Veel geisers gevaarlij 1 Garanties op hypotheken worden schaars "Meer woningen nodig" Instapproef met bus voor gehandicapten bij Onderhoud blijkt vaak gebrekkig Duitse mijn Renesse gevonden FNV wd beperking van huurverhoging Geen verbod op vervuiling door schepen \dviesclub kritiseert voorstel informateurs Meerval gevangen POSTCODE BINNENLAND DONDERDAG 30 JULI 1981 UTRECHT (ANP) - Met het doel om het openbaar vervoer toegan kelijker te maken voor lichame lijk gehandicapten of bijvoor beeld moeilijk lopende bejaar den gaat het Nederlands streek vervoer in augustus een proef ne men met een Zweedse bus met een uniek instapsysteem. Het komt er op neer dat de bus dank zij een elektronisch stuursys teem haarscherp op de millime ter langs een verhoogd perron kan worden gemanoeuvreerd. Slecht ter been zijnde reizigers en moeders met kinderwagens kunnen dan moeiteloos de bus in en uit zonder dat ze enige barriè re hoeven te nemen. De Zweedse vinding zou op den duur bussen ook toegankelijk kunnen maken voor gehandicap ten met een rolstoel maar dat is nog verre toekomstmuziek. Voor het zo ver is moeten ook in de bussen zelf alle obstakels voor rolstoelgebruikers worden weg- genmomen. In het moderne bus- materieel zijn als regel wel de toegangsdeuren al breed genoeg om een rolstoel door te laten. Maar in de bus zelf stuit men vaak nog op te smalle gangpa den, stangen en andere belem meringen die voor een rolstoel gebruiker eenvoudig onoverko melijk zijn. Men is momenteel aan het studeren op een andere indeling van het businterieur maar voordat die problemen zijn opgelost zijn we al weer jaren verder, aldus een woordvoerder van ESO, samenwerkingsorgaan van het streekvervoer in ons land. Het systeem - dat al geruime tijd in de Zweedse stad Halmstad op negen bussen wordt uitgepro beerd - bestaat uit een bij de hal te in het wegdek aangelegde vijf tig meter lange elektronische stroomdraad - een soort rail - die in verbinding staat met de stuur inrichting van de bus. Zodra de bus de stroomdraad "pakt" neemt het in feite het stuur van de buschauffeur over en wordt het mogelijk de bus zonder kleerscheuren pal langs de er- worden gebouwd. Maar als daar van de kleine woningen (zoge naamde „Van Dam-eenheden") en de huizen in de vrije sector van afgetrokken worden blijven er maar 99.000 gesubsidieerde woningen over. Volgens de ad viescommissie zijn dat er 5000 tot 10.000 per jaar te weinig en dat vier jaar lang. De commissie heeft de minister geadviseerd om minstens 106.000 gesubsidieerde wonin gen per jaar te bouwen. Dat is enerzijds nodig om een zinvolle bijdrage aan de bestrijding van de woningnood te leveren en an derzijds om de werkgelegenheid te stimuleren. „Bij een woning- bouwprogramma van 125.000 huizen per jaar zal de pijn onver minderd voelbaar blijven", aldus de adviescommissie. De Nieuwegeinse wethouder Ha genaar is er teleurgesteld over dat de fracties die nu proberen hoogde perrons te krijgen. Voor een "menselijke" chauffeur zou het onbegonnen werk zijn om tientallen keren per dag zonder blikschade dergelijk precisie werk te leveren. De bus gaat van 18 tot 31 augustus rijden op een proeftraject in Al- mere waar twee haltes zijn opge hoogd en zijn voorzien van het elektronische systeem. Ook reizi gers zullen via een enquête ken baar kunnen maken wat ze van de Zweedse bus vinden. Het elektronische systeem is overi gens een vrij kostbare zaak. Vol gens ESO vergt deze "automati sche piloot" voor het busvervoer een investering van circa 20.000 gulden per halte. Als alle 40.000 bushaltes in ons land het sys teem zouden krijgen zou dat dus een slordige achthonderd mil joen gulden gaan kosten. Dat het ooit zover zal komen verwacht men bij de ESO niet. Maar wel licht kan men wel op wat be scheidener schaal wat van het Zweedse systeem overnemen