Jongerenflats aan Diamantplein Film in de maak over leven in dierenasiel Inbrekers Droevige maar reële beeldeti Betrapt LEZERS SCHRIJVEN Circus komt naar Leiden Leidse stadsrubriek Rapenburg afgesloten LEIDEN - Het Rapenburg tussen de Vliet en de Nieuwsteeg is morgenochtend afgesloten voor verkeer. Dit in verband met film opnamen door de BBC. Omwo nenden is gevraagd in het gebied - aan even en aan oneven zijde - niet te parkeren of boten aan te leggen. Het Rapenburg moet er morgen zoveel mogelijk uitzien als in 1938. het jaar waarin het filmfragment zich afspeelt LEIDEN - Inbrekers hebben uit een winkelpand aan het Leven daal een bedrag van ruim 23.000 gulden ontvreemd. De diefstal moet gepleegd zijn tussen maan dagavond en gistermiddag, toen de eigenaar van de woningin richtingszaak zijn geld miste. De buit werd uit een geldkistje ge haald; hoe de inbrekers het pand binnen zijn gekomen is niet be kend. WOENSDAG 22 JULI 1981 LEIDEN - Er is een film in de maak over het leven in het Nieuw Leids Dierenasyl aan de Besjeslaan. Met deze. volgens het bestuur soms droevige maar reele beelden hoopt filmer Puck Kerbl het grote publiek binnen kort duidelijk te maken wat een hond of kat die op straat wordt gezet of waarvan afstand is ge daan allemaal moet meemaken. De premiere van de film zal waarschijnlijk plaatsvinden tij dens de jaarlijks terugkerende manifestatie 'Beestenspul' in de Groenoordhallen. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat zeventien fiats aan het Diamant plein verbouwen voor één- en tweepersoonshuishoudens. De maiso nettes werden een paar weken geleden gekocht van de Ennia. Mochten er nog meer fiats leegkomen aan het plein, dan is de afspraak dat de gemeente in de gelegenheid zal worden gesteld ook die te kopen. "Gemiddeld heeft het ons 90.000 gulden per fiat gekost", zegt wet houder Tesselaar van volkshuis vesting. "Na de bouwvak gaan we beginnen met het verbou wen. Is dat eenmaal achter de rug, dan worden de eenheden in beheer gegeven aan de stichting huisvesting werkende jonge- Hoe de maisonettes opnieuw zul len worden ingedeeld is nu nog niet precies bekend. In elke fiat kunnen drie mensen worden ge- Taxibedrijf naar De Waard LEIDEN Het taxibedrijf Eltax gaat verhuizen van de Bonaire- straat naar de Admiraal Banc- kertweg op het industrieterrein De Waard. Het taxibedrijf wil er een garage, een kantine en werk plaatsen voor onderhoud bou wen. Tevens voorziet het bouw plan in een centrale en de beno digde kantoorruimte. Het plan is inmiddels door de gemeentelijke welstandscommissie goedge keurd. LEIDEN - Twee Haagse vrouwen zijn gistermiddag op heterdaad betrapt op diefstal bij een groot warenhuis aan de Breestraat Een bedrijfsrechercheur hield de twee vrouwen, 39 en 41 jaar oud, aan toen zij het pand wilden ver laten zonder een aantal jurken, linnengoed en tassen te hebben afgerekend. De vrouwen zijn overgebracht naar het Leidse po litiebureau waar zij de diefstal toegaven. huisvest. De huren komen per persoon gemiddeld op zo'n twee honderd gulden per maand. Daar zijn de service-kosten dan nog niet bij inbegrepen. De eenheden mogen dan worden behqprd door de stichting huis vesting werkende jongeren, vast staat nu al dat een aanzienlijk deel - ongeveer de helft - zal worden bewoond door studen ten van de Lok, een middelbare opleiding voor sociaal-agogi sche beroepen. Die school kwam namelijk in eerste instantie aan zetten met het idee om de maiso- nettes op te kopen en te verbou- Docent A. Vondeling; "Het is be kend dat wij als school voor mid delbaar beroepsonderwijs heel moeilijk zitten. Wij vallen wat be treft de huisvesting