'Proces in Madrid is ziek' Loon naar behoefte, niet naar werken Blik in de weekbladen deTijd HP Van Dongen over veiligheidsconferentie: ELSEVIERS DONDERDAG 30 JULI 1981 MADRID (GPD) - De 35 delegaties van de Con ferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa zijn in Ma drid uit elkaar gegaan, in dezelfde sfeer die de hele conferentie geken merkt heeft sinds het begin van de conferen tie op 11 November vo rig jaar. Ook de slotzitting, vóór het zo merreces. ontaardde in de zo veelste confrontatie tussen de Amerikaanse vertegen woordiger Kampeiman en de Russische ambassadeur Ili- chov. Kampeiman rakelde op de laatste dag nog eens op nieuw alle schendingen van de mensenrechten in de Sow- jet-Unie op, vergezeld van naam en toenaam. Waarop Ilichov ontstak in een tirade, waarin hij Kampeiman als hypocriet bestempelde en als „een verlengstuk van zijn ad- vocatenfirma in Washing ton". Op 27 oktober zullen de partij en weer bij elkaar komen en de onderhandelingen hervat ten. Zonder al te veel per spectieven. want velen vre zen dat op de nieuwe streef datum van half december de zaken er nog net zo voorstaan als nu. en er net zo weinig re- Ie vooruitgang geboekt is als in de afgelopen negen maan den. Resultaten Dr. Frans van Dongen. Neder lands ambassadeur bij de vei ligheidsconferentie. terug blikkend op de nu afgesloten fase: „Ondanks de fricties is het beslist geen vruchteloze conferentie geweest tot dus ver. Er zijn wel degelijk resul taten bereikt. Bijvoorbeeld in de tweede" mand", de econo mische samenwerking, op het gebied van menselijke contacten zijn een aantal nut tige dingen gedaan. Maar het succes is beperkt gebleven tot de gemakkelijker onder werpen terwijl de kernonder- werpen. die zeer direct op de Oost-West-verhoudingen slaan, onopgelost zijn geble ven" (het akkoord van Hel sinki is verdeeld in vier zoge naamde ..manden", die res pectievelijk een aantal ak koorden bijeenbrengen over veiligheidsaspecten, econo mische samenwerking en in termenselijke contacten. De vierde „mand" regelt het ver volg van de Helsinki-confe- rentie, zoals nu de conferen tie in Madrid). Die kernonderwerpen, waar de partijen nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan, zijn het respecteren van de men senrechten en de vaststelling van een Europese ontwape ningsconferentie. Van Dongen: „Ten aanzien van die mensenrechten hebben we een wensenpakket op ta fel gelegd. Maar over de for mulering daarvan in de slo takte valt te praten. Daarin stellen we ons flexibel op". Die flexibiliteit ontbreekt ten enenmale ten aanzien van het mandaat voor de ontwape ningsconferentie. Over drie van de vier criteria voor die aparte conferentie zijn de partijen het eens: de maatre gelen van die conferentie zul len bindend zijn, van militai re betekenis en achteraf te verifiren. Maar de afbakening Door Geert-Jan Hoek van de zone waarbinnen die maatregelen moeten worden .uitgevoerd, is inzet van diepe tweespalt. Omdat noch het oostblok noch het Westen daarover concessies willen doen". Toch blijken er voor de Neder landse speciale ambassadeur nog andere overwegingen een rol te spelen om die ont wapeningsconferentie voor lopig af te houden: „De Sow- jet-Unie stelt meer belang in die ontwapeningsconferentie als platform voor propagan da. om via het opwekken van de schijn van ontspanning tussen Oost en West. uit de quarantaine als gevolg van de inval in Afghanistan te gera ken. En wij stappen niet in een conferentie, waarvan we van tevoren weten dat het een farce is". Maar als het Westen werkelijk interesse