Huisbaas wil meisjes pand uitwerken Politie trad correct op bij verwijderen spandoeken Frontaal op vangrail B en W antwoorden CPN Eigenaar wil hogere huur bewoonsters: eerst opknappen aravan verdwenen Dakloze studenten veer naar Noordwijk Goed idee Le Forestier Leiden heeft autowasstraat Leidse stadsrubriek 30 JULI 1981 LEIDEN LEIDEN - Aanzienlijke scha de aan zijn auto en aanhang wagen liep de 31-jarige Hage naar gistermiddag op toen hij op de rijksweg Amsterdam- Rotterdam ter hoogte van Leiden frontaal tegen de vangrail reed. Zelf kwam de automobilist er zonder kleer scheuren vanaf. Omstreeks kwart over een gis termiddag passeerde de Ha genaar de afslag Leiden. Hier begon zijn aanhangwagen, die volgens de politie ver moedelijk te zwaar was bela den, vervaarlijk te slingeren. De bestuurder gaf nog wel ex tra gas om de aanhanger on der controle te krijgen, maar dat mislukte. De wagen met aanhanger begon te scharen en raakte eerst de vangrail in de middenberm, die over een lengte van tien meter werd beschadigd. Vervolgens bot ste de auto frontaal tegen de vangrail in de berm. De auto van de Hagenaar wordt weggesleept LEIDEN - De politie is correct op getreden bij de verwijdering van spandoeken van het actiecomité 'Gasprijsverhoging Nee' bij het stadhuis. Dat antwoorden B en W op vragen van CPN-raadslid Brands. Surveillerende agenten zagen op 25 juni een twintigtal mensen r.iet borden en spandoeken op het Stadhuisplein, aldus B en W. En hoewel er van deze demon stratie bij de politie niets bekend was, werd na overleg met de wachtcommandant en de dienst doende hulpofficier van justitie besloten niet op te treden. Enige tijd later constateerde de po litie dat de demonstranten waren verdwenen met achterlating van het demonstratiemateriaal. Be sloten werd dit onbeheerde ma teriaal te laten verwijderen door de gemeentereiniging Toen de demonstranten by het po litiebureau verschenen, heeft de wachtcommandant volgens B en W in goed overleg de situatie uit een gezet en heeft er vervolgens zorg voor gedragen dat de de monstranten de volgende och tend hun materiaal weer onbe schadigd in ontvangst konden nemen. B en W zeggen dat de politie met op de hoogte was van de verblijf plaats van de demonstranten (zij woonden in het stadhuis een ver gadering van de commissie eco nomische zaken bij). Was dat wel zo geweest, dan zou de politie eerst contact met hen hebben op genomen. Brands vroeg zich ook af of er emg Jan Brands (CPN) - verontrust verband bestond tussen het standpunt van wethouder Fase (VVD) in de kwestie van de gas- prijsverhoging (waarover overi gens verwarring bestond door onjuiste berichtgeving in deze krant) en het politieoptreden. Daarom is volgens het dagelijks bestuur van de gemeente 'uiter aard' geen sprake. De politie is volgens B en W onpar tijdig en het zou onjuist zijn als ze zich bij haar optreden zou la ten leiden door een of meer be langenorganisaties. EIDEN - Tien meisjes die in het pand Hogewoerd 8) wonen, moeten er van de huisbaas aanstaande zaterdag uit zijn. Die huisbaas is de firma J.H. Keij en zoon, die namens eigenaar Th.G. Barthen de woning 'beheert'. De bewoonsters weigeren echter te ver trekken. e reden voor de huuropzegging is het feit dat de bewoonsters klachten hebben over het huis en daarom weigeren de huurverho ging te betalen. Behalve ver waarlozing en bouwkundige ge breken (lekkage) behoort de overvloedige aanwezigheid van muizen en ongedierte, zoals kak kerlakken, tot de klachten, p de weigering van de meisjes om de huurverhoging te betalen rea geerde Keij met aanmaningen. "Waarom maken jullie het toch allemaal zo moeilijk? Kom voor je eigen rechten op, per kamer. Dat werkt veel makkelijker. Ver huurder wil anders toch ontrui ming pand in verband met werk zaamheden doorzetten", zo schreef de huisbaas, ok schreef hij: "U kunt dus zelf kiezen om aanvulling na te stu ren, zoals andere mensen in huis al deden. Denk aan uw eigen per soon". Dergelijke dreigende taal in briefjes veroorzaakte in huis een gespannen sfeer, e bewoonsters voelden zich be dreigd. Dat verergerde nog toen op zaterdag 27 juni in deze krant het relaas stond van de huurder Jan van der Maarel. Van der Maarel huurt eveneens een pand dat in beheer is bij Keij en zoon. EIDEN - Een caravan met in boedel is dinsdagmiddag om streeks twaalf uur uit de Dillen- burgerstraat gestolen. De waarde van de caravan bedraagt onge veer drieduizend gulden. Vermoedelijk om het huis leeg te kunnen opleveren was de huis raad van Van der Maarel kort en klein geslagen. De meisjes schreven naar aanlei ding van het kranteartikel een brief aan de commissaris van po litie Van Voorden. Zij drongen daarin aan op extra surveillance en op volle medewerking bij een eventueel alarm. "Een bewoonster heeft een kort ge sprek gehad met de heer Keij jr. toen zij deze om duidelijkheid over vervangende woonruimte en dergelijke. Naar aanleiding van de vraag begon de heer Keij te lachen en vroeg of ze dat zelf geloofde. Daarna zei hij dat hij niet hield van huurders met pre tenties en dat hij zonder meer per 1 augustus een grote vracht auto zou sturen om het pand te ontruimen", aldus de meisjes in hun brief aan de commissaris. Knokploeg "Tevens stelde hij dat zijn knok ploeg vrij berucht is en dat de po litie toch niet op durft te treden. Aan advocaten had hij lak want hij kende allerlei foefjes om zich daaraan niet te hoeven storen" De briefschrijfsters merken er echter bij op dat bij het gesprek geen getuigen aanwezig waren. Sommige meisjes wilden het pand verlaten en konden daar soms slechts met moeite door hun huisgenotes van weerhouden worden. Uit voorzorg werden veel waardevolle spullen elders ondergebracht. Op de brief aan de commissaris is tot op heden nog geen antwoord ontvangen. Wel komt de wijkagent van tijd tot tijd informeren naar de stand van zaken. - Studenten die in Leiden de eerste maanden geen onder komen vinden, kunnen weer uit wijken naar Noordwijk. De Stichting Leidse Studentenhuis vesting heeft vier hoteleigenaren bereid gevonden gedurende de maanden oktober tot maart ho telkamers te verhuren. De huur prijs varieert van tweehonderd tot driehonderd gulden, uim zestienhonderd studenten staan op de wachtlijst van de stichting. Voorrang hebben de driehonderd eerstejaars die meer dan anderhalf uur reizen van de ADVERTENTIE Restaurant met Frans getinte gerechten. 7 dagen per week geopend Voor gezelschappen van 10 personen zijn speciale ar rangementen mogelijk. Inlichtingen en reserveringen: Rembrandtstraal Z hoek Noordeinde Leiden. Tel. 071-122115 (v.a. 15.00 uur). Bij gelegenheid van het kort ge ding van Van der Maarel tegen zijn huisbaas verklaarde Keij vo rige week tegenover deze krant dat hij nooit een brief heeft ge stuurd waarin de huur wordt op gezegd. Dat blijkt echter niet waar. Op 15 juni schreef eigenaar Th. G. Barthen "Wij kunnen dan ook niet anders concluderen dat het pand volledig zal moeten worden ontruimd en u elders woonruimte zal moeten zoeken. Ik zeg u hierby de huur op in gaand d.d. 1 augustus 1981 rech tens onze huurovereenkomst". De brief is voorzien van de hand tekening van Barthen en van het stempel van de firma Keij. Volgens de bewoonsters gaat het de eigenaar helemaal niet om het aanbrengen van verbeteringen aan het pand, maar wil hij de ge legenheid aangrijpen om het woonhuis te verbouwen tot vijf appartementen. Als het alleen om enkele verbeteringen gaat dan zullen de bewoonsters het daarmee gepaard gaande onge mak tijdens de werkzaamheden voor lief nemen (gedogen heet dat in de wet). Maar van het woord 'verhuizen' wil men in de Hogewoerd 81 voorlopig niet ho- rni» Een auto aan het begin van