EN JUNK WN13 Stakingsparool in Polen Ook Bonn in ban van de bezuinigingen Beiroetstad zonder auto's en licht Defensie belangrijker dan sociale zekerheid Bosbranden verwoesten groot deel Portugal Ondanks compromis over vleesrantsoen Navo-chef: WOENSDAG 29 JULI 1981 BUITENLAND PAGINA 13 (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET (GPD) - De kanonnen in Libanon zwijgen op dit mo ment, maar het veelgeplaagde land wordt nu geconfronteerd met ernstige tekorten aan brand stof en elektriciteit, een situatie die alle publieke diensten en het gehele economische leven dreigt lam te leggen De moeilijkheden, de ernstigste op deze schaal sinds de burgeroor log van '75-'76, zijn het directe gevolg van de hevige Israëlische luchtbombardementen de afge lopen twee weken (voor het hui dige staakt-het-vuren vrijdag jl. van kracht werd) op Libanons in frastructuur, met name in het zuiden van het land. Hier werden door Israëlische aanvallen 10 bruggen vernietigd, wegen ern stig beschadigd en het meest rampzalige: de Zahrani-olieraffi- naderij bij Sidon werd buiten Verder dreigt zij met een algemene waarschuwingsstaking van vier uur voor vandaag als de regering haar besluit ter vermindering van het vleesrantsoen niet in- trfekt. Het afdelingsbestuur in Czestocho- wa liet maandag in een commu niqué weten geen overleg vooraf te hebben gepleegd met de lan delijke leiding van de bond. Het zei tot zijn besluit te zijn geko men na druk van de achterban. Het wil daarmee protesteren te gen de slechte voedselvoorzie ning in het district en tegen het besluit van de regering in War schau om vanaf 1 augustus het vleesrantsoen te beperken van 3,7 tot drie kg per persoon per maand. "De levens- en werkom standigheden hebben de grens van de menselijke weerstand be reikt", aldus het bestuur dat naast het stakingsparool een al gemene waarschuwingsstaking van vier uur op het programma heeft staan. De mogelijkheid van een algemene staking is ook aan wezig als Warschau nul op rekest geeft Dringend Het niet mis te verstane dreige ment uit Czestochowa maakt volgens waarnemrs een akkoord tussen Solidariteit en de regering hoogst dringend met het risico van een explosie van volkswoe de als er geen bevredigende rege ling voor het vleesrantsoen wordt gevonden. Van regerings zijde is maandag na lange en moeizame onderhandelingen een aanbod gedaan dat tot een compromis moet leiden. De mi nister van binnenlandse handel, Zygmunt Lakomiec, stelde na melijk voor dat de beperking voor het vleesrantsoen voorlopig alleen voor augustus geldt. De regering zal zich verder tot 15 au gustus erover beraden of het hui dige vleesrantsoen van 3,7 kg weer in september van kracht kan worden. De leider van de onderhandelings delegatie van Solidariteit, Stanis- law Rusinek, zei verder dat mi nister Lakomiec het kabinet zal vragen de "schade" na augustus in te halen en de vleesvoorzie ning op een hoger peil te bren gen. Overigens hebben werkne mers in zware beroepen in au gustus recht op een ruimer vlees- rantsoen van vier kg. Het is nu aan de nationale coördi natiecommissie van Solidariteit (KKP) om het regeringsvoorstel te beoordelen. De KKP dreigde het afgelopen weekeinde in een resolutie met een staking als de regering haar maatregel niet te rug zou draaien. Waarnemers wijzen erop dat de KKP, het hoogste orgaan binnen de vak bond, zeker rekening zal moeten houden met haar achterban en in het algemeen met de bevolking die het zat is en zonder meer in- Likeurkoning vrij MAC ER AT A (AP) - De ontvoer ders van de "Sambuca-koning" Marcello Molinari hebben hem gisteren