Consumptie gedaald „Geen enkele kruidenier is de goedkoopste" El Al ontslaat veiligheidsstaf Rood staan duurder urs Amsterdam arktberichten Op Schiphol 26 man weg Aankoop duurzame goederen op laag pitje Geen werkt ij d verkorting Estel )ENSDAG 29 JULI 1981 ECONOMIE en A ?n A Nederland mag niet langer le muziek "Land of hope and jlory" van sir Edward Elgar ge bruiken om in reclamebood- ichappen haar spijkerbroeken lan te prijzen. De reclameraad in Jaarlem heeft dit bepaald naar lanleidmg van een klacht over leze Ster-spot. De raad meent jat muziek en tekst van ge noemd lied "appeleren aan natio nale gevoelens van het Engelse /olk" en die bij een groot deel /an de Nederlandse bevolking joor de BBC-uitzendingen tij dens de Tweede Wereldoorlog meerklank hebben gevonden. nited Artists Amerikaanse filmmaatschappij Jnited Artists is verkocht aan Metro-Gold wyn-Mayer (MGM). De maatschappij was in de pro blemen gekomen door de film "Heaven's Gate" die haar meer jan honderd miljoen gulden ver- .ies kostte. DM betaalde ruim 800 miljoen ;ulden voor de studio's van Uni- ;ed Artists, aldus deelde de moe- iermaatschappij Transamerica Corporation mee. De film Hea ven's Gate waarvan werd ver dacht dat hij even succesrijk zou rijn als "Gone with the Wind" werd na de première gekraakt joor de kritiek en slechts korte lijd in de bioscopen vertoond. Momenteel draait de film in Ne derland. iekteverzuim ;t ziekteverzuim in Nederland is in het eerste halfjaar van 1981 ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar zowel onder man nen als onder vrouwen iets ge daald. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek en het Nederlands insti tuut voor Praeventieve Genees kunde TNO, aldus een medede ling van het ministerie van eco nomische zaken. 2t verzuimpercentage over het eerste halfjaar van 1981 was voor mannan 8,7 en voor vrouwen 11,1. De gemiddelde duur per verzuimgeval bedroeg voor man nen 16,3 kalenderdagen en voor i 13,3 kalenderdagen. 7 SW r gaat op 1 augustus 1981 een nieuwe regeling in voor de vrij willig vervroegde uittreding (vut) op grond waarvan werkne mers in de sociale werkvoorzie ning op 63-jarige leeftijd vrijwil lig het dienstverband kunnen verbreken onder toekenning van een uitkering. Die uitkering be draagt 80 procent van het laatst verdiende loon. Het ministerie van sociale zaken deelde dit dinsdag mee. 'ranken zullen zwaardere eisen gesteld gaan worden aan de fabricage van advocaat, boerenjongens en boerenmeisjes. Minister Van Aardenne van economische za ken heeft onlangs zijn goedkeu ring gehecht aan verordeningen daarover, die zijn opgesteld door het produktschap voor gedistil leerde dranken. Volgens het pro duktschap was de tot nu toe be staande wetgeving voor verschil lende uitleg vatbaar, wat soms leidde tot schade van fabrikan ten en handelaren en onduide lijkheden voor de consument. ROENTEVEILING KATWIJK AAN EN RIJN: Datum: 287/1981. ndijvie per kg. 25. Spitskool 18-37. ospeen 1 82-1,05, Waspeen AI per kist 60-5,00, Waspeen All per kist 3.60-5.00, 'aspeen BI per kist 4,00-7.00, Waspeen II per kist 4,80. Waspeen Cl per kist 10. Aanvoer: 136000. Sla (natuur) 7. pinazie 23-28. bloemkool 6 per bak I 5-82. Bloemkool 6 per bak II 38-60. loemkool 8 per bak I 52-55. Bloemkool SCHIPHOL (GPD) De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft haar staf van 26 veiligheids mensen op Schiphol ontslagen. Volgens El Al is de waakzaam heid van het personeel de afgelo pen twee jaar zodanig afgeno men, dat de veiligheid van de El