Een ander snufje aan de Zweedse bus is ook een extra lage tree plank die bij lage haltes kan wor den uitgeklapt en bij hoge per rons weer kan worden ingeklapt. Het publiek kan ook kennis ma ken met een zogeheten stastoel. een soort barkruk die het mid den houdt tussen een stoel en een staanplaats. Deze buskruk moet vooral tegemoet komen aan de wensen van (oudere) reizi gers die problemen hebben met de lage zit van de echte busstoe- len. DEN HAAG (GPD> - De Ne derlandse gemeenten wor den voorzichtiger met het verlenen van garantie op hy potheken. De laatste jaren hebben gemeenten gezame- lijk miljoenenverliezen gele den. Rotterdam lijkt koplo per wat dat betreft. In de pe riode van 1974 tot september 1980 werd in* de havenstad een verlies van 1,3 miljoen berekend. In kleine gemeen ten gaa' het om bedragen van enkele tienduizenden gul dens. De sterke stijging van de rente is er de oorzaak van dat steeds meer woningen ver kocht worden; de eigenaar kan de lasten niet meer op brengen. Als de opbrengst van die gedwongen verkoop niet voldoende is om de hy potheek af te lossen moet de gemeente die garantie ver leende het verschil aan de bank betalen. De gemeente Beverwijk heeft onlangs te maken gehad met zo'n gedwongen verkoop. 1 Volgens een woordvoerder was de opbrengst zo laag dat de gemeente 60.000 gulden bij moest passen. De helft van dat bedrag kan gedecla reerd worden bij het rijk zo dat een werkelijk verlies van 30.000 gulden geboekt werd. Burgemeester en wethouders besloten voortaan strengere eisen te stellen; er wordt nog slechts garantie verleend tot 92 procent van de lening. Dat betekent dat de woningzoe kende eigen geld op tafel moet leggen. Strenger Ook Rotterdam heeft haar voorwaarden aanzienlijk ver scherpt. Gegadigden moeten voortaan aantonen dat zij geen andere financile ver plichtingen hebben lopen. Bovendien wordt nog slechts 110 procent van de executie- waarde gegarandeert. Dat is belangrijk minder dan de ou de garantiegrens van 100 pro cent van de marktwaarde (dat is de koopprijs). De heer J. B. Stegeman van de Vereniging Nederlandse Ge meente zegt dat steeds meer gemeenten de neiging heb ben strengere voorwaarden te stellen voordat garantie wordt verleend. Ook al om dat het rijk steeds minder geld naar de gemeenten laat vloeien en er overal op moet worden bezuinigd. Vooral bij kleine gemeenten drukt een verlies van enkele duizenden guldens (en dat kan al bij een gewdongen verkoop) zwaar op de begroting. Stegeman haalt ook de ge meente Susteren aan die haar risico in wilde dammen door nog slechts garanties af te ge ven op hypotheken die bij het Bouwfonds Limburgse Gemeenten werden geno men. Dit bouwfonds was be reid het risico van de ge meente over te nemen. Naar aanleiding van kamervragen heeft het ministerie van volkshuisvesting Susteren op de vingers getikt. Fractie Op het ministerie van volks huisvesting zegt een woord voerder dat de verliezen op het totaaloedrag waarvoor gemeentegarantie wordt ver leend gering is. „In totaal wordt voor 11 miljard gulden aan hypotheken gegaran deerd. Wat daarvan fout gaat is een te verwaarlozen frac tie". In de periode 1975 tot en met 1980 heeft het ministerie 6 miljoen gulden by moeten dragen in verliezen op de garantieregeling. De gezame- lijke gemeenten hebben dus ook 6 miljoen betaald. Voor 1981 is op veel meer gere kend door het ministerie; vijf miljoen voor dit ene jaar is gereserveerd. Drie miljoen is daarvan al opgegaan. Gemeentegarantie op geldle ningen wordt al sinds de vijf tiger jaren verleend. Aanvan kelijk stond de overheid ga rant voor 70 tot 80 procent van de lening. Sinds 1974 is 100 procent mogelijk. Kopers van woningen, zowel nieuwe als bestaande, kunnen zon der gemeentegarantie geen 100 procent hypotheek krij gen. Ander voordeel van de garantie is dat banken