Ruzie over hartluchtbrug Sla afval voorlopig op Van Agt als „beweeglijke" fractieleider Nog meer ontslagen dreigen in Enschede SE Verenigingen vliegen elkaar in de haren HP moet nazi-merk Philips terugnemen Greenpeace over radio-actieve stoffen: T>T> Verdachte bomaanslag Frankrijk komt vrij WOENSDAG 29 JULI 1981 ENSCHEDE (ANP) - Slaagt En schede er met hulp van het rijk niet in uit zijn financiële nood te komen, dan zal volgens het be stuur van deze Twentse stad een nieuwe bezuinigingsronde onaf wendbaar zijn. In dat geval zou den er wel eens meer arbeids plaatsen kunnen verdwijnen dan de 250 die nu al op de tocht staan. Wethouder Wibier van Enschede ontkent dat B en W reeds bepaal de maatregelen voor een nieuwe ingreep achter de hand hebben. Hij noemt zo'n operatie zelfs on aanvaardbaar, maar beseft tege lijkertijd dat Enschede niet ont komt aan verdere bezuinigingen als de gemeente daartoe wordt gedwongen. Voorlopig vertrouwt de wethouder er op dat het ministerie van bin nenlandse zaken de specifieke problemen van Enschede "ein delijk onderkent" en dit tot uit drukking brengt in een blijvende steun. Die rijksuitkering zal naar verwachting van Wibier wel niet genoeg zijn om het chronische tekort van ongeveer twintig mil joen gulden per jaar te dekken. IIMINMI Hij houdt er daarom rekening mee dat Enschede een lastenver zwaring wordt opgelegd zoals een verhoging van het rioolrecht. "Dat zal in onze stad met naar verhouding veel sociaal zwakke ren wel hard aankomen", zo voorspelt de wethouder. Onderzoek De financiële positie van Enschede wordt momenteel onderzocht door de inspectie voor de ge- meentefinanciën van het minis terie van binnenlandse zaken, een dienst die onder meer in ac tie komt als een gemeente een extra beroep doet op het Ge meentefonds. De inspectie zal haar bevindingen opnemen in een ontwerp-rapport dat wordt besproken met onder andere de betrokken gemeente en de pro vincie Overijssel. Na die in spraakronde buigt zich de raad voor de gemeentefinanciën, of de heren van het Gemeentefonds, over de materie. Het advies van deze raad geeft veelal de doorslag bij het nemen van het besluit door binnenland se zaken. Gezien de ingewikkeld heid van dit soort kwesties ver wacht Enschede de uitspraak over de aanvraag pas over een maand of negen. Vaststaat dat het een zware bevalling wordt, want de mogelijke extra uitke ring aan Enschede gaat ten koste van de bijdrage aan andere ge meenten. Binnenlandse zaken heeft namelijk bepaald dat het Gemeentefonds met het oog op de bezuinigingen bij het rijk niet wordt uitgebreid Curatele Zolang Enschede niet weet waar het de komende jaren financieel aan toe is, staat deze gemeente onder curatele van het rijk. In de praktijk betekent dit dat naast de vaste lasten alleen onontkoom bare en onuitstelbare uitgaven zijn toegestaan. Bovendien heeft het ministerie Enschede een va caturestop opgelegd. Om te voor komen dat de kosten de komen de jaren nog verder toenemen, heeft de gemeente de afgelopen maanden al het rode potlood ge haald door vele kosten. Alle ge meentelijke diensten moeten in leveren. maar ook het vereni gingsleven. De voetbalclub Twente bijvoorbeeld krijgt de komende vijfjaar een kwart mil joen gulden minder subsidie, an dere sportclubs krijgen te maken met een verdubbeling van de huur voor sporthallen en -vel den. De muziekschool staat een verhoging van de tarieven te wachten en de jeugd- en buurt centra moeten het met een ton minder doen. Al die maatregelen bleken nog niet voldoende, zodat Enschede zich genoodzaakt ziet de werkgele genheid in te krimpen. Het gaat hier om een novum, want nog niet eerder zijn er bij een ge meente arbeidsplaatsen verdwe nen om te bezuinigen. UTRECHT (ANP/GPD) - De Ziekenfondsraad, die de uitzen ding regelt van Nederlandse hartpatiënten naar het bui tenland, ziet geen reden nu een einde te maken aan de hartluchtbrug naar Houston in de Verenigde Staten. Dr. C. van den Dool, hoofd van het medisch adviescollege van de raad, heeft dit gisteren het ministerie van volksge zondheid laten weten. De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, P. van Overveld, had staatssecretaris Veder-Smit maandag per tele gram gevraagd de luchtbrug on- middelijk stop te zetten. Dit naar aanleiding van de complicaties