LEIDSCH DAGBLAD CDA en D'66 liggen dwars Ontplofbaar antiek "Femisbank moet adverteren stoppen" Topdrukte op Franse wegen Wiegel: wint de PvdA strijd Molukkers vragen KRO af te zien van tv- Alleen PvdA gelukkig met zetelverdeling Gekaapt toestel terug naar Pole7i 3T. VOENSDAG 22 JULI 1981 j Directeur G. Koopman J Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D Paauw OPGERICHT 1 MAART 1060 36529 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau W>tte S^get 1 2311 BG leden Voor W nrs coWon Sarioaraers boos op TROS-aktaa Officier van justitie eist: BREDA (GPD) - Om het publiek te beschermen heeft officier van justitie mr. P. van Benthem gis teren aan de meervoudige econo mische strafkamer van de recht bank in Breda gevraagd een aan tal voorlopige maatregelen op te leggen aan de omstreden Femis bank in Baarle Nassau. Belangrijkste eis van de officier is een verbod om via advertenties en andere publikaties en door in formatie bij inkomsten het pu bliek, er toe te bewegen aan de Femisbank geld toe te vertrou- Vooruitlopend op een berechting en eventueel veroordeling tracht de officier van justitie dus nu reeds aan de bemiddelende acti viteiten van de Femisbank. die il legaal zouden zijn, een halt toe te roepen. Deze financiële instelling, die er geen geheim van maakt met veel zwart geld te werken en als eer ste in ons land het volledig ano nieme telebankieren (het bank zaken doen per computer) heeft ingevoerd, zou voortdurend han delen in strijd met de wet op het kredietwezen Het is geen geregistreerde krediet instelling Met telebankieren kan men zwartgeld onttrekken aan belastingheffing. Daarom wil de justitie in Breda, bijgestaan door deskundigen van het ministerie van financiën en van de Neder- landsche Bank. tot een gerechte lijke vervolging komen. Het vooronderzoek voor de rechts zaak. die door de economische meervoudige kamer van de rechtbank behandeld zou wor den, loopt al geruime tijd. Dit vooronderzoek is nog niet offi cieel afgesloten. Bij de economi sche wetgeving bestaat de moge lijkheid om al tijdens het vooron derzoek de rechtbank voorlopige maatregelen te laten opleggen. De rechtbank, die de zaak in raad kamer en dus niet in het open baar behandelde, zal uitspraak op een nader te bepalen tijdstip. Een verzoek om openbare be handeling van de Femisbank. die niets zou hebben te verbergen, werd door de rechtbank afgewe zen. Zowel de officier van justitie als de Femisbank kunnen van c-cn uit spraak van de Raadkamer m ho ger beroep gaan bij het gerechts hof in 's-Hertogenbosch. Het zal nog wel geruime tijd duren voor dat de zaak op een openbare strafzitting kan worden behan deld. ASSEN/DEN HAAG (ANP/ GPD) - Het Landelijk Ac tiecomité Zuid-Molukken wil dat de KRO afziet van het maken van een docu- mentaire over de gijzelin gen in 1977. Het comité schrijft in een brief aan de omroeporganisatie, dat een dergelijke documentaire in geen enkel opzicht kan bijdragen aan verbetering van de nog steeds broze relatie tussen Zuid-Moluk- kers en Nederlanders in Boven- smilde: 'Integendeel, nog verse wonden zullen worden openge reten en nieuwe emoties zullen worden opgewekt'. Het comité zegt, dat de KRO-re- dacteur Kees Boomkes in op dracht van deze omroep bezig is met de voorbereiding van een documentaire over de gijzelin gen in 1977 onder de titel 'Een gijzeling toen en nu'. De Landelijke Federatie van Wel- zijnsstichtingen voor Surina- mers intussen is boos op TROS- Aktua, omdat onlangs in deze ac tualiteitenrubriek de indruk zou zijn gewekt dat de heroïnepro- blematiek een probleem is waar bij alleen Surinamers zijn be trokken. 