Datsun wordt Nissan Dieselmotor sterk in opmars Nieuwe middenklasser Renault 9 MOTORFIETS MEE Breuk in Gereformeerde kerk van Genemuiden Buitenlanders voeren boventoon in Noordwijk JULI EXTRA PAGINA 13 .t 'V *f>> Renault gaat zijn toch al royaal keus binnenkort verder uilbreiden met een niet te grote middenklasser die als 9 zal worden genum merd. Wat grootte betreft kan men het nieuwe model naast de Renault 14 plaatsen. Nagenoeg even lang: zo'n vier meter. Dat zou ook pas sen op de weg terug naar de sedan (met gewone kofferbak) die het Franse staatsmerk al enige tijd geleden insloeg. Qua karakteristiek heeft deze Renault 9 echter veel overeenkomst met de nog steeds in verkoop zijn Renault 12 (onder andere in Spanje en Mexico). Verwacht wordt dat de prijs var "neaen" rond de 17 mille zal cirkelen. Dat hangt natuurlijk af van de de motoruitvoering welke men kiest. Eerst komen de versies met 1100- en 1400 cc-motoren op de markt. Later zal er dan nog een 1600-uitvoering bijkomen en als de voortekenen niet bedriegen zullen we te zijner tijd ook een Renault 9 met dieselmotor kunnen tegenkomen. Half september is de internationale presentatie van dit mid- denklassertje dat er op bovenstaande foto wat groter lijkt dan hij in werkelijkheid is. Maar wel met binnenmaten die het spre ken over een "ruime gezinsauto" rechtvaardigen. -. flfS %t$eÈPif Nissan Motor Company - op één na de grootste autofabrikant in Japan - heeft daartoe besloten omdat de vele internationale activiteiten van het concern alle onder de naam Nissan ge schieden. Bijvoorbeeld de samenwerking met Volkswagen en Alfa Rorneo, assemblagefabrieken in verscheidene landen en ook op de beurs staat het bedrijf als Nissan genoteerd. Het concern viert in december 1983 zijn vijftigste verjaardag. Tegen die tijd hoopt men al een fiks eind op weg te zijn maar over een jaar of drie moet de hele operatie zijn voltooid. Dan moet alles wat tot nu toe Datsun was Nissan heten. In de naas te toekomst zal in advertenties en andere reclamecampagnes meer en meer de nadruk op de naam Nissan w orden gelegd. Zelfs de nieuwe middenklasser Stanza, die binnenkort in Ameri ka als een Nissan wordt uitgebracht, krijgt hier nog de naam Datsun mee. Deze Datsun Stanza is de eerste middenklasser van het Nissan-concern met voorwielaandrijving. Tegen het einde van het jaar komt de wagen ook naar Nederland. Met naar keuze 1600 of 1800 cc motor. Met drie, vier of vijf deuren. Er zijn vele redenen te beden ken waarom men een motor fiets met de auto zou willen, meenemen De Amsterdamse firma G.Joh.Bruinsma BV heeft daarop ingehaakt en de z.g. "Kawadrager" gecon strueerd, die in principe ge schikt is voor nagenoeg alle automobielen en vele model len motorfietsen Volgens de bijgaande instruc tie bevestigt men in enkele minuten zo'n motorrek op de auto nadat de noodzakelijke "adaptors" onder de auto zijn gemonteerd. Het is allemaal niet bijster goedkoop (zo'n zeshonderd gulden) maar voor degenen die er behoefte aan hebben erg handig. De naam Kawadrager zal nie mand verbazen die weet dat de firma Bruinsma de Kawa- saki-motoren importeert. Alles wijst erop dat de jaren tachtig de jaren van de diesel motor zullen worden. De verschrikkelijk snelle stij ging van de benzineprijzen heeft de laatste tijd tot een aanzienlijke groei van de vraag naar diesels geleid. Het afgelopen jaar hebben de Westerse fabrikanten bijna zes miljoen dieselmotoren gebouwd. Dit cijfer is afkom stig van Robert Bosch GmbH, een van de grote fa brikanten van elektrische au to-onderdelen. In West-Duitsland is het deel van de dieselmotoren bij