Luchtgevecht boven Libanon Steun voor Reagan Bani-Sadr praat zijn mond voorbij Steeds meer wilde acties in Polen Argentinië ontevreden met verklaring Moskou Westduitse spion bij Sowjet-grens verdwenen Israël ontkent verlies vliegtuig Congres keurt belastingplan goed (U-chef m blaam gezoiverd 1BH| gom ;i MM DONDERDAG 30 JULI 1981 WARSCHAU (UPI/AFP/Reuter) - Het aantal op zichzelfstaande protestacties tegen de rampzali ge voedselvoorziening in Polen neemt snel toe, zo heeft de vrije vakbond Solidariteit gisteren ge zegd. De regering is uiterst som ber over de voedselsituatie op korte termyn, terwijl de minister van mijnbouw gewezen heeft op de mogelijkheid dat de elektrici teit op de bon moet. "Dankzij de inspanningen van het hele volk komt Polen uit de diepe depressie die het land doormaakt", zo heeft partijleider Kania gisteren per brief meege deeld aan de Sowjet-president en partijleider, Leonid Bresjnjev. Kania zegt verder, dat het negende buitengewone congres van de verenigde arbeiderspartij heeft bewezen dat de Poolse commu nisten vastbesloten zijn de moei lijkheden te overwinnen en de socialistische ontwikkeling van het land te waarborgen. Het Sowjet-persbureau Tass haalde de brief aan. De acties in Polen gingen ondertussen door. In Lodz reden 54 vrachtauto's in optocht naar het raadhuis. De naar schatting 40.000 inwoners van het centrum van de Poolse textielindustrie waren massaal uitgelopen om blijk te geven van hun steun aan het protest. Van daag houden vrouwen en kinde ren in Lodz een "hongermars", de tweede in het land binnen een week. Terwijl uit alle delen van het land telegrammen naar het hoofd kwartier van Solidariteit komen met de oproep, de besnoeiing op de vleesrantsoenen (per 1 augus tus voorlopig voor 1 maand niet langer 3,7 maar 3 kilo per per soon per maand) niet te aanvaar den, kwam gisteren in de haven stad aan de Oostzee een uit zes man bestaand crisiscomité bij een. Men besprak de nationale toestand, aldus een communi qué. In veel plaatsen (onder an dere Chelm in het oosten vlak bij de grens met de Sowjet-Unie, in Piotrkow Trybunalski en Tomas- zow Mazowski beide in midden- Polen) zijn gisteren optochten gehouden waar men demon streerde tegen de schaarste in het land. De kranten meldden gisteren dat de regering de economische toe stand "gevaarlijk" acht en dat ze verwacht dat de situatie in au gustus en september nog slech ter wordt. Het kabinet onder lei ding van generaal Jaruzelski ver gaderde dinsdag over de acuut wordende situatie aan het voed- selfront. Minister Czeslaw Piotr- kowski van mijnbouw kondigde aan, dat een tekort aan kolen in de komende herfst en winter zal nopen tot bezuiniging in het stroomverbruik. Hij verwacht dat de produktie van steenkolen - een belangrijk exportprodukt - dit jaar 168 miljoen ton lager zal zijn dan in 1980. In Warschau kon de plaatselijke af deling van Solidariteit pas na en kele uren spontane stakingen beëindigen, waartoe het perso neel van een autobusgarage en dat van een textielfabriek waren overgegaan uit protest tegen de voedselschaarste in de hoofd stad. Waarnemers hadden tot nu toe de indruk, dat de voorziening met consumptiegoederen in Warschau beter was dan buiten de hoofdstad. In Czestochowa houdt Solidariteit dinsdag een waarschuwingssta king van een uur. Het personeel van alle 360 bedryven in de Zuid- poolse provincie wil op die ma nier protesteren tegen de voed selschaarste en tegen de beper king van de vleesrantsoenen. La ter wil men besluiten of er ook een staking voor langere duur komt. JERUZALEM/BEIROET (UPI/AFP/DPA) - Bij een kort luchtgevecht tussen de Syrische en de Israëlische luchtmacht hebben beide partijen