Situatie slechter voor buitenlanders Bejaarde bewoners houden tehuis nog steeds bezet {L,e/dst agendo Duitser uit zee gered Inbraken in snackbar en sportzaak Botsing op Breestraat In Rijnstreek WASSENAAR/HAARLEM/DEN HAAG - "We blijven rustig hier zitten. We houden het tehuis bezet en gaan hier niet weg" zo luidt de stellingname van de heer Mulder, woord voerder van een negental bejaarden dat momenteel nog verblijft in het Wassenaarse bejaardentehuis Nieuw Rijksdorp. Zijn reactie afgelopen vrijdagmiddag en de afwij zing van het schorsingsverzoek voor de ontruiming door de Raad van State, vrijdagoch tend, maken min of meer duidejijk dat voorlopig nog geen einde is gekomen aan de onzekere toestand voor de bejaarden en aan een stroom van procedures die over en weer rond de ontruiming van het tehuis gevoerd worden. «ÏTTTTTT MAANDAG 20 JULI 1 De (formele) rompslomp die de procedures begeleidt, is aange vuld met puur menselijk leed, dat vrijdag zijn dieptepunt be reikte. De spanningen en onze kerheid waren toen voor een 84- jarige bewoonster van het tehuis zo groot geworden dat zij in het ziekenhuis Bronovo moest wor den opgenomen. Zij kreeg vrij dagochtend na het horen van de uitspraak van de Raad van State een beroerte. In het weekeinde was haar toestand nog kritiek. Afgelopen vrijdag wees de Raad van State een verzoek om schor sing van de ontruimingsop dracht, dat was ingediend doo een paar bewoners, af. De bewo ners wilden met dit schorsings verzoek onder andere tijd nen tot oktober, wanneer de Haagse kantonrechter zich zal uitspreken over het huurcon tract dat de directie van het te huis heeft met de gemeente Was senaar. Staatsraad Veringa wees het schorsingsverzoek af vanwe ge de brandgevaarlijke situatie van het tehuis. Met het besluit van de Raad van State achter de hand wil de provincie nu echter op korte termijn tot ontruiming komen. Daarbij komt nog dat de gemeente Wassenaar op haar beurt naast het voeren van een verweer te gen Huize Nieuw Rijksdorp, ook een vordering tot ontruiming te gen de huurder en de bewoners van het bejaardentehuis wil in stellen. Burgemeester en wet houders van Wassenaar hebben advies ingewonnen bij hun rechtskundige adviseur en stel len de raad, die vanavond verga dert voor, om te besluiten in de tegen de gemeente aangespan nen procedure bij de kanton rechter een eis tot ontruiming in te dienen. Bezwaar De bejaarden blijven op hun beurt ook niet stilzitten. De Haarlemse advocaat mr. Van Lier, die de be langen van een aantal van de be woners behartigt, heeft inmid dels een bezwaarschrift inge diend op grond van de Wet Ad ministratieve Rechtspraak Over heidsbeschikkingen (AROB) te gen het besluit van de provincie om het bejaardentehuis te slui ten. Verder wacht hij nu samen met de Haagse advocaat mr. Boetje, die het schorsingsver zoek bij de Raad van State na mens de directie en een viertal bewoners had ingediend, de mo tivering waarop de afwijzende beslissing van staatsraad Verin- ga precies gebaseerd is. "Ik heb tot nu toe nog niet de toelichting van de staatsraad gezien. Zolang ik die niet heb kan ik niet precies zeggen wat we verder gaan doen. Daarna kan eventueel bekeken worden in hoeverre ikzelf nog namens de bewoners een schor sing zou kunnen aanvragen. Dat dit laatste gaat gebeuren is ech ter nog helemaal niet zeker, wij hebben dat tot nu toe alleen in overweging.", aldus Van Lier. Het dagelijks bestuur van de pro vincie (gedeputeerde staten) heeft inmiddels laten weten er vertrouwen in te hebben, gelet op de uitspraak van de Raad van State, dat de bewoners alsnog bereid zullen zijn te gaan verhui zen. Van de zijde van de provin cie wordt gezegd dat deze "in goed overleg met de nog aanwe zige betrokkenen en andere rechtstreeks betrokkenen, af spraken wil maken voor die ver huizingen." GS hebben inmid dels toezeggingen van vele tehui zen voor de opvang van de over gebleven bejaarden. De provincie verwacht zelf dat spoedig na 21 juli (de oorspron kelijke ontruimingsdag) de over gebleven bewoners naar een an der door hen gewenst tehuis kunnen en willen verhuizen. De bewoners zelf denken daar dui delijk anders over. Onverantwoord Burgemeester en wethouders van Wassenaar