„Fi ris" corso trekt door regio [Le/cfee agenda Vraagtekens bij kosten opknapbeurt Deyleroord Minder paarden in Voorschoten ■BQUBXEB- Praal wagens in gekoelde hal opgemaakt Geluidsonderzoek bij Wassenaars zwembad WOENSDAG 29 JULI 198 Woensdag RIJNSBURG - Als zaterdag 1 augustus de praalwagens van het 35ste Rijnsburgse bloemencorso de nieuwe hal len van de veiling Flora uitrijden, zullen de duizenden bloemen er frisser uitzien dan ooit. Door de zeer moder ne inrichting van de nieuwe Rijnsburgse veiling kunnen dit jaar namelijk alle wagens in een gekoelde hal worden opgemaakt en gestald. De stichting Rijnsburgs bloemen corso profiteert voor het eerst van de unieke neerzethal van de veiling Flora. Deze hal schept voor de kwekers de mogelijk heid om hun produkten ruim voor het veilen al in de Flora te kunnen opslaan. Dit spaart een hoop werk en komt de kwaliteit ten goede. Nu pikt dus ook de or ganisatie van het corso een graantje mee van de voortgang van de techniek. Toepasselijker kon het motto 'Vin dingrijk met bloemen', waaron der het corso door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noord- wijk rijdt, daarom niet worden gekozen. Want het motto slaat zowel op de vindingrijkheid die de ontwerpers en bloembinders elk jaar weer tentoonspreiden, als op het voortschrijden van de techniek. Een greep uit de onder werpen illustreert dit: boekdruk kunst, telegraaf-telefoon, ruimte vaart en luchtvaart. Ook heeft het corso anno 1981, dat vrijdagmiddag door burgemees ter C. Goedkoop van Leiden wordt geopend een nostalgisch tintje. In de stoet van praalwa gens, versierde personenauto's en muziekkorpsen rijdt deze keer een echte paardentram mee. hiermee wil de organisatie nog eens de nadruk leggen op het 100-jarig bestaan van de ver voersmaatschappij NZH. Corsokoorts Voordat de toeschouwers de kleur rijke stoet aanschouwen is er achter de schermen, oftewel bin nen de muren van de veiling Flo ra, al een hoop gebeurd. Vanaf woensdagmiddag is een team van arrangeurs en mederwerkers druk bezig de wagens op te bou wen, maar zelfs al ver hiervoor heeft de 'corsokoorts' zich aange diend. Secretaris N.H. Hemmes van de organiserende stichting licht dit toe: "Eind februari wor den de ontwerpen bekend ge maakt. Deze zijn dit jaar gemaakt door Marion Roedoe uit Leiden. Haar man Herman zorgt voor de uitvoering van die ontwerpen. Maar ook de inkoop van de bloe men is erg belangrijk. Hiermee is Wim Zwaan belast. Hij heeft zich de laatste week helemaal gericht op het corso. Want het is natuur lijk niet niks om al die duizenden bloemen op tijd bij elkaar te krij gen". Een andere naam die niet mag ont breken in het rijtje van onmisba re medewerkers is die van Her man van den Berg. "Die heeft als artistieke leider zijn sporen al verdiend op vele evenementen. Zijn voornaamste taak is die van scheidsrechter bij verschillen van mening tussen de bouwer van de wagens en de arrangeurs. Want de laatsten willen graag zo Een afbeelding praalwagens die zaterdag meerijdt in het Rijnsburgs bloemencorso. veel mogelijk bloemen op de wa gens, terwijl de bouwer ook nog wat van het ontwerp wil zien. Van den Berg moet in dit soort gevallen voor het juiste even wicht zorgen", vertelt Hemmes. De muziek tijdens het corso is vol gens Hemmes weer een verhaal apart: "Het corso valt precies in de bouwvak. Daarom is het erg moeilijk om muziekkorpsen te krijgen. Valkenburger Van der Ende, die deze kant verzorgt, heeft daarom door het hele land naar muziekkorpsen gezocht. Hij heeft dit iaar zelfs gezocht in het buitenland". Hiervan getuigt de aanwezigheid van het Duitse korps K.K.C. Blawe Weis uit Kettwich en de fanfare van de vrijwillige brandweer uit Bic- kenbach. Het Rijnsburgs bloemencorso wordt gekenmerkt door de over vloed van zomerbloemen zoals sierzweep, monnikskappen, uie- bollen en gladiolen. Dit is vol gens Hemmes ook de bedoeling: "Je kan misschien wel zeggen dat wat nu in de tuinen van de mensen staat, ook op de wagens te zien zal zijn. De mensen ko men om specifieke zomerbloe men te zien. Daar willen wij dan ook voor zorgen". Een praalwagen kost zo tussen de 15.000 en 20.000 gulden. Dat