Al-vluchten vanaf Schiphol niet meer kan worden gegarandeerd. Het Gewestelijke Arbeids Bu reau in Amsterdam heeft collec tief ontslag van de veiligheids mensen geaccepteerd. De werknemers om wie het gaat, zijn functionarissen in burger, die de El Al moeten beschermen tegen mogelijke terreuracties in en rond haar toestellen. De mees te van hen zijn Israëliërs die al geruime tijd in Nederland wonen en werken. De overheid in Den Haag heeft on der druk van Israël destijds inge stemd met de aanwezigheid van deze veiligheidsmensen op Schiphol. Dat gebeurde naar aanleiding van verschillende ter reuracties in de jaren '70. gericht op El Al-toestellen. De 26 veilig heidsagenten hebben wel een ar beidscontract dat aan de Neder landse wetgeving voldoet. In december van het vorig jaar lek te uit dat El Al van plan was zich van haar veiligheidsmensen op Schiphol te ontdoen. De reden voor het op handen zijnde ont slag was volgens de manager van El Al in Nederland de onvol doende waakzaamheid en nauw keurigheid van het veiligheids personeel. Enkele specialisten zouden fouten hebben gemaakt bij een „bomtest". Bij zo n test probeert een proefpersoon de controle te passeren met een na- maakbom in zijn bagage. De bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de FNV is echter van mening dat het hier om schijnargumen- ten gaat. Volgens do FNV moet de ware reden voor het ontslag worden gezocht in het bezuini gingsbeleid van El Al. onder meer op personeelskosten. De vakorganisatie gaat ervan uit dat de 26 veiligheidsmensen, die nu een arbeidscontract hebben dat voldoet aan de Nederlandse arbeidswetgeving, vervangen zullen worden door nieuwe agen ten. Deze groep zal echter gaan werken op basis van een „ambas sadecontract", dat voor de El Al veel voordeliger is. aldus do FNV. Zo'n „ambassadecontract' garandeert het personeel veel minder inkomen, oordeelt de be drijfsgroep burgerluchtvaart, en bovendien valt een werknemer met een dergelijk contract bui ten de Nederlandse arbeidswet geving. De in ons land geldende arbeidsvoorwaarden zijn daar door niet op deze nieuwe perso neelsleden van El Al van toepas sing. „Deze opvatting komt geheel voor rekening van de FNV", zegt op haar beurt de officiële woord voerster van El Al in Nederland. Ontkennen wil zij het standpunt van de bedrijfsgroep burger luchtvaart van deze vakorganisa tie echter niet. „Om veiligheids redenen van El Al en de staat Is- ral ga ik er niet op in. De hele veiligheid is een nauwkeurige zaak en dat geldt ook wat betreft de voorlichting naar buiten toe", aldus de woordvoerster. Zij merkte desgevraagd wel op dat de veiligheidsmensen die de nu ontslagen functionarissen gaan opvolgen, een arbeidscontract met de Israëlische ambassade zullen moeten ondertekenen. Zo als het FNV dus al voorspelde, zullen de veiligheidsagenten op Schiphol binnenkort dus als am bassadepersoneel hun werk gaan doen. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse bevolking heeft in het eerste kwar taal van dit jaar zuiniger aan gedaan dan in de over eenkomstige periode van 1980. De zogenoemde con sumptieve bestedingen la gen 2,5 procent lager. De Nederlander kocht vooral minder duurzame goede ren. Dat blijkt uit bereke ningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de eerste drie maanden van 1980 lagen de beste dingen nog een half pro cent hoger dan in het eer ste kwartaal van 1979. Er werd vooral minder besteed (7,5 procent) aan zaken als boten, ca ravans, meubelen, woningtex tiel, huishoudelijke