Begin gaat niet in op eis V.S. VS niet tornen aan NAVO-besluit Schmidt verdedigt handel vad West-Europa met Sowjet-Unie Londen weigert gesprek met IRA-hongerstakers Jaruzelski steelt show op Pools partijcongres Tot staakt-het-vuren in Libanon Executies in Iran Akkoord in Frankrijk EG-topman Spaak overleden PAGINA 6 BUITENLAND MAANDAG 20 JULI 19^ De Amerikaanse president Ronald Reagan en de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt rijden i karretje op het streng bewaakte terrein, waar de economische top in Ottawa wordt gehouden. OTTAWA - Bondskanselier Hel mut schmidt wijst Amerikaanse kritiek op uitbreiding van de handel tussen West-Europa en de Sowjet-Unie van de hand. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig zei gisteren dat deze handel Mos kou in staat stelt „over de gehele wereld avonturisme te bedrij ven". Schmidt en Haig deden hun uitspraken in interviews met de Amerikaanse televisie. De handel tussen West-Europa en Moskou komt aan de orde op de economische topconferentie van de zeven grootste westelijke industrielanden die vandaag in een warme Canadese hoofdstad Ottawa begint. De Amerikaanse president Reagan zal op de leiders van West-Duits- land, Frankrijk, Engeland en Ita lië een beroep doen om in de handel met Moskou een „voor zichtige collectieve aanpak" af te spreken. In Washington is her haaldelijk kritiek geuit op het aardgascontract dat Moskou met enkele Westeuropese landen, waaronder Nederland, heeft ge sloten. Dit voorziet in de levering van Siberisch aardgas. De Euro pese afnemers financieren de bouw van een enorme pijplei ding. Reagan zou niet langer tegen de aardgasafspraak zijn, maar zou Westeuropese leiders waarschu wen voorzichtig te zijn in hun handelsbetrekkingen met de Sowjet-Unie. De kritiek van mi nister Haig wees bondskanselier Schmidt van de hand: „Het aard gascontract is iets heel gewoons, vooral gezien onze geografische situatie. Amerika heeft wel kri tiek geuit, maar ons geen aardgas aangeboden", aldus Schmidt. Op zijn beurt stak de Westduitse regeringsleider niet onder stoe len of banken dat hij het Ameri kaanse economische beleid, dat tot hoge rentevoeten heeft ge leid, „niet bepaald bewondert". Schmidt beklemtoonde dat Was hington moet beseffen dat snel begonnen moet worden aan on derhandelingen met Moskou over vermindering van de kern 5 correspondent) JERUZALEM (GPD/UPI) - Premier Begin van Israël is vooralsnog niet ingegaan op de Amerikaanse eis het vu ren in Libanon te staken. In een gesprek met de speciale afgezant van president Reagan voor het Midden-Oosten, Habib, stelde Begin dat de Amerikanen zich met deze eis beter tot de Libanese autoriteiten kunnen wenden. Vol gens Begin zijn de Libanese regering en Syrië verant woordelijk voor de huidige escalatie. Israël zal pas bereid zijn het vuren te staken als de Palestijnen hun beschie tingen stopzetten. druk op Israël te vergroten. Be gin toonde zich gisteren in zijn gesprek met Habib zeer ver toornd. Naar aanleiding van de Israëlische luchtaanvallen in Li banon zou de Amerikaanse pre sident gezegd hebben dat „die knaap Begin het hem wel zeer moeilijk maakt Israël van dienst te zijn". Politieke kringen in Jeruzalem toonden zich gisteren uiterst pes simistisch over de Amerikaanse pogingèn de rust in het Midden- Oosten te doen terugkeren. Ha bib zelf wees erop dat de proble men zeer ingewikkeld waren. Mogelijk zal Habib binnenkort naar Libanon afreizen om daar te trachten tot een regeling te ko men. Eerst wil hij nog de specia le zitting van de Israëlische rege ring afwachten die morgen aan de situatie in Libanon gewijd zal worden. Oud-premier Rabin van de opposi tionele arbeiderspartij uitte gis teren felle kritiek op het beleid van de regering. Hij stelde dat Is raël mede verantwoordelijk was voor de huidige verslechtering. Rabin