is een hoop geld. "Vorig jaar kostte het corso ons 200.000 gulden. Daarom is het zaak om op de kleintjes te letten. Dit geldt voor al bij de inkoop van de bloemen en planten", aldus Hemmes. "Bloemen zijn er trouwens in overvloed. Je zou gezien de weersomstandigheden anders kunnen verwachten, maar er zijn gigantische hoeveelheden voor radig", voegt hij hieraan toe. Ook de politie is dit jaar ondanks de bezuinigingsmaatregelen weer van de partij. Dat is Hem mes een pak van het hart: "Tij dens een bespreking met de rijkspolitie heb ik mijn zorg uit gesproken over de gevolgen van de bezuinigingen voor het corso. Gelukkig bleek er nog geen re den tot ongerustheid. De rijkspo litie begeleidt het corso als voor gaande jaren, geassisteerd door de korpsen van de gemeentepoli tie". Niets staat dus het succes van het corso meer in de weg. Alleen de weergoden zouden nog roet in het eten kunnen gooien. Maar daar dat is dan ook het enige dat de organisatie niet in eigen hand heeft. OLAF HOENSON Voorschoten, wandeltocht. Culture* Centrum. 9.00 uur. Voorschoten, b randwee rwedstrijc Frans Halsplantsoen, 14.00 uur. Wassenaar, commissie maatschappelil ke voorzieningen, gemeentehuis. 19.3 Leiden. Werklozen Advies Centrum Breestraat 19,10.00 uur tot 12.00 uur. Leiden, NVSH informatiecentrum NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48,14.0 uur tot 16.00 uur. Leiden, soos en sport, Stats jongeren centrum, Haarlemmerstraat 73,15.00 tc 17.00 uur. Leiden, Reclasseringsvereniging, RijnS burgerweg 167, 9.00 uur tot 17.00 uur. Donderdag Voorschoten/Leiden, spreekuur voor in validen. Welfare-lokaal Rode Kruis Leidseweg 33. 19.00 uur tot 20 00 uur. Leiden, architectenwinkel. Hooglands) Kerkgracht 32. 19.30 uur tot 21.30 uur. Leiden, architectenwinkel, Pieterskerk hof 18. 20.00 uur tot 21.00 uur. Leiden, werkgroep dienstweigeren Troef, Noordeinde 2A, 20.00 uur tp 21.30 uur. Leiden, disco, Stats jongerencentrum! Haarlemmerstraat 73, 20.00 uur tot 22.3t Leiden, Leidse Werkgroep Homosexual liteit. Caeciliastraat 18. 21.00 uur. Leiden, Hulp- en adviesbureau WAO WSW. Bernhardkade 40. 19.00 uur tol 20.30 uur Leiden. Reclasseringsvereniging. Rtfns. burgerweg 167, 9.00 uur tot 17.00 uur. Leiden, Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19. 10.00 uur tot 12.00 uur. Leiden, NVSH-informatiecentrum, Ra penburg 48, 14.00 uur tot 16.00 uur. Leiden, soos en films, jongerencentrum Stats, Haarlemmerstraat 73. 15.00 uui tot 17.00 uur. Leiden, film "I Confess" Hitchcock, Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17 20.00 uur. Voorschoten, midgetgolf, zwembad Hel Wedde. 10.00 uur. Wassenaar, commissie financiën, ge meentehuis, 19.30 uur. Apotheken Leiden - De avond-, nacht- en zondag: dienst der apotheken in de regio Leide wordt waargenomen van 24 tot 31 ju door Haven Apotheek, Haven 18, Le den, tel 071-120085 en apotheek Lir naeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgees tel. 071-153274. Minder paarden op de Voorschotense markt betekende niet gelijk minder dieren. De rijen toerden gisteren gewoon aangevuld met kamelen, niet voor de handel, maar voor de polaroidfoto. VOORSCHOTEN De Voorscho tense paardenmarkt kreeg giste ren beduidend minder viervoe ters voor de handel dan de voor gaande jaren. De slechte econo mische toestand is daar zeker een van de oorzaken van. Door de niet al te rooskleurige Fi nanciële vooruitzichten werd ook de handel beperkt en waren de prijzen lager dan in vroegere jaren. Voor vijf of zes honderd gulden kon men al een zeer be hoorlijke paard of pony kopen. De meeste particulieren hebben inmiddels ontdekt dat een paard kopen slechts een soort aanbeta ling is op het steeds terugkeren de onderhoud. Toch waren er in totaal nog zo'n 150 paarden en pony's en dat blijft met het gebruikelijke hand jeklap een leuk gezicht. De paar denmarkt is en blijft ook een enorme publiekstrekker. Naar schatting ruim tienduizend men sen hebben de markt bezocht. Maar al die mensen kwamen niet alleen om de paarden te zien, ook de andere attracties zoals het standwerkersconcours trokken veel bekijks. Vijftien 'snelle' pra ters zorgden ervoor dat in