artikelen, fietsen, brom- en motorfietsen en sportartikelen. Alleen de verko pen van personenauto's lagen iets hoger dan in de eerste drie maanden van vorig jaar. Toen werden echter extra weinig au to's gekocht, omdat toen juist de bijzondere verbruiksbelasting was verhoogd. Aan voedings- en genotmiddelen besteedde Nederland in de maanden januari, februari en maart één procent minder dan vorig jaar. De daling trad vooral op bij het verbruik van tabaks waren, vlees en vleeswaren en aardappelen, groenten en fruit. Aan woninghuur. (openbaar) vervoer en vermakelijkheidsin stellingen gaf de Nedêrlander meer uit, maar hij bezuinigde weer op de kapper en de schoen maker. Een drastische wending deed zich voor in het toerisme: in het bui tenland werd minder uitgegeven door Nederlandse toeristen, ter wijl de bestedingen van buiten landse toeristen in Nederland juist fors toenamen. De daling van de consumptieve be stedingen lag in het eerste kwar taal in dezelfde orde van grootte als die van het tweede halfjaar van 1980. Over heel 1980 was de daling één procent, een ver schijnsel dat zich toen sinds 1951 niet had voorgedaan. ENSCHEDE (ANP) Typerend beeld voor de textielindustrie in de afgelopen periode. In Enschede wordt een textielfabriek leeggehaald, na een faillissement. De machines worden verkocht, de gebouwen overgenomen door de gemeente (hier op archieffoto in Enschede). Het failliet van dit soort bedrijven is mede oorzaak van de begrotingsproblemen van de gemeente Enschede. Fondsen om bij te springen zijn uitgeput. IJMUIDEN (ANP) Estel Hoogo vens heeft de aanvraag voor werktijdverkorting ingetrokken, die op 19 juli zou zijn ingegaan. Estel Hoogovens voegt hier aan toe, dat de orders het bedrijfsre sultaat nauwelijks positief beïn vloeden gezien het prijsniveau. Daarentegen verbeteren de or ders wel de capaciteitsbezetting. De aanvraag betrof in totaal een periode van zes weken, waarin 950 personeelsleden gemiddeld 20 pet van de tijd korter zouden werken. De werktijdverkorting betrof uitsluitend het personeel van de staaf- en draadwalserij (betonstaal), alsmede de koud- bandwalserij I en enkele direct daarbij betrokken ondersteunen de afdelingen. Een woordvoerder van Estel Hoog ovens zei desgevraagd, dat in de maatregel geen aanzet tot een structurele verbetering moet worden gezien. De intrekking van de werktijdverkorting is me de te danken aan de magere per soneelsbezetting als gevolg van vakanties. Verdere werktijdver korting in september wordt dan ook niet uitgesloten. AMSTERDAM (ANP) - Rood staan wordt weer duurder. Voor de tweede maal binnen een week gaat de opslagrente voor debet- saldi in rekening-courant om hoog. De Amrobank heeft gister middag desgevraagd laten weten deze rente met een half procent te willen verhogen. De Nederlandsche Middenstands- bank en de ABN Bank lieten in de namiddag desgevraagd weten de opslagtarieven per 29 ju li eveneens met 0.5 pet te zullen verhogen tot 2,5 pet. De opslagrente wordt per 29 juli verhoogd van 2 tot 2.5 pet. Dit besluit,is ingegeven door de re cente ontwikkelingen op de geldmarkt die tot een verdere stijging van de depositotarieven hebben geleid, zo heeft de bank als officieel commentaar gege- De rubriek stekeligheden van de Consumentengids: "Bij het boodschappen doen bij het AH-filiaal De Savornin Lohmanplein Den Haag blijkt de boodschappenlijst te lang, althans de tas wordt te zwaar om te dragen. Daar om de voorgenomen aan koop van DE-roodmerk-kof- fie (ƒ3.09» en halfvolle melk (ƒ0.86) maar achterwege te