overal pre cies tussen. De stichting studen tenhuisvesting helpt ons niet en de stichting huisvesting werkende jongeren officieel ook niet. Vandaar dat wij zelf activi teiten zijn gaan ontplooien". Op de Breestraat, Lange Mare en Nieuwe Rijn zijn inmiddels Lo k-studenten tijdelijk onderge bracht; binnenkort zullen er dan ook leerlingen, vlakbij de school, aan het Diamantplein wonen. Moeilijk zal het niet zijn om ge gadigden te vinden: urgente ge vallen genoeg. Over de huidige ontwikkelingen is Vondeling vanzelfsprekend goed te spreken. "Wellicht kunnen we op deze manier ook een voet tus sen de deur krijgen bij de stich ting huisvesting werkende jon geren". Alleen de huren, die volgens hem voor leerlingen van een middel bare beroepsopleiding toch vrij hoog zijn, baren hem zorgen. "Maar misschien dat we daar in de toekomst ook nog eens iets aan kunnen doen". Jong stel (2) Graag zou ik willen reageren op het stuk 'Jong stel overnacht in auto'. Het is in Leiden altijd een puinhoop geweest. De sterkste en brutaalste krijgen zo een huis. Ik kan dat jonge stel wel verzeke ren dat ze nog wel een paar jaar zo moeten slapen, in de auto of zwervend blijven. Ik ben zelf ook plotseling geschei den en heb mijn spullen her en der verspreid bij kennissen. Ook moest ik in mijn auto gaan sla pen. Doordat dat laatste niet zo goed lukte, was ik ook verplicht te staken met mijn werk. Ik ben vrachtwagenchauffeur op het buitenland. Het was geen doen meer. Net als Raaphorst en vriendin moest ik naar de snack bar om te eten en dook daarna maar een café in voor een beetje gezelligheid. Dat duurde tot de tent dicht ging en dan dook in m'n wagen in. Ik heb zelfs een paar keer meege maakt dat ik naar een politiebu reau moest, omdat ze me niet vertrouwden. Dan stond ik na melijk ergens met een lopende motor geparkeerd. Als je dan vertelde hoe het kwam. dan ge loofden ze je niet. Het gevolg is datje moet blazen. Je krijgt een proces-verbaal en kan daarna voorkomen voor rijden onder in vloed Omdat mijn sleuteltje in het contact zat en de motor liep. was bewezen dat ik zou of had kunnen rijden. Het echte verhaal datje geen huis had, was volgens de politie "een smoes" die ze va ker hoorden. Later kreeg ik een vriendin. Van wege het leeftijdsverschil (zes jaar) mocht ze niet met me om gaan en het duurde dus niet lang of ze liep van huis weg. Nu slie pen we dus met z'n tweeén in de auto. Toen ik die vervolgens kwijtraakte (in beslag genomen door de politie wegens zendap paratuur in de auto, terwijl ze wisten hoe ik er voor stond) heb ik met m'n vriendin rondgezwor ven en heb een aantal huizen ge kraakt. Gelukkig heb ik werk inmiddels in Roelofarendsveen en woon daar nu ook. Mijn vriendin werkt nog steeds bij een manege in Oegst- geest. Ik wil hiermee duidelijk maken dat de zaak van Raaphorst met z'n vriendin niets bijzonders is. Ik ben nu 2'/s jaar woningzoekende in Leiden, heb daar nog steeds geen huis en kom pas in decem ber of januari volgend jaar aan de beurt. En wat Raaphorst en vriendin betreft: ik raad ze aan om geen pillen te slikken en ze nuwachtig te worden. Ze kunnen fceter gaan werken en buiten de stad een kamer zoeken totdat ze aan de beurt zijn. Als je een wil hebt. is er altijd een weg. Maar er is geen weg met tabletten. David van der Meer Woubrugge Duivensport (1) P.V De Reisduif vloog mei jon ge duiven vanaf Houdeng. De uitslag 1. N. r d. Dop en zn.: 2.. 3. en ld K v <1 Berg 4 W van Oosten: 5. en 7. W, Kop: 6. Strik v.d. Hart: 8. P. Mouten; 9. S. v.d Hoven Duivensport (2) P.V. De Reisduif vloog met oude duiven vanaf Compiegne. De uitslag 1. en 8. W. Kop. 2.. 7 en 10. W v.d. Hoogt 3.4. 