heeft bij ontwape ning in Europa, zou het dan niet logischer zijn om die con ferentie gewoon te houden en ter plekke te voorkomen dat het uitloopt op een propagan- daforum. Wordt nu met de in druk gewekt dat het Westen, en vooral de Verenigde Sta ten, eigenlijk helemaal geen ontwapeningsconferentie willen? Van Dongen: „Het is inderdaad zo dat we de Verenigde Sta ten met moeite over de streep hebben weten te omdat de Reagan-admini- stratie de nodige twijfels had over het nut van die confe rentie. Wat U voor het hou den van een veiligheidscon- ferentie suggereert - je bent er immers zelf bij - is een mo gelijkheid. maar niet de onze. Wij verlangen duidelijke aan wijzingen datxie veiligheids- conferentie een serieuze af faire wordt in de vorm van za kelijke afspraken". - De kloof tussen de posities van Oost en West lijkt onover brugbaar op het punt van de ontwapeningsconferentie. Maar wat gaat er precies ge beuren als dat nog zo is medio december? De Nederlandse ambassadeur: „Er zijn diverse mogelijkhe den. De mogelijkheid die ge lanceerd is door de Zwitser Brunner, om in het slotdocu ment alleen maar te stellen datje bij elkaar bent geweest en meer niet. is stukgelopen. Als alternatief - hoewel geen sensationeel resultaat - kun je de middenweg kiezen: in het slotdocument opnemen wat mogelijk is op dit moment en de onoplosbare thema's uit- stellen tot het intern.et an klimaat wat gunstiger is. An ders wordt het wanneer de Sowjet-Unie aan het niet doorgaan van de ontwape ningsconferentie de conclu sie verbindt, dat dan ook het CVSE-proces niet meer hoeft. Dan wordt het ofwel ingaan op chantage, of op stappen Maar dat laatste is geen diplomatieke. 11 n politiek.- bwMaring, die in Den Haag genomen moet worden". - Toont dit alles niet aan dat het ontspanningsproces klinisch dood ls' het hart wordt kunst matig op gang gehouden, maar de ziel, de geest, is dood? Van Dongen „Klinisch dood betekent dat er geen enkel herstel meer mogdtyll la Zo erg is het met de ontspanning nog niet gesteld. Maar het CVSE-proces is wel ernstig ziek". Niets is zo veranderlijk als de mens. Ook een minis ter kan daarvan een aardig staaltje leveren. Albeda bijvoorbeeld. Nog geen jaar geleden zei hij in een interview niets te voelen voor de gedachte om werk los te koppelen van het in komen. „Wanneer iemand iets presteert, dan mag daar een beloning tegen over staan". Van een inko men gebaseerd op behoef ten en niet op prestatie moest hij oiks' hebben, „Een behoefte is geen aan knopingspunt. Behoeften zijn in principe onbe perkt", waren de woorden van Albeda een jaar terug in het veertiendaagse tijd schrift Jonas. Door Bas Hoppel Maar zie, in het weekblad De Haagse Post van 18 ju li blijkt Albeda er inmid dels wat genuanceerder over te zijn gaan denken. Het behoefte-element wil hij nu wel een rol laten spelen. Maar dan alleen Voor de uitkering strekkers en ingegeven door de be zuinigingsgedachte. De werkende laat hij onge moeid. Prof. dr. Cees Zwart, hoogleraar so ciaal-pedagogie aan de Rotterdamse Erasmus- universiteit, is al veel lan ger voorstander van het zogeheten behoefte-inko men. Niet alleen voor uit keringstrekkers maar voor iedereen. De gedachte erachter is echter een ge heel andere dan de bezui nigingsdrift van Albeda. Loskoppeling van arbeid en inkomen en invoering van het behoefte-inkomen noemt hij voorwaarden om het werkloosheidspro bleem op te lossen en de be zuinig ingspijn dragelijk te maken. (Prof. Zwart: „De stelling van Albe da dat tegenover prestatie een in komen mag staan, klinkt mij oer- calvinistisch