Seinstoring hindert treinen Leiden en zijn eeuwige plannen fiCHMHD Fietser (33) geschept; automobilist rijdt door Vertragingen bij Leidse station V.; Ulegalen de grens overgezet Circus Busch-Roland maakt z'n faam waar Leidse stadsrubriek gfOENSDAG 29 JULI 1981 Winkels aan I Breestraat besmeurd LEIDEN - Enkele winkels in de Breestraat zijn vannacht vol- gckliederd met fel oranje ge kleurde opschriften. Bij de panden van de ABN, Man- field en De Slegte werden zo wel ramen als muren be smeurd. In alle vroegte werd door het winkelpersoneel vanmorgen emmers zeepsop klaarge maakt, flessen ammoniak en terpetijn tevoorschijn ge haald om de kreten zo vlug mogelijk te verwijderen. Het bleek een heel karwei. De ABN-bank begint er maar niet meer aan. De voorgevel heeft al zoveel bekliederin- gen staan dat ze nu maar wachten tot de 'graffitygolf is uitgewoed. De etalageruiten van de schoenenwinkel aan de Breestraat werden vanmorgen schoongemaakt. LEIDEN - Met een gebroken neus. jukbeen en zwaar oogkaslestel is een 33-jarige Leidse vrouw vori ge week donderdagnacht naar het AZL gebracht Op de War- monderbrug werd de fietsende vrouw aangereden door een auto die van de Maresingel kwam. De bestuurder van deze auto nam de bocht te klein waardoor de vrouw tegen het wegdek klapte. De automobilist, die het ongeluk veroorzaakte, is wel even uitge stapt. maar zonder naam of adres op te geven is hij daarna direct doorgereden. De man reed in een gele auto. De politie Leiden vraagt of getui gen zich willen melden. LEIDEN - 'Droomreis door circus wonderland' is de noemer waar onder het Duitse circus Busch- Roland Leiden en omstreken momeneel tracht te vermaken. Alleen moeten Leiden en om streken daar wel een beetje aan meewerken. Directeur Heinz Geier-Busch ziet voor zijn droomreis graag twee dingen in het Reisegepack van het pu bliek; gute Laune en Reisefieber. Dat eerste zit natuurlijk wel goed. De fantasieprikkelende wereld van het circus stemt de verwach tingen al bij voorbaat hoog. Nor maal gesproken is dat een veeg teken. Zong Doris Day daar vijf tien jaar geleden al niet over Vader Day had haar lekker ge- LEIDEN - Zes illegaal in Leiden verblijvende Egyptenaren zijn vandaag overgeleverd aan de Belgische politie. Allen hadden verlopen visa voor Belgie en Frankrijk. Twee Egyptenaren werden giste ren op de Beestenmarkt herkend door een dienstdoende agent. Veertien dagen eerder waren zij namelijk ook al aangehouden bij een controle in De Zilk en via de Leidse politie de grens overge zet. Toen de twee aan een pandje aan de Oude Vest hun koffertjes gingen halen trof de politie er nog vier aan. LEIDEN - Het treinver keer van en naar Leiden heeft gistermiddag door een sein- en wisselstoring met ernstige vertragingen te kampen gehad. Van pakweg tien voor drie tot vijf over half vijf lag prak tisch alles lam; alleen zo nu en dan kon er een trein vertrekken of binnenko men. Pas na vijven kon den de meeste treinen weer rijden. De storing werd verzoorzaakt door een defecte lijnspanningsverze- kering in de centrale verkeerslei- dingspost in Den Haag. Seinen en wissels konden daardoor am per worden gebruikt op het Leid se station. Om vier uur zag het er gistermid dag zeer somber uit: de spoorwe gen konden op dat tijdstip nog steeds niet precies zeggen hoe lang de storing nog zou duren. Een dik half uur later was het eu vel echter al verholpen. De enkele trein die gedurende de storing mocht rijden moest stap voets het station binnen worden geloodst. Een woordvoerder van de NS: "Dat werk moet zeer om zichtig gebeuren, omdat je ten slotte niet meer kunt rekenen op een veilige stand van de wissels en seinen. Er moet veel perso neel bijgesleept worden om de trein behoorlijk te laten rijden". De passagiers hadden vanzelfspre kend grote last van de vertra ging. Toen duidelijk werd dat het een langdurge kwestie zou wor den. werden er weliswaar bussen voor hen besteld, maar pas laat kon daarvan gebruik worden ge maakt. "Logisch", vindt de NS-- woordvoerder, "In vakantietijd moetje er niet op rekenen dat er één, twee, drie bussen beschik baar zijri". De