'Het is goed om alles te doen aan het heroineprobleem, maar de overbelichting van één groep verslaafden werkt discriminatie en rascistischc tendenzen in de hand', zo luidt de waarschuwing van de federatie aan de makers van TROS-Aktua. Zeeuwse winkels bieden granaten als asbak aan Jongetje (4) in duinmeer verdronken KORTGENE (GPD) - Een onderzoeksteam van de Rijks politie heeft gisteren bij drie Zeeuwse antiekhandelaren een groot aantal explosieven in beslag genomen. Bij de handelaar T. in Kortgene trof de politie 64 stuks munitie aan, variërend van hulzen tot complete brisantgranaten. Bij B. in Goes en H. in Zierikzee trof de politie granaten aan. (Van één t r verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De sinds zondagmiddag vermiste 4-jarige Thijs van der Zon uit Noordwij- kerhout is in het Oosterduinse- meer in zijn woonplaats verdron ken. Het lichaam van het kind werd gis termiddag door amateurduikers op de bodem van het meer ge vonden en naar boven gehaald. Het jongetje was zondagmiddag met zijn ouders aan het meer toen het plotseling werd vermist. Het kind kon niet Veel bewolking Veel bewolking met vannacht regen, morgen af en toe een bui. Minimum temperaturen rond 13 graden, middag- temperatuur omstreeks 17 graden. Ma tige, aan de kust krachtige De komende dagen neemt de kans op neerslag af. De middaglemperaluur zal naar verwachting oplopen tot 20 gra- Het weer in Europa blijft wisselvallig. In het Alpengebied boven 1500 meter kans op sneeuw. Zuid Europa blijft warm en zonnig. 23 JULI: Zon op 5.47 uur; onder: 21.44 uur. Maan op 0.28 uur; onder 13.01 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.07 en 20.41 uur. laagwater te Katwijk om 4.05 en 16.22 uur. De Rijkspolitie begon het onder zoek bij de antiekhandelaar T. in Kortgene. Bij de partij munitie die hij als koperen antiekwaar in zijn winkel te koop aanbood, wa ren onder meer twaalf nog com plete brisantgranaten. Verder vond de politie een brisant- granaat waarvan men had gepro beerd de lading te verwijderen. Hiervoor was in de granaat ge boord en gezaagd. Toen bleek dat de lading niet verwijderd kon worden, was de granaat voorzien van een valse kop. De artikelen worden omschreven als levens gevaarlijk. Daarnaast trof zij een aantal lege granaathulzen aan, die echter nog wel waren voorzien van een ontstekingslading. De rest van de munitie bestond uit pantser granaten. afgezaagde hulzen, een band met losse flodders voor een machinegeweer en een granaat met een zgn. tijdbuis. De politie vermoedt dat veel mensen al der gelijk ontplofbaar 'antiek' in huis hebben, bijvoorbeeld als asbak. Uit verklaringen van de Kortgeen- se antiquair bleek dat hij de ex plosieven had gekocht bij antiek handelaar B. in Goes. Het team van de Rijkspolitie trof in de winkel van B. drie granaathulzc'n r twee waren i ontsteking. B. verklaarde de munitie in Enge land te hebben gekocht en daar na als kopcrwaren te hebben in gevoerd. Tn de antiekwinkel van H. in Zie rikzee vond de politie nog enkele granaten die deze had gekocht van de handelaar in Kortgene. De drie handelaren verklaarden tegenover de politie er niet van op de hoogte te zijn geweest dat zij een strafbaar feit pleegden. De drie, die overtreding van de vuurwapenwet ten laste zal wor den gelegd, zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. WEST-BERLIJN (DPAReuterl AFP) - Passagiers verlaten het vliegtuig van de Poolse vliegtuig maatschappij LOT. dat gisteren werd gekaapt en gedwongen naar West-Berlijn te vliegen. Daar landde het op de militaire luchthaven Tempelhofwaar het inmiddels weer is opgestegen om met bemanning en passagiers naar Polen terug te keren. Het toestel was op weg van de zuid westelijke