Snelkoken in de vakantie Oppassen met leveren en plaatsen van dubbel glas De dakgoot repareren Extra lange heggeschaar Fruitcocktail is niet zo gevarieerd <2 WIST U DAT... Ziekenomroepen en geluidsjagers halen meer uit Revox PR 99 CONSUMENTENBOND "Groenten" en "Fruit" PAGINA 14 EXTRA MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 Machinaal de heg knippen is tegen woordig voor vele bezitters van heg-omzoomde tuinen heel ge woon. Het gaat lekker snel en „strakker" dan met de hand. En het is uiteraard lang niet zo ver moeiend. Wie zich voor dit seizoen nog een heggeschaar wil aanschaffen, kan ook eens kijken naar de ge heel nieuwe machine van Skil: liefst 60 cm. Dat werkt niet alleen nóg vlotter, maar het komt ook de gaafheid van de heg ten goede. Omdat de messen in tegengestel de richting lopen, is de machine nagenoeg vibratievrij, en dat werkt heel prettig. De machine weegt maar ruim 2,5 kilo en Heeft een „lekker liggen de" handgreep. Belangrijk is vooral de ingebouwde veiligheid; de machine kan niet „per onge luk" in werking treden omdat eerst een blokkeerknop moet worden ingedrukt. Heel handig is ook het meegeleverde beugeltje waarmee een verlengsnoer altijd aan het machinesnoer blijft zit ten. De nieuwe knipper kost f279. Fruitcocktail is niet zo gevarieerd als de naam doet vermoeden. Voor ongeveer 90 procent be staat fruitcocktail uit peren en perziken; de overige drie soorten fruit, kersen, druiven en ananas zijn in zeer beperkte hoeveelheid aanwezig. Uit een onderzoek van Konsu- menten Kontakt blijkt dat de verkoopprijzen van fruit cocktail niet altijd parallel lo pen met de kwaliteit van het produkt. In zijn maandblad Koopkracht concludeert Konsumenten Kontakt dat de meeste merken fruitcocktail te duur zijn voor de kwaliteit die wordt geleverd. De beste koop doet de consument met het merk Mon Jardin, dat ruim voldoende kwaliteit koppelt aan een redelijke prijs. De voedingswaarde van fruit cocktail is zeer gering. Vita mine C is er nauwelijks in te vinden, evenmin als eiwit en vet. Wel bevat fruitcocktail ta melijk veel suiker. Aan vruch ten in blik mogen bovendien diverse hulpstoffen worden toegevoegd, zoals kleurstof en de kleurbehoudende mid delen citroenzuur, azijnzuur en melkzuur. U heeft ze vast en zeker wel eens gezien, die kleurrijke, bijna fotogra fisch gelijkende illustraties in (vooral Amerikaanse) tijdschriften. Of de fantasievolle versieringen, tekeningen of schilderingen op - even eens Amerikaanse - kampeerauto's, stationcars, vrachtwagens of snelle motoren. Eén ding hebben deze - wat de kwaliteit betreft soms zeer uiteenlopende - kunstwerkjes allemaal gemeen: ze zijn niet gete kend of geschilderd met potlood, pen of penseel, maar met een spuit(je) en (pers)lucht. Vandaar dat we deze afbeeldingen ook wel spuittekeningen noemen. Deze zogenaamde airbrush- techniek is in Amerika erg popu lair. De laatste tijd met name voor het decoreren van allerlei ver voermiddelen. Het spuit- schilderen kan in zo'n geval ge beuren „uit de vrije hand" of met behulp van mallen. Tot voor kort was het spuit- tëkenwerk in Nederland uitslui tend voorbehouden aan profes sionele illustratoren en grafische kunstenaars. Dat werd mede ver oorzaakt door de kostbare appa ratuur; de prijs van een lucht- compressor ligt tussen de f 300 en f 1500. En daar is verandering in gekomen. Voor minder dan f 140 heeft men nu een complete set, waar elke kunstzinnige amateur meteen mee aan de slag kan. Ove rigens is voor een goed resultaat heel wat oefening nodig. Bedenk, dat elk vlakje of streepje, hoe klein ook, gespoten wordt. Dat betekent, dat al het andere afge dekt moet worden met behulp van sjablonen, mallen of afdek- band. Sjablonen