„Gevaren ook weer niet overschatten" Nadelige gevolgen van solaria bij AZL onderzocht Vluchtpoging automobilist mislukt Tachtig inwoners Oxford op bezoek tr, r~ SI LEZERS SCHRIJVEN Bejaarde zat urenlang in dakgoot Poütie vist vandalen uit het water Auto rijdt fietser aan MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 LEIDEN - Een 20-jarige militair uit Breda is zaterdagavond op de Burggravenlaan aangehouden. Hij reed met zijn auto op de Hoge Rijndijk toen de politie hem een stopteken gaf. De militair ne geerde het teken, keerde en trachtte met gedoofde lichten via de Verdamstraat en de Kern- straat te ontkomen. Na zijn aanhouding op deJ3urggra- venlaan bleek dat de automobi list onder invloed van alcohol verkeerde. Hij is overgeleverd aan de marechaussee in Valken burg. Huisarts overleden LEIDEN - Eind vorige week is de Leidse huisarts. C.F.M. Lange- zaal overleden. Hij is 66 jaar ge worden. LEIDEN - Ongeveer tachtig inwoners van de Engelse universi teitsstad Oxford zijn deze week op bezoek in Leiden. Het comité internationale uitwisselingen heeft ditmaal culturele- en sport verenigingen uitgenodigd. Zaterdagochtend kwamen via de nachtboot op Hoek van Holland de leden van de huisvrouwenvereniging, de volksdansgroep, de luchtvaartclub en de zwem- en badmintonvereniging aan. De Engelse gasten werden in het Gemeentecentrum in Oegstgeest (De Groenoordhal was in verband met het bloemencorso bezet) door hun 'gastouders' onthaald. Het is de derde maal dit jaar dat Leiden in het kader van de inter nationale uitwisselingen met de zustergemeenten Oxford en Krefeld (West-Duitsland) buitenlandse gasten ontvangt. In maart bezochten leden van andere Oxfordse verenigingen de stad en in mei was er een delegatie uit Krefeld op bezoek. De uitwisselingen met Oxford hebben dit jaar een feestelijk tintje, omdat de band met de Engelse stad nu 35 jaar bestaat. In ver band hiermee staat bij het comité nog een speciaal gironummer open, bestemd voor een cadeau aan de zustergemeente. Gedacht wordt aan een boom of een bank. Het Engelse bezoek zal vanmiddag om half vijf door B en W in de burgerzaal worden ontvangen. Vrijdag is de afsluitende feest avond in het Antonius Clubhuis. n fi El B S3 a i X"T? El 1 - jé'3 têM v' ar JL anu**i 1P8 -- De Nederlandse zon hoeft beslist niet geschuwd te worden. Misschien wel de Nederlandse drukte, zoals op bovenstaande foto. Haagse huisbaas bedreigt twee kamerbewoners op Breestraat LEIDEN - Twee kamerbewoners in het pand Breestraat 163 zijn zater dagmorgen door hun huisbaas bedreigd. De huisbaas, W.A. H. uit Den Haag, drong met vijf anderen de kamers binnen van een 22- en van een 23-jarige bewoner. De deur van de woning werd met een koevoet open gebroken. Het zestal verwijderde de huisraad van de twee bewoners van de kamers en zette het op de gang met de mededeling dat het vandaag weg moest zijn. Toen de politie arriveerde was de huisbaas al vertrokken. De agenten hielpen de bewoners met het terugzetten van hun spullen. LEIDEN - De zon hier in Nederland zal prof.dr. D. Suurmond beslist niet schuwen. En ook een kuurtje van enkele weken onder een solarium, zon nebank of zonnehemel kan iedere Nederlander zonder bezwaar van huid kanker ondergaan, meent het hoofd van de afdeling huidziekten van het Aca demisch Ziekenhuis. Onlangs heeft deze afdeling een subsidie van 35.000 gulden van de (demissionaire) minister van volksgezondheid en milieuhy giëne Ginjaar ontvangen voor onderzoek naar mogelijke nade lige gevolgen van straling van so laria. Dit onderzoek zal enkele ja ren duren. Het is de bedoeling dat op grond van de met het on