vrijgelaten nadat zijn fa milie enkele dagen eerder een hoog losgeld had betaald. De 54-jarige likeurfabrikant is 72 dagen door zijn ontvoerders vastgehouden. werking gesteld. Zahrani voor ziet Libanon voor 60 procent in energiebehoefte. Libanons tweede olieraffinaderij, die bij Tripoli in het Noorden en derhalve niet door Israëls oor logsmachine aangetast, werkt op volle toeren, maar kan de vraag niet aan. Bovendien worden tankauto's die de benzine van Tripoli naar Beiroet moeten ver voeren onderweg om de ha verklap „gekidnapt" door rivali serende christen-rechtse mili ties, die de brandstof dan voor goed geld op de zwarte markt verkopen. Gevolg is dat autobenzine uiterst schaars is geworden in Libanon. De mensen moeten soms 6 uur in de zinderende hitte in de rij staan bij een pompstation, en dat werkt natuurlijk de nodige irrita tie in de hand. Nu is men in dit land snel geneigd naar de wa pens te grijpen, en de eerste do den zijn dan ook al gevallen bij trekking van de beperking van het vleesrantsoen eist. De maandag via de televisie uitge zonden verklaring van minister Wojtecki van landbouw voor spelde echter weinig goeds wat de voorstellen aangaat. Gezien de rampzalige omvang van de vleesproduktie "kunnen we het ons niet veroorloven de huidige rantsoenen op peil te houden" en pas in het laatste kwartaal zal er een zij het lichte verbetering op treden, zo verklaarde hij. De Poolse bevolking heeft weinig oor voor deze waarschuwende woorden en gezien de reacties is algemeen de vrees gegroeid dat Polen voor de rand van een crisis staat. Franse krant noemt naam Giscarcl bij moordzaak PARIJS (DPA) - Het Franse weekblad "Le Canard En- chaine", dat bekend is om onthullingen over vooraan staande politici, zegt een nieuw schandaal achterhaald te hebben uit de tijd dat Valé- ry Giscard d'Estaing nog pre sident van het land was. In het jongste nummer brengt de Canard de geheime politie van het land in verband met een raadselachtige, nog niet opgeloste moord in oktober 1979. Het slachtoffer was een Franse kunstenaar, die een relatie gehad zou hebben met de vrouw van het staatshoofd van de Afrikaanse staat Ga bon. President Omar Bongo arriveert vandaag in Parijs. Het blad publiceert uittreksels uit een geheime brief, die moet bewijzen dat leden van de Franse geheime politie op dracht hadden de rivaal van Bongo, de kunstenaar Robert Luong, op "bevel van hoger hand" op zijn minst in de ga ten te houden. Ook volgens de krant "Le Monde" heeft de Franse poltie bij herhaling hand- en spandiensten ver leend aan het staatshoofd van Gabon. In 1975 reisde Luong naar de Gabonese hoofdstad Libre ville, om het presidentiële pa leis te verfraaien. Toen moet zijn verhouding met me vrouw Bongo begonnen zijn. In januari 1979 wees Bongo hem het land uit en liet hij hem in zijn privé-vlicgtuig naar Frankrijk brengen. Luong stond van toen af on der voortdurende bewaking, van Gabonese en Franse agenten. Vijf dagen na zijn onvrijwillige terugkeer naar Frankrijk zou Luong er nogmaals in ge slaagd zijn, in Parijs een ont moeting te hebben met Ma rie-Josephine Bongo. Zij bracht met haar man een staatsbezoek aan Giscard. In oktober 1979 werd Luong door onbekenden doodge schoten. het simpele benzinehalen om de hoek. Door de benzineschaarstc rijden deze dagen verdacht weinig au to's in Beiroet rond. Het open baar vervoer, de zgn. service-ta xi's, goedkope taxi's die een vas te route rijden en waar iedereen kan in- en uitstappen waar hij wil, heeft zijn prijzen kort gele den verdrievoudigd. Een nog groter probleem vormt de schaarste aan zware