NK zwemmen: de true is weer gelukt... Yan Ruiten speelt toernooi van de (3) gemiste finales Mike Boit zorgt voor toptijd in Nijmegen Lendl verliest finale en vriend Sponsoroorlog in atletiekwereld Lassooy zwemt zich weer in de prijzen Koemans passeert Brooshooft 20 JULI 1981 PAGINA SPORT SPORT SPORT NIJMEGEN (GPD/ANP) - Na de internationale wedstrijd die AV Nijme gen gisteravond op eigen baan hield moeten de we reldranglijsten op één nummer aangepast wor den. De ex-wereldrecord houder op de 800 meter, de Keniaan Mike Boit, liet op de 1500 meter na melijk een toptijd van 3.36,69 noteren. Daarmee de bronzenmedaillewin naar van de Olympische Spelen '72. die op de 800 meter al tweede staat op de wereldranglijst, nu op de bijna dubbele afstand de ne gende plaats in. Ook de Nederlandse seizoenrang lijsten dienen gewijzigd te wor den, want Carla Beurskens (9.16,98 op de 3000 meter). Kor Louws op de 1500 meter achter Boit in 3.44,29 en Arno Körme- ling met een 800-metertijd van 1.47,46 zorgden voor de beste Ne derlandse jaarprestaties. Geen enkel Nederlands record dus. al was Arno Körmeling er heel dichtbij. De Almeloër raakte in de laatste 200 meter echter op gesloten en moest daardoor een gaatje laten vallen waardoor on der andere de winnaar, de ook al op Olympische roem terende John Walker (1.46,64) onbereik baar bleef. Ook steeple-loper Hans Koeleman zag een recordpoging mislukken omdat hij achter de Oostduitser Melzer (8.28,5) genoegen moest nemen met 8.33,9. Van Koen Gijsbers kon ook al ge zien de hinderlijke wind geen tijd van weer onder de 46 secon den verwacht worden. Voor de Belg De Leeuw won de Neder landse recordhouder de 400 me ter overigens ruim in 46,1 secon den. door hij slecht uitkwam voor de zesde horde. Schulting, die vol gende maand tijdens het Europe se circuit (onder andere in Zü- - De Amerikaan Sidney Maree overkwam gisteren tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Leicester iets ongewoons. Terwijl hij zijn wedstrijd (1000 meter) zat af te wachten, kreeg hij een spter in een dij geworpen. De boosdoener was de winnaar bij het speerwerpen, de Brit Peter Yates. De speer, die al twee keer de grond had geraakt, gleed door en veroorzaakte een zware kneuzing in Maree's dij. On danks deze blessure besloot Maree toch te lopen. Moedgevend was de rentree van 400 meter hordenloper en natio naal recordhouder Harry Schul ting, die pas een maand weer hard in training is. Uiteraard ont brak het wedstrijdritme, waar rich waarvoor hij een uitnodi ging heeft) wil pieken, finishte nu in 50,78 achter de net onder de 50 seconden duikende Ameri kaanse toppers Williams en King. Voor een opvallende prestatie zorgde de Surinaamse atleet Sam Monsels. Met toegestane rugwind finishte hij na honderd meter in 10,49 seconden, hetgeen de Nederlandse recordhouder Henk Brouwer (10,52) de uit spraak ontlokte: „Gelukkig is Sam nog geen Nederlander, an ders was ik m'n record kwijt ge weest". Monsels is namelijk druk doende de Nederlandse nationa liteit te verkrijgen. Drie atleten hebben een duide lijk stempel op de eerste dag van de wedstrijden om de Westduitse atletiekkampioenschappen ge drukt. Nadat de 21-jarige Christi na Sussiek gesteund door een volgens de reglementen te krach tige rugwind 6,81 en 6,80 meter had gesprongen, kwamen Herald Schmid en Dietmar Mögenburg tot topprestaties. Schmid zege vierde op de 400 meter horden in 48,64 seconden, de beste tijd die dit jaar door een Europeaan is