die zijn opgetreden bij de behan deling van de 36-jarige Nederlan der W.A. Meuffels. Deze patiënt kreeg, nadat zijn eigen hart het na een open hartoperatie opgaf, een kunsthart tot er voor hem een donorhart beschikbaar kwam. De Henk Fievetvereniging voor hartpatiënten, die actief is naast de Nederlandse Hartpatiënten- Sluiting van Dodewaard kost meer DODEWAARD (ANP) - Een even tuele sluiting van de kerncentra le in Dodewaard (GKN) kost 660 miljoen gulden. Veel van de 130 personeelsleden zullen moeilijk een nieuwe baan vinden. Dat staat in de nota "Dodewaard, open of dicht", die de GKN-di- rectie heeft opgesteld in op dracht van de raad De GKN-directie berekende eer der, dat de sluiting van de centra le "slechts" vijfhonderd miljoen gulden zou kosten. De 660 miljoen gulden worden als volgt uitgesplitst: vierhonderd miljoen voor de extra olie (prijspeil april 1981), die in ande re centrales na het wegvallen van Dodewaard moet 'worden ge stookt, honderd miljoen gulden voor het afstoten van (uranium) voorraden, het opzeggen van contracten en voor de overgang speriode tot de werkelijke ont manteling van de centrale. Verdere kosten zijn zestig miljoen gulden voor het derven van in komsten na 1983, 75 miljoen gul den in verband met kapitaalver nietiging en tenslotte 25 miljoen gulden extra financieringskos ten voor het uitbreiden van het bestaande centrale park van de elektriciteitsbedrijven. WEERRAPPORTEN vereniging, heeft de kritiek van Van Overveld in een telegram aan de staatssecretaris van volks gezondheid "wildwestverhalen" genoemd. De Henk Fievetvereni ging vraagt de staatssecretaris dan ook dringend niet op die kri tiek in te gaan. Volgens het telegram leiden de uit latingen van Van Overveld naar aanleiding van "een zo succes volle operatie" alleen maar tot onrust en onbegrip bij de Neder landse hartpatiënten. Een woordvoerder van het ministerie heeft gisteren laten weten dat mevrouw Veder-Smit, al zou zij dat willen, geen enkele bevoegd heid heeft de luchtbrug stop te zetten. Zij kan geen Nederlander verbieden naar het buitenland te gaan voor een medische behan deling. Zolang de ziekenfondsen bereid blijven de kosten van zo'n behandeling te betalen, zullen de luchtbruggen dus blijven be staan. Verontwaardigd Ook de stichting Open Hartchirur- gie in Eindhoven is zeer veront waardigd over de pogingen van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging de hartluchtbrug naar Houston te laten stopzetten. In een communiqué liet de stich ting, die ijvert voor verbetering en uitbreiding van hartchirurgie in Nederland, weten het triest te vinden dat de NHV "misbruik maakt van de ernstige situatie van deze patiënt en diens fami lieleden". Zolang in Nederland nog hartpatiënten langer dan drie maanden op een operatie moeten wachten, zijn de lucht bruggen naar Houston, Londen en Genève een noodzakelijke en onmisbare voorziening, stelt de stichting. De bekende hartchirurg dr. P. van der Schaar heeft gisteren gezegd dat het besluit van dr. Denton Cooley in Houston, om bij Sittar- denaar Wim Meuffels een kunst- hart in te planten heel verstandig is geweest. Het was een betere vervanging dan een hartlongma- chine, zei hij. Inmiddels maakt Meuffels het redelijk goed, hoe wel zijn toestand ernstig blijft. Hij lijdt aan een storing van de nierfunctie en wordt momenteel gedialyseerd. Deze storing maakt de kans op afstoting van het getransplanteerde hart niet kleiner. Kandidaat-minister van defensie) Hans van Mierlo zocht gisteren e ring van de D'66-fractie over de vorderingen van deformatie. i plaatsje achteraf op tijdens de vergade- Ook gehandicapte op overheidspost DEN HAAG (GPD) - Dc de- missionaire minister van bin nenlandse zaken. Wiegel, heeft er bij zijn collega-minis ters, bij de provincie- en de gemeentebesturen op aange drongen meer gehandicapten in dienst te nemen als er va catures moeten worden opge vuld. Hij doet die oproep in een circulaire die hij heeft rondgestuurd. Wiegel vreest dat de gehandi capten buiten spel dreigen te blijven staan bij het aanstel len van nieuw personeel, om dat zij door hun handicap niet sterk liggen in de ar beidsmarkt. De minister meent dat de overheid en in stellingen die door de over heid worden gesubsidieerd, meer gehandicapten in dienst kunnen en zouden moeten nemen. De minister vindt dat gehandi capten minstens zo veel extra aandacht verdienen om ze aan een werkkring te helpen als al gebeurt met vrouwen, schoolverlaters i die behoren tot etnische derheden. AMSTERDAM - Het weekblad Haagse Post moet op de voorpa gina van het nummer van vol gende week een rectificatie plaatsen waarin staat dat het blad onrechtmatig heeft gehan deld door in de uitgave van 25 ju li een Philips-embleem te plaat sen met daarin twee hakenkrui zen. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam mr. B. J. Asscher, gistermiddag bepaald in het kort geding dat Philips tegen Haagse Post had aangespannen. Haagse Post moet verder in alle bladen waarin reclame is ge maakt voor het nummer met het Philips-embleem, eenzelfde rec tificatie plaatsen. Ook moeten de exemplaren van het blad die nóg in de verkoop zijn, worden terug genomen. Als Haagse Post niet tot het plaatsen van de rectifica ties overgaat, moet het Philips een dwangsom betalen van f 100.000. Volgens de vice-president van de Amsterdamse rechtbank heeft Haagse Post in dc eerste plaats inbreuk gemaakt op het merken recht van Philips. Mr. Asscher stelt dat Haagse Post het em bleem heeft gebruikt ter verho ging van de aantrekkingskracht van het bewuste artikel. Boven dien, zo zegt hij, heeft voor het gebruik van het embleem geen geldige reden bestaan en kan de publikatie schade toebrengen aan Philips, in de vorm van een nadelig effect op het „kooplust opwekkend vermogen" van het merk. Verder is mr. Asscher van mening dat Haagse Post heeft gehandeld in strijd met de zorgvuldigheid die in het maatschappelijk ver keer betamelijk is. „Het artikel rechtvaardigt geenszins een ka rakterisering door een haken kruis, welk teken immers bij een aanmerkelijk deel van het pu bliek associaties oproept met oorlogsmisdaden en daarmee sa menhangende wreedheden, van alle het welk in de betreffende publikatie niets is te vinden", al dus mr. Asscher. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven geheel bew. Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Mallorca Munchen Oslo regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt egen 18 12 9 regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt bew. 18 13 Pariji Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv onbewolkt 26 12 onbewolkt 27 - licht bew. 26 16 licht bew. 23 13 onbewolkt 19 14 onbewolkt 21 11 zwaar bew. - 20 onbewolkt 30 20 zwaar bew 30 25 DEN HAAG (ANP) - De milieuorganisatie Green peace vindt dat het radio actieve afval van het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten niet in de Atlanti sche Oceaan moet worden gedumpt maar voorlopig op land moet worden op geslagen. De komende ja ren kan dan worden ge werkt aan een veiliger op lossing van de afvalpro blemen dan het storten in zee. Dit bracht Greenpeace bij monde van Hans Guyt gisteren naar vo ren tijdens de behandeling van het beroep dat de milieuorgani satie bij de Raad van State heeft ingesteld tegen de beslissing van minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) om het ECN ook dit jaar een stortings vergunning te geven. Behalve Greenpeace tekenden ook de stichting Natuur en Milieu, de werkgroep Noordzee en 21 parti culieren beroep aan tegen de ver gunning. Het gaat om licht radio-actief afval dat niet alleen uit Nederland, maar ook ui Belgie en Zwitser land afkomstig is. Vrij geringe hoeveelheden "huishoudelijk af val", zoals watten, injectienaal den en reageerbuisjes worden, verpakt in tonnen beton, in een vier kilometer diepe trog gestort die ongeveer 750 kilometer ten noordwesten van Spanje ligt. Volgens Greenpeace en Natuur en Milieu heeft de overheid te wei nig onderzoek verricht naar al ternatieve stortings- of verwijde ringsmethoden voor het laag ra dio-actieve afval van het ECN. Toen dc minister desondanks vergunning gaf voor het dumpen in zee. handelde hij in strijd met het zogenaamde verdrag van Londen, dat volgens de organisa ties bepaalt dat pas in zee mag worden gestort als dat strikt noodzakelijk is. Geblokkeerd Een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne moest toegeven dat het niet vaststaat dat Belgie en Zwitserland alternatieve opslag methoden hebben onderzocht. Hij onderstreepte echter dat in Nederland één