Zigeuners naar Hoogerheide Industrie krijgt geen kans' Morele zege voor Den Uyl D'66 gaat af Kans op terugkeer van oude bekenden L R "Ministerie van D'66 wordt niet uitgekleed" Na Den Haag nog twee maanden respijt WOENSDAG 22 JULI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 I"nlrnn 11 m'PnC DEN HAAG (GPD) - Hoewel de informateurs bij hun voorstel voor de zetelverdeling nog geen namen hebben ingevuld, zijn toch voor een groot aantal depar tementen de kandidaten al be kend. Van enkele posten is de in vulling nog onzeker en. in geval van het CDA. ook afhankelijk van de verdeling van de zes mi nisteries over de CDA-bloed- groepen KVP, ARP en CHU. Daarmee rekening houdend ont staat het volgende plaatje het nieuwe kabinet-Van Agt II: CDA levert zes ministers: Algemene zakenpremier - mr. A. A. M. van Agt. Financiën - mr. A. P. J. M. M. der Stee of wellicht drs. R. F. M. Lubbers. Justitie - mr. J. de Ruiter. Landbouw en visserij - ir. G. Braks. Volksgezondheid en milieuhygië ne - (valt in deze zetelverdeling toe aan een CDA'er uit de CHU- bloedgroep. Duidelijke kandida ten daarvoor waren gisteren nog niet bekend). (tevens vice-premier en minister voor Antilliaanse zaken) - drs. J. M. den Uyl. Binnenlandse zaken - drs. E. van Thijn. Buitenlandse zaken - mr. M. van der Stoel. Cultuur, recreatie en maatschappe- Brinkhorst (D'fifi) F r *8| Lubbers (CDA) lijk werk - (vermoedelijk) W. Meijer. Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening - drs. M. van Dam of wellicht A. van der Louw. D'66 levert drie ministers: Van der Louw (PvdA) Economische zaken (tevens vice- premier) - dr. J. C. Terlouw. Defensie - mr. L. J. Brinkhorst. Verkeer en waterstaat - mogelijk mr. H. Zeevalking. Over de verdeling van de staatsse cretariaten is. behalve de formu le 7-7-3. nog weinig bekend. Dat wordt in de formatie beslist, evenals de taakverdeling tussen ministers en staatssecretarissen. Het aantal staatssecretariaten wordt in elk geval met één uitge breid: nu 16. wordt 17. Zeker is dat er twee staatssecreta rissen komen op onderwijs (bei de CDA) en defensie (waar schijnlijk één CDA'er en één PvdA'er). Voorts komt er min stens één staatssecretaris op bin nenlandse zaken, buitenlandse zaken. CRM, economische za ken. financiën, justitie, sociale zaken, volksgezondheid, volks huisvesting en verkeer. Daarvan komen economische zaken, so ciale zaken en CRM wellicht voor twee staatssecretarissen in aanmerking. WOENSDRECHT (GPD) De groep van ongeveer 180 zi geuners die nu een standplaats heeft op het Haagse Ma lieveld, zal nog deze week vertrekken naar een terrein in Hoogerheide. Het stuk grond achter een manege is eigen dom van het Rijk. De zigeuners zullen maximaal twee maanden op het terrein blijven. Justitie heeft de gemeen te Woensdrecht, waartoe Hoogerheide behoort, toege zegd binnen die termijn een definitieve oplossing te zoe ken. Het terrein waar de zigeuners zul- len verblijven krijgt niet de sta tus van een huis van bewaring. Volgens burgemeester De Leeuw van Woensdrecht zijn ze vrij om te gaan en te staan waar ze willen. Een standplaats buiten deze gemeentegrenzen zal echter niet worden toegestaan. Met de politie zal nog worden overlegd over het instellen van toezicht. Met de gemeente Den Haag zijn de afgelopen nacht, na het bereiken Zigeuners weg van recreanten ALMEREHAVEN (GPD) - De ongeveer 130 zigeuners die op het kampeerterrein bij het Naarderzand bivakkeerden, zijn verhuisd naar een gras landje aan de oostzijde van Almerehaven. Landdrost Han Lammers acht de open bare orde beter gewaarborgd op dit nieuwe terrein. „De reden van de verplaatsing is de confrontatie tussen zi geuners en recreanten. De landdrost wil dat helemaal niet dramatiseren, maar een voortdurende confrontatie, de hele zomer lang, is in nie- mands belang en vandaar de verplaatsing", zo zei de voor lichter namens de landdrost. Het nieuwe terrein bestaat uit een stuk grasland dat omslo ten is door bos. „Het is niet ondenkbaar