Bayern toont macht slaat Italië zoek Oranj Zweden verrassend derde 'Genade' voor Johan Neeskens Van der Veld roeit zich zilver naar Honkbalteam herovert Europese titel Einde van staking nog niet in zicht Belgische interesse voor V.d. Gijp SPORT SPORT SPORT SPORT Ajax laatste in Westduits toernooi Tscheu la Ling, kleine finale van laatste. op deze archieffoto Abe van der Ban te glad af, scoorde voor Ajax de openingstreffer in de het internationale toernooi van Alemannia in Aken. De Amsterdammers eindigden daar als AKEN - Bayern München heeft met grote overmacht het interna tionale voetbaltoernooi van Ale mannia gewonnen. In de eind strijd versloeg de Westduitse kampioen het Belgische Club Brugge met liefst 5—1. Ajax ein digde als vierde en laatste, door in de openingswedstrijd met 3-1 van Brugge te verliezen en giste ren in de strijd om de derde plaats na een 2-2 gelijkspel te gen Alemannia de strafschoppen slechter (3 tegen 4) te nemen. In het duel met Brugge, dat voor 18.000 toeschouwers werd afge werkt. bleef Ajax zowel in tech nisch als tactisch opzicht achter. Weliswaar lukte het Peter Boeve in de dertiende minuut na rust een door Wellens opgelopen ach terstand ongedaan te maken (1-1), maar dat bleek niet vol doende. In de counter stelden Ceulemans en Debougnoux de finaleplaats veilig. Daarin troffen de Belgen Bayern München, dat zonder Paul Breitner de organi serende vereniging Alemannia met 2—0 kansloos liet. In dat duel scoorden Rummenigge, die in de elfde minuut een strafschop op de paal schoot, en in de allerlaat ste minuut Niedermaver Gisteren zagen 15.000 kijklustigen hoe Alemannia de kleine finale tegen Ajax dankzij het beter ne men van een strafschoppenserie won. Na negentig minuten was het 2-2. Ling bezorgde de Am sterdammers al na vijf minuten een 1-0 voorsprong. Halverwege de tweede helft kwamen de Duit sers terug door een benutte pe nalty van Sinningen. Hamberg, die na rust Kieft had vervangen, zette Ajax opnieuw op een voor sprong maar achttien minuten voor het einde volgde opnieuw de gelijkmaker. In het slotduel van het internationale toernooi overtroefde Bayern München Club Brugge zonder al te veel in spanningen. Via een 3-0 rust stand werd het 5-1. Willem II heeft zaterdagavond het duel voor groep 8 van de inter- totocompetitie tegen Marek Stanke Dimitrov met 4-1 ge wonnen. Bij rust leidden de Til- burgers met 2-0. De doelpunten van Willem II kwamen op naam van Neelemans (2x), Huybregts en Govers. Er waren 1500 toe schouwers. Stuttgarter Kickers klopte in deze groep Viking Sta- vanger met 4-0 De stand in groep 8 is 1. Stuttgarter Kickt rs 4-6. 2 Viking Stavanger 4-5, 3. Willem II 3—3 en 4. Marek Stan ke Dimitrov 3-0. Het Nederlands UEFA jeugdelftal heeft zaterdag de laatste wed strijd voor het vierlandentoer- nooi in de Deense plaats Holbok met 1-2 van het gastland verlo ren. Bij rust stond Orar\je al met 2-0 achter door doelpunten van Nielsen (19e minuut) en Aaene (penalty, 20ste minuut). De Haan (Sparta) scoorde in de 53ste mi nuut tegen. Door dit resultaat eindigde Nederland als derde met drie punten uit even zovele wedstrijden. Polen, dat de laatste wedstrijd met 3-0 won van Noorwegen, werd winnaar. De nemarken werd tweede, Noor wegen laatste. HAARLEM (ANP) - Zweden heeft voor een kleine verrassing gezorgd door in het toernooi om de Euro pese titel beslag te leggen op de derde plaats. In de vijfde en beslissende wedstrijd tegen België werd na 11 innings met 2-1 gewonnen. Zweden scoorde in de eerste slagbeurt via honkslagen van Olsson (3 uit 4) en Selim een run. Pas in de achtste slagbeurt slaagde België, dat vooral aan slag tekort kwam met slechts vijf honkslagen, er in naast Zweden te komen. Osmond Boermans, ingezet als pinchhitter, deed zijn plicht door via een vrije loop en honkslagen van Hameleers er. De