verwezenlijkt. Mögenburg, oud- wereldrecordhouder op het hoogspringen, bedwong voor de negende keer in zijn nog korte loopbaan een hoogte van 2,30 meter. NIJMEGEN (GPD) - Dc al een poosje dreigende oorlog tussen het Amerikaanse sportartikelen bedrijf Nike, dat een groot aantal Nederlandse atleten sponsort, en de KNAU, die onlangs een con tract afsloot met concurrent Adi das lijkt openlijk uit te breken Aanleiding om het smeulende vuurtje aan te wakkeren was de diskwalificatie gisteravond in Nijmegen van de Nijmeegse at leet Rudie Verriet. De nationaal marathonkampioen van vorig jaar, gesponsord door de firma N., werd op de vijf kilometer na melijk gediskwalificeerd omdat hij geen clubtenue droeg. Het opmerkelijke was dat Verriet een van de vele atleten was die niet precies in clubkleuren ver scheen. De Limburgse Carla Beurskens wees er na de diskwa lificatie op dat ook zij in een af- wakend shirt had geloDen. De atiaire Rudie Verrict wordt in het kamp van zijn sponsor hoog opgenomen De eerste man van de firma N., Michel Lukkien: „Dc beerput gaat nu open Het wordt ons steeds duidelijker dat ze op onze mensen azen. Het wordt nu een heksenjacht. Nou, bij ons is de maat vol. De KNAU zal van ons horen", aldus de ver te gwoordiger van de sportartike lenfirma, die al langer overweegt gerechtelijke stappen te onder nemen, vooral tegen die con tractbepaling waann de atleet door de KNAU verplicht wordt gesteld firma A. als sponsor te hebben, wil hij of zij niet uitge sloten worden van diverse facili teiten. AMERSFOORT (GPD) De truc is toch weer gelukt. Zonder dat er ook maar een indivi duele limiet is gezwommen gaat bondscoördinator Bert Sitters toch met 16 pupillen naar de Europese kampioenschappen in Split. De vluchtweg liep ditmaal opnieuw via het achterdeurtje, dat voor de estafettes wagenwijd ooen stond. De dames ontsnapten aan de af gang via de 4x100 meter vrijë slag en de 4x100 meter wissel slag: de heren zorgden voor een stuntje op de 4x200 meter vrij. Zo kon de zwembond toch nog zonder enig gezichtsverlies met een respectabele afvaardiging naar Joegoslavië. Op de keuze van de vijf heren was op grond van deze selectieproce dure weinig aan te merken. Frank en Peter Drost, Cees-Jan Winkel en Hans Kroes zorgden op de 200 meter vrije slag geza menlijk voor een totaaltijd van AMERSFOORT - Sander Verheul en Jimmy Lassooy hebben tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Amersfoort een gouden medaille veroverd. Lassooy behaalde daarnaast nog één zilveren en twee bron zen medailles en bracht daarmee zijn totaal aan eremetaal op negen. Vorige week had hij met vijf medailles (waaronder twee gouden) ook al een forse greep in de prijzenpot gedaan. De Roelofarendsvener zegevierde ditmaal op de 200 meter schoolslag jongens '68 met een tijd van 2 minuten 45.49 seconde. Op de 400 m wisselslag greep hij met 5.10.68 net naast de winst. Brons was ervoor de talentvolle AZC-er op de 200 m vrije slag (2.12.33) en de 200 m rugslag: 2.30.86. De overwinning van clubgenoot Sander Verheul op de 100 m vrije slag jongens '68 was regelrecht een verrassing. Verheul had zich als zesde zwemmer geplaatst voor de finale en verbeterde daarin zijn persoonlijk beste tijd met bijna twee seconden: 1.01.55. BZPC-er Peter Sterk wist op de 200 m schoolslag jongens '67 beslag te leggen op een derde plaats met een tijd van 2.47.65. Pech was er voor Pascal Bontje van Boskoop, die zijn derde plaats op de 100 m school slag jongens '70 verloren zag gaan door een