dat een aantal zi geuners deze winter hier nog zal zijn. want het lijkt nogal een probleem te zijn om de zi geuners uit het land te zetten. Het nieuwe terrein biedt meer beschutting", aldus de voorlichter. van een akkoord gisteravond tussen Justitie en de gemeente Woensdrecht, onderhandelingen gevoerd over het verlengen van het verblijf van de groep op het Haagse Malieveld. Vanmiddag om twaalf uur moesten de zigeu ners vertrekken als de termijn niet zou worden verlengd. Positief Waarom het Rijk het oog heeft la ten vallen op de gemeente Woensdrecht. kon de justitie- woordvoerder gisteravond niet meedelen. Volgens deze woord voerder heeft de leider van de groep zigeuners, Petaio, positief gereageerd op het voorstel van justitie. Onder verantwoordelijk heid van dit departement zullen op het terrein de noodzakelijke voorzieningen, zoals sanitair, wa ter en licht worden aangebracht. Burgemeester De Leeuw deelde gisteravond mee dat hij ver wacht dat er onrust zal ontstaan onder een deel van de bevolking, als de zigeuners naar Hoogerhei de komen. Maar het gemeentebe stuur vertrouwt er op dat de be volking begrip zal hebben voor de mensenrechten van de zigeu ners en dat de overlast binnen re delijke grenzen zal blijven. Van een vrije keuze is voor B en W nauwelijks sprake geweest. Het Rijk heeft om een ontheffing van artikel 10 van de woonwagen wet gevraagd. Dat artikel bepaalt dat het verboden is een standplaats in te nemen met een woonwagen buiten een woonwagencentrum. Als het college zou hebben ge weigerd had zeer zeker de moge lijkheid erin gezeten dat GS krachtens artikel 11 van de woonwagenwet de gemeente hadden gedwongen een'verblijf van de zigeuners toegestaan. DEN HAAG(Anefo) - Blijde gezichten bij de PvdA-top. Voorzitter Max van der Berg (links) en partij voorman Joop den Uyl kunnen voorlopig opgelucht ademhalen. Na vier jaren van oppositie ziet het er naar uit dat de PvdA weer gaat (mee-)regeren. Den Uyl over economische zaken: DEN HAAG (GPD) - De vrees van D'66-leider Terlouw dat het hem toegedachte departement van economische zaken wordt "uit gekleed" ten gunste van sociale zaken, is volgens PvdA-fractie- leider Den Uyl ongegrond. "Hij heeft geen reden te vrezen dat er bevoegdheden worden aange tast", zei hij gistermiddag. Terlouw liet gisteren weten zeer ontstemd te zijn over de taakver deling die de informateurs voor ogen hebben tussen de departe menten van sociale zaken (dat Den Uyl zou moeten gaan behe ren) en economische zaken. Den Uyl zou de volledige verantwoor delijkheid moeten krijgen voor het werkgelegenheidsbeleid. En volgens Terlouw wordt daarmee de post van economische zaken aanmerkelijk uitgekleed. Volgens Terlouw heeft zich voor zijn partij duidelijk het gemis doen gelden van een eigen D'66- informateur. Hij zou vandaag nog met Den Uyl om de tafel gaan zitten om alsnog een be hoorlijke taakverdeling af te spreken. De Democraten staan een geheel ander type industrie beleid voor dan de PvdA. Dat kan op gespannen voet komen te staan met een werkgelegen heidsbeleid op de korte termijn waaraan Den Uyl moet gaan werken, meent Terlouw. De D'66-leider was ook niet tevre den over de post defensie die zijn partij heeft gekregen. Hij noem de dat een ondankbare post, vooral omdat defensie vaak bin nen partijen tot spanningen leid- t.'En dat is niet aantrekkelijk als je maar drie ministers hebt", zei hij. PvdA-fractieleider Den Uyl toonde zich gisteren tevreden met de voorstellen van de informateurs. Programmatisch is er volgens hem een duidelijke verbetering ten opzichte van de vorige voor stellen. Ook in de zetelverdeling kunnen PvdA'ers zichzelf goed herkennen, zei hij. "Dit is een zeer wel te verdedigen zaak". WEERRAPPORTEN Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen z Zuid Limburg geheel bew. 20 13 6 mist 20 8 5 motregen 18 13 18 bew. 18 11 bew. 18 15 02 Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP/GPD) Het ontwerp-re- geerakkoord dat door de informateurs