brandstof (dieselolie e.d.) voor de elektri sche centrales. Het Libanese elektriciteitsbedrijf (Electricit du Liban-EDL) heeft nu een strak regionaal rantsoeneringsrooster ingesteld, wat inhoudt dat be paalde wijken, dorpen en land streken bij toerbeurt stroom krij gen. De rest van het land zit dan zonder elektriciteit. Het EDL heeft gewaarschuwd dat de rant soenering nu nog bij toerbeurt 7 uur per etmaal uitgebreid zal worden tot niet minder dan drie DEN HAAG (ANP) - Generaal Bernard W. Rogers, geallieerd opperbevelhebber voor Europa, vindt dat de Europese Navo- bondgenoten bereid zouden moeten zijn aanzienlijk minder geld uit te geven aan nationale behoeften als sociale voorzienin gen. Het daardoor vrijkomende geld zou besteed moeten worden aan een doeltreffender verdediging van het vrije Westen tegenover het Oostblok. Om die betere ver dediging te bereiken, zo meent Rogers, is een jaarlijkse stijging van de defensieuitgaven van mi nimaal vier procent per land noodzakelijk, een percentage dat zou moeten oplopen tot 4.5 als ook de maatregelen na de Russi sche inval in Afghanistan erin zouden worden verwerkt. De geallieerde opperbevelhebber zegt dit in een door hemzelf ge schreven artikel in de tweemaan delijks verschijnende 'Navo kro- Arrestaties extremisten in Frankfurt KARLSRUHE (UPI) - De West- duitse politie heeft gisteren bij intensieve huiszoekingsacties in Frankfurt en omgeving een aan tal leden gearresteerd van de ex treem linkse stadsguerrillabewe- ging "het zwarte blok", zo heeft de federale openbare aanklager Kurt Rebmann bekendgemaakt. Hij maakte ook de arrestatie be kend van vier leden van de ex treem rechtse "Germaanse aktie- grocp", die verantwoordelijk wordt gesteld voor bomaansla gen op immigranten. stroomloze dagen per weck. in dien niet snel een oplossing ge vonden wordt voor het grote te kort aan brandstof voor de elek trische centrales. Op dit moment heeft de gemiddel de Libanees urenlang geen stroom meer. moet zich met het mes scheren, zijn vrouw moet met de hand de was doen en de airconditioner - geen overbodige luxe bij hoogzomertemperaturen van 35 graden celcius en een vochtighcidsgchalte van bijna 90 procent - geeft geen zuchtje koel te. Beiroet is op de eerste plaats een fiatstad. en als je dan op de 10e verdieping woont, mis je de lift wel en ook je drinkwater, dat normaliter elektrisch omhoog gepompt wordt. Kaarsen en „bonbons a gaz" (kam- peergasverlichting) zijn inmid dels uitverkocht. Meer kapitaal krachtige Libanezen kunnen zich een mini-generator permit teren - uit Hong Kong geimpor- niek'. Volgens Rogers staat de Navo in de jaren tachtig voor en kele van de zwaarste uitdagingen in haar bestaan. Ernstig ongerust maakt hij zich over de mogelijk heden van deze organisatie om zich aan te passen aan de nieuwe strategische situatie die is ont staan door onder meer de inval van de Sowjet-Unie in Afghanis tan. Hierdoor zijn de Russen in staat een regio te bedreigen die vanwege de natuurlijke rijkdom men onmisbaar is voor het Wes ten. Bovendien heeft de Sowjet- Unie hiermee aangetoond bereid Dissident Battek veroordeeld tot IV2 jaar WENEN (AP) - De prominente Tsjechoslowaakse activist voor mensenrechten. Rudolf Battek (60). is gisteren door een recht bank in Praag veroordeeld tot een gevangenisstraf van zevene neen half jaar, zo is door de Oos tenrijkse radio gemeld. Battek zou zich hebben schuldig ge maakt aan wat werd omschreven als ondermijnende activiteiten Battek, die enige tijd parlements lid is geweest tijdens de korte pe riode van liberalisatie in Tstecho- slowakije (de