Dames: individueel wel hoogvliegers... "Dan moet je toch wel wat kunnen Piquet dwingt geluk af Van Heugten ook zonder bakkenist Kiggen succesvol Ploeg houdt alleen Finland achter zich Toussaint snel naar jeugdrecord MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 SPORT Jack Middelburg legt het fabrieksgeweld zijn wil op SILVERSTONE (ANP) Niet verwacht, toch gekomen. Een Nederlandse overwinning in een Grote Prijs werd door het fabrieksgeweld in de wegracewereld dit seizoen tot de onmogelijkheden beschouwd. Slechts wanneer de weersomstan digheden mee wilden werken, dan was er een kleine kans. Van Duimen bewees het in Assen door in de regen bijna de zege te pakken. Van Duimen was dus dé Nederlandse man, maar dan moest het wel regenen. In Silver- stone scheen gisteren de zon, de Nederlandse kansen konden mi niem worden geacht. Jack Middelburg, halverwege het seizoen nog spelend met de ge dachte om een punt achter zijn carrière te zetten, zorgde onder die warme omstandigheden voor de grootste verrassing van het Grand Prix-seizoen. De Neder landse, op privé-basis rijdende, Suzuki-coureur legde het fa brieksgeweld in Silverstone zijn wil op en won de 500cc-race. We reldkampioen Kenny Roberts werd tweede, Mamola derde. De zesde plaats was voor Boet van Duimen, de man die dit jaar alle vaderlandse aandacht in het wegracegebeuren opeiste. Jack Middelburg was uiteraard dolgelukkig na afloop van de En gelse Grand Prix. Om toch maar te voelen dat het allemaal echt gebeurd was, pijnigde hij zijn handen op de tank. "Ongeloof lijk. Dit had ik toch echt niet ver wacht. Als je tussen deze grote jongens onder deze omstandig heden kunt winnen, dan moet je toch wel wat kunnen. Dat heb ik vandaag waar gemaakt. Deze ze ge is veel mooier dan mijn zege in de Nederlandse TT van vorig jaar. Die heb ik op mijn sokken gewonnen. Deze overwinning was tien keer moeilijker, maar ik heb er ook tien keer zoveel Vol doening van", verklaarde de Westlandse coureur onmiddel lijk na afloop. Kenny Roberts, de verslagen we reldkampioen zat op dezelfde golflengte als Middelburg: "Hij was vandaag de beste. Geen twij fel mogelijk". Middelburg, Roberts, Mamola en de later uitgevallen Ballington kwamen in de eerste ronde aan de leiding. Het viertal profiteer de van de val van snelle starter Crosby, die zijn machine onder uit trok en Sheene en Lucchinel- li, de leider in het wereldkam pioenschap met zich meesleepte. Lucchinelli stapte nog wel op de fiets, maar met een ronde achter stand had dat weinig zin meer. Middelburg, met een zeer snel af gestelde machine, kon met veel moeite in het spoor van Manola en Roberts blijven. De twee Amerikaanse fabrieksrijders trokken er in de beginfase stevig aan. Dat brak Ballington halver wege de strijd op. Middelburg haakte niet af. "Ik moest in hun slipstream blijven. Dat was mijn enige kans", aldus de Nederlan der, die zijn veel zwaardere ma chine steeds later dan de ande ren voor de bocht moest afrem- In het achterhoofd van Middelburg groeide toen al de gedachte, dat hij een kans op de eindzege had. Toen Mamola vier ronden voor het eind met een te snel afslijten de achterband kreeg te kampen, had Middelburg nog maar één concurrent over, wereldkam pioen Roberts. Die kreeg op een taktisch goed gekozen moment de aanval van Middelburg te ver duren. Twee ronden voor het eind van de race op het snelle Engelse oud-vliegveld passeerde de Westlander de drievoudig 500cc-kampioen. De