Machtsstrijd met verscherpt Flower-power in 't oranje JvLIM beperkt vluchten naar Manilla Zigeunergroep krijgt uitstel Pwrpr CDA houdt vast aan onderwijs Marechaussee waagt opname in politiewet Legio afvallers bij avondscholen Woonhuis in Den Haag uitgebrand Vermiste Hollanders in Chili terecht Bhagwanfeest zonder "meester" in Amsterdam JLI jggLAANDAG 20 JULI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 ICHIPHOL (ANP) - Nederland en de Filippijnen hebben een nieuwe luchtvaartovereenkomst >*-| afgesloten, die voor de KLM een I aantal beperkingen in de dien- stuitvoering van en naar Manilla betekent. De Nederlandse dele gatie, die de afgelopen week in de Filippijnse hoofstad bespre- in en e. kingen hierover heeft gevoerd, is manie gisteren op Schiphol terugge- nodij keerd. De delegatie stond onder leiding van drs. C.A. Stants, aai plaatsvervangend directeur-ge- neraal van de rijksluchtvaart- elgeno dienst, tawa ii igan, dDe KLM zal de diensten van en ki, di naar Manilla van drie naar twee and er per week moeten terugbrengen, waarbij de Filippijnse hoofdstad er eindstation wordt. Tot nu toe van d< doet de KLM Manilla aan als tus- k erva senstation op de vluchten van en 'olgen; naar Tokio. Verder zal de KLM de capacteit op Manilla moeten terugdringen van die van de Boeing 747. waarmee Manilla wordt aangedaan, tot die van de kleinere DC-10. Daarnaast heb ben KLM en de Filippijnse lucht vaartmaatschappij PAL overeen stemming bereikt over een com mercieel akkoord betreffende het vervoer tussen de Golfstaten en Manilla. Beide maatschappij en doen op de diensten tussen Amsterdam en Manilla bestem mingen in de Golfstaten aan. De Nederlandse onderhandelaars hadden de keuze tussen het inle veren van een aantal KLM-activi- teiten of helemaal niets voor de KLM. In augustus van het vorig jaar hebben de Filippijnse auto riteiten de bestaande luchtvaart- overeenkomst tussen de beide landen per 1 augustus 1981 opge zegd. Men was van oordeel dat de opbrengsten uit de diensten tussen beide hoofdsteden een onevenredig groot voordeel voor de KLM opleverden. Lucht vaartonderhandelingen tussen beide partijen in november 1979 en maart 1980 hadden geen be vredigende resultaten opgele verd. Met de nu bereikte overeenkomst is niet alleen het voortbestaan van de bilaterale luchtvaartbe trekkingen tussen de beide lan den in een overeenkomst na 1 au gustus van dit jaar verzekerd, maar is volgensde heer Stants ook de verhouding tussen de bei de nationale luchtvaartmaat schappijen aanzienlijk verbe terd. De Filippijnse luchtvaartautoritei ten hebben de KLM de ruimte gegeven de nieuwe situatie pas per 1 november van dit jaar ef fectief te doen worden. Op die datum wordt namelijk de nieuwe winterdienstregeling van kracht De KLM hoeft hierdoor geen in grijpende wijzigingen in de be staande zomerdienstregeling aan te brengen. Volgens een woordvoerder van de KLM zal het aantal vluchten op Tokio ongewijzigd blijven In de zomermaanden vliegt de KLM 5 maal per week op Tokio, waar van twee maal via de zuid-route, dus via Manilla; in de winter 4 maal per week, waarvan ook tweemaal via de zuid-route. De KLM zou op de nieuwe diensten naar Manilla de Boeing 747 hand haven. De aantallen passagiers en de hoeveelheden vracht zul len echter in overeenstemming worden gebracht met de capaci teit van DC-10 vliegtuigen. Dit houdt in dat per vlucht 270 pas sagiers met bestemming Manilla zullen worden vervoerd. De ver voerscapaciteit tussen de beide maatschappijen is daarmee in evenwicht De PAL vliegt twee maal per week met een DC-10 Amsterdam-Manilla. De