Provincie moet verzet tegen aanleg rijksweg 11 opgeven [Le/cfee agenda Omwonenden bang voor herrie van nieuwe zwembad Gemeenten sturen brandbrief Bezwaren bij gemeente Wassenaar ingediend Onderdak bij politie Mojet lijdelijk bij "Curium" Oegstgeest ALPHEN AAN DEN RIJN/STREEK - De provincie Zuid-Holland moet haar verzet tegen de aanleg van de snelweg Leiden-Bodegraven (rijksweg 11) opgeven. De vijf gemeenten die rechtstreeks met de aanleg van de weg te maken hebben Leiden, Zoeterwoude, Hazers- woude, Alphen aan den Rijn en Bodegraven - schrijven dat in een brandbrief aan het provinciaal bestuur die naar verwachting nog deze week de deur uit gaat. Het zwembad in Wassenaar dat binnenkort verbouwd en uitnebreid wordt. Omwonenden vrezen dat de geluidsoverlast, waar ze nu al jaren over klagen, alleen maar zal toenemen door weerkaatsing tegen de nieuw bouw. wassenaar - omwonenden van het Wassenaarse openbare zwembad hebben bezwaar gemaakt tegen de verlening van een bouwver gunning voor het nieuwbouw- plan van dit bad. Het nieuwe plan omvat onder andere een uit breiding. verandering en ver nieuwing van het zwembad. De bezwaarschriften die nu in een gezamenlijke brief door 21 om wonenden zijn ingediend, rich ten zich met name tegen de te verwachten geluidshinder. Eerder hebben zich al een viertal bewoners van de Admiraal Hel- frichlaan, die nu ook het nieuwe bezwaarschrift hebben onderte kend. tot de gemeente gewend met hun vrees voor geluidsover last. Burgemeester en wethouders wij zen er in hun antwoord aan de bezwarenmakers op dat de kwes tie van de geluidshinder eigen lijk los moet worden gezien van de procedure voor het zwembad zoals die nu verloopt. Bij deze procedure gaat het alleen om de bouwvergunning. Voor de door de omwonenden bedoelde zaak bestaan volgens B en W andere wettelijke regelingen en proce dures. Zes eenden veroorzaken chaos op autosnelweg OEGSTGEEST - Zes eenden, die over Rijksweg 4-1 waggelden waren gistermiddag de oorzaak van een kettingbotsing, waarbij twee lichtgewonden vielen. Ter hoogte van het Oegstgeesterka- naal op de rijbaan richting Am sterdam trapte een bestuurder van een auto. die de eenden zag in paniek op de rem. De twee daarop volgende auto's hadden dit echter niet in de ga ten. Zij knalden bovenop de eer ste. Twee inzittenden in de der de auto liepen daarbij een hoof- wond en wat kneuzingen op. Zij zijn voor behandeling overge bracht naar het AZL. De auto's zijn zwaar beschadigd. De eenden bereikten ongeschon den de overkant. Ter verduidelijking laat het college weten dat het bouwplan voor het zwembad overeenstemt met het ter plekke geldende bestem mingsplan "Villawijken". "Als het bouwplan daarnaast ook technsch en esthetisch aan vaardbaar is, wat het geval is, kan de bouwvergunning moei lijk worden geweigerd. De dis cussie over de planologische kant heeft zich in feite al afge speeld bij de totstandkoming van het bestemmingsplan "Villa wijken" aldus B en W die eraan herinneren dat de omwonenden die nu bezwaar maken, zich in de tijd dat het plan "Villawijken" op tafel kwam "niet in de discussie hebben gemengd". Ongegrond "Ze hebben althans geen bezwaar gemaakt tegen de bestemming van de grond. Nu de gemeente raad dit bestemmingsplan heeft vastgesteld, Gedeputeerde Sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) het hebben goedge keurd en er bij de Kroon geen be roep is ingesteld, moet er van worden uitgegaan dat de belan genafweging heeft plaatsgevon den", zo concludeert het college. Daarom zijn B en W van mening dat de bezwaren tegen verlening van een bouwvergunning voor het zwembad ongegrond zijn en dat aan GS gewoon gevraagd moet worden om voor het bouw plan een zogenaamde verklaring van geen bezwaar af te geven. Van tevoren wil het college echter nog de mening peilen van de raadscommissie voor technische diensten, die volgende week dinsdag vergadert. Daar kunnen de bezwarenmakers ook hun standpunten nog eens toelich ten. Zij wijzen er in hun bezwaarschrift op dat het zwembad gesitueerd is in een reeds eerder bestaande woonwijk. Zij verwachten dat de geluidsoverlast, waar zij eigen lijk al jaren over klagen, met het nieuwe complex alleen nog maar zal toenemen: "Het