zijn in diverse fi guren en afmetingen kant en klaar te koop. Wanneer u zelf een afbeelding ontwerpt, zal u ook zelf sjablonen (bijvoorbeeld uit tekenpapier) moeten maken. Het spuiten op zich is al een kunst apart. Zeer belangrijk is de regel maat waarmee men spuit en de fijnheid, waarmee het spuit mondje wordt afgesteld. Doordat men met een soort (gerichte) verfnevel werkt, kan de hoeveel heid opgebrachte verf zeer gelijk matig van weinig naar veel veran deren. Hierdoor ontstaan prachti ge kleurnuances en schaduwef fecten. Juist hieraan ontleent een goede spuittekening zijn „foto grafische" karakter. We mogen het echt als een „vooruit gang" zien, dat airbrush nu voor de amateur te doen is. En u zou werkelijk niet de eerste zijn, die (na het een keer geprobeerd te hebben) helemaal in de ban raakt van deze „teken-schilder"- techniek met z'n typisch eigen kenmerken en vaak ongekende mogelijkheden. Voor de geïnte resseerden nog enkele prijzen: de meest eenvoudige set kost f39,50. Hiervoor krijgt u een (be trekkelijk grove) spuit, verfpotjes en een luchtbus. Het ding is pri ma geschikt voor het spuiten van grote en kleine vlakken en dikke lijnen (ideaal voor de modelbou wer!), maar beslist niet bedoeld voor het maken van gedetailleer de spuittekeningen. Daarvoor heeft men een veel fijner afstel- baar spuitje nodig. Een dergelij ke complete airbrush-set (in houd: een vulpenachtige spuit, slangetje, potjes, ventiel en lucht bus) komt op minimaal f 130. Be kende merken zijn De Vilbiss, Badger, Sprayit enz. De bussen met lucht worden los geleverd en kosten ongeveer f9. Airbrush- materialen worden verkocht in zaken voor grafische of teken- en schilderbenodigdheden. Voor verkoopadressen en verdere in formatie betreffende apparatuur, sjablonen en literatuur over dit onderwerp kunt u terecht bij Ha rold Bakker te Rotterdam, tele foon 010-131140. Voor iedereen die op vakantie (in tent of caravan) zelf kookt, is een snelkookpan een handige metgezel, om diverse redenen. Nie mand besteedt tijdens de vakantie graag veel tijd aan het berei den van de maaltijden, het afwassen enzovoort. Met een snel kookpan gaat het vlugger en omdat er meerdere gerechten in kunnen, wordt ook de afwas beperkt. Men hoeft ook minder keukengerei mee te slepen. Geringer gasverbruik is eveneens een voordeel en ten slotte blijven in zo'n pan de vitaminen in het voedsel het best bewaard. Koop wel een eenvoudige snelkookpan, die zo automatisch moge lijk werkt, met een makkelijke handgreep (waar de hele hand doorheen kan). Een exemplaar van roestvrij edelstaal 18-10 is een goede keuze; makkelijk schoon te houden. Een van de fabrikanten van snelkookpannen doet er ter gelegen heid van de vakantie gratis een boek bij: Het beste uit de snel kookpan, met veel tips en recepten. Uiteraard ook (straks weer) voor thuis. De airbrushkit in de eenvoudigste vorm is te koop voor rond de veertig gulden CA ö- Studio's, omroepen, scholen en ge luidsjagers profiteren al jaren van de kennis van Revox, die voor een betrekkelijke lage prijs be trouwbare taperecorders brengt waarmee men montages kan ma ken. Omdat Revox de „consumenten- afdeling" van Willy Studcrs fa brieken is, die studio-apparatuur bouwt, heeft de fabriek nu - pro fiterend van die kennis - een, nieuwe semi-professionele recor der aan het programma toege voegd, waarmee bijvoorbeeld de mo-tapes kunnen worden ge maakt of waarmee ook ziekenom roepen erg goed uit de voeten kunnen. De nieuwe machine heet de PR 99. Hij onderscheidt zich van de ove rige modellen door meer editing (montage) faciliteiten. Speciale aansluitingen die voldoen aan de studio-normen (minder brom en vervorming) en allerlei mogelijk