derzoek verkregen gegevens uit spraken gedaan kunnen worden gedaan over de veiligheid van de in de handel zijnde solariumlam pen en zonnebanken. "Laten we de zaak niet opblazen", zegt Suurmond. "En speciaal in Nederland niet waar we toch al weinig zon hebben. We moeten alleen overmatig gebruik tegen gaan. Naast de nadelige gevolgen van solaria beginnen we ook met een onderzoek naar de goede ef fecten van deze apparatuur bij de behandeling van de huidziekte psoriasis. Overigens kan met de 35.000 gulden van het ministerie maar een fractie van het onder zoek worden uitgevoerd. De rest komt van de gezondheidsorgani satie TNO" Suurmond: "De zonnebanken en zonnehemels die langgolvig ul traviolet licht (UVA) uitstralen zijn nagenoeg onschadelijk. Van dit licht wordt men bruin en ver brandt men niet of nauwelijks. Maar het geeft beslist geen be scherming tegen zon van Spapje. De bruine kleur houdt geen ver branding tegen. Om voor een zonnevakantie de huid alvast te harden kan men beter een korte kuur van enkele weken met een solarium gebruiken. Hiertegen zijn weinig bezwaren. De hele winter een solariumkuur onder gaan en ook nog eens een zonne vakantie is wel te veel van het goede. Vooral wanneer dit jaren wordt voortgezet." De solaria stralen langgolvig ultra- Prof. Suurmond: "Er zijn sterke verschillen. Mensen die snel bruin worden hebben minder kans op huidkanker dan zij die altijd snel verbranden" violet licht uit (UVB). Het risico van jarenlang overmatig gebruik van solaria met UVB-licht is, dat de kans op huidkanker bedui dend groter kan worden. In het zonlicht komt deze zelfde stra ling voor. Mensen met een blan ke huid die lang in de tropen ver toeven lopen dus eenzelfde risi- "Er zijn sterke individuele ver schillen. Mensen die snel bruin worden hebben minder kans op huidkanker dan zij die altijd snel verbranden. Met onderzoekin gen hopen we er nu achter te ko men wat de totale dosis ultravio let licht is die men kan verdra gen. Hoe vaak kan men een UVB-solarium gebruiken zonder het risico op huidkanker noe menswaard te verhogen? Dat willen de mensen horen". "Dit is te onderzoeken doordat re delijk bekend is hoeveel zon mensen krijgen, die levenslang buitenshuis werken (boeren, vis sers), met name in zonnige gebie den zoals Australië en Texas. Ook is bekend hoeveel kans die mensen hebben om huidkanker te krijgen. Verder weten we hoe veel UVB er in zonlicht zit. Weet men nu hoeveel UVB via een so larium op de huid krijgt dan kan men vergelijkingen maken." Verschillende soorten Volgens Suurmond zijn er wel veertig verschillende soorten so laria in de handel en kan het me rendeel daarvan in principe schadelijk zijn. "Niet alle solaria zijn gelijk. Echter ook niet alle UVB-lampen. Deze tonen soms vrij aanzienlijke verschillen. Zonder enige beperking zijn die nu in de winkels te koop. In Amerika is de verkoop van deze apparatuur allang aan voor schriften gebonden. Daar hopen we in Nederland mede door dit onderzoek ook iets aan te gaan doen. De richtlijnen moeten wor den verbeterd. Per solarium kan wrden gemeten hoeveel UVA. UVB of UVC er wordt uitge straald. Voor iedere golflengte kan dan weer worden geschat hoe schadelik die is". Kleine wondjes die niet genezen en wratachtige bulten die een beetje zweren kunnen duiden op huid kanker. Meestal ontstaat het pas na het vijftigste levensjaar. "Heel erg angstig hoeven de mensen dan niet te worden", zegt Suur mond. "Worden ze in een niet al te laat stadium herkend dan ga je er beslist niet aan dood. De kans er aan te overlijden is minder dan vijf procent. Het is een vorm van kanker die vniw.altfyd