zwicht Reag an voor oppositie Sadat probeert Reagan meer actief te maken Crisis christen in Italiaanse democratie Hoop èn pessimisme in Mexico Bani-Sadr wil regering ballingschap ui vormen MX-raket niet in ondergrondse silo's Senegalese troepen in hoofdstad Gambia In Midden-Oosten MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 BUITENLAND PAGINA 13 ROME (GPD) - In de landelijke raad van de Italiaanse christen democraten, die het afgelopen weekeinde in Rome werd gehou den, is onafgebroken gepraat over vernieuwing van de partij, maar ten slotte is alles bij het ou de gebleven. Partijleider Flami- nio Piccoli blijft op zijn post, on danks de harde kritiek waaraan hij heeft blootgestaan en van alle partijkopstukken was het alleen Carlo Donat-Cattin, die zijn pro test hard maakte door uit het da gelijks bestuur te treden. Hij be schuldigde Piccoli en de rest van het bestuur van „bureaucratisch optreden en gebrek aan politieke visie". Dat de rest van de partijraad Picco li bleef steunen, was overigens minder uit enthousiasme alswel uit onmacht om de door allen ge wenste „vernieuwing" een dui delijke politieke inhoud te ge ven. In feite betekent dit, dat het hele vernieuwingsproces voorlo pig is uitgesteld tot een vergade ring van de lagere partijkaders, die op een nog onbekend tijdstip in het najaar zal worden gehou den en die volgens de opvatting van velen tot een soort hero prichting van de partij zou moe ten leiden. De kritiek die er op de partijraad werd gehoord was niet veel meer dan een zwakke echo van de protesten uit de partij basis. Sinds de jongste verliezen bij de plaatselijke verkiezingen van ju ni, de nederlaag in het abortusre ferendum en de vorming van de eerste naoorlogse regering, die niet door een christendemocraat wordt geleid, begint het in de la gere partij-echalons steeds har der te rommelen. Men heeft het vertrouwen verloren in de kop stukken, die nu al tientallen ja ren aan het hoofd van de partij staan en zich nog altijd niet be reid tonen plaats te maken voor jongere krachten. Een van de meest gehoorde bezwaren is, dat de partij zich het initiatief uit handen heeft laten nemen door de agressieve socialisten van Bettino Craxi en zich daardoor het stempel van behoudende middenpartij heeft laten opdruk ken. Een uiterst kritische open brief van politiek geïnteresseerde ka tholieken kreeg honderden handtekeningen en een honderd tal christendemocratische ka merleden eiste het aftreden van partijleider Piccoli en het dage lijks bestuur. Al deze wensen zijn op de partijraad onbeant woord gebleven, maar het is de vraag of het groeiend ongeduld binnen de partij voor onbepaalde tijd kan worden genegeerd. In sommige invloedrijke kringen wordt de laatste zelfs voorzichtig gezinspeeld op de eventuele noodzaak een tweede katholieke partij op te richten, die beter dan de huidige christendemocratie uiting kan geven aan wat er on der de katholieke bevolking van Italië leeft. WASHINGTON (GPD) De oorspronkelijke plannen voor de MX-atoomraket gaan niet door. Daarmee zwicht president Reagan voor de sterke oppositie van de westelijke staten, die zijn grootste politieke machtsbasis vormen. In een interview met de Los Ange les Times gaf Reagans topadvi seur Edwin Meese toe dat de plannen om de strategische MX- raket in de woestijn te Utah en Nevada op te stellen van de baan zijn. De reden die werd opgege ven was de bezorgdheid om het milieu: „Zoals de president steeds tijdens de campagne en ook daarna heeft gezegd, hij is bezorgd over een opstellingswij- ze die het milieu van verscheide ne westerse staten sterk zou schaden", aldus Edwin Meese. Half augustus zal president Rea gan zijn nieuwe beslissing aan kondigen, misschien tegelijk met de nieuwe bommenwerper waarover nu wordt gedacht. Waarschijnlijk zal Reagan de 210 ton wegende MX-raketten aan zware vliegtuigen willen hangen die voortdurend in het luchtruim patrouilleren. Daarmee schijnt het alternatief voor opstelling op kleine onderzeeërs van de baan. Overigens werd dit gisteren door minister Weinberger van defen sie ontkend. Tunnels Het oorspronkelijke plan wilde de raketten in lange tunnels onder de woestijn laten rijden van schuilplaats naar schuilplaats. Doel