Israël geeft toe aan VS Toch harmonieus einde topberaad in Ottawa Explosie in Lausanne Libanon klem tussen Israël en Palestijnen Sein op groen voor bemiddeling Staking bij vliegpersoneel Poolse LOT gaat niet dor Zwarte landen beschuldigen Zuid-Afrika WOENSDAG 22 JULI 1981 LAUSANNE (AP/AFP) - Meer dan tien personen hebben gistermid dag verwondingen opgelopen toen een bom ontplofte in een warenhuis in de Zwitserse stad Lausanne. Politiefunctionarissen weigerden nadere bijzonderheden te geven over de toedracht van de aanslag en wilden niet speculeren over de mogelijke daders. In drie da gen tijd vonden in drie verschil lende Zwitserse steden aansla gen plaats. Zondag explodeerde een lichte bom in een afvalbak in de buurt van het federale parlementsge- Derde aanslag deze week in Zwitserland bouw in de Zwitserse hoofdstad Bern. Een dag later raakten vijf personen gewond bij een nieuwe bomaanslag in een ondergronds spoorwegstation bij de luchtha ven van Zurich. Dc "organisatie van de 9e juni" stelde zich in een telefoongesprek met een kantoor van het Franse persbureau AFP in Genève ook verantwoordelijk voor deze aanslag. Deze bewe ging waarover de Zwitserse poli tie zegt niets te weten, liet eerder weten de bomaanslagen van zon dag en maandag te hebben ge pleegd. Op 9 juni vorig jaar werd een medewerker van het Turkse consulaat in Genève doodge schoten. De dader, van Armeen se of Libanese oorsprong, zit ge vangen en wacht zijn proces af. Sinds 1976 voerden Armeense ex tremisten 17 aanslagen uit op Turkse functionarissen, ambas sades en consulaten in Zwitser land en elders en op officiële Zwitserse gebouwen in en bui ten Zwitserland. Verscheidene Armeense groeperingen zeggen wraak te nemen voor de door Turkije begane "volkeren moord" op de Armeense bevol king in dat land. begin deze eeuw. Bij acties van het Turkse leger kwamen toen duizenden Armeniërs om. Eind 1979 werd de zoon van de Turkse ambassa deur in Den Haag vermoord door een Armeense groepering. (Van onze correspondent Inez Polak) JERUZALEM (GPD) - Israël heeft er in toege stemd Amerika te laten bemiddelen in de hui dige crisis in Libanon. In een buitengewone zit ting van het Israëlische kabinet is besloten de Amerikaanse afgezant Philip Habib te machti gen contact op te nemen met president Sarkis en de regering van Libanon om te trachten tot een regeling te komen. In Jeruzalem werd het regerings besluit beschreven als een voor zichtig stapje terug van de abso lute weigering zelfs maar over een bestand te praten. Daarnaast blijft Israël de nadruk leggen op de noodzaak tot een algemene re geling te komen en niet alleen tot een staakt-het-vuren dat slechts van tijdelijke aard kan zijn. Zo spreekt de regeringsverklaring over het opnemen van contacten met Libanon met als doel vrede tussen beide landen te stichten. De matiging in het Israëlische standpunt wordt voornamelijk toegeschreven aan de zware Amerikaanse druk op Israël waaronder het opschorten van de levering van de tien F-16 ge vechtsvliegtuigen. Tijdens de ka binetszitting gisteren brachten de opperbevelhebber Eitan en het hoofd van de inlichtendienst verslag uit over de militaire si tuatie. In de afgelopen week zijn er in Is raël in het geheel vijf doden ge vallen en meer dan vijftig men sen raakten gewond. De fabrie ken en winkels in Noord-Israël bleven ook gisteren gesloten ter wijl de bewoners de dag en de afgelopen nacht in de schuilkel ders doorbrachten. Brood en melk werd door het leger met be hulp van rondrijdende legerwa gens uitgedeeld. Een groot deel van de bevolking heeft zijn woonplaats verlaten en is bij fa- WARSCHAU (UPI) - De werk nemers van de Poolse staats luchtvaartmaatschappij LOT die hadden gedreigd aan staande vrijdag in staking te gaan, hebben hun dreiging gisteren ingetrokken. De re gering had hun beloofd een mate van werknemerszelfbe stuur te geven. De bij de autonome vakcentra le "Solidariteit" aangesloten bond van werknemers van LOT deelde mee het sta kingsparool te hebben inge trokken na ontvangst van een brief van premier Wojciech Jaruzelski, waarin hij uiteen