5 en 6. K. v.d berg: 'J. Strik v.d Hart LEIDEN - Het circus Busch-Ro- land geeft volgende week weer Moralisten een aantal voorstellingen in Lei den. Tijdens de tweede tournee die het circus door Nederland maakt, zal het de tent voor drie dagen neerzetten op het Schut tersveld Dinsdag komt het cir cus aan, donderdag vertrekt het weer na de laatste voorstelling. De vakanties zijn dan weer achter de rug en heeft hel asiel in Lei den inmiddels weer een aantal achtergelaten katten en honden liefdevol opgenomen. "Want laat daar geen misverstand over be staan", zegt bestuurslid Anneke Eefting van het Leids Dierena syl. "Wij doen het hier echt lief devol. Van zomaar afmaken is geen sprake. Ook al hebben we geen ruimte meer. we timmeren cr zo een hok bij". Resoluut "Die praatjes dat de binnenge brachte dieren met een spuitje om zeep worden geholpen moe ten nu maar eens uit zijn. Dit betekent natuurlijk niet dat zoiets nooit gebeurt. Er zijn ge vallen dat de dieren ernstig ziek zijn of dragers zijn van de nies ziekten. Dan rest ons niets an ders dan afmaken Het gevaar voor de overige asiclbewoners is dan te groot. Zo'n beslissing wordt altijd genomen in een commissie waarin zitting hebben een dierenarts, een bestuurslid en de beheerder Is er iemand te gen dan gebeurt het gewoon niet. Wij kennen het dier het recht van leven toe". it--:. ii3!S3£R4^l!a Eén van de attracties van circus Busch-Roland Om het hele circus in Leiden te brengen zijn maar liefst twee ex tra treinen nodig en een wagen park van 128 wagens. Deze zijn nodig om alle 225 medewerkers en 155 dieren,,waaronder een kudde Indische olifanten, te ver voeren. Voor het 3000 kilo we gende nijlpaard van circus Bu- sch—Roland is er een speciale bassinwagen. Bovendien voert het circus een compleet leslokaal en een brandweerauto met zich mee. De nieuwe voorstelling van Bu sch-Roland heet "Droomreis naar circus-wonderland". De voorstelling bevat 22 acts, waar van 's werelds grootste tijger show als speciale attractie wordt aangevoerd. Het idee van de film is - waar an ders - temidden van de jankende honden en miauwende katten geboren. Voorzitter Harms. El ke dag worden er zwervers bin nengebracht. Aan een moralis tisch verhaal ontkom je niet hoor.... Je vraagt je af waarom mensen zich niet vooraf realise ren dat als ze een huisdier ne men. ze daar minstens vijftien jaar aan gebakken zitten. Ze ont lopen hun eigen verantwoorde lijkheid. Met de film waarmee we ook langs scholen willen, hopen we de jeugd meer te betrekken by het wel en wee van een die renleven". Het asiel biedt plaats aan vijftien honden en veertig katten Öp het moment vertoeven er echter 67 katten Het aantal honden heeft de vijftien nog niet overschre den. "Mischien is dat laatste wel een lichtpuntje. Vorig jaar op de ze tyd hadden we er al dertig. We krijgen de indruk dat de waar schuwingen op televisie van 'laat je hond niet achter als je op vakantie gaat' iets hebben gehol pen". Vorig jaar hebben 900 honden en katten uit het Leids asiel een nieuwe eigenaar gevonden Daar is heel wat werk voor verzot. Be heerder Tielc geeft 'zijn' beesten, die veelal in een blakende ge zondheid verkeren, ingeent en ontwormd zijn niet zomaar uit handen "Allerlei mensen komen hier het erf op. Wie zegt mij dat het niet om handelaren of leve ranciers aan vivisectie-instituten zijn9 Iedere nieuwe eigenaar on dertekent een formulier waarin staat dat hij of zij het dier in 'bruikleen' heeft Zo hebben wij de mogelijkheid om by slechte verzorging het dier onmiddellyk weer terug te Daarnaast heeft Anneke Eefting nog een nazorggroep in het leven geroepen De leden