diskwalificatie. Voor de kandidaten uit Leiden en omgeving bleef het aantal ereplaatsen beperkt tot één. Alleen René Correljé (Zijl/LGB) slaagde er in het ere podium te beklimmen. Zijn 2.51.03 op de door Lassooy gewonnen 200 m schoolslag jongens '68 was goed voor een bronzen plak. Rianne den Duik van Katwijk was er op de 100 m vrije slag meisjes '66 heel dichtbij. Haar 1.01.83 was'twee honderdste van een seconde langzamer dan de tijd van de als derde aantikkende RZV-ster Ingrid Koedijker. Reinier Haasnoot van de Zijl/LGB verscheen driemaal aan start. Zijn tijden: 2.44.25 op de 200 m schoolslag, 2.13.11 op de 200 m vrij en 5.21.25 op de 400 m wissel (jongens '66). Remco Filippo zwom op de 100 m rugslag jongens '69 1.19.86, Ellen Hoogenboom (LZ'86) finishte op de 100 m schoolslag in 1.21.34. Clubgenoot Marco Mulder zwom de 800 m vrije slag jongens '70 in 11.14.0 en Wilco van der Zeeuw legde de 200 m schoolslag jongens '65 af in 2.46.33. De 4x100 m wisselslag estafette ploeg van de Zijl/LGB (jongens onder 16 jaar) bracht 4.39.22 op de klokken. 7.41,69 terwijl de limiet op 7.42,5 was gesteld. Voeg daarbij Pa trick Dybiona als reserve en de k-iuze voor vijf van de zes heren was een logische zaak. De zesde man werd, zoals Bert Sitters het uitdrukte, „het instituut" Fred Eefting. Weliswaar had de Utrechtse zwemmer de limiet niet gehaald, maar het verschil op de 100 meter rugslag bedroeg slechts 0,7 seconde en gezien zijn verdienste voor de bond op grote toernooien bleek de keuzecom missie toch bereid hem het voor deel van de twijfel te gunnen. Bij de dames werd de 100 meter het snelste afgelegd door Anne- marie Verstappen. Connie van Bentum, Wilma van Velsen en Monique Drost, aan welk kwar tet Jolande van der Meer als re serve werd toegevoegd. Monique Bosga en Petra van Staveren kunnen samen met Wilma van Velsen (vlinderslag) en Monique Bosga (rugslag), het wisselslag- kwartet vormen, waarvoor Ma- ritzka van der Linden (tweede op de schoolslag) en Jolanda de Rover (tweede op de rugslag) als reserves werden aangewezen. Door deze -.overigens gebruikelij ke - noodgreep waren er gelijk twee probleemgevallen (De Rover-Van der Linden) opgelost. Rest nog de uitverkiezing van Marijke de Groot, die voor een daverende verrassing zorgde op de 200 meter vlinderslag door Annemarie Verstappen en Wil ma van Velsen voor te blijven. Die prestatie vond de zwemcom- missie zo imponerend dat de Utrechtse zwemster op grond van de getoonde progressie als zijnde een veelbelovend talent aan de groep werd toegevoegd. En daarmee kwam de verwachte apotheose van de Nederlandse zwemkampioenschappen, die in t hij op de 100m vrije slag e aspirantenrecord heeft feite toch wat teleurstellend zijn verlopen. Nu is een na-Olym pisch jaar niet direct de meest geschikte periode voor sportieve uitschieters, maar dat niemand van de zwemcoryfeeën aan de gestelde limiet voldeed heeft ook tot wat zorgen geleid binnen de gemoedelijk bestuurde zwem bond. Voorzitter Klaas van de Pol sprak op een persconferentie al wat kritische woorden over het ge ringe rendement dat de dure in vesteringen van de bond ople verden. Een constatering dus, maar geen oplossing. Ook de ver antwoordelijke man voor het na tionale zwemmen, Bert Sitters, had weinig problemen om zijn teleurstellende ervaringen op te sommen. Maar evenals zijn voor zitter moest ook hij het antwoord naar de oorzaken van de stil stand schuldig blijven. Hij greep terug naar stokpaardjes als de recreatiecultus, die