industriestad Katowi ce naar de noordelijke haven Gdansk. De kaper bedreigde een van de stewardessen met een ge weer. De kaper had ook een handgranaat bij zich. Niemand aan boord van het toestel is ge wond. aldus een woordvoerder. Later gaf de kaper, een 21-jarige Pool. zich over aan de Ameri kaanse militaire autoriteiten op het vliegveld. Deze leverden hem vervolgens uit aan de Westber- lijnse autoriteiten Hij zal vol gens Westduits recht worden be recht. Het is voor de vierde maal sinds vo rig jaar zomer dat een Pools vliegtuig wordt geicaapt. Poolse veiligheidsfunctionarissen over meesterden in twee gevallen de kapers. In december landde een toestel van LOT in West-Berlijn. De Poolse kaper kreeg toen een gevangenisstraf van vier jaar. DEN HAAG (GPD) - CDA en D'66 hebben gisteren fel ver zet aangetekend tegen het voorlopige regeerakkoord en de zetelverdeling voor het nieuwe kabinet. Na een eerste beoordeling van de voorstellen van de drie informateurs wezen belangrijke delen van beide fracties op tal van tekortkomin gen in het werk van de onderhandelaars. Alleen de PvdA lijkt zich in grote lijnen in het akkoord te kunnen vinden. De uitkomst van de acht weken durende onderhandelingen heeft geen van de fracties geheel tevre den gesteld. Voor D'66 kwam de pijn het hardst aan. De Democra ten willen niet instemmen met een "uitgeklede" ministerspost van economische zaken en wij zen het aangeboden departe ment van defensie voorlopig af. Het CDA. en dan vooral de rech tervleugel. gelooft eveneens dat de partij te kort is gedaan bij de zetelverdeling. Tijdbom PARIJS (GPD) - Het komende weekeinde is het weer uitkijken op de Franse wegen. Op 24, 25 en 26 juli vertrekken naar schatting drie mil joen vakantiegangers naar hun vakantieoorden, of keren naar huis te rug. Volgens de organisatie „Slimme Indiaan", die een onderdeel is van het Franse ministerie van transport, zullen bijna 400.000 Nederlanders en Rijnlanders het komende weekeinde onderweg zijn naar het zuiden, bij voorkeur door het Rhóne-dal De grote opstoppingen worden op 24 juli verwacht rond Parijs tussen 18.00 en 21.00 uur. en rond Lyon tussen 17 00 en 20 00 uur. Op zaterdag 25 juli liggen de knelpunten bij Bcaune tussen 09.00 en 12.00 uur en rond Lyon tussen 09.00 en 15.00 uur. Uit Nederland vertrekkende automobilisten wordt dan ook aangeraden om zaterdag in het middaguur af te reizen De zuidelijke knelpunten hebben zich dan opgelost voordat ze vanuit ons land zijn bereikt. Morgen wordt het laatste stuk in de „Aquitaine" - de autoroute via Poi tiers naar Bordeaux - voor het verkeer opengesteld. De traditionele opstoppingen op de RN-10 komen daarmee te vervallen. De PvdA maakt bezwaar tegen ver schillende onderdelen van het bereikte regeerakkoord. Tegen de zetelverdeling bestaat minder weerstand. Opvallend is dat de PvdA - als enige van de drie be trokken partijen - een duidelijk voorbehoud heeft gemaakt bij de kernwapenparagraaf van het ak koord. Daarin wordt gezegd dat het besluit over de plaatsing van de 48 omstreden kruisraketten op Nederlands grondgebied voorlopig wordt uitgesteld. Bij een eventueel positief besluit van het kabinet op enig moment in de komende vier jaar, is Den Uyl bereid het kabinet hierop te laten vallen. Informateur Lub bers sprak in dit verband van een "tijdbom", die de sociaal-demo craten hiermee onder het kabi net hebben geplaatst. Ook binnen de fractie van D'66 gaan stemmen op om een derge lijk voorbehoud te maken, maar volgens Terlouw is dat overbo dig omdat elke coalitiepartner in principe op elk van de niet gere gelde punten het kabinet straks kan laten vallen. Vanochtend zijn in Den Haag de