gisteren een toestel verloren. Syrië gaf toe dat een van zijn Migs-21 was neer gehaald terwijl het Israëlische opperbevel ver klaarde dat zijn toestellen, die een "verken ningsvlucht" hadden uitgevoerd, alle waren te ruggekeerd op hun basis. Het luchtgevecht dat een minuut heeft geduurd, vond plaats bo ven de omgeving van Tripoli, de provinciehoofdstad van Noord- Libanon en het noordelijke deel van de Bekaa-vallei. Volgens een Syrisch militair communiqué onderschepten Syrische toestel len twee formaties Israëlische gevechtsvliegtuigen die verken ningsvluchten uitvoerden boven Libanon. "Een toestel van de vij and is neegeschoten en een van onze vliegtuigen is geraakt" al dus het communiqué waarin wordt toegevoegd dat de andere Syrische toestellen veilig op hun basis terugkeerden. Volgens de Israëli's zijn al hun toestellen weer zonder mankeren in eigen land aangekomen. Luchtgevecht Uit zeer betrouwbare bron in Liba non is vernomen dat het bij het luchtgevecht ging om twee Phantom-straaljagers van de Is raëlische luchtmacht en een Mig- 21 aan Syrische kant. Het Syri sche toestel is neergeschoten maar de piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te bren gen, aldus de bron. Aan het begin van de middag is een onbemand Israëlische ver kenningsvliegtuig neergehaald boven Libanees grondgebied door Sam-6 raketten. Dit maakte de Libanese televisie later op de dag bekend. Volgens de televisie vloog het toestel boven het ge bied waar 's ochtends de piloot van het neergeschoten gevechts vliegtuig terecht was gekomen tijdens het luchtgevecht. Dinsdag nog had Syrië bij monde van radio Damascus gedreigd met het "neerhalen van Israëli sche toestellen als zij doorgaan met de verkennirtgsvluchten en de schending van het Libanese luchtruim". Syrië en de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO beschouwen deze vluchten als een schending van het zes da gen oude bestand in Zuid-Liba- Voortzetting De Israëlische premier Begin ver klaarde gisteren dat Israël "de verkenningsvluchten zal moeten doorzetten boven het Libanese grondgebied om erachter te ko men wat daar gebeurt en om zo nodig de Palestijnse bases aan te vallen zonder de burgerbevol king in gevaar te brengen". In een toespraak tot een internatio naal congres van joodse juristen in Jeruzalem herinnerde hy aan het Syrische dreigement van dinsdag Israëlische toestellen neer te halen en noemde het neerschieten van een Syrisch ge vechtsvliegtuig "een legitieme daad van zelfverdediging". Israël gaat er van uit dat het bestand met de Palestijnen zijn vrijwel dagelijkse verkenningsvluchten boven Libanon niet verbiedt. Volgens correspondenten in Zuid- Libanon zijn enkele tientallen Is raëlische pantservoertuigen gis teren de grens tussen Libanon en Israël overgestoken om de christelijke militie van majoor Haddad te versterken. De Israëli sche troepen zouden posities hebben ingenomen niet ver van de Nigeriaanse en Noorse Unifil- contingenten, aldus de corres pondenten. De Amerikaanse president Reagan telefoneert nog e pakket in het Congres begon. i met een adviseur vóór de stemming over het belasting- (Van onze correspondent Maarten Huigen) WASHINGTON - Met een onver wacht grote marge van 238 tegen 195 stemmen zijn Reagans voor stellen voor belastingverlaging door het Amerikaanse Congres aanvaard. Onder de voorstem mers warén 48 leden van de de mocratische opppositie. In de Senaat was de oppositie nog ge ringer. Ook de regeringsplannen voor drastische bezuinigingen hebben grote kans op succes. Daarmee weet Reagan de be langrijkste onderdelen van zijn economische politiek door het parlement gesteund. Dinsdag had oppositieleider Tip O'Neill nog een