de ver enigingen en de gemeentebestu ren aanhangen. Daarmee doe lend op het feit, dat de wedstrijd sport steeds meer in de verdruk king komt. Maar daarmee droeg hij geen oplossing aan om de be staande impasse te doorbreken. En daarop zal de zwembond zich toch eens dienen te bezinnen, waarbij de vraag of het stellen van limieten nog een zinvolle zaak is. zeker aan de orde dient te komen. In Amersfoort is name lijk gebleken dat elke prikkel om tot opzienbarende prestaties te komen ontbrak en dat is toch een kwalijk teken voor een bond die in het verleden op het sportieve vlak toch steeds vooraan heeft gelopen. Slechts drie persoonlijke nummers sprongen er bij deze kampioen schappen duidelijk uit. Dat was allereerst de 200 meter vrije slag waarop de 23-jarige Peter Drost niet alleen zijn broer Frank (18), maar ook de talentrijke Hans Kroes uit Lisse naar een bijrol verwees. Desondanks zwom Kroes op deze afstand met 1.55,07 nog een aspirantenre cord. Wel won de HPC'er de 100 meter in de knappe tijd van 52.61 een aspirantenrecord waarmee hij slechts 0,04 van de nationale seniorentoptijd afbleef. Ook dient de zwembond zich eens te bezinnen op de vraag of het jeugdzwemmen, waarmee een aantal jaren geleden werd begon nen, wel het verwachte rende ment oplevert. Weliswaar wor den de prestaties in tijd gemeten op jeugdige leeftijd steeds beter, maar op het moment dat de sprong naar de nationale of inter nationale seniorentop moet wor den gemaakt verdwijnen de ta lenten door een zekere verzadi ging uit het zicht. STUTTGART (ANP) - Björn Borg is gistermiddag winnaar geworden van het tennis grand prix-toernooi in Stuttgart. De 25-jarige Zweed versloeg in de finale voor 3.000 toeschouwers met 1-6, 7-6, 6-2, 6-4 de Tsjech Ivan Lendl. Borg verdiende aan zijn zege 15.000 dollar, zo'n 40.000 gulden. Lendl werd 7500 dollar rijker. ALKEMADE Leontine Poots en Jan Willem Lug- thart hebben in Alkemade de single titels in het C ge-, wonnen. Dat gebeurde zonder setverües. Leonti ne Poots was met haar vaste spel vanaf de achter lijn een onoverkomelijke hindernis voor de als tweede geplaatste Veroni- que van Ruiten: 6-3, 6-4. Laatstgenoemde, te laat met tennis begonnen evenals overigens haar te genstandster, had proble men met haar service en daar maakte Leontine Poots dankbaar gebruik van door haar voortdu rend met diepe returns onder druk te zetten. Jan Willem Lugtnart daarentegen beheerste de finale tegen Huizin- ga, no 1 geplaatst, volledig met zijn allround- tennis, In de eindstrijd nam Ivan Lendl snel met 6-1, 4-2 de leiding tegen Björn Borg. Daarna kon de Tsje- choslowaak de steeds beter in zijn ritme komende Zweed niet meer afstoppen. De partij duur de 2 uur en 28 minuten. Het was de achtste keer dat beide topspe- lers elkaar troffen. Borg won voor de zesde maal. Vorig jaar won Lendl van Borg in Bazel. In de finale van Toronto trok Borg zich geblesseerd terug. Lendl, duidelijk teleurgesteld door de nederlaag, gaf gedeeltelijk de schuld van zijn falen aan de Pool Wojtek Fibak, zijn vriend en raadgever. Tijdens een perscon ferentie verklaarde Lendl dat hy Fibak had gevraagd over te ko men van een grand prix-toernooi in Kitzbühel om Lendl voor te bereiden op het treffen met Borg. Fibak, die deze week actief is op de banen van het Melkhuis- je in Hilversum, weigerde echter. "Ik zeg geen woord meer tegen hem", zei Lendl kwaad in Stutt gart. Dc finale van het herendubbelspel leverde een overwinning op voor de Australische Wimbledonkam- pioenen van 1980. Peter MacNa- mara en Paul McNamee. Zij ver sloegen Mark Edmondson (Aus) en Mike Estep (VSt) met 2-6, 6-4. 