personenauto's in vijf jaar meer dan verdubbeldAmper tien jaar geleden had nog geen procent van de totale autoproduktie in de Westerse wereld een dieselmotor. Vo rig jaar was dat percentage al de vijf gepasseerd. En bijna alle Europese autofabrikan ten hebben een diesel in hun programma of werken er aan. maar zal toenemen. Amerika en Japan - toch echt geen diescllanden bij uitstek - bouwden het afgelopen jaar respectievelijk 312.000 en 158.000 dieselauto's. In de Verenigde Staten is het per centage binnen tien jaar ge stegen van 0.1 tot 4.3 procent van het aantal nieuwe auto's. Natuurlijk wordt er harder dan ooit aan de ontwikkeling van de dieselmotor gewerkt. Im mers hoe beter de motor hoe sneller de opmars. Vooral wordt gezocht naar een ver- brandingssysioem met direc te inspuiting en naar vermin dering van de schadelijke werking van de uitlaatgas sen. Bosch laat op het ogen blik al een paar personenwa gens met directe elektroni sche dieselinjectie testritten maken. Die directe inspuiting vereist zeer verfijnde techniek. Bosch werkt reeds lange tijd aan een elektronische rege ling daarvan. Het zal echter nog wel enige tijd vergen voor het net zo geperfectio neerd is als het mechanische systeem waaraan nu nog de voorkeur wordt gegeven. Bosch kan nog niet zeggen wanneer dat elektronische systeem rijp is om op de markt te worden gebracht. Er moet nog veel aan worden ge daan. Een verfijnd en be-1 trouwbaar systeem van direc te inspuiting zal er in elk ge val toe bijdragen dat de toch al goede mogelijkheden voor de dieselmotor alleen maar beter worden. Al jarenlang ligt bijr Volvo het accent op veiligheid. Alle mo dellen van dit Zweedse merk ademen robuustheid en soli diteit. Toen DAF een aantal jaren te rug werd ingelijfd gingen de Zweedse ontwerpers aller eerst aan de slag om ook de produkten van Nederlandse origine van zo'n zelfde stem pel te voorzien. Zo kreeg bijvoorbeeld de 66-se- rie opvallend zwaardere bumpers aangemeten en hield Volvo het Nederlandse 343-ontwerp nog een fikse tijd achter de han$ om het van het eigen kenmerkende imago te kunnen voorzien. Het imago dat overigens al tien tallen jaren het nadrukke- lijkst is belichaamd in de gro te Volvo's, eens begonnen als 144 en 164 en zo'n zes jaar te rug na grondige restauratie verder gegaan als 240- en 260- series. Het zijn imposante auto's waar in men de doelbewustheid van de ontwerpers proeft om zich verre te houden van alles wat ook maar zweemt naar sportiviteit. Nog steeds zal men in de technische specifi catie van een Volvo vergeefs zoeken naar een opgave van de maximumsnelheid. Volvo vindt die niet belangrijk. Dat dateert al van ver voor het tijdstip dat de autowegen al leen nog maar in naam snel wegen bleven. Bij Volvo ging en gaat veilig heid voor alles. Maar Volvo heeft ook andere tijden ge kend. Tijden waarin minder eenzijdige standpunten wer den gehuldigd. Tijden waarin de Volvo's nog een aardig sportief partijtje in het auto concert meebliezen. Nu pas, na al die jaren, vindt men daar weer iets van terug in de kortelings verschenen Volvo 244 Turbo. Om elk misverstand te voorko men: de Zweden hebben geen druppel water in de wijn gedaan. Ook deze grote Turbo barst om zo te zeggen om zijn voegen van de inge bouwde passieve en actieve veiligheid. Maar de krachtbron onder de motorkap gecombineerd met de turbinecompressor van Garrett zorgt voor ronduit verbluffende prestaties. In vergelijking met de oor spronkelijke inspuitmotor is het koppel verhoogd met niet minder dan 45 procent en het vermogen met meer dan een kwart vergroot. Die 145 paardekrachten stuwen deze toch