commerciële afspraken tussen de beide maatschappijen voor vervoer tussen de Golfstaten en de Filippijnse hoofdstad hebben betrekking op het vervoer van de enkele honderdduizenden Filip- pino's die in de Golfstaten werken. Deze afspraken liggen volgens Stants niet op het gebied van de tarieven, maar in de verre kening van de vervoersinkom- sten waarvoor een verdeelsleutel is gevonden. De PAL heeft overigens al met bij na alle luchtvaartmaatschappij en uit Westeuropese landen die op dezelfde trajecten vliegen der gelijke afspraken. (vij s DEN HAAG (GPD) De problemen over de zetelverde ling in het nieuwe kabinet, waarop de informatie vrijdag avond dreigde stuk te lopen, zijn het afgelopen weekein de niet opgelost. Nog steeds vormt de ministerspost van onderwijs de voornaamste kwestie tussen CDA en PvdA. Beide partijen eisen deze post op voor iemand uit eigen kring. Verwacht wordt dat de drie infor mateurs, De Koning, Lubbers en Van Thijn, vanochtend zelf een compromisvoorstel over de ze telverdeling op tafel zullen leg gen. Hiermee hopen zij zowel CDA als PvdA enigszins tege moet te komen. Accepteren de onderhandelaars Van Agt (CDA) en Den Uyl (PvdA) dit voorstel echter niet, dan dreigt de infor matie te mislukken. Overigens lijkt het CDA bereid het geschil punt even terzijde te leggen, ter wijl over de andere bestaande kwesties, zoals de koopkracht van de minima, verder onder handeld zou kunnen worden. Naar dit weekeinde is gebleken, stond vrijdagavond laat de breuk in de kabinetsinformatie voor de deur. Het mislukken ervan, acht weken na de verkiezingen van 26 mei, werd alleen voorkomen door het aanbod van de informa teurs om zelf een compromis te ontwikkelen. Na een vrij korte bijeenkomst gingen de drie frac tieleiders hiermee akkoord. e woordenstrijd is tijdens het weekeinde nog wat aangewak kerd, nadat het PvdA-fractiebu- reau vrijdagavond al e'en eerste salvo afvuurde. Dat gebeurde met een persverklaring, waarin het CDA en onderhandelaar Van Agt een „harde opstelling" ver weten werd. Het CDA wees deze beschuldiging van de hand. Een eventuele breuk moet volgens de christen-democraten geweten worden aan de halsstarrigheid van de PvdA. Zaterdag bevestigde het CDA-frac- tiebestuur deze opvatting. Na af loop van een spoedvergadering liet het bestuur weten dat men „geen nieuwe conclusies" uit de ontwikkeling had getrokken. Dat betekent dat de fractie het optreden van Van Agt steunt, die vrijdagavond liet weten niet ver der over onderwijs te willen on derhandelen. De machtsstrijd tussen CDA en PvdA komt anderhalve week na dat de socialisten hun verzet te gen het premierschap van Van Agt hebben gestaakt. De PvdA vindt dan ook dat deze concessie door het CDA beloond moet wor den met twee zware minister sposten, die van financiën en die van onderwijs. Sperwernesten in het Gooi door stropers leeggehaald HILVERSUM (ANP) - Gooise vo gelliefhebbers zijn tot de ontdek king gekomen, dat de drie sper wernesten in deze streek zijn uit gehaald. In totaal zaten ongeveer tien jongen in de nesten. Leden van de vogelwerkgroep, het vrij willig natuurbeheer en de jeugd bond voor natuurstudie, vermoe den, dat er een stropersbende aan het werk is. Als de sperwer volgend jaar naar het Gooi terug keert willen de vogelliefhebbers permanent de wacht gaan hou den bij de nesten. Vorig jaar broedde voor het eerst sinds lange tijd een sperwerpaar op de Gooise heide. De jongen verdwenen ook toen. De vogel liefhebbers ontdekten toen, dat rovers spijkers in de stam van de hoge boom hadden geslagen om het nest te kunnen bereiken. Het CDA daarentegen