'Klassieke' zege voor Ad Wijnands Profclubs beleggen spoedvergadering k over 'sluikreclame' Sparta breekt trip af Winnaar in Grote Scheldeprijs Belgisch protest blijft uit Yijay Paul: geen problemen in Katwijk WOENSDAG 29 JULI 1981 SPORT PAGINA 9 Van den Dungen van AZ naar ROTTERDAM - Sparta heeft de oe fentrip door Canada, het Caral- biseh gebied en Amerika vroeg tijdig moeten afbreken. Omdat het garantiebedrag voor de drie wedstrijden die nog in Mexico zouden worden gespeeld niet was gestort en Sparta geen risico wilde nemen, keerde de selectie van de Rotterdamse eredivisie club een week eerder dan ge pland in Nederland terug. Giste ren arriveerde de groep in Rot terdam na een toernee die twee- enhalve week heeft geduurd. De vervroegde terugkeer van de ploeg en een aantal meegereisde bestuursleden houdt allerminst in dat er nu meer schot zal ko men in de eventuele transfer van René van der Gijp naar Feye- noord. De Kuipclub wil die aan valler. die persoonlijk al akkoord is over een driejarige verbinte nis. graag presenteren tijdens het Rotterdamtoernooi dat vrijdag begint. Voorzitter Couwenberg heeft zijn collega Van Rijn zon dagavond al gevraagd of Spart» op korte termijn bereid is tot een gesprek. "Maar daar heb ik nog niet op geantwoord", aldus Van Rijn. "Er zijn nog teveel belang rijke bestuursleden op vakantie om nu al over die zaak te gaan onderhandelen. Ik wil eerst rug gespraak houden met mijn colle ga's, pas dan zal ik Feyenoord uitsluitsel geven. Het risico dat wij de zwarte piet krijgen toege schoven omdat Van der Gijp vrij dag nog niet kan meedoen, ne men we dan maar op de koop toe". FC Twente en NAC hebben giste ren in de loop van de dag over eenstemming bereikt over de transfer van linkerspits Wanny van Gils naar de Enschedese club. Het verschil tussen vraag en aanbod bedroeg voor de laat ste onderhandelingen nog f35.000. Beide ploegen deden vervolgens nog wat water bij de wijn FC Twente betaalt een ver goedingssom van iets minder dan f250.000 aan NAC. Gisteravond maakte Wanny van Gils in een gesprek met Twente- voorzitter Ferry Fransen zijn wensen kenbaar, maar overeen stemming werd niet bereikt. Bei de partijen hebben nog een dag bedenktijd. Voor vanavond half zes moet Van Gils een beslissing nemen. Financieel krijgt Van Gils niet wat hij had verwacht. Verder wil de Bredase spits een baan, terwijl ook de verhuizing naar Enschede nog de nodige problemen kan opleveren. De kans dat Wageningen-spits Rob MacDonald volgend seizoen in Breda speelt, is volgens NAC- manager Ton van der Meer nu wat kleiner geworden omdat het in het buitenland verblijvende Willem II en eerste divisionist Wageningen blijkbaar alsnog overeenstemming hebben be reikt over de transfer van de En gelsman. Van der Meer: „De keus is dus nu aan MacDonald zelf. Wij hebben hem een bod gedaan en met Wa geningen verwacht ik ook weinig problemen. Nu Willem II zich schijnbaar weer in de strijd heeft gemengd, zijn onze kansen wat kleiner geworden. Na het eerste gesprek met MacDonald heb ik niets meer van hem gehoord, omdat hij met Wageningen in trainingskamp is gegaan Christ van den Dungen speelt het komend seizoen bij de Belgische Beringen eerste klasser Beringen. Van den Dungen. sinds vorig jaar onder contract bij AZ'67, werd door de Alkmaarse landskampioen ont heven van zijn contractuele ver plichtingen. De overgang van de 21-jarige Van den Dungen. die zijn profcarrière bij FC den Bosch begon, naar Beringen was daarna snel beklonken. "Van den Dungen had nog een con tract