laten laten. Later op de dag in de buurt van het AH-fi- liaal aan de Leyweg zijnde, die boodschappen er nog bij gehaald. Maar vreemd: de zelfde koffie kost hier ƒ3,29 en dezelfde melk ƒ0,89. De fi liaalchef om uitleg ge vraagd, antwoord dat het hier "orders uit Zaandam" geldt. Het filiaal aan het Dc Savornin Lohmanplein on dervindt veel last van de er naast gelegen Profimarkt en is daarom goedkoper". Geen enkele levensmiddelenwinkel kan zich „de goedkoopste" noemen. Dat concludeert de Consumentenbond in een onder zoek naar de levensmiddelenprijzen. De prijzen van bekende merkartikelen in de grote zaken ontlopen elkaar niet veel meer Regionaal gezien is het Noorden wat duurder d&n de rest van het land. Dc prijzenoorlog speelt zich nu voor een belangrijk ded achter de schermen af. Voor de landelijk bekende merken zijn de prijsverschillen zeer klein geworden. Dc afstand tussen prijzen van grote winkelopga- nisatics is nu een ..kwestie van centenVoor minder bekende merken en artikelen die weinig gekocht worden zijn de verschil len stukken groter. Deze uitkomsten bevestigen het vermoeden van de CB dat de pnjsconcurrentieslag in de levensmiddelen branche met de bekende merken wordt uitgevochten Op zichzelf is dat een logische zaak. want op de bekende merken wordt het meest gelet. De inkrimping van de verschillen kan ook samenhangen met zogenaamde bodemprijsafspraken tus sen fabrikant en winkelier. Daarover wordt flink strijd geleverd achter de schermen. Bovendien hebben de regelmatige onder zoekingen van de bond invloed De winkeliers weten inm ddels heel goed welke 20 bekende artikelen worden opgenomen Daarmee is de Consument.•nb..nd ni>- - w.cit het pakket is een behoorlijke afspiegeling van de dagelijkse bood schappen. Als de prijzen wat worden gedrukt is dat gunstig voor de consument. Wel doet men er goed aan als men naar een zoge naamde goedkope winkel gaat bij het kopen van artikelen die minder vaak nodig zijn goed op de prijs te letten. Juist in die groep artikelen komen flinke prijsverschillen voor Niet bekend was echter dat de bond ditmaal 19 nieuwe artikelen in het onderzoek zou betrekken. Het gaat om wat minder vaak gekochte artikelen en daarbij bleek dat er verschillen van 5 tot meer dan 25 procent voorkomen tussen de goedkoopste en de duurste zaken. Sommige „pnjsstunters" verkopen trouwens al leen produkten waar dagelijks vraag naar is en bieden dus wei nig keus. Er zijn ook regionale verschillen geconstateerd in prijsniveaus van winkelorganisaties. Daarbij bleek dat men in de drie noordelijke provincies iets meer moet betalen voor de dagelijkse bood schappen dan in de rest van het land. Bdinffjjklte oorzaak is volgens de bond vermoedelijk de minder dichte bevolking, zo dat die gebieden voor de lage-prijzenwinkels onaantrekkelijk zijn. Inmiddels is de prijzenoorlog voor het publiek minder zichtbaar geworden. Producenten van goed in dc markt liggende artikelen zijn door organisaties van „kleine" winkeliers gedwongen tot het instellen van „bodemprijzen", die de Consumentenbond verfoeit. Hierbij gaat het om overeengekomen minimumprijzen. Als de producent constateert dat een winkelier toch onder die prijs verkoopt dreigt hij de bevoorrading stop te zetten. Enkele maanden geleden, toen de prijzenoorlog op zyn hevigst was. constateerden enkele grote organisaties van zogenaamde vrijwillige filiaalbedrijven (Spar. Vivo, Centra e.d.) dat bepaalde fabrikanten het Edahconccrn produkten leverden, die konden worden verkocht tegen prijzen waarvoor