hiervan was de Russen in onzekerheid te laten waar de MX-raketten zich zouden bevin den, om daarmee de kans op uit schakeling te verkleinen. Groot schalig verstoppertje dus. Later kwam er een kleine wijziging in het plan: men zou de MX-ra ket op zware versterkte wegen boven de grond tussen de schuil plaatsen laten rollen. Die wegen zouden zich over tweederde van de staat Nevada en eenderde van de staat Utah uitstrekken. Dit werd zelfs de conservatieve mor- monenkerk te gortig. Mede hier door keerde een ruime meerder heid van 70 procent van de be volking van Utah zich tegen een plan van het Pentagon en dai ter wijl de inwoners van Utah en Ne vada altijd verstokte aanhangers van de koude oorlog zijn ge weest. Ook Reagans beste vriend in de Senaat Paul Laxalt van Ne vada voelde weinig voor landop- stelling in zijn staat. Nu het SALT-2 wapenbeheersings- verdrag niet doorgaat kunnen de Russen gemakkelijk evenveel ra ketten maken als er schuilplaat sen zijn in de VS. Een raket is goedkoper dan een gepantserde schuilplaats. Het „verstoppertje" spelen heeft dan geen zin meer. Als Reagan toch tot een gewijzig de landopstelling besluit - maar dan uitsluitend op militair oefen terrein - dan zal hij zeker anti-ra- ket-raketten moeten produceren. Dat leidt tot opzegging van het ABM-wapenbeheersingsverdrag met de Sowjets dat het aantal an ti-raket-raketten zeer sterk aan banden heeft gelegd. GIBRALTAR - Prins Charles en prinses Diana wuiven naar de menigte op de kade vanaf het koninklijk jacht Bnttania. Het pas getrouwde paar vertrok zaterdag vanuit deze -omstreden- Engelse kolonie voor een huwe lijksreis over de Middellandse Zee. Voorbereiding Noord-Zuid-dialoog (Van onze correspondent Rob Sprenkels) CANCUN - De bijeenkomst van 22 ministers van buitenlandse za ken dit weekeinde in het Mexi caanse toeristenparadijs Cancun werd gekenmerkt door hoop en pessimisme. De ministers stel den een agenda op voor de ont moeting van 22 staatshoofden die op 21 en 22 oktober van dit jaar in Cancun zal worden ge houden, maar tegelijkertijd kwa men er de nodige meningsver schillen boven tafel. De topconferentie van de staats hoofden uit acht geïndustriali seerde staten, twee socialistische en tien ontwikkelingslanden DAKAR Reuter/AFP) - De troe pen die Senegal naar het buur land Gambia heeft gestuurd om de vorige week tegen president Dawda Jawara gepleegde staats greep te onderdrukken hadden gisteren alle strategische posities in de Gambiaanse hoofdstad Banjul in handen. Dit staat in een zondagmiddag uitgegeven communiqué van de Senegalese legerleiding. De bekendmaking zei tevens dat de Senegalezen tien man hadden verloren. Er waren voorts 36 gewonden. President Dawda Jawara vloog gis teren terug naar zijn land, waar marxistische opstandelingen zich tegen Senegalese en gezags getrouwe Gambiaanse troepen bleven verzetten. Intussen bleven de opstandelingen via hun radio het dreigement ui- Carrillo weer leider Spaanse communisten MADRID (DPA/UPI) - Het centra le comité van de Spaanse com munistische partij heeft zaterdag Santiago Carrillo herkozen als secretaris-generaal. Dolores Ibarruri ("La Pasionaria") keert terug als president van de Spaan se CP. Het nieuwe centrale comité, dat van 160 tot 104 leden is inge krompen, wordt door aanhan gers van Carrillo beheerst. Or thodoxe Marxisten, die vijf pro cent van de stemmen hadden on der de 1200 partijafgevaardig den, zijn in het geheel niet in het centrale comité vertegenwoor digd. De uit intellectuelen ge vormde groep van "hervor- mingsgezinden", meer dan 25 procent van de afgevaardigden kwam slechts met een tiental vertegenwoordigers in het comi té. ten dat zij hun gijzelaars zouden vermoorden als de Senegalezen zich niet terug trekken. Bij deze gijzelaars zijn leden van de fami lie van president Jawara, onder wie één van zijn vrouwen. Senegal kwam vorige week op ver zoek van de president militair tussenbeide op grond van een in 1965 gesloten bij stands verdrag nadat een groep marxisten van de afwezigheid van het staats hoofd had geprofiteerd om een greep naar de macht te doen. De opstandelingen worden geleid door de marxistische politicus Kukli Samba Sanjang. Zij vorm den een revolutionaire raad en volgens