goed en vaak makkelijk te gene zen is. Wanneer iemand veel huidkankers krijgt (soms tiental len) dan moet men wel vaak behandeling en controle terug komen en kunnen soms ontsie rende littekens ontstaan Voor komen is dus beter dan gene Op de vraag of zonlicht de stand tegen infecties kan verho gen heeft Suurmond geen af doend antwoord. "Dat staat mij ook nog helemaal open. Af gezien van de stimulering van de aanmaak van vitamine D (het tamine dat de Engelse ziekte voorkomt) is het effect voor mgn gevoel hoofzakclijk psychisch. Maar onomstotelijk bewezen is het niet. Dit zou trouv.- M) heel mooi onderzoek zijn" SASKIA STOELINGA LEIDEN - Een hoogbejaarde man (88) heeft zaterdagmiddag uren lang in de dakgoot gelegen van zijn woning aan het Levendaal, zonder zich te-kunnen bewegen. De man was in het begin van de middag bezig met werkzaamhe den op het dak. toen hij viel en in de goot belandde, waar men hem pas omstreeks kwart voor zeven vond. Hu is met onbekend letsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Tasjesdieven weer actief LEIDEN - Het afgelopen week einde zijn tasjesdieven actief ge weest in Leiden. Vrudagavond werd aan de Van Slingelandlaan een 71 -jarige vrouw van haar tas beroofd, terwol ze fietste. De da der was een duo-passagier van een bromfiets, die in het voorbij rijden de tas weggriste. Ook op zaterdag en zondag werden op deze manier vrouwen van hun tas beroofd. Dat overkwam zater dag een 27-jarige vrouw op de Haarlemmerstraat. Op dezelfde plaats werd zondag een 45-jange Amsterdamse beroofd. Een half uur daarna vond op de Bree straat nog een tasjesroof plaats. De buit varieerde van 50 tot 120 gulden en in twee gevallen giro betaalkaarten. Insluiper bij kraag gevat LEIDEN - Een 29-jarige inwoner .van Rijnsburg is zaterdagnacht door dne Leidenaren op het poli tiebureau afgeleverd. Zu hadden de man betrapt bu een poging tot inbraak in het huis van een vriendin, woonachtig aan het Utrechtse Veer. De drie mannen achtervolgden de insluiper en vatten hem op de Hogewoerd in de kraag. LEIDEN - Drie jongelui uit Lei den zijn zondagmorgen in alle vroegte door de politie uit de Haarlemmertrekvaart gevist en aangehouden. De jongens, vijf tien. zestien en twintig jaar oud, hadden op de Gooimeerlaan een NZH wachthuisje vernield. Toen de politie arriveerde sloeg het drietal op de vlucht. Na een wil de achtervolging door het wei land. sloten en vaarten, kreeg de, politie ze een half uur later in de Haarlemmertrekvaart te pakken. De agenten hadden daartoe een boot gevorderd LEIDEN - Een 32 jarige fietser uit Leiden is gistermiddag aan hoofd en heupen gewond ge raakt toen hij door een auto werd aangereden. De fietser sloeg in de Stationsstraat linksaf, de Bin nenvestgracht op. Dat is ook de verplichte rijrichting voor auto's. Desondanks wilde de automobilist kennelijk de Steenstraat inrij den. HO reed althans rechtdoor en schepte de fietser, die op de voorklep belandde en door de voorruit vloog. De fletser is over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Horeca Al jaren lang, kon jc in Leiden m de weekeinden "Uit" tot drie uur. En in "Samentha". "Pardoe- za", "de Bierbengel" en in Club 70" tot twee uur door de week Maar dankzij voorzitter Wim Vis- scher voor de Horecabond moes ten deze zaken sluiten, want zijn standpunt was of allemaal of nie mand. Om het gemeentebestuur onder druk te zetten moest er een sta king komen. Hieraan deed de he le Leidse horeca mee. Het resul taat was de gemeente en omwo nenden van cafés lachten. De ho reca had een vrije avond en het Leidse publiek ging eensgezind in Noordwijk "Uit". Wat zien wij