7-6. Een Nederlands tennisteam, be staande uit speelsters tot 21 jaar. heeft voor het eerst sinds 1967 het toernooi om de Coupe Annie de Amerikaanse dames zeker van prolongatie van het bezit van de Wightman-cup. Na de over winningen van Tracey Austin en Andrea Jaeger versloeg Wimble- don-winnares Chris Evert de Britse veterane Virginia Wade met speels gemak: 6-1, 6-3. Het vierde punt kwam op naam van het dubbel Jaeger/Pam Shriver. Zy wonnen met 6-1, 6-3 van de Britse Jo Durie en Ann Hobbs. Het derde Satelliet-toernooi in Raalte is gewonnen door ClifT Skakle. In de eindstrijd versloeg de Amenkaan zijn landgenoot Herrmann in twee sets: 7-6 (tie break 8-6) en 6-3 Skakle won ook de finale heren dubbelspel Met zyn Colum- biaanse partner Cortez versloeg hy het duo Michiel Schapers/Ro- bert Castom (Ned/Ita) met 6-4 6- 3. In Kitzbühel won de Westduitse Claudia Kohde de finale dame senkelspel. Ze versloeg haar landgenote Sylvia Hanika met 7- 5. 7-6. In de halve finales zege vierde de 17-jarige Kohde met 6- 3. 6-2 over de Roemeense Virgi nia Ruzici. Sylvia Hanika plaat ste zich zonder te spelen voor de eindstrijd. Haar tegenstandster, de Tsjechoslowaakse Regina Marsikova. trok zich terug toen bekend werd dat de partijen in de hal moesten worden gespeeld. De regenval had het programma in Kitzbühel namelyk danig in gestuurd. thans in deze partij de aanvallen de topspin- backhand een door slaggevende rol speelde. Huizin- ga. die in de halve finale toch met royale marge (6-1, 6-1) had ge wonnen van de zeker niet zonder kwaliteiten gezegende Liefbroer, kon geen antwoord vinden op de sluitende aanval van de jonge Lugthart. Laatstgenoemde do mineerde ook in het dubbel, dat hij met zijn vader Lugthart in twee sets (6-3, 6-2) eveneens snel in zijn voordeel besliste. Veronique van Ruiten zal dit toer nooi in Alkemade zonder twijfel in haar herinnering bewaren als het toernooi van de gemiste fina les. In drie C-finales, het enkel, het damesdubbel en het ge mengd dubbel bleef zij met lege handen staan. Met Ruud Stikkelbroek moest zij in het gemengd dubbel in drie sets het onderspit delven tegen vader en dochter Grimbergen: 4- 6, 6-3, 3-6. Niet in het minst door het voortreffelijke spel van de ju nior in het gezelschap. Juliette Grimbergen die opviel met haar goed getimde backhand vollies. Voor Veronique van Ruiten was deze nederlaag niet de laatste de ceptie. Het damesdubbel ging voor haar eveneens verloren. Met partner Petra Regoor. die zicht baar last had van finalekoorts, verloor zij van de combinatie Thuis en Van Gerven. Laatstge noemde vestigde in deze finale de aandacht op zich met haar soepele manier van spelen en haar beheerst openmaken van het veld; 6-2, 2-6, 6-2. Het enkel D was voor de 12-jarige Rob Liefbroer, die in fraaie stijl zegevierde over Mellema: 7-5, 6- 2. Wat gebeurt er toch met de ta lentvolle jeugd in Nederland, is men geneigd zich af te vragen als men jongens als Rob Liefbroer aan het werk ziet? En aanslui tend op die vraag, hoe lang zal het nog duren voordat Neder land internationaal echt gaat meetellen? Bij de dames in D was Klein een klasse te sterk voor de zich dap per werende De Koning: 6-1, 6-0. Gelet op de geboden tegenstand wel een wat gefiatteerde score. Dennis van de Water en Jan Hol land, verrassende finalisten in het beslist niet zwak bezette dub bel D, moesten in de finale dc winnaars Mellema/Klop een dui delijke marge toelaten; 2-6, 2-6. Het dames dubbel D was voor Kok/Rosier met 6-1, 6-4 tegen A/ M Oudenrijn. D. Klein en J. Klein wonnen het gemengd dub bel D van H. en R. Hooghoudt; 6-2. 