zei niet te geloven dat de huidige luchtbombardementen tot een oplossing kunnen leiden. Hij raadde de regering aan met behulp van de Amerikanen tot een politieke regeling te komen. De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties, die vrijdagavond op verzoek van Libanon in spoedzitting bijeen was geko men om te beraadslagen over de joigste Israëlische luchtaanval op Beiroet, heeft volstaan met een beroep op alle betrokken partijen en de vijandelijkheden onmiddellijk te staken. De Amerikanen hebben inmiddels voor de tweede keer de levering van de F-16-gevechtsvliegtuigen aan Israël opgeschort om dc TEHERAN (UPI/AFP) - Vijf leden van de linkse Iraanse beweging Moedjahedin Khalq zijn zaterdag wegens activiteit gericht tegen de Islamitische republiek, voor een vuurpeloton terechtgesteld, zo meldde de Iraanse radio giste ren. Ook negen handelaren in verdovende middelen werden geëxecuteerd. Zestien andere leden van de Moed jahedin Khalq werden wegens dezelfde activiteit (verboden de monstraties, verkopen en uitde len van onwettige publikaties) veroordeeld tot gevangenisstraf fen van drie maanden tot drie jaar. Enkele ontploffingen hebben lich te schade aangericht in Teheran, meldde het dagblad Islamitische Republiek gisteren. Eén ervan veroorzaakte brand in een Isla mitische bibliotheek, maar om standers wisten de brand te blus sen. LONDEN (AFP/DPA) - De Britse regering is niet bereid tot recht streekse onderhandelingen met de hongerstakenden IRA-leden in de Noordierse gevangenissen, zo heeft de Britse minister voor Noord-Ierland, Humprey Atkins, gisteren verklaard. De regering blijft bij haar eerdere standpunt: een verbetering van het regime in de gevangenis kan pas na beëindiging van de hongersta king tot stand komen. Dit afwij zen van collectieve afspraken sluit kennelijk het maken van in dividuele afspraken niet üit, want, aldus Atkins, de regering is bereid te antwoorden op vra gen van hongerstakers die willen weten wat er gebeurt als ze hun actie beëindigen. Een uitweg uit de impasse lijkt voorlopig niet in zicht, want de IRA-gevangenen wijzen indivi duele contacten af. Ook bemid delingspogingen van derden vin den ze niet aanvaardbaar, omdat de bemiddelaars door Londen gemanipuleerd zouden worden. Zaterdag vroegen ze de delegatie van het internationale Rode Kruis de bemiddeling te staken, en afgelopen week lieten de IRA- gevangenen weten ook geen prijs meer te stellen op de in spanningen van de commissie voor gerechtigheid en vrede van de Ierse katholieke kerk. Bij de Britse ambassade in de Ierse hoofdstad Dublin hebben zich zaterdag ernstige ongeregeldhe den voorgedaan. De Ierse radio meldde dat zeker 15.000 Ieren de monstreerden tegen de harde houding van de Britse regering tegenover de IRA-gevangenen in de Maze-gevangenis in Belfast. Toen een uit de Maze-gevangenis gesmokkelde verklaring werd voorgelezen, waarin de honger stakers - acht in totaal - meedelen dat drie dagen geleden begonnen bemiddelingspogingen van Ro- de-Kruis-functionarissen uit Ge- nève zijn vastgelopen, begonnen de demonstranten benzinebom men en stenen naar de ambassa de te gooien. Met moeite konden ongeveer duizend politiemensen verhinderen, dat de menigte de ambassade bestormde. De hongerstakers, van wie er twee in levensgevaar verkeren, willen dat de Britse regering zelf met hen komt praten over verbete ring in de omstandigheden waar. onder zij gevangen zitten. Zoals bekend hebben al zes leden van de IRA ten dode toe geweigerd voedsel tot zich te nemen. Offi cieel is meegedeeld, dat honderd agenten zo ernstig gewond wer den, dat ze naar het ziekenhuis moesten. Onder de burgers wa ren 130 gewonden. Een half uur lang moest de politie het hoofd bieden aan een hagel van flessen en stenen. Het ge weld brak los, toen de leidster van de protestmars, Bernadette Devlin