Het ging te gemakkelijk Post: "Achteraf is het me toch wel meegevallen" Johan van de Velde springt er weer uit Pirard naar ploeg van Post Tour-winnaar Hinault bekritiseert 'concurrentie': Records MAANDAG 20 JULI 1981 SPORT 'Hulk' Maertens pakt slotrit PARIJS/FONTENAY SOUS BOIS (GPD) - Johan van de Velde heeft zijn gezicht in de 68e Ronde van Frankrijk nog iets gered door zaterdag in Fontenay Sous Bois de voor laatste rit op z'n naam te schrijven. De wisselvallige Rijsbergenaar, die met name in de Alpen teleurstelde en zich niet zo nadrukkelijk kon manifesteren als vorig jaar, won dit jaar uitgerekend twee keer op een terrein wat hem niet bepaald op het lijf is geschreven. In de eerste week zegevierde hij in de vlakke rit naar Martigues door daar zijn medevluchter Lucien Didier te verslaan en zaterdag werd het met Pierre Bazzo weer een spurt met twee. „Ik heb geen seconde getwij feld aan mijn zege", vertelde de Brabander die evenals Freddy Maertens („de hulk", die gisteren op de Champs Elysées de snelste was in een massaspurt) in het slotweek- einde nog een keer toesloeg. „Die Bazzo was al blij dat hij nu tweede zou worden, want wanneer we in die kopgroep van dertien waren gebleven was hij vast en zeker minder opgevallen". Van de Velde glunderde van plezier. „Na tuurlijk is het in de bergen niet gelukt, maar wanneer je met twee overwinningen uit de Ronde komt kun -je toch ook weer niet ontevreden zijn". De blijheid over dat feit won het duidelijk van de teleur stelling. Nog altijd namelijk vindt hij - zelfs na zijn derde Ronde van Frankrijk - dat er nog geen reden is voor pa niek en overhaaste conclu sies. „Ze maken mij niet gek", zei hij na zijn matige prestatie in de korte rit bij Ni ce waar hij enorm veel tijd verspeelde door onoplettend heid. „Ik weet wat ik kan en dat er soms meer van me ver wacht wordt, raakt me niet. Over een paar jaar weten we In elk geval zegevierde Van de Velde dit jaar twee keer in een Tour-rit en zelfs dat was hem tot nu toe niet gelukt. In de etappe van Auxerre naar Fontenay Sous Bois was hij wél oplettend toen zo'n klei ne zestig kilometer voor het einde een kopgroep van der tien man weg ging, onder wie Van de Velde's ploeggenoot Ludo Peeters, de Australir Phil Anderson en de Rijsber genaar met Bazzo. De weg naar een tweede ritzege was daarmee geeffend. Gistermiddag op de Champs Elysées wees alles er op dat in een massaspurt de laatste V. d. Velde - tweede winst - triomfator zou worden aange wezen en natuurlijk was Freddy Maertens d kandi daat. De Belg, die meer dan sensationeel op het hoogste platform van de internationa le wielersport is terugge keerd (een spotprent in het Franse sportdagblad l'Equi- pe toonde ploegleider Lommme Driessens die een graftombe openhield, waar uit Maertens tevoorschijn kwam), liet zich na aanval- letjes van onder anderen Ger- rie Knetemann in de slotkilo- meters niet verrassen. Zelfs in de lange sprint waarin Fons de Wolf en Klaus Peter Thaler gevaarlijk dichtbij kwamen, was hij superieur. De „oude" Maertens won voor de vijfde keer in deze Tour. PARIJS - Peter Post heeft er in de loop van de jaren een gewoonte van gemaakt tegenval lende prestaties van zijn renners met de mantel der liefde te bedekken. Zelden sprak hij een vernietigend oordeel uit over een van zijn pupillen en waren er altijd voldoende argumenten om een falend optreden enigszins goed te praten. Daarom was het zo opvallend dat hij aan de einde