nieuwe wed- strijdbad zal eerderde bestaande geluidshinder door weerkaatsing verergeren dan wegnemen". De bewoners geven verder aan dat de gemeenteraad het bouwplan aangenomen heeft als een goed plan, maar dat daarbij volledig voorbijgegaan is aan de geluid sovcrlast en aan de al jaren be staande klachten en protesten daartegen. "Gelet op de milieu wetgeving. waarvan de geluids hinder een wezenlijk onderdeel is. hadden wij mogen verwach ten dat bij een miljoenenproject als dat van het zwembad, juist bij deze gelegenheid van verande ring. vernieuwing en u'tbreiding zorgvuldiger zou worden gehan deld", zo stellen de bewoners. Hinderwet De vier bewoners die eerder in hel geweer kwamen tegen de even tuele overlast door het nieuwe bad, laten in hun bezwaarschrift aan de gemeente weten dat vooi de huidige zweminrichting vol daan moet worden aan de hin derwet. Volgens hen moet ook na de eventuele ver- en nieuw bouw een hinderwetvergunning "met strikt omschreven voor waarden, met neme ten aanzien van het voorkomen van geluids hinder voor de omgeving", wor den afgegeven. Als geluidswe- rende voorzieningen tijdens ol na de bouw moeten worden aan gebracht, zal dit extra geld kos ten, wardoor het zaak is dit voor af te doen en ook de wettelijk vereiste hinderwetvergunning te verlenen, zo wordt er min of meer waarschuwend aan toege voegd. B en W zeggen daarop zo spoedig mogelijk te proberen voor het hele complex een dergelijke ver gunning te krijgen. Zij merken nog op dat eerder een beroep te gen de geluidsoverlast van het huidige zwembad door de Raad van State werd afgewezen. Wan neer de nieuwe geluidsinstallatie van het nieuwe zwembad erg af wijkt van de huidige, dan zullen opnieuw alle belangen worden afgewogen, zo schreven B en W onlangs aan de bezwarenmakers. De kwestie van de geluidsinstalla tie komt dus in een later stadium nog aan de orde. In de procedure die nu is ingezet zijn alleen de bouwtechnische en planologi sche aspecten aan de orde. die moeten worden getoetst aan de woningwet, bouwverordening, wet op de ruimtelijke ordening en het bestemmingsplan. B en W hebben de suggestie van de bewoners, om geluidsweren^e maatregelen aan te brengen, wel doorgespeeld naar het project team zwembad. Dit team moet onderzoeken of voorzieningen kunnen en moeten worden aan gebracht. De bouw van het nieu we zwembad moet volgens plan dit najaar beginnen. Verwacht wordt dat het 6,8 miljoen gulden kostende bad voor de zomer van 1983 in gebruik kan worden ge- De gemeenten vinden dat ook de provincie zich moet neerleggen bij het besluit dat de regering in februari heeft genomen om 'on der meer om reden van verkeers veiligheid' het hele stuk tussen Leiden en Bodegraven aan te leggen. Een meerderheid van de Tweede Kamer, bestaande uit onder meer CDA, PvdA en D'66, wilde niet verder gaan dan de aanleg van het stuk tussen Lei den en Alphen. maar minister Tuijnman van verkeer en water staat lapte die wens aan zijn laars. Volgens het structuursche ma verkeer en vervoer wordt het stuk tussen Leiden en Alphen in de periode tot 1990 en het traject Alphen-Bodegraven in de tien jaar daarna aangelegd. De betrokken gemeenten zijn sinds februari bezig om de rijks weg in hun bestemmingsplan nen te verwerken. Zo hoopt de gemeente Hazerswoude eind dit jaar het ontwerp-bstemmings- LEIDEN - Bij gebrek aan ander onderdak heeft een 25-jarige man uit Oude Wetering gister avond op het Leidse politiebu reau vertoefd en de nacht op het bureau in Roelofarendsveen doorgebracht. De jongeman was gisteren ontslagen als patiënt van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Aangekomen bij de woning van zijn moeder in Oude Wetering, werd hij echter weer weggestuurd. De man zou vol gens zijn moeder nog niet hele maal in orde zijn. Terug in Lei den strandde de man bij de por tiersloge van het Academisch Ziekenhuis, waar hij uiteindelijk, werd opgehaald door de Leidse politie. In overleg met de rijkspo litie in Oude Wetering zal gepro beerd worden de jongeman er gens onderdak te brengen. HILLEGOM - De als fenomeen in het bloemenvak omschreven heer Dix uit Heemstede vierde gisteren onder overweldigende belangstelling in het blocmbol- lencentrum in Hillegom zijn