Lannoy de thuisplaat te passeren: 1 1. Een verlenging lag toen in de verwachting. In de elfde slagbeurt kreeg Zwe den, dat met negen honkslagen zich het produk- tiefst toonde, loon naar werken. Drie dure fouten in het Belgische veld stelden Sören Lindberg in staat de winnende run op het bord te brengen. (2 2/3) 1-2-4-3. Werpcijfers zondag: Zweden: Mikael Norelius (5) 3-3-2-1; Ste fan Olsson (4 2/3) 4-3-3-0; Sören Lindberg 1 1/3) 1-0-0-0; België; Erik Hemmerechts (7) 4-0-7-3; Frank Mathijs (4) 4-2- 2-2. Bij Nederland-Italie waren de werpersresultaten zaterdag: Nederland: Bart Volkerijk (5 innings) 5-2-6-1, Bertil Haage (4): 4-2-5-3: Italië: David Bevilaequa(7 innings): 5-5-6-2; Pao lo Cherubini (2): 1-2-4-0. Voor Italië scoorde John Guggiana in de vierde innings een solo homerun Zondag. Nederland: Jan Hijzelendoorn 6-3-4-4; Italië: Roberto Radaelli (6 2/3) 2-2-6-1; David Farina (1 en vijf man) 2-1-4-1; Dario Borghini (1 1/3) 0-2-3-0. Homeruns: voor Itahe in ne gende slagbeurt: John Gugiana. Verdere prijswinnaars zijn: Beste werper: Jan Hijzelendoorn (Ned); Beste slagman: Charles Urbanus (Ned); Homerunko ning: Michele Romano (Ita); Waardevolste speler: Paul Smit (Ned); Spectaculairste speler: Eddie Tromp (Ned); Beste coach: Jim Stoeckel (Ned): Populairste speler: Eddie Tromp (Ned); Grootste pechvogel; Frank Lauwers (Bel) NEW YORK (AFP) - Johan Neeskens is door New York Cosmos weer in genade aangenomen. Na een langdurig gesprek tussen trainer Weis- weiler, speler Chinaglia en de oud-ajacied werd de vrede tussen bei de partijen getekend. Weisweiler liet daarop Neeskens weten, dat de kans groot is, dat hij van de partij zal zijn in het duel tussen de Cosmos en de Seattle Sounders, de laatste wed strijd in het transatlantische toernooi. Neeskens werd in september 1980 uit de hoofdmacht van New York Cosmos verwijderd. Hij kwam niet opdagen voor een competitiewedstrijd van de New HAARLEM (ANP) De som van durf, moed en mentali teit geeft als uitkomst een Europese honkbaltitel. Op de ze drie pijlers immers steunt de elfde Europese honkbal- titel van Nederland, gisteren in het Pim Mulierstadion te Haarlem behaald. Een titel die verschrikkelijk ver weg leek toen het toernooi be gon. Een kampioenschap echter dat eigenlijk al na de tweede dag gestalte begon te krijgen. Op dat moment bleek dat de Italiaanse ploeg niet de klasse bezat, die werd verondersteld. Zeker niet op het gebied van mentaliteit. Die was zwak, en verrassend was dat de uit Amerika afkomstige Italianen de ploeg niet "harder" konden maken. De afgang van de veronderstelde NEW YORK (ANP) - Na 36 da gen is het einde van de sta king van de Amerikaanse tophonkballers nog niet in zicht. Door de staking die op 12 juni begon, zijn al 406 wed strijden in de major leagues niet doorgegaan. De spelers, die gemiddeld een jaarsalaris van 175.000 dollar (ruim vier ton) ontvangen, zijn in sta king gegaan om het systeem van het zogenoemde "vrije agentschap" te verdedigen. Na een verbintenis van zes jaar zijn spelers gerechtigd zich aan de hoogst biedende ver eniging te verkopen, de eige naren van de clubs willen compensatie voor het verlies van topspelers in de vorm van een transferbedrag dan wel de mogelijkheid tot "rui len". Bij de onderhandelingen heb ben vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers nog geen noemenswaardige resultaten geboekt. Afgelo pen week werd een nieuw voorstel van de eigenaren om tot een oplossing te komen door de spelers afgewezen. Het voorstel hield een beper king van het aantal "free agents" in. Daardoor zou een aparte categorie van spelers worden gecreëerd, voor wie de clubbazen een geduchte compensatie eisen. Woordvoerders van beide par tijen zijn pessimistisch over een snelle beëindiging van de staking. tekende zich al af in de verregende wedstrijd van don