zogenaamde Praagse lente), had al 13 maan den in voorarrest doorgebracht toen maandag het proces tegen hem begon. Westerse journalis ten en vertegenwoordigers van Amnesty International waren niet in de gelegenheid gesteld bij het proces aanwezig te zijn teerde pruttel toestelletjes; de Li banese importeur is ondertussen schatrijk geworden - die met een benzinemotortje genoeg elektri citeit produceren voor een huis of appartement. Men prefereert dan niet de auto te nemen en de benzine te sparen voor de gene rator. Gevolg is dat horen en zien je nu vergaat in Beiroet, niet door het eeuwige getoeter van het verkeer, maar door het ge raas van honderden mini-genera- j toren op de balkons van de fiats. Indien het huidige staakt-het-vu ren in Libanon standhoudt (en dat is nog zeer de vraag), ver wacht men over circa twee we ken enige verbetering in de be narde situatie. Tegen die tijd moeten de nood reparaties aan de Zahrani-raffinaderij zijn vol tooid. Vooralsnog betalen de Li banezen met bijzonder veel on gemakken een extra hoge prijs voor de Israëlisch-Palestijnse confrontatie. te zijn haar strijdkrachten ook buiten Europa in te zetten Rogers zegt zijn ongerustheid te baseren op de voortdurende rela tieve achteruitgang van de mili taire middelen van de Navo ten opzichte van die van het War- schau-pact en het wegebbend elan van de Europes bondgeno ten om de urgentie van de huidi ge situatie het hoofd te willen bieden. Volgens de geallieerde opperbevelhebber is het daarom van het allergrootste belang dat deze bondgenoten het publiek doordringen van de ernst van de situatie. "Zij moeten inzien dat, willen inspanningen ten behoeve van de veiligheid doeltreffend zijn. hiervoor aanzienlijke hoe veelheden middelen nodig zul len zijn die anders zouden kun nen worden besteed aan andere nationale behoeften, zoals socia le voorzieningen", aldus Rogers. Volgens hem moeten de ver schillende volken van de Euro pese bondgenoten ook goed be grijpen dat als de veiligheidsve- reisten niet worden gehaald, de sociale en politieke voordelen van onze democratieën wel eens hun langste tijd gekend kunnen hebben. LISSABON (Reuter) - In het dicht beboste noorden en centrum van Portugal zijn gisteren met hef- schroefvliegtuigen hele dorpen ontruimd wegens de hevigste bosbranden van deze eeuw. ont staan door droogte en bijzonder Grote naald- en eucalyptuswouden en veel afgelegen dorpen zijn verbrand. Hoeveel is nog niet te zeggen omdat veel telefoonlijnen zijn geknapt. De minister van binnenlandse za ken zei dat "Heel Portugal .n vlammen staat". De regering hee ft Spanje gevra&gd te helpen met zijn betere en grote luchtmacht. De Portugese televisie schat dat minstens 15.000 hectare bos zijn verbrand Eén van de oudste en waardevolste bossen van Euro pa, rond Bucvco bij Coimbra, wordt eveneens door het vuur De Bondsrepubliek Duitsland wordt tegenwoordig beheerst door één politiek thema: de begroting voor 1982. Daarbij gaat het erom hoe en waar be zuinigd kan worden, wat be zuinigd moet worden. Het gaat om een bedrag van circa 20 miljard mark. Al wekenlang prediken bonds kanselier Schmidt en zijn mi nisters van financiën en eco nomie via alle publiciteitsme dia een genadeloze sober heid. De toekomstproblemen kunnen alleen maar door be sparingen worden opgelost; allen moeten offers brengen, iedereen moet de buikriem aanhalen. Een paar dagen geleden, mid den in de zomerpauze. is een reeks bijeenkomsten begon nen die het begin inluidden van een als 'dramatisch' aan gekondigde bezuinigings operatie. De fracties van de regeringspartijen SPD en