echt-niet lichte bak binnen de negen seconden van stilstand naar honderd kilometer per uur. En als men het gaspedaal kan blij ven indrukken komt de naald van de snelheidsmeter dicht in de buurt van de 200... Maar de meeste indruk maakt zo'n turbo toch bij het inha len. Bij nagenoeg elke snel heid. Gaspedaal even fors in drukken. een tel wachten, dan komt de turbo goed op gang. Een licht fluittoontje begeleidt de verder onhoor bare krachtexplosie, de rug wordt stevig in de stoel ge drukt en als een schicht schiet de wagen langs de voorganger. Om het een tikkeltje overdre ven te zeggen: het is een bele venis. Maar dat niet alleen. Het is ook een brok bijna on schatbare veiligheid. Want de tijd die nodig is om een ande re auto in te halen wordt tot het minimum beperkt. En ie dere automobilist weet dat juist bij dat inhalen de mees te ongelukken gebeuren Ik zal niet nog eens de verdien sten van zo'n grote Volvo op lepelen. Natuurlijk is het de wagen aan te zien dat de oor spronkelijke vormgeving al weer van tientallen jaren te rug dateert. Volvo heeft daar aan gedaan wat het merk kon doen. maar bijvoorbeeld het betrekkelijk geringe ruitop- pervlak tekent de ouderdom van het model. Dat doet echter niets af van het comfort in de wagen. De stoe len van deze Turbo zitten meesterlijk, de stuurbekrach tiging is uiterst effectief, de- schakeling gaat als een scherp snijdend mes. de ruimte is alleszins redelijk en het geluid van de motor is te verwaarlozen. Stuk voor stuk bijdragen tot een imponerend brok com fort. Dat is echter bij Volvo geen nieuws. Dat kenmerkt de grote modellen al veel lan ger. Het gaat ditmaal echter om de combinatie van dat comfort met een overmacht aan vermogen die is te dan ken aan die turbinecompres- Volvo heeft de voorkeur gege ven aan een wat kleinere tur bo. waardoor ook reeds bij la gere toerentallen extra lucht (van de uitlaatgassen) naar de motor kan worden gediri geerd. Heel simpel gezegd zorgt de zo verkregen hogere vullingsdruk in de cilinders voor het grotere vermogen. Bij de meeste turbo's wordt die verhoogde vullingsdruk pas effectief bij hogere toerental len. Volvo heeft voor een me thode gekozen waarbij ook in het lagere toerengebied de vruchten van de turbo kun nen worden geplukt. Waarbij men er echt niet bang voor behoeft te zijn dat die boom bij hogere snelheden kaalge plukt zou blijken te zijn. Inte gendeel, wat men daar aan kracht aantreft verbluft elke keer weer. Het is inderdaad een bijzonde re auto. Vinnig en snel. Goed hanteerbaar en als een blok op de weg. Ondanks die nog altijd starre achteras Maar de nadelen daarvan zijn zo goed opgevangen dat men ze al leen onderkent aan de nei ging tot dribbelen op bepaal de wegen onder bepaalde omstandigheden Men krijgt al die kracht op wie len beslist niet cadeau. Op een honderdje na 44 mille Het liegt er niet om Maar een ieder zal voor zichzelf moeten uitmaken of hij dat ervoor over heeft. Tenslotte nog dit: een turbo maakt een auto niet zuinig Hij maakt alleen dat men veel vermogen kan vragen zonder in extreem hoge benzinever- bruiken te komen Ondanks de zeldzaam gemakkelijk zit tende vijfde versnelling (een simpel drukknopje op de ver- snelhngshendel) is de wagen derhalve niet opvallend zui nig Zeker, het is mogelijk ongeveer 1 op 9 te halen Maar dan kan men die turbo er net zo goed afslopen. Gebruikt men deze matig dan kan men op de benzinepomp ongeveer 1 op 8 noteren. Maar haalt men uit de turbo het plezier dan erin zit ja dan is 1 op 7 waar schijnlijker. Ongeveer honderd leden van de Gereformeerde Kerk van Gene muiden en de plaatselijke predi