'Overheid maakt misbruik van de huisvrouwen' Cosmopolitan een 'nieuw' vrouwenblad "Combinatie baan moederschap is te leren" Directrice huishoudelijke voorlichting Lip-stick-verpakking Fietsen in Noord-Holland MAANDAG 20 JULI 19 Vakbekwaam huishouden is heel wat ingewikkelder, dan het op het eerste gezicht lijkt. Een pot macaroni koken dat is niet zo'n kunst. Maar de hele planning en organisatie van boodschappen doen, en zorgen dat je iedere week weer uitkomt met het huis houdgeld zijn al een stuk inge wikkelder. Dat is de mening van mevrouw C. T. Zelvelder-Van der Laan, direc trice van de Stichting Huishoude lijke Voorlichting. Intussen doet de overheid maar alsof huisvrouwen alles aan kun nen, vindt ze, door ze op te zade len met bij voorbeeld de gevolgen van de bezuinigingen in de be jaardenzorg. Want daar zijn de dochters en de schoondochters dan weer goed voor. Mevrouw Zelveldcr ge vrouwen vinden het moei lijk iets uit handen te geven. Ik heb dat zelf ook wel gehad. DEN HAAG - Er zou per type gezin moeten worden berekend, wat er op zijn minst aan huishoudelijk werk verricht moet worden om de boel goed draaiende te houden. Hoeveel tijd dat kost, wat voor dat werk een aanvaardbaar loon zou zijn, en wat dus de kosten per week bedragen. Dat vindt mevrouw drs. C. T. Zel velder-Van der Laan, directrice van Stichting Huishoudelijke Voorlichting (HVP). De HVP or ganiseert vooral op het platteland cursussen op huishoudelijk ge bied, en doet bovendien aan con sumenten- en budgetvoorlich ting. De HVP hecht groot belang aan vakbekwaam huishouden, en heeft het in een onlangs gepubli ceerde „Beleidsvisie" opgeno men voor de huisvrouw. Daar was alle reden toe, vindt me vrouw Zelvelder, want de over heid maakt op dit moment rond uit misbruik van huisvrouwen. „Taken die aanvankelijk door in stanties zoals ziekenhuizen wer den uitgevoerd, worden nu op het gezin afgeschoven. En in de prak tijk is dat meestal: de vrouw". Ze noemt wat concrete voorbeel den: Het plan van de zieken fondsraad on. ligduur in zie kenhuizen terug te draaien. De ziekenhuisbevalling op medi sche indicatie, waarna de kraam vrouw nu vaak korter in het zie kenhuis mag blijven dan voor heen. De stopzetting van de bouw van bejaardenhuizen, en de ge lijktijdige rem op het „open be- jaardenwerk" (de hulp thuis). Mevrouw Zelvelder: „En op wie komt het werk dan neer: op buur vrouwen, moeders, zussen en dochters. Ik ken heel wat vrou wen die twee dagen per week de deur uit zijn, de ene dag bij hun moeder, de andere dag bij hun schoonmoeder schoonmaken. Het geeft gigantische schuldge voelens als je dan tegen je moeder zegt: ik heb geen tijd, want ik heb een baan. Het is een onverant woorde gang van zaken dat het regeringsbeleid zo'n grote claim legt op het huishouden, en het werkt belemmerend voor de emancipatie" Overheid Als eens duidelijk berekend werd hoeveel dc kosten voor het huis houden bedragen, vindt me vrouw Zelvelder, zou de overheid daar rekening mee kunnen hou den. Dan zou pas duidelijk wor den dat bij voorbeeld een gezin met een verdienende man en een huishoudende vrouw en twee ou dere kinderen, er veel beter voor staat dan een gezin dat bestaat uit diezelfdp verdienende man, twee kleine kinderen en geen vrouw. „De overheid doet nu alsof gezin nen „alles wel even aankunnen". En alsof het vanzelfsprekend is dat vrouwen er allerlei taken bij nemen? Daardoor verplicht men vrouwen om niet buitenshuis te werken. vrouwen hèt per se moeten doen". Consumentenvoorlichting neemt daarom een belangrijke plaats in in het werk van de HVP. De pu- blikaties van de consumenten bond en van het Konsumenten Kontakt zijn vaak te moeilijk voor mensen met weinig oplei ding. Wij leren bij voorbeeld in onze cursussen hoe je zo'n gids moet lezen. Waar je, in jouw huis houden, op moet letten. Maar we stimuleren ook het kritisch den ken: hoe doorzie je de werkwijze van een supermarkt. Het feit bij voorbeeld dat het dure spul altijd vooraan, en het goedkope achter aan staat". Ze noemt een bestaand voorbeeld: van een echtpaar is de man invali de, de vrouw