overwinning van het democratische tegenplan (voor een wat bescheidener be lastingverlaging) voorspeld, maar hij rekende toen niet op de taaie lobby van president Rea gan. Onder het toeziend oog van tv-camera's belde hij dan ook de president op om hem geluk te wensen met zijn overwinning. „Ik had nooit verwacht, dat u ons zo hard kon verslaan", zei O'Neill door de telefoon. Het verschil tussen de democrati sche en republikeinse voorstel len was trouwens niet zo groot, en dat alleen al was een teken van de invloed van de wijze van denken die Regan hanteert. De democraten wilden een belas tingverlaging van 15 procent over twee jaar. Een eventuele verlaging in het jaar daarna zou van de economische toestand in 1984 moeten afhangen. Gezien de enorme defensie-uitga ven ziet het er volgens de demo craten niet naar uit, dat het te kort op de overheidsbegroting tegen die tijd is weggewerkt. Het democratische belastingvoorstel komt ook meer aan de lage inko mens ten goede. Het republi keinse voorstel behelst daarente gen een algemene belastingver laging van 25 procent uitge smeerd over drie jaar. En dat zonder voorwaarden. „Deze wet stopt eindelijk weer eens geld in de zakken, van de mensen, die het verdienen", zei een overgelopen democratisch congreslid tevreden. Volgens be grotingsdeskundigen zullen al leen degenen die 80.000 gulden of meer verdienen er voordeel van hebben. Wat betreft de voorstellen van het Witte Huis voor bezuinigingen op de overheidsbegroting, die in de orde van grootte van 90 tot 100 miljard gulden liggen, heeft een overlegcommissie van leden gaat. Over deze voorstellen moe ten de Senaat en het Huis van Af gevaardigden nog stemmen. Het Huis van Afgevaardigden (de 'Tweede Kamer') doet dat mor gen, de Senaat ('Eerste Kamer') zo snel mogelijk daarna. Willy Brandt vraagt Battek vrij te laten BONN (DPA/AFP) - De voor zitter van de Westduitse so ciaaldemocratische SPD, Willy Brandt, heeft gisteren in Bonn de vrijlating ge vraagd van de veroordeelde Tsjechoslowaakse dissident Rudolf Battek. In een verklaring noemde Brandt de veroordeling van de woordvoerder van Charta een flagrante schending van grondprincipes van de men senrechten en basiselemen ten uit de slotakte van Hel sinki. "Dat geldt ook voor het verwijt van de rechtbank, dat Battek zich tot politici in het buitenland heeft gewend", verklaarde Brandt, die daar mee doelde op een brief die Battek hem en ook de Oos tenrijkse kanselier Kreisky' had geschreven. PARIJS (GPD) - De verjaagde president van Iran, Bani- Sadr, is aangekomen in de flat die hij aan de zuidkant van Parijs bezit. Deze werd tijdens Bani-Sadr's verblijf in zijn vaderland bewoond door zijn beide dochters, die hem op het militaire vliegveld van Evreux na zyn geslaagde ont snappingspoging waren ko men verwelkomen. Het eer ste officiële bezoek in zijn ne derige woning heeft de oud president al achter de rug. Het was een ambtenaar van het ministerie van buiten landse zaken die Bani-Sadr kwam vertellen dat hy de be lofte om zijn mond te houden al meteen geschonden had. Nadat Bani-Sadr 's morgens om vijf uur op het vliegveld van Evreux was geland, had hij een verklaring onderte kend waarin hy beloofde zich te onthouden van iedere poli tieke activiteit. Meteen daar na legde hij uit het als zyn taak te zien het verzet van het ganse volk aan te wakkeren tot aan de dag van de uitein delijke overwinning toe. De Franse minister voor 'bui tenlandse betrekkingen' Claude Cheysson vertelde in de loop van de dag dat de ver jaagde president asiel in Frankrijk gevonden had en dat zijn land altijd openstond voor politieke vluchtelingen, „of het nu Basken waren of Iranezen". Hiermee maakte