hon derdste verjaardag. Dix veredelde in zijn leven 60 dah lia's, 30 gladiolen, 33 tulpen en 14 narcissen. Hij heeft 15.000 publi caties over het veredelingsvak op zijn naam staan, is ridder in de orde van Oranje Nassau, ere lid van de Koninklijke Algemene plan 'Landelijk Gebied' mét de rijksweg erin ter visie te leggen. Dit zal naar verwachting met na me van de zijde van milieugroe peringen en van de boeren langs de Rijndijk veel bezwaarschrif ten opleveren. Alphen heeft de weg inmiddels op genomen in haar ontwerp-be- stemmingsplan 'Landelijk Ge- bied-Oost' en heeft daartegen al bezwaarschriften van de werk groep Milieubeheer uit Leiden en de Alphensc PPR binnen ge kregen. Met Rijkswaterstaat ligt de gemeente nog in de clinch over de grootte van de boog die de rijksweg om de nieuw te bou wen wijk 'Kerk en Zanen' moet maken. Dit in verband met uit breidingsmogelijkheden voor deze wijk. Ook de andere ge meenten zijn bezig hun bestem mingsplannen aan te passen. Provincie Daarbij vinden ze waarschijnlijk het provinciaal bestuur op hun weg. Gedeputeerde Staten heeft zich altijd tegen de aanleg van met name het stuk tussen Al phen en Bodegraven verzet. Vol gens de verantwoordelijke pro vinciebestuurder, gedeputeerde drs. Jo Borgman, is de groei van het autoverkeer te gering om haast met de aanleg te maken. De brief van de vijf gemeentebe sturen zal hij dan ook, zo laat hij weten, naast zich neerleg gen. Hij wijst erop dat de pro vincie pas na een 'zeer serieuze studie' tot haar afwijzende standpunt is gekomen. "Daar kun je niet zo maar even een pennestreek doorheen halen. Zo werkt de democratie nu een maal niet", aldus Borgman. Het provinciale standpunt ligt ech ter niet onwrikbaar vast. De Pro vinciale Planologische Dienst en Provinciale Waterstaat zijn mo menteel bezig met een nieuwe studie over onder meer rijksweg 11. Borgman verwacht dat deze in augustus of september is afge rond. Vereeniging voor Bloembollen cultuur en meer houder van de gouden Nicolaas Damesmedail le. Daar kwamen op zijn verjaardag nog de Mansholtmcdaille bij. de gouden speld met briljant die bij de Van Pallandt-plaquette hoort, het erelidmaatschap van de Vas te Keuringscommissie en de Zil veren Tulp van de Bloembollen- raad. Als grootste eerbetoon zal zijn ge schilderd portret binnenkort Wanneer deze studie geen nieuwe gezichtspunten oplevert, zal wel licht van rijkswege druk op het provinciaal bestuur worden uit geoefend om haar standpunt te herzien. De Rijks-planologische commissie toetst momenteel het "structuurschema verkeer en vervoer" waarin de rijksweg is opgenomen aan de streekplan- De commissie zal volgens een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening naar alle waar schijnlijkheid de minister advi seren om de provincie Zuid-Hol land ertoe te bewegen de rijks weg alsnog in het streekplan Zuid-Holland Oost op te nemen. Met de komende ministerwisseling is het echter nog een open vraag of een nieuwe minister dit advies gezien de aanvankelijke tegen stand in de Tweede Kamer zal opvolgen. "Daar is nu nog geen zinnig woord over te zeggen", aldus de woord voerder van het ministerie. De functie die Mojet nu vervult was weggevallen met het ontslag van geneesheer—directeur Wein berg enkele maanden geleden. Onder zijn beleid zouden ver keerde beslissingen zijn geno men waardoor het centrum in ernstige financiële moeilijkhe den was gekomen. Bezuinigings maatregelen leidde tot het ont slag van zeven personeelsleden, onder wie de heer Weinberg. Ook werd de polikliniek opgeheven. Deze reorganisatie had een grote onrust onder het overige perso neel van Curium tot gevolg. Ie mand die de eindverantwoorde- naast die van de hoofdbestuur ders van de Kon. Alg. Ver. van Bloembollencultuur een plaatsje aan de wand van de hoofdbe stuurskamer vinden. Zij aan zij met die van zijn eerste werkge ver Krelage. Dix dankte zijn gehoor waaronder veel bejaarden met een joviaal "hallo jongens" en verklaarde zijn eeuwdag zonder één dag ziek te zijn geweest en verder "als vanzelf' te hebben gehaald. Woensdag Voorschoten, zeskamp voor kinderen, zwembad "Het Wedde", 10 uur. Leiden, soos. dansen en sport, Stats jon gerencentrum, Haarlemmerstraat 73. 