in de oren. Daar klinkt een cultuur doorheen waar straf en beloning een grote rol spelen. Binnen die calvinisti sche cultuur wordt het goede be loond en het kwade gestraft. Ar beid adelt en ledigheid is des duivels oorkussen. Dat is een re- ligieuse normering, ik respecteer die, maar hij heeft eigenlijk niets met het economisch leven te ma ken. Beloning hield in: iemand op het goede spoor houden. Daar komt de stelling vandaan dat een prestatie beloond moet worden. Werken was een door God gewil de activiteit, die, hoe zwaar soms ook, door de eeuwen heen aan vaardbaar was omdat hij in de re ligieuze ordening paste. Maar de voldoening in het werk van nu zal nu ergens anders vandaan moeten komen. Als gevolg van* de sterk afnemende invloed van de religieuze wereld worden we gedwongen te zoeken naar een nieuwe motivatiebron". „Nu is het werken er in de jaren niet veel zinvoller op geworden. Denk maar aan die miljoenen die werk doen dat zeer geestdodend is. Het zal dus niet gemakkelijk zijn om die nieuwe motivatie bron te vinden in de voldoening van het werk. De motivatie zal, mijns inziens, hieruit moeten worden gehaald dat mensen zien dat ze voor anderen werken. Die Albeda: inkomen afstemmen op prestatie gedachte botst met de prestatie- moraal. Want daarachter schuilt nog de gedachte dat iemand via z'n verdiende loon voor zichzelf zorgt. In werkelijkheid is dat al leen niet meer het geval. Als ge volg van de enorme arbeidsver deling heeft de zelfverzorging zo als die heel vroeger heeft bestaan allang afgedaan. We zijn allemaal afhankelijk geworden van el kaar. Ik ben voor de dekking van mijn behoeften afhankelijk van het werk dat anderen voor mij doen. De werkelijkheid van het economisch leven is dat we van dag tot dag uitgaan van het ver trouwen dat andere mensen voor ons zullen zorgen. Dat er licht brandt, brood is en benzine bij de tank". Omgekeerde „In onze loonstructuur gaan we echter precies van het omgekeer de uit. Daar bepaalt de prestatie via het marktmechanisme hoe veel je waard bent. Ben je toeval lig een medisch specialist, dan behoor je tot een schaarse groep lieden en kun je een hoog inko men bedingen als tegenprestatie voor je cirbeid. Van ongeschool den zijn er daarentegen genoeg. Die zullen dus met een lager in komen genoegen moeten nemen. Maar kun je arbeid kopen en ver kopen zoals nu nog steeds ge beurt? Het feit dat ik vermogen heb, geeft mij de verplichting me af te vragen: waar kan ik die ver mogens zo inzetten dat mensen zonder die vermogens er opti maal baat bij hebben. Dat is iets heel anders dan je afvragen hoe je je capaciteiten zo voordelig mogelijk kunnen verkopen". Prof Zwart verwerpt dus loon naar werken. Naar zijn mening is de enige echte grondslag voor inko mensvorming de behoefte. Maar is die niet onbeperkt? Begeerte „Het begeerte-leven van de mens is onbegrensd. Maar er is verschil tussen behoeften en behoeften. Niet iedere uitgesproken wens is een behoefte. Ieder mens zou zich. bijvoorbeeld aan het begin van een nieuw jaar, de vraag kunnen stellen: is datgene wat ik nodig denk te hebben ook werkelijk nodig. Hoe ziet m'n le venspatroon er ongeveer uit en hoe liggen m'n behoeften voor die te overziene periode. In de Verenigde Staten is een nieuw aansprekend begrip in opkomst: de reasonable needs. Het gaat er daarbij niet om alle opstijgende begeerten onmiddellijk te ver heffen tot behoeften maar om te zien of de verlangens ook rede lijk zijn. Want wat de een vraagt, kan in een economie waarin steeds minder te verdelen valt, betekenen dat er voor een