van een jaar maar kon zich daar verbeteren. Wij wilden hem niets in de weg leggen aldus AZ-bestuurslid Dick Schouten. Het transferbedrag dat AZ voor Christ van den Dungen ontvangt werd niet bekend gemaakt. Na het vertrek van Kurt Welzl bete kent de transfer van Van den Dungen een tweede aderlating voor de aanvalskracht van AZ'67. Het bestuur en trainer Kessler beraden zich over het aantrekken van een nieuwe spits. T V-flitsen voethal in gevaar iv'" m ZEIST (GPD) - De clubs in het betaald voetbal komen maandagavond in een spoedzit ting bijeen om zich te beraden over de gevolgen van het standpunt van minister Garde niers (CRM) omtrent sluikreclame op televisie De bewindsvrouw eist op grond van de nieuwe regeling sluikreclame, dat het merendeel van de reclameborden uit de stadions wordt verwijderd. - Dé Stoop: "Het is onze zaak niet Geven de clubs aan die eis geen ge hoor. dan zullen vanaf 15 augus tus - de dag waarop de nieuwe competitie van start gaat - geen flitsen van voetbalwedstrijden STUTTGART - Willem II heeft gisteravond voor de in- tertotocompetitie met 1-3 verloren bij Stuttgarter Kic kers. De Kickers zijn door de ze overwinning winnaar van groep 8 geworden. Willem II werd derde. Landskampioen AZ'67 boekte zijn tweede monsteroverwin ning in het oosten van het land. Tegen amateur hoofdklasser Quick'20 werd het 11-0. De doelpunten van AZ werden gemaakt door Kist (vier), Jonker (twee), Nygaard, Gaasbeek, Weijsters en Pe ters. Quick'20 werkte de bal eenmaal in eigen doel. op televisie worden uitgezonden. Op 1 augustus treedt de regeling sluikreclame in werking. Deze regeling verbiedt de omroepen televisie-uitzendingen te verzor gen van evenementen die door reclameboodschappen worden overheerst. Zo mogen flitsen van voetbalwedstrijden alleen wor den uitgezonden, wanneer het stadion over niet meer dan één rij reclameborden beschikt. Voor een aantal stadions wordt een uitzondering gemaakt, omdat door de grootte van het stadion of door de aanwezigheid van een sintelbaan meer reclameborden niet als overheersend worden be schouwd. Slechts drie accommo daties komen voor die uitzonde ring in aanmerking: het Olym pisch Stadion in Amsterdam, het Feyenoordstadion in Rotterdam en De Goffert in Nijmegen De meeste voetbalaccommodaties, ruim tachtig procent, beschik ken over tenminste twee rijen re- SCHOTEN (GPD) - Luttele weken nadat hij in de Tour de France twee etappes won, behaalde Ad Wijnands een nieuw succes. Hij schreef de Grote Scheldeprijs, een wedstrijd over 242 kilometer, op zijn naam. Het betekende voor de 22-jarige Maastrichtenaar zijn eerste victorie in een klassieker. Henk Lubberding Lubberding snelste in Egmond aan Zee EGMOND AAN ZEE (ANP) - Henk Lubberding heeft gister avond voor 15.000 toeschouwers het profcriterium van Egmond aan Zee gewonnen. Lubberding versloeg Bert Oosterbosch op de streep. Hennie Stamsnijder ein digde op vijf seconden als derde. In de slotfase deed zich een val partij voor, waarbij alleen mate riele schade werd aangericht. De uitslag van het criterium van Egmond aan Zee is: 1. Henk Lubberding, 90 km in 2.06,11., 2. Bert Oosterbosch., 3. op vijf seconden: Hennie Stam snijder., 4. René Kos.. 5. Jos Schipper., 6. Op twaalf secon den: Urs Freuler (Zwi)., 7. Hans Langerijs., 8. Johnny Broers. De wedstrijd met start en finish in het nabij Antwerpen gelegen Schoten behoort namelijk tot de Europese topkoersen, ofschoon het evenement internationaal niet de bekendheid heeft van o.a. Gent-Wevelgem, Omloop Het Volk, Amstel Gold