werkt buitenshuis. De man en de vrouw komen over een dat de beste oplossing is dat hij naar een verzorgingstehuis gaat. Hij krijgt daar echter geen plaats, omdat „zijn vrouw hem wel kan verzorgen". De vrouw zou daarvoor echter haar baan moeten beëindigen. Dat vindt de man noch de vrouw aanvaard baar. Waardoor ze ten slotte zijn overeengekomen te gaan schei den. Uit handen Mevrouw Zelvelder benadrukt het belang van een goede taakverde ling binnenshuis. „Maar ik moet toegeven dat vrouwen het soms ook moeilijk vinden iets uit han den te geven. Ik heb dat zelf ook wel gehad: sinds begin dit jaar werk ik weer full-time, en geef ik de was aan de werkster mee. En waar erger ik me tot nu aan: aan het feit dat de sokken verkeerd opgerold zitten. Dat is natuurlijk onzin, en daar moet ik me over heen zetten. Emancipatie bete kent ook datje leert werk aan an deren over te laten. Niet alleen in je werk, ook in de huishouding" Mevrouw Zelvelder benadrukt het belang van goed huishouden: „Het is een voorwaarde voor het gevoel van geborgenheid en koestering, dat je nodig hebt om goed te kunnen gedijen. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat de mee is die kwestie niet opgelos- t. Mevrouw Zelvelder: „Er is nog veel te weinig over die hele rolverde ling bekend. Bijvoorbeeld: Is het zo dat mannen zich een Jan Hen gaan voelen als ze in de keuken staan. Of juist helemaal niet? En. leren mannen in de loop der jaren ook te plannen in het huishou den, of blijft dat toch nog de taak van de vrouwen?" Belangen Ook vindt de HVP dat huisvrou- wenbelangen beter verdedigd zouden moeten worden. „In de Commissie Consumentenaange legenheden (CCA) van de SER bijvoorbeeld worden de belan gen van de huishoudelijke sector niet echt behartigd. De HVP zou een zetel in die commissie willen hebben. Verder zou er een plat form moeten komen met alle ver enigingen die iets met huishou ding te maken hebben. Het huis houden raakt nu helemaal onder gesneeuwd. In de nota volwasse neneducatie bijvoorbeeld wordt alleen gesproken over betaalde arbeid en vrije tijd. En wat zo'n 80 procent van de vrouwen in Ne derland in het huishouden doen, dat is dan zeker vrije tijd?". „Ook de Emancipatieraad, en de hele emancipatiebeweging zou den meer oog voor de huishou ding moeten hebben" De „Beleidsvisie" van de HVP meldt wat de gevolgen zijn van huishouden onder minder ideale omstandigheden: 89 percent van de ongelukken gebeurt iri huis, 7,3 percent op het werk, en 3,7 percent in het verkeer Mannen Omdat de HVP ook de het huishouden wil hebben, orga niseert ze kookcursussen voor mannen. De belangstelling daar voor neemt snel toe. Maar daar- „Een pot macaroni koken is per slot van rekening geen kunst. Dat hebben mannen ook zo geleerd. Maar doen ze dan ook de bood schappen? En houden ze daarbij in de gaten dat er voor de rest van de week ook nog huishoudgeld Ond6rwijS genoeg is?". In een aantal plaat sen begint de HVP nu met cur sussen „Rolverdeling in het huis houden". Mevrouw Zelvelder: „Daar ben ik blijer mee dan met die kookcursussen. Het gaat een stapje verder. Mannen krijgen er dan ook meer zicht op wat er alle maal in het huishouden is te doe- Mevrouw Zelvelder vindt dat jon geren op school huishoudkunde zouden moeten krijgen. En dan vooral plannen, budgettering, en consumentenvoorlichting (waar moet je op letten). Geen kleinig heden, maar de basisdingen. De „Beleidsvisie" spreekt van 40 tot 80 uur werk per gezin met kin deren per week. „Als de ramen altijd schoon zijn, zie je ook niet dat ze vuil worden. Maar ik denk ook dat huisvrouwen wel wat mondiger tegenover hun man zouden mogen worden. Dat ze best eens mogen zeggen: „Nee joh, mijn werkdag was om, en ik was er niet aan toegekomen". Of: „Ik had een lunch met de vrou wen uit de buurt, en daar was ik pas om drie uur van thuis, dus je begrijpt: er is niet zoveel ge beurd. Mannen hebben zulke dingen toch ook?" Mevrouw Zelvelder signaleert nog een paar andere ontwikkelingen: door de verslechterende econo mie komen er steeds meer vragen om budgetvoorlichting. En niet alleen vrouwen met