van de Tour de France, waarin zijn formatie gelet op de tegenslag en zwakkere prestaties vooraf eigenlijk boven verwachting presteerde, een realistische analyse gaf op het gebeuren. Met zeven etappe-overwinningen en een vierde plaats voor Joop Zoetemelk kwam de Raleighfor- matie toch weer opvallend goed voor de dag, maar desondanks was Post aliesbehalve mild in zijn eindoordeel. Joop Zoete melk. Johan van de Velde en Lu- do Peeters kregen er van langs. „Als je bekijkt wat het geweest is, valt het achteraf nog wel mee", stelt de Amstelveense ploegleider, „maar van de klasse mentsrenners heeft niemand op zijn normale niveau gepresteerd. En wanneer je rond Zoetemelk een ploeg formeert ga je er van uit dat hij tweede kan worden. Dat is niet gelukt". Tegenover die desillusie staat ech ter we) waardering voor het feit dat de Nederlandse Tourwinnaar van verleden jaar nog zo knap is teruggekomen tot een vierde plaats. „Dat mag je natuurlijk ook weer met wegcijferen", stelt Post. „Hij is met z'n vak bezig en streeft al die jonge jongens toch weer voorbij" „Ik heb", vertelt Zoetemelk, „een veel te grote achterstand moeten goedmaken. Dat is wel in de ber getappes gebleken en ook in de tijdritten. Toen ik uit de Ronde van Zwitserland kwam was ik op iets meer dan 80 procent van mijn normale peil. Om die laatste 20 te overbruggen is lastig en te rugkijkend op deze Tour is me dat net niet helemaal gelukt". Post voegt er aan toe: „Inder daad, want anders verliest hij op T>T> PARIJS (GPD) - Voor de beroepswielrenners die gehinderd worden door de aanwezig heid van Bernard Hinault is er een prettige zekerheid: nog zes keer Tour de France en ze zijn gegarandeerd van hem af. Want toen zijn derde overwinning in het geschiedenis boek van 's werelds beroemdste wielerwedstrijd was bijgeschreven en ze op de terras sen van de Champs Elysees te zijner ere royaal aan het feesten waren, zei Hinault met de beslistheid die hem kenmerkt: „Op mijn 32ste jaar stop ik ermee. Zelfs als ik op die leeftijd nog aan de top sta. Ik heb me dan 12 jaar opgeofferd voor dit zware beroep, dat is lang genoeg. Twaalf jaar waarin ik weinig thuis was. Ik vind dat gemis aan een normaal gezins- en familieleven erg bezwaarlijk". Of Bernard Hinault tot en met 1987 - voor het peloton het jaar der verlossing - zijn tegenstanders blijft kwellen zoals hij dat thans doet, is een open vraag waarbij slechts één punt vast staat: Ber nard Hinault is in de jacht op succes niet de veelvraat die Eddy Merckx was. Hij mist het vermo gen om van het begin van het sei zoen tot het einde voluit te koersen en hij schaamt er zich niet voor. „Wat Merckx kon", zegt hij, „dat kan ik niet. Dus mik ik niet op alles, maar.kies ik mijn doelen en daar tusen calcu leer ik nederlagen in. Ik kan daar goed tegen. Want net zoals win nen, maakt verliezen deel uit van de sport. Gaat het vandaag niet goed, dan wellicht morgen..." Mentaliteit Voorlopig reikt die instelling ver genoeg voor een uitzonderlijke positie in het internationale veld. Bernard Hinault kon het zich zelfs permitteren om op bepaal de dagen niet eens voluit te gaan en toch de maximale winst te be reiken. Daarmee bleek hij qua mentaliteit veranderd. Toen hij in 1978 zijn eerste Tour reed, was geen inspanning hem te dol. Hi nault daarover: „In mijn binnen ste voelde ik hetzelfde als drie jaar gelden, het verschil is alleen dat ik leerde om me te beheer sen. Vroeger stond ik bij elke aanval