de autowasstraat. leiden - "Meneer Jan" Boon. di recteur van Het Motorhuis Hol ding heeft gistermiddag aan de Leidse Vondellaan de eerste au towasstraat in Leiden in gebruik gesteld. Een wasgelegenheid met een capaciteit van één auto per minuut, waardoor de wacht tijden tot een minimum zijn be perkt. In zijn soort is het een in enkele opzichten bijzonder apparaat, dat een investering van enkele tonnen heeft gevraagd. In de eer ste plaats door de milieuvriende lijke voorzieningen. Als iemand voor zijn huisdeur zijn wagen met een emmertje sop wast dan verknoeit hy meer aan het milieu dan bij een (automatisch) ritje door deze wasstraat. Die zuivert het gebruikte water zo dat driekwart ervan bij een vol gende wasbeurt opnieuw kan worden gebruikt. En de rest wordt zo geneutraliseerd dat het hoogheemraadschap Rijnland er geen enkel bezwaar meer tegen koestert Om het energieverbruik binnen aanvaardbare proporties te hou den worden de gewassen en van een waslaagje voorziene wagens niet met warme lucht gedroogd maar door twee koude-luchtbla- zers. door René van der Velden Jaap Visser universiteitsstad afzitten. Ad- junct-direkteur Hübben van de Stichting Studentenhuisvesting vermoedt dat dit aantal de ko mende weken nog wel zal stij gen. "De vijftig hotelkamers in de bad plaats zullen zeker vol komen. Het mes snijdt aan twee kanten. De hoteleigenaren kunnen in het stille winterseizoen best wat ex tra's gebruiken en de studenten hebben voor een schappelijke prijs een tamelijk luxe studeer vertrek. In de loop van het jaar hopen we deze eerstejaars dan te kunnen huisvesten in een kamer van onze stichting". Mevrouw Barnhoorn samen met haar man eigenaar van Hotel Golfzicht heeft in 1978 ook mee gedaan. "Dat is ons toen prima bevallen. Het contact met de jon gens was uitstekend en ook lie ten ze de kamers keurig achter", zegt ze. Ook worden er al eerstejaars on dergebracht in het semi-perma- nente paviljoen complex aan de Oude Rijnsburgerweg. Hübben: "Veertien paviljoens met elk tien kamers zijn reeds bezet door ne gentig studenten in spé. De nog te bouwen zes hopen we enkele weken na de bouwvak te kunnen opleveren". Hoewel het aanbod van particulie re kamers in Leiden nog beslist niet stormachtig is, heeft Hüb ben wel het vermoeden dat meer mensen tegen een redelijke prijs een ruimte in huis aan een stu dent 'vergeven'. Of dit is om de hypotheekkosten, het levenson derhoud dan wel de stookkosten te drukken, is voor Hübben een nog te voorbarige getrokken con clusie. "Het kan de slechter wor dende economie zijn, maar ik heb er nog niemand over ge hoord. Ik ga nu alleen af op het verloop in de wachtlijst". Waterras Geen terrasje voor m'n voor deur dan maar eentje bij de achterdeur. Zo ongeveer re deneerde Bert Jansen van het aan de Hogewoerd geves tigde café Odessa Rood toen hij het plan opvatte om een drijvend terras aan te leggen in het water aan de Nieuwe Rijn. Van politie- en gemeentezijde werden aanvankelijk bezwa ren gemaakt toen Bert Jan sen en zijn buurman Frans Bik van café De Woerd enke le maanden geleden spon taan een terras deden verrij zen aan de Hogewoerd. Die terrasjes worden inmiddels gedoogd maar Jansen zocht intussen zijn heil al aan de achterkant, op het water. Jansen kocht een platbodem die ergens in de binnenstad lag en vroeger in het West- land zeilend dienst had ge daan als vrachtschip. Vrij ge makkelijk kreeg hij een lig- vergunning. Dat betekent volgens Jansen dat hij met z'n Westlander alles kan doen behalve er op wonen. Met een paar potten verf, plantenbak ken en wat tafels en stoelen werd het schip omgebouwd tot terras. Totale kosten: zo'n 4500 gulden. Andere kroegbazen hebben la ten weten dat zo'n schuit-ter ras nog niet zo gek is. Als het weer een beetje wil; water ge noeg. Leidse lieverds De vestiging van McDonalds aan de Leidse