15-17 uur. Leiden, algemene reclasserinsgvereni- ging. Rijnsburgerweg 167, 9-17 uur. Leiden, NVSH informatiecentrum. NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48.14-16 Leiden, Jongerenadviescentrum JAL, Caeciliastraat 67, meisjestelefoon 16-22 Donderdag Voorschoten, hengelwedstrijd in singel bij Rosenburgh, 9 uur. Voorschoten, kinderfilm, Cultureel Centrum, 2 uur. Leiden, film "Iwan de verschrikkelijke" van Eisenstein, Kijkhuis, Vrouwen- kerkkoorstraat 17, acht uur. Leiden, algemene reclasseringsvereni- ging, Rijnsburgerweg 167, 9-17 uur. Leiden, NVSH informatiecentrum, NVSH-bibliotheek, Rapenburg 48.14-16 Voorschoten, spreekuur invaliden, wel fare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33 19-20 uur. Leiden, vrij advies architecten, architèc- tenwinkel. Hooglandse Kerkgracht 32. 19.30-21.30 uur. Leiden, vrij advies architecten, architec tenwinkel, Pieterskerkhof 18, 20-21 uur. Leiden, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, werkgroep dienstwei- geren. Troef, Noordeinde 2A, 20-21.30 Leiden, disco, Stats jongerencentrum, Haarlemmerstraat 73, 20-22.30 uur. Leiden, werkgroep Homosexualiteit, Caeciliastraat 18. 21-1 uur. Leiden, hulp- en adviesbureau WAO/ WSW, 't Spoortje, Bernhardkade 40 19- 20.30. lijkheid op zich nam ontbrak, zo dat een arts van de Wassenaarse Ursulakliniek af en toe moest in springen. Deze situatie vindt nu haar einde met de komst van Mo jet. Hij zal gedurende drie maan den voor halve dagen op het kin derpsychiatrisch centrum aan wezig zijn. Het bestuur van de stichting Cu- rium is ondertussen hard op zoek naar een meer definitieve oplossing. Wordt die bereikt, dan zal Mojet Curium weer verlaten. Wanneer het bestuur echter niet binnen drie maanden een goede oplossing heeft kunnen vinden, dan blijft Mojet nog wat langer. duurt voort WASSENAAR/DEN HAAG Er is nog geen dobrbraak in de impas se rond het bezette bejaardente huis Nieuw Rijksdorp in Wasse naar, zo wordt van de zijde van het tehuis meegedeeld. Gisteren spraken twee inspectrices van de provincie die belast zijn met de bejaardenzorg en een provincie- ambtenaar met de overgebleven bejaarden, die (voorlopig) weige ren "hun" bejaardentehuis te verlaten. Tijdens het gesprek wezen de ver tegenwoordigers van de provin ciale overheid nog eens op de noodzaak van vertrek uit het pand. Zij lieten een adressenlijst achter van tehuizen waar plaat sen vrij zijn. Volgens een woordvoerder van het bejaardentehuis blijven de bezet ters op het standpunt dat ze het pand niet willen verlaten om te onderstrepen dat ze allemaal in Wassenaar willen blijven. "De plaatsen die de provincie tot nu toe te bieden had stelden weinig voor. De bejaarden willen in Wassenaar blijven. Ze hebben hier kennissen, vrienden en clubs waar ze bij zitten." Bij de provincie is men daarente gen van mening dat de mensen de noodzaak van vertrek nu steeds meer gaan inzien, maar dat ze wel zeer kritisch willen kij ken naar aangeboden kamers el ders. "Het is duidelijk dat de be langen van de bejaarden voorop staan. Er volgt dan nu ook blij vend overleg om de bejaarden op zo goed mogelijke plaatsen on der te brengen." «.EIDSCH A dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezor- glng na 19.30 uur); zater dag van 16.00-18.00 uur. overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV t Haarlem nement f 53.45 per post f 75,80 Jaarabonnement f 202,30 per post f 291,70 Hoofdredacteur: A A.M. Schuurmans Adjunct-hoofdredacteur: J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wlrtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en tele- visle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cai ro. Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tel 071-125260 of 071-144941 tst. 222 ■H. v. Egmond tel. 071-172766 Ch. Lennartz tel. 071-133202 OEGSTGEEST - Drs. G. Mojet, tot februari dit jaar geneesheer—direc teur van Endegeest, is sinds gisteren werkzaam bij het kinderpsychia trisch centrum Curium aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest. Mojet draagt daar, voorlopig voor drie maanden, de eindverantwoorde lijkheid voor de medisch-psychiatrische kant van het centrum.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2