bereid zijn een lagere rente te bere kenen; tenslotte wordt elk ri sico door de gemeente ge dekt. Vooral bij bestaande woningen komt men nu in de proble men, zo wordt door de be trokken instanties erkend. Enerzijds omdat de rente tus sentijds sterk verhoogd is en anderzijds omdat de waarde van huizen de laatste jaren sterk gedaald is. Advies Het ministerie heeft destijds bepaald dat een aantal be middelende organen advies moeten uitbrengen over elke aanvraag voor gemeente garantie. Dat zijn bijvoor beeld het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. het Bouwfonds Limburgse Ge meenten, de stichting Bevor dering Eigen Wonin dten de Rotterdamse instelling ROHIB Die instanties hante ren vaste normen, opgesteld in overleg met het ministerie. Een gemeente is vrij van de uitgebracht adviezen af te wijken. Dat is nog onlangs erkend in een procedure voor de Raad van State tussen de gemeente Arnhem en een groepje van drie aanvragers van de garan tie. De gemeente wenste niet de gezamelyke inkomens van de drie als basis te nemen voor de gemeentegarantie maar slechts het hoogste in komen van een van de dne. De Raad van State he. it er kend dat een gemeente der gelijke nadere eisen mag stel len zolang de eisen voor ie dereen in de gemeente gelijk zyn. WAGENINGEN (GPD) Metingen in 300 huizen in Arn hem en Enschede hebben nog eens aangetoond dat re gelmatig en vakkundig onderhoud van keukengeisers van groot belang is om te voorkomen dat er te veel kool- monoxyde wordt gevormd. In Arnhem produceerde on geveer een op de drie onderzochte geisers meer koolmo- noxyde dan de gasbedrijven wenselijk vonden, in En schede ging het om 16 procent van de gevallen. Het kleiner aantal overschrijdin gen in Enschede wordt toege schreven aan intensiever onder houd, zo is van de kant der Land bouwhogeschool Wageningen meegedeeld. De betreffende me tingen werden gedaan door de vakgroepen gezondheidsleer en luchtvervuiling van deze instel ling. Het grote verschil tussen beide plaatsen wettigt het advies om in Arnhem (en elders) de gei ser regelmatig, bij voorkeur een maal per jaar, te laten onhouden, zoals dat in Enschede gebeurt. Koolmonoxyde komt in geisers vrij door onvolledige verbran ding van het gas. Mogelijke oor zaken: verkeerde afstelling van de geiser, inwendige vervuiling van het toestel of slechte ventila tie van de keuken. Een te hoog gehalte koolmonoxyde kan lei den tot hoofdpijn, duizeligheid en in ernstige gevallen tot flauw vallen, bewusteloosheid en zelfs de dood. Om veilig gebruik te garanderen wordt een gehalte van 600 delen koolmonoxyde op een miljoen delen lucht in de „afgassen" van de geiser als keuringsnorm aan gehouden. Omdat een deel van de geiers geen afvoer heeft, stel len de gasbedrijven dat een gei ser uit veiligheidsoverwegingen Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg !l s i waar bew. 23 11 waar bew. 24 10 waar bew. 24 10 waar bew. 23 11 waar bew. 25 11 waar bew. 20 14 half bew. 23 11 waar bew. 23 10 half bew. 23 14 licht bew. 25 14 17 Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel Aviv Tunis onbewolkt zwaar bew. 20 licht bew. 34 zwaar bew. 26 half bew. 26 onbewolkt 26 motregen 24 onbewolkt 24 onbewolkt 25 zwaar bew. 20 zwaar bew. 32 onbewolkt 26 onbewolkt 24 onbewolkt licht bew. 40 onbewolkt 31 onbewolkt 28 half bew. 22 half bew. 25 regenbui 21 licht bew. 30 licht bew. 26 onbewolkt 26 zwaar bew. 25 zwaar bew 23 onbewolkt 25 zwaar bew. 25 zwaar bew. 28 onbewolkt 25 zwaar bew. 29 onbewolkt 29 17 RENESSE (GPD) - De Duik- en Demonteringsploeg van de Ko ninklijke Marine te Den Helder heeft gisteren op het strand van Renesse een Duitse contactmijn uit de Tweede Wereldoorlog on schadelijk gemaakt. De zeemijn woog 650 kilo en bevatte 330 kilo springstof. In verband met het gevaar van de operatie werd het