Het is g ons te bezinnen over onze loyaliteit Gezin komt in problemen door vonnis Congres Jehova's getuigen Gemeente moet van rechter deel van woning afstaan Geluidwering Langegracht Leidse stadsrubriek 1981 LEIDEN En de spreker zei: "Groot en wonderbaarlijk zijn uw werken". Even later klonk uit ongeveer 5000 kelen lied 85. dat handelt over "Onze Christelijke Eenheid". Was het ten tijde van bijvoorbeeld het Truckstarfestival van verre hoorbaar dat de Groenoordhal- len gonsden van het leven, tij dens het congres van de Jehova's getuigen dat dezer dagen in de hallen wordt gehouden is dat niet het geval. Binnen verandert dat beeld: dui zenden mensen zorgen hier voor een constant geroezemoes. Ten zij er wordt gesproken natuur lijk. Dan is iedereen stil: een paar huilende kinderen uitgezonderd. Twee keer Vier jaar achtereen streken de Je- *sferen^aC^ voor een sPre^er tijdens het congres van Jehova's getuigen in de Groenoordhallen. Een jonge getuige verkeert al in hogere (foto Jan Holvast) LEIDEN Bijna zes weken had de familie Kroese gewerkt om het pand Garenmarkt 17 bewoon baar te maken. Toen kwam vori ge week vrijdag de uitspraak van de rechter. Het achterste gedeel te van de benedenwoning moest worden ontruimd. De badkamer, de slaapkamer van de kinderen, de bergruimte, de schuur en de tuin, het moest allemaal weer ontruimd worden. Het gezin Kroese (vader, moeder en drie kinderen) was dolblij met de woning. Bijna twee jaar lang had men genoegen moeten ne men met een pensionnetje, waar niet eens de beschikking was over eigen wc en kéuken. Dolblij was mevrouw Kroese dan ook, toen de gemeente de bene denwoning Garenmarkt 17 vor derde ten behoeve van de huis vesting van het gezin. De situatie waarin het huis werd aangetrof fen en kan zij niet anders dan als een 'krot' bestempelen. "Hier moet wel een hele goeie doe- het-zelver aan te pas komen om het nog bewoonbaar te maken", zouden ambtenaren van de ge meente hebben verklaard. Met hulp van vrienden - ten koste van vakantiedagen - werd dag en nacht gewerkt om het pand ge schikt te maken voor bewoning. Toen het karwei zo goed als ge klaard was - tot en met het leg gen van de vloerbedekking - was daar het gerechterlijk bevel om een groot deel van de woning te ontruimen. De President van de Haagse rechtbank conclu deerde dat de gemeente Leiden bij de vordering duidelijker had moeten omschrijven wat precies gevorderd werd. De gemeente werd door de recht bank opgedragen om de gesloop te tussenmuur, die het huis en het achterhuis scheidde, op nieuw te metselen. Bovendien draaide de gemeente op voor de proces-kosten. Maar de bewo ners - zelf geen partij in deze rechtzaak - dreigen voor de ge volgen op te draaien. Nijpend Zij zijn in een klap een groot deel van hun woon- en bergruimte kwijt.Met name het probleem van de bergruimte is nijpend. Aanstaande zondag moet alles ontruimd zijn. Waar het gezin met de spullen heen moet? De gemeente moet het maar op slaan, vindt Kroese. Maar de ge meente lijkt niet erg behulp zaam. Wat betreft het verlies aan woon ruimte neemt mevrouw Kroese het vrij laconiek op. "We zitten hier altijd nog beter dan in dat pension. Hier zit je tenminste op jezelf', zegt zij. Maar ze herinnert er ook aan dat de gemeente in dertijd weigerde om het gezin in een vierkamerwoning te huisves ten. "Dat mocht niet, want dat was vol gens de gemeente te klein. Maar wij wilden best", aldus mevrouw Kroese. "Nu hebben één kamer, want een kamer-en- suite telt officieel als één". De tienjarige zoon des huizes neemt het net zo laconiek op. "Het huis is gekrompen. Je hebt het misschien te heet gewassen", zegt hij droogjes. De gemeente zelf lijkt niet erg ge lukkig met de situatie. De recht