FDP hebben inmiddels al af zonderlijk vergaderd en pro beren nu onder elkaar over eenstemming te bereiken. Begrotingsexperts en 'spaar- commissanssen' van beide partijen hebben gesproken met de minister-presidenten van de door SPD en FDP ge regeerde deelstaten en met de vakbonden. Ministers lo pen opgewonden van hun ad viseurs naar elkaar. Iedereen, van wie wordt vermoed dat hij ook maar 'iets' deed, wordt belegerd door journa listen. Er vallen uitdrukkingen als: „Het wordt verschrikkelijk", ,,Er zullen opstanden uitbre ken", „Huilen en met de tan den klapperen". ..Bloed, zweet en tranen". Menigeen voorspelt dat het voortbe staan van de huidige sociaal- liberale bondsregering staat of valt met het feit of SPD en FDP het eens kunnen wor den over het bezuinigings- programma. Intussen heb ben de coalitiepartijen echter verzekerd dat het bij de be- grotingsonderhandelingcn, waarvan het resultaat vrijdag door de bondskanselier be kend wordt gemaakt, niet gaat om „zün of niet zijn". Woordvoerders van zowel SPD als FDP doen alle moei te gedempt vertrouwen te verspreiden. Tijdens de verkiezingscampag ne voor de bondsdagverkie zingen van oktober 1980 oe fende de CDU-CSU-opposi- tie, en met name kandidaat kanselier Franz Jozef Strauss, heftige kritiek op de financieel-economische poli tiek van de regering uit. Vooral de zeer hoge staats schuld werd voortdurend ge noemd. Politici van SPD en FDP reageerden daar des tijds bezwerend op; die schuld was weliswaar niet laag en daar zal ook wel wat gecorrigeerd moeten worden, maar er was geen enkele re den om van een 'bankroet' of 'geldzuivering' te spreken. Van dit laatste is ook nu in de verste verte nog geen sprake, wat ook de bepaald niet zeer regeringsgezinde 'raad van economische experts' (de vijf wijzen) onlangs bevestigde Dat de sociaal-liberale coali tie een jaar geleden echter te optimistisch was over de eco nomische toekomst, lijkt daarentegen onomstotelijk vast te staan. In de openb?rc kassen in West- Duitsland ontbreekt nu 80 miljard nia:k. Volgens de vijf hooggeleerde economische raadgevers moet dat tekort in 1985 door drastische bezuini gingsmaatregelen tot de helft zijn teruggebracht. De mees te politici en vertegenwoordi gers van belangengroeperin gen - waaronder ook de vak bond TGD - zijn het erover eens dat er inderdaad bezui nigd moet worden. In een tijd bedreigd. Duizenden inwoners be ti Uden hkr de branden, ge holpen door militairen Alleen al maandag zjjn als gevolg van de bosbranden vijf mensen, onder wie dne kinderen, om het leven gekomen. Gistermiddag was de brandweer een enorme brand meester die in 48 uur duizenden hectare bos heeft verwoest in de omj 1 van Bunco. Enige tfyd bt 1 R hi t vuur een nationaal park en een kasteel bedreigd die beroemd zijn geworden door de veldsla gen tussen Wellington en Junot in de Napoleontische tijd. De omgeving van Lissabon, die weliswaar minder dichtbebost is, is echter ook niet gespaard Branden kwamen achtereenvol gens voor in de buurt van Sintra, ten westen van Lissabon, en waarin sprake is van een ne gatieve economische groei kan de staat het zich niet per mitteren het stijgingsauto matisme van haar uitgaven te handhaven. Dan moet er na melijk over niet al te lange tijd meer aan rente en aflos sing op geleend geld worden betaald dan er aan krediet kan worden opgenomen. Het grote probleem is uiteraard waar geschrapt moet worden. In het verleden zijn de sociale voorzieningen buitengewoon sterk gestegen van 1960 tot 1980 zevenvoudig: van 63 tot 449 miljard mark. Het bruto nationaal produkt, dus datge ne dat de