6-0. Het internationale badgastentoer- nooi van Noordwijk. m het verle den vaak betiteld als de generale voor de Nationale Kampioen schappen, samen met de Open Leidsche tenniskampioenschap pen, is dit jaar meer dan ooit te voren afgestemd op de heren A. Helemaal terecht is die betiteling natuurlijk niet. De Open Leid sche tenniskampioenschappen hebben géén internationaal ac cent, Noordwijk heefi dat accent wel. Misschien daarom is Noord wijk een betere graadmeter voor de vorm van spelers, die straks op de Mets aantreden voor de strijd om de nationale titel. In Noordwijk komt immers de tweede garnituur van het inter nationale platform op het gravel. En daar zit voor de huidige natio nale elite, de hele smalle top bui ten beschouwing gelaten, nog al tijd veel onverteerbaar voedsel bij. In Noordwijk zijn geplaatst Pyrow (Zd Afr), Cortes (Columb) Skakl (USA), Thung en Frank Lapre. Buiten dit vijftal zijn 21 spelers direct tot het hoofdtoer nooi toegelaten, onder wie Huub van Boeckel, Frits Don, Michiel Schapers. Martin Koek en Ma rian Laudin. Bij de direct tot het hoofdtoernooi toegelaten spelers zullen zich nog drie spelers voegen met een "wildcard" (daar kunnen zich nog gerenommeerde namen bij bevinden) en 8 spelers, die zich uit het deelnemersveld van maar liefst 64. voor het hoofdtoernooi weten te plaatsen. FRANK BONTE Soisbault gewonnen. In Le Tou- Ook de finale herendubbelspel. quet versloeg Nederland in dc fi nale met gemak de Sowjet-Unie. Marianne van de Torre won met 6-1. 6-3 van Salnikova. nummer twee van de Sowjetrussische se- nioreniyst. Vervolgens versloeg Nanette Schutte haar tegen met de Nederlandse kampioen Louk Sanders, werd binnen af gewerkt Sanders verloor met zyn Joegoslavische partner Mar co Ostoja van de Australische combinatie David Carter/Paul Kronk in de twee sets: 8-7. 1-6 tandster Zaitseva met 6-1. 6-2. De dne Nederlandse deelnemers Wegens regenval moest het dub belspel worden uitgesteld. In de halve finales had Nedgrland met 2-1 van Frankrijk gewonnen. In deze wedstrijd leed Nanette Schutte een nederlaag tegen de Francaise Tanvier Na vier van dc zeven partijen zijn Wouter Fok. Otto en Adnaan Panman zijn zaterdag op de ba nen van het Melkhuisjc in Hil versum uitgeschakeld in de eer ste ronde van het kwalificatie toernooi voor de open Neder landse titelstrijd Jos Koemans is de nieuwe lei der in het Match-tenniscir- cuit De jeugdige Voorscho tenaar behaalde tydens het toernooi van Hillegom door winst in het enkelspel en een finaleplaats in de dubbel maar liefst 26 punten en pas seerde daarmee Marinus Brooshoofi. finalist, en Her man van der Capellc, halve fi- nalist in Hillegom. Bart van der Feen maakte een fikse sprong op de ranglyst door met broer Robbert-Jan te zegevieren in het heren dubbelspel. Bij de dames ver grootte Lisclotte van der Byl haar voorspong op Jacqueli ne van Wyk door laatstge noemde in de finale te klop pen. De stand b(j de heren: Grimbergen, B van der Keen 60. 6 L. Damen. H Töiyann 54; 8. H Koemans 42; A J. van der Mier. B van der Zee 36. 11. Rob bert-Jan van der Feen 32 Dames 1 L van der Bul 52; 2- J van Wijk 42. 3 M Guyt 22. 4 M Lcmbcck. A van der Mey. Petra Weasels. Rose Marie Verde*aal 16

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13