Race, Waalse Pijl, Rund um den Henninger Turm en dergelijke koersen. Deze minder grote faam is te wijten aan de datum waarop de koers wordt verreden. Dat gebeurt de laatste decennia in de periode on middellijk na de Tour de France, wanneer het circus van de crite riums en baanwedstrijden draait. Niettemin betekent het winnen van de Grote Scheldeprijs zowel voor de renner en diens sponsor heel veel. Op de erelijst zijn trou wens talrijke namen terug te vin den van coryfeeën. De koers da teert uit 19Ó6 en werd gisteren voor de 69ste keer verreden. In de naoorlogs periode zegevier den o.a. Stan Ockers, Briek Schotte, Rik van Looy (twee keer), Willy Vannitsen, Walter Godefroot, Roger de Vlaeminck, Eddy Merckx, Freddy Maertens, Mare Demeyer (twee keer), Ro nald de Witte, Frans Verbeeck, Didi Thurau, Daniël Willems en (vorig jaar) Ludo Peeters. De overwinning van Ad Wijnands betekende voor Nederland de tweede zegepraal in deze wed strijd. Welgeteld 28 jaar gele den - in de zomer van 1953 - legde de Eindhovenaar Hans Dekkers ook op de hoofdprijs beslag. „Dat is dus echt vóór mijn geboorte ge weest", lachte Wijnands toen men hem herinnerde aan dit suc ces van zijn landgenoot. Overi gens werden Henk Nïjdam 1967), Harry Stecvens (1968) en Martin Havik (1978) een keer tweede in de Grote Scheldeprijs, die voorts o.a. Jan Raas (1980) op de derde plaats kreeg. Jan Raas ontbrak dit keer in het peloton van 114 professionals. „Ik heb nog niet de conditie om me in koersen van meer dan 200 kilometer te laten zien", aldus de Zeeuw. Het Raleighteam, dat gisteren ge leid werd door assistent-ploeg leider Juul de Wever omdat Peter Post met vakantie in Frankrijk vertoefde, telde negen man. Een van deze negen was Gerrie Kne- temann, die geruime tijd met de Belgen Philip Vandeghinste en Benny v.d. Auwera deel uitmaak te van een ontsnapping. De paar minuten voorsprong tijdens de grote lus door de straten van o.a. Geel, Scherpenheuvel en Heren tals, slonk echter snel toen de ka ravaan in de omgeving van Scho ten kwam. Gerrie Knetemann be gon zich in deze fase pas echt met kopwerk te bemoeien. Hij pakte bij de eerste doorkomst in de fi- nishplaats (na circa 190 km) een premie, maar verdween vervol gens van het toneel. Tijdens de drie plaatselijke ronden van elk 18 kilometer, met veel stroken kasseien, dunde het ren- nersveld opvallend snel uit. Ze ven man nestelden zich aan de leiding: Adrie van de Poel, Leo van Thielen, Jos Jacobs, Adrie van Houwelingen, de Brit Mcin tosh en het Raleighduo Wijnand- s-Hoste. „Toen ook nog Johan van der Velde zich bij ons aansloot, zaten we goed", aldus Wijnands, „of schoon Verlinden en Teirlinck eveneens in de kopgroep kwa men. Er werd onophoudelijk ge demarreerd. Een poging van Jo han van der Velde riep onmiddel- SCHOTEN (GPD) - Vandaag start Ad Wijnands in de Nacht van Linne. donderdag neemt hij deel aan het avondcriterium in Maar- heeze en vrijdag aan de Nacht van Simpelveld. „Tijdens het weekeinde zien ze me nergens aan de start", aldus de Maastrich tenaar. „Even rusten derhalve voordat weer een aantal crite riums op het programma staat. Daarna van 10 tot 15 augustus de Ronde van Nederland en vervol gens het WK in Praag". Behalve de Grote Scheldeprijs en twee etappes in de Tour won Wij nands dit jaar ook nog de Ronde van België (na de tijdstraf die de aanvankelijke winnaar Jo Maas kreeg opgelegd), een etappe in de Ster van Bessèges, de E 5 Prijs in Heverlee en een paar cri teriums. lijk reactie op. Ik zag het aanko men en op het moment dat ze