meteen in vuur en vlam en ik had nog een grote mond ook, maar dat bleek niet altijd verstandig. In deze Tour deed ik het daarom kalmer aan dan vroe ger. Daar zijn opmerkingen over geweest, die ik onterecht vond. Ik zei het al eerder: waarom zou ik me helemaal hebben moeten geven? Wat had dat voor zin? Ie dereen weet toch datje een koers niet alleen met je benen wint, maar ook met je hoofd. Nog maals: het was niet aan mij om initiatieven te nemen toen ik eenmaal een riante voorsprong had". Waarmee er eigenlijk nog steeds geen volledige duidelijkheid be staat over wat Bernard Hinault kan presteren. Bij gebrek aan grote strijd is hij immers niet tot het uiterste hoeven te gaan. Hi nault over dat aspect: „Óm te la-' ten zien of ik sterker ben gewor den, of om mezelf te overtreffen, zou ik andere tegenstanders moeten hebben. Of dezelfden, maar dan meer aanvallend. Zoals DAMMEN - Ron Heusdens heeft zaterdag de damtitel voor junio ren op zijn naam gebracht. De 19- jarige Schiedammer finishte met 14 punten uit 9 partijen. Één meer dan Eran Binenbaum uit Amsterdam die met 13 punten tweddc werd. het nu ging, kon ik me makkelijk handhaven. Op Le Pleynet be- weees ik dat ik alle klimmers op hun plaats kan zetten als het moet, in de tijdritten heb ik me gehandhaafd tegenover met na me Knetemann terwijl die zich toch hierop sterk concentreerde, en in de sprint bleek ik nog steeds mee te tellen door de ma nier waarop ik bijvoorbeeld de PARIJS (ANP) - De 68e Ronde van Frankrijk leverde twee nieuwe records op. Bernard Hinault verbeterde de hoog ste gemiddelde snelheid van de winnaar. Hinault kwam tot 37.844 kilometer per uur over de 4000 kilometer. Het oude record was sinds 1962 in handen van JacqueszAn- quetil met 37.306 km/u. Voornaamste oorzaak voor de hoge snelheid was de sterke rugwind tijdens de vlakke etappes tussen de Py reneeën en België. Nimmer ook was het aantal renners dat Parijs haalde zo groot als dit jaar. Van de 150 deelnemers haalden er 121 de eindstreep op de Champs Elysees. Het grootste aantal uitrijders werd genoteerd in 1974 met 104. Het kleine aan tal dapperen dateert uit 1948 met 44. bonificatie-seconden van Ander son afpakte in de rushes. Maar nooit hoefde ik tot het uiterste te gaan, domweg omdat men mij niet echt aanviel" Afgewacht „Er werd veel te veel gekeken en afgewacht in deze Tour. Zouden Peter Winnen en Phil Anderson hun temperament en energie niet hebben .aangewend voor hun onderlinge strijd om de wit te trui, of een dagsuccesje, maar om mij zwaar te attaqueren dan was het voor mij ongetwijfeld een stuk zwaarder geweest. Maar ze hadden het te druk met elkaar en met zichzelf. Bovendien ge bruikte Anderson z'n hersens nog veel te weinig en miste hij de ervaring om bepaalde lastige si tuaties goed te kunnen oplossen. Wat Peter Winnen betreft: die heeft me, terwijl ik mezelf op die dag wat wilde sparen, overbluft. Ik hoop dat die etappe er vol gend jaar weer inzit, dan zullen we eens zien... Ik ben ervan over tuigd dat het daar dan een gewel dige strijd zal worden". Wat Bernard Hinault in Parijs vooral grote voldoening bleek te geven, was het slagen van zijn streven om met zijn complete ploeg op de Champs Elysees te finishen welke presatie alleen door het team van Maurice de Muer (beste renner Jean-René Bernaudeau: 6e) werd geëve naard. Hinault: „Toen het klasse ment voor mij gemaakt was, wil de ik vooral één ding: dat al mijn renners de eindstreep zouden