van deze groep bekijken of de beesten die geplaatst zijn inderdaad goed ge dijen. "Een tijdrovend karwei, maar wel r.uttig", vindt Eefting. Elk jaar weer baren de financiën van het asie! zorgen. Harms: "Met het geld dat we van de ge meente Leiden en regiogemeen ten krijgen dertig cent per in woner) kunnen we net de bees ten goed verzorgen, maar daar mee houdt ook alles op. Om een voorbeeld te noemen de quaran taine-afdeling van het asiel, waar de binnengebrachte beesten de eerste dagen verblijven om ze te controleren op ziekten, is hoog nodig aan vernieuwing toe. We zijn daarvoor dus aangewezen op collectes en donateurs. Vaak is dat bedelen geblazen". Strijkstok "Op de Flora in Rynsburg is on langs 2300 gulden opgehaald", meldt Harms. "Ik noem dat maar even. Ten eerste om de organisa toren daar te bedanken en ten tweede om het publiek ervan te overtuigen dat er niets aan de strykstok blijft hangen. Al onze boeken worden gecontroleerd door de gemeentelijke accoun tantsdienst van Leiden Daar heb ik indertyd op gestaan". Met geld is het asiel natuurlijk ge baat. maar vrywilligers die wat willen doen voor het asiel wor den ook met open armen binnen gehaald "Met beesten ben je nooit klaarbesluiten de beide bestuursleden hun ver haal. door René van der Velden Jaap Visser City Ring De meubels van Mijnders staan in de uitverkoop. "Dreun- voordeel, sla uw slag. en hele maal niet duur". Volgens de uitverkoop-advertentie zit Mijnders in Leiden aan de "City Ring". In de adverten tie staat ook nog: "In Leiden vindt u 1000 parkeerplaatsen bij molen 'De Valk', 200 me ter van Mijnders". Duizend parkeerplaatsen aan de city ring! Eindelijk eens een ondernemer die uiterst tevreden is over de bereik baarheid van Leiden. En dan nog wel de meubelmagnaat Mijnders. Want was het niet Mijnders die door een overvaltactiek de komst van zijn buurman aan de Langegracht. de Digros van Jan van den Broek, mo gelijk maakte? Dezelfde Di gros die voor zoveel parkee roverlast aan de city ring zorgt. En dezelfde Jan van den Broek die zo graag een parkeergarage naast zijn Di gros wil bouwen om de be reikbaarheid van zijn zaak en van de hele stad te vergroten. We hebben de advertentie ver keerd begrepen. De meubol- magnaat blijkt ontevreden over de bereikbaarheid van de stad. In weerwil van de ad vertentie-tekst zegt be drijfsleider Lubach. "Dat zin netje over die parkeerplaat sen staat al vijf jaar in onze advertenties. In die vijfjaar is. zeker na de komst van Di gros, het parkeerprobleem alsmaar groter geworden. Wy zijn gebaat bij de Digros par keergarage. Hebt u de plan nen gezien? Dat wordt toch een grandioos koopcen trum" Van Eigen, de plaatsvervanger van directeur Mijnders. roept al even hard dat de Digros parkeergarage er snel moet komen, "mede vanwege de verkeersveiligheid op de Langegracht" Klanten van Mijnders hoeven hun meube len weliswaar niet naar Mo len De Valk te sjouwen Maar. zegt Van Eigen, "de mensen die hun boodschap pen bij de Digros doen zetten hun auto niet bij Molen de Valk neer" Dal zouden ze ei genlijk best kunnen doen Volgens berekeningen van Mijnders zijn daar duizend Hoezo parkeerproblemen in de Leidse binnenstad? Volgens i maar liefst duizend auto's herbergen. En dat op slechts 200 meter afstand van een "grandioos koopcentra parkeerplaatsen, op 175 me ter van Digros. aan de city ring. Geplukt Het water is Co Rijnsburger tot aan de lippen gestegen Als er op dit moment iemand weet wat inleveren is. dan is dat deze werkloze kapster van het Vyf Mciplein wel De 43 jarige Co Rijnsburgcr levert namelijk al maandenlang haar eigen spaarcentjes in om te kunnen voorzien in haar