derdag. In een handomdraai werkte Nederland een fataal lij kende achterstand van 0-6 weg. Het gebeurde herhaalde zich in de wedstrijd van zaterdag. Toen liet de Squadra een veilig lijken de voorsprong van 4-2 uit de handschoenen glijden en op de slotdag werd erg duidelijk hoe kwetsbaar de Italianen zijn. In de laatste wedstrijd van het toer nooi leek Italië in niets meer op de ploeg, die twee jaar eerder in Triëst Nederland had verplet terd. Van de gevreesde slag kracht was niets meer te bespeu ren, in het hele toernooi leek het trouwens of de Italianen met flu weel bekleedde knuppels aan het slaan waren. Nederland ging aanvallend juist steeds beter spe len. Na het tweede treffen, van vrijdag avond, kon Nederland eigenlijk al niet meer stuk. De klap die de groep van Herkemij en Stoeckel uitdeelde, heeft zijn uitwerking niet gemist. Zaterdag sloeg Ne derland vernietigend toe. Jam mer voor Bart Volkerijk, de man die door de Azzuri als geen ander werd gevreesd na zijn knappe openingswedstrijd, die zijn con trole verloor. De eerzuchtige Ha genaar die te Triëst zijn Europe se faam had gevestigd, heeft die reputatie in Haarlem niet waai waarmaken. De werper van ADO moest weer worden gewisseld en opnieuw klom Bertil Haage na hem de heuvel op. Haage, nog altijd enigszins ondergewaardeerd, moest weer als redder optreden nadat Italië van 4-4 naar 7-4 was weggelopen. Haage was toch wat minder zeker dan donder dagavond toen de regen hem af stopte. Nederland niet. Het team krabbelde terug tot 7-7 en liep uit tot 11-7. Italië heeft op die stand een keer echt geprobeerd het onheil af te wenden. Een geweldige actie van de pas zeventien-jarige Robert Knol, in de tweede helft van de achtste innings ingezet op het derde honk, voorkwam het her stel van de Italianen. Met Costa op "zijn" honk en Mike Romano in het slagperk leken de Italia nen nog een kans te hebben. De keihard door de homerunkoning geslagen bal pikte de speler van Giants reusachtig op. In een flits tikte hij Costa, al op weg naar de thuisplaat, uit en zijn volgende beweging was het trekken van een streep naar het eerste honk, waar de bal veel eerder aankwam dan Romano. Een debutant hield Nederland overeind in het moeilijkste mo ment van de wedstrijd. De volge pakte tribunes beloonden hem met een klaterend applaus, zijn ploeggenoten gaven hem de Yorkse club in en tegen Los An geles, waarna Weisweiler hem op een zijspoor deponeerde. Na om zwervingen door Europa en al lerlei transfergeruchten naar vooraanstaande Europese clubs keerde Neeskens naar New York terug. Daar hervatte hij solo de training. Nu de toeschouwersaantallen van de Cosmos bij gebrek aan een "volksheld" teruglopen en het publiekelijk geroep om Nees kens toenam, werd uit zakelijke motieven de vrede tussen Weis weiler en Neeskens getekend De oud-speler van Barcelona bood zijn excuses aan voor zijn "slech te" gedrag, waarna de Duitser Neeskens weer opnam in de se lectie. Rob Rensenbrink gaat zijn voet balcarrière afsluiten bij de Fran se tweede divisieclub Toulouse. De 34-jarige Rensenbrink teken de het afgelopen weekeinde een contract voor één jaar Rensen brink, die de finales van de toer nooien om de wereldtitels in 1974 en 1978 meemaakte, speelde het laatst voor de Amerikaanse club Portland Timbers Daar voor kwam hij uit voor Ander- lecht. ROTTERDAM - René van der Gijp hoopt deze week van IDWM meer duidelijkheid te krijgen over de interesse die deze Belgische vereni ging voor hem heeft ge toond. De 20-jarige aanval ler van Sparta vertrekt deze week samen met zijn zaak waarnemers BekefTy en Kat tenburg voor drie dagen naar België voor onder meer enkele proeftrainingen. Voorts schermt zijn vader met belangstelling van AZ'67 en een drietal West duitse verenigingen. Van der Gijp sr: „We wachten daarom rustig af alvorens we een