naweêen van de vertraging wa ren overigens de hele verdere avond nog merkbaar. Zo n zeven treinen, waaronder de intercity van Amsterdam naar Vlissingen en de trein van de hoofdstad naar Brussel, moesten worden omge leid via Gouda en Breukelen. Volgens de NS een normale zaak "Leiden is sinds de Schiphollijn een zeer vitaal punt op ons net. En het duurt altijd een tijdje eer we de gevolgen van een dergelijk technisch mankement geheel hebben verholpen. Vergelijk het maar met een technische storing op ons hoofdpunt in Utrecht". Verwacht wordt dat de NS van daag nog de hele dag bezig zullen zijn met het maken van een ana lyse van de vertraging. Hoeveel schade de spoorwegen ten gevol ge van de storing hebben opgelo pen is nog niet bekend. "Dat laat zich bij ons bovendien moeilijk in geld uitdrukken". Duivensport (IJ P.V. De Reisduif vloog met oude duiven van Corbeil. De uitslag: 1., 3. en 5. W. Kop; 2. C. Strik-v.d. Hart; 4. S. v.d. Hoven; 6.. 7.en 10. W. v.d. Hoogt; 8. K. v.d. Berg; 9. G. v.d. Tang. Duivensport (2) P.V. De Reisduif vloog met jon ge duiven van St. Ghislain. De uitslag: 1. W. v.d. Hoogt; 2. P. Mooten; 3. W. van Oosten; 4. en 5. K. v.d. Berg; 6.. 8. en 10. Strik-v.d. Hart; 7. en 9. W. Kop. Wandelen In het kader van het bloemen corso wordt zaterdag een wandeltocht georganiseerd. De start is bij het gebouw van de VVV aan het Stationsplein en de afstanden varieren van 10 tot 20 kilometer. Voor <fe volhouders ligt er aan de fi nish een tegeltje van plateel of medaille voorzien van een bloemenmotief klaar. Van avond kan er ook nog gewan deld worden. Startpunt is nn het Stadhuisplein en de af standen 5 en 10 kilometer. In schrijven voor deze parken wandeltocht is van zes tot ze ven uur. Leiden kent veel 'eeuwige pro blemen'. Problemen of plan nen die vele. vaak zelfs tien tallen jaren wachten op een oplossing of op uitvoering. Voorbeelden daarvan zijn de bebouwing van het Schut tersveld. de bouw van de Churchillbrug. de restauratie van de Boerhaavezalen en de bouw van een of meer par keergarages. Over de bebouwing van het Schuttersveld wordt al zo lang gedebatteerd en worden telkens opnieuw zovele plan nen gemaakt, dat het gebied onlangs werd bestempeld tot proeftuin voor (leerling)ste- debouwkundigen. Het zou haast jammer zijn als het veld werkelijk bebouwd zou wor den, want dan - zo klonk het ironisch - zouden generaties TH- en andere studenten er gens anders hun creativiteit op moeten bot vieren De bouw van de Churchillbrug is ook zo'n eeuwig plan. Al aan het eind van de jaren zes tig besloot de gemeenteraad tot de bouw. Maar zoals bij elk eeuwig probleem van de gemeente kwam er iets tus sen (GS keurde het niet goed) en het bij een plan bleef. De restauratie van de Boer haavezalen wordt als we de gemeente mogen geloven al veertig jaar nagestreefd. Het is daarmee een van de meest eeuwige problemen van Lei den. (Alle Leidse problemen zijn eeuwig, maar de een is meer eeuwig dan de ander, luidt de variatie op een be kend thema). De bouw van maar liefst zeven parkeergarages stond in een inmiddels vergeelde nota ook al in de jaren zestig aange kondigd. Nog altijd is men niet verder gekomen dan ge krakeel over de eerste garage. Kentering Toch lijkt er een kentering te komen in het koesteren van de eeuwige plannen. De laat ste tijd worden de berichten over uitvoering van de plan nen steeds concreter en het zou geen verbazing wekken als Leiden aan het eind van de jaren tachtig (want al te optimistisch hoeft men nu ook weer niet te zijn) inder daad beschikt over een inte ressant museum in fraaie Boerhaavezalen. over een Churchillbrug die twee na oorlogse wijken verbindt, over woningen en kantoren op het Schuttersveld en zelfs over een parkeergarage. Hoe men deze prestaties ook moge beoordelen, de jaren tachtig zullen oogstjaren zijn voor het gemeentebestuur En de Leidenaar zal zijn stad nog ingrijpender zien veran deren en zich herstellen dan in de afgelopen jaren al het geval was. Daarby komen dan nog de plannen voor stadsuitbrei ding. Jarenlang al dan niet te recht tegengehouden ten gunste van het herstel van de