bank verwijt de gemeente im mers bij de vordering onzorgvul digheid. Ambtenaren zien dat blijkbaar liever niet breed uitge meten in de krant staan en raad den Kroese dan ook niet te pra ten. De enige hoop op verbetering van de situatie is voorlopig het hoger beroep dat de gemeente tegen het vonnis van de rechtbank heeft aangetekend. Een uit spraak in deze kwestie kan ech ter wel eens een half jaar gaan duren. In elk geval tot die tijd zit het gezin met een half huis, zon der berging. LEO MAAT Het pand aan de Garenmarkt. Het gezin Kroese moet van de rechter voortaan genoegen nemen met alleen de voorkant van de benedenwoning. hova's getuigen neer in de Groenoordhallen; dit jaar zal dat zelfs twee keer gebeuren. Tot en met zondag is het congres van het district Noord-Holland, vol gende week donderdag tot en met zondag congresseert Zuid-- Holland Op het programma staat als hoofdtthema aangekon digd: loyaal aan het Koninkrijk. Met de organisatie hebben zich honderden mensen beziggehou den. verklaart O.G Krant van het nieuwscentrum. "De totale lei ding was in handen van vijftig tot honderd mensen. Daarboven staat dan weer het vier mensen tellende congrescomité, dat uit eindelijk de touwtjes in handen heeft". "De organisatie verloopt ge smeerd. hoor", verklaart G. Hali. "Wij hebben dan ook zeer veel ervaring opgedaan, zo in de loop der jaren". "Zeker", valt Krant hem bij. "even een brief schrij ven naar iemand en vragen of hij de keuken wil regelen en het is voor elkaar. Die man regelt dat dan heel vlot". Het thema - loyaliteit - is dit jaar speciaal gekozen, omdat het vol gens de getuigen steeds verder bergafwaarts gaat met de wereld. Nu hebben ze nooit onder stoe len of banken gestoken dat het einde der tijden nadert. De fatale datum is zelfs meermalen voor speld. Op het congres zal een tractaat met op de voorzijde de rethorische vraag "Bevindt de wereld zich op de rand van de afgrond9" aan de openbaarheid worden prijsgege ven. Krant. "Neem de burgelijke gehoorzaamheid, die verdwijnt. Daarvoor is het goed dat wij ons nu gaan bezinnen over onze loya liteit". "Maar opgepast!". onderwijst Krant, in het dagelijkse leven le raar natuurkunde De ellende heeft haar z'n positieve kanten. Want is het feit dat wij aan de af grond bungelen niet juist het te ken dat God's koninkrijk zich weldra zal aandienen. "Vergelijk het maar met de barensweeën van een vrouw. Het is een perio de die de wereld moet doorma ken". Meer mensen schijnen dat de laat ste tijd te beseffen, zo gaat Krant verder. "Het aantal geloofsgeno ten blijft toenemen. Logisch, m deze tijden van onzekerheid gaan mensen zekerheid zoeken. En sommigen vinden de juiste weg. Bovendien gaan de mensen zich steeds minder happy voelen bij de traditionele godsdien sten". Maar al die negatieve publiciteit dan? Al die afvalligen? Krant peinst even en zegt dan: "Het gaat om een kleine groep men sen. Onze normen zijn te zwaar voor hen. Ja, dat krijg je als je een organisatie bent van 27.000 mensen. Het is overigens niet on rustbarend voor ons". "Wij reageren overigens ook niet op die negatieve publiciteit", verv olgt Krant "Je kunt ons na melijk in deze gevallen vergelij ken met een arts die een zwaar zieke patient heeft Zo'n man gaat toch ook niet overal rondba zuinen wat er met zijn patient aan de hand is. Dat doen wij ook niet, want wij willen de weg tot inkeer van de afvalligen niet bij voorbaat afsnijden". Pauze In de zaal klonk inmiddels de stem van weer een andere spreker. Nog even en het zou pauze zijn. Maar getuige de flinke rij voor de toiletten was bij velen de nood al hoog. WIM BRANDS DEN HAAG-LEIDEN - Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft 140 000 gul den uitgetrokken voor het aan brengen van geluidwerende voorzieningen aan 57 nieuw bouwwoningen aan de Lange gracht in Leiden. Het geld is bedoeld om de overlast ten gevolge van het wegverkeer te bestrijden. Per woning is er bijna 2500 gulden uitgetrokken. De toekenning van het geld heeft plaatsgevonden op grond van de bijdrageregeling „Intenmbeleid geluidwering woningbouw tegen verkeerslawaai 1981". Hl door René van der Velden Jaap Visser Duivensport (1) De L.P.V. De Snelvlieger vloog met jonge duiven vanuit Strombeek. De uitslag: 1. A. Compier2.. 