maatschappij pro duceert. steeg echter slechts met de factor vijf van 302 tot 1494 miljard mark. Anders uitgedrukt: twintig jaar gele den maakten de sociale voor zieningen 20 procent van het volksinkomen uit, nu is dat al 30 procent. Die expansieve groei, zo wordt beweerd, moet worden gestopt. Maa*- vrijwel niemand wil daarover concrete uitspraken doen En zo gaat het overal. Besparen is in de alledaagse politiek kennelijk hard. bijna uit- zichtsloos werk. Iedereen is in principe wel bereid - maar eerst moet de ander maar in leveren Nu al stapelen de protesten en dreigingen zich in West- Duitsland op De bond van ambtenaren heefi verklaard een klacht in te dienen bij het Bundesverfassungsgencht als de staatsdienaren 'een bij zonder offer' moeten bren gen. De boeren beweren dat zij al meer dan genoeg heb ben moeten prijsgeven. De stad Berlijn, die grote subsi dies van de Bondsrepubliek krijgt, waarschuwt voor de fatale gevolgen van een toe- draaien van de geldkra in Het leger bedient zich van soortgelijke argumenten. Tussen de beide regeringspar tijen SPD en FDP bestaan eveneens verschillen van me ning als het om het schrap pen van staatsuitgaven of het verhogen van staatsinkom sten gaat. Dit laatste willen de liberalen eigenlijk hele maal niet en zij wensen ook geen extra offers van bepaal de groepen burgers. De so ciaal-democraten vinden daarentegen dat mensen met hoge inkomens best een aan vullend bedrag aan belasting kunnen betalen Vaststaat dat zogenaamde schoonheidsoperaties zoals het terugdringen van mis bruik en oneigenlijk gebruik van overheidsvoorzieningen - bij lange na niet voldoende zijn om de financiën van de Bondsrepubliek weer in orde te brengen Daarvoor is een grote krachtsinspanning ver eist, de grootste sinds het be gin van de regeringstijd van bondskanselier Helmuth Schmidt. In de bondskanse- ïanj is men bet enn er - en het lukt 01 het lukt mot Een onbevredigend compromis zou een nederlaag betekenen, die op de iets langere duur zou kunnen leiden tot het uit eenvallen van de regerings coalitie. HANS AMESZ langs de kust van Capanca ten zuiden van de hoofdstad aan de ander kant van de rivier de Taag. waarbij zaterdag een moment in stallaties van de Navo gevaar lie pen Gisterochtend streden brandweerlieden tegen een brand die in enkele uren tijd 180 hectare naald- en pijnboomwou den bij Santarcm. 100 kilometer ten noorden van Lissabon, heeft verwoest. De droogte die sinds het begin van het jaar Portugal heefi getroffen, verklaart voor een deel de bran den. die elk jaar in deze tijd voor komen. Maar de gelijktijdigheid van de brandhaarden doet de po litie vermoeden dat er opzet in het spel is. Een van brandstich ting vi rdachte man is maandag in het noorden van het land aan gehouden. ADVERTENTIE 13 en aan de heroïne. Een reportage over jonge verslaafden. Dan het vervolg van Nieuwe Revu's sex-enquête: sexuele gevoelens bij kinderen onder de 10. Voorts een interview met Ton Harmsen, ordelievende Ajax-voorzitter. En ook nog de bloei van oude Ferrari's en de ondergang van de Nederlandse beek WARSCHAU (AFP) - Het ziet er sterk naar uit dat Polen opnieuw wordt geconfronteerd met een dreiging van ernstige sociale onrust. In ver band met de grote schaarste in het land heeft de afdeling van de vrije vakbond Solidariteit in Czestochowa voor het Zuidpoolse district sinds gisteren het stakingsparool uitgeroepen. LONDEN - De meest vreemdsoortige hoofddeksels zijn gefabriceerd om het huwelijk van de Britse kroonprins Charles en Lady Diana luister bij te zetten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13