zette hoever de regering be reid is in te gaan bij het verle nen van het recht om de werknemers zelf hun direc teur te laten kiezen. Een woordvoerder van Solida riteit zei dat de brief van de premier weliswaar niet aan alle eisen van de staf van LOT tegemoetkwam, maar dat hij mogelijk maakte dat de staking van 24 juli werd af gelast. Leden van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidariteit hebben gisteren met geweld kantoren bezet van de oude pro-communistische vak bond in de zuidwestelijke in dustriestad Wroclaw. Volgens PAP verschaften le den van Solidariteit zich toe gang tot de ruimtes en ver wijderden ze een aantal vak bondsmedewerkers. De oude vakbond werd omgevormd na de stakingen van vorig jaar in verschillende bonden per industrietak. Zij hebben in Wroclaw hun kantoren in hetzelfde gebouw als Solida riteit. Volgens Solidariteit beloofden de plaatselijke bestuurders meer dan drie maanden gele den al dat de omgevormde oude vakbonden die veel minder leden hebben dan So lidariteit enige ruimte zou den moeten opgeven. Maar, zo zei een functionaris, ze ge hoorzaamden het bevel van de gouverneur niet en nu hebben wij hen "geholpen" met de verhuizing. milie elders in het land ingetrok ken. In het Israëlische besluit wordt be nadrukt dat Libanon verant woordelijk is voor de huidige ge vechtshandelingen en de Pale stijnse aanvallen op Israël vanaf haar grondgebied. Israël houdt zich intussen het recht voor de Palestijnen te blijven bestrijden en sluit elke vorm van contact met de PLO uit. Het kabinetsbesluit kwam dinsdag als een verrassing nadat functio narissen van de Likoedpartij eer der. hadden laten weten dat Is raël onder geen voorwaarde be reid is de Amerikaanse eis tot een onmiddellijk staakt-het-vu- ren in te willigen. De huidige for mule laat nu genoeg ruimte over om toch tot zo'n bestand te ko men al zal dat de nodige proble men opleveren. al een week in de schuilkelders van Kiryat Shmona verblijven. Veel i Israël gelegen stad zijn tijdelijk bij familje ingetrokken. OTTAWA - Inflatie en werkloos heid moeten tegelijkertijd wor den aangepakt om de economi sche crisis te overwinnen. Op dit standpunt verenigden de leiders van de zeven grootste westelijke industrielanden zich op hun eco nomische topberaad in Ottawa dat in onverwacht grote harmo nie eindigde. Het is voor het eerst dat de zeven aan bestrij ding van de inflatie niet de hoog ste voorrang toekennen. De regeringsleiders van Amerika, de vier grootste EG-landen, Ja pan en Canada spraken na afloop van hun twee dagen lange confe rentie in een idyllisch gelegen kasteel hun tevredenheid uit over „intensief en openhartig be raad" dat meer onderling begrip heeft opgeleverd. En we hebben zelfs enkele conclusies bereikt, zei zuinig de Franse president Mitterrand, een van de nieuwe lingen op dit topberaad. Verbroedering De „verbroedering tegen het pro tectionisme" noemde de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt als belangrijkste resultaat van het topoverleg. Hij zei: „ik heb nu het zekere gevoel dat een te rugval zoals in de jaren der'ig uitgesloten is". In de economi sche politiek staan Europa en Ja pan tegenover Amerika, maar „er zijn geen aanklachten" inge diend, aldus de Duitse regerings chef. De lange slotverklaring van de ze ven weerspiegelt het gebrek aan concreet resultaat en de goede bedoelingen die daarvoor in de plaats werden gesteld. Zo is er de vaststelling - met een oog naar Amerika en Engeland waar alles ondergeschikt wordt gemaakt aan bestrijding van inflatie - dat „evenwichtig gebruik van poli tieke instrumenten vereist is". De bevolkingen moeten meer be trokken worden bij de noodzaak tot verandering, o.a. in de ver wachtingen over groei en inkom sten, zo wordt gezegd. Noord-Zuid Een bescheiden stapje vooruit boekten de zeven in hun benade ring van de ontwikkelingslanden die zwaar onder de economische crisis te lijden hebben. De zeven zijn bereid mee te werken aan de voorbereiding van „globale on derhandelingen" in het kader van de Noord-Zuid-dialoog die op het ogenblik wordt voorbe reid. Maar