Sy:{ ■B-y ■&- -ï+vM VU l ^llL. ft- ifVJPfik '1_ O n '<l£'7r. LSO. -L DONDERDAG 30 JULI 1981 Verkoeling vonden sommige enthousiastelingen in de fontein bij Buckingham Palace De sluier uan de bruid was 7'/2 meter lang. LONDEN (GPD) - Het is een fas cinerend, welhaast angstaanja gend gezicht. Voorafgegaan door een vier rijen dikke politiemacht komt er over de volle breedte van The Mali een onafzienbare menigte aanlopen. Op weg naar Buckingham Palace. De balkonscêne is bijna daar. De massa staat samengedromd voor het paleis ..We want Charles, we want Charles", dreunt het om ons heen. Een oorverdovend ge juich als de balkondeuren open zwaaien. Massaal gezwaai en ge gil als de koninklijke familie op het bordes verschijnt. „Geef 'r een kus", scandeert een grote groep jongeren die vlak voor de paleishekken een plaats heeft gevonden. En verdraaid, het wordt nog geregeld ook. La dy Di, sinds een klein uur prin ses Diana van Wales, kust haar echtgenoot. We zijn nu echt bang dat de massahysterie oncontro leerbaar wordt. Tapijt Wie het vooroordeel mocht koeste ren dat de Britten een flegmatiek volk vormen, komt deze woens dag bedrogen uit. De anderhalf miljoen Britten die de drieëneen halve kilometer tussen de St. Pauls en Buckingham Palace be dekken als een hoogpolig tapijt, bewijzen eerder het tegendeel. Vanwaar dit onwaarschijnlijke succes? Wat heeft het huwelijk tussen kroonprins Charles en La dy Diana tot zo'n sprookjesachti ge, unieke gebeurtenis gemaakt? Tenslotte, er had van alles mis kun nen gaan. En daar was ook reke ning mee gehouden. De Londen- se politie omgaf het huwelijk met de grootste veiligheidsope ratie in haar geschiedenis. Niet voor niets stond er elke i stappen langs de route een poli tieman met het gezicht naar de menigte gekeerd, en elke zesde stap een militair Niet voor niets hadden zich hon derden detectives onder het pu bliek gemengd, waaronder - op uitdrukkelijk verzoek van minis ter Whitelaw van justitie - specia listen uit Noord-Ierland die de taak hadden IRA-aanhangers vroegtijdig uit te schakelen. En tenslotte - we noemen maar een paar facetten - niet voor niets wa ren tal van Londense ziekenhui- ingericht om op grote schaal slachtoffers te helpen, en ston den in het St. Bartholomew-zie- kenhuis Engelands beste chirur gen klaar in een speciaal voor VIP's bedoelde behandelkamer richtte tijdens de ochtend van het huwelijk slechts één arresta tie: een zakkenroller. De vraag rijst weer waarom Engeland zo nadrukkelijk een sprookjeshu welijk gewild heeft. Is het de theorie van Barbara Cart- land, de illustere stiefgrootmoe- der van Lady Diana en schrijf ster van romantische confectieli- teratuur? Zij zei voor de radio: „Wat wij hier zien is liefde. Twee mensen die van elkaar houden en dan gaan trouwen. Zoals dat in mijn boeken gebeurt. De men sen willen dat" Of is het de in vele Britse kranten aangehangen verklaring die on geveer luidt: Eindelijk kan ons land even al zijn ellende, al zijn onzekerheden vergeten. Geen rellen, geen verpauperde binnen steden, geen afbrokkelende eco nomie, geen stijgende prijzen, maar een sprookje. Voer voor sociologen, zullen we maar zeggen. Het feest was er niet minder om. De enig passen de apotheose voor een sfeer die maandenlang in Engeland, en met name Londen, heeft ge heerst. Champagne Voor de republikeins geaarde Brit moet de aanblik van zijn hoofd stad deze lente en zomer een gru wel zijn geweest: zeker de laatste Haar dagen voor het huwelijk kon men niet in een winkeletalage kijken zonder er een portret van Charles en Diana tegen te ko- Sommige wachtenden gebruiken de vlag ook als deken. Het was tenslotte laat gisteren. En getui ge de vele lege flessen champag ne die wij op straat zien liggen, heeft men het ook niet droog ge houden de afgelopen nacht Een oudere politieman zegt tegen een beginnende collega: „Het lijkt net de afloop van de oorlog. Toen ging het er ook zo aan toe". Die vergelijking is gauw ge maakt. Net als de vergelijking met een „The Night of the Proms". of een voetbalwedstrijd, met dien verstande dat alle sup porters aan dezelfde kant staan. Om kwart voor negen wordt het eerste slachtoffer afgevoerd, een oudere dame die. volgens een re laas van de broeders, de gehele nacht langs de route heeft gelo pen op zoek naar haar zus. Dan rijden de eerste bussen met huwelijksgasten aan ons voorbij, op weg naar de kerk. Dames die nen een hoed te dragen, staat er in de invitatie, en dat is dus een feestelijk gezicht, al die grote en kleurige hoeden achter de bus- raampjes. De rijen patriotten jui chen en zwaaien. Grasmatten