heden voor op afstand starte- Uiteraard kunnen grote haspels (tot 26,5 cm gebruikt worden) en is de recorder (in tegenstelling tot de meeste andere recorders) uitslui tend in twee-spooruitvoering te krijgen. Men kan kiezen voor een 9,5 en 19 cm per seconde of 19 cm en 38 cm per seconde uitvoering. De laatste recorder presteert evenveel als een studio recorder. Voor de prijs van ongeveer f 4500 heeft men ook de mogelijkheid om zogenaamde synchrone- opnamen te maken, wat van be lang kan zijn voor het „dubben" en maken van meerspdreft- opnamen. DEN HAAG - Het is oppassen ge blazen met het leveren en plaat sen van dubbel glas, zo waar schuwt de Consumentenbond. Dat blijkt niet alleen een arbeids terrein te zijn van bonafide be drijven, maar ook van beunhazen en oplichters. Er dreigt een jungle te ontstaan. Er zijn snel maatregelen nodig in het belang van de consument, want op be paalde punten is de kwestie voor de consument niet zo doorzichtig als glas. In deze bedrijfstak moet snel een erkenningsregeling van kracht worden en voor de consument een waterdichte, centraal gere gelde garantie, die niet alleen geldt voor het isolerende glas zelf, maar ook voor de plaatsing. Anders is het gevaar groot dat de bedragen die overheid en parti culieren in warmte-isolatie ste ken weggegooid zijn, waar schuwt de bond in zijn blad „Con sumentengids" Om klanten te trekken beloven sommige ondernemingen gou den bergen en zijn ze graag bereid zelfde subsidie aan te vragen. Het is niet verstandig overhaast op deze aanbiedingen in te gaan, want er kloppen vaak allerlei din gen niet. Men moet bijvoorbeeld bedenken dat voor geluidsisola tie speciaal dubbel glas nodig is met meer ruimte tussen beide ruiten. Dubbel glas kan trouwens ook beslaan. Volgens de bond komen er de laat ste tijd veel klachten over bar stend, lekkend en kierend dubbel glas. Oorzaken kunnen zijn on deskundig plaatsen of onge schikt glas. Er zijn aanwijzingen dat sommige bedrijven onder de naam van een goed merk slechte ruiten leveren, soms compleet met een vals garantiebewijs. Die ruiten gaan al snel kapot en wie dan met het „bewijs" bij de fa briek komt vangt bot. Volledige garantie Men loopt dan ook de kans dat de isolatiesubsidie van de overheid niet doorgaat. Bij ondeskundige plaatsing doet de fabriek ook niets, de verantwoordelijkheid is Zo doe je dat De zinken goot moet van tijd tot tijd schoongemaakt en zo nodig gere pareerd worden. Zich in de goot verzamelend vuil (o.a. bladeren) gaat op den duur een koek vor men en die kan de vlotte afvoer van het water bij hevige regenval belemmeren. Veeg alles op een hoop en schep de rommel eruit (werk op een veilige ladder). Wanneer het zink is aangetast (wat bij oude goten, vooral in gebie den waar de lucht verontreinigd is, vaak voorkomt) kan hij vrij ge makkelijk worden gerepareerd. Plaatselijk, of in zijn geheel. Maak de te repareren plek of het gehele oppervlak eerst goed schoon door stevig met staalwol te schuren. Veeg het losse vuil daarna weg. De eenvoudigste manier is: instrij ken met een van de diverse ver krijgbare reparatiemiddelen op bitumenbasis; sommige zijn „versterkt" met doorgemengde acrylvezels. Brengt de kit, of hoe het heten mag, met een stevige ronde kwast aan, ook tegen de op staande kanten. Geef in de hoe voor de glaszetter. Daarom vindt de Consumentenbond dat de fa brikanten samen met de begla- zingsbedrijven een regeling moe ten treffen, die de consumenten volledige garantie biedt en ten minste 10 jaar geldt. Die garantie zou het beglazingsbe- drijf moeten geven. Als zo'n be drijf is opgeheven zou de consu ment een beroep moeten kunnen doen op een garantiefonds. Aan beglazers zouden minimale eisen