beslissing nemen. In elk geval gaat René nooit meer terug naar Sparta. Dat zou een club met veel stan ding moeten zijn. Sorry hoor. Wij weten wel beter. Zoals die Van Rijn (de voor zitter van Sparta) handel drijft, daar lusten de honden geen brood van. Het zou toch een normale gang van zaken zijn geweest als René tus sentijds een salarisaanpas sing had gekregen". Dreigend vervolgt Van der Gijp sr: „Als Sparta dwars blijft liggen, wat ik overi gens niet verwacht, want het geld wat ze voor René vangen heeft de club hard nodig, dan vertel ik de totale waarheid. Desnoods steek ik het Kasteel in brand". Rene van der Gijp, die op het moment nog in militaire dienst zit en nog een jaar on der contract staat, moet 1,2 miljoen opbrengen. Volgens zijn vader en woordvoerder zal die transfersom nog aan merkelijk zakken, waarmee zijn zoon beter in de markt kan komen bij AZ'67. „Want als je alles op een rijtje zet dan is er in Holland voor die prijs weinig te koop. Eigen lijk alleen Gullit van Haar lem en René. Zij kunnen eventueel écht een aanwinst zijn". „Daarom", besluit Van der Gijp sr. „kunnen wij rustig de tijd nemen om te beslis sen. En nogmaals: ik zweer het je dat Rene nooit meer uitkomt voor Sparta". honkbaltean de Europese titel nings stond hij nog eens aan de Met dertien honkslagen toonde de basis van een dubbelspel en daardoor van het kampioen schap. De apotheose was ongelooflijk. Ondanks de triomf van zaterdag middag hing er nog een stem ming van onzekerheid onder de duizenden, van wie velen al uren voor het begin voor de hekken samendromden om tenminste maar naar binnen te kunnen. Twee dozijn mannen echter wa ren niet onzeker, de ploeg van Nederland en zijn begeleiders. Nederland speelde superieur, over troefde de Italianen op ondub belzinnige wijze en toonde nog eens hoe boeiend honkbal kan zijn. Het zelfvertrouwen was niet te bre ken, ook niet door storende fou ten van spelers als Don Wedman en Jim Sicval, die gewoonlijk de betrouwbaarheid zelve zijn. De ploeg wist gewoon dat de titel in Haarlem zou worden heroverd Italië trouwens berustte erin dat het kampioenschap na dertien jaar terug zou gaan naar hel land dat als enige in Europa nog als kampioen van Europa aan waar de zwakke plek van de Italiaanse ploeg lag. De werpers staf was niet meegegroeid met de rest van het Italiaanse honkbal. Geen werper, niet de geprezen Fanna, noch de voor het toernooi als ster" aangekondigde Ra daelli en ook Bochini niet kon de Nederlandse aanval tot staan brengen. Italië moest David Fari- na. na zijn zware nederlaag van vrijdagavond. waarbij hij werkelijk "zoek" werd geslagen, weer naar de heuvel sturen De "complete" ploeg van een paar jaar geleden bestaat niet meer. of eigenlijk juist wel. De naam is echter niet langer Italië, maar Nederland. De Italianen zijn dui delijk over hun hoogtepunt. Revanche bij wereldtoernooien zat er niet in, maar dit weekeinde werd in Haarlem de rekening vereffend. Cecs Herkemij, die vorig jaar na de ontgoocheling bij het wereldkampioenschap in Japan het bewind overnam, heeft enkele maanden een hech te eenheid gesmeed van de ploeg, die in de laatste maanden door Jim Stoeckel nog verder werd bijgeslepen. De kracht van de ploeg is na het aarzelende begin steeds duidelij ker geworden. Na een beperkt zelfvertrouwen, ontstaan door angst, kreeg de groep steeds meer overtuiging. In de laatste wedstrijd rekende Nederland bo vendien af met het fabeltje dat er in dit land geen slagkracht ont wikkeld kan worden. De vaar digheid was er wel. men moest alleen leren er gebruik van te ma ken. In slechts enkele weken is dat gelukt en te zelfdcr tijd werd een aantal tactische snufjes ont wikkeld. Gistermiddag werden die getoond en Italië had er geen antwoord op, sterker nog. be greep er zelfs niets van. Voor het eerst sinds jaren had