meest noodzakelijke levens behoeften Volgens eigen berekeningen heeft Co Rynsburger elf jaar lang als kapster gewerkt bij de naar Ter Aar uitgeweken Leidenaar Andre Plu In Plu's kapsalon aan het Vyf Meiplcin in Leiden zwaaide zij tegen het loon van een leerling-kapster de scepter. "Ik heb me al die jaren met hart en ziel voor de zaak inge zet De klanten dachten vaak dat de zaak van my was. Ik heette chef-kapster maar ik kreeg slechts het minimum loon betaald", aldus Co Rijnsburger die op twee fe bruari plotseling kreeg te ho- i dat r haa i ont slagaanvraag was ingediend Andre Plu (65) vertelde haar dat hij zich om gezondheids redenen uit het zakenleven zou terugtrekken. De kapsa lon zou overgaan in andere handen en de nieuwe exploi tant, de bv Salon Michcle. zou volgens meneer Plu geen trek hebben in Co Rynsbur ger Zij zou de sfeer in de zaak hebben verpest. De di rectrice van de nieuwe is bv ene mevrouw Plu Porton. In derdaad. di- echtgenote van Andre Plu die zelf commissa ris is van de bv. Salon Michè- le Mijnders kan deze parkeerplaat Co Rijnsburger gaf zich niet zonder slag of stoot over, maar is zich met steun van haar vakbond, de FNV, gaan verzetten tegen de aanvraag van haar ontslag Met succes want het Arbeidsbureau hecfl df iipvrag nk l i kend Maar centen heeft de op non-actief gestelde kap ster tot op heden nog niet ge zien Bij meneer Plu valt na melijk niets te halen Die is failliet terwijl z'n bezittingen od naam staan van z'n vrouw. Bij de Sociale Dienst heeft Co Rynsburger tevergeefs aan geklopt voor een bijstands uitkering. Formeel is zij na melijk niet werkloos "Maak eerst je spaarcenten maar op en daarna zien we wel verder, zeiden ze bij de Sociale Dienst. Wel heb ik op 29 april een voorschot van vijfhon derd gulden gekregen. Een fooitje natuurlijk". Tot overmaat van ramp dreigt Co Rynsburger binnenkort ook nog eens een keer op straat te komen staan Haar fiat aan het Vyf Meiplein huurt zy namelijk onder van mevrouw Plu-Porton die heeft aangekondigd de fiat nodig te hebben voor huis vesting van haar zoon. Ten einde raad heeft Co Rijns- burger inmiddels het advoca- tencollecticf in de armen ge sloten Mr Leon Sprenger zal nu proberen om haar via de kantonrechter aan een inko men te helpen. Sprenger hoopt dat de kantonrechter door het juridische schuif spel 'Plu bv mevrouw Plu' heen zal prikken en een van de Plu's zal aanmerken als huidige werkgever van Co Rynsburger. Mocht dat niet het geval zyn dan zal by een uitspraak van de kantonrechter de bedrijfs vereniging. de DETAM. hoogstwaarschijnlijk de werkgeversrisico's overne men zodat Co Rynsburger in elk geval een WW-uitkering kruRt Intussen voelt zy zich zich wel dooncdereen m de kou gela ten "Ik ben helemaal wanho pig geworden van dit bureau cratische kickcboespelletjc Alle instanties laten je bar sten Zelfs de bond want daar hebben ze gezegd: "Hadden we maar niet tegen die ont slagaanvraag gevochten dan had je tenminste een ww-uit- kering gehad" Das toch geen instelling9 Maar ik geef met op. Ik ga door tot het bit tere einde". Ook de tegenpartij wil van geen opgeven weten Volgens me neer Plu hoeft niemand ook maar een cent van hem te verwachten "Want ar ai n kale kip zyn immers geen ve ren te plukken. En wat FNV betreft met die rooio rakkers lig ik al achttien jaar in de clinché en ze hebben me nog It klein kunnen krijgen Ook nu niet Voor de kanton rechter ben ik ook niet bang. Reken maar dat ik iedereen die mijn goede naam pro beert aan te tasten een zware pijp zal laten roken", zegt de gepensioneerde kappersbaas boordevol strijdlust.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3