de eerste stap daartoe - de VN-conferentie dit najaar in Mexico - wordt begroet als gele genheid om gemeenschappelijke problemen opnieuw in kaart te brengen. Deze omzichtige formuleringen moeten de fundamentele tegen stelling tussen Amerika en de an dere zes verbergen. Reagan voelt niets voor aanpak van het ont wikkelingsvraagstuk op wereld niveau. Franse woordvoerders maakten duidelijk dat Parijs „meer had gewild". In al even voorzichtige bewoordingen zeg gen de zeven te willen meewer ken aan de oprichting van een energie-filiaal van de wereld bank ten dienste van de armste ontwikkelingslanden, die, zo zeggen de zeven, meer hulp zul len krijgen. Over de hoge Amerikaanse rente werd nauwelijks meer gepraat. Schmidt: „de Amerikanen kun nen politiek niet bewegen. Het had dus geen zin dat tc probe ren". Wel leek Washington meer geneigd om rekening te houden met andere landen, vooral Frankrijk, bij het beïnvloeden van de wisselkoersen. Bonn gaat grote bezuinigingen doorvoeren bij het opstellen van de begro ting voor volgend jaar. Schmidt: „zeer spoedig wordt de mark weer keihard". opgedaan". Hij zei: „zo moet Reagan een hele reeks aanmoe digingen hebben gekregen". Duidelijker nog was Gaston Thorn, voorzitter van de Europe se Commissie die volop mee draaide in dit topoverleg: ..deze conferentie moet vooral voor Reagan interessant zijn ge weest". BEIROET (GPD) - De gemid delde Libanees ziet het niet meer zitten met bijna 400 do den (hoofdzakelijk Libanese burgers, dus geen Palestijnse guerrillero's) legen zes doden in Israël, is hij er langzamer hand heilig van overtuigd ge raakt dat Menachim Begin gek geworden is: de Israëli sche premier heeft nu publie kelijk toegegeven dat Israéls militaire operaties nu ook ge richt zijn tegen Libanese be volkingscentra. De gemiddelde Libanees voelt bijna dagelijks aan den lijve dat zijn land het belangrijk ste slachtoffer is van de Israe- lisch-Palestijnse oorlog Li banon wordt platgeslagen tussen de Israëlische hamer en het Palestijnse aambeeld De Libanees is verbitterd over de slapte van het Westen (dat niet verder komt dan Is raël tijdelijk tien bommen werpers te ontzeggen en wei gert Israel als aanvaller in Li banon te brandmerken) en is zwaar teleurgesteld over de kennelijke politieke onmacht van de Arabische wereld om een gemeenschappelijke strategie tegen Israël te for muleren en uit te voeren. Dreiging Dit lijkt hogere politiek, maar voor de gemiddelde Libanees zijn het zaken die zijn dage lijks leven bepalen. Dit leven in Libanon wordt overscha duwd door de duidelijk voel bare dreiging van Israel: de mensen zijn er van overtuigd dat Begin en dientengevolge ook de Palestijnen, zullen doorgaan met de strijd on danks de internationale op roepen tot een bestand. Je wordt, of je wilt of niet, als Li banees meegesleept in deze angst en daarmee gepaard gaande zenuwachtigheid. De mensen zijn dan ook uiterma te gespannen en prikkelbaar. Libanese kinderen - allemaal thuis: de scholen zyn dicht - beginnen tegenwoordig te huilen als de Israëlische ja gers overkomen, ook al ko men ze „alleen maar" feto's maken boven Beiroet om het resultaat van hun bloedige acties van vorige week vrij dag vast te leggen. In Zuid- Libanon fotograferen de Is raëlische vliegtuigen niet, ze bombarderen. De gemiddelde Libanees kan niet meer in zijn auto rijden of de „service" (goedkope ta xi) nemen, want de benzine raakt op omdat de Israëliërs de olieraffinaderij bij Zahrani in brand geschoten hebben. Dat betekent ook, dat over enkele dagen de elektriciteit in grote delen van Libanon gaat uitvallen. Gevolg: geen drinkwater meer in de flats en de airconditioners (erg no dig bij zomertemperaturen van 35 graden Celcius) hou den er dan ook mee op. Schaarste Verse groeten en fruit worden eveneens schaars omdat Zuid-Libanon. waar deze produkten vandaan komen, van de rest van het land is af gesneden doordat Israël daar alle bruggen heeft wegge bombardeerd. In de weinige winkels die nog open zijn. zijn de prijzen de laatste da gen sterk gestegen. Het za kenleven ligt plat: kantoren zijn of