nu, drie zaken open in het weekeinde en wel tot drie uur. En let nu op: één van deze zaken is van voorzitter Wim Vis- scher (dezelfde, die zijn collega's liet sluiten en toen zei: "of alle maal of niemand"). Vervolgens tweede voorzitter Nico Reyneveld (bekend van de uit zetting op de Binnenvestgraeht) en een buurman van Visscher (één jaar horeca-exploitant). Vonden de leden van die bond dat dan goed? Welnee met alge mene stemmen (naar ik hoorde van een bestuurslid) stemden zij tegen, of allemaal of niemand. En zie, door eigen bestuur verra den, want ze zijn open. Maar als nu iemand tot drie uur wil dansen, wat vroeger wel kon en nu niet meer? Ook vraag ik mij af, wil nog één horecaman lid we zen van zo'n bond? Was het maar gebleven zoals het was, voor ons als uitgaand publiek beter. Mr. J.A.H. Schellinghout jr. Rapenburg 145 Leiden Kapper Naar aanleiding van een stukje in de rubriek Steeds in de krant van vorige week woensdag wil ik toch even reageren. Er staat na melijk dat er voor mevrouw Co Rijnsburger geen plaats meer is bij mevrouw Plu omdat zij de sfeer daar zou verpesten. Nu, ik kan u mededelen dat ik vroeger klant was bij deze firma maar ben wegggebleven. Niet vanwege Co Rijnsburger maar vanwege mevrouw Plu. Mis schien zegt dit wel iets. van Daalen-Van Zijp Van Banchemhof 20 Leiden. Vakantie-activitei ten (1) In clubhuis Klein Matilo wordt de komende twee weken weer een aantal vakantie-acttvi- teilen georganiseerd. Morgen kan iedereen van twee uur af zelf hengels maken en vervol gens gaan vissen. Woensdag wordt er om dezelfde tijd de film Nieuwe avonturen van Dik Trom gedraaid. Ook om twee uur begint donderdag een vossejacht door de wijk. Vrijdag wordt er een groot 'sport en spel programmaop gezet. Hel dagje uit voert volgende week dinsdag naar Ouwe hands Dierenpark tn Rhenen. Er is ook een zwembad (dus badpak meenemenen ver trokken wordt om half i tien. Rond half vijf is de bus weer terug. Een dag later is er om twee uur een tekenfilmfesti- val met Pink Panther en Speedy Gonzales. De donder dag daarop is er een speur tocht (om twee uur) en als sluitstuk volgende week vrij dag een bingo-feest dat ook om twee uur begint. Vakantie-activitei ten (2) Ook in het Leids Volkshuis wor den kinderen uit de buurt be zig gehouden met diverse ac tiviteiten. Morgen begint om half twee straattekenen op het pleintje in de Camp Met de bus uordt woensdag ver trokken naar pretpark Dne- vliet in Rijswijk Om tien uur vertrekken en om vier uur te rug Donderdag is er om half twee een poppenkast. Vrij dagmiddag is het lezen gebla zen. want dan isereen biblio theek tn het Volkshuis. Volgende week maandag is er een sportmiddag in de Leidse Hout. Om tien uur begint het. Een dag later wordt de video om half twee ingeschakeld om het tv-programma De film van ome Wilem te bekijken. Woensdag krijgt iedereen knikkers om een knikkerspel te maken Begin half twee. Donderdag gaat de bus rich ting Voorschoterweg naar het jeugddorp. Vertrek is om tien uur De dag daarop staat een dagje DumreU op het pro gramma Ook dan verlaat de bus om tien uur het Volkshuis. Duivensport (1) Vorig toeekeinde vloog L P V. De Snelvlieger met oude dui ten vanaf Corbeil De uit slag 1 en 3 J oan Seggelen; 2 en 10 Fokker van Legden, 4 en 7 Gebr Wifteueen, 5 G van Leeuwen. 6 M de Lange en zn 8. F. Jansen; 9 J. Schouten. Duivensport (2) L.P.V De Snelvlieger vloog dat ueekexnde ook vanaf St Ghislain met jonge duiven. De uitslcp I 8 en 10. J. Koekkoek2. en 9. J. Haver kort, 3. en 7. F Compter; 4 M. de Lange en zn, 5. P. van der Tuin; 6 A Noest.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3