ander niet veel overblijft" „Ik ga ervan uit dat een samenle ving als de onze zoveel kan pres-' teren dat die basfs-behoeftedek- king is te realiseren. Hoe hoog zo'n basisinkomen zou moeten zijn, is moeilijk te zeggen. Het kan heel sterk variëren. Ik kan het alleen weten voor mezelf en m'n gezin voor bijvoorbeeld vol gend jaar. Maar het kan heel sterk variëren. Zo zal een bakker met een groot gezin een duurder leven leiden en dus een hoger be hoefte-inkomen nodig hebben dan een vrijgezel met een acade mische opleiding die in z'n een tje woont". „Het feit dat iemand een bepaald inkomen heeft op grond van zijn behoeften, ontslaat hem overi gens niet van de plicht een pres tatie te leveren. Men moet steeds beseffen dat inkomen vragen voor de dekking van behoeften betekent: anderen voor mu laten werken, anderen vragen een prestatie voor mu te leveren Lui - Zijn veel mensen dan niet van na ture geneigd om een ander te la ten werken „Je kunt daar op twee manieren4e- genaan kijken. Het is vaak heel teleurstellend hoe mensen zich op hun werk inzetten. Maar er zijn ook vele redenen om aan te geven waarom ze lui zyn en lie ver in de zon zitten. Ons arbeids bestel werkt volkomen demoti verend. Albeda heeft gelijk als hij zegt dat de verhouding pres tatie-tegenprestatie scheef ligt. Of om het anders te zeggen we zijn als volk te consumptief inge steld. Met z'n alien stfn we has dan we zouden mogen zgn, ge zien de eisen die wc tegelijkertijd aan elkaar stellen". Goede wil «Aan de andere kant geloof ik in de ingeboren wil in ieder mens om zich voor een ander in te zetten Dat zie je duidelijk als mensen hun baan kwijtraken. Het is voor hen vrijwel onmogelijk om stil in hun stoel te gaan zitten en niets te doen. Men wil toch iets doen, zinvol bezig zijn. Maar dat is on mogelijk, want werken in ons stelsel betekent het doen van be taald werk Dat zit ingebakken in do pro t.itii-nxir.i.il Werkloos- zijn bestaat fe itelijk, maar princi pieel is het onzin. Er is zoveel werk, d'r zijn nog zoveel behoef ten, dat er voor ieder zinvol werk ligt. Alleen, we zouden er de ar beidsmarkt en het beloningssys teem voor op de helling moeten durven zetten". magazine De rellen in verschillende Britse steden waren voor EM aanlei ding het economisch en sociaal beleid van de Britse premier Thatcher eens onder de loep te nemen. In het artikel wordt de ijzeren maagd aanzienlijk gekraakt. "Hoe lang kan "Maggie" haar paardemiddel nog toedienen aan het geplaagde Britse volk"?, vraagt het weekblad zich af. Dat paardemiddel i^ het moneta- risme, waarin Thatcher haar ziel en zaligheid heeft gelegd. "Mo- netarisme is een duur econo misch woord dat in feite neer komt op het dichtdraaien van de geldkraan door de overheid om inflatie te. bestrijden. Gevolgen: Nóg grotere werkloosheid, be zuinigingen op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg, woningbouw en sociale voorzie ningen". De Sunday Times schreef over de premier: "Toen Margaret That cher twee jaar geleden aan haar karwei begon, leek ze een goed geoliede regeringsmachine om zich heen te hebben verzameld. Maar nu lijkt het erop dat die la gers uit die machine versleten zijn". Haalt Margaret Thatcher 1984, vraagt EM zich dan ook af. Vol gens het weekblad zal ze tot die tijd wel keurig gekapt in het za del blijven, "haar gebrek aan al te veel economische kennis ver doezelend en uiterst kordaat weet ze zich voortreffelijk te we ren in de slangenkuil van de Brit se politiek". Oud-kabinetsformateur prof. Van der Grinten is ook in EM somber over de toekomstmogelijkheden, van