijkspolitie met nog eens vijf man aan boord. Om half zes be reikten beide schepen de kust- ROTTERDAM (ANP) - De direc teur van de BP-raffinaderij in Europoort, N. Stenstra, verwacht niet dat het besluit van BP de raffinagecapaciteit in Europa met een kwart te verminderen ernstige gevolgen zal hebben voor de Rotterdamse vestiging. Dit jaar komt bij BP in de Euro poort namelijk juist een ingrij pende ombouw-operatie klaar die de produktie meer moet af stemmen op de vraag naar lichte re produkten. Deze operatie is in 1977 begonnen en heeft ongeveer één miljard gulden gekost, aldus Stenstra. Hij meent dat de Rotterdamse vestiging in het totaal van Euro pese BP-raffïnaderijen daardoor er relatief gunstig uitkomt. Niet verheeld kan echter worden dat ook de raffinaderij in Rotterdam momenteel op 50 tot 60 procent van de capaciteit draait door de verminderde vraag naar oliepro- dukten. De raffinaderij van BP in de Euro poort is de grootste van BP in Europa en heeft een capaciteit van 23 miljoen ton. De totale ca paciteit van BP in Europa be draagt 100 miljoen ton. WEERRAPPORTEN Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotteram Twente Vlissingen Zuid Limbui Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbewolkt 19 mist 19 onbewolkt 18 onbewolkt 20 zwaar bew. 18 onbewolkt 20 motregen 17 regen 18 onbewolkt 31 zwaar bew. 21 zwaar bew. 23 mist 19 zwaar bew. 29 mist 23 onbewolkt 20 regenbui 30 mist 32 onbewolkt 19 onbewolkt 28 half bew. 28 onbewolkt 21 zwaar bew. 23 licht bew. 30 geheel bew. 28 zwaar bew. 31 regen 29 onbewolkt 28 zwaar bew. 22 mist 25 onbewolkt 32 onbewolkt 34 zwaar bew 22 onbewolkt 33 half bew. 26 zwaar bew. 23 onbewolkt 28 licht bew 24 onbewolkt 29 licht bew. 28 onbewolkt vaarder Magda Maria, die zich tien mijl ten westen van Katwijk buiten de territoriale wateren be vond. Met rubberboten voer de rijkspoli tie naar het zendschip. Aan boord troffen zij vier slapende mensen aan, die geen verzet bo den. De actie werd vanuit de lucht ondersteund door een vliegtuig en een helikopter van de rijkspolitie. De Magda Maria was uitgerust met drie zendin- stallaties, waarvan er twee zo goed als gereed waren, en drie studioruimtes in aanbouw. De waarde van de apparatuur be droeg volgens PTT-ambtenaren 600.000 gulden. Om tien over zes werd besloten het zendschip in beslag te nemen en naar de haven van Amsterdam te slepen. Omdat de ketting van het zendschip aan het anker was ge last, moest de rijkspolitie deze eerst doorbranden alvorens het schip op sleeptouw kon worden genomen. In Amsterdam werd de Magda Maria bij een entrepot van de douane aan de ketting ge legd. Noordwijker Aan boord van het schip bevonden zich vier mensen, twee Nederlan ders en twee Ieren, die voor ver hoor naar Amsterdam werden gebracht. Er was geen kapitein aan boord. De Nederlander J.P.Th. M. (25) uit Noordwijk, die in gezelschap van zijn vriendin verkeerde, deelde de lakens uit. De twee Ieren waren als matro zen aangemonsterd. Zij zouden die dag juist hun geld hebben ge kregen. Het ingrijpen van justitie gebeurde op grond van de Telegraaf- en Telefoonwet, die verbiedt zend- installaties aan boord van sche pen te hebben om voor het pu bliek bestemde programma's te verzorgen. Het ingrijpen buiten de territoriale wateren was mo gelijk, omdat het schip zich in een soort niemandsland bevond waardoor het onmogelijk was de hulp van een ander land in te roe pen. Het algemeen volkeren recht was volgens mr. De Doel der geen belemmering, omdat het Nederlands belang in het ge ding was. Over de herkomst van het schip tast justitie nog in het duister. Vermoed wordt, dat de Magda Maria onder Panamese vlag vaart maar zekerheid daarom trent heeft justitie nog niet. Scheepsdocumenten werden aan boord niet aangetroffen, zo dat de identiteit van het schip nog niet kon worden vastgesteld. Tot nu toe is alleen bekend, dat de Magda Maria uit Ierland is vertrokken. Uit het verhoor van de opvarenden is gebleken, dat ook andere per sonen zich enkele uren voor de justitiële actie aan boord hebben bevonden. Justitie zegt vijf men sen