„We moeten op onze tene: n lopen om orders op tijd klaar te hebben" Plan Academiewijk "te vaag en in strijd met zichzelf' Werknemers Drakenburgh nemen met succes bedrijf over LEZERS SCHRIJVEN Gevaarlijke medicijnen spoorloos JULI 1 AANDAG 20 JULI 19R1 LEIDEN De fabriekshal aan de Admiraal Banckertweg die binnenkort officieel wordt geopend. De fabriekshal aan de Sumatrastraat die onlangs werd verlaten n LEIDEN - "Drakenburgh was geliquideerd en het perso neel ontslagen, als we het bedrijf in '78 niet overgenomen hadden". De vijf werknemers die Drakenburgh in '78 kochten, kunnen drie jaar later trots zeggen dat de over name een succes is geworden. Drakenburgh is een bloeiend bedrijf met een goedgevulde orderportefeuille, heeft pas een splinternieuw bedrijfspand betrokken en zit te springen om nieuw vakbekwaam personeel. Binnenkort wordt de moderne fa briekshal aan de Admiraal Banc kertweg op het industrieterrein De Waard (kosten: 2.2 miljoen gulden) officieel geopend. "Investeren? In deze tijd? WIJ WEL!", roept een kersverse re clamefolder van Drakenburgh uitdagend. "Je hebt een goed be drijf. Voorzien van opdrachten, nu en voor de toekomst. Omdat je nooit meer vroeg dan je toe komt. Maar ook niet minder. Dan kun je twee dingen doen: mee doen met de groeiende groep die niets meer durft en ook niets meer doet "want met de econo mie wordt het toch niets meer...". Of gewoon doorgaan met hard werken, een goed produkt leve ren en je aan je afspraken hou den. Wij kozen voor dat laatste". Een groot deel van het orderpak ket van Drakenbrugh bestaat uit zogenaamd verspaningswerk. Veelal specialistisch werk en werk op maat. Aan de hand van tekeningen van de opdrachtge vers worden machines, kranen, transportbanden voor de beton- industrie en staalconstructies ge maakt. "Alles wat we kunnen maken, maken we". Het zwaar dere werk, zoals ketels van 300 ton, kan Drakenburgh bijvoor beeld niet aan; dat is meer een kolfje naar de hand van de HCW. De opdrachtgevers komen melijk uit Nederland maar de menginstallaties die Draken burgh voor veevoederbedrijven bouwt worden "over de hele we reld" verkocht. Krakkemikkig Drakenburgh zetelt sinds '36 in Leiden aan de Sumatrastraat. Twintig jaar later kocht de fami lie Van der Wal de machinefa briek, die toen ongeveer vijftien werknemers telde. De huidige directeur D. Weima (53) vertelt: "Van der Wal zei in '56: 'We moe ten meer werk hebben en meer mensen'. Dat gebeurde. Er kwa men meer orders en in de jaren zeventig werkten er meer dan dertig mensen. We barstten fi naal uit onze bedrijfshal aan de Sumatrastraat. Voor het het gro tere werk was geen plaats in de hal; dat moest in de buitenlucht gebeuren". De hal, gehuurd van de bouwmaterialenhandel Fon tein, was niet alleen oud en krak kemikkig maar was ook veel te klein en te laag geworden voor een economische bedrijfsvoe ring. Drakenburgh verzocht daarom de gemeente in het begin van de ja ren zeventig om op de hoek van de Sumatrastraat en de Atjeh- straat een nieuwe fabriekshal te mogen bouwen. De gemeente bleek echter uiteindelijk het ge hele terrein aan de Sumatra straat te willen bestemmen voor woningbouw en recreatie. Dra kenburgh moest naar een andere plaats uitzien voor een nieuwe hal. En snel ook want door het gebrek aan ruimte dreigde Dra kenburgh in de problemen te ko men. "We kunnen niet meer mensen plaatsen, en we kunnen ook geen grotere opdrachten uit voeren, terwijl de vraag naar gro tere stukken de laatste tijd juist toeneemt. Doordat de hal zo wei nig efficient is, lopen we de kans dat we straks geen werk meer hebben omdat we ons uit de markt geprijsd hebben", zei boekhouder J. Cornelissen in '75. Directeur D. Weima (midden) enj. Cornelissen (rechts) in de nieuwe moderne fabriekshal in de Waard: "De hal aan de Sumatrastraat was veel te oud. maar de mensen en de