wijzen erop dat een voortzetting van de bewoning nu langer onverantwoord is en ont ruiming van het pand door alle bewoners noodzakelijk is. B en W herinneren aan de opdracht tot sluiting van het tehuis door de provincie, omdat Huize Nieuw Rijksdorp al jarenlang niet voldoet aan de eisen, gesteld op grond van de Provinciale Ver ordening op de Bejaardenoor den. Verder is het gebouw uit brandvei ligheidsoogpunt ongeschikt voor bewoning. Zowel de districts commandant voor het brand weerwezen en de brandweer commandant Wassenaar vinden handhaving van het tehuis als bejaardenoord onverantwoord. B en W wijzen erop dat de huidi ge onaanvaardbare situatie rond de brandveiligheid niet alleen voor de bejaarden maar evenzeer ook voor andere onderhuurders zal heersen. Om deze redenen wil het college het tehuis zo snel mo gelijk gesloten zien. De enige weg om dit te bereiken is volgens burgemeester en wet houders een ontruimingsvonnis bij de kantonrechter, waarvoor dan ook vanavond toestemming aan de raad wordt gevraagd. Zij tekenen daarbij wel aan dat men al tijdens de kantongerechtpro cedure met alle betrokkenen in overleg wil treden "om met de grootste zorgvuldigheid te zoe ken naar een bevredigende op lossing voor alle partijen". Ook laten B en W weten dat de pro vincie verzekerd heeft dat geen van de bejaarden op straat zal ko men te staan. Verbouwingsplan Huize Nieuw Rijksdorp wil, zoals bekend via de kantonrechter op haar beurt de gemeente als eige naar van het pand ertoe bewegen een verbouwingsplan uit te voe ren. Burgemeester en wethou ders stellen dat zij op geen enke le wijze verplicht kunnen wor den om voorzieningen in en aan het pand aan te brengen. Om het bejaardentehuis te laten voldoen aan de eisen gesteld in de Wet op de Bejaardenoorden, moeten voor 1,3 tot 1,9 miljoen gulden aan renovatiekosten wor den betaald. Het gaat bij het op knappen onder andere om brandveiligheidsvoorzieningen, constructie van nieuwe trappen Maandag Leiden, filmvoorstelling "Alexanl Nevski" van Sergei Eisenstein, Kg huis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, acht uur en om kwart ovei avonds. Leiden, JAL, Caecilistraat 67, v tot tien uur 's avonds. Wassenaar, raadsvergadering, meentehuis, half acht. De bewoners van Nieuw Rijksdorp bezetten vorige maand hun tehuis. De actie duurt nu nog voort en wordt omlijst door allerlei procedures. huizen, een liftinstallatie, andere indeling van een aantal kamers, twee nieuwe badkamers en het laten vervallen van de tussenver- dieping. B en W zijn van mening dat de verplichtingen die de hou der van het bejaardenoord heeft op grond van de Wet op de Be jaardenoorden niet afgewenteld kunnen worden op de gemeente als eigenaresse. De gemeente kocht het pand in 1977 in verhuurde staat. De huur ster, Huize Nieuw Rijksdorp BV, had toen al een bejaardenoord in het pand. Bij de eigendomsover dracht van het pand in '77 nam de gemeente van de vorige eige naar een schriftelijk vastgelegde afspraak over de huurbeëindi- ging over. Daarin stond dat de partijen voor 1 juli 1978 met el kaar in overleg zouden treden over het al dan niet voortzetten van de huurovereenkomst na de cember 1979. Wanneer beide par tijen niet tot overeenkomst zou den komen voor een verdere huurovereenkomst vanaf 1 ja nuari 1980, dan zou de directeur van het bejaardentehuis voor ontruiming moeten zorgen. Be sloten werd toentertijd in eerste instantie om per 1 januari 1980 de huur op te zeggen. Op 17 maart 1980 bleek de gemeente echter bereid met een jaar de huur te verlengen. In beide raadsbesluiten die toendertijd zijn genomen rond verlenging van de huur heeft de gemeente zich beroepen op het aanhouden van de schriftelijke afspraak. Nu is volgens B en W de tijd geko men dat het tehuis dicht moet, omdat bewoning nog langer on verantwoord is. CHARLES LENNARTZ WASSENAAR - Een 43-jarigel Duitser uit Dusseldorf werd' zondagmiddag om kwart voor drie tijdens het zwem men onwel. Een landgenoot redde hem uit zee. De drenkeling is met spoed overgebracht naar de 'inten sive care'-afdeling van het Haagse Bronovo-ziekenhuis omdat hij veel water binnen had gekregen. De man maakt het inmiddels redelijk. LEIDEN - Na vernieling