Beestenmarkt was vorige week het decor voor de opnames van een re clamespot. Deze spot zal ons straks via de beeldbuis tonen dat het zo gezellig toeven is in het Hamburger-paleis van 'Big Mac' en dat je er zo ge moedelijk in een hamburger kunt happen. Hoe anders was dat de laatste maanden bij Mac's filiaal in Leiden. Een 'jeugdbende' zette vooral op zondagmidda gen nogal eens de boel op stelten zowel binnen als pal Op de Westlander van rederij Odessa Rood kan "van alles, behalve wonen voor de deur van de zaak. De laatste weken is het rustig. Volgens filiaal-eigenaar Mar tin (Mc)Kop "is de zaak onder controle". Aanvankelijk heeft Kop weinig zin om met ons te praten over de roerige periode die hij en z'n personeel achter de rug hebben. Hij koopt er weinig voor en wil geen slapende honden wakker maken. Maar na enig tegenstribbelen barst hij toch los. De groep die de omgeving van zijn zaak terroriseerde was zo'n dertig man sterk, vertelt Kop. Jongens van veertien tot zeventien jaar oud. De zelfde groep die de afgelopen winter regelmatig het restau rant van Vroom Drecs- mann op stelten zette. Dit restaurant sloot daarom zelfs op donderdagavond, koop avond. Kop: "Die knapen zijn toen hun heil by my gaan zoeken. In het begin was het hope loos. Ik wist natuurlijk niet hoe ik die jongens moest aan pakken. Ze waren niet in de hand te houden. Vooral in het begin heeft het agressieve ge drag van die knapen me klan ten gekost. Maar de situatie is nooit zo erg geweest als aller lei cowboy-verhalen willen doen geloven. Ze hebben by- voorbeeld nooit met brom mers door de zaak gescheurd zoals sommige mensen bewe ren. Er heeft er hooguit een tje een keer met z'n voorwiel op de deurmat gestaan" Martin Kop nep op zeker mo ment de hulp in van een uit smijter die de baldadige jeugd buiten de deur moest houden. Maar deze 'Fighting Mac' werkte als een rooie lap op de jonge stieren. De por tier werd na twee maanden aan de dijk gezet. Kop zocht zelf contact met de raddraai ers. "Zelf gaan praten met zulke gasten helpt veel meer. Die knapen blijken een eigen clubhuis ergens in de binnen stad te willen. Omdat ze nog geen eigen onderkomen heb ben, hangen ze bij zaken als de mijne rond. Dit is een goeie plaats om met elkaar af te spreken omdat ik de hele week zowel overdag als 's avonds open ben". Kop beweert met zyn 'pro bleemkinderen' enkele spel regels te hebben opgezet. "Ze mogen alleen binnenkomen wanneer ze wat bestellen. Bo vendien mogen ze maar hooguit twintig minuten voor de deur blijven hangen. Ik heb nu geen enkele last meer van de groep. Een paar kna pen blyven vervelend doen maar die komen de zaak niet meer in". De groep ontevreden jongeren hebben behalve bij V 6e D en McDonalds ook elders in de stad opschudding veroor zaakt. De Mcnkenhal, het scholierencafé 't Brechuys en het Leids Vrijetijdscentrum hebben als tijdelijk onderko men voor de groep gediend. In het Vrijetijdscentrum wer den mensen de trap afge duwd en moest het glaswerk en het meubilair het ontgel den. Ook Minerva is enkele keren door de 'bende' met een bezoekje vereerd. De be zoekjes aan 't Brechuys en het Vrijetijdscentrum leid den tot kortstondige sluiting van beide centra De jongeren bezochten ook de Vredeskcrk vorige maand tij dens een inspraakavond voor het gemeentelijke sociaal cul tureel plan. Het meubilair bleef op z'n plaats. De 'jeugd bende' diende daar netjes een handtckcningenlyst by de gemeente in voor een eigen clubhuis. Sindsdien heeft ambtenaar Roel Roos zich over de groep 'ontfermd'. Hy vertelt dat de groep in totaal zo'n honderd, hoofdzakelijk binnenstadsjongcren telt met een harde kern van dertig Roos: "De groep heeft inder daad een eigen clubhuis no dig. De ellende is dat wc op dit moment geen cent he£ ben. Op korte termyn kun-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3