de minister van de gelegen heid gebruik zijn collega van binnenlandse zaken Gaston Defferre te steunen, die dat zelfde moment uiterst koel door dé Spaanse autoriteiten in Madrid ontvangen was en er tot taak had uit te leggen waarom het socialistische re gime er niet voor voelt Baski- sche terroristen aan Spaiye uit te leveren. Al op 19 juni jl. had minister van buitenlandse betrekkin gen Cheysson verklaard: „Het land van de rechten van de mens levert - wat er ook gebeuren moge - nooit een politieke vluchteling uit, of het nu gaat om Bani-Sadr of om wie dan ook". In de dagen dat onder het be wind van president Giscard de politieke vluchteling Cho- meini in Neauphle-le-Cha- teau huisde, verbaasden de Fransen zich over de vrijheid waarmee de gast zich oproe pen tot verzet tegen de sjah vanuit zijn verbanningsoord veroorloofd had. Tot de be wonderaars die toen dage lijks naar Neauphle togen om de nieuwe heiland de hand te kussen, behoorde de beschei den Bani-Sadr, die eens voor de politie van de sjah zijn land was ontvlucht. Van de zijde van een andere Iraanse vluchteling is verno men dat hy totaal niets met de nieuw aangekomene te maken wil hebben. Het bu reau van de laatste premier van de sjah, Chapour Bach- tiar, heeft verklaard: „Wat .Bani-Sadr overkomen is, is geheel het logische gevolg van wat hij zelf in het leven geroepen heeft. Hij ook is verantwoordelijk voor de huidige economische crisis in het land en zijn partizanen zullen nooit een plaats vin den onder de Iraanse natio nalisten". Naar schatting 40.000 Iraanse bannelingen hebben op Fran se bodem bescherming ge zocht tegen het effect van Chomeini's heilstaat. Ze zijn 'allen - hoewel onderling ver deeld - felle tegenstanders van het regime van de moel- lah's. De groeperingen vallen voornamelijk uiteen in fer vente monarchisten, in de mocratische republikeinen en in groepen van uiterst rechts. De volgelingen van de sjah zien hun leidsvrouw in prinses Ashraf, een dochter van de tweelingzuster van de sjah. Haar broer werd op 7 decmber '79 voor zijn deur neergeschoten. De komst van Bani-Sadr - die op de vlucht zijn snor had af geschoren - stelt nieuwe en hoge eisen aan de Franse vei ligheidspolitie. Het plegen van aanslagen op in verban ning levende landgenoten be hoort tot een van de voorna me onderdelen van het Iraan se staatsbedrijf. In juli '80 ontkwam onder anderen Chapour Bachtiar nauwelijks aan de dood. Een nieuwsgie rige buurvrouw achter de deur aan de overkant liet toen door een Iraanse kogel het leven. Geen wonder dat de omwonen den in het nederige Cachan (vlak naast waar de Autorou te du Soleil de Paryse rond weg verlaat) nu al een brand brief hebben geschreven aan de autoriteiten, waarin ze ten felste protesteren tegen de aanwezigheid van een van de meest gezochte schietschij ven van het moellah-regime. RUDOLPH BAKKER WASHINGTON (Reuter) - Een onderzoekscommissie van de Senaat heeft gisteren de directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA 'William Casey, gezuiverd van de blaam dat hij zich zou hebben ingela ten met zaken, waardoor hij niet aan zou kunnen blijven. Hiermee lijkt een einde te zijn gekomen aan onenigheid over het zakelijk verleden van de CIA-directeur. De voorzitter van de commissie, senator Barry Goldwater, deelde mee dat de commissie unaniem van mening dat het niet gegrond is te con cluderen dat Casey ongeschikt is als directeur van de CIA. Casey is uitvoerig door de senaatscommissie gehoord. Er moeten nog enkele punten opgehelderd worden, aldus Goldwater. Welke dit waren, wilde hij niet zeggen. Hij deelde alleen mee dat hier mee waarschijnlijk twee of drie weken gemoeid zullen zijn. Eerder deze