ha len. Ze hebben in deze Ronde ge weldig voor me gewerkt. Op mijn beurt vond ik dat ik me moest inspannen om ze allemaal in Parijs te krijgen. Dat was voor mij een ere-zaak" Verdiensten Zoals te doen gebruikelijk, be dacht Bernard Hinault zijn knechten met het weggeven van al zijn verdiensten in deze Tour de France. Naar ruwe schatting is dat 300.000 francs, waarbij dan nog eens ongeveer 100.000 francs komt die de anderen zelf bijel- kaar reden. Dat totaal min de 33 procent belasting die in Frank rijk meteen wordt ingehouden, levert elke helper van Hinault een netto-bedrag op van rond de vijftien mille. Dat is dan inclusief de opbrengst van het apparte ment in Franceville, dat Hinault kreeg als eerste prijs en dat hij voor 120.000 francs kwijt kan. Voor de Tour-winnaar zelf gaat de kassa rinkelen bij de criteriums die hem zo'n vijftien mille per start opleveren. Intussen is er tij dens deze Tour een nieuwe in komstenbron voor hem aange boord met de introductie van de Bernard Hinault-raceschoen. En in het weekje vakantie dat hij voor de wereldkampioenschap pen neemt, groeit zijn bankreke ning met de gelden van een fris drankenfirma die met hem in die tijd een grote propaganda-film gaat maken. Voor de derde keer als winnaar op de Champs Elysees Bernard Hinault. "Ik ga door tot mijn 32ste weten. Het peloton is gewaarschuwd. Dopingcontrolers vallen negatief uit PARIJS (GPD) - Frits Pirard uit Breda, rij dend voor de ploeg van Freddy Maertens, heeft gisteren in Parijs et.i contract gete kend met de Raleigh-formatie van Peter Post. Hij zal in elk geval één jaar voor die équipe uitkomen. Daarmee gaat een grote wens van Pirard in vervulling. Na twee jaar in dienst van een Frans merk en dit seizoen bij Lomme Driessens wilde hij erg graag met Nederlanders rijden. Door het contract met Post te tekenen heeft hij echter wel zijn woord gebroken met Fons de Wolf. Pirard was namelijk al eerder in de Tour mondeling overeen gekomen dat hij volgend jaar voor de Belgische revelatie van deze Ronde van Frankrijk zou fietsen. 1 Alle dopingcontroles tot en met de 22e etap pe van de Ronde van Frankrijk op de am phetamine-achtige stoffen zijn negatief uit gevallen. De uitslag van de controle op hor moonpreparaten na afloop van de 17e etappe in Thonon les Bains was nog niet bekend. Volgens de instructies van de UCI werd er bij het einde van de Tour in Parijs opnieuw op hormoonpreparaten gecontroleerd. Minister-president mr. D van Agt zal van avond het startschot lossen van het crite rium voor beroepsrenners in Boxmeer Aan de start van het eerste criterium na de Ronde van Frankrijk komen 62 renners, van wie 39 uit de Tour. De complete ploeg van Post word gecompleteerd met zeven renners van De Muer, onder wie Andersson. Duclos Las salie en Bernaudeau. Verder behoren tot de deelnemers Kuiper, Nilsson, Agostinho, Thurau. Willmann, Peter Winnen en Bert Oosterbosch. Als vervanger voor de zieke Daniel Willems zal Johan de Muynck funge Alpe d'Huez geen twee minuten en wordt hij keurig tweede". In elk geval siert het de 34-jarige Zoetemelk dat hij zich nog rede lijk heeft hersteld Op 3 juli van dit jaar, droeg de zogenaamde „Bescheurkalender" van het duo Koot en Bic het tekstje: „Een he le opluchting: Joop Zoetemelk wordt dit jaar gewoon weer twee de". Toilet Op menig toilet, waar scheurkalen ders doorgaans plegen te han gen, zal die dag dat bewuste vel letje gillend van de lach zijn weg