machines konden nog goed mee". nog goed mee", glundert Corne lissen nu, in de nieuwe fabrieks hal in de Waard. Gezeur Ex-directeur Van der Wal (die bij na even oud was als de hal, hij stamt uit 1900) verwierf in de ja ren zeventig de optie voor het terrein in De Waard. "Hij deed er alleen niks mee", zeggen Weima en Cornelissen achteraf. "De di recteur werd ons gezeur om ein delijk eens haast te zetten achter de verhuizing gruwelijk zat. Het was duidelijk dat hij het boeltje kwijt wilde. In Amsterdam had hij ook bedrijven; die zijn stuk voor stuk geliquideerd". Zover kwam het met Drakenburgh niet. Bedrijfsleider Weima kon het personeel in november '78 meedelen dat hijzelf, de boek houder Cornelissen en de drie bazen van de verschillende afde lingen het bedrijf met terugwer kende kracht per 1 januari '78 van Van der Wal hadden ge kocht. Bedrijfsleider Weima werd tot directeur gekozen, de baas van de machinale hal werd tevens bedrijfsleider en boek houder Cornelissen kreeg de titel 'procuratie-houder' ("dat moet nu eenmaal voor de Kamer van Koophandel maar het maakt niks uit"). Snelheid Het eerste wat de nieuwe leiding voor ogen stond was te verhui zen van de krakkemikkige hal aan de Sumatrastraat naar de nieuwe fabriek aan de Admiraal Banckertweg in De Waard. Snel heid was ook geboden omdat het contract met Fontein voor de huur van het terrein aan de Su matrastraat dit jaar afliep Na de overname heeft het vijfman schap meteen pressie uitgeoe fend op het stadhuis om snel te kunnen verhuizen. "De optie op het terrein in de Waard lag er nog, dat was een voordeel". Me dewerking van de gemeente bij de verhuizing is een te groot woord, vinden Weima en Corne lissen. "De gemeente werkte meestal verschrikkelijk traag be halve als het om geld innen ging. Alleen de afdeling hinderwet heeft ons snel geholpen. De voor malige ambtenaar van economi sche zaken. Floor, was aardig maar kon niks klaarspelen Sa men met wethouder Waal heeft hij zich wel sterk gemaakt bij het Rijk om de selectieve investe ringsregeling niet voor ons van toepassing te verklaren. Maar verder: al vanaf het begin zijn stapels brieven geschreven naar de gemeente, we kregen nooit antwoord. De tekeningen van nieuwbouw op de hoek Sumatra- straat Atjchstraat raakten zelfs zoek bij de gemeente". Personeel gevraagd Al met al gaf de gemeente de grond in erfpacht uit en kon aanne mersbedrijf Niersman uit Voor schoten in september van het vo rig jaar de hal bouwen naar een ontwerp van architectenbureau Schouten uit Bloemendaal. Door de jarenlange vertraging - niet in het minst van de eigen ex-direc- teur - is Drakenburgh negen ton duurder uit, schat boekhouder Cornelissen. Een paar dingen zit ten hem nog dwars op het nieu we terrein. "Als de Sumatrabrug open is, is het hele industrieter rein dicht. En het is een schan daal dat Drakenburgh hier geen openbare loswal meer heeft. Dat moet toch niet zo moeilijk zijn. We zitten 25 meter van het water af". De moderne bedrijfshal aan de Ad miraal Banckertweg is met zijn 2500 vierkante meter twee keer zo groot als de oude hal aan de Sumatrastraat. Na de overname door het vijfmanschap is het aan tal werknemers gegroeid van 35 naar 40, "en als er nu een goede vakman binnen zou lopen wordt hij meteen aangenomen", zeggen Weima en Cornelissen Zij ver wachten dat Drakenburgh kan uitgroeien naar een bedrijf met vijftig mensen in dienst. "We hebben er de ruimte voor". En het werk ook. "We lopen op onze tenen om de orders op tijd klaar te hebben". RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - De plannen van de ge meente voor de Academiewijk is te vaag, in strijd met zichzelf en is vaak op meer dan een manier uit te leggen. Dat schrijven me vrouw Bosch-Gans en J.A.F. Doove in hun bezwaarschrift te gen het ontwerp-bestemmings- plan. Daarin wijzen zij de ge