wijst deze claim af. De fractie vindt het van zelfsprekend dat zij, als grootste partij, de minister-president le vert. De PvdA kan wat het CDA betreft financiën krijgen, waar voor Den Uyl persoonlijk be langstelling heeft. De christen democraten eisen op hun beurt dan echter weer onderwijs op. Een compromisvoorstel van D'66- leider Terlouw, die onderwijs aan de PvdA wil toewijzen en buitenlandse zaken aan het CDA, is inmiddels door beide partijen afgewezen. In de oor spronkelijke voorstellen van Lubbers en De Koning, die date ren van eind juni, worden zowel financiën als onderwijs toege dacht aan het CDA. De PvdA zou alleen kunnen rekenen op bui tenlandse zaken en binnenland se zaken. In deze constructie was eigenlijk geen plaats toegedacht aan PvdA-leider Den Uyl. Rotterdammer overleden door giftige dampen RIDDERKERK De vrijdag na een bedrijfsongeval in Ridder kerk omgekomen 52-jarige Stevo Gajski blijkt te zijn overleden door het inademen van giftige dampen. Dit is gisteren gebleken uit de sectie die door het gerech telijk laboratorium is verricht. Volgens een woordvoerder van de Ridderkerkse politie wordt in samenwerking met de arbeidsin spectie nog onderzoek naar de gebeurtenissen verricht. De man, die in Rotterdam woonde, werd onwel bij het verrichten van laswerkzaamheden in een kleine ongeventileerde ruimte op de scheepswerf Van Schram Bolnes en overleed later in het Rotterdamse Sint Clarazieken- huis. DEN HAAG (ANP) - De groep zigeuners die op het Malieveld in Den Haag staat, mag daar tot woensdag 12 00 uur blijven Het ministerie van justitie heeft de gemeente Den Haag gevraagd 48 uur uitstel te verlenen, om in die tijd de mogelijkheden te bestu deren of het departement tegemoet kan komen aan de wensen van de zigeuners over hun bewegingsvrijheid en over de status van een terrein waar de zigeuners enige Ujd zouden kunnen verblijven Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gister avond meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie heeft de gemeente Den Haag het verzoek van het departe ment ingewilligd De groep had oorspronkelijk vandaag om 12.00 uur het Malieveld moeten verlaten. Zigeunervoorman Pe taio heeft inmiddels aangekondigd dat de groep het beraad van justitie zal afwachten en tot woensdag op het Malieveld zal bly- Het ministerie had vorige week de zigeuners aangeboden naar een terrein te gaan in een gemeente, teneinde daar een aanvraag voor een verblijfsvergunning te kunnen indienen Voorwaarde daarbij was dat het terrein de status van huis van bewaring zou krijgen. De zigeuners bij monde van Petaio maakten tegen dit laatste ernstig bezwaar In Amsterdam hebben gisteravond enkele tientallen mensen deel genomen aan een manifestatie op het Museumplein tegen de behandeling van de 140 zigeuners door de Nederlandse over heid. Deze manifestatie was ondermeer georganiseerd door de gezamenlyke Amsterdamse kraakgroeperingen Bij de pro testactie was ook zigeunerleider Koko Petaio aanwezig. "Als de regering ons inderdaad op een soort openluchtgevangcnister- rein wil neerzetten, betekent dit dat dezelfde tijd als die van de nazi's in de dertiger jaren weer is aangebroken. Wij doen dan ook een beroep op alle goede Nederlanders om paal en perk te stellen aan de handelswijze van deze regering", aldus Petaio. Den Uyl (rechts) en Van Agt: machtsstrijd, UTRECHT - Dagonderwijs voor volwassenen levert meer resul taat op dan avondonderwijs. Van de volwassenen die "tweede kans-onderwijs" volgen valt op avondscholen tweederde voortij dig af, terwijl dit op de dagscho len de helft is. Dit blijkt