binnenstad en de bescher ming van het groene land schap rond Leiden, lijkt er nu ook haast gezet te worden achter de plannen voor wat men noemt de buitengebie den. De Stevenshof. de Leeu wenhoek en Roomburg zul len hoe dan ook bebouwd worden. Dan is er nog het Vlietpark dat op realisering wacht en de aanleg van rijksweg 11 oost. En daarmee doemt al een an der 'eeuwig probleem' op: Leiden barst in de loop der geschiedenis keer op keer uit het strakke korset van de ge meentelijke grenzen. Vol In de jaren negentig is Leiden vol. Misschien is dat geen probleem. Mogelijk is de be volkingstoename gestopt en de woonverdunnmg (steeds minder mensen per woning) dan afgeremd. Maar dat de al maar groeiende behoefte aan ruimte om te wonen, te werken en te recreëren in zo betrekkelijk korte tijd zal verdwijnen is niet aanneme lijk. Leiden raakt voor zijn behoefte aan ruimte dan meer en meer aangewezen op de randge meenten. Het overleg met die gemeenten, de pogingen tot gewestvorming; het zijn op dit moment al geen zaken om over naar huis te schrijven. In de toekomst wordt dat wel licht het belangrijkste eeuwi ge probleem van Leiden. Dat hangt ook nauw samen met dat andere eeuwige pro bleem de financiële tekor ten. Als de agglomeratie Lei den een bestuurlijk geheel was. dan zou Leiden nu geen armlastige gemeente zijn De relatieve welvaart van de buurgemeenten staat immers in schril contrast met de ar moede van Leiden. Maar de politieke verschillen tussen de bestuurders van stad en dorp zijn te groot en ook dat probleem ziet er behoorlyk eeuwig uit. LEO MAAT Eén van de twee Oostenrijkse Codrelli-clowns begint zijn nummer met een minuscuul hondje, geketend aan een dik louw. maakt voor de sensaties voor het circus, maar dat viel de kleine Doris fors tegen. Eigenlijk niet veel minder dan een jeugdtrau ma, want in de jaren zestig vroeg ze zich nog verbijsterd af: "Is that all there is?". Zelfde kinderervaringen stemden mij gisteravond ook wat achter dochtig bij het betreden van de Busch-tcnt. Wat heeft de circus- romantiek vandaag de dag im mers nog te bieden. Wellicht de juiste gemoedsgesteldsheid voor een plezierige avond. Het viel in elk geval alles mee. Wie ook met een circus-syndroom zit, zou het met Busch-Roland best weer eens kunnen proberen. Nu is dat ook wel een circus van enige naam en faam. De oude Busch sloeg in 1884 voor het eerst zijn tenten op en had rond de eeuwwisseling in Berlijn het modernste circusgebouw van Europa. Vlak na de oorlog be leefde Bremen de première van het roofdierencircus Roland. In 1963 gaan beide circussen sa men. hebben veel succes in eigen land. maar komen pas zestien jaar later als circus Busch-Ro land voor het eerst naar Neder land. Wie in '79 ook is geweest, zal nu een paar nummers herkennen, zoals de met veel verve uitge voerde Kozakken-act en de Ita liaanse acrobaten. En dat zijn nog niet eens de hoogtepunten in het Busch-Roland-programma. Zo heeft het Roemeense duo Veress een zeer vakkundig trape ze-nummer en zijn de tijgers van miss Betty ook niet te versma den. Erg geslaagd zijn vooral de beren van Luczyna Brunning. Leuk op hun rolschaatsen, maar nog veel leuker in het lopen op hun achterpoten. Albert Mol zou er jaloers van worden BART JUNGMAN door René van der Velden Jaap Visser Verdwaald Steven van Belle (18) ligt nog steeds met lood in de wang in het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagavond laat werd de Leidenaar in zijn wang ge schoten. Een eerste poging om het kogeltje meteen ope ratief te verwijderen is pijn lijk mislukt. Het ding zit te diep. Van Belle's wang is gezwollen; kogelrond zogezegd. De wang moet eerst weer de nor male proporties krijgen voor dat de kogel - opnieuw opera tief - verwijderd kan worden. Daar kan nog wel een week vloeibaar voedsel overheen gaan. "Een verdwaalde kogel", ver moedt Steven van Belle. "Ie mand die uit verveling op katten of honden zit te schie ten". De vervelende kogel is gelukkig voor van Belle niet enkele centimeters hoger verdwaald. Zaterdagavond laat liep hij - na een potje flipperen in Soos Jam - in de richting van het