van een houten luik roofden in brekers zaterdagnacht een vi deorecorder, een radio en rookwaren uit de snackbar aan het Prins Hendrikplein. De schade wordt geschat op 1700 gulden. Diezelfde nacht zijn uit de sportzaak aan het Vijf Mei plein een bedrag van 300 gul den en tennisspullen gesto len. Tevens hadden de inbre kers het gemunt op keeper struien, voorzien van een gro te nummer 'een'. LEIDEN Een 43-jarige Lei- denaar reed zondagmiddag tegen een motorfiets aan die voor 'rood' stond te wachten op de kruising Breestraat/ Steenschuur. De man zette vervolgens zijn auto aan de kant om de rijbaan vrij te ma ken voor het verkeer. Een stadsbus reed prompt het portier uit zijn auto toen de man uit wilde stappen. De motorfiets, de auto en de bus hadden blikschade. van de buitenlandse werknemers beter wordt", aldus A.W. van den Bosch, "Misschien dat het voor de kinderen voorlichter van Rijn en Lek. "In de gemeente Alphen aan den Rijn worden door ons en een aantal plaatselijke instanties en groepen activiteiten ontplooid die moeten leiden tot verbete ring van de woonsituatie van buitenlanders en hun gezinnen. Zo begint de in deze gemeente actieve coördinatiecommissie langzamerhand enige erkenning te krijgen. Deze commissie be staat uit vertegenwoordigers van de Marokkanen, Turken, Joego- slaven, vrijwilligers, club- en buurthuizen, gemeente en onze stichting. In 1979 liet deze com missie een zogenaamde knelpun tennota verschijnen. De in deze nota aangestipte problematiek vond uiteindelijk weerslag in een aantal ontwikkelingen op het ge bied van huisvesting en welzijns werk die een stapje vooruit bete kenen". Het werk van deze commissie had onder meer tot resultaat dat al leenwonende buitenlanders zich nu ook kunnen inschrijven bij de woningbouwverenigingen. In de kleinere plaatsen zoals Boskoop is het met de huisvesting beter gesteld.. "Het huisvestingspro bleem van de buitenlanders werd door de gemeente Boskoop met voortvarendheid aange pakt", zo meldt het jaarverslag. Een geschikte woning is echter steeds moeilijker te vinden voor de buitenlanders die door de te hoge huren elders zijn aangewe zen op het aanbod in de 'achter buurt'. Bovendien wordt goede huisvesting bemoeilijkt door de gezinshereniging. Steeds meer buitenlanders komen in aanmer king voor een woning en ook de kleinere gemeenten weten daar vooralsnog geen raad mee. Juiste cijfers over de huisvesting in de gemeenten zijn er overi gens niet volgens Van den Bosch. "We hebben natuurlijk geprobeerd om deze cijfers van de gemeenten los te krijgen maar tot nog toe zonder resultaat. De gemeenten blijven als een bok op de haverkist zitten". Religie Een tweede probleem nasst de nij pende situaties in bijvoorbeeld de rechtspositie van de buiten landse werknemer, is de gods dienst. "Het overgrote deel van de buitenlandse werknemers in onze regio is moslim. Het bele ven van de godsdienst is voor ve len een zeer belangrijke en zin volle ervaring. In diverse plaat sen in de regio leeft onder de bui tenlanders de wens te kunnen beschikken over een eigen mos keeruimte. Tot nu toe is dat ver langen nog slechts in enkele plaatsen verwezenlijkt. De stich ting stelt zich daarbij op het standpunt dat de wens om de ei gen godsdienst te mogen en te kunnen beleven gerespecteerd dient te worden en dringt er bij de gemeenten dan ook op aan ac tief naar oplossingen te helpen zoeken", vermeldt het jaarver slag. De pogingen in Alphen aan den Rijn voor het krijgen van een ei gen gebedsruimte hebben voor alsnog weinig uitwerking gehad. "In Alphen aan den Rijn zijn de aanhoudende pogingen van de buitenlanders om een eigen ge bedsruimte/moskee te krijgen voor de ongeveer duizend isla mieten minder succesvol ge weest. Hoewel voortdurend overleg plaatsvindt met de ge meente en de kerken lijkt op kor te termijn nog geen uitzicht te bestaan op de realisering van de ze wens. Ook in diverse kleinere plaatsen in onze regio leeft even zeer de wens maar zijn helaas nog geen oplossingen gevon den", aldus Rijn en Lek. "Deze slechte situatie voor de bui tenlanders is niet alleen in ons werkgebied Ryn en Lek. Lande lijk spelen ongeveer dezelfde problemen. Het is duidelijk dat de slechte economische situatie ook zijn gevolgen heeft voor de buitenlanders. Maar voor hen komt daar nog eens een steeds fellere discriminatie bij. Sommi ge gemeenten proberen wel de helpende hand toe te steken maar er is geen gemeente waar het echt allemaal goed gaat voor de buitenlanders", aldus Van den Bosch. lEIDSCH /Cf. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10.00-19.30 uur (nabezor- ging na 19.30 uur), zater- Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te vol- Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement I 53.45 per post f 75,80 J.P.M. van der Meer (re gio) W. Wirtz (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P C. Rosier (radio en tele- vlsle, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cai ro, Rome, Madrid, Stock holm en Djakarta. Redactie stad en randgemeenten Tal 071-125260 of 071-144941 tst. 222 'H v. Fgmond 'tel. 071-172766 ALPHEN AAN DEN RIJN/STREEK - Op bijna alle fron ten is de situatie voor de buitenlandse werknemer in de Rijnstreek de afgelopen jaren verslechterd. Dat is de conclusie van het jarenverslag 1978 tot en met 1980 van de Stichting Welzijn Buitenlanders Rijn en Lek. "De huidige situatie is heel triest, en ook de toekomst voor de buitenlandse werknemers is weinig hoopvol. Mis schien dat het voor de kinderen van de buitenlanders beter wordt. Het tot stand brengen van verbeteringen verloopt echter bijzonder moeizaam", aldus A.W. van den Bosch, voorlichter van Rijn en Lek. De Stichting Rijn en Lek, voor bij na 100 procent gesubsidieerd door het ministerie van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk werk, probeert de buitenlandse werknemer zelfstandig en mon dig te maken. Volgens Van den Bosch treft de slechte gang van zaken in het Ne derlandse bedrijfsleven vooral de buitenlandse werknemers. Een paar jaar geleden was het percentage werklozen onder bui tenlandse werknemers nog be duidend lager dan onder de Ne derlandse beroepsbevolking. De rollen zijn momenteel omge draaid. Het percentage werklo zen onder de buitenlanders is schrikbarend hoog. "Dat komt omdat de economische terug gang met name toeslaat bij be drijven waar veel buitenlanders werken. Bijvoorbeeld de vlees- verwerkingsindustrie, in Gouda bijvoorbeeld de Melkunie Daar wordt met name de buiten landse werknemer de dupe van", aldus Van den Bosch. Teruggaan naar het land van her komst zit er niet in volgens Van den Bosch. "In de Rijnstreek wo nen voornamelijk Turken en Ma rokkanen. Het is niet te verwach ten dat zij teruggaan naar hun ge boorteland want daar is het nog veel slechter gesteld met de eco nomie. Als je bijvoorbeeld aan een Turk vraagt of hij terug wil gaan naar zijn land zegt hij door gaans "ja". Maar de praktijk is dat ze in Nederland blijven. Het overgrote deel, zeg maar negen tig procent gaat niet meer terug. Er komen juist steeds buitenlan ders bij, met name door de ge zinshereniging. Werknemers die hun gezin laten overkomen" Moskee Dat de buitenlanders toch liever in Nederland blijven heeft volgens Van de Bosch te maken met d*1 goede sociale voorzieningen hier. In landen als Marokko en Turkije bestaan deze voorzienin gen niet. "Ook speelt natuurlijk mee dat ze kinderen krijgen die opgroeien in de Nederlandse maatschappij. Deze kinderen gaan niet meer terug naar het land van herkomst van hun oders", aldus Van den Bosch. De regering heeft eveneens het roer omgegooid en gaat nu uit van de praktijk dat de buitenlanders in Nederland blijven. Volgens Van den Bosch is er de af gelopen jaren over de gehele li nie een verslechtering voor de buitenlandse werknemers en hun gezinen opgetreden. Een uitzondering kan hierbij wor den gemaakt voor het onderwijs aan buitenlanders hoewel Van den Bosch ook hier zijn vraagte kens bij plaatst. "Je kunt echter zeggen dat in het algemeen de mogelijkheden iets zijn ver ruimd". Huisvesting De huisvesting van de buitenlan ders is nog immer hachelijk. Het beeld van slechte, overvolle pen sions voor buitenlandse werkne mers bestaat nog steeds volgens Van den Bosch. Dit geldt zeker voor steden als Leiden en Gou da. Alphen aan den Rijn steekt daar nog gunstig bij af.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2