Rond bijt in het zand Watson profiteert pech Arnoux van Teveel reclame: geen uitzending Ajax Leiden blijft goed volgen Spin I Michael voetsporen broer Leon: wereldtitel Belg Malherbe wint Lichtenvoorde Waterpolodames moeten wereldbeker afstaan Vader en zoon Piket naar WK schaken maaindaui zo juli 1981 SPORT SPORT SPORT as in LAS VEGAS (ANP) - Michael Spinks heeft zaterdagavond in Las Vegas de wereldtitel boksen in het halfzwaarge- wicht op zijn naam gebacht. De 24-jarige uitdager ver sloeg titelhouder Eddie Mus tafa Mohammed op punten. Het gevecht duurde 15 ron den. Mustafa Mohammed (ex-Eddie Gregory) was 16 maanden wereldkampioen. In die periode verdedigde hij de titel tweemaal met succes. Eerst tegen Jerry Martin en verleden jaar herfst tegen Ru- die Koopmans. die in Califor nia voor angsthaas speelde en met een wenkbrauwbles sure voortijdig afhaakte. Michael Spinks, de broer van oud-wereldkampioen in het zwaargewicht Leon, dankte zijn zege aan de drie sublie me rechtsen in de 12dc ron de met die serie haalde hij Mustafa Mohammed voor ne gen tellen neer. Daarvoor was het een vrij tamme partij. waarin de titelverdediger in de eerste ronden een kleine puntenvoorsprong opbouw de. Vanaf de zesde ronde nam Spinks het initiatief over. Het hoogtepunt viel in de 12de ronde. Daarna miste Spinks, die zijn 17de overwinning be haalde en in zijn profcarrière nog ongeslagen is, de kracht de aangeslagen Mustafa Mo hammed knock-out te slaan. Voor Mustafa betekende het zijn 6de nederlaag tegenover 37 overwinningen en 1 onbe slist. Michael Sp'inks behoorde in 1976 tot het vijftal Ameri kaanse boksers, dat in Mon treal tijdens de Olympische Spelen een gouden medaille won. Van de vijf is hij nog de enige ongeslagen profbokser. Met een gevecht in Las Vegas verdiende Spinks 150.000 dollar (ongeveer 400.000 gul den). De gage voor Mustafa Mohammed lag ruim twee maal hoger. Mike Spinks drijft Eddie Mustafa slagen vallen. de hoek. Daar waar de Winnaar Britse Grand Prix SILVERSTONE (ANP) - John Watson brak zaterdag de ban van vijfjaar pech en tegenslag. De ei genlijk al afgeschreven Formule- 1 coureur won op dat circuit van Silverstone zijn tweede Grand- Prixrace in een loopbaan die tien jaar omspant. Na de Grote Prijs van Oostenrijk 1976 leek er voor de 35-jarige Watson geen succes meer weggelegd. Acht ronden voor het einde van de Britse For mule-1 race werd Watson echter door motorpech van Rene Ar noux in staat gesteld de leiding op het snelle circuit van Silver stone over te nemen. Onbedreigd reed de Noord-Ier vervolgens naar de zege. De als tweede eindigende Carlos Reutemann verbeterde in de ne gende wedstrijd voor het wereld kampioenschap zijn vooruitzich ten od de titel. Reutemann voert LICHTENVOORDE (ANP) Nergens voelen Nederlandse motorcrossers zich zo thuis als op een zandcircuit. Vele jaren waren de absolute topposities in de Nederlandse Grand Prix 500 cc-klasse dan ook weggelegd voor de thuisrijders. Het afscheid van Wolsink bij Suzuki in 1979 maakte aan de oranje-overheersing in het Nederlandse zand een eind. Wereldkampioen en totaalwinnaar Malherbe, ranglijstaanvoerder Noyce en Carlqvist waren gisteren de coureurs op het ereschavot. Voor het Nederlandse kamp, voor deze gelegenheid sterk uitge breid, was echter een fors aantal ereplaatsen weggelegd. In beide manches konden drie Nederlan ders bij de eerste tien worden ge noteerd. De hoofdrol in het zand was daarbij voor de Brabander Toon