kant ds. W. van Benthem hebben besloten hun kerk vaarwel te zeggen. Ze zullen zich aansluiten bij de Christelijk Gereformeerde Kerken. De aanleiding vormt een conflict tussen de predikant en zijn ker- keraad over een tuchtgeval: de kerkeraad zou naar de mening van ds. Van Benthem te slap op getreden zijn en zich daarmee hebben aangepast aan de heer sende trend binnen de Gerefor meerde Kerken. Ds. van Ben them is daar al jarenlang veront rust over. Het conflict escaleerde en de predi kant ging medio dit jaar met een deel van zijn gemeente aparte diensten beleggen. Niettemin bleven zij zichzelf als gerefor meerden beschouwen. De pro vinciale synode van Overijssel van de Gereformeerde Kerken maakte daar echter een einde aan. Ze erkende het apart verga derende deel niet als Gerefor meerde kerk. Daarom hebben ds. Van Benthem en de zijnen nu besloten aansluiting te zoeken bij de Christelijk Gereformeerde Kerken. Enige jaren geleden vond in het nabijgelegen Urk ook al een dergelijke overgang plaats. Een wereldomvattend studiepro ject moet worden opgezet om de prostitutie uit te roeien die door internationale bedrijven word georganiseerd. Dit is een aanbe veling van het internationaal be raad over de rol van mannen en vrouwen in de kerk dat afgelo pen week onder auspiciën van de NOORDWIJK - In de kwalificatie wedstrijden voor het herenen- kelspel A in het tennistoernooi van Noordwijk heeft René Goi ter zich als enige Nederlandse deelnemer weten te plaatsen voor het "echte werk". Hij ver- loeg gisteren Driessen met 6-1 en 6-0, waarmee hij ervoor zorgde dat "Noordwijk" tenminste nog enige Nederlandse kleur behield Voor het overige voeren de buiten landers de boventoon in de selec tiewedstrijden. De beste partij was die van de Duitser Schu mann tegen Vijay Paul uit India Paul had met zijn soepele manier van spelen on zijn betere slagen techniek aanvankelijk de over hand. maar de conditie van de Duitser bleek ten slotte doorslag gevend Schumann zegevierde in drie si ts (6-7,6-4, 6-2) en ging met de Italiaan Baiardo, de Amc- wereldraad van kerken in Shef field werd gehouden. De bij de wereldraad aangesloten kerken wordt gevraagd informa tie over genoemde prostitutie te verzamelen en de publieke opi nie voor de kwestie te mobilise ren. De kerken wordt ook ver zocht de regeringen te polsen over hoe het sextoerisme verhin derd kan worden. In het Zuidafrikaanse Oudts- hoorn is de vertoning van een film over het leven van Jezus Christus afgelast, omdat blanke zuidafrikanen niet met zwarten in dezelfde bioscoop wilden zit ten. De film "Jezus" zou voor een zwart-blank gemengd publiek worden vertoond in een voor blanken gereserveerde bioscoop. Pretoria had daar bij uitzonde ring toestemming voor gegeven. De opbrengst zou worden ge- bruiKt om een nieuwe sociaal werker in een zwarte kerkge meente aan te stellen. Omdat talrijke leden van de blanke Nederduits-gereformeerde kerk protesteerden tegen de aanwe zigheid van zwarte kijkers, beslo ten de organisatoren de film voorstelling niet door te laten gun Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Voorschoten: J.J H. Hoekstra te Waal-Koog en Den Hoorn (Texel) Aangenomen naar Nieuwleusen F van der Sluis te Doorn. Gereformeerde kerken Beroepen te Suawoudc, Hervorm de Gereformeerde Federatie drs. J. Dorst, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangeno men, te Zaandam als geestelijk verzorger ziekenhuis (Stichting De Heel) A h schede, die dit beroep heeft aan genomen. Prep. geex en door de classis Warffum beroepbaar ge steld drs. J. Dorst. Kerkbuurt 51, 9265 LR Suawoudc. Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Berkel en Rodenrijs W Triemstra te Utrecht-Cen trum Christelijke Gereformeer de Kerkrn Bedankt voor Drachten J Jonk man te Almelo. In het toernooi van Artesia konden ondanki do Nf n allé partUi n die op het programma stonden worden afgewerkt. Twee surpri ses vielen te noteren Arno Vonk. in C verrassend doorgedrongen tot de derde ronde, verloor als tweede geplaatste in D van Mens met cijfers die er niet om loge n 1-6. 0-6, in de eerste ronde Ook de favoriet Koeleman ging uit het toernooi Van Sliekum klop- ta ham In twee art 6 2 6 9 11 der bedwong Rob Lucas zijn te genstander René Steenbeek op vallende gemakkelijk 6 3. 6 1 In het herendubbel C was het Me- ren wijk koppel Goemans Thuis met 6-1, 6-3 te sterk voor Van der Bosch en Bosm.i De winnaars stapten de halve finale binnen en hebben nu een finaleplaats bin nen bereik. FRANK BONTE HONSELERSDIJK (ANP) - De Nederlandse 500cc-coureur Jack Middelburg vertrekt in oktober naar Zuid-Afrika om daar aan twee internationale races mee te doen. Op 11 ok tober rijdt Middelburg in een produktierace op het circuit van Kyalami. Een week later start de Nederlander op het zelfde circuit in een interna tionale 500cc-race, die door de Zuidafrikaan Jody Scheckter georganiseerd wordt. Scheckter, oud-we- reldkampiocn Formule 1, heeft zich de laatste maanden bezig gehouden met het op poten zetten van een najaars competitie voor de top van de wegracewreld Deze winter- bekcr-serie komt echter moeilijk van de grond. Middelburg in zee met Scheckter Slechts races in het Engelse Donington Park (30 augus tus) en Kyalami slaan defini tief op de agenda. Met andere Europese, Amerikaanse en Japanse circuits wordt nog onderhandeld. Middelburg is een van de eerste coureurs van de wereldtop in de 500cc-klasse, die een con tract heeft getekend voor de winterbeker-wedstrijden. Middelburg: "Het is wel aan trekkelijk om in die tijd van het jaar te racen. Ik krijg een goed garantiebedrag -en de eerste vijf aankomenden staan hoge premies te wach ten." Scheckter wenst twintig top- coureurs te contracteren. De Nederlander Boet van Dui men zal daar zeker niet bij horen. Van Duimen moet in oktober in opdracht van zijn fabriek, Yamaha, in Japan ra cen en kan niet in Zuid Afri ka aanwezig zijn. Van Dui men: "Ik zie het toch wat somber in voor Scheckter en zijn serie. De andere Yama ha-rijders, zoals Roberts en Sheene, zullen ook in Japan rijden in plaats van in Zuid Afrika. Ik vraag me af hoe Jo dy een sterk bezette race van de grond wil krijgen." rikanen Edwards (6-1, 7-5 tegen Van Oppen) en Pinchoff, Hale uit Jamaica en de Roemenen Bircu (6-4, 7-5 tegen Everaars) en Mirza naar het hoofdtoernooi. In B kwam van de geplaatsten al leen de Amsterdammer Hugo Ekker op het gravel. Theo Schoos hield hem drie sets op het gravel, maar daarna was het gebeurd 6-2. 2-6. 6-3 voor Ekker De Leidenaars Henny en Jos Koemans zorgden voor goede prestaties. Eerstgenoemde klop te Rutten (6-4, 6-3). laatstgenoem de h.id alleen in de eerste set eni ge problemen tegen Thijs Steensma 6-4. 6-1 Verder sloeg Van Oppen in twee sets Hinnen Ook bij de dames kwamen de re gionale kanshebsters in B goed voor de dag. Henny Fchling moest wel drie sets spelen tegen Annette van Eedcren. maar over de uitslag bestond geen twijfel 6-1.3-6.6 2 Liaelotte vin dei Bjjl troefde in twee sets M Verheven af. Voor een opmerkelijke uitslag zorgden gisteren in het gemengd dubbelt pel hel duo I !m Wilen- kamp en Karin Strijk door een dnesets zege op het koppel Honsbeek/ Hensbergen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13