van vakbekwaamheid moeten worden gesteld. Bedrijven die daaraan voldoen zouden dan offi cieel moeten worden erkend. ken en op de soldeernaden een extra „lik". Ernstige beschadigingen van het zink, zoals een geheel losgelaten soldeernaad, of een gat, kunnen uitstekend worden gerepareerd met vloeibare polyesterhars. Strijk eerst een laagje hars op het (goed schoongemaakte) opper vlak, dep daar een stukje glasve zelmateriaal in en wanneer de hars droog is, nog één of twee la gen hars aanbrengen. Polyesterhars kan uiteraard ook worden gebruikt om de hele goot van een nieuwe, ijzersterke laag te voorzien. Wanneer de toestand van het zink over het geheel vrij slecht is, vormt dit de beste me thode. Op plekken waar dit nodig is kan een „wapening" van glas- vezelmat worden aangebracht. De uitgeharde kunststoflaag vormt als het ware een geheel nieuwe binnengoot. Let ook op zinken afvoerpijpen. Op de gesoldeerde verbindingen kunnen zich lekken voordoen. Uitstekend reparatiemateriaal is tape ofwel afdichtband van goed Over deze kwesties wordt nu met beglazers, glasfabrikanten en producenten van „kit" onderhan deld. Zolang er geen waterdichte regelin gen zijn dient men dus zeer goed op te letten. Goedgekeurd glas moet voorzien zijn van een „KO- MO-keur", wil het gesubsidieerd worden. Bij de keuringsinstantie (KOMO in Rijswijk, ZH) kan men een lijst van goedgekeurde mer ken vragen. Ook op de montage voorschriften, die nu nogal uit eenlopen, moet worden gelet. Men kan daarover bepalingen in de offerte laten opnemen. Air-conditioner op mini-formaat Elk kamertje kan tegenwoordig worden voorzien van verwar ming, ook al is dat voor tijdelijk. Maar tegen warmte hielp tot nu toe alleen het raam open zetten. Nu is dat meestal wel voldoende maar niet altijd mogelijk. Als u er een bedrag van 1990 gulden_(ex- clusief btw) voor over heeft le vert Toshiba het mini-apparaat Het is toereikend voor 15 m2 eri verbruikt 700 watt per uur. Meer informatie BLR bv Amsterdam tel. 020-163097. Opnieuw zijn twee boeken toegevoegd aan de Groenboekerij van Zomer en Keuning en wel in het bijzonder aan de reeks „stap-voor-stap". Deze keer zijn aan de orde de onderwerpen „Groenten" en „Fruit". Beide boeken, waarvan de prijs f 19,90 bedraagt, zijn samengesteld in samen werking met de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Evenals in de andere boeken van deze reeks kunnen we (aan de hand van ongeveer 600 tweekleurige illustraties) aan de slag in de moestuin, waar bij we in bepaalde hoekjes bijvoorbeeld kleinfruit als aardbeien en bessen kunnen kweken. De boeken geven een duidelijk overzicht van de gereedschappen die we moeten gebruiken, hoe de grond moet worden bewerkt, welke meststof fen we moeten gebruiken, wat we moeten doen aan ziekten en plagen, om vervolgens uiteen te zetten hoe we de diverse groenten- en fruitsoor- ten „aanpakken" om tot een succesvolle oogst te komen. - Een grote bos goudsbloemen in de keuken eventuele geurtjes absor beert? - Een cake verser blijft, wanneer u een appel in dezelfde trommel be waart? - Melk bij warm weer beter goed blijft, als u de fles in natte kranten wikkelt, niet in de zon zet en het papier nat blijft houden? (Dit geldt vanzelfsprekend alleen voor diegenen die geen koelkast hebben). - Een vers brood beter te snijden is, wanneer u het mes even in kokend water houdt, voordat u een sneetje afsnijdt? - Van citroensap de nagels schoner en sterker worden? - Ingemaakte vruchten een lekkere smaak krijgen, wanneer men er wat extra's bij doet? Bijvoorbeeld wat kaneel bij kwetsen, wat geraspte citroenchil met bruine suiker bij rabarber, Madeira bij pruimen enz.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14