van de mogelijke alternatieven, namelijk opslag in ondergrondse zoutkoepels in Groningen en Drente, is geblok keerd. Er werd op gewezen dat opslag bij het onderzoekcentrum risico's met zich mee brengt voor het daar werkende personeel. "Het personeel mag niet meer radio activiteit opvangen dan het mi lieu wordt bespaard", zei een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken. A. op den Kamp van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne noemde de verklaringen van de Amerikaanse professor Jackson Davis, die door Green peace was opgeroepen als getui- ge-deskundige. "onjuist en mis leidend". Hij bestreed dat de Ne derlandse regering de risico's van het dumpen in zee onder schat, zoals de professor betoog de. Volgens Op den Kamp is er geen nader onderzoek nodig naar de gevaren van het storten in de oceaan. Vorige week dinsdag verklaar de CDA-fractieleider Van Agt het ontwerp-akkoord van de informateurs Lubbers, De Koning en Van Thijn in zijn fractie te zullen verdedigen, ja zelfs „warm te zullen aan bevelen". Acht dagen later zegt diezelfde Van Agt over het ongewijzigde ontwerp akkoord „dat het zo niet kan". Op zijn persconferentie, van nacht om drie uur, schreef Van Agt die ommezwaai toe aan „de versatiliteit van de politicus". Een beweeglijk heid. die er in elk geval toe heeft geleid dat de informatie weer terug is waar zij vorige week donderdag was: bij de wens van het CDA om op nieuw te onderhandelen over een aantal hoofdpunten uit het stuk dat de andere ge sprekpartners als een ak koord zien. De ommezwaai heeft zich voor al bij Van Agt voltrokken. Nadat zijn fractie het ak koord vorige week had afge wezen en een aantal nieuwe eisen had geformuleerd, heeft de CDA-leider aller minst de indruk gewekt ge bukt te gaan onder het ge brekkige effect van zijn war me aanprijzingen. Integen deel. hij schaarde zich met volle inzet in het kritische CD A-fractiekoor „U weet hoezeer de heer Van Agt een trouw dienaar is van zijn fractie", zei informateur Lubbers daarover gisteren uitermate cynisch. Van ver dedigen is nooit sprake ge weest, en gisteravond ging het nog slechts om de vraag hoe aan de afwijzing vorm te geven. Of, zoals een CDA-ka- merlid gisteren veelbetekend zei: „Hij zoekt iedere keer weer iets anders om er onder uit te komen". De vraag of Van Agt dit kabinet werkelijk wil lijkt daarmee beantwoord. Maar in de CDA fractie zelf ligt dat iets moeilijker. Daar is voor het eerst sinds het debat over de olieboycot van Zuid-Afrika, vorig jaar juni, weer eens sprake van een scheiding der geesten. Zo'n 10 tot 15 CDA'ers, vrijwel allemaal uit de voormalige ARP-hoek, wilden vannacht wl ja" zeg gen tegen het akkoord. Van Agt deed op zijn perscon ferentie verwoede pogingen om de omvang van die groep te kleineren, maar zy is een feit waar hij niet om heen kan. Al was het alleen maar omdat ook de in hoog aan zien staande CDA-minister van justitie mr. J. de Ruiter er deel van uitmaakt De manier waarop enkele van de voormalige „loyalisten" de (voorlopige) nederlaag in de fractie verwerkten, riep herinneringen op aan de ka ters na de debatten over de kernwapens (december '79) en de olieboycot. Onduidelijk Wat er nu gaat gebeuren is nog onduidelijk. Van Agt heeft - slim - zijn verzoek om verder te onderhandelen niet ge daan aan of via de informa teurs, maar rechtstreeks aan Den Uyl en Terlouw. De In formateurs kregen slechts een kennisgeving en het ver zoek om bij een positief ant woord van PvdA en D 66 als informateurs aan te blijven. Op die manier probeerde Van Agt op een vrij doorzichtige manier de Zwarte Piet voor het eventueel mislukken van de zo ver gevorderde bespre kingen in handen te leggen van de beide oppositionele voormannen. En anderszijds blijven daarmee de informa teurs. per slot van rekening zitten daar twee zeer promi nente CDA'ers bij. even bui ten schot. Maar het mag nauwelijks wor den aangenomen dat PvdA en D'66 positief zullen ingaan op het verzoek om weer te gaan onderhandelen. Zij we ten zich daarbij gesterkt door de drie informateurs, die tot nog toe alle eisen van het CDA hebben afgewezen. Ook de eisen waarover Van Agt nu weer wil praten. Dat zijn namelyk dezelfde pun ten die Van Agt vorige week al in een brief aan de informa teurs naar voren bracht. En daarop