uit een onderzoek naar de studieresulta ten van volwassenenonderwijs, dat is gedaan door drie medewer kers van het instituut voor peda gogische en andragogische we tenschappen van de Utrechtse rijksuniversiteit. Het onderzoek werd uitgevoerd onder ruim 1600 volwassenen op drie grote dag en avondscholengemeenschap pen met mavo, havo, atheneum en gymnasium. Als voornaamste oorzaak voor het hoge percentage uitvallers bij volwassenenonderwijs noemen de drie onderzoekers de slechte aansluiting van dit type onder wijs bij de eigenlijke situatie van de —veelal vrouwelijke cursis ten. Vooral in het eerste jaar is het aantal uitvallers hoog, waar bij vrouwen uit lagere milieus eerder afhaken omdat zij moeilij ker tijd kunnen vrijmaken in het gezinsleven. Minder goede erva ringen met eerder genoten on derwijs spelen daarbij ook een ontmoedigende rol, aldus het on derzoek. De onderzoekers doen in hun rap port een aantal aanbevelingen om het onderwijs voor volwasse nen te verbeteren. Zij pleiten on dermeer voor een speciaal op de ze onderwijsvorm gerichte lera renopleiding, een grotere aan passing van het onderwijs op de ervaringswereld van volwasse nen en een opener vorm van les geven, waarbij de volwassenen meer inspraak in de lesstof krij gen. DEN HAAG (ANP) - Een woon- pand aan de Lange Beesten markt in Den Haag is in de afge lopen nacht vrijwel volledig uitgebrand. Een naastgelegen pand vatte ook vlam maar kon door de brandweer voor uit branden tijdig worden behoed. De totale schade wordt geschat op 160.000 gulden. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Volgens een woordvoerder van de brandweer is de oorzaak van de brand niet duidelijk. APELDOORN - De marechaus seevereniging. de vakorganisatie van het marechausseepersoneel, wil dat de Koninklijke Mare chaussee met al haar taken on verkort wordt opgenomen in de nieuwe politiewet. De vereniging schrijft dat in een brief aan de drie kabinetsinformateurs. Vol gens de vereniging is de mare- DEN HAAG (ANP) - De drie Ne- derlanders die in Chili zoek wa ren, zijn terecht. Ze verblijven momenteel bij de honorair con sul G.A. Romery in Valdivia in Chili en mankeren niets. De drie, de 27-jarige socioloog Rob Hof, zijn vriendin Lia Scholten (23) uit Amsterdam en de 18-jarige Eddie Hof uit Sittard, hebben verklaard binnenkort Chili te verlaten, maar waarheen is niet bekend. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag liet dit zater dagavond weten. Het drietal blijkt door de Chileense autoriteiten te zyn aangehouden, maar de redenen waarom wist buitenlandse zaken zaterdag avond nog niet. In ieder geval heeft de honorair consul ze vrij gekregen, aldus de woordvoer der van het ministerie. Het was hem ook niet bekend waarom of waarvoor ze in Chili waren. Volgens de vader van Hof was het drietal daar om voor de NOS een televisiefilm te maken. By de NOS wist men echter van niets. Rob Hof en Lia Scholten verbleven sinds begin april in Chili, waar de broer van Van Hof zich half juni bij hen voegde. chaussee op vele terreinen ver weven geraakt met de civiele po litie. Als voorbeelden noemt zij dienstuitvoering, opleiding, vor ming en uitrusting. De mare chaussee wordt gezien als het kennelyk onmisbare verleng stuk van de civiele politie, met name ook wanneer inzet van de krijgsmacht nog lang niet aan de orde is. zo zegt de vereniging Zij voegt daaraan toe dat de mare chaussee wel haar eigen staat en identiteit wil behouden. De ma rechausseevereniging stelt dat als de marechaussee in de nieu we Politiewet niet onder het be grip politie wordt gerekend, zij ook niet