een centrum-links kabinet. Dat niet iedereen even blij is met het Russische aardgas tracht EM aan te tonen in een artikel onder de kop "explosief aardgas". Em my van Overeem woonde het eu charistische congres in Lourdes bij. Op grond van het feit, dat het - wat er ook gebeurt - op een pre mierschap van Van Agt uitdraait, vraagt De Tijd zich af "Hoe door trapt is Van Agt?". "Wat zich allemaal binnen de wal len mijner tanden en de omhei ning van mijn ziel afspeelt, kan ik maar beter voor mij houden", zei Van Agt vorige week tijdens een persconferentie na een zo veelste crisis in de formatie. De Tijd neemt het op voor Van Agt. "Als Van Agt de zaak had willen forceren, dan zou zonder enige twijfel een groot deel van de fractie nee hebben gezegd te gen het hele project". Het dagblad Trouw zit in de geva renzone. De Tijd nam polshoogte bij een 'fatsoenlijk' dagblad, dat gebukt gaat onder 'valse etiHet- ten'. Trouw is een onderdeel van de Perscombinatie, waartoe ook de Volkskrant en het Parool beho ren. Nu de magere jaren zijn in gegaan vraagt De Tijd zich af, of Trouw het eerste kind van de re kening zal worden. Het dagblad bereikt per dag een krappe 140.000, meestal protestanis- christelijke, abonnees. "Trouw staat bekend als degelijk en christelijk, wordt door velen ge prezen en door weinigen gele zen". Het heeft het etiket 'zwarte- kouserig' te zijn. Trouw-directeur Spruijt meent, dat de mensen de krant niet ken nen. "De negatieve beeldvor ming over ons blad blijkt een handicap op de markt". Óm hun krant voor een ondergang te be hoeden is er een redactionele stuurgroep opgericht. "Gezien een mogelijke inkrimping van de Trouw-redactie wil men de orga nisatie verfijnen. "Meer doen met minder mensen". Problemen dus bij een christelijk- dagblad, dat volgens een werk groep van de Vrije Universiteit van Amsterdam nog linkser is dan de Volkskrant. L/T~l VRU NEDERLAND 'Als je Van Agt en Den Uyl in ëén kabinet zet, is dat asking for trouble". Dit zegt prof W.C.L. van der Grinten, hoogleraar te Nijmegen, in een interview met VN. Vier jaar geleden kreeg Van der Grinten de opdracht te on derzoeken of cr een parlementair meerderheidskabinet te vormen was. Hij slaagde daarin. Op de vraag van vKl of hij weer als informateur zou optreden als hij werd gevraagd, antwoQrdt Van der Grinten bevestigend. Van der Grinten, zelf CDA-lid, zegt dat hij zich tot nu toe angstvallig buiten de onderhandelingen heeft gehouden. Eén van de op vattingen van Van der Grinten is, dat fractie voorzitters tijdens de (in)formatie niet al te veel met hun fracties overleggen. "Dat is funest, dan krijg je van die frac tie allerlei uitspraken over detail punten terug. Terwijl het erom gaat of het totaal onderhande lingsresultaat houdbaar is of niet", aldus Van der Grinten. "Ik geloof niet, dat er een persoonlij ke afschuwing is tussen Van Agt en Den Uyl, maar in een kabinet onder zijn leiding zou Van Agt liever geen Den Uyl zien". Van der Grinten meent "Van Agt en Den Uyl in ëén kabinet is vra gen om moeilijkheden". Als an der alternatief ziet Van der Grin ten een mogelijkheid in de com binatie CDA/VVDD'66 Dui- senberg zou een aanvaardbare minister-president zijn", meent hu- VN ging naar Hogerheide om zich op de hoogte te stellen van de groep zigeuners, die - voorlopi ge - toestemming heeft daar hun kamp op te slaan. De algemene indruk van VN-verslaggever Ru- die van Meurs is, dat de zigeu ners het zwerven meer dan moe zijn. "Overal zegt de politie, weg, weg zegt een Duitssprekende man. "Ik wil werken, toekomst voor de