McAliskey, toestemming kreeg door de politieafzetting voor de ambassade te gaan om met enkele medestanders een krans voor het gebouw neer te leggen. Honderden demonstran ten probeerden hen te volgen. De driedubbele rij agenten kon de aanval weerstaan. Topman Rostow over kernwapens: BONN (Reuter/DPA) - Het NA- VO-besluit om de kernwapens voor de middellange afstand in Europa te moderniseren kan geen onderwerp van onderhan delingen met de Sowjet-Unie zijn, zo heeft Eugene Rostow, Washingtons top-onderhande- laar voor ontwapening, ver klaard in een gisteren gepubli ceerd interview met het West duitse weekblad 'Der spiegel'. De Verenigde Staten streven naar stabiliteit in het bewape ningsniveau van Oost en West, naar een situatie waarin het ge vaar van een Sowjet-aanval op West Europa zo klein mogelijk is, aldus Rostow. De NAVO heeft zich verplicht tot stationering van 572 Pershing-21 en Kruisraketten in Europa, zo verklaarde hij. 'Het zou het eind van alles zijn als de NAVO be sluiten nam en dan zou ontdek ken dat de Sowjet-Unie een recht van veto inzake deze besluiten bezit". Op de vraag of hij daarmee wil zeg gen dat de Eurostrategische ra ketten geplaatst moeten worden ook als Moskou aanbiedt zijn SS- 20 raketten so ver ttfUg te trek ken dat West-Europa er niet mee kan worden bestreken, zei Ros tow: "Dat moeten we dan bekij ken". Rostow zei dat het Salt-overleg (be sprekingen over beperking van strategische wapens) met de Sowjet-Unie nog niet is hervat omdat de Verenigde Staten hun doelstellingen voor dit overleg nog niet gedefinieerd hebben. Maar de besprekingen zullen binnenkort beginnen, waarbij in eerste instantie aan de orde komt hoe afspraken over wapenbe heersing gecontroleerd kunnen worden, aldus Rostow. De Sowjet-Unie is ervan doordron gen dat zij slechts geloofwaardig bij het Westen kan aandringen op het niet-plaatsen van Pers- hing-2's en Kruisraketten in West-Europa, als ze zelf het aan tal op West-Europa gerichte SS- 20-raketten terugbrengt. Dit Over arbeidstijdverkorting PARIJS (AFP) - Werkgevers en vakbonden in Frankrijk hebben overeenstemming bereikt over arbeidstijdverkorting. De vak vereniging „Arbeidsmacht" (FO) ondertekende het akkoord. Drie andere vakverenigingen hechtten in principe hun goedkeu ring aan de overeenkomst. De grootste bond, de CQT, echter niet. Het akkoord voorziet onder meer in een 39-urige werkweek en maakt de weg vrij voor onderhandelingen in de verschillende beroepen. Veel vakbonden stellen dat het bereikte akkoord hen een stap dichter bij het uiteindelijke doel brengt: een 35-urige werkweek. heeft Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitse sociaal-demo cratische partij (SPD) zaterdag verklaard in een vraaggesprek met de "Süddeutsche Rund funk". De ex-bondskanselier is begin deze maand in Moskou ge weest om met president Brezjn- jev over het probleem van wa penbeperking in Europa te pra ten. Hij zei er niet zeker van te'zijn, of de Sowjets hun aantal SS-20's - militaire deskundigen in het Westen spreken van 230 met elk drie kernkoppen - nog kunnen terugbrengen. "Maar ik blijf mijn best doen om in die richting te werken", aldus Brandt. Aan de vooravond vai sche top in Ottawa heeft de West duitse bondskanselier Helmut Schmidt de Verenigde Staten nog eens op het hart gebonden dat er spoed moet worden be tracht met de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over de Eu rostrategische kernwapens. In Washington zou het besef moe ten leven dat dit een dringende zaak is, zo zei Schmidt in een in terview met de Amerikaanse om roep ABC. Onderhandelingen rnet de Sowjet- Unie zyn een deel van het NA- VO-'dubbel-besluit' van decem ber 1979. Schmidt vertrouwde erop dat de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie nog dit jaar zullen be ginnen. "Maar ik zou een beetje gelukkiger zijn