de grondslagen van de politietaak kan uitvoeren. Ge vaar voor een militarisering van de politie door opneming van de marechaussee in de politiewet, ziet de vereniging niet. Daarente gen wijst zij op een "karakterolo gisch gevaar in de militarisering binnen de civiele politie zelf, die volgens de vereniging zo nu en dan onmiskenbaar aan de orde Zestig ontslagen in Limburgse bouw WEERRAPPORTEN d c 2 i Se 'E Amsterdam zwaar bew. 21 15 0 De Bilt 20 14 0 Deelen motregen 20 13 0.1 Eelde 19 10 0 Eindhoven 21 14 0.4 Den Helder 18 0.4 botterdam 22 15 0 Twente 19 11 0.2 Vlissingen regenbui 19 15 0.1 Zd. Limburg regen 20 14 2 Aberdeen regen 20 12 0 Barcelona onbew. 27 17 0 geheel bew. 19 12 0 Bordeaux motregen 22 16 2 motregen 21 14 0.1 Frankfort 17 10 0 Denève geheel bew. 16 11 0.1 Helsinki 19 13 9 Innsbruck regen 6 7 KJagenfurt 18 7 0.2 Lissabon onbew. 33 22 0 Locarno licht bew. 21 9 0 Londen half bew. 23 15 0 Luxemburg 18 12 0.4 Madrid onbew. 28 14 0 Malaga onbew. 26 18 0 München 10 10 6.5 Nice licht bew. 24 16 0 Oslo zwaar bew. 22 14 0 geheel bew. 22 15 0 licht bew. 24 14 Split 27 15 0 Stockholm licht bew. 17 11 0 Wenen regenbui 17 12 10 regen 12 in 1 Casa Blanca 26 19 0 Las Palmas onbew. 25 20 0 Tel-Aviv zwaar bew. 29 22 0 Tunis licht bew. 27 18 0 VENLO Twee aannemingsbe drijven in Noord-Limburg heb ben bij het begin van de bouw vakvakantie zestig mensen ont slagen. Bij aannemingsbedrijf Verhoeven in Vf nm ttf 11 I mensen werken, moeten 35 bouwvakkers afvloeien Bruns en Bonke in Venlo heeft 25 man ontslagen Beide bedrijven noe men gebrek aan werk als reden voor het ontslag Het Venlose be drijf vreest, dat in september nog 34 mensen zonder werk komen omdat dan enkele grote werken zullen worden opgeleverd. AMSTERDAM - Buiten gaat het leven gelukkig op de nor male voet door. Bij „Broodje van Jaap" vliegen de bami- ballen en nassischijven over de toonbank. En in de daar naast gelegen cafetaria „De Bushalte" zit menig sannya- sin achter een royaal bord friet met. Auto's zoeven voorbij, een tram gaat piepend door de bocht, maar het Amsterdamse stadslawaai doet de slepende ritme's uit het Frans Otten Stadion niet vergeten. Hoe zou men dat ook kunnen, met al die Bhagwan-aanhangers om zich heen, op zoek naar een avondhap? De honger gaat in 't rood gekleed. Het is vrijdagavond, een uur of zes. Honderden Bhagwan- volgelingen verlaten voor korte tijd het stadion, op zoek naar iets te eten. Want het is zaak een stevige bodem te leggen: het eind van „The Orange Full Moon Affair" is pas tegen acht uur de volgen de ochtend gepland. Muzieklessen Bij de ingang van het stadion deelt een handige Indiase za kenman pamfletten uit waar op hij reclame maakt voor zijn muzieklessen. De tijden zijn ook voor hem veranderd. De wijsheid komt uit het oos ten, en de poen uit het wes ten. De entree voor het Bhag- wan-festival kost 40 gulden. Binnen lezen we er het pro gramma op na. „The Orange Full Moon Affair is er om mensen te ontmoeten, te dan sen, te kijken, te zingen, te luisteren en wellicht te voe len dat het vieren van het be staan nog niet zo gek is" staat er. Het festival is bedacht, zo lezen we verder, op initiatief van een aantal leiders van Neder landse Rajneesh Centra, en het tijdstip van handeling - de nacht van vrijdag op zater dag - is niet toevallig. Het is dan volle maan, en ginds, in het oosten, wordt op die dag jaarlijks het Guru Purnima Feest gevierd, het dankzeg- gingsfeest van de Sannyasin (discipel) voor zijn meester. Die meester is er op dit festival niet bij. Wel staat er op bet podium van de „Yang hal" (die men niet moet