Philips-concern blijft nog in de gevarenzone Basketbalteam ldopt Egypte opUniversiade Nederlanders heersen in titelstrijd zeilen WOENSDAG 29 JULI 1981 Gaan bij Philips werkelijk de lampjes één voor één uit zoals een vakbondsman dat ooit zei te vrezen? De Philips-leiding denkt van niet, als tenminste, om in dezelfde beeldspraak te blijven, op tijd de kapotte lampen worden verwisseld dan wel wor den weggegooid. Philips saneert en reorganiseert, en wel op grote schaal. De multinational uit Eindhoven heeft het mes gezet in verschillende bedrijfsonderdelen. Het concern is met de grote reorganisaties laat - volgens som migen te laat - gekomen. Andere bedrijven waren er al onder druk van economische omstandighe den, eerder mee begonnen. De raad van bestuur van Philips heeft inmiddels laten weten dat de herstructurering van het bedrijf in een versneld tempo z'n beslag moet krijgen. EINDHOVEN - Reorganiseren kost arbeidsplaatsen. Bij een grote onderneming als Philips veel arbeidsplaatsen. Gedwongen ont slagen zijn tot nu toe niet nodig geweest. Of Philips dat nog lang kan volhouden is maar de vraag. Hoeveel arbeidsplaatsen er inmiddels zijn verdwenen of op de nominatie staan om te ver dwijnen als gevolg van de nu bekende plannen, is niet te zeggen. Zelfs een woordvoerder van Philips komt daar niet ui^, omdat een groot deel van de reorganisaties door elkaar heen loopt en elkaar overlapt. Al evenmin is bekend hoeveel werknemers van Philips tot nu toe te maken hebben gehad met een reorganisatie. i enquête van de federatie hoger Philips-Personeel bleek dat bijna éénderde van de leden in de jaren '78 en '79 al betrok ken was bij een reorganisatie. Let wel, dat was voordat Philips de eerste grote reorganisatie officieel bekendmaakte. Dat het verlies aan arbeidsplaatsen in de duizenden loopt blijkt wel uit de volgende, onvoledige, opsomming. Bij de hoofdindus- triegroep Elcoma verdwijnen een kleine drieduizend arbeids plaatsen. Bij glas en de beeldbuizenfabriek ruim duizend. De aandeelhoudersverqaderinq van Philips: veel Bij medical systems vijfhon derd. Bij een toeleveringsfa briekje in Eindhoven nog eens 150. Het einde van de reorganisaties lijkt voorals nog niet in zicht. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook alle overige bedrijfson derdelen onder het mes moe ten. Philips is de reorganisa ties alleen daar begonnen waar de pijn het hevigst was. Bulldozer Philips stelt orde op zaken. Op alle terreinen. Critici zeggen dat de onderneming zich daarbij gedraagt als een bull dozer die niets en niemand ontziend doorrijdt. Anderen vergoeilijken dit en zeggen dat de onderneming geen keus heeft. "Het is slikken of stikken", menen zii. De eerste reorganisatieplannen van Philips werden in de tweede helft van de jaren ze ventig voorbereid. In 1978 gooide de toenmalige indus triebond NVV de knuppel in het hoenderhok. In het blad Wik werd een geheim rapport van Philips onthuld waarin gewag werd gemaakt van het verlies van 20.000 arbeids plaatsen in de komende tien jaar. Het bestaan van het rap port "social forcast'' werd door Philips niet ontkend. "Maar het is zeker geen be leidsdocument", aldus een inderhaast uitgegeven ver klaring, waarin ook nog werd gesteld dat "op basis van dit document thans geen beslis singen zullen worden geno- Philips achtte het ogenblik nog niet rijp om met grootscheep se plannen te kómen, dit on danks de steeds sterker wor dende geruchtenstroom over ophanden zijnde reorganisa ties. Het duurde nog ruim één jaar voordat Philips