heel lage ge zinsinkomens, maar ook vrou- AMSTERDAM - „Nieuw, hier is de Nederlandse Cosmo". Met deze kreet op het gele hoekbandje ligt de Nederlandse dochter van het oorspronkelijk Amerikaanse vrouwenblad Cosmopolitan in de winkels. Op de cover een model met wapperende haren, een chi que voile gewaad en een zeer ang stige blik in de ogen. „Het laatste Nederlandse vrouwen zijn niet van die doldriftige bh-koop- sters. Gemiddeld kochten ze vorig jaar 2 nieuwe bh's, ter wijl de Franse en Italiaanse vrouwen toch tot vier kwa men. Lingerie en foundation fabrikanten doen er dan ook van alles aan om vooral de jonge vrouw, tussen de 15 en 20 jaar voor de bh te interes seren. Lovable doet dat met een king size lipstick-verpak king omdat zo redeneert het concern, die jonge vrouwen in die leeftijdsgroep vooral belangstelling hebben voor cosmetica. Gelukkig is niet alleen op het uiterlijk gelet. Dc kwaliteit is katoen en de belijning is heel strak, zonder kwastjes en strikjes. De kleu ren zijn wit blauw, caramel- wit en roze-rood-wil ge streept. In strapless is er een witte uit- is een schoonheidsfoutje", aldus de uitgever van het blad De Geïl lustreerde Pers. Cosmopolitan moet het gat in de markt dichten dat er bestaat tus sen Viva en Avenue. Dat er een gat in de markt is op het gebied van vrouwenbladen is volgens marktonderzoekers onbetwist baar. Verschillende uitgevers concerns zijn al jaren op zoek naar een nieuwe formule om dat gat te dichten. Zo werd twee jaar geleden een nieuw blad bedacht met de naam Marie, blad voor „werkende" vrouwen. Met de laatste groep werd dan bedoeld vrouwen die buitenshuis werken. Kennelijk vond het Nederlandse vrouwelijk publiek dat blad niet zo aardig en was het zeker niet van plan daarvoor haar abonne ment op Viva, Margriet of Opzij op te zeggen. Het nieuwe blad Cosmopolitan daarentegen schijnt weer geheel „anders" dan al die andere vrou wenbladen te zijn, ten minste nis we de uitgever moeten geloven. Een blik door het blad doet de lezer vermoeden dat het hier in derdaad om een andere groep vrouwen zou gaan. De uitgever mikt op het rijkere, luxueuzere type vrouw, dat zeker niet te be roerd is om zeven- a achthonderd gulden voor een jurkje op tafel te leggen. Zij is een vleugje geëman cipeerd - vandaar een speciale ru briek „werk en carrière"; open hartig over haar seksleven („Het toppunt van genieten; een orgas me is voor iedereen anders", luidt de titel van een artikel); en vooral bereidt aan zichzelf te werken, zo als een artikel over gebrek aan zelfvertrouwen doet vermoede- Naast dat alles is dit type vrouw toch ook geinteresseerd in horo scopen, recepten, cosmetica en li chamelijke verzorging. In plaats van dat gat, waar al die markton derzoekers zich zo druk over zit ten te maken, lijkt de nieuwe Cos mo eerder op een samenraapsel van Viva, Avenue en Margrie- LISETTE GOTSCHALL Psychotherapeute Marianne Smit Het gebeurt steeds vaker dat gehuwde vrouwen met een baan door hui dubbelrol overspannen raken en om psychische hulp vragen. D5 werkelijke oplossing voor hun probleem zou zijn te stoppen met hua baan. Deze mening geeft directeur W. J. de Waal van het Instituut voo Multidisciplinaire Psychotherapie in Den Bosch onomwonden in he vakblad „De Psycholoog". De door De Waal aangedragen oplossin; heeft nu bij heel wat mensen woede of verwondering gewekt. Onder andere bij Marianne Smit, psychotherapeute bij het IMP in Utrecht, en wetenschappelijk medewerkster aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Haar taak is daar onderzoek en onderwijs in de psychothera pie met vrouwen. Zij vindt: „De dubbelfunctie van het moederschap naast een baan buitenshuis is zwaar, maar het is te leren". wen in koopflats, of in dure huur huizen: Ook blijken cursussen als „stoelen bekleden" en „repara ties in huis" goed te draaien. Tegelijkertijd ziet ze een toenemen de behoefte aan serviceverlening buitenshuis: „Er zijn bij voor beeld steeds meer stomerijen waar je kleren kunt laten zomen, en waar je zakken en ritsen kunt laten inzetten. En je ziet ook wel mensen die voor zichzelf