Van Thijn. Lubbers en De Koning op tafel is ge legd, biedt geen basis voor een nieuw indus trieel élan. Dat is de mening van het Verbond van Neder- geheel bew. 19 16 5 landse Ondernemingen (VNO) en het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in een gezamenlijke reactie. De twee werk geversorganisaties missen in het ontwerp akkoord plannen voor een goed economi sche beleid als basis voor herstel van de werkgelegenheid. VNO en NCW hebben overwegende bezwaren tegen de uitholling van het ministerie van economische zaken. De vakcentrales FNV en CNV wilden gisteren nog geen reactie geven op het ontwerp-re- geerakkoord. Vice-voorzitter W. Spit van de FNV zei dat de zaak nog op het 'gevoelige vlak' lag. Pas als alles rond is wil hij zijn stem laten horen. In die zin liet ook alge meen-secretaris van het CNV zich uit. Volgens de plannen van de informateurs dient de werkgelegenheid onder meer te worden bevorderd door per jaar één op de honderd banen te splitsen. Daardoor zouden er in de komende kabinetsperiode 175.000 mensen aan een baan geholpen kunnen worden. De overheid zal daartoe belemmeringen op ge bied van belastingen en sociale verzekerin gen die het splitsen van banen in de weg staan moeten wegnemen. Wat werktijdver korting betreft zijn de mogelijkheden vol gens de informateurs beperkt, behalve waar het gaat om inschakeling van werklozen. Als het werkgevers en werknemers niet lukt daarover in cao's bepalingen op te nemen, is onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. motregen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt I onbewolkt half bew. I er een mogelijkheid voor het treffen van wettelijke maatregelen. Voor jongere werklozen zal een bijzonder werkgelegenheidsprogram worden opge steld. Zij krijgen of een voorkeursbehande ling bij sollicitaties of aanvullende scholing of stagemogelijkheden. Tenslotte zal wor den nagegaan of mensen met uitkeringen meer mogelijkheden kunnen krijgen om werk te verrichten. V olkshuisvesting Het totale budget voor stads- en dorpsvernieu wing. vooral met het oog op de stadsvernieu- wingsproblematiek in de grote steden, zal worden verdubbeld Jolgens het huidige ont- werp-akkoord. Het aantal te bouwen wonin gen zal in verband met te verwachten finan cieringsproblemen met 5000 worden terug- geschoefd tot 125.000 per jaar, inclusief de bouw van woningen voor alleenstaanden en samenwonenden. Bovendien zal er soberder gebouwd moeten worden. De jaarlijkse stijging van de huren zal worden afgestemd op de stijging van bouw- en ex ploitatiekosten. Huren die te laag zijn zullen in de loop van acht jaar worden aangepast. Het beleid rond individuele huursubsidie zou er op gericht moeten zijn de positie van de minima onaangetast te laten. Uitkeringen De sociale uitkeringen zullen vanaf een be paald niveau geleidelijk worden verlaagd en worden afgestemd op de 'relatieve' behoefte. Een uitkering van tenminste het sociale mi- i zal ook voor huishoudens van meer dan één persoon worden gewaarborgd. Het aandeel van belastingen en sociale pre mies in het nationaal inkomen (de collectie ve lastendruk) moet worden gestabiliseerd. In het plan van de informateurs wordt een eventuele verhoging van de lastendruk als gevolg van de verhoging van de binnenland se aardgasprijs nog net aanvaardbaar ge noemd. Extra opbrengsten voor de schatkist door een verbetering van de fraudebestrij ding zullen niet resulteren in een verlaging van belastingen en premies. Dit geld zal wel licht worden gebruikt voor behoud van de koopkracht van de echte minima. Overigens zijn CDA. PvdA en D'66 het eens over de wenselijkheid en de redelijkheid van een vergroting van het staatsaandeel m de aard gaswinsten. Het te vormen kabinet zal hier over besprekingen openen met de oliemaat schappijen. Kernenergie Het plan om een studie te laten verrichten naar de sluiting van de kerncentrales in Dode- waard en Borssele is volgens de basisgroep 'Dodewaard gaat dicht' overbodig. De