Jawara hadden zij wa pens betrokken uit het buiten land. Hij ging hierop niet nader in. De opstandelingen hebben hulp gevraagd aan onder meer de Sowjet-Unie, dat de coup in Gambia blijkens de berichtge ving in de Sowjet-pers als een voldongen feit beschouwde. Zij sprak van "een staatsgreep, die gericht is tegen imperialisme en kolonialisme". Het regerings blad Izvestia veroordeelde de in terventie van Senegal en zei dat het Westen met alle middelen zijn aanwezigheid in West-Afrika poogt te handhaven. Een Senegalese diplomaat werd vrijdag ongedeerd aangetroffen in het gebouw van radio-Banjul. Volgens eerdere mededelingen van de opstandelingen was hij een van hun gijzelaars en zij had den gedreigd dat hij de eerste was die gedood zou worden als de Senegalese troepen niet wer den teruggetrokken. De man bleek evenwel ongedeerd te zijn. Over het lot van de overige gijze laars was gisteren nog niets be kend. Libië, dat eind vorig jaar door pre sident Jawara werd beschuldigd van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van Gam bia, heeft tot dusver over de staatsgreep gezwegen. over economische samenwer king zal dit jaar oktober rond vier hoofdpunten draaien: - voedsel- en landbouwproduktie; - handel en industrialisatie; - energie; - financiën. Het streven om de wapenwedloop om te zetten in ontwikkelings programma's, zoals dit jaar maart in Wenen door Mexico en Oostenrijk, de geestelijke vaders van het nieuwe Nood-Zuidover- leg, was voorgesteld, is in Can cun van de agenda geschrapt. Ook de door Mexico en Oostenrijk gewenste uitnodiging aan het adres van Cuba werd afgewezen. De Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Ramiro Sa- raiva Geurreiro, verduidelijkte dat in de wandelgangen als volgt: „De vraag is: öf Cuba komt, öf de Verenigde Staten, en de aanwezigheid van de Verenig de Staten is beslist noodzake lijk". Door het embargo van Ronald Rea gan tegen de deelname van Fidel Castro zal geen enkel land van het Sowjet-blok aan de Noord- Zuiddialoog deelnemen. Joego- slavi en China zijn de enige so cialistische landen die vertegen woordigd zijn; de Sowjet-Unie beschouwt de onderontwikke ling van de Derde Wereld als een probleem van de „imperialisti- Sterke man van Panama verongelukt PANAMA (AFP/DPA/UPI) - Ge neraal Omar Torrijos, opperbe velhebber van de Panamese strijdkrachten en 'sterke man' van Panama, is bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen. De generaal was vrijdagmorgen voor het laatst gezien. Hij vertrok toen in een vliegtuig van de stad Penonome op 50 kilometer van de stad Panama voor een vlucht naar het dorp Coclesito De wrakstukken van het toestel waarin Rorrijos en een piloot za ten, zijn zaterdag op 90 kilometer van de hoofdstad gevonden. Het lijk van de generaal is geïdentifi ceerd. Generaal Omar Torrijos wist in 1979 via onderhandelingen ge daan te krijgen dat de Ameri kaanse regering het oppertoe zicht over de Panamakanaalzone de Panamese autoriteiten over droeg. Hij kwam in oktober 1968 na een staatsgreep aan de macht in Panama. Hoewel er in 1972 een nieuwe grondwet was opge steld die voorzag in de verkie zing van een president, bleef Tor rijos aan de macht en wel als op perbevelhebber van de nationale garde. De verkiezing in 1978 van zijn beschermeling Aristides Royo tot president bracht hierin geen verandering. Torrijos bleef de 'sterke man'. sche landen" en voelt zich niet verantwoordelijk voor het zoe ken van oplossingen. De Mexicaanse minster van bui tenlandse zaken Jorge Castane- da stelde in zijn openingstoe spraak dat het vooral zaak is om confrontaties te vermijden. Dat bleek echter al op de voorberei dende conferentie niet mogelijk. Onder leiding van Algerije drong een groep van Derde-Wereldlan den aan op duidelijke richtlijnen voor een hervorming van de in ternationale politiek waarover zou moeten worden onderhan deld in de Verenigde Naties. Ale xander Haig verzette zich fel te gen dat plan. Hij onderstreepte het standpunt van de regering Reagan dat het in Cancun moet blijven bij een „informele ont moeting". Hij erkende wel de Franse wegen waren mudvol PARIJS (DPA) De Franse au tosnelwegen hebben zaterdag urenlang volledig verstopt gezeten vanwege het Over aanbod van