Karsmakers, die door een vierde en achtste verrichting van een punt- en kansloze tot gevier de held werd. Die rol had Gerard Rond, de enige fabrieksrijder binnen onze gren zen, zich zelf toegedacht. In de eerste manche op het door 30.000 mensen bezochte circuit De Schans zag het daar inderdaad naar uit. De jonge coureur uit In- gen, die de laatste wereldkam pioenschapswedstrijden beter, in vorm was gekomen, reed zelfs lange tijd op een tweede plaats. Leider Noyce was onbereikbaar en Rond had weinig gevaar meer te duchten van achtervolger Mal herbe. In de voorlaatste ronde ging de KTM-rijder, zoals zo vaak, onderuit. "Ik verloor teveel op een bepaald stuk circuit. Ik was daar een nieuw spoor aan het zoeken voor de tweede man che, kwam eventjes teveel naar buiten en lag op mijn gezicht. Ei gen schuld", aldus Rond, die na die val in de voorlaatste ronde toch zijn positie als beste Neder lander wist te handhaven. Rond, die in de tweede race met nog meer pech diende af te reke nen, werd vierde. Wolsink, op 34- jarige leeftijd met geweldig veel ambitie aan zijn laatste Grote Prijs van Nederland begonnen, moest door een valpartij ook De stand voor de wereldtitel na achttien manches is: 1. Noyce 167 pnt.; 2. Malherbe 164; 3. Carlqvist 130; 4. Bruno 94; 5. Vromans 87; 6. Lackey 84; 7. Rond 70; 8. Van Velthoven 60; 9. Wolsink 39; 10. Van den Broeck 38; 16. Karsmakers 11. naar achteren en werd "slechts" zevende. Karsmakers liet in de eerste manche al zien uit het goe de cross-hout gesneden te zijn door na een slechte start toch nog op een achtste plaatst te be landen. Dat een start een geweldig moeilijk onderdeel is in de motorcross- sport werd in de tweede manche weer eens duidelijk. Karsmakers gokte op de buitenkant van de baan en wist daar zowaar een kopstart te verwezenlijken. De ogen van het publiek waren ech ter gericht op Gerard Rond, die door de Fin Pikkarainen geraakt werd en over de kop buitelde. Als laatste verdween de coureur in Oostenrijkse dienst van het startparcours, om na vier ronden de machine toch maar aan de kant te zetten. "Ik moest teveel risico's nemen om de eerste tien nog in te halen. Het had geen zin", verklaarde Rond na de zo veelste pech van de laatste jaren. Karsmakers was ondertussen in het spoor van zandspecialist Vro mans aan de greep van het ach tervolgende peloton ontkomen. Lange tijd had de Brabander zich op de tweede plaats, maar Malherbe en Carlqvist dreven het tempo in hun duel om de der de plaats zo hoog op, dat zij Kars makers vier ronden voor het eind wisten te passeren. Met een vier de plaats had Karsmakers echter voldoende resultaat van zijn gok bij de start. Wolsink volgde in zijn spoor als vijfde en pakte wederom zes WK-punten. De Honda-rijder was net niet te achterhalen voor de aan zijn voet geblesseerde Graham Noyce, die de gehele tweede manche met de naweëen van een slechte.start had te kam pen. Hij moest toestaan dat con current Malherbe driftig aan zijn voorsprong in het wereldkam pioenschapsklassement knab belde. De derde Nederlandse ereplaats in die door Vromans zo overtui gend gewonnen tweede race was voor het jonge talent Gieljo van Zoggel, die als invaller zowaar een plaats tussen de wereldtop pers wist te veroveren. Negende was het eindresultaat voor de jonge coureur, die maar weer eens aantoonde dat Nederlan ders zich in het zand goed thuis voelen. Zelfs al zijn ze jong. en zonder WK-ervaring, zoals Van Zoecel. nu het WK-klassement