verwarren met de ernaast gelegen „Yin- hal") een stoel klaar, of meer een zetel. Maar Bhagwan Shree Rajneesh uit het India se Poona zit er niet op. Dat zal de modale swami worst zijn. Zegt niet het program ma; „Juist nu Bhagwan niet meer spreekt en de stilte is ingegaan, wordt zijn gezegen de aanwezigheid sterker dan ooit gevoeld. Het feest in het hart van iedere discipel breekt op 17 juli laaiend naar buiten"? Vrolijk Niet ontkend kan worden dat het in het Frans Otten sta dion een vrolijke boel is. Meer dan 5000 aanhangers van de meester uit het oosten zijn hier bijeen. Allen zijn in rood gekleed, waarbij de kleur „rood" ruim blijkt te worden geinterpre- teerd. Van lichtoranje tot Bordeaux-rood, alles mag. „Het moeilijkste was het om in het rood te lopen. Want dan zie je de mensen denken: weer zo n gek", zegt Swami Prem Dhyana, een vriendelij ke baardmans die ons rond leidt en vergeefs tracht ons thuis te doen voelen. Sannyasins mogen graag wat knuffelen, kennelijk. De geur van hasj, vrijende paartjes in het gras, jongens en meisjes die in een kring wat muziek maken, al dat onwezenlijk lieve gedoe, waar hebben we dat meer meegemaakt? Het Vondelpark, in de jaren zes tig, nietwaar? Lief zijn voor elkaar, flower-power, love- ins, van die dingen. Ja, we worden oud. We vragen aan Swami Veeth Ronald, een van de honder den organisatie-swami's, wat je er nou nog voor moet doen, om sannyasin te worden. „Ie dereen die pasfoto en naam opgeeft, kan zo worden gere gistreerd. De naam die je dan krijgt, bevat een persoonlijke boodschap van Bhagwan" leert hy. Een persoonlijke boodschap? Wat is er nou persoonlijk aan Swami Devah Gerhard? Of Swami Ramses Shaffy (hy loopt ook rond te dansen, paarse pet op, rode trui, en verwarder kijkend dan ooit)? Ronald, vergoelijkend „Nou ja. er is de laatste tijd natuur lijk ook wel erg veel toeloop. Dan wordt het misschien wel wat moeilijker met de na men, he?" Energie Ronald drukt ons op het hart om toch vooral te gaan kijken naar Somendra. die rond twaalf uur de maan-ceremo- nie zal leiden. „Somendra heeft zo veel energie Ik ben eens by een ceremonie ge- vier meter achteruit", vertelt hy. Op onze bedenking dat zulks is strijd moet zijn met de door Newton geformuleerde wet ten van de zwaartekracht, komt een snel antwoord. „Helemaal niet. We weten nog niets van energie." Wachten dan maar op Somen dra. Dat moeten wc zien, die goochelaar met de zwaarte kracht. Tegen twaalf uur komt hij op het podium, met een fantastisch maffe entree Dan spreekt hij de duizenden in de snikhete Yang-zaal toe. Ze moeten hun ogen dicht doen, en open doen. en zich op hun handen concentreren, en kijken of die handen wil len bewegen, en ze moeten nergens naar kyken, en hun persoonlijke ruimte voelen. Onuitsprekelijk vervelend is deze ceremonie, en er komt maar geen eind aan. Kleermakerszit Buiten schynt de (inderdaad volle) maan Op het grasveld achter het stadion, in de scha duw van het grauwe Olym pisch stadion, zit een swami. Voor hem. op een lila hand doek. bevinden zich zyn pet (kleur: rood), en een cassette recorder waaruit oosterse muziek klinkt De We ïllcn naar de andere zaal, waar nog steeds vrolijke mu ziek klinkt Maar dat mag niet. „Niet hier. Die uitgang", snauwt een Amerikaans meisje dat haar deur bewaakt als ware het haar deugdzaam heid. mediteert, in wat wij vroeger noemden maar dat zal hier wel anders heten) de kleermakerszit Helemaal al leen. van veraf gezien een ro de vlek in het groene gras. Als een perfect symbool van het ik-tydperk HENK DAM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7