Amerikaan kon de actie van Middelburg niet beantwoorden en greep voor de zoveelste keer dit seizoen naast een GP-overwinning. Middelburg, bekend geworden on der de naam "Jumping Jack" vanwege zijn met valpartijen doorspekte manier van rijden, Met veel plezier ontkurkt Jack Middelburg de champagnefles. "Want deze overwinning is veel mooier dan mijn zege in de Neder landse TT van vorig jaar". toonde op Silverstone aan een ra ce ook met verstand en overleg te kunnen rijden. "Mijn enige kans was tot de slotfase af te wachten met mijn aanval. Ro berts' machine is zoveel sneller dat hij een geslagen gaatje weer snel dicht rijdt. Daar kreeg hij dit keer de kans niet toe", jubelde Middelburg, die voor een groot Nederlands feest in Engeland zorgde. Een aandeel daarin had zijspan- coureur Egbert Streuer, die met een Engelse passagier naar de vijfde plaats in de zijspanklassé reed. Andere Nederlanders, zoals de in de middenklassen rijdende Looijesteijn en Schouten, haal den de finish niet. Ar.ton Mang behaalde de wereldti tel in de 350cc-klasse. Zaterdag was de Westduitser daar al zeker van, toen bleek dat zijn laatste concurrent Jon Ekerold zich niet had geplaatst voor de race van gisteren. In de 250cc moet Mang nog een weekje wachten met zijn kampioensreceptie. Zijn laatste mededinger naar de titel, de Fransman Balde, werd zevende en kan theoretisch de Kawasaki- coureur nog passeren in de we reldtitelstrijd. Mang heeft door zijn zege in Engeland in deze klasse een voorsprong van 44 punten. De strijd in de 125cc- klasse werd zoals gebruikelijk gewonnen door de Spanjaard Angel Nieto, die daarmee de we reldtitel veroverde. De uitslag van de wedstrijd in de 500cc- klasse (28 ronden, 131.88 km) is 1. Jack Middelburg (Ned). Suzuki. 43 minuten 24,34 seconden, gemiddelde snelheid 182,32 km/uur; 2. Kennv Roberts (VS) Yamaha 43.24,64; 3. Randy Mamola (VS), Suzuki 43.37.38, 4 Bernard Fau (Fra), Suzuki. 44 00.56 5 Mare Fontan (Fra), Yamaha. 44 00.90, 6 Boet van Dui men (Ned). Yamaha. 44 02.13. 7. Stu Avant (Nwz). Suzuki. 44 09.29, 8 Ikujiro Trial (Jap). Yamaha, 44 09,75, 9 Steve MriÉtffeMtaMMHfe Mi De stand m de strijd om het wereldkam pioenschap is 1 Luccinelli (Ita) 88 pnt 2. Mamola 82 pnt 3 Roberts 70 pnt4 Barry Sheene (Gbr) 57 pnt 5 Graeme Crosby (Nwz) 56 pnt., 6 Van Duimen 52 pnt; 7. Middelburg 42 pnt FELDKIRCH (ANP) - Zou Ton van Heugten het uitvallen van zijn vaste bakkenist Frits Kiggen zijn uitnemende kans op de wereldtitel zijspancross gaan kosten? O O PESCARA (GPD) - Op nieuw was Herman Buuts dik tevreden over de pres taties van de Nederlandse damesploeg. Was het de vorige keer in Edinburgh tijdens de halve finales van de Europese atletiek- beker omdat de meisjes als team verrassend goed hadden gepresteerd; dit keer was er bij de trai- .ningscoördinator van de KNAU blijdschap vanwe ge de persoonlijke presta ties. Want hoewel Nederland in de eind rangschikking van de B-finale niet verder reikte dan de vijfde plaats en alleen Finland achter zich hield, krijgt de recordcom missie van de atletiekbond de komende weken een flinke klus. In Pescara sneuvelden maar liefst vier nationale toptijden. Ol- ga Commandeur snoepte zes honderdste van een seconde af van haar 400 meter hordentijd, Elly van Hulst dook onder de twee minuten op de 800 meter. Els Vader raffelde de 200 meter opnieuw sneller af en ook de 4x400 meter estafette ging snel ler dan drie jaar geleden. Tegenover die vier nieuwe toptij