fractiebesprekingen over de voorstellen van de informateurs De Koning, Lubbers en Van Thijn voortgezet. In de loop van de avond zouden de fracties pro beren dit overleg af te ronden. De conclusies die vervolgens aan de informateurs worden meege deeld, zullen daarna aan konin gin Beatrix worden voorgelegd. Zij moet dan een beslissing ne men over aantal en namen van de kabinetsformateurs. Ergernis De informateurs hebben al voorge steld CDA-leider Van Agt en Den Uyl tot formateurs te benoemen D'66 heeft hier inmiddels geër gerd op gereageerd. Volgens de fractie van de Democraten is uit de uitbreiding van de bevoegd heden van het departement van sociale zaken (bestemd voor Den Uyl) gebleken dat D'66 nauwer bij de formatie betrokken moet worden. Het CDA is vooral ontevreden over de zetelverdeling, waarbij onder wijs aan de PvdA is afgestaan en sociale zaken een flinke taakuit breiding heeft gekregen. Wat on- Staking in Polen gaat niet door WARSCHAU IAP) - Dc havenar- beiders in dc Poolse kuststeden zijn vanmorgen tot overeen stemming gekomen met dc rege ring en hebben hun aangekon digde staking voor morgen afge last. De overeenkomst volgde enkele uren nadat leden van Solidari teit bij de luchtvaartmaat- schappij LOT hadden laten we ten hun aangekondigde staking voor vrijdag op te schorten, (zie ook pagna 9). derwijs aangaat, twijfelt de frac tie aan de hardheid van de ge maakte afspraken over de taak verdeling tussen de gedoodverf de minister Van Kemenade (PvdA) en de twee CDA-staatsse- cretarissen. die als "waakhond" zouden moeten fungeren. Bij de PvdA-fractie lijkt de positie van de minimum-inkomens geen knelpunt te zullen worden. Vol gens een aantal fractieleden zal het ontbreken van een garantie voor handhaving van de koop kracht van de minima wel wor den geslikt. (Zie ook pag. 7) Zigeuners: nog twee maanden respijt Toch harmonieus einde in Ottowa Poolse temperatuur nu ook in Roemenië Minimaal verbod hormonen in EG DEN HAAG (GPDl - De PvdA heeft de verkiezingen verloren, maar de strijd om de maeht in het kabinet gewonnen. Zo luidt de eerste reactie van VVI)-lei- der H. Wiegel op het bereikte re geerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66. 'Den Uyl krijgt de zwaarste post en wordt superminister op het so ciaal-economische en financiële terrein. De andere ministers in die driehoek lijken zo niet meer dan veredelde staatssecretaris sen te worden', aldus Wiegel Hij wijst er voorts op dat de PvdA er in geslaagd is de beide departe menten in de welzijnssector (CRM en onderwijs) te bemachti gen Vanuit CDA-kring heeft minister De Geus (defensie) inmiddels het voorstel de post van defensie toe te wijzen aan D'66 afgewezen. Hij vindt het 'onbegrijpelijk' dat de ze post wordt toegedacht aan een partij die eigenlijk niet in goede samenwerking met de Navo- bondgenoten gelooft. Opmerkelijk is dat Terlouw zyn verzet tegen defensie op vrijwel dezelfde argumenten baseerde. Volgens hem past defensie niet bij D'66 vanwege de aard van de partij. Deze telt een groot aantal pacifisten, zo zei Terlouw gister avond voor de televisie. D'66-voorzitter Zeevalking heeft gisteren m een radiogesprek het optreden van de PvdA ten aan zien van economische zaken te zien als een reactie op het recen te optreden van D66. Volgens hem is het een bewijs van de woede van de PydA over het door D'66 als eerste aanvaarden van Van Agt als premier. 'Men heeft zijn gram gehaald', aldus Zeevalking. die het nog niet van zelfsprekend zei te vinden dat het gewenste kabinet er ook werkelijk komt. LEIDSCH Aj:. DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu rr n bonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1