te kennen die bij Paradise Radio betrokken zijn, maar tot vervolging is men nog niet over gegaan. De vervolging van de zendpiraten is in handen van de Haagse officier van justitie, mr. R.A. Schimmel. De piraten kun nen bestraft worden met een ge vangenisstraf van maximaal zes maanden. Mr. De Doelder verwacht, dat de eigenaar van het zendschip zich binnenkort zal melden om de Magda Maria op te eisen. Justitie zegt er nog geen idee van te heb ben wie de kopstukken achter de zeezender zijn. Welingelichte kringen in Den Haag noemen de platenhandelaar Bolland als de eigenaar van het schip. Hij zou inmiddels een advocaat in de arm hebben genomen om de Magda Maria terug te krijgen. BEILEN (ANP) - Het vredesdorp in Beilen, waar van 1 tot en met 14 augustus de zesde internatio nale geweldloze vredesmars wordt gehouden, is zaterdag flink gegroeid. Op een door de ge meente Beilen beschikbaar ge steld weiland hadden al ruim vijfhonderd deelnemers hun tent opgezet (zie foto). De organisato ren verwachtten ongeveer dui zend demonstranten. Het grootste deel van de deelnemers komt uit West-Duitsland. Verder zijn behalve Nederland vrijwel alle Westeurupese landen verte genwoordigd Zelfs tien Japan ners wisten de weg naar het dorp te vinden. De eerste twee dagen worden be steed aan verschillende manifes taties in Drenthe en elders in ons land. Op 4 augustus is er een bij eenkomst in Veenhuizen bij een wapen- en munitie-opslagplaats. Wellicht ook in Coevorden, waar DEN HAAG (ANP) - Met de periodieke keuring van per sonenauto's kan niet eerder dan in 1986 worden begon nen. Tijdens de uitwerking van de toekomstige keuring is gebleken dat daaraan zeer grote financiële gevolgen zijn verbonden. Het controlesysteem dat nu wordt toegepast bij de keu ring van zware bedrijfswa gens is niet zonder meer ge schikt voor personenauto's. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) antwoordt dit op vragen van de PvdA-ka- merleden Castricum en Van der Doef. Beide kamerleden hadden er bij de bewindsman op aange drongen de keuring van de personenauto's zo snel moge lijk in te voeren. Tuijnman wil een eenvoudiger en goed koper controle-systeem met behoud van de nodige waar borgen. Hiertoe heeft het mi nisterie contact opgenomen met de ANWB en de Bovag. Ook de Raad voor de Perio dieke Veiligheidskeuringen is ingeschakeld. Het huidige controlesysteem zou volgens de minister ge zien de omvang van het wa genpark zo veel extra perso neel eisen dat de kosten flink zouden stijgen. De autobezit ters zouden dat weer merken in de keuringstarieven. "Professionele" daders spoorloos DEN HAAG (ANP) - Nadat vonge week woensdag het Russische vliegdekschip de 'Kiev' door de Noordzee langs ons land voer, heeft de marine in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw een Russische vaartuig waargeno men: het 13.000 ton metende lan dingsvaartuig 'Ivan Rogov'. Dit is zaterdag door een woordvoer der van de marine bekendge maakt. Volgens de woordvoerder is het schip, dat alleen onderweg was, op zijn tocht 'begeleid' door het fregat Piet Hein. Ook hebben Neptunes van de marinelucht vaartdienst de Ivan Rogov, die in noordelijke richting voer, in het oog gehouden. DORDRECHT (ANP) - Twee in brekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag een in een ju welierszaak in Dordrecht voor anderhalf miljoen gulden aan sieraden buitgemaakt. Volgens de politie waren de mannen via het dak het pand betreden waar in de juwelierszaak is gevestigd. Op de verdieping boven de win kel bedreigden ze met een vuur wapen een jong echtpaar, dat tij dens de vakantie van de juwelier op de zaak paste. Het echtpaar werd geboeid, waarna de inbre kers hun gang gingen. Volgens de politie bedraagt de ver koopwaarde van de buit 1,75 mil joen gulden. De twee inbrekers zijn gedurende anderhalf uur in de juwelierszaak druk bezig ge weest met het uitzoeken van sie raden, waarvan zij kennelijk wis ten dat die niet genummerd en geregistreerd waren. De politie heeft van de tijdelijk in de wo ning van de juwelier verblijven de 31-jarige heer Hardenbol - die