den stonden echter ook presta ties, die ver beneden de maat ble ven en die medeverantwoorde lijk waren voor het feit dat Ne derland niet echt kon meedoen in de strijd om de derde plaats achter oppermachtige landen als Tsjechoslowakije en Polen. De laatste plaatsen van Ria Stalman bij het kogelstoten en Lida Berk hout bij het speerwerpen lagen volkomen in de lijn der verwach tingen. Dat was echter niet het geval met Maijan Olijslager en Marietta Overwater, die respec tievelijk bij de 100 meter horden en het hoogspringen eveneens de rij van zes deelneemsters slo ten. Marjan Olijslager ging in de fout op de zesde horde en verspeelde daardoor de aanvankelijke vier de plaats. Het optreden van Ma rietta Overwater was wellicht de grootste teleurstelling van de dag. De Startbaan-atlete had dit seizoen al 1.80 meter gesprongen en wipte bijvoorbeeld tijdens de halve finales in Edinburgh over 1.79. Dit keer werd het eigenlijk helemaal niets. Op 1.70, de hoog te waarop de rest van het veld nog rustig zijn beurt voorbij liet gaan, had zij al drie pogingen no dig en na een bedankje op 1.73 bleek 1.76 haar te machtig. De goede prestaties van de ande ren deden echter die missers snel vergeten. Voor sommigen was echter „Pescara" al weer verle den tijd voordat de Europa-Cup- B en de startplaats in de A-finale aan Polen waren uitgedeeld. Voor Olga Commandeur bijvoor beeld, die aankondigde het ko mend weekeinde tijdens de na tionale kampioenschappen in Utrecht nog sneller te zullen gaan dan 57.87 op de 400 meter horden. De IJmuidense leverdp later ook een prima aandeel in de estafet te. Met de razendsnelle Tilly Ver hoef als slotloopster werd een nationaal record geklokt in een tijd van 3.33.01. In september 1978 had zij als eerste loopster, gevolgd door Truus van Amstel, Coby Körmeling en Wilma Hil- len, 3.34.7 neergezet. Het scheel de overigens maar een haartje of er was van een goede tijd geen sprake geweest. De eerste wissel was matig, omdat Olga Comman deur sneller weg was dan Désiré de Leeuw had verwacht en bij de laatste overnaming, tussen Lilia- rie Mandema en Tilly Verhoef, viel het stokje bijna. Het meest opvallende record was zonder meer de 1.59.62 van Elly van Hulst op de 800 meter. De Olympia-atlete had nog maar drie weken geleden Olga Com mandeur onttroond als nationaal recordhoudster door in het West- duitse Lage 2.01.13 te lopen. Gis teren bereikte zij in feite al haar doel voor dit seizoen, door als eerste Nederlandse onder de twee minuten te finishen. Een tijd die zonder meer noodzake lijk is om de Europese en wereld top enigszins te kunnen benade- Om werkelijk te gaan meetellen in het internationale veld zal er ze ker nog een seconde van die tijd afmoeten. De nummer 20 van de wereldranglijst van vorig jaar bij voorbeeld realiseerde toen al een chrono van 1.58.7. Maar Elly van Hulst heeft duidelijk de goede weg ingeslagen en is dit seizoen behoorlijk vooruit gegaan. Els Vader lijkt zich te hebben ver zekerd van een plaatsje in de Eu ropese 4x100 meterploeg tijdens de wereldbeker begin september in Rome. Op de korte sprint ver loor ze weliswaar van de Finse Laihorinne, maar haar prestatie op de dubbele afstand, een natio naal record in 22.81, zal bij de keuze van de Europese estafette ploeg zeker meetellen. Els Vader had op die 200 meter natuurlijk een geweldige steun aan de Tsje chische Jarmila Kratochvilova, dit seizoen de snelste vrouw ter wereld op de 200 en 400 meter. De