3.. 4 en 8. P. v.d. Tuin. 5. Gebr. Witteveen; 6. comb. Degen: 7. J. Haverkort: 9. F. Compier 10. J. den Dunne. Duivensport (2) tea u roux. De uitslag: 1. M. de Lange en zn.; 2. en 7. F. Compier: 3. A. Compier: 4. en 8. G. van Leeu wen; 5. A. Noest: 6. Fokker- Van Leyden; 9. C. v.d. Berg; 10. F. Heemskerk. Duivensport (3) De P.V De Blauwkras vloog vanuit Duffel. De uitslag: 2. P de Mooy: 3. en 4. J. Rozier: 5 en 6 P Gijs man: 7 R v.d. Geer. 8 en 9. H. Koome: 10 R Verhoogt. Duivensport (4) De P.V. De Blauwkras vloog vanuit Ruffee. De uitslag: 1. en 7. P. Landens- bergen; 2. P. de Mooy; 3. en 6. gebr. de Wetering: 4. en 8. N. v.d. Blom en zn.; 5. en 10. R. Verhoogt9. J. Rozier. Duivensport 5) P.V. de Reisduif vloog met oude duiven vanaf Chateauroux. Uitslag: 1.3 Slrik/v.d.Hart. 2.4.9.10 W. v.d. Hoogt. 5.6.7.8 K. v.d. Berg. Duivensport (6) P.V. de Reisduif vloog met 366 jonge duiven vanaf Strom beek. Uitslag: 1,2.10 N. v.d. Dop en zn. 4.5.8 P. Mooten, 7 W. Tolboom. 9. K. v.d. Berg Duivensport (7) P.V. Het Oosten vloog vanuit Chateauroux. De uitslag: 1.3.. en 7. P Juffer mans2. en 10. G. Hendriks: 4. W. v.d. Nieuwendijk en zn.: 5. en 8. W. van As: 6. en 9. T. van As en zn. Duivensport (8) P.V. Het Oosten vloog ook van uit Strombeek. De uitslag: 1. en 8. B. Singeling. 2. en 7. G. Hendrikse: 3. T. van As en zn.; 4 P Juffer- mam: 5. en 10. W v.d. Nieu wendijk en zn.: 6. en 9. W. van As. Op het kantje Dat belooft een aardige wan delroute te worden, de route die welzijnsambtenaar Her man Amptmeijer rond Lei den wil uitstippelen. Volgend jaar wil hij een boekje klaar hebben waarmee de wande laar voortdurend op de ge meentegrenzen van Leiden loopt. Flinke doorstappers doen vier uur over de wan delroute. Amptmeijer liep een stuk van de route vorige week al met stedebouwkundige Jean Pi- ret. Deze week liep hij samen met Charlotte Matthijsse zwaar bepakt de gehele route als voorbereiding op een wandelvakantie door ruig Noorwegen. De grensroute is niet zo ruig. De keren dat we over prikkel draad moeten klimmen of over sloten moeten zwem men blijven zeer beperkt. Her en der een klein brug getje erbij en her en der een wandelpaadje erbij, nog wat bewegwijzering, en de grens route is dik voor mekaar. Ze ker als in het wandelboekje van Herman volgend jaar de nodige historische gegevens te lezen zijn over molens, over kasteel Rhijnhof, Huize ter Wadding, de Kwantum hallen en over bomen en planten. Pakt u de laatste (negende) druk van het Falkplan er even bij. We beginnen op de grens met Leiderdorp, bij de Spanjaardsbrug. Dan langs de Oude Rijn via de Van der Valk Boumanweg naar het Zuiden afzakken naar de Lei- derdorpsebrug. Omdat een grensroute langs de E 10 niet zo aantrekkelijk is, laten we de grens even voor wat ie is, en maken een - helaas wat verwarrende - oversteek van de Lciderdorpsebrug naar de Matiloweg (Meerbrug). Daar zou langs de sloot en achter de flats eigenlijk een klein wandelpaadje moeten ko men, vindt Amptmeijer. Nu moeten we zig zag omwegen langs de flats maken. Via de Roomburgerweg langs Amptmeijer wil overigens nog veel meer veerpontjes, zoals bij de Delftsche Schouw en de uitspanning Allemans- geest. "Zoals