kreeg hij maandag een ondubbelzinnig be scheid: wij handhaven onze voorstellen Verder dan het nader toelichten van enkele voorstellen (kernwapens, so ciaal-economisch beleid) wil den de informateurs niet gaan. Geen zin Ook gisteren wonden zij er geen doekjes om dat herope ning van de onderhandelin gen geen zin heeft Enkele ci taten van Lubbers „Alle marges over en weer zijn vastgesteld", „het betere wordt al snel de vijand van het goede", en ..er is een grens aan de neiging om het steeds weer een graadje beter te willen doen". En informa teur De Koning zei dat „ver der onderhandelen de zaak niet zal kunnen verbeteren". Daarmee geconfronteerd zei Van Agt - niet ten onrechte - dat informateurs moeten doen wat tussen de fracties mogelijk blijkt en niet ander som. Maar dat gaat toch voor bij aan het feit dat dc infor matie van de heren Lubbers, Dc Koning en Van Thyn toch al erg veel wegheeft - en had van een formatie. En dat is natuurlijk ook van invloed op de positie van de informa teurs in deze nieuwe situatie. Van Agt liet echter blijken zich van dergelijke overwegingen niets aan te trekken Zijn op merking dat het CDA de in formateurs tot andere ge dachten wil brengen, spreekt wat dat betreft boekdelen. Het zal niemand verbazen als de informateurs daaruit hun consequenties trekken en op stappen Voor Lubbers geldt daarbij nog dat hij nu voor de tweede maal in één weck door de CDA-fractic in de kou is ge zet. Deze nieuwe aanslag op zijn positie en zijn gezag bin nen de fractie die hy drie jaar her ft geleid SB WMIWl t.:i nog steeds vice-voorzitter is. zou ook wel eens op die CDA- fractie zelf kunnen terug slaan. HANS DE BRUIJN van het zeewater bezwijkt voor dat deze op de bodem terechtko men. De rest gaat in de loop van dertig jaar kapot, aldus de pro fessor. Hij wees er daarbij op dat de stortplaatsen bodemdieren aantrekken, via welke de tedio- activiteit in de voedselketen te rechtkomt en zo ook de mens be dreigt. De tweede getuige-deskundige, de Britse mevrouw dr. Steward, be toogde dat de normen die wor den gesteld voor de hoeveelhe den straling die een mens kan hebben, veel te hoog zijn. Vooral de effecten op lange termijn van lage stnlingsdoses worden on derschat. Zij kunnen leiden tot kanker en leukemie, aldus dr. Steward De woordvoerder van sociale za ken antwoordde hierop dat de gegevens van dr Steward door andere wetenschappers worden bestreden. De onderzoekingen waarop zij haar mening baseert, staat statistisch zeer zwak. "De geleerden zijn het over deze kwestie niet eens. het is een om streden zaak", zei hij. De Raad van State brengt te zijner tijd advies uit aan de Kroon BRUNSSUM PARIJS (GPD) - Na tien maanden voorarrest in de Panjse Santé-gevangenis. ver dacht van een aanslag op zijn vrouw, zal de 33 jarige Rob van PuflMoi uit Biunssum morgen op vrije voeten worden gesteld. Dat gebeurt tegen een borgsom van 25 U00 gulden als garantie voor terugkeer naar de Franse hoofdstad als het onderzoek dit later noodzakelijk zou maken Afgelopen maandag heeft het Hof van Beroep de zaak van de Brunssumer opnieuw bekeken om tot de conclusie te komen dat verder verweer tegen vrijlating opgeheven moet worden Rob van Puffelen zal in Parijs door zijn echtgenote Lieke en andere familieleden worden afgehaald Men verwacht dat het echtpaar van Puffelen pas enkele dagen later in Brunssum zal terugke- Rob van Puffelen werd verdacht van het plegen van een bomaan slag op zijn echtgenote in de nacht van 4 op 5 uktobcr 1980 By die aanslag verloor Lieke van Puffelen haar beide benen en raakte levensgevaarlijk gewond Dc bom ontplofte onder de zit ting van dc auto van het echtpaar die op de Paryse Boulevard Saint Germain stond gepar keerd. Op dat fatale moment be vond Lieke zich alleen in de au to Rob van Puffelen werd de volgende dag gearresteerd op be schuldiging van poging tot moord op zijn vrouw Verschillende verzoeken tot invrij heidstelling van Rob van Pufte len zijn de afgelopen maanden vastgelopen op het beroep dat het openbaar ministerie daarte gen aantekende Van Puffelen heeft steeds ontkend iets te ma ken te hebben gehad met dc bomaanslag Ook echtgenote Lieke is die overtuiging toege daan. zoals zij de Franse justitie heeft laten weten

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7