meenteraad erop dat het plan bij lange na niet goed genoeg is om vastgesteld te worden. Allereerst vinden de twee Leide- naars dat de grenzen van de Aca demiewijk niet zorgvuldig ge noeg zijn getrokken. Ook zouden straten soms met een verkeerde naam worden aangeduid, wat het bestemmingsplan zeer onduide lijk maakt. Daar komt nog bij dat het plan zich volgens het tweetal soms tegenspreekt: voor bepaal de plekken wordt bijvoorbeeld de mogelijkheid van bebouwing Leids afval moet voorlopig naar België worden gebracht LEIDEN - Het Leidse afval, dat door de vuilverbranding tot slak ken is verwerkt, wordt vanaf de ze week naar België gebracht. De vuilstortplaats in Alphen aan de Rijn, waar Leiden tot nu toe haar vuil naartoe bracht, raakt vol zo dat een andere stortplaats moest worden gevonden. "En als echte Nederlanders bren gen we het vuil dus maar naar het buitenland, dan zijn wij er vanaf', zo reageert Overmeiere, hoofd van de Leidse reinigings dienst. Overmeiere is allesbehal ve blij met deze maatregel, die hij als een noodoplossing ziet. "We moesten binnen drie weken een oplossing zien te vinden, en op zo'n korte termijn was België de enige mogelijkheid". De slakken moeten nu veel verder weg, en dat brengt ook extra kos ten met zich mee. "Er bestaat een mogelijkheid om de slakken te verwerken tot een grondstof die in de wegenbouw wordt gebruikt onder een asfalt- laag. In de vakantietijd is het echter erg moeilijk het een en an dere in kannen en kruiken te krijgen. ADVERTENTIE Goed en goedkoop buiten de deur eten vanai f8,- per persoon. Keuken geopend van 17.30-22.00 uur. Het café gaat hierna gewoon door tot sluitingstijd. luiiingsiijd. ccleafé dc (lOOyfet alk dagen geopend vanaf lOOuur opengelaten, terwijl andere voor schriften dit weer verbieden. De twee Leidenaars verbazen zich erover dat in het ontwerp-be- stemmingsplan nu toch weer wordt gesproken over de voet gangers- en fietsen brug over de Witte Singel naar de Groenha- zengracht. Na de wensen van be woners te hebben gehoord leek de gemeente het ermee eens te zijn dat deze brug overbodig was geworden. Nu blijkt hij toch weer in het bestemmingsplan te zijn opgenomen. Graag wil ik reageren op het door U gepubliceerde en gekleurde artikel over "Jong stel overnacht in auto". Ik kan mij niet aan de indruk ont trekken dat U door publicatie van dit artikel, zich voor een kar retje heeft laten spannen waar mee een stukje theater wordt op gevoerd. Laten we nuchter de za ken op een rijtje zetten. Er is een jongeman van 23 jaar, ge naamd Raaphorst, die (waar schijnlijk tegen advies van zijn ouders, anders zouden die hem nu wel weer opvangen) zo nodig moest trouwen. Zonder te probe ren iets van zijn kortstondige hu welijk te redden gaat hij schei den en neemt en passant een vriendin. Mogelijk had hij die al en is daardoor de scheiding een feit geworden. Maar laten wij aannemen dat dit niet zo is en dat hij opnieuw wil beginnen. Ligt het dan niet voor de hand dat hij een periode van kennismaking en verloving doormaakt? Dat hij fatsoenlijk bij de ouders van zijn vriendin om de hand van hun dochter vraagt in plaats van dat meisje mee te nemen en daarme de te willen gaan hokken0 Ik weet zeker dat hij dan door de familie van het meisje wordt op gevangen. Dat Raaphorst ziek is van ellende komt alleen door het rondrijden en niks doen. Desgewenst zal ik een baas voor hem zoeken waar hij kan wortelen, rooien of bollen rooien. Flinke lichamelijke ar beid geeft hem geestelijk rust en sterkt zijn lichaam. De meeste jongelui van 23 jaar bouwen aan hun toekomst door hard te werken en te studeren. Meneer is al getrouwd, geschei den en wenst samen te hokken met een vriendin. Dat hij dat wil is zijn zaak maar laat hij dan ook zelf zijn probleem oplossen en niet doen alsof de maatschappij daarvoor verantwoordelijk is. D de Jager Nieuwe Duinweg 35, Katwijk Duivensport (1) P.V. het Oosten vloog van Com- piegne. De uilslag 1.. 