de gemeente ja renlang gewerkt heeft aan het groen maken van de oe vers rondom de binnenstad, zo zou ze hetzelfde kunnen doen met deze grensroute". Balleed (5) IWh i cadans e het Rijn Schiekanaal (de Nieuwe Vaart). In zijn boekje wil Amptmeijer een foto op nemen van de openstaande spoorbrug van de Kanaal- weg. Enkele zitbankjes met het zicht op de polder, sugge reert Amptmeijer op het pad; en tevens wat beplanting aan de kale Roomburgerweg. ook om het verkeerslawaai van de Kanaalweg te dempen. Aangekomen bij uitspanning Cronesteijn zou Amptmeijer na de Lammenschansroton- de het liefst het Delftse Jaag pad als vanouds weer zien doorlopen langs de Trekvliet naar de Jan van Goyenkade Ook leuk voor de mensen die de route te lang vinden en te rug willen lopen naar de bin nenstad. Na de drukke roton de ("een voetgangersbrug getje graag naar het Jaag- Charlotte Matthijsse stappen i de grensroute. pad") volgen wij het Delftse Jaagpad langs de Vliet om vervolgens via het Korte Vlietpqd langs de grens met Voorschoten naar boven te trekken. Als er over de Boshuizerwete- ring een kwakel (hoog brug getje) zou liggen zouden we rustig kunnen doorlopen naar de Vinkweg Nu maken we een oversteek bij de Noordhoflandbrug naar Voorschoten om aan de ande re kant van de Korte Vliet on ze reis voort te zetten. Langs de Coebel, naar de Rijndijk, met uitzicht op de Stevens- hofjespolder Blaren tellen op het terras van restaurant De Haagsche Schouw en verder via de Rhijnhofweg. op het grond gebied van Oegstgeest Uit eindelijk door de bush-bush dat vroeger het Rustenbur- r bepakt over het Delftse Jaag- gerpad heette, langs de nieu we studentenbarakken. Naar het zuiden afzakken via de oude Rijnsburgerweg Was- senaarseweg. Nachtegaal - laan, door de Leidse Hout naar de Kwaaklaan. Broek- weg volgen dwars door de Merenwijk. "Als we de grens met Warmond in het noorden van de Merenwijk zouden volgen, zouden we een pols stok mee moeten nemen". Over het Zijlpad langs de Zijl lopen we weer naar het zuiden, langs Leiderdorp. Aangekomen bij het Rozen pad zou Amptmeijer daar graag een veerpontje zien. om verder via de Zijldijk naar de Spanjaardsbrug te kun nen lopen. Op het moment volgt noodgedwongen een wat minder fraaie route via de IJsselmccrlaan en de Wil lem de Zwygerlaan. Het kort geding dat Paul Hoo- genboom, de zakelijk leider van de Leidse Balletschool, heeft aangespannen tegen de Stichting Dans Leiden gaat niet door. De Stichting, die als voorzitter schouwburgdi recteur Hans van Dam kent, heeft beloofd zich niet meer met de ruzie tussen Hoogen- boom en artistiek leidster Marjolein Briêr te bemoeien. De Stichting Dans Leiden be stookte leerlingen van de Leidse Balletschool in mei met een brief als de Leidse Balletschool in elkaar zou klappen door de ruzie tussen Hoogenboom en Bnèr dan zou de Stichting Dans Leiden het ballet voor Leiden red den. zo mogelijk met mede werking van Brier De leerlingen krijgen binnen kort een nieuwe brief van de Stichting De eerste brief heeft blijkbaar "misverstan den" veroorzaakt, staat in de brief "Zolang het geschil tus sen Bnér en Hoogenboom niet is geëindigd, zal de Stichting Dans Leiden geen leerlingen aannemen van de Leidse Balletschool. Voorts zal Marjolein Bnér niet in dienst van of in samenwer king met de Stichting ballet lessen kunnen geven, zolang het geschil niet is geëindigd" Het seizoen van de Leidse Bal letschool begint - alsof er niets aan de hand is - op 1 september Mogelijk is dan ook de ruzie Bnër-Hoogen- boom 'bijgelegd' Het arbitra le trio dat over de ruzie een oordeel moet vellen, ver wacht omstreeks half augus tus beide partijen te kunnen horen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3