hem terugpakten, sprong ik weg. In die laatste kilometer heb ik al les uit de kast gereden. Echt aan het einde van mijn latijn was ik overigens niet. Ik had de hele dag al goeie benen en ik voelde aan dat het tijdens de slotronde zou gaan gebeuren. Geweldig hè, om zo'n grote koers te kunnen win- De uitslag 1. Ad Wijnands, 242 km. in 5 uur en 38 minuten, 2. op 10 sec. Teirlinck, 3. op 2,5 sec. Ja cobs. 4. Adrie v.d. Poel, 5. Adrie van Houwelingen, 6. Van Thie len, 7. Johan v.d. Velde, 8. Mcin tosh, 9. Verlinden, 10. Hoste. 11. op 59 sec. Van geel. 12. René Mar tens, 13. Cottenies, J4. Beyssens, 15. Bogaert, 22. Jacq Hanegraaf, 34. op 3 min. Hennie Kuiper. Ad Wijnands eerste zege in klassieker. clameborden en komen niet in aanmerking voor de uitzonde ringsregel. Die clubs staan voor de moeilijke keus of de reclame borden of de televisiecamera's uit hun stadion te verwijderen. De FBO. dc belangenorganisatie van de clubs, zou best aan de nieuwe richtlijnen van het minis terie willen voldoen. „Maar", zo zegt Eugène Lemmens. secreta ris van de FBO, clubs het* ben hun reeds ingediende begro tingen voor een belangrijk deel gebaseerd op inkomsten uit re clame. Moeten dc reclamebor den worden verwijderd, dan kost dat een hoop geld. En dat is pNfl beste zaak voor de toch al in fi- nancilc nood verkerende be drijfstak betaald voetbal" Maandagavond zullen de clubs een moeilijke keus moeten maken, die in ieder geval tot financieel verlies lijdt. Besluiten de clubs prioriteit te geven aan de televi sie-flitsen, dan moeten de recla meborden worden verwijderd Mr. Ene Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, heeft inmiddels berekend dat dat ongeveer anderhalf mihoen gul den aan inkomstenderving gaat kosten Maar als de clubs besluiten hun re clameborden niet te verwijderen, dan is er ook sprake van inkom stenderving. Het is voor de clubs al moeilik genoeg adverteerders te werven voor reclameborden in de stadions. Firma's die weten dat de omroepen een bepaald stadion niet bezoeken, zullen niet snel geneigd zijn hun recla meborden in dat stadion te hand haven. Sectiebestuurslid Dé Stoop, die de vergadering bij afwezigheid van Vilé voorzit, is van mening dat el ke club individueel moet uitma ken of de reclameborden worden verwijderd. ..Als de meeste clubs daartoe niet bereid zijn en televi siekijkend Nederland voor een groot deel van voet bal flitsen ver stoken blijft, dan denk ik dot de minister onder druk van de pu blieke opinie haar standpunt moet herzien" „Het is", zo vervolgt Stoop, „eigen lijk niet eens ons probleem Het is een conflict tussen de NOS en CRM Dc NOS wil uitzenden, maar mag dat niet van de minis ter. Het vervelende is alleen, dat wij de dupe van dat conflict wor den". Molenbeek aangeklaagd BERN (ANP) - De Zwitserse voet balclub Young Boys heeft het Belgische RWD Molenbeek aan ft lUMfld Ni dc UEFA rwdm zou volgens Young Boys in een intertotocompetitie een niet ge rechtigde speler onder een ande re naam hebben laten voetballen. Young Boys kwam er achter tij dens de return toen de ware Cneudt meespeelde Young Boys gaat er vanuit dat na de klacht de uitslag van de eerste wedstrijd komt te vervallen en de Zwitserse dub alsnog gm p winnaar in de intertotocom peti tie kan worden. SCHOTEN (GPD) - Teleurge steld over het feit dat Lucien van Impe niet werd gekozen in de Belgische ploeg voor het WK, overwogen zijn teamgenoten van de merken- formatie Boston een pro testactie. Ze wilden demon stratief na 100 meter uit de Grote Scheldeprijs verdwij