geweest als ze eerder begonnen waren, en dat geldt zeker voor het publiek in West-Duitsland, en ook voor Ne derland, België, Italië en andere landen'. bewapening in Europa. „Ik was gelukkiger geweest als ze al be gonnen waren", zei hij. Het Amerikaanse verwijt dat in Duitsland een sfeer van neutra lisme groeit, ontkende Schmidt. Wel is er angst voor verslechte ring van het politieke klimaat in de wereld, voegde hij eraan toe. Behalve over economische vraag- stukken zal in Ottawa ook ge sproken worden over actuele po litieke problemen zoals de situa tie in het Midden-Oosten, waar de Israëlische bombardementen de spanning hebben doen toene men. Schmidt bepleitte in het tv- gesprek, dat zaterdag is opgeno men, snelle hervatting van het Camp-David-vredesproces, waarbij de Verenigde Staten een stimulerende rol moeten spelen. De verwachtingen over de uit komst van de Top van de Zeven zijn in Ottawa tot een minimum teruggebracht. Zowel Schmidt als zijn Canadese gastheer pre mier Pierre Trudeau zeiden za terdag dat het beraad al geslaagd is als de deelnemers elkaar beter leren kennen. Schmidt: „Ik hoop dat we na Ottawa in staat zullen zijn de telefoon te pakken en el y kaar op een vriendelijke manie g te kunnen opbellen als dat nodij Schmidt en Trudeau hebben aai j vrijwel alle voorgaande economi i sche Topconferenties deelgeno t men. Het beraad in Ottawa ii nieuw voor president Reagan, dDc Japanse premier Suzuki, d( i Franse president Mitterrand er de italiaanse premier Spadolini 1 De Britse premier Thatcher er Gaston Thorn, voorzitter van d< EG-commissie, hebben ook erva i ring met dit overleg, dat volgenj i Trudeau begrip moet oplevereru „waar de wereld aan toe is". De Top van Zeven kost CanadJ ruim zeven miljoen dollar (vijf\ tien miljoen gulden). De leiders van de zeven en hun ministers vergaderen in een zestig kilome ter ten noorden van Ottawa gele-"! gen kasteel dat hermetisch van I de buitenwereld is afgeschermd. I Het beraad begon gistervond I met een diner en eindigt morgen I met een persconferentie, waar voor de regeringsleiders zich naar Ottawa zullen begeven. WARSCHAU (GPD) - De af gevaardigden bij het buiten gewone partijcongres van de Poolse communistische par tij hebben de oproep van mi- nister-president generaal Ja ruzelski voor recht en orde ontvangen met een daverend applaus zoals dat tijdens het hele congres, dat gisteren zijn zesde dag inging, nog niet te beluisteren was. Gestoken in het generaalsuni form met alle onderscheidin gen ging de man die de mees te stemmen kreeg voor het lidmaatschap van het cen traal comité in zijn somber gestemde rede recht van huis. „Voor Polen bestaat geen groter gevaar dan anar chie", aldus de generaal. „Een land dat sterk wil zijn en blijven heeft recht en orde nodig". Verder in zijn rede stelde hij: „Wij willen onze strijdkrachten alleen gebrui ken voor de verdediging van ons land en voor vreedzame doeleinden, maar als de nood aan de man is moeten wij ons misschien anders opstellen". Onder de afgevaardigden be stónd er geen twijfel over dat premier Jaruzelski hiermee doelde op de aangekondigde stakingen die de vervallen Poolse economie nog verder de afgrond inwerken dan al het geval is en dat in een noodgeval de oplossing al leen gevonden kan worden door inschakeling van het le ger om de arbeid óver te ne men, of door een staat van be- leg. Zoals te verwachten was ver klaarde Jaruzelski ook de oorlog aan de „anti-socialisti- lichting begroet na de schok over de uitslag van de verkie zingen voor de nieuwe leden van het centrale comité waar door zich maar vier van de elf aftredende leden van het Po litburo overeind wisten te houden. Direct na het bekend worden van de uitslag kwam een ge- lukwenstelegram van het Russische staatshoofd en Leonid Brezjnjev waarvan de inhoud niet buitengewoon enthou siast