voertuigen die aan de vakantie begonnen. Naar schatting van de politie ontstond een file van bij el kaar 860 kilometer. Met name ten zuiden van de lijn Bazel-Orleans-Brest was uren lang sprake van één op stopping. Ook in het Rhóne- dal en op de kustweg naar Spanje moesten de vakantie gangers geruime tijd geduld oefenen. In het zuiden traden boze boe ren op tegen vrachtauto's met fruit en wijn uit Spanje. Ze hielden de voertuigen aan en gooiden de lading op straat. Daarvoor waren wijn, meloe nen en druiven voor de toeris ten in de omgeving gratis. In de nacht van zaterdag op zondag heeft het m noord- en noordoost-Frankrijk hevig geonweerd. Een aantal we gen moest urenlang worden afgezet omdat ze waren on dergelopen. noodzaak van een herstructure ring in de wereld, maar herinner de tegelijkertijd aan het stand punt dat de zeven belangrijkste geïndustrialiseerde landen vori ge maand in het Canadese Otta wa overeen kwamen: eerst orde op zaken stellen in eigen huis en dan pas kan er sprake zijn van daadwerkelijke hulp aan de Der de Wereld. De sfeer in Cancun werd geken merkt door hoop omdat de Noord-Zuiddialoog opnieuw van de grond komt. Maar tevens heerste er het nodige pessimis me, allereerst door het ontbre ken van Cuba, verder vanwege de opstelling van Washington Het verzet van Alexander Haig op de voorbereidende conferen tie tegèn bijna alle voorstellen om de agende verder te concreti seren dan de huidige vier hoofd punten bracht in het zonnige Cancun het nodige pessimisme voor de afloop van de top in ok tober. BEIROET (GPD) - Vandaag begint de Egyptische presi dent Sadat aan een belangrij ke reis die hem langs Lon den, Washington en Salzburg zal voeren. Belangrijk, omdat Sadat de eerste Arabische lei der is die president Reagan in Washington gaat opzoeken, en ook omdat de Egyptische leider de Amerikaanse en Eu ropese politieke meningen kan peilen vlak na de recente Israëlisch-Palestijnse con frontatie in Libanon. Sadat zal Reagan proberen over te halen de 15 maanden geleden doodgelopen „Pale stijnse autonomic"-bespre- kingen nieuw leven in te bla zen. „Palestijnse autonomie" is een integraal gedeelte van de Camp-Davidakkoorden. volgens de Egyptenaren nog steeds de enige weg naar een algehele vredesregeling in het Midden-Oosten. President Reagen heeft - in Egyptische ogen - tot nu toe een zogenaamde „niet-poli- tiek" inzake het Midden-Oos ten gehandhaafd, een situatie waardoor Israël zijn gang kon gaan en Sadat steeds verder geïsoleerd raakte in de Arabi sche wereld. Het punt waar op Sadat en Reagan elkaar wel goed kunnen vinden is de noodzaak om „een front te maken tegen de toenemende Sowjet-invloed in het Mid den-Oosten". Een extra complicerende factor voor Sadat is de herverkie zing van de Israëlische pre mier Begin, een man die de afgelopen maand een uiterst agressieve politiek tegen de Palestijnen in Libanon heeft gevoerd. Hierbij hebben de Amerikanen wel ingegrepen: de missie-Habib heeft door Saoedische bemiddeling met succes een bestand weten te bewerkstelligen tussen de PLO en Israël, en met dit als uitgangspunt schijnen de Amerikanen nu een meer ac tievere Midden-Oostenpoli- tiek te willen gaan voeren. Van hoe en wat moet Sadat nu van president Reagan gaan horen. Omdat Sadat toch niet geheel zeker is van de Amerikaanse bedoelingen, gaat hij eerst in Londen praten met Lord Car- rington, de Britse minister van buitenlandse zaken, de man <Jie op dit moment be last is met de uitvoering van het zogenaamde „Europese Anwar Sadat. vredesinitiatief' inzake het Midden-Oosten. Vroeger heeft Sadat zich altijd verzet tegen Europese bemoeienis omdat hy daarin een onder graving zag van het Egyp tisch-Amerikaans-Israëlische Camp-Davidproces. Tot nu toe hebben de Europea nen evenwel geen specifieke voorstellen geformuleerd. Al leen hun „Venetië-verkla ring" van juli 1980 - waarin onder ander sprake is van „Palestijns zelfbeschikkings recht" en de „noodzaak om de PLO bij vredesonderhan delingen te betrekken" (ele menten die duidelijk in de Camp-Davidakkoorden ach terwege werden gelaten) - werd in de Arabische wereld positif, in Israël vijandig en in Cairo met wantrouwen ontvangen. Maar nu Europa terugkrabbelt - onder meer een gevolg