Woensdagmorgen, kwart over ze- Wie door Green Pare, vlak bij Buckingham Palace. loopt ziet het al. Honderden mensen liggen op de goed onderhouden grasmatten te slapen. Jong en oud, punk en mantelpak, er ligt van alles tussen. Op het plein voor Buckingham Pa lace heerst even na zeven uur (de mensen moeten dan nog meer dan drie uur wachten) al een car navaleske sfeer. De stemmen worden vast geoefend op het volkslied en het is duidelijk dat men vastbesloten is er iets van te maken. Mannen die klapstoelen ophalen, bussen politiemensen, cameramannen, zelfs overvlie gende ganzen worden - bij ge brek aan beter - hartelijk door de menigte toegejuicht. Zodra er een camera in de buurt is. gaan er honderden vlaggetjes (dins dag nog 20 pence, nu 30) de lucht We hebben alle tijd om de rij wach tenden eens nauwkeurig te be kijken. Velen hebben zich ge huld in de Engelse vlag. die de zer dagen in de variëteiten broek, minirok, jas, hoed en overhemd De stemming stijgt verder als de Royal Guard's Band het „Con gratulations" aanheft, waarmee een van Albion's andere grote zo nen, Cliff Richard, nog eens het Eurovisie songfestival won. Zelfs de voor nihilistisch door gaande punken (het haar voor de gelegenheid in menig geval in de nationale kleuren rood, wit en blauw geverfd) zwaaien met hun vlaggetjes op deze muziek, die hen toch vreselijk en op z'n minst burgerlijk in de oren moet klinken, mee. Niets is hier te gek. Voor de band uit loopt de mascotte mee. een stoffige, oude hond met een hel rood dekje op de rug, aan de lijn gehouden door een naar schat ting twee meter lange besnorde Royal Guard Een groep jongeren voor ons laat in het massale gezang toch nog iets als een eigen geluid horen, door op alle melodien „Lady Di. Lady Di. Lady Di" te zingen. Foto's Tegen tien uur komt er beweging rond het paleis. Er worden ere wachten opgesteld. Het bloed kruipt kennelijk waar het niet gaan kan. want op een van de pa leisbalkons zien we een oudere, in hemelsblauw gehulde dame, ongetwijfeld van zeer aanzienlij ke komaf, die foto's van de me nigte staat te maken. Een rijtje auto's verlaat (toege juicht) het paleis. Het zijn de bui tenlandse gekroonde hoofden. In de vijfde auto zit koningin Bea trix. van wie wij een blauwe hoed en intens gele. en boven dien zwaaiende handschoenen ontwaren. De radio meldt dat er bij Clarence House (hier heeft Lady Di de nacht doorgebracht) een paard op hol is geslagen, en dat de muts van de guard die erop zat, is afgevallen. Als in de St. Pauls de huwelijks- dienst begint, rijden op de The Mali wagentjes rond die kilo's paardenvijgen van het wegdek verwijderen. Kurken „I will", zegt prins Charles om 12.12 uur. en de menigte, waar van inmiddels velen door draag bare radiootjes direct op de hoogte gebracht, juicht. „I will", zegt ook Lady Diana, om 12.13 uur. en daar knallen de cham- pagnekurken de lucht in. Voor ons haalt een man een plastic tas uit het water rond het monu ment van koningin Victoria, en haalt er een fles champagne uit Die gaat met een knal open op het moment dat aartsbisschop Runkie uitspreekt ..Dan ver klaar ik u hierbij man en vrouw". Bruidsjurk De auto's en de koetsen keren te rug. Als eerste de koets met prins Charles en zijn vrouw, in de bruidsjurk waarvan de details tot negen uur deze ochtend angst vallig geheim werden gehouden In haar handen houdt de nu ont spannen lachende prinses het bruidsboeket, waarvan de sa menstelling (gardenia's, rozen, orchideen. lelietjes van dalen en fresia's, lezen wij in de verzegel de envelop die ons om negen uur is overhandigd) ook al als een staatsgeheim is behandeld. Het feest nadert zijn hoogtepunt De honderdduizenden trekken richting paleis, om de koninklij ke familie op het bordes te zien verschijnen. Tussen hen in danst een jonge vrouw, in witte bruidsjurk. „Ik wil mezelf', zingt ze. wat heel an ders klinkt dan het „We want Charles", van de duizenden om haar heen. Ze vindt een danspartner i jonge man met felgekleurde oranje-gele pruik die een T-shirt draagt met aan de rugzijde de op drukking „Heb berouw", en aan de borstzijde de mededeling „Je zus redt". Maar niets is in deze uren vreemd De mensen kijken niet eens naar het dansende paar. Die kijken naar het balkon waarop het paar van het jaar verschijnt. En jui chen... en zwaaien... Voor een van de jongere bruids meisjes duurde de trouwdienst wel erg lang. De wind speelt de bruid e Diana en Charles maakten voordat zij op huwelijksreis vertrokken nog een rondrit. De balkonscene: hel paar wordt toegejuicht door duizenden geestdriftigen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11