menig huisgezin weer een gebruiks- voorwr» p is gekomen dat tijdens de markt een uitkomst leek, maar thuisgekomen waarschijn lijk minder aantrekkelijk bleek. Nieuw op de markt waren dit jaar twee kamelen. Zomaar, meldde het organisatiecomité. De beide dieren stonden lusteloos voor zich uit tc staren, terwijl kinde ren en volwassenen op de rug ge- hezen werden voor een uniek po- laroidfotootjc: woestijngenoe gens op de Voorstraat. Voor een dergelijk fotootje moest wel eerst vijf gulden worden betaald aan de kameleneieenaar. die he lemaal uit Ede was gekomen om zijn brood te verdienen. Voor burgemeester Cannegieter was het dit jaar ook een hele overgang. Vorig jaar opende hij nog de grootste paardenmarkt van Europa in zijn vorige stand plaats Zuid-Laren, dit jaar de kruismarkt van Voorschoten. Het is overigens de laatste kruis markt in Nederland. Vroeger was het voor 'de schout en zijn rakkers' onmogelijk iemand te arresteren op de markt. Misdadi gers werden beschermd door het kruis. Die bescherming bestaat tegenwoordig niet meer. De Voorschotense rijkspolitie had gisteren toch een rustig dagje. Zij heeft geen enkele keer hoe ven op te treden. Naast alle marktactiviteiten was er ook nog de mogelijkheid om de kerktoren te beklimmen. Meer Stoere knapen Het mooie weer schijnt overi gens onlosmakelijk verbonden te zijn met de paardenmarkt. Geen enkele Voorschotenaar kan zich een paardenmarkt her- erregend dan vierhonderd mensen hebben dat gedaan en hadden een prach tig uitzicht. Zelfs de Euromast in Rotterdam was bij het mooie en heldere weer van gisteren te zien. De paarden waren gisteren ten opzichte van de mensen duidelijk w in de minderheid. Toch stalen de inmiddels viervoeters weer de show. dit jaar ook minder. Het puur Voorscho tense volksverr ->k het 'koeks- laan' werd minder Dc*. rend. Via het koekslaan worden pilsjes aangeboden. Met een knuppel wordt een taaie koek in twee stukken geslagen. De verliezer betaalt de consumpties. het comité tot in standhouding van de Voorscho tense paardenmarkt al druk be zig met het volgend jaar. Die markt wordt een heel bijzondere, het is dan namelijk 700 jaar gele den dat Graaf Floris V Voorscho ten de marktrechten verleende en dat moet natuurlijk uitbun- digd worden gevierd. Alleen zul len op de markt volgend jaar misschien nog minder paarden staan. Het is niet te hopen, maar de laatste jaren is wel weer geble ken dat het paard weer een volle dig luxe dier is geworden. JOOP PEETERS WASSENAAR - Verscheidene raadsleden, die deel uitmaken van de raadscommissie voor technische diensten in Wasse naar, hadden het gisteravond veel moeite met de kosten ver bonden aan het opknappen van een aantal straten in Deyleroord. De gemeente is van plan in de Crocusstraat, de Hyacinthstraat, de Irisstraat, de Tulpweg en een deel van de Narcislaan het weg dek te vernieuwen en snelheids- minderende voorzieningen aan te brengen. WD-raadslid Nieuwzwaag vroeg zich af of deze extra voorzienin gen wel nodig waren, gezien, de geringe belangstelling van de be woners van deze straten daar voor. De VVD-er herinnerde er aan dat overal bezuinigd moet worden in deze tijd en liet weten dat zijn fractie de grote noodzaak van sierbestrating en drempels niet zag. Ook de PvdA-er Greep ging niet zonder meer akkoord met de plannen voor de extra voorzie ningen (sierbestrating, versmal lingen en drempels), die zo'n 41.000 gulden kosten. "Ik ben op zich voor ingrijpende maatrege len om wijken minder autotrijk te maken. Maar als er maar zo weinig veranderingen zijn dan zie ik het niet zo zitten." De gemeente had eerder zelf ook een rigoureus plan opgesteld voor de wijk. Na een hoorzitting was echter gebleken dat de be woners daar niet zo enthousiast over waren. Zo wilde men geen verspringend parkeren (parkeer vakken afwisselnd aan beide zij den van de straat), slechts plaat selijk sierbestrating en de mees te straten gewoon in de huidige toestand laten. Wethouder Van Dingstee liet gis teravond weten dat de herbestra ting in de wijk in ieder geval moet plaatsvinden, iets wat door de raadsleden ook werd beaamd. Gemeente-ambtenaar Lagerveer gaf aan dat het om