van de machtswisseling m Frank rijk waar een aarzelende Mit terrand het van de „pro-Ara bische" Giscard heeft overge nomen - ziet Sadat weer mo gelijkheden in het Europese vredesinitiatief voor het Mid den-Oosten: Carrington heeft kortgeleden nog eens bena drukt dat Europa's vredespo gingen als aanvulling gezien moeten worden op Camp Da vid, niet als alternatief daar voor. In de Arabische wereld (buiten Egypte) is men ronduit ver bitterd en teleurgesteld over Europa's „terugkrabbelen" en staat men uiterst sceptisch tegenover Sadat's huidige rondreis: de pogingen van de Egyptische president om de „Palestijnse autonomie'-be- sprekingen nieuw leven in te blazen zijn, zo meent men, nutteloos omdat de nieuwe regering-Begin in Israël deze besprekingen „eindeloos in houdsloos" wil houden en de Palestijnen er zelf niets van willen weten, vooral niet nu de politieke positie van de PLO na de recente Israëlisch- Palestijnse confrontatie in ternationaal aanmerkelijk is versterkt Niet Anwar Sadat, maar Jasser Arafat zou de reis naar Londen en Was hington eigenlijk moeten ma ken: dat zou meer in overeen stemming zijn met de politie ke realiteit m het Midden- Oosten, is de overtuiging in de Arabische wereld. RIENKO WILTON BEIROET (UPI) - De Iraansc ex- president Abolhassan Bani-Sadr is van plan een regering in bal lingschap te vormen. De naar Pa rijs uitgeweken leider van de linkse oppositie-beweging Moedjahihien-e-Chalq, Massoed Radjavi, heeft gisteren verklaard dat hij opdracht kreeg van de af gezette president een dergelijke regering te Teneinde een Iran te niet wordt gemarteld, waar geen censuur heerst, waar geen on rechtvaardigheid heerst en geen dictatuur, vroeg Bani-Sadr Raj- davi alle democratische, nationa listische en islamitische krach ten samen te bundelen in een "nationale verzetsraad". Volgens Radjavi die dit per telefoon ver klaarde aan het Amerikaanse persbureau UPI, keurde Bani- Sadr al het ontwerp voor een grondwet goed. Radjavi vluchtte afgelopen week met Bani-Sadr naar Franknjk in een militair vliegtuig. Iraanse ballingen in Parijs lieten gisteren bandopnamen horen waarop Ba ni-Sadr het Iraanse leger oproept pogingen van het islamitisch be wind in Teheran zuiveringen uit te voeren tegen te gaan. "Het ge mak waarmee we de luchthaven van Teheran verlieten bewijst hoe zwak deze regering (van de geestelijkheid) is", zo zei hii. Irans revolutionaire leider, ^jatol- lah Chomeini, gaf intussen te kennen dat Bani-Sadr naar zijn land kon terugkeren, "want het land zal je accepteren". De Britse zondagskrant "Sunday Times" drukte een vraaggesprek met de ex-president af waarin deze ver klaart dat Chomeini de feitelijke contróle over het land heeft ver loren. Bani-Sadr zei. aldus de krant, dat hij een golf van stakin gen en protestmarsen zou kun nen organiseren de komende we ken. In zijn bandopname ontken de Bani-Sadr echter een vraagge sprek te hebben gehad met de Sunday Times. De politie van Parijs heeft gisteren vijf Iraanse studenten in verze kerde bewaring gesteld nadat ongeveer 30 studenten, die niets van ayatollah Chomeini moeten hebben, zaterdag het Iraanse cul tureel centrum in de Franse hoofdstad hadden vernield Zestien studenten zijn na verhoor heengezonden. De studenteH) ontvreemdden paspoorten en na- men geld mee. nadat ze bureaus en kluizen hadden opengebro ken Het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde in een commu niqué dat ze "spijt heeft van de schade die zaterdag is aangericht door Iraanse burgers". Het zei dat de plunderaars, overeenkom stig da Eia wat, tptwwlfg zul len worden berecht. De oproerpolitie moest zaterdag optreden toen voor- en tegen standers van het huidige bewind in Teheran met elkaar op de vuist gingen Naar de politie meedeelde, raakte by de vecht partijen een student gewond. LEVERANTIE - Frankrijk levert drie patrouillevaartuigen met raketten aan Iran. Dit heeft het Franse ministerie van def< nsie gisteravond bekendgemaakt. De schepen waren achttien maan den vastgehouden wegens de re volutie in Iran. Zij vormden de laatste schepen van een serie van twaalf die in 1974 door Iran nog waren besteld ten tijde van de overleden sjah.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13