strand over een afstand van drie kilometer ontruimd en voor nieuwsgieri gen afgegrendeld. Twee onder delen van de mijn, de aanvoerlei- ding en de detonator, werden in zee tot springen gebracht. tVEERRAPPORTEN schoongemaakt moet worden zo dra de concentratie koolomono- xyde in de „afgassen" boven de 300 delen op een miljoen komt. In enkele van de onderzochte hui zen bleek duidelijk sprake te zijn van een onhoudbare situatie. Het betrokken gasbedrijf heeft in die gevallen direct maatregelen ge troffen. Noch in Arnhem noch in Enschede kon overigens een ver band worden gelegd tussen over schrijding van de concentratie en eventuele klachten van de be woners over hun gezondheid. In Arnhemse en Enschedese hui zen heeft men niet alleen geke ken naar de samenstelling van de afgassen, maar ook naar de con centratie in de keukenlucht na dat de geiser een kwartier had gewerkt met gesloten deuren en ramen. Dat laatste was nodig om de metingen in de verschillende huizen 'met elkaar te kunnen ver gelijken. In Arnhem bleek bij deze proef dat in 20 procent van de keukens het koolmonoxydegehalte opliep tot boven de 50 delen, in Enschede gebeurde dat in 11 procent der gevallen. Volgens de voorschrif ten voor aardgasinstallaties mag die 50-delennorm niet worden overschreden. Het al of niet ventileren is uiter aard van grote invloed op het koolmonoxydegehalte in de keu kenlucht. Even belangrijk is het feit of een geiser al of niet op een afvoer is aangesloten: slechts in 2 procent van de gevallen met af voer werd de norm overschre den. In veel gevallen kan een ver betering worden bereikt door een goed werkende afvoer op de geiser aan te brengen. De onderzoekers hebben ook vast gesteld dat geisers met een zoge naamde diffusiebrander minder koolmonoxyde produceren. In ons land bestaat slechts één type dat een dergelijke brander heeft. Maar ook voor die brander is is regelmatig en vakkundig onder houd noodzakelijk. Bij het onderzoek werd de betref fende huisvrouwen (of huisman nen) ook gevraagd naar eventue le klachten over hun gezondheid. Het aantal gemeten hoge concen traties was te weinig om in ver band te brengen met lichte ver giftigingsverschijnselen. Daaruit mag niet worden afgeleid dat onderhoud van de geisers en ventilatie van de keuken onbe langrijk zijn. zo stellen de onder zoekers. In de praktijk blijkt na melijk dat bij een samenloop van ongunstige factoren - vuile gei ser, slechte ventitaltie, langdurig gebruik- in ons land nog steeds af en toe vergiftigingsgevallen voorkomen. AMSTERDAM (GPD) Voor niet of slecht geisoleerde huizen zou de jaarlijkse huurverhoging procentueel niet zo groot mogen zijn als die voor goed geisoleerde woningen. Het zou aan de ene kant de stijging van de totale woonlasten beperken en aan de andere kant de verhuur ders actiever maken bij het doorvoeren van energiebesparende voorzie ningen (isolatie). Het is één van de punten uit een pakket maatregelen dat de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) door de regering uitgevoerd zou wil len zien. Doel ervan is het beperken van de mate waarin de kosten van het wonen in ons land stijgen, vooral door het veel duurder worden van het aardgas. De FNV stelt vast dat de gasbedrijven op dit moment al bijna een miljard gulden aan nog niet betaalde rekeningen hebben uit staan. De stijging van de aardgasprijs is zo groot dat velen er in hun bestedings mogelijkheden meer op achteruitgaan dan door instanties als het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Centraal Plan Bureau (CPB) en door 'de politiek' wordt genoemd. Oorzaak daarvan is voornamelijk dat het gemiddelde aardgasverbruik voor verwarming aanzienlijk hoger ligt dan het CBS aanneemt als het de cijfers berekent die moeten aangeven hoe groot de stijging is van de kosten van levensonderhoud (het