dé eerste plannen presenteerde. Ondertussen ging het onverdroten verder met het afbouwen van de werkgele genheid. Al jarenlang werd het natuurlijk verloop slechts gedeeltelijk aangevuld. Daar door verminderde het aantal Philips-werknemers jaarlijks met enkele duizenden. Dat gebeurde zonder ophef, zon der overleg met de bonden en dus ook zonder problemen. Somnpigen noemden Philips "de stille saneerder". Het personeelsbestand van de grootste particuliere werkge ver van Nederland bedroeg eind 1970 nog 97.500 werkne mers. Op 31 december 1980 stonden er nog mar 79.000 mensen op de loonlijst van Philips. Een verlies van 18.000 arbeidsplaatsen in tien jaar tijd. Verliezen In een aantal sectoren leed Phi lips ondertussen gigantische verliezen. Er moest gereorga niseerd worden, zo besloot de raad van bestuur. Het niet aanvullen van het natuurlijk verloop was niet meer vol doende. Hoelang Philips met de voorbereiding van die plannen is bezig geweest, is nooit bekendgemaakt. De veronderstelling dat men ten tijde van de onthulling van het rapport social forcast al een heel eind op weg was, is op zijn minst gerechtvaar digd. De Philips-leiding besloot de zaak volkomen anders aan te pakken. Dat moest ook wel, want er lagen immers afge ronde plannen klaar. De vak beweging en de onderne mingsraden konden niet zon der meer gepasseerd worden. Er zijn ongetwijfeld nog meer beweegredenen geweest om de eerste reorganisatie, die van de hoofdundustriegroe- pen glas en Elcoma, groots naar buiten te brengen. Wel ke dat zijn geweest is echter nooit onthuld. Waarschijnlijk omdat de reacties op dié pre sentatie zo goed als zeker heel anders hebben uitge pakt dan de Philips-top ver wachtte. Op 17 januari 1980 maakte ir. M. Kuilman, lid van de raad van bestuur van Philips, op een drukbezochte persconfe rentie in het Philips Ontspan- nings Centrum in Eindho ven, bekend dat die eerste reorganisatie het verlies van 1.500 arbeidsplaatsen zou be tekenen. En. wat nog harder aankwam, Philips sloot ge dwongen ontslagen niet uit. Maatregelen zijn nodig om dat het verschil tussen de stij ging van de omzet in volume en die van de arbeidsproduk- tiviteit almaar toeneemt, zo betoogde Kuilman. Bij latere reorganisaties zou deze ge vleugelde uitdrukking, waar mee eigenlijk bedoeld wordt te zeggen dat met steeds min der mensen steeds meer ge maakt kan worden, almaar wordt herhaald. Ingrijpend Kuilman kondigde toen al aan dat "er niet te ontkomen zal zijn aan verdere herstructure ring van activiteiten in Ne derland en aan ingrijpende reorganisaties in een aantal vestigingsplaatsen, wil de on derneming niet in een situa tie komen die voor het hele bedrijf ernstiger is dan het complex van maatregelen dat nu door de leiding noodzake lijk wordt geacht". En Kuil man wist op dat moment na tuurlijk al wat er nog meer op stapel stond. Verdere reorga nisaties en saneringen bij El coma, aanpassingen bij vi deo, medical systems, data systems, de stafafdelingen, het einde lijkt nog niet in zicht. De persconferentie was nog niet voorbij of de kritiek barstte los. In de eerste plaats natuurlijk van de vakbewe ging. Daarnaast leek het wel of vrijwel iedereen zich met de Philips-plannen bemoei de. De lokale en provinciale overheden deden hun duit in het zakje. De kwestie-Phihps werd zelfs tot in de minister raad besproken. Er werden in tal van bestuurscolleges vra gen gesteld. Het mocht alle maal niet baten. Philips zette de plannen gewoon door. De onderneming was ondertus sen wel wijzer geworden van al