voorzieningen gaat die de wyk rustiger kunnen maken. Zo kunnen bijvoorbeeld trottoirs worden vrijgemaakt door bomen in parkeervakken te plaatsen. Op die manier worden de straten volgens Lagerveer toch vriendelijker. Greep en Nieuwzwaag gingen ech ter niet overstag en hielden het onderwerp aan om nog eens in eigen fractie te bespreken. Kruispunt Beide raadsleden hadden ook be denkingen tegen de reconstruc tie van het kruispunt Groot Hae- sebroekseweg/Stoeplaan/Buurt- weg/Wilhelminalaan. Volgens de plannen zou dit kruispunt door wegveranderingen en verplaat sing van een oversteekplaats en de bushalte veiliger gemaakt moeten worden. De uitvoering moet zo'n 176.400 gulden gaan kosten. Nieuwzwaag noemde het een mooi plan, "maar de kosten zijn erg hoog". Hij vroeg zich dan ook af of het niet simpeler kan. "Ik vind het teveel geld in dze tijd. Kan het niet soberder worden uitge voerd?" Greep zei op zijn beurt zich afge vraagd te hebben of het allemaal wel zo nodig is. "Is het dan echt zo'n gevaarlijk kruispunt? Het g plan wat er nu ligt is op zich een mor .e oplossing, maar 176.000 gu' ien uitgeven voor iets waar ik i nr i altijd niet overtuigd van ben, i vind ik ook niet zo nodig." Gemeente-ambtenaar Lagerveer kwam aan de bedenkingen van de WD-er en de PvdA-er tege moet door toe te zeggen dat nog eens serieus zal worden bekeken of niet wat meer bespaard kan worden, zonder overigens de l hoofdlijnen vap het plan aan te1 tasten. De commissieleden gin gen daarmee akkoord en krijgen nu in de volgende vergadering J 'voor technische diensten de eventuele besparingen voorge- schoteld. WASSENAAR - Het Haagse ge luidsbureau Van Dorsser gaat onderzoeken of het geluid van het zwembad in Wassenaar on toelaatbaar is voor de omliggen de woningen. Ook zal gekeken worden naar de effecten van de nieuwbouw van het zwembad op de geluidsoverlast. Het bureau, dat al eerder ervaring heeft opge daan met zwembadinrichtingen is door de gemeente Wassenaar ingeschakeld om een duidelijk beeld te krijgen over mogelijke overlast. Zoals gemeld maken de omwonen den bezwaar tegen het lawaai van het zwembad en hebben zij de vrees uitgesproken dat met de ligging van het nieuwe complex de overlast alleen maar toe neemt. De bewoners hebben nu samen met de gemeente de op dracht aan het geluidsbureau uit gestippeld en zullen ook verder bij het onderzoek betrokken worden. Verwacht wordt dat begin augus tus een eerste uitslag van het on derzoek besproken kan worden met de Raad van Beheer van het zwembad en de omwonenden. "Al naar gelang de uitslag is het natuurlijk mogelijk dat er zelfs j een geluidswal aan de orde komt. Maar dat is natuurlijk af hankelijk van de adviezen van het bureau", aldus wethouder Van Dingstee gisteravond in de raadscommissie voor technische diensten. De bewoners hebben volgens de wethouder op hun beurt laten weten dat zij hun bezwaren zul len intrekken, wanneer uit het onderzoek van het bureau zou blijken dat er geen noemens waardige geluidshinder is. Van Dingstee verduidelijkte nog eens dat nog niet met de bouw zal worden beginnen voordat het advies er is. "Daarom hebben we natuurlijk ook zo'n haast met dit onderzoek", voegde Van Dings tee daaraan toe. Een van de bezwarenmakers, de heer de Jong, had eerder al na mens de omwonenden laten we ten de uitslag van het geluidsbu reau van groot belang te vinden. Wel liet hij de aanwezige verte genwoordigers van de gemeente nog duidelijk weten dat dit on derzoek al veel eerder had moe ten plaatsvinden om veel last te besparen. lEIDSCH Af. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur); zater- Leldsch Dagblad B.V Hoofdkantoor, o Witte Singel 1, 2311 BQ vooruitbetaling te Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV t Kwartaalabonnement I 53,45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post 1291,70 Losse r r 0,75 Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: gio) i der f r (re- i. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- vi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel. 071-125260 of 071-144941 1st. 222 •H. v. Egmond 'tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2