prijsindexcijfer). De FNV bepleit daarom dat het CBS het aardgas zwaarder laat meetellen bij het vaststellen van het prijsindexcijfer. Zij meent trouwens dat daar langzaamaan alle reden toe is, omdat de CBS-gegevens dateren vai jaren 1974-75. Het CBS is overigens al bezig met het samenstellen een nieuw pakket artikelen (levensmiddelen, kleding, woninginrich ting, benzine enzovoort) en andere zaken als woninghuur, verwarming, trein- en busvervoer, verzekeringen, op basis waarvan het prijsindex cijfer kan worden vastgesteld. TERHORNE Een beeld van het traditionele "skutsjessilen" op «te Friese meren, waarbij de schepen gisteren de smalle wateren ver lieten om op het ruimere water (Sneekermeer, Fluessen, Heeger- meer en IJsselmeer) hun wed strijd voort te zetten. Schipper Tjitte Brouwer rukt met zijn Hee- renveense skutsje langzaam maar zeker op. Gisteren finishte hij als eerste op het Sneekermeer bij Terhome. Tweede werd Sietse Hobma met het Lemster skutsje en derde Jan van Akker met het Sneeker schip Bouwer leidt nu het algemeen klassement, gevolg door Van Akker en Hobma. DEN HAAG (ANP) - Minister Ginjaar (milieuhygiëne) vindt het niet nodig om bij wet veront reiniging van zwemwater door pleziervaartuigen te verbieden. In antwoord op opmerkingen van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA geeft de minister grif toe dat "een eventuele onaan vaardbare verontreiniging van het zwemwater door de plezier- vaart kan leiden tot het instellen van een zwemverbod". de Maar voorlopig wil de minister een en ander aanzien, er zal dan ook worden volstaan "met een aanpak op basis van vrijwillig heid door jachthavenbeheerders c.q. watersporters". UTRECHT (GPD) - De plannen voor de woningbouw, die in het ontwerp-regeerakkoord staan, schieten te kort. Ze komen er op neer dat er in de komende vier jaar 20.000 tot 40.000 gesubsi dieerde huizen te weinig wor den gebouwd. Dat schrijft de belangrijkste ad viescommissie van het ministe rie van volkshuisvesting aan de minister, met het verzoek de boodschap door te geven aan in formateurs of formateurs van het nieuwe kabinet. Het betreft de Coördinatie-commissie Verde ling Rijkssteun Woningbouw, waarin onder andere de direc teur-generaal van het ministerie zit alsmede de wethouders Al- bers (CDA), Van Ede en Hage naar (PvdA) van Nieuwegein. In de door de betrokken fracties geaccepteerde nota van de kabi netsinformateurs staat dat er 125.000 woningen per jaar zullen een kabinet te vormen op dit pdnt niet kritischer zijn geweest. Hij wijst erop dat er voldoende plannen zijn en worden inge diend voor de bouw van gesubsi dieerde woningen. In 1982 zullen er voor 140.000 huizen subsidie verzoeken worden ingediend. Een kwart daarvan wordt door geschoven naar 1983 (zo leert de praktijk) maar dan nog blyven er voldoende aanvragen over. „Daarvoor is te weinig geld be schikbaar gesteld in de huidige plannen", aldus Hagenaar. GRAMSBERGEN (GPD) - Binnenvisscr Jan Kieviet uit Harden- berg heeft in de Overijsselse Vecht bij het Overijsselse Grams- bergen een meerval in zijn palingfuiken gevangen Het zeldzame dier behoort in Nederland tot de beschermde vissoorten. .De gevangen meerval is even glad en glibberig als een aal. dat is een teken van goede gezondheid. Visser Jan Kiewiet zal het dier fotograferen en dan terugzetten in het water De meerval bereikt doorgaans een lengte van twee meter. Allerlei slechte eigenschappen zijn in het verleden aan de meerval toe gedicht. „De visduivcl" werd hij genoemd. Vermoedelijk heeft hij dat te danken aan zijn uiterlijk; een enorme kop met dito bek en twee lange sprieten aan zijn snuit. ADVERTENTIE Jazeker, ook op uw vakantiekaarten hoort de postcode Nu kunt u ze nog gemakkelijk even in adresboekje schrijven rfemoH euc*doen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7