aan met een voorsprong van zeventien punten op Nelson Piquet, die de finish niet haalde. Watson schreef zijn overwinning in de 116e Grand Prix waaraan hij deelnam toe aan het toeval. Met nog twintig ronden van 4,7 kilo meter te rijden lag de Noord-Ier dertig seconden achter op Ar noux, die de race vanaf de zes tiende ronde had bepaald. De Renault turbo van de Fransman, die vanuit de gunstigste positie was vertrokken, bleek in de slot fase lang niet bestand tegen de solide draaiende motor van Wat sons McLaren. De kansen van Reutemann om de wereldtitel te veroveren zijn mo gelijk sterk afhankelijk van de blessure die Nelson Piquet bij zijn crash in de elfde ronde aan zijn voet opliep. Piquet kwam met een snelheid van 120 kilome ter per uur tegen de vangrail en moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Dat was het twee de ongeluk van de wedstrijd. In de vierde ronde verloor Gilles Villeneuve de controle over zijn Ferrari. In een poging de bolide van de Canadees te ontwijken kwamen Alan Jones en Andrea de Cesaris buiten de baan te recht. Alleen hun wagens had den schade. De uitslag van de wedstrijd om de GP van Groot-Brittannië op het circuit van Silverstone is: 1. John Watson (Ier), 317,35 km (68 ronden) in 1 uur 26 minuten 54,8 seconden (gem. 221,50 km/uur)., 2. Carlos Reutemann (Arg), Wil liams, op 40,65 seconden., 3. Jac ques Lafitte (Fra), Talbot-Ligier, op 1 ronden., Eddie Cheever (Vst), Tyrrell., 5. Hector Rebaque (Mex), Brabham. De stand voor het klassement om het wereldkampioenschap is nu: 1. Carlos Reutemann (Arg), 43 punten., 2. Nelson Piquet (Bra) 26., 3. Alan Jones (Aus) 24., 4. Gil les Villeneuve (Can) en Jacques Lafitte (Fra) 21., 6. John Watson (Ier) 19., 7. Alain Prost (Fra) 19.. 8. Riccardo Patrese (Ita) 10., 9. Elio de Angelis (Ita) en Eddie Chee ver (Vst) Van I lengten verliest bakkenist BEENHAM PARK (ANP) - Voor Ton van Heugten en Frits Kig- gen lagen vreugde en verdriet gisteren op het circuit van de En gelse plaats Beenham Park dicht bij elkaar. Na een zege in de eer ste manche van de motorcross in de zijspanklasse hadden Van Heugten en Kiggen hun leidende positie in de strijd om het we reldkampioenschap aanmerke lijk verstevigd. In de tweede manche sloeg de pech toe. Na een slechte start viel Kiggen in de eerste ronde uit de bak. De Limburger bleek daarbij zijn linkersleutelbeen te hebben ge broken. Het hangt van de heilza me werkzaamheden van de Bel gische "wonderdokter" Derwe- dirwen af of Van Heugten over veertien dagen in de volgende Grand Prix, die in Feldkirch (Oostenrijk) wordt gehouden, naar een andere bakkenist moet omzien, waardoor Kiggen de we reldtitel mis zou lopen. Wil van der Laan en Toon Hoogervorst behaalden een derde en vijfde plaats en staan nu zevende in het klassement om de wereldtitel. LICHTENVOORDE (ANP) De in het NOS-programma Studio Sport geplande samenvatting van de Grote Prijs van Nederland motorcross 500 cc kon geen doorgang vinden. Een overdaad aan reclame rond het circuit van Lichtenvoorde was voor de NOS-programmaleiding aanlei ding hun cameraploeg van het sportevenement terug te trekken. De door CRM-minister Gardeniers kort geleden nog onderschreven reclamebe perkingen rond snelheidssport-tv-reportages werden in Lichtenvoorde, volgens de NÖS duidelijk overschreden. De Studio Sport-regie kwam overigens pas 's middags tijdens het naar Hilversum overstralen van de eerste manche-beelden tol de ontdekking dat