basis groep. die volstrekt onduidelijk vindt hoe de overheid het werk van de onafhankelijke deskundigen die de studie zouden moeten verrichten in verband wil brengen met de brede maatschappelijke discussie, ziet geen aanleiding voor intrekking van haar in juni gestelde ultimatum. Dat ultimatum houdt in dat er vanaf 19 september massale, landelijke acties zullen komen als dan nog niket is be sloten tot sluiting van de centrale in Dode waard. „Informateurs kunnen heel nuttig zijn voor een partij". Jan Terlouw van D'66 zei het gisterochtend met de nodige bitterheid in zijn stem. Want toen hij in de nacht van maandag op dinsdag dat ge mis voor D'66 ontdekte, was net voor hem te laat De Democraten '66, de trotse verkiezingsoverwinnaars van 26 mei. zonder wie de coalitie van CDA. PvdA en D'66 niet te vormen leek. zijn de grote verliezers geworden van het spelletje touwtrekken waarin de informatie gisteren eindig de. Een uitgekleed ministerie van economische zaken. het verfoeide defensie en het weinig identiteit-rijke ver keer en waterstaat zijn nu niet direct departementen waar D 66 op gehoopt of gere kend v had. De democraten zijn maandag „gemangeld" tussen de zware jongens Den Uyl en Van Agt. Teleurstelling De invulling van de portefeuil les van economische zaken en sociale zaken is vooral een persoonlijke teleurstelling voor Jan Terlouw zelf. die had gehoopt en verwacht als een centrale figuur aan het economisch herstel van ons bedrijfsleven te kunnen gaan werken. Maar hij is nu slechts een bijwagen van „super man" Joop den Uyl gewor den. Superman. Want de rol die Den Uyl in het kabinet-Van Agt II gaat spelen zal veel verstrek kender zijn dan de simpele aanduiding „minister van so ciale zaken en werkgelegen heid" doet vermoeden. WD- leider Hans Wiegel zat er gis teren niet ver naast toen hij niet Van Agt maar Den Uyl de centrale figuur in het nieu we kabinet noemde. Den Uyl wordt dé coördinator en voortrekker van het hele sociaal-economische beleid. Alle maatregelen op het punt van inkomensbeleid, werk loosheidsbestrijding, sociale uitkeringen en koopkracht zullen uit zijn koker moeten komen. Terlouw ziet zich be perkt tot de industriële ver nieuwing, de innovatie, steun aan bedrijven en het energie beleid. Belangrijk voor de vraag of Den Uyl écht alleenheerser in deze sector wordt, is wie het CDA aandraagt voor finan ciën. Want ook al heeft Den Uyl die post. ten gunste van onderwijs, laten lopen, ook dat is een sleuteldeparte ment. Handhaaft het CDA mr. Fons van der Stee, de kampioen bezuiniger uit het CDA/WD- kabinet op die post, of heeft CDA-informateur en geeste lijke zowel als wel materiële vader van dit nieuwe kabinet, drs. Ruud Lubbers zelf een oogje op deze post? Dat laat ste zou Den Uyl, wiens affini teit met Lubbers vele maJen groter is dan met Van der Stee, wel zo goed uitkomen. Koopkracht De benoeming van Den Uyl op sociale zaken heeft voor de socialisten ook minder gun stige kanten. Den Uyl is er niet in geslaagd in het ont- werp-regeerakkoord een koopkrachtgarantie voor de minima opgenomen te krij gen. Zelfs de garantie dat de minima niet meer dan 1 pro cent aan koopkracht zullen verliezen, zat er niet in. Het ontwerp-regeerakkoord vermeldt voorts voor 9 mil jard aan bezuinigingen. Een zeer belangrijk deel daarvan zal moeten worden opge hoest door de inkomens. De sociale uitkeringen moeten terug, en zonder koopkracht garantie heeft het kabinet een vrijbrief om verdere koopkrachtoffers te vragen En wiens handtekening komt er onder die matigingsvoor- stellen? Juist: die van de su per-socialist Den Uyl. Aan de andere kant zullen er natuurlijk geen voorstellen uitrollen die niet de instem ming van Den Uyl hebben en zal ook het ongetwijfeld am bitieuze werkgelegenheids plan - waarvoor hij drie maanden heeft uitgetrokken - zijn naam dragen. De vraag hoeveel „lucht" de super-sta tus van Den Uyl bevat zal pas daarna te beantwoorden zijn. Over het geheel genomen mag de PvdA tevreden