was maar in elk geval werd beschouwd als een vorm van instemming. Lauw was de reactie in andere Oosteuropese landen. In het Hongaarse partijblad Neps- zabadsag werd slechts een beknopt verslag gegeven dat Kania herkozen was en wer den enkele kritische noten aangehaald zoals die op het congres werden geuit. Kremlin sche elementen," die volgens Uit de samenstelling van het hem de confrontatie tussen de regering en de vakorgani satie provoceren en de labiele toestand van het land nog verder in gevaar brengen. Te genover de vrije onafhanke lijke vakorganisatie Solidari teit sloeg hij een verzoenende toon aan, waarbij hij def" Politburo blijkt duidelijk dat het Kremlin invloed moet hebben gehad omdat de par tijbestuurders en intellectue len in de meerderheid zijn, terwijl in het kort tevoren ge kozen centrale comité de boeren helemaal niet verte genwoordigd zijn. deze week geplande stakin- Dat verklaart ook de afwezig gen in de havens langs de Baltische kust en bij de natio nale luchtvaartmaatschappij LOT ernstig veroordeelde. Volgens Jaruszelski is de re gering bereid met Solidariteit samen te werken om voor de arbeiders scheppen. De rede van de Poolse rege ringsleider was geen voor beeld van optimistische toe komstverwachtingen, maar had de teneur van patriottis me en van de autoriteit waar op het grootste deel van de afgevaardigden al dagen had gewacht. Het is daarom niet verwonderlijk dat geruchten de ronde doen dat premier Jaruszelski binnen afzienba re tijd tot president wordt be noemd en de huidige 71-jari- ge president Jablonski zal af lossen. De herverkiezing van Stanis- law Kania in de nacht van za terdag op zondag werd door velen met een zucht van ver heid van Miecyslaw Rakows- kir voormalig hoofdredacteur van het partijorgaan Trybuna Politica en uitgesproken voorstander van het liberalis me onder de nieuw benoem de leden van het Politburo, zelfbestuur te Aangenomen wordt dat het Kremlin nu verder tevreden kan worden gesteld door de benoeming van de tegenkan didaat van Kania voor de functie van partijsecretaris, Kazimierz Barcikowski, tot minister van binnenlandse zaken en de voor de functie van partijsecretaris veelge noemde Stefan Olszowski tot* minister van buitenlandse za ken - een functie die hij dan voor de tweede keer onder verschillende regimes zou uitoefenen. In de eerste pe riode dat hij minister van bui tenlandse zaken was - in het begin van de jaren zeventig - genoot hij in het Westen een grote reputatie. ANTON KOENE BRUSSEL (DPA/AFP) - Fernand Spaak, kabinetschef van de voor zitter van de Europese Commis sie, Gaston Thorn, is gisteren dood aangetroffen in zijn huis in Brussel. Hij is gestorven door een schot uit een jachtgeweer. In de badkamer van het huis werd ook het lichaam van zijn vrouw gevonden, die door elektrocutie om het leven is gekomen. In EG-kringen in Brussel meent men dat er sprake is van een 'pri vé drama'. Spaak had Thorn zul len vergezellen naar de economi sche top in Ottawa. Een woord voerder van de Europese ge meenschap verklaarde gisteren dat Spaak onder 'uitzonderlijk bedroevende omstandigheden' is overleden. Fernand Spaak, zoon van de voor malige Belgische premier Paul Henri Spaak, een van de 'geeste lijke vaders' van de Europese Gemeenschap, was 57 jaar. Hij was al vanaf 1952 kabinetschef van Jean Monnet bii de Europe se Gemeenschap voor Kolen en Staal, werkte vervolgens bij Eu ratom en werd in 1967 directeur- generaal van de afdeling energie zaken van de Europese Commis sie. Van 1976 tot 1980 was hij het hoofd van het bureau van de Eu ropese Commissie in de Verenig de Staten. De Europese Commissie heeft haar diepe droefheid uitgesproken over het verlies van een voortref felijk medewerker die zijn beste krachten heeft gegeven aan de Europese eenwording.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6