begin nen en zulk werk doen. („Dat soort dingen wordt de mensen niet meer geleerd), zegt mevrouw Zelvelder. Daarnaast vindt ze dat in de wet zou moeten worden vastgelegd dat volwassenen recht hebben om huishoudonderwijs te krij gen. „Je leert de huishouding maar voor een deel van je ou ders", vindt ze. Wat je bij voor beeld niet leert is: of je een was machine nodig hebt, of beter naar de wasserette zou kunnen gaan. Hoe een keuken het beste werkt. Wat de juiste hoogte van een aan recht is. Hoe werkje zo, datje het minst moe wordt. Wij wijzen bij voorbeeld ook op dingen die je gezonder zelf kunt maken zonder dat het veel meer tijd hoeft te kos ten dan met die „kant en klaar- verpakkingen". Zoals al die soor ten taartmix. Het is amper voor bewerkt, maar wel duur. Volgens het kookboek bak je goedkoper en gezondere taarten, en het is niet veel meer werk. Toch staan er hele schappen van dat zoge naamde kant en klare spul in de supermarkt". Voor de derde keer in successie organiseert de Streek VVV Noordhol lands-Noorden een toeristische fietsdriedaagse door de kop van Noord holland. Dit jaar zal het evenement op 10, 11 en 12 juli plaatsvinden. De dagelijkse tochten van 40, 75 of 100 km - afhankelijk van de eigen geoefendheid voeren de fietser over fietspaden of rustige landbouw- wegen langs bos of duin en veld of wei. De routes zijn zo gekozen, dat iedereen aan deze fietsdriedaagse kan deelnemen, jong en oud, alleen of in gezinsverband, samen met vrienden of vriendinnen, het kan alle maal. Indien men ergens eens wil afstapen, eens rustig wil rondwande len in een van de aardige dorpen in de kop van Noordholland dan kan dat ook. In de routebeschrijvingen zijn ook de aantrekkelijke punten van stad en dorp aangegeven. De dcelncmerskosten bedragen 10.— per persoon. Fietsliefhebbers die graag eens de kop van Noordholland willen ontdekken, kunnen in schrijven bij de Streek VVV Noorhollands-Noorden. Bernhardplein 10, Postbus 41, te Den Helder. Telefoonnummer 02230-13597. UTRECHT - Terwijl ze haar vijf maanden oude zoontje Niek van uit haar ooghoeken in de gaten houdt, formuleert Marianne Smit haar bezwaren tegen de opvattin gen van haar Bossche vakgenoot. Ze heeft vooral kritiek op het ge mak waarmee De Waal doet alsof hij de problemen van gehuwde vrouwen overziet. Persoonlijk voelt ze zich in elk geval niet door hem aangesproken. „Natuurlijk herken ik de problé- men van de dubbelfunctie die je als moeder en buitenshuis werkende vrouw hebt", zegt ze. „Zowel uit mijn ervaring thuis, als uit de vakliteratuur. Het is be langrijk dat probleem te signale ren. Zo'n dubbelfunctie vergt een goede planning en goede afspra ken. Maar dat is iets wat je kunt leren". Een psychotherapeut, vindt me vrouw Smit, heeft de taak een si tuatie te scheppen waarin de pa tiënt zijn eigen oplossing kan vin den. Voor de dubbelbelaste vrou wen met psychische spanningen kan dat betekenen: hulp om zelf te leren plannen, om keuzes en afspraken te maken. „Maar wat doet De Waal", zegt Ma rianne Smit, „hij stelt zich op als de allesweter, en lost zelf het pro bleem van zijn patiënten op door voor hen de keuze te maken dat ze hun baan moeten laten schie ten. Daarmee neemt hij geen oor zaak van de problemen weg, maar doet hij uitsluitend aan symptoombestrijding. Want hier door leer je de vrouwen niet om te gaan met situaties waarin ze over belast dreigen te raken. Je kunt die baan wel wegnemen, maar straks is er wel weer wat anders Waardoor ze overbelast raak- t". Taakverdeling Marianne Smit gaat er (evenals De Waal trouwens) van uit dat de psychische spanningen van deze groep vrouwen vaak in de hand gewerkt wordt door een scheve verdeling thuis. Ook heeft Marianne Smit er be zwaar tegen om van „extra in komsten" te spreken als het over het salaris van de vrouw gaat, zo als De Waal doet. „In veel gezin nen is het niet „extra", maar noodzakelijk onderdeel van de inkomsten". Onderschat Op de vraag of de zwaarte van het moederschap toch niet in veel ge vallen wordt onderschat, consta teert ze in de eerste plaats dat „de maatschappij" te