Tsjechische primavera had ove rigens een drukke dag in Pesca ra. Tsjechoslowakije beschikt niet over andere sprintsters, die punten kunnen binnenhalen in ontmoetingen als de Europa Cup en Kratochvilova moest daarom Commandeur: komend weekein de nog sneller gewoon „alles" doen. De 100, 200 en 400 meter en ook nog eens de beide estafettes als slotloopster. Die enorme belasting bleek mo gelijk, omdat ze momenteel in de vorm van haar leven verkeert. Slechts op de 100 meter leed zij, een nederlaag. Ondanks het feit dat zij dit seizoen tot nu toe de beste Europese tijd heeft neerge zet (11.09), moest zij Laihorinne en Vader voor laten gaan. Op de 3000 meter leek Carla Beurs- kens lange tijd op een record af te stevenen. Geruime tijd kon zij Puica en de Italiaanse Possanai blijven volgen en legde daarmee de basis voor een scherpe tijd. Toen het veld echter uiteen viel, kwam voor de Limburgse de te rugslag. Toch was haar eindtijd ven 9.08.32 goed en betekende in elk geval een persoonlijk record. Dat was er ook voor Saskia Brou wer op de 1500 meter. In die race was de Poolse Burkis voor nie mand bij te houden, maar trok ken de anderen elkaar naar rede lijke tijden. Voor de Arnhemse werd uiteindelijk 4.14.62 geklokt. Vier nationale en twee persoonlij ke records bedroeg derhalve de oogst van de B-finale, die ander maal heeft bewezen dat er toe komst zit in de Nederlandse atle tiek. Zeker waar het de dames betreft. Van Heugten Krab vloog MALLORY PARK (ANP) - De Nederlandse autocoureur Fred Krab is gisteren bij een ongeluk tijdens de training voor een Engelse formule 3- wedstrijd aan de dood ont snapt. Het linkerachterwiel van Krabs wagen brak op Mallory Park bij een snelheid van ruim 200 kilometer per uur af. De auto van de Heerhugowaar- der werd via een aarden wal gelanceerd en vloog over eerr met publiek bezet talud in het struikgewas. De zweef du ik van Krab en zijn wagen le verde wonderwel geen slacht offers op. Dat was de grote vraag in Feld- kirch (Oostenrijk), waar Ton van Heugten met invaller-passagier Sies Hurkmans gisteren zijn ge weldige voorsprong in het we reldkampioenschapsklassement moest verdedigen. De concur renten, die dachten door de te genslag van de Amersfoorter weer enig uitzicht op de we reldtitel te krijgen, kwamen be drogen uit. Van Heugten/Hurk- mans bleek een even betrouwba re combinatie als Van Heugten/ Kiggen. Op de harde baan in Feldkirch behaalde het Neder landse duo 22 WK-punten en liep daardoor nog verder weg van het eveneens van Hollandse snit zijnde zijspanduo Jan Bakens en Henk van Heek. De nummers drie en vier in het klassement, Brockhausen en Böhler, raakten nog veel verder achterop. Brockhausen en Rebe- le haalden slechts één keer de fi nish, tweede in de tweede man che. Böhler, de regerend wereld kampioen, kan met zjjn nieuwe bakkenist Mies niet aan zijn vorm van vorig jaar tippen. De Westduitser bleef twee keer puntloos. Voor Ton van Heugten. die het sei zoen uit zal rijden met Sies Hurk mans omdat Kiggen naast een sleutelbeen ook een pols gebro ken bleek te hebben, is er met nog drie Grote Prijzen te rijden nauwelijks gevaar. In de twee manches in Feldkirch bleek dat al bij de start. In de eerste man che gingen Van Heugten en Hurkmans er als eersten van door. Grogg/Hüsser wilden erlangs en mochten van de Nederlanders passeren. Extra risico's wenste Van Heugten niet meer te ne men. De Zwitsers wonnen onbe dreigd de eerste reeks. Van Heugten