nen. Toen puntje bij paaltje kwam, zagen ze af van hun plannen. ,,Je moet echter niet vreeemd opkijken als Boston volgend seizoen niet meer in koersen present is", aldus een verbolgen chef d'equipe Robert Lauwers. Van Impe, Maertens. Raas en Pollentier waren de voor naamste afwezigen in Scho ten. Het peloton van twaall ploegen telde desondanks nog veel kwaliteit, hoewel in de uitslag onder andere De Wolf, De Vlaeminck, Thurau Willems, Van Springel. Kell> en Planckaert niet of niel voorin werden vermeld. KATWIJK - De Indiër Vijay Paul, no 1 geplaatst in het toernooi van "Zee en Duin" in Katwijk had gisteren geen problemen die waardering te rechtvaardigen. De Noordwijker Uittenbogaard, die het twijfelachtige genoegen had de huizenhoge favoriet in Katwijk al zo vroeg in het toer nooi tegenover zich te vinden, vocht voor wat hij waard was. maar dat was niet genoeg. Paul won met 6-2, 6-3. Jan Willem Lugthart, winnaar van het HEC in het toernooi van Alkemade. probeerde het nu eens in B. Het experiment leverde nog geen succes op. al was de score voor de jonge Katwijker niet in over eenstemming met de door hem geboden tegenstand. Ben de Jel, geroutineerde B-speler, liet Lug thart de fouten maken en stapte via die weinig aantrekkelijke speelwijze met 6-2, 6-3 naar de volgende ronde. Een stap verder kwamen in het HEB ook Sjeng Coenen (6-2, 6 4 tegen G. Spit zen). Erik Jan Schreuder 2-6, 6-4, 6-1 tegen C. Dusterdiek, Waldo Jansen tegen Eytel Homan (6-1, 6-3), M. Reinhardt tegen Stefan Faas (6-2, 6-1), Bart van der Fecn (in goede vorm momenteel) te gen E. Niekel. 6-2, 6-4. R. Tepper tegen R. v.d. Mey, 6-0. 6-2, Frans Grimbergen tegen Frans Lief broer. 6-1, 6-0 en Stump tegen J. Homan, 5-7. 6-2, 6-3 Laatstgenoemde had sprong van 7-5, 2-0 en 0-40 op de service van Stump. De Duitser produceerde op die voor hem zorgwekkende stand vier aces. Daarna beheerste hij de strijd. Vielen er in Katwijk weinig ver rassingen of het moest in het DEC de snelle twee sets zege zijn van Ellen Winkel op Janinc Jun- ger, 6-0, 6-2 en de uitschakeling van Truus Tonjann door Annette Karl (1-6, 5-7), in Voorhout kwa men de surprises wel. En wel in D De no 1 geplaatsten in het HD. Egbert en Ronald Vonk onder vonden hoe moeilijk het toch al tijd weer is om een hoge waarde ring te verdedigen Peter Brink man en Louis Meyll kwamen uit een ogenschijnlijk hopeloze ach terstand van 2-5 terug om de eer ste set te winnen. 7-6 (7-4 in de tiebreak) en pakten vervolgens ook brutaalweg dc tweedè set. 7 5 Daarmee was de koek voor wat betreft D nog niet op B.; i- mes werd de no 2 geplaatste combinatie A. Lakeman A. Stig- ter bniggewan door II t lander en J Smit. 6 3. 2 6, 3 6 Bij de heren is in het HED W Dcrck sen een klasse apart. Gisteren liet hy van J Slingcland geen spaan heel. 6-0. 6-0. De in dit nummer als no 1 geplaatste Eg bert Vonk zal "alles uit de kast" moeten spelen om zich in de vol gende ronde tegen Dercksen te handhaven. FRANK BONTE Waterpolodames pakken goud op wereldspelen SANTA CLARA ANP) Op dc we- reldspelen met niet olympische sporten heeft de Nederlandse da mes waterpolo-ploeg de gouden medaille gewonnen In de finale van het toernooi in Santa Clara werd de Verenigde Staten A met 13-7 verslagen Produkliefste Ne derlandse speelster was Ria Roos met vier doelpunten. In het karatetoernooi won Leo Kot/ebue dc gouden medaille in de klasse boven tachtig kilo Otti Roethof, de oud-wereld kam pioen werd in dc klasse tot tach tig kilo vierde.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9