zijn. Dat het nooit de premier zou leve ren stond al op 26 mei vast. Maar de prijs die Den Uyl daanoor bij het CDA en vooral bij Van Agt heeft be dongen, mag zonder meer hoog genoemd worden. Met de posten sociale zaken, onderwys, buitenlandse za ken, binnenlandse zaken, erm en volkshuisvesting heb ben de socialisten op het pre mierschap en financien na al le sleutelposities in het kabi net in handen. En met politie ke zwaargewichten als Den Uyl. Van Thijn. Van Kemena- de. Van der Stoel, Meijer en wellicht Van Dam (of Rotter dams burgemeester Van der Louw?) betekent dat ook nog eens een ongekend zware persoonlijke inbreng in dat kabinet. Den Uyl was gisteren dan ook dik tevreden. Hij heeft de af gelopen weken twee maal moeten slikken toen hij eerst Van Agt moest aanvaarden en vervolgens financiën moest opgeven, maar die pyn lijkt dubbel en dwars ver goed. Den Uyl heeft de ver kiezingen verloren, maar is toch minstens de morele overwinnaar van de kabinets formatie geworden Minder gunstig Voor het CDA ligt dat - alleen al daarom - moeilijker. Van Agt ging met de sterkst mogelijke papieren de formatie in en leek te kunnen eisen wat hij wilde. Op het oog heeft hij ook zijn zin gekregen: hij is premier geworden en de PvdA krijgt niet én financiën, én onderwijs. Maar bij nadere beschouwing is het CDA er minder gunstig afgekomen. Behalve Van Agt en de post van financiën, staat die zetclschikking voor het CDA met ontwikkelings samenwerking, justitie, volksgezondheid en land bouw op een duidelijk lager peil. Zelfs als we daarbij de namen van (bijvoorbeeld) in formateur De Koning. De Ruiter, Van Leijenhorst en Braks invullen. Van Agt zal zijn fractie nog heel wat uit te leggen hebben. Dat onderwijs naar de PvdA gaat is zit veel CDA'ers niet lek ker. Van Agt heeft nu wel be dongen dat minister Van Ke- menade twee CDA .waak honden" krijgt, maar het is de vraag of die meer kunnen doen dan blaffen. Van Kemenade is er de man niet naar om zich door CDA'ers op de vingers te la ten kijken. „Van Kemenade, dat is een program", zei Den Uyl onlangs en dat zal de on- drrwi). wereld merken. De opmerkingen uit het CDA kamp dat zijn portefeuille door de twee CDA-staatsse- cretarisscn wordt „uitge kleed" lijken dan ook meer bedoeld om de eigen gemoe deren te sussen. Wellicht zit.er ook op andere departementen zo'n waak honden-constructie in, zoals in 1973, toen het wederzijdse wantrouwen vorm kreeg in een PvdA-waakhond by elke CDA-minister en andersom. Het is opnieuw tekenend voor het chronische gebrek aan vertrouwen tussen CDA en PvdA. Een kloof in menta liteit tussen CDA en PvdA. die vele malen groter is dan die tussen CDA en WD Als hij dat al niet doet. zal Van Agt snel naar de goede tijden met Wiegel c.s. terugverlan gen. Vaag Het is in dit kader opmerkelijk dat het ontwerp-regeerak koord op een groot aantal punten zo vaag is. Het weder zijds gebrek aan vertrouwen leidde in 1977 nog tot een re geerakkoord dat tot in de laatste punten en komma's was "uitonderhandeld en waarin niets aan het toeval was overgelaten Potentiële spanningen zijn al in het regeerak koord ingebouwd. Het is te kenend dat de PvdA de kruisrakettenkwestie nu al tot mogelijk breekpunt heeft gebombardeerd. Uitstel van het besluit mag. maar aHcen een „nee" tegen de kruisra ketten zal de PvdA in het ka binet kunnen houden. Het zal duidelijk zyn dat het ka binet-Van Agt II geen golven van enthousiasme zal loslaan. Het is ook nog maar de vraag of het, met een vaag beleids plan, een nauwelijks geac cepteerde ministerpresident Van Agt, een argwanend be keken super minister Den Uyl en een ontevreden en ge slagen Jan Terlouw. voldoen de saamhorigheid kan op brengen om het vier jaar vol te houden Maar alle drie hebben zij de af gelopen twoe maanden ge roepen dat dit kabinet er moest komen „Jy. Joop en ikzoals Tcrlouw dat on langs in een open bnef aan Van Agt noemde, krygen nu alle kans dat te bewyzen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7