er "rood licht" gegeven diende te worden, 's Morgens waren er bij een proefuitzending nog geen bezwaren gemaakt waren er bij een proef- uitzending nog geen bezwaren gemaakt tegen de vele reclamedoeken in Lichtenvoorde. De organisatie was niet van zins om tussen twee man ches in de reclame-opstelling te veranderen, waarop de NOS-ploeg ver trok. Jos Vaessen, algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging (KNMV) was ontstemd over de handelwijze van de NOS: "Dat er teveel reclame was had men 's morgens ook kunnen zien. Nu zette men ons tijdens de wedstrijd voor het blok. Ik noem dat chanta ge, waar we niet voor uit de weg gaan. Bovendien betaalt de NOS niet voor deze uitzendingen. Dan hebben ze niets te eisen ook. Dat is het verschil met voetbal". De topfunctionaris van Nederlands grootste motorsporbond voorziet in de toekomst nog erg veel problemen rond tv-uit zending en van motorsport: "Als de NOS deze lijn blijft volgen, dan zullen er weinig evenementen over blijven om uit te zenden. Daar kunnen wij niet akkoord mee gaan. Wij hebben in het bestuur al doorgesproken, dat in een dergelijke situa tie de toestemming voor de uitzending van de TT van Assen, de grootste krent uit het motorsportbrood, ook achterwege zal blijven". Argent n het WK-schaken. Pa gaat tegen meestersterkte aan. Met de begeleiding van Marcel lijkt het in ieder geval wel snor te zitten. Met Marcel reist immers vader Joop Piket als coach af. Schaak technisch staat de Leidse senio renkampioen zijn mannetje, ter wijl hij op het mentale vlak ge makkelijker dan een ander een oogje in het zeil kan houden. "Vrijuit en niet teveel volgens de geijkte theoretische banen spe len" staat hoog in het vaandel van Joop Piket. Over de kansen van Marcel in het toernooi dat over 12 ronden volgens het Zwit serse systeem loopt, laat Joop zich niet uit: "Dat wachten we maar af. sterke tegenstanders zullen er in ieder geval genoeg zijn." In de loop van augustus ke ren de beide Piketten uit Argen tinië terug. Vader Joop zal dan weinig rust gegund zijn, want be gin september zal hij zijn jongste zoon Jeroen, de jeugdkampioen tot 13 jaar, moeten vergezellen naar een toernooi in Parijs. LEIDEN - Het Ajax Leiden cric ketteam heeft met een fraaie 6-0 zege bij hekkesluiter HCC 3 de aansluiting met de top in de overgangsklasse kunnen behou den. Doordrongen van het feit dat het wicket op de Haagse Diepput een battingwicket is, besloot Ajax-coach Tonn Eldering na de gewonnen toss toch als eerste te gaan fielden. Op 5 viel het eerste Haagse wicket, het tweede liet wat langer op zich wachten: 43 voor 2. De in theorie sterke Haag se battingside, met een aantal oud-eerste elftalspelers, had daarna geen enkel verzet tegen de gerenommeerde Ajax-aanval onder leiding van Frits de Jongh en Johan Langerhorst. Via 43 voor 3 werd het 68 voor 8. De laatste drie batsmen van HCC deden wat van hen werd ver wacht en wisten het Haagse to taal nog op te vijzelen tot 144 all out. Voor Ajax had Frits de Jongh het meeste werk geklaard. Unchan ged tot aan de lunch bowlde hij in 22 overs met de cijfers 4 voor 54. Na hem volgden Johan Lan gerhorst met 2 voor 33 in 15 overs, Daniël Eldering met 2 voor 14 in 5 overs en Ton Elde ring met 1 voor 29 in 13 overs. Vangen werden vastgehouden (waaronder een aantal zeer fraaie) door Daniël Eldering (2x), Frank Snieder en Erik Spruyt. De opening van Ajax. met Eddy Fi- field en Herman Hartevelt aan bat was zeer