met zijn vrouw op de zaak paste niet veel bijzonderheden over de twee daders kunnen ver nemen. Bekend is alleen dat de twee jongemannen zich met bi vakmutsen onherkenbaar had den gemaakt en dat de één met een mes en de ander met een vuurwapen gewapend was. De twee mannen kwamen rond één uur 's nachts, toen het echt paar Hardenbol op het punt stond het alarm in de zaak in werking te stellen en naar bed te gaan, van de zolder van het pand naar beneden. Ze bedreigden de heer Hardenbol en boeiden zijn handen op zijn rug met een sta len handboei en bonden ook zijn voeten vast. Zijn echtgenote - een personeelslid van de juwe lier, die met vakantie in Portugal verblijft - onderging hetzelfde lot. Daarna gingen de inbrekers ROTTERDAM (ANP) - Onbeken den hebben in de nacht van za terdag op zondag de toegangs deur opgeblazen van een filiaal van de Amrobank aan de Oude- dijk in Rotterdam. De zelfge maakte bom sloeg een gat van één meter bij tweeèneenhalve meter in de deur, aldus de Rot terdamse politie. In het bankge bouw wordt niets vermist. naar de winkel. Ze konden daar ongestoord hun gang gaan om dat de etalages waren geblin deerd met veiligheidsluiken. Na anderhalf uur verlieten ze het pand weer door het dakraam waardoor ze ook naar binnen wa ren gekomen, aldus de politie. Via een noodluik van een aan grenzende schoenenzaak en de winkeldeur van die zaak kwa men ze weer op straat. Hoe ze het juwelierspand hebben bereikt, weet de politie niet en ook niet hoe lang de twee op de zolder hebben gezeten voor ze naar be neden gingen. Volgens de Dordrechtse politie gaat het hier om een "uiterst pro fessioneel" aangepakte roofover val. De politie werd om 4.00 uur gewaarschuwd door de heer Har denbol, die met zijn op de rug ge boeide handen de politie had we ten op te bellen. Die handboei was overigens net zo'n exem plaar als bij de politie in gebruik is. Zelfs het sleuteltje paste. DEN HAAG (GPD) WD-leider en demissionair minister van bin nenlands./ /aken H Wiegel heeft dit weekeinde opnieuw fel af stand genomen van de pogingen een kabinet te formeren van CDA. PvdA en D'66 Voor KRO's Brandpunt verklaarde hij dat de „heren die nu aan het prutsen zijn het maar uitzoeken" Hij vindt het „een schande" dat de WD tot nu toe geheel buiten spel is gebleven. Wiegel zei dat CDA-leider Van Agt „in zgn hart" liever een kabinet met de WD aanvoert, omdat in het huidige kabinet onderling vertrouwen heerst Tussen CDA, PvdA en D'66 overheerst echter het wantrouwen. Een dergelijk kabinet is met in staat de huidige problemen op te lossen, zei hu. De informateurs Lubbers, Van Thijn en De Koning hebben dit weekeinde gebruikt om zich diepgaand te beraden over de overgebleven mogelijkheden om tot een kabinet van CDA, PvdA en D'66 te komen. Naar verwach ting zullen zij vandaag nog eens de drie onderhandelaars afzon derlijk ontvangen om daarna de koningin te adviseren. Het grote struikelblok vormt de kwestie van de kernwapens. Het CDA wil zich op dit moment nog niet uit spreken over plaatsing van 48 atoomraketten in Nederland. PvdA en (met enig voorbehoud) D'66 zijn tegen die plaatsing. De problemen tussen CDA en PvdA over de bezetting van het ministerie van onderwas zijn de finitief opgelost. Afgesproken is dat PvdA'er Van Kemenade (als minister) samen met CDA-spcia- list Deetman (staatssecretaris) de post voortgezet onderwijs (lees: de voorbereiding van de midden school) voor zijn rekening zullen nemen. Het bereiken van dit compromis is bevestigd in een briefwisseling tussen CDA-lei- der Van Agt en Den Uyl. 99 99 STAVANGER (GPD) - Acht sleepboten zijn zaterdagochtend klokslag drie uur begonnen met het naar zgn plaats brengen van het 830.000 ton metende Noorse boorplatform Statford-B Dit 'grootste platform aller tijden' wordt van zijn bouwplaats in de Yrkefjord - 30 km landinwaarts ten noorden van Stavanger - ver sleept naar het Statfordolieveld in het Noorse deel van de Noord zee. De sleepreis wordt verzorgd door Wijsmuller uit IJmuiden, die voor dit karwei behalve van zijn eigen Typhoon en Tempest ge bruik maakt van nog zes