zij nog niet eens kon den inkopen. Men dreigde die producenten du t ging om een wasmiddel, om kattevoer en om shampoo) met een boycot De fabrikanten gingen daarvoor door de knieën en stelden bodem prijzen vast, waarin een marge voor grossier en winkelier werd opgenomen. De Consumentenbond zegt dat bodemprijzen voor merkartikelen de winkelprijzen aan de hoge kant houden. Pro ducenten als Heineken, Douwe Egberts en Unilever kennen der gelijke afspraken al lang Die konden zij afdwingen omdat de vraag naar hun produkten groot is. Merkartikelen zijn meestal duurder dan andere produkten. Maar het merkartikel verheugt zich nu eenmaal in een grote vraag, er is sprake van koperstrouw. De vraag is of dit nu komt door kwaliteit of alleen door reclame. Ervaring heeft de bond al lang geleerd dat kwaliteitsverschillen uit objectieve vergelijkende warenonderzoeken niet blaken. Waarom zouden de prijzen dus zo uiteen moeten lopen? Het zou alleen maar toe te juichen zijn als de pnjsverschilklen minder worden, zegt de CB, die het jammer vindt dat de „klei ne" kruideniers met hun boycotdrciging „roet in het eten" heb ben gegooid. Kleinere zaken kunnen tü li betei ntol in n pit) - concurrentieslag met de grootwinkelbedrijven werpen, die im mers doe matiger kunnen werken Beter kunnen ze zich richten op goede service met een beperkt assortiment om toch in de dagelijks cbehoefte van eigen buurt te voorzien Er worden al pogingen gedaan om in dit opzicht nieuwe „winkel formules" te vinden, zo constateert de CB. Hij vindt ook dat de kleine kruideniers zich niet langer moeten laten gebruiken als proeftuin voor „nieuwe" produkten, die vaak niet wezenlijk nieuw zijn en die lage-prijzenwinkels niet willen proberen Ten slotte een advies aan de consument wantrouw prijsvergelijken de advertenties van grootwinkelbedrijven die willen aantonen dat zij het goedkoopste zyn. KEES C OKNK1.ISSE 'OENSDAG 29 JULI 1981 \CT1EVE \ANDELEN ■omkolls Wcstm. ■ortsche Petr. ■orUcbe Pctr. pref. Bracade* 293.00 86.00 52,00 49,50 49.30 71,10 71,60 138,80 137.5 ledlloyd Groep (dlv. SI) 156.10 'akhoed Holdlnj 'akhoed Holdlne c 32,20 32.30 41.50 42.50 35,70 36,70 22,60 23,10 117J0 Ï17JX) 259.50 257.60 136.60 136.50 BINNENLANDSE AANDELEN 162.00 162.Q0 47.00e 50.70 207.00 50.90 1100,00 4070.00b 4070.00b 108.50 109.01 295.00 300,00b BELEGGINGS INSTITUTEN 157 00» 157.00 GOUD EN ZILVER Goud fljnmetaal 34750-35450. ulver fonmc<aal BUITENLANDS GELD Dull»* Mark UMi 21 50 24.50 Oo»l*nr vhilhnc IPQ< GrleVvr dr7rhm/( 140. Klnve mark HM. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag enigszins uit het lood geslagen door dc hernieuwde op waartse druk op de renteontwik keling. maar dit gold eigenlijk al leen voor de aar.cit lenrnarkt Merkwaardigerwijze werd de ont wikkeling aan het rentefront op de obligaticmarkt voor kennisge ving aangenomen, want hier ble ven de meeste noteringen onver anderd Ook de hypotheekban ken trokken zich van de ontwik kelingen weinig aan. want hier kwamen hogere koersen uit de bus. Zo klom WUH 1.50 tot 100. op welke koers echter verkoopor ders loskwamen en daarna zakte de notenng terug tot 99 FGH steeg 1.50 tot r 50 en deze koers kon makelijk worden be houden. Ook uit de verzekenngs- hoek kwamen een paar gunstige signalen. Enma werd een gulden duurder op 130 tri Amev 80 cent op f 86.80 Van de internationals was KLM flauw met een verlies van f 3.30 op t 98,70 Ak/o was 50 cent in reactie op I 25.20. Unilever 80 cent op 143.70

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15