voortvarend. Vooral speler/coach Fifield was veel aan bat en speelde een kapitale in nings met 42 runs (65 voor 1). Max Calvertlee had geen geluk (69 voor 2). Samen met Erik Spruyt zette Her man Hartevelt de strijd voort; die hij evenwel voortijdig moest sta ken toen hij door een bal op zijn neus getroffen werd. Zijn score was op dat moment 32. Op 117 viel het wicket van Erik Spruyt die met 25 runst eveneens uitste kend had gebat. Daarna vielen nog twee onnodige wickets van Verbeek en De Jongh (125 voor 5), waarop Johan Gordinou de Gouberville, gesteund door Da niël Eldering. met enkele fraaie klappen (17) het Haagse totaal passeerde: 6-0. Omdat een Ajax-team op reis gaat naar het Engelse Abingdon ligt de competitie voor de Leide- naars twee weken stil. Op 9 au gustus volgt dan de laatste thuis wedstrijd tegen de nummer twee op de ranglijst, het Haagse KZKC. BRISBANE (ANP) - Het Ne derlandse dameswatcrpolo- team is er zaterdag in Brisba ne niet in geslaagd het bezit van de wereldbeker te pro longeren. In de finale verlo ren de dames van coach Rob Heemskerk met 10-11 van Ca nada. De Canadese dames na men door dat resultaat de we reldbeker over van Neder land, die het een jaar eerder in Breda veroverd had. Het slot van het duel tussen Ne derland en Canada was dra matisch. Met nog 25 secon den te spelen leidde Canada met 10-9. toen An van Beek een strafworp mocht nemen. De aanvoerdster van het Ne derlandse team faalde niet van vier meter en scoorde de gelijkmaker: 10-10. De ver lenging lag in het verschiet. Tien seconden voor het einde evenwel scoorde Canada als nog de winnende treffer na een moment van onacht zaamheid in de Nederlandse verdediging: 10-11. De doelpunten van Nederland kwamen op naam van: Ingrid Scholten 3. Elly Spijker 2, Jo se Boer. An van Beek, Liene- ke van den Heuvel, Ginv Kok en Dorine Heijnert. Canada had de finale bereikt door Australië met 11-9 te ver slaan. De Australische meis jes eindigden door die neder laag op de derde plaats. Daarvoor had Nederland het gastland met 18-14 verslagen. Overigens pas na verlenging. De reglementaire speeltijd was afgesloten bij 13-13. Eer der in het toernooi hadden de Nederlandse dames tegen Canada gelijk (11-11) ge speeld. Het damesteam ver trekt morgen uit Australië naar Californië. Daar neemt het in Santa Clara deel aan de zogenoemde we- reldspelen voor niet-Olympi- sche sporten. In 1982 wordt in Ecuador voor de eerste keer het officiële wereldkam pioenschap voor dames teams georganiseerd, naast het WK zwemmen en water polo voor heren. In '84 wordt in Los Angeles tijdens de Olympische zomerspelen een demonstratietoernooi gehou den. LEIDEN - Marcel Piket zet de ko mende weken zijn eerste schre den in het internationale top- schaakwezen. De 15-jarige Lei derdorper treedt namelijk aan in de strijd om het wereldkam pioenschap der junioren, d.w.z. het w.k. voor jcugdschakers tot 17 jaar. Dit titelgevecht vindt niet naast de deur plaats, er wordt gespeeld in het Argentijn se Embalse de Rio Terreiro, nabij Cordoba. Marcel Piket dankt dc invitatie voor dit toernooi aan het feit dat hij in april de nationale jeugdtitel voor zich op wist te eisen. Een gemakkelijke opgave zal het voor de Philidor-speler niet wor den. Vooral de Russische junio ren kunnen op zijn zachtst ge zegd al een aardig houtje ver schuiven, vaak leunen zij al dicht Door overwinning op hekkesluiter HCC

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12