weinig voorzie ningen treft: te weinig kinderdag verblijven, te weinig overblijfmo- gelijkheden, en een te kort beval lingsverlof. „En dat laatste vang je niet op met een half jaar onbe zoldigd verlof zoals laatst werd geopperd. Dat kan hoogstens voor sommige mensen, maar niet wanneer het inkomen van de vrouw een noodzakelijk deel van het gezinsinkomen vormt". En over de vrouwen zelf: „Als je als buitenshuis werkende vrouw graag een kind wilt, is het belang rijk om te bedenken dat het aan dacht en verzorging nodig heeft. En dat je daardoor keuzes moet maken, en een aantal activiteiten moet staken". „Ik heb nu bijvoorbeeld veel min der sociale contacten dan voordat ik een kind had. Ook heb ik een hobby laten varen. En dan heb ik nog het geluk dat ik tot een goede rolverdeling heb kunnen komen met mijn man, en dat ik een inte ressante baan heb waarin ik veel mensen ontmoet". „Ik denk ook dat we toleranter moeten zijn als er dingen spelen die emotionele en lichamelijke energie en aanpassing vragen. Dat geldt zowel voor vrouwen naar zichzelf als voor collega's naar elkaar. Als je bijvoorbeeld ook ziet dat van iemand die een hartinfarct heeft gehad, soms na twee maanden werken al weer wordt verwacht dat hij of zij weer gewoon meedraait". huisvrouw en moeder niet te c derschatten: „Het is een zware klus om dat goed te doen". Marianne Smit: „Ik neem De Waal kwalijk dat hij moraliseert. Hij mag natuurlijk best opmerken dat het moederschap een zware klus is. Daarin geef ik hem gelijk Maar als hij erbij zegt dat het een zware klus is, om het goed te doen", praat hij vrouwen eep. schuldcomplex aan. Dan roept hij het gevoel op dat je het vast niet goed doet als je er niet de helfe 'J dag mee bezig bent". Mevrouw Smit vindt dat er nog een heel andere kant zit aan het ver band tussen emancipatie en psy chische spanningen. Namelijk dé Schuldcomplex Na de komst van de baby heeft Marianne Smit minder sociale con tacten en ook heeft ze een hobby moeten laten varen. psychische spanningen waar sommige vrouwen mee te kam pen krijgen doordat hun huis houden eentonig is en hun kinde ren steeds een beroep op hen doen. En door het gebrek aan contacten raken ze in een isole ment. „Niet .voor iedere vrouw die daar last van heeft is een baan de op lossing. Voor sommigen kunnen dingen als zwemmen, bloem schikken, werk in het buurtcen trum, de kerk, of iets studeren, bijvoorbeeld de moeder-mavo een geweldige sociale functie hebben. Maar als een vrouw met een baan buitenshuis door haar psychotherapeut naar huis ge stuurd wordt, zal dat in het alge meen toch een verlies van haar gevoel van eigenwaarde voor haar betekenen. Als je dingen doet omdat anderen ze van je ver wachten, of het nou de baan bui tenshuis is of juist het huishou den, zitje altijd mis. Dan kom je altijd vast te zitten. Alleen je ei gen, bewuste keuze maakt je zelf verzekerd". Overgangssituatie De samenhang tussen emancipatie en psychische spanningen in zijn geheel overziend, stelt Marianne Smit: „We zitten nu in een over gangssituatie. Daarbij gaan ze kerheden verloren, en dat kan mede een rol spelen bij het ont staan van psychische problemen. Aan de andere kant zorgt emanci patie voor een groter zelfbewust zijn. En dat is een hele verrijking, daar kun je gelukkig van worde- Hoe ingewikkeld de hele discussie is, blijkt wel uit een onderzoek van Aafke Komter dat onder Ne derlandse psychotherapeuten werd gehouden naar hun opvati ting en over de vraag wat „psyt chisch gezond" betekent voor een man. en wat voor een vrouwi De conclusies: een man zou, vol gens de meerderheid van de psy- chotherapeuten, psychisch geT zond zijn als hij produktief, zelf verzekerd, logisch en doelbewust optreedt. Een vrouw daarentegen als zij, teder, sensitief, intuïtief, ontvankelijk, spontaan, emotio neel, en aanhankelijk is. Marian ne Smit: „Als dit je ideeën zijn over een psychisch gezond^ vrouw, vind je het natuurlijk zeef ongezond als een vrouw buitens huis wil werken. Dan moet ze niet zoveel noten op haar zang hebbe-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14