gelijk waardige sleepboten van een En gelse en een Zwitserse sleep- vaartmaatschappij. De indrukwekkende boorgigant. die 204 meter hoog is waarvan 130 meter onder water, werd za terdag met een gemiddelde snel heid van anderhalve mijl per uur door de smalle én bochtige Qord gesleept. De manoeuvres met de Statford-B werden vanaf de rots achtige oevers en vanuit helikop ters en vliegtuigen gevolgd door televisie- en filmploegen Het opzienbarende konvooi be reikte zondagmorgen om acht uur zonder ongelukken open zee. Op dat punt werd de reis voort gezet met zes sleepboten. Wan neet bet «eer goed blijft, hoopt men tegen het eind van deze week zijn bestemming te berei ken. Direct na aankomst zal een begin worden gemaakt met het ■fuiken ven de statford-B in 150 meter diep water. eenzelfde depot mogelijk tn de toekomst wordt gehuisvest. Op 6 augustus wordt in dorp bij Havelte een Hiroshima-herden- king gehouden. Tevens wordt op die dag door de deelnemers ge vast. Twee dagen later, de acht ste, gaan de vrouwen onder de deelnemers naar Den Haag, om bij het Vredespaleis tegen oorlog en bewapening te demonstreren. Een dag later volgt een fietstocht langs kazernes en militaire oe fenterreinen in Drenthe. Op 11 en 12 augustus wordt gede monstreerd tegen de relatie tus sen kernenergie en kernbewape ning. Dat zal gebeuren bij de UCN-fabriek in Hengelo en bij Gasselte, in welke gemeente plan nen bestaan kernafval te gaan opbergen. De Duitse deelnemers ten slotte zijn van plan een krans te leggen bij het voormalige concentratie kamp Westerbork. HOUSTON (AFP/AP/ANP) De Nederlandse hartpa tiënt W.A. Meuffels, die vorige week een donor hart kreeg na enige dagen op een kunsthart te heb ben geleefd, is gisteroch tend in de hartkliniek in Houston overleden. Als oorzaak werden door een woordvoerdster infecties en complicaties in de nier en longfuncties genoemd. Meuffels heef) iets meer dan een week met zijn donor-hart ge leefd. Daarvóór werd hij drie da gen in leven gehouden met een plastic kunsthart Zaterdag avond verslechterde zgn tot dan stabiele toestand Meuffels is de derde patiënt in de geschiedenis geweest die een kunsthart ingeplant kreeg. Geen van zijn voorgangers heeft zo lang geleefd als hg na de opera tie De inplanting van een kunsthart bij Meuffels heeft intussen geleid tot een polemiek tussen de chi rurgen van het St Lucasziekcn- huis in Houston en de Ameri kaanse gezondheidsautoriteiten Deze verwijten dr. Denton Cooley dat hij het kunsthart tevoren niet had laten goedkeuren door de hiervoor bestemde commissie van de 'Food and Drug Admini stration' (FDA), een overheidsin stantie die toezicht houdt op on der meer geneesmiddelen "Wij zullen dr. Cooley eraan herin neren dat hg ons eerst toestem ming had moeten vragen voor het toepassen van experimenteel materiaal Wg zullen hem zeggen dat hij ons tevoren dient in te schakelen als hg weer een derge- lgke operatie wil uitvoeren, zoals hg ook in dit geval had moeten doen", verklaarde een FDA- woordvoerder Het verweer van dr. Cooley, die hierin wordt gesteund door col lega's en gcestelgken, is dat het redden van een mensenleven de toepassing van een kunsthart rechtvaardigt, ook als dat achter af geen resultaat heeft. Volgens dr Cooley had zgn patient zon der deze ingreep (de inplanting van het kunsthart) geen enkele kans om in leven te blijven. Hij zei dat hg de toestemming had van de echtgenote van de pa tiënt, nadat diens hart drie uur na de operatie verdere dienst weigerde In Nederland wilde de Nederland se Hartpatièntenvereniging dat de luchtbrug van hartpatiënten naar de Verenigde Staten onmid- dellijk stopgezet zou worden. De vereniging had bezwaren tegen het inplanten van een kunsthart bg een patiënt gezien de slechte ervaringen daarmee in het verle den. Een andere organisatie die de be langen van hartpatiënten behar tigt, de Henk Fievctvercniging, vond de kritiek van de Neder landse Hartpatièntenvereniging echter niet terecht Deze zou vol gens haar alleen maar tot onrust onder de patiënten leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7