kinderen, naar sehool gaan, in een huis wonen". Een regeringsambtenaar meent, dat we de zigeuners humaan moeten behandelen, "maar ook weer niet zo dat het hier plezieri ger is dan elders" De kleurenbijlage van VN wordt deze week geheel gevuld met bij drager. van lezers Vijftien ont roerende. schokkende en soms komische verhalen. Aan dc vooravond van het tienjarig beslaan van het vrouwenblad Opzg maakte Emma Brunt ("Je zal jc zuster bedoelen") in een omslagartikel in HP de balans op van een decennium vrouwen- strijd. Zes pagina's met een ma ximum aan sfeer en gelatenheid: "Wat blijft er over van het elan als die vrouwen na hun VOS-cur- sus ontdekken dat ze geen kant opkunnen?. ..Ik ben soms zo bang dat de vrouwenbeweging géwoon weer inslaapt", aldus Agceth Scherphuis, cén van de ondervraagden. Hans van den Doel belicnt in zun column "De dag van Schmel- zer", de dag na het akoord tussen informateurs en onderhande laars. De dag dat het kabinet Van Agt-Den Uyl door toedoen van hei CDA "net zo kordaat om zeep werd gebracht als het kabinet Cals-Vondeling in '66". "Links" zo senjft hij. "draait met de toe bedeelde portefeuilles in zo'n ka binet aan de kqoppen van een le ge kassa". De kruistocht van Piet Lakeman door het publiciteitsschuwe be drijfsleven, directeur en enig me dewerker van de door hem opge- richte SOBI (stichting ondi rzoi k bedrijfsinformatie) wordt gepor tretteerd door Jochem de Graaf en Jan Libbcnga "Het bleek voortdurend dat mensen door onjuiste informatie hun belan gen niet konden verdedigen Niet alleen werknemers, aan deelhouders of crediteuren, maar later ook de commissari- sen". Ook in HP een gesprek met Dimi tri Frenkel Frank, die werkt aan zijn eerste speelfilm en daarmee een oude belofte inlost: "Ik moet en zal het Nederlandse volk nog een paar meesterwerken door de strot douwen.. zo schreef hu vijf jaar geleden en daar is ie nu hard mee bezig. hervormd nederland De sexuele revolutie in de late ja ren zestig en de vroege jaren ze ventig heeft een omwenteling in de sexuele voorlichting veroor zaakt. Hervormd Nederland be handelt de sexuele voorlichting aart jongeren in het omslagarti kel naar aanleiding van het boek "Vlinders in je buik", van twee Duitse psychologen. Peter Weis- mann en Helma Fehrmann. "Het kan tegenwoordig niet open en bloot genoeg zijn", meent HN "De sexuele voorlichting heeft zich erg eenzijdig in de biolo- gisch-technische richting ont wikkeld" Het boek Vlinders in je buik voor ziet in de groeiende behoefte se- xualiteit een onderdeel te laten zijn van "het fascinerende ge beuren dat identiteitsvorming heet". Sexuele voorlichting sec kan nog zo goed en VWII>( N i toch heeft het, volgens HN, niet het gewenste effect "wanneer er geen psychische en mentale openheid voor is" Of zoals te genwoordig wordt geroepen door psychologen en psychia ters, de huwelijksredders en rela- tiebemiddelaars: "scx zit in je hoofd en niet tussen je benen". Verder in HN een verslag over "een monsterverbond tussen Shell en het apartheidsregime. Nederland schakelt geruisloos over op Zuidafnkaanse steen kool". Naar aanleiding van een door de werkgroep Kaïros uitgebracht rapport wudt HN twee pagina s aan de situatie in de Zuidafn kaanse stecnkoolmuncn. 'De steenkool wordt onder onmense- luke omstandigheden gedolven, als gevolg van de aparïheidson derdrukking". Volgens het rap port van de werkgroep Kaïros is hier een taak weggelegd voor de verschillende Nederlandse over heden, vakbonden en onderne mingsraden. ANNELOES TIMMERIJE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13