maand trad Max Hugel af als hoofd van de afdeling geheime operaties van de CIA naar aanleiding van geruchten dat hij betrokken was geweest bij Financiële malversaties. Hugel, die door Casey was benoemd, sprak die geruchten overigens tegen. i OSLO (GPD) - De Noorse politie heeft gisteren bevestigd dat op 16 juni jl. een Duitse toerist vlak bij de Noors-Russische grens verdwenen is. Het gaat hier om de 48-jarige Paul Fuchs, een top spion van de Westduitse inlich tingendienst BND, de Bundes Nachrichten Dienst. Volgens de Noorse politie maakte Fuchs deel uit van een groep Duitse toeristen die met een zogenaam de rotel-bus (rollend hotel), een Noordkaapreis maakte. de beide kamers overeenstem- Op de dag dat Fuchs verdween, ming bereikt over een ontwerp begroting voor het begrotings jaar dat 1 oktober aanstaande in- 3 het gezelschap aangekomen in het kleine dorp Skoganvarre, vlakbij de Russische grens, in het uiterste noorden van Noor wegen. Dezelfde avond na het eten stapte Fuchs uit met nog twee vrouwelijke passagiers om nog even de middernachtzon te bekijken. De dames keerden kor te tyd later weer terug naar de bus, Fuchs was spoorloos. Volgens de weerberichten van die dag was het een heldere lichte nacht; het gebied ter plekke is vlak en makkelijk te overzien. Toen Fuchs die nacht niet terug keerde, werd de politie gealar meerd, die de dagen daarna met 200 man plus militairen, honden en hefschroefvliegtuigen het he le gebied uitkamde. Van Fuchs werd geen spoor gevonden; in de bus lagen zijn papieren, een paar reischeques, zijn paspoort en kleren. Bevestigd is nu dat Fuchs een BND-topspion was, maar niet bekend is of hij als dubbelspion werkzaam is geweest, en bijvoor beeld door de Russische gehei me dienst KGB is opgepikt. Een Westduitse christen-democra tisch parlementslid heeft een volledig onderzoek geëist van de zaak. P\ichs' voornaamste bezig heid bij de BND was het verza melen van informatiein en over Oost-Duitsland, zo bevestigde men in Bonn. BUENOS AIRES (AP) - Argenti nië heeft gisteren laten blijken niet tevreden te zijn met de Rus sische verklaringen over het on geluk waarbij een Argentijns vrachtvliegtuig op 18 juli in de Sowjet-Unie neerstortte. De Argentijnse onderminister van buitenlandse zaken Enrique Mos ontbood gisteren de handelsatta ché van de Russische ambassade in Buenos Aires om hem te vra gen wat er gebeurd is met de drie Argentijnen die zich aan boord van het neergestorte vliegtuig bevonden. Over het ongeluk was de Argen tijnse ambassade in Moskou meegedeeld dat het vliegtuig op 18 juli het Russische luchtruim is binnengedrongen en met een Russisch vliegtuig in botsing kwam nadat het niet gereageerd had op vragen en bevelen van de luchtverkeersleiders. Volgens de Sowjet-Unie zyn alle beman ningsleden van de beide toestel len bij het ongeluk'om het leven eekomen. Een Argentijns verzoek om de plek van het ongeluk te bezoeken, is nog niet ingewilligd. Het vliegtuig, eigendom van de fir ma Transporte Aereo Rioplaten- se, zou volgens sommige berich ten wapens van Israël naar Iran hebben overgebracht. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zei dat onderminister Mos de Russi sche diplomaat heeft gevraagd waar de plek van het ongeluk is, hoe het wrak van het vliegtuig eruit ziet en wat er precies ge beurd is met de drie Argentijnse bemanningsleden. Er bevond zich ten tijde van het ongeluk ook een Brit aan boord van het vliegtuig en Londen heeft gelijkluidende verzoeken om inlichtingen aan Moskou ge stuurd. De Brit zou volgens de eerder genoemde berichten een rol hebben gespeeld by de le veranties van wapens aan Iran.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10