station. Paf. Een zekere Jan ("nog bedankt") begeleidde de bloedende Van Belle naar het ziekenhuis. "De portier van het ziekenhuis vroeg of ik een pleister op m'n wang wilde. Hij wilde eerst niet ge loven dat ik aangeschoten was". Er wordt de laatste tijd nogal wat afgeschoten in Leiden. Bij de politie zijn de laatste maanden vier beschietingen met een zogenaamd windroer aangegeven. Enkele maan den geleden werd een roei bootje op de Herengracht be schoten. Niemand werd ge raakt. Aan de Van der Duyn- straat was het vorige maand raak; een anonymus schoot op een regenpijp en enkele ruitjes. Begin deze maand De linkerwang van Steven van Belle - dik, kogelgaatje en hech tingen na een mislukte operatie werden nog eens twee ruiten in de Zaagjesbank ingescho ten. Windroeren zijn vrij in de han del verkrijgbaar Je mag je al leen niet met zo'n roer in schietklare toestand in het openbaar vertonen. De buk sen mogen slechts op een be sloten terrein gebruikt wor den. Schieten op kaartjes thuis mag dus; zolang de ko geltjes maar niet het raam uitvliegen en zolang er maar niet op huisgenoten gescho ten wordt. Politievoorlichter Dirk Grave- land zegt dat de politie de be schieting van Van Belle zwaar opneemt. Deze vindt het echter "maf dat de poli tie niet eens bij hem is ge weest om zijn verhaal aan te horen. Graveland wijt dat aan de vakantietijd: "Het onder zoek is beslist nog niet afge sloten. De surveillancedienst is meteen op onderzoek uit gegaan in de buurt van de Tweede Binnenvestgracht/ Stationsweg. Dat heeft niets opgeleverd. De zaak 'is voor verder onderzoek overgedra gen aan onze afdeling bijzon dere wetten" De politie zal dus nog de nodi ge aandacht aan Van Belle schenken. Daar zal Van Belle meer mee in zijn schik zijn dan de aandacht van onze kant voor hem Hij zegt liever beroemd te worden als top- bridger dan als de jongen met dat ronde kogeltje in zyn wang. Stuurloos (3) De klipper 'Maartje' blijft voor lopig stuurloos in het Galge water liggen, pal tegenover De Bofrkhelle' Iflaarty die ons uitnodigt om samen met haar voor zeshonderd gulden twee weken langs de Normandische kust te varen, is eigendom van Gerard G Deze veertigjarige projectlei der uit Heemstede is gister ochtend door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot één jaar en drie maanden ge vangenisstraf. (Gisteren werd abusievelijk vermeld een jaar en negen maanden.) De tijd dat G. al in voorarrest heeft gezeten wordt van de straf af getrokken Gerard zou heb ben gerommeld met bunga lows :n het Spaanse vakan tieoord Benidorm. Aanvankelijk was op de 'Maar tje' beslag gelegd door een gerechtsdeurwaarder. Maar dat beslag is later weer opge heven toen de deurwaarder beslag wist te leggen op ei gendommen van Gerard die meer waard zijn dan de oude klipper Met andere woorden Gerard is nu weer eigenaar van 'Maar tje'. Maar hij kan weinig ple zier aan haar beleven omdat hy voorlopig achter slot en grendel blijft zitten. Dat zit hy trouwens al vanaf zes maart, de dag waarop de poli tie van Nijmegen hem in de kraag vatte. Een simpel re kensommetje leert dat hij nog zo'n tien maanden (vyf- lii n mm vi|!"f hui.-, v.m ht v. .i ring voor de boeg heeft De vraag is nu wat gaat de ge meente met 'Maartje' doen. By de dienst Havens en Wa renmarkten zegt men: "Dat schip ligt ons niet in de weg dus wij zullen het niet uit on szelf .gaan wegslepen Het zal wel een juridische zaak wor den. Het bureau Bestuurlyke en Juridische nh< den moet maar zeggen wat er met dat schip moet gebeu ren". Op het bureau Bestuur lyke en Juridische Aangele genheden weten ze met deze zaak ook niet goed raad. Ambtenaar Olivier Lekkere jongens om die zaak zo naar ons door te schuiven. Als dat schip hun niet in de weg ligt dan ons ook niet. Wy zullen heus niet in onze vrye tijd po gingen in het werk gaan stel len om dat schip weg tc kry- gen". Als er geen politieke zaak van wordt gemaakt blijft ICmh tje' dus liggen waar zy ligt. Ondertussen slaan aspirant- stuurlui op de wal met lede ogen het verval van de klip per te aanschouwen...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3