geworpen. Immers. Zoetemelk stond toen geklasseerd als zeven tiende met een achterstand van 7.30 minuten. De grote gemoeds rust en natuurlijk zijn niet weg te cijferen klasse brachten hem toch nog net naast het erepo dium. Teleurgesteld is Post ook in Johan van de Velde en Ludo Peeters. Vooral zijn stelling dat Van de Velde ongeschikt is om een grote rol in het klassement van de Tour te spelen is dit jaar weer on derstreept De Rijsbergenaar zelf toont zich overigens niet zo te- neergeslagen. „Ik heb in de ber gen. waar ik normaal gesproken goed mee zou moeten kunnen, inderdaad niet de beste dagen gehad. Maar dat heb ik gecom penseerd met twee ritoverwin- ningen, waarmee ik m'n Tour toch goed gemaakt heb", merkt hij op. Voor de meeste renners zouden twee etappes in de Ron de van Frankrijk een ongelooflij ke prestatie zijn, maar voor een man met de mogelijkheden van Van de Velde is een twaalfde plaats in het algemeen klasse ment aan de schamele kant Post: „Verder heeft Ludo Peeters ontzettend slecht gereden en is Henk Lubberding ver onder zijn oude niveau gebleven. Van ren ners als Priem en Van den Hoek kun je niet meer verwachten en Frank Hoste blijft een betrouw bare schakel in de ploeg Maar wanneer je alles op een rijtje zet hebben toch alleen Knetemann, Wijnands en Freuler aan alle ver wachtingen beantwoord". Pluim Opvallend is dat de grootste plui men voor twee jongeren. Ad Wij nands en huurling Urs Freuler, zijn. Vooral de jonge Limburger heeft met twee ritzeges alle ver wachtingen overtroffen. Van de oude kern is Knetemann de eni ge die zonder zege toch fabuleus heeft gepresteerd. „Met vier gele truien, drie tweede en een derde plaats in de tijdritten ben ik te vreden", zegt „de Kneet". „Van zelfsprekend had ik liever ook nog een ritje gewonnen, maaar dat gaat zo gemakkelijk niet Ze kennen mij zo langzamerhand en weten dat ik jaarlijks wel n keer win. Daar moet je je by neerleg gen" Naast die analyse van individuele renners heeft Post met twee ze ges in de ploegentijdritten bewe zen dat zijn formatie nog altijd het sterkste collectief vormt Ook zonder Leo van Vliet, Bert Oosterbosch en Jan Raas „Ik heb me wel gergerd aan met na me de publiciteit rond de afwe zigheid van Raas De kwaliteit van de ploeg is ook zonder hem goed Natuurlijk is hij een gewel dige leider, maar we hebben heel wat koersen zonder hem gewon nen" Realisme Met zeven triomfen (vorig jaar elf) en een vierde plaats (vorig jaar een eerste) op zak heeft hij geen echte reden tot klagen. Boven dien deed hij nog een andere flOCdC /aak. Post bracht tijdens de Tour een discussie op gang, die in deze tijd van economische teruggang getuigt van realisme. De Amstelvener wil dat in de toe komst de Tour wordt verreden met ploegen van acht renners in plaats van tien. „Die laatste twee moet je bijna altijd geforceerd meenemen. Bovendien kosten ze je handenvol geld, want je hebt een extra soigneur en een extra mecancièn nodig". Hij heeft met anderen over zijn plan gesproken en de meeste ploegen hebben er wel oren maar Uit de informele gesprek ken met de Tour-directie is hem echter gebleken dat zijn advies daar niet op korte termijn ge volgd zal worden „Volgend jaar zal het zo ver nog niet zijn. je kunt dan als ploeg gewoon met acht renners komen of er na de proloog al twee naar huis sturen Alleen heb ik het liefste dat we het eerlijk kunnen spelen, maar als dat niet kan

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9