Nederland Italië weer in paniek kunnen brengen. Die prestatie kan op naam worden geschreven van Jim Stoeckel. Het was ook bepalend voor het succes, want het zelfvertrouwen groeide, durf kwam in de ploeg, de vechtlust bleef en die gewei dige mentaliteit werd omgezet in een even onverwachte als over tuigende Europese titel. ESSEN Een zilveren medaille was de beloning voor een schitterend geroeide finale om het senior-kampioen- schap, verroeid op de Baldeney-See bij Essen. Met slechts enkele honderden van een seconde behoefde Liesbeth van der Veld van Die Leythe de West-Duitse skiffeuse Heide Attenberger voor te laten gaan Canada werd derde, Oostenrijk vierde, België vijfde en Amerika zesde. ve de stuurmanlozc vier van Ska- di. die vierde werd en de dames- dubbelvier. die vijfde werd, vie len alle boten m de prijzen, zij het geen gouden. Wat wel erg te genviel was het geringe aantal ploegen bij de darfies. Alleen in de skif waren voorwedstrijden nodig In de gestuurde vier ver schenen zelfs maar twee boten aan de start. Een grote vooruit gang t.o v. vorig jaar was de deel neming van Australië. Canada en Amerika JAN KLERKS Kleine ploeg geselecteerd AMSTERDAM - Vóór de wedstrij den in Essen, maakte het Roei- bond Bestuur de ploegen be kend. die de laatste week van au gustus (dames en licht) en de eer ste week van september (heren) op de Olympische baan van München uit zullen komen op de wereldkampioenschappen. Bij de heren starten uiteraard Wil lem Jan Atsma en Tod Bosman m de twee zonder stuurman Ver der is bij de heren alleen de vier zonder van Orca uitgenodigd. Bij de dames gaan de gestuurde vier van Orca en de Nereus-twee zon der Linda Luiting Gene Donker voort. Vermeldenswaard hierbij is nog. dat Lcythcman Rob Rob bers gevraagd is de coaching van het tweetal over te nemen, omdat coach Zittema zich niet kan vrij maken. Robbers is wel al jaren fysiotherapeut van dames-equi pe. maar debuteert nu als coach. Bij de dames was een verrassing, dat Michèlc Parmentier van Die Leythe als reserve werd aange- wezen. Bij de lichte roeiers start alleen de Paulssen-vier in de vier zonder stuurman. J K In de voorwedstrijd was Attenber ger al sneller geweest dan de Leidse roeister, maar de herkan sing werd gewonnen, ondanks een forse aanvaring met een boei. die enige seconden kostte. In de finale ging Liesbeth van der Veld op de inmiddels van haar bekende wijze erg hard van start en nam de leiding De West-Duitse skiffeuze. die on langs de Duitse junior A-kam- pioene versloeg, had eon sterke eindsprint in huis, die net niet voldoende kon worden gepa reerd. Voor het toernooi begon had Van der Veld te kennen ge geven vurig te hopen haar matig begonnen, maar zo succesvol af lopende seizoen te willen afslui ten met een medaille, maar na de zo nipt verloren finale was er toch wel enige teleurstelling OW de gemiste kans op goud. Veel groter - en terecht - was de te leurstelling na afloop van de wedstrijden voor Ronald Florijn en Nico Rienks. die in de dub- beltwee-finale. liggend op de tweede plaaats een serieuze aan val op de leidende Australiërs wilden doen. Eén van de dollen van Florijn schoot los en maakte verder roeien onmogelijk Niet alleen een zeker lijkende zilveren medaille ging verloren, maar ook een kans op goud, hoewel de Aussies op dat moment met nog 750 meter te gaan. ruim een leng te voor lagen. In de voorwedstrijd, waarvan al leen de winnaar direct door ging naar de finale, was de Leythc- Zwolsche-combinatie duidelijk ■MÜtr dan d«- m.innen uil bet verre Australië, die via de her kansing in de finale kwamen, die voor de Nederlanders zo onge lukkig verliep. Belgie werd uit eindelijk tweede Italië derde Behalve de pech van de dubbelt wee had de Nederlandse équipe niet over succes te klagen. Bchul-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11