die kritiek. De volgende reorganisaties werden nim mer meer op soortgelijke wij ze aangekondigd. De vakbeweging heeft eigen lijk nooit iets wezenlijks kun nen veranderen aan de reor ganisatieplannen die Philips tot nu toe heeft gepresen teerd. Na de aankondiging van de eerste grote reorgani satie bij de hoofdindustrie- groepen glas en Elcoma leek het er even op dat de bonden een gezamenlijke vuist kon den maken. Philips-werkne mers toonden een voor dit bedrijf ongewone strijdlust. Zelfs de "eigen" ambtenaren bond. de federatie van hoger Philips-Personeel, wilde toen het om de uitwerking van een sociaal plan ging, actie voe- Morele klap Op een zonnige vrijdagmiddag in, februari vorig jaar bracht de industriebond FNV Phi lips een grote morele klap toé. Enkele districtsbestuur ders bezetten samen met een dertigtal kaderleden de licht toren in het hart van de Eind- hovense binnenstad. Die to ren wordt algemeen be schouwd als het Philips-sym- bool bij uitstek. De bezetters zagen kans de vrijwel altijd overcffïcient werkende Phi- lips-bewakingsdienst om de tuin te leiden. In enkele mi nuten tijd waren de bovenste verdiepingen en het dak be zet en gebarricadeerd. Een metershoog spandoek met daarop alleen maar het woord "bezet" en verschil lende FNV-vlaggen waren tot ver in de omtrek te zien. Voor de raad van bestuur moet de actie zijn overgekomen als een stoot onder de gordel. De bezetting duurde tot en met de volgende dag. Die zater dagmiddag trokken duizend demonstranten door de bin nenstad van Eindhoven. Vol gens sommigen niet veel. maar in ieder geval verhieven aanzienlijk meer mensen hun stem tegen het beleid van Philips dan in voorbije dagen ooit in het openbaar was voorgekomen. Urenlange onderhandelingen, eerst over de reorganisatie plannen en later over de so ciale begeleidingsplannen, de demonstratie, de bezetting van de lichttoren, de werkon derbrekingen m de verschil lende vestigingen, de weige ring van een FN V-bestuurder om bij Philips een broodje mee te eten: het leidde vrij wel nergens toe. Een onder zoek dat de Unie BLHP op ei gen kosten - ongeveer een halve ton - liet verrichten door drie hoogleraren ver mocht al evenmin verande ring in de Philips-plannen brengen. En dat terwijl die hooggeleerde heren tot de slotsom kwamen dat Philips er goed aan zou doen nog drastischer te reorganiseren Misschien ging de Philips- top niet op hun suggestie in, omdat dezelfde hoogleraren de moeilijkheden weten aan een falend beleid van de di rectie. Tot diezelfde slotsom kwamen, althans voor wat betreft de kleurentelevisie sector, ook een aantal weten schappers van het sociaal in stituut in Utrecht, dat een on derzoek verrichtte in samen werking met de industrie bond FNV In juli van het vorige jaar liet Philips de bonden en de be trokken ondernemingsraden weten dat de reorganisatie zou worden uitgevoerd vol gens het oorspronkelijke plan. In een verklaring stelde Philips dat de onderneming de voorkeur zou hebben ge geven aan elk alternatief dat minder duur. technisch min der gecompliceerd en minder ingrijpend zou zijn geweest Een dergelijk alternatief plan was er echter niet, aldus Phi lips. Winstpunt De bonden scoorden op het so ciale vlak eén duidelijk winstpunt. Philips gaf te elf der ure de garantie dat ge dwongen ontslagen zouden worden voorkomen, "onver hoopte belangrijke verande ringen van omstandigheden buiten deze reorganisatie zelf gelegen daargelaten". Op nieuw een formulering die la ter bij volgende reorganisa ties steeds zou terugkeren, zü hel soms in een iets andere vorm. Uit het verdere overleg tussen Philips en de werkne mersorganisaties vloeiden sociale begeleidingsplannen voort, waarin beide partijen zich konden vinden Al was dat lang niet altijd van harte. Begin dit jaar veranderde de opstelling van de industrie bond FNV ineens. Bestuur der Guus Fonteijn weigerde commentaar te geven op een aangekondigde i gamsatie bij Elcoma. Er zou sprake zijn van een verander de aanpak bij deze bond. "Ons beleid heeft in het verleden niet die invloed ge had op het behoud van ar beidsplaatsen die wij hadden gewild. We zullen vanaf nu niet langer optreden als on heilsprofeet. De industrie bond FNV stelt zich vanaf nu afstandelijker op. Wij passen almaar te blijven schreeuwen dat het zo slecht gaat bij Philips", aldus Fon teijn. Hij bekende ook wat er die omslag ten grondslag lag. "Wij hebben gemerkt dat er onder de werknemers een geringe bereidheid bestaat om actie te voeren als het er om gaat alternatieven door te drukken voor aangekondig de reorganisaties. Die bereid heid is er in bepaalde be drijfsonderdelen wel als het nodig is voor de sociale plan- af te dwingen". Bij dit al les speelde, ook dat gaf Fon teijn toe. de geringe organisa tiegraad bij Philips el-n rol. Daar komt nog bij dat menig werknemer bij zichzelf moet zijn gaan denken "vandaag m'n collega, morgen schien ik". Wat de gevolgen van een dergelijke gedach- tengang zijn laat zich raden. De Philips-reorganisaties heb ben uiteindelijk zelfs geleid tot onderling geharrewar bin- de gelederen van de in dustriebond FNV. In mei presenteerde de bedrijfsle- dengroep bij de hoofdindus- triegroep glas een rapport waarin onomwonden werd gesteld dat "de bond bij de onderhandelingen met Phi lips onderling verdeeld, slecht voorbereid en angstig is geweest". Kritiek die er niet om loog. Aalko van der Veen, eerste onderhandelaar voor de FNV bij Philips, n ft- geerde woedend. Hij noemde het rapport rancuneus en ge baseerd op verkeerde feiten. 'We beraden ons al enige tijd over een andere benaderings wijze van Philips. Dit rapport levert aan die interne discus sie zeker geen positieve bij drage", aldus een verbolgen Van der Veen. "Aanpassing" Ondertussen gaan de reorgani saties bij Philips door. Ze worden alleen niet meer aan gekondigd zoals dat gebeur de in januari 1980 Philips vermijdt ook zoveel mogelijk het woord reorganisatie De onderneming «pre« kt in een aantal gevallen liever van aanpassingen en maatregelen ter gezondmaking van het be treffende bedrjfsonderdeel. Philips is nog lang niet uit de problemen Voor het hoger personeel dat het bedrijf vrij willig wil verlaten is een apart bureautje in het leven geroepen dat hulp moet bie den bij het «ogJtw naar aan nieuwe baan. Vrijwel ïeder- eeen is het erover eens dat de top van het bedrijf alles in het werk zal stellen om de be leidslijn. die inmiddels is uit gestippeld om te overleven, ook werkelijk uit te voeren. Voor de werknemersorgani saties zal er wel niet veel meer overblijven dat het min of meer vriendelijk vragen om een zo goed mogelijk so ciaal plan. De onderscheide ne vakbondsbestuurders zijn het er ongetwijfeld niet mee eens, maar de harde feiten van de afgelopen anderhalf jaar wijzen anders uit. Gedwongen ontslagen zijn bij Philips nog niet aan de orde geweest De onderneming heeft e( hter up geen enki N wijze de garantie gegeven dat daarin niet op korte termijn verandering komt Dat de Philips leiding als haar dat nodig lijkt ook van de moge lijkhcid tot collectief ontslag gebruik zal maken, ligt voor de hand. De vraag is alleen op welke wijze het concern een dergelijke beslissing wereld kundig denkt te maken BOEKAREST (ANP) - De Neder landse deelnemers aan de Uni- versiade moeten zich tevreden stellen met bescheiden klasse ringen. Het basketbalteam zal niet hoger kunnen eindigen dan de negende plaats. Nederland en Egypte besloten er in hun krachtmeting stevig tegen aan te gaan. hetgeen een nogal ruwe wedstrijd opleverde. De scheids rechters, afkomstig uit Roeme nië en Ivoorkust, hadden het duel nauwelijks in de hand. Via een score van 46-30 bij rust. won de ploeg van coach Jan Sikking met 84-64. Uitblinkers en topsco rers bij Nederland waren Paul van Solm (18) en Marco dc Waard (14). Het Nederlands volleybalteam, dat het opnam tegen China, faalde volledig. Tegen sterren als Hou Xiaopei en Hu Jin had dc uitge bluste formatie van Ben Krysic weinig in te brengen: 1-15, 3-15, 4-15. NEW YORK (ANP) - Een aantal politieke, religieuze en sport organisaties heeft zich giste ren aaneengesloten om te voorkomen dat het Zuidafri- kaanse rugbyteam in septem ber drie wedstrijden in de Verenigde Staten zal spelen. Een woordvoerder van het Amerikaanse comité vooi ge lijkheid in sport en maat schappij (dat vijftig organisa ties verenigt) stelde een even "standvastige oppositie" in het vooruitzicht als die waar op de toernee van de Spring- bokken door Nicuw-Zeeland nu stuit. Bij demonstraties te gen het bezoek van de Springbokken aan dat land zijn in verschillende steden 3U0 mensen gearresfeerd. Volgens het programma zullen Springbokken ook in VS niet welkom dc Springbokken op 19 sep tember in Chicago tegen een selectie uit het midwesten van de Verenigde Staten spe len. Drie dagen later volgt een ontmoeting met het team van de "Eastern Rugby Union in Albany (NY) en op 26 september een wedstrijd tegen het nationale team van <i< Verenigde Staten in Ran dalls Island. In Londen verklaarde de Nieuwzeelandse eerste mi nister Robert Muldoon "mo menteel" geen kans te zien de toernee van de Springbok ken te stoppen. "Wij kunnen de éénmaal ingeslagen be- leidsweg niet meer wijzigen", verklaarde Muldoon. die ont kende dat er van Britse zijde druk op hem was uitgeoe fend de toernee alsnog af te gelasten. Politiek beheerst ook de dertig ste Stoke Mandeville-spelen voor gehandicapte sportlie den. De ploeg van Soedan keerde op dc tweede wed strijddag naar huis terug, om dat er ook gehandicapten uit Zuid-Afrika en Israel deelna men. Bij dc opening leidde de aanwezigheid van Zuid- Afrika al tot een demonstra tie MEDEMBLIK (ANP) Nederlandse zeilers bezetten na drie wedstrij den ^e eerste zeven plaatsen in het wereldkampioenschap in de Vaurien klasse op het IJsscl meer bij Mcdemblik. De derde race werd gisteren gewonnen door Mark Molenaar en Marcel Sepers. die nu leiden. Bij het WK solo heeft de Neder landse zeilequipe zich op de tweede dag gerevancheerd voor dc zwakke prestaties van maan dag De Reeuwijkers Rob van Ooijon en Mark Tigchclaar bezet ten de eerste twee plaatsen in de tweede race De derde aanko mende. de Brit Richard Goodc- mough. heeft na twee wedstijden de leiding in de wereldtitelstrijd voor de Zuidcngelsc kust bij Fel- pham. De beste Nederlander in dat klassement is Pual Bournas, die vierde is. Wilfred en Lisa Nagel hebcn op het Undncer bij llonnirtrendiin de Nederlandse titel in dc Sternklasse gewonnen Het kop pel won vier van de zes zeilraces na een tweede plaats in de eerste wedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11