gesloten of onderbo- mand, „niemand is er UÜ> gaansleven is er helemaal niet mee bij: 's avonds op straat loop je risico's omdat de verschillende milities - hy pernerveus als ze zijn onder de huidige omstandigheden - eerst schieten en dan vragen stellen De Libanezen worden boven dien nog geplaagd door het verschijnsel dat de huidige Israèlisch-Palestijnse oorlog de inter-Libanese tegenstel lingen verder aanscherpt de moslim-linkse groeperingen zyn solidair met de Palestij nen (en met de Synèrs van de Arabische vredesmacht m het land), terwijl de christen- rechtse organisaties, met na me de anti-Palestijnse en an- ti-Syrische falangiste'n, het dezer dagen zonder meer toch al moeilijk hebben om dat zij openlijk met Israel sympatiseren en wapens krij gen van de joodse staat. Vertaald door de gemiddelde Libanees komt het hier op neer dat iedereen - Isralièrs, Palestijnen. Syrirs, de Arabi sche wereld. Amerikanen. Russen enz - naar dc maan kan lopen, Menachim Begin dan wel voorop, opdat Liba non in vrede leve. RIENKO WILTON Dialoog De zeven steunen Amerika in de mening dat het Westen bereid moet blijven tot dialoog met Moskou mits de Russen terug houdend optreden. In de Oost- West-handel slaagden dc Ameri kanen er niet in West-Europa be perkingen op te leggen. Van Amerikaanse kant werd toegege ven dat meer begrip is ontstaan voor de Europese kijk op de ver houding tot Oost-Europa. Minis ter Haig (buitenlandse zaken): „ik begrijp de Europese zorgen beter". Van zijn kant zinspeelde ook Schmidt over de „verrijking" van inzicht. Die „iedereen had OTTAWA Zoals op elke conferentie hadden ook in Ottawa de deelnemers te kampen met vermoeidheidspro- blemen. Zelfs ijzervreter en minister van buitenlandse zaken Ha 10 had er moeite mee Groeiende oorlogszuchtige houding" De Amerikaanse president Ronald Reagan en de Britse premier That cher konden hartelijk lachen tijdens een pauze van het topberaad in Otta wa. Over de hoge rente-stand in de VS werd aan het slot van "Ottawa'' bijna niet meer gerept. Het resultaat van de conferentie wordt algemeen als "bemoedigend" omschreven. Maar echte besluiten zijn er niet geno- (Van onze correspondent Karl Breyer) SALISBURY - „Ondanks het feit dat de front lijnstaten een weg van vreedzaam naast el kaar bestaan zoeken, neemt Zuid-Afrika een steeds groeiende „oorlogszuchtige'' houding in". Minister-president Robert Mugabe van Zimbabwe heeft dat gisteren in Salisbury verklaard tijdens de èën dag durende top conferentie van de negen landen in zuidelijk Afrika De negen zoeken ge/.imenlnk naar een oplossing voor hun economische proble- Ook de staatshoofden van Tanzania. Julius Nyerere, en Botswana. Quit Masire, beschul digen Pretoria ervan zich steeds meer in de binnenlandse problemen van de buurlanden te mengen en een onstabiele toestand te scheppen. Robert Mugabe zei "erdcr dat men in Salisbury ervan op dc hoogte is, dat Zuid-Afrika overlopers en verraders uit Zimbabwe. Mozambique, Angola en Zambia opleidt voor „subversieve acties" in deze landen zelf. De conferentie, die zich SADCC (Southern Af rican Development Coordination Conferen ce) noemt, was in Zimbabwe bijeengekomen om over de economische ontwikkeling van zuidelijk Afrika en een grotere economische onafhankelijkheid van Pretoria te spreken Toch moest dc minister van transport, Josiah Chinamano, toegeven dat bijvoorbeeld slechts 25 procent van alle in- en uitvoer van Zimbabwe via de havens in Mozambique gaat De andere 75 procent gaat via dc Zuid- afrikaanse havens Durban, East-London en Port Elizabeth Een van de belangrijkste resultaten van de conferentie was de ondertekening van een verdrag tussen de negen landen voor dc op richting van een transport en communica tie-commissie. die in Maputo gehuisvest zal worden en als eerste de transportproblemen in zuidelijk Afrika ter hand zal nemen Behalve Chief Leabua Jonathan van Lesotho waren alle staatshoofden van de negen lan den (Angola. Zambia. Zimbabwe. Lesotho, Tanzania. Mozambique, Swaziland. Malawi cn Botswana) aanwezig

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9