had geen problemen om de tweede plaats te pakken. Bakens/Van Heek eindigde zes de. Van Gastel en Erik Hurk mans pakten met de achtste plaats drie WK-punten. De ande re Nederlanders, met als grootste pechvogel Van der Laan, ver dwenen uit de strijd. In de tweede manche had Van Heugten weer een kopstart. maar vermoeidheid van bakkenist Hurkmans noopte hem het gas wat sneller dan normaal af te sluiten. Lange tijd koerste het tweetal op de vierde plaats Het terugvallen van Grogg deed Van Heugten in de slotfase een plaatsje opschuiven. Voor Ba kens en Van Heek, in het spoor van Van Heugten rijdend, gold dat ook, de Nederlanders werden zodoende derde en vierde in deze tweede manche, die gewonnen werd door de Zwitser Emil Boll- halder. De andere Nederlanders, op de als veertiende eindigende Muller en Van der Bijl na. kwa men met pech en blessures naar de kant LEIDEN De AV Holland—atlete Yvonne van Dorp heeft een belangrijk aandeel geleverd in de Nederlandse zege in het duel met de jeugd van de Nederlandse Antillen. Van Dorp won tij dens de Koninkrijkspelen in Haarlem zowel de 100 als 200 me ter. Haar tijden waren respectievelijk: 12,3 en 25,2 seconden. De Hillegomse junior Kees Toussain kan zich na afgelopen week einde samen met Leeuwenburg, Ooyevaar en Van der Sluis titel houder noemen van het jeugdrecord op de 4x100 meter. De jon gens sprintten naar de toptijd van 41.64 seconden. Nog meer Nederlanders zorgden tijdens de West-Atletics voor juniorenre cords in Santander. Nelly Cooman liep de 100 meter in 11.74 seconden. Wim de Koning beëindigde de 2000 meter steeple chase na 5 minuten en 42,75 seconden. Gisteren zorgde de Ne derlandse meisjesploeg op de 4x400 meter voor het vierde Ne derlandse record. Sandra Westera. Ingrid Stoot, Tanja Tjkepke- ma en Inge Rouwenhorst hadden 3 minuten en 41,47 seconden voor die afstand nodig. Tijdens nationale wedstrijden in Apeldoorn zorgde De Spartaan- -atleet Peter van Noort met een afstand van 55 meter en 66 centimeter voor de beste Nederlandse seizoen prestatie op het nummer kogelslingeren. Wybo Lelieveld van het Leid se De Bataven legde het afgelopen weekeinde in Utrecht de 800 meter af in 1.50,6. Winnaar werd Cor Louws in 1.50,5. De Franse herenploeg heeft zich in Athene geplaatst voor de A-fi nale die op 15 en 16 augustus in Zagreb wordt afgewerkt. De eindstand van de B-finale: 1. Frankrijk, 2. Hongarije, 3. Tsje choslowakije. 4. Finland, 5. Spanje en 6. Griekenland. HOCKENHEIM (SID) - Het geluk van de winnaar in de Grote Prijs van West- Duitsland, Nelson Piquet, stond recht tegenover de pech, waarmee formule 1- kopstukken Alan Jones en Carlos Reutemann te kampen hadden. Van de Braziliaanse Brabhamcou- reur, die zijn derde Grote Prijs- zege van dit seizoen behaalde, kan gezegd worden dat hij in Hockenheim het geluk afdwong. Lange tijd bleef Piquet 'in de wachtkamer' om banden en mo tor te sparen. Toen Jones, halver wege de wedstrijd aan de leiding gekomen, tien ronden voor het eind in de problemen kwam, streefde Piquet allereerst Prost voorbij. Daarna was de stilval lende Jones aan de beurt. Piquet was toen voor de overwinning in West-Duitsland niet meer te be dreigen. Het uitvallen en puntloos blijven van de leider in het wereldkam pioenschap, Carlos Reutemann, werd door de nummer twee van de ranglijst, Piquet, maximaal benut. De zege in Hockenheim bracht de Braziliaan weer in dc buurt van Reutemann (43 om 35 WK-punten). Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Na een kopstart van Prost bi vakkeerden Williams-azen Reu temann en Jones op de tweede en derde plaats. Piquet kon de aansluiting met de top vijf met veel moeite verwezen lij ken. De Braziliaan had schade aan de car rosserie opgelopen en had veel problemen met zijn auto op de weg te houden. Prost had team genoot Arnoux onmiddHlnk rui de start mét een lekke band zien wegvallen en keek zyn landge noot in de twintigste ronde in de rug. Bij het passeren van Arnoux deed Jones een aanval op de koppositie van Prost. Via een sla- lomachtige manoeuvre belandde de Australiër op de eerste plaats en begon toen snel uit te lopen op zijn achtervolgers. De ogenschijnlijk bekeken koersende Reutemann kreeg als eerste van de Williams-stal moto rische problemen. In de 27 ronde, net toen Piquet hem voor bij was gegaan, parkeerde Reute mann zijn wagen aan de kant. Tien ronden later ging het mis met teamgenoot Jones, die zijn banden razendsnel weg zag slij ten. Toen ook de motor onregel matig begon te lopen, was het ge beurd met de uitzichten van Jo nes op een overwinnning in de Westduitse Grote Pltya Nil vorig jaar moest de Australiër voortijdig de pits in, daarmee de teleurstelling in het Williams- kamp compleet makend. 'Zonder die problemen van Jones, had ik geen enkele kans op de zege gemaakt', verklaarde Nel son Piquet, die de laatste zeven ronden het applaus van de hon derdduizend toeschouwers in ontvangst mocht nemen Met Prost op elf seconden achter- Bij een ongeluk in de formule su per VW tijdens de laatste trai ning voor dc race in deze klMM op Hockenheim, in het kader van de Grote Prijs van West- Duitsland, is de zoon van pre mier Thatcher gewond geraakt. Zaterdagmorgen reed zijn land genoot Eddie Jones in een chica ne achter op de wagen van Mark Thatcher. Beide auto's botsten met volle snelheid tegen de van grails. Thatcher kwam er met kneuzingen in beide benen af. Jones moest voor nader onder zoek worden overgebracht naar een nabijgelegen ziekenhuis. Gevreesd wordt dat hij een beenbreuk heeft opgelopen. stand kon dc Braziliaan, die dne jaar geleden in Hockenheim zijn debuut in de Grand Pnx-wereld maakte, niets meer gebeuren. Met Piquets zege in West-Duits land is dc onaantastbare positie van Reutemann in het WK-klas- sement ook verleden tijd. Pi quet's talent en inzicht staan ga rant voor een spannende eindfa se van het wereldkampioen schap formule 1. Snelste ronde Alan Jones 1.52,42 mm (217.371 km u) Dc stand in het klassement van het we reldkampioenschap 1 Carlos Reutemann (Arg) Williams 43 punten. 2 Piquet 35. 3 LafTite 25. 4. Alan Jones (Aus) Williams 24. 5 ViUe- neuve 21. 6 Watson 20. 7 Prost 19. 8. Riccardo Patrese (Ita) Arrows en Chce- ver 10, 10. de Angclis en Rebaquc 8. De Nederlander Boy Hayje hce?\ gisteren op het circuit van Hoc kenheim gezegevierd in de ze vende race in de stnjd om het Europees kampioenschap voor de Renault-5-turbo wagens. Hay je schudde op de laatste meters dc Westduitser Wolfgang Schultz af en won dc wedstrijd over 81.384 kilometer (twaalf ronden) in 31 minuten 38,70 seconden. Zijn g» middelde snelheid be droeg 154.443 kilometer per uur. De Nederlander John Bolten zorgde voor een uitgebreid Ne derlands succes door achter Hay je en Schultz dc derde plaats te pakken. In de stand om de Europese titel leidt Ragnotti met 65 punten, voor Schultz (tweede) en Hayje (derde).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11