4. en 6 T. van As en zn.; 2. IV. van As; 3., 5., 7. en 8 W v.d. Nieuwcndijk en zn.; 9. G Hendrikse; 10. P. Juffermans. Duivensport (2) P.V. Het Oosten vloog met jonge duiven van Houdeng. De uitslag 1 4 en 10. W van As; 2., 7. en 9. P. Juffermans; 3. en 8. W. v.d Nieuwendijk en zn.; 5 B. Singeling; 6. G. Hendrikse. Duivensport (3) P.V. De Rijnklievers vloog van Compiegne De uitslag 1. Gebr. Hooger- vorst; 2.. 3.. 4..6., 7, 8. en 9. J. Kok; 5. F. Kiel; 10 A. de Mey. Duivensport (4) P.V. De Rijnklievers vloog met jonge duiven van Houdeng. De uitslag 1. en 9 J. Kok; 2.. 3. 8. en 10. gebr. Hoogervorst4. B. van Mil; 5 J v.d. Wql; 6. J Zevenhoven; 7. H. Sladek. Duivensport (5) P.V. Leiderdorp vloog met jon ge duiven van Strom beek. De uitslag: 1. B van Vliet, 2 M. Reierse; 3. en 4 J Knijnen- burg; 5. W. Jacobi; 6. en 10 J. van Laar; 7. D Zwaan; 8 A Rooda; 9. Th. Habraken. Duivensport (6) P V. Leiderdorp vloog met oude duiven van Compiegne. Dc uitslag 1 2.. 3 en 4. J. van Alphert 5 en 7. Th Ha bra ken; 6 H Flippo; 8 en 10 J Kmjnenburg; 9 J. van Laar Duivensport (7) L.P.V. De Snelvlieger vloog met jonge duiven van Houdeng De uitslag: 1 J. Haverkort: 2 P d' Haens; 3 en 8 F. van Seg- gelen; 4. A. Compter5. P v.d. Tuin; 6. en 10. F. Compier; 7. A. Roest; 9. L. v.d. Tuin. Duivensport (8) L.P.V. De Snelvlieger vloog met oude duiven van Compiegne. De uitslag 1. Fokker-Van Leg den; 2. en 8. Gebr. Witteveen; 3. en 5. F. van Seggelen; 6 comb. Groeneverf; 7.. 9. en 10. F. Compier. Duivensport (9) P.V. De Blauwkras vloog van Strombeek. De uitslag 1. N Blom en zn 2. R. Verhoogt. 3 en 7 C Blom 4 en 10. J. Vinkenstein; 5. en 8 P. Brandt. 6 J. Zeegers. 9. 11 Koome. Duivensport (10) P. V De Blauwkras vloog ook op Compiegne De uitslag I 2 en 10. P Gijs man en zn.; 3 J Schipper. 4. en 7. A MM Hfllrt S en 8 G Duivensport (11) L P C vloog van Compiegne De uitslag I en 4 J. Staffelen, 2. P de Haas. 3,5.6.9 en 10 N de Groot en zn., 7 en 8. A. Singeling. Duivensport (12) L.P.C vloog ook van Houdeng De uitslag: 1 VV Schouten; 2 P. de Haas. 3 G Jongbloed 4 comb. J. Pen; 5. en 7 F. Gijs- man. 6 en 9 J Staffelen; 8 W. Onstenk; 10. comb De Wolf. Duivensport (13) P.V. Columba vloog van Com piegne. De uitslag l.,2.,3 45 ,7. en 8 C. v d Nieuwendijk en zn.. 6 cn 10. R. de Graaf; 9. H. Ada- h. Duivensport (14) P V. Columba vloog met jonge duiven van Strombeek. De uitslag 1. en 5 J R n. ge; 2 3 .4.7.8.9 en 10 C v.d. Nieuwendijk, H. J Kel tenis. Spookrijder LEIDEN - Een 20-jarige man uit Hillegom doemde zondagmid dag als spookrijder op voor een 27-jarige autobestuurder uit Lei derdorp. De Hillegommer had de bocht in de Plesmanlaan in de richting van het centrum niet gevolgd maar was rechtdoor gereden. De Leiderdorper kon hem niet ont wijken. Beide auto's werden licht beschadigd Woonwagens op Schuttersveld LEIDEN Drie woonwagenfami lies hebben zich zondagmiddag 'illegaal* genesteld op het Schut tersveld. De families - van be roep mandenvlechters - willen enkele dagen op het Schutters veld blijven staan De politie laat dit toe als de families maar zor gen dat zij donderdag weer weg zijn. LEIDEN - De Leidse politie ver zoekt mensen die een handtas zien met twee potjes medicijnen erin, onmiddellijk de politie te waarschuwen De potjes bevat ten 25 hart-pillen van het merk "Ritmodan" en pijnstillende cap sules van het merk "Üroksilan". De medicijnen zyn bij inname door kinderen zeer gevaarlijk De handtas met